dagblad voor sghiedanten HOEDEN EN PETTEN J.H. KREUGER- BROERSVELD 101 Vrijdag 7 October 1927 50ste Jaargang No. 14984 Dit nummer fiestaat uit drie Waden STADSNIEUWS Cognac fine Champagne VERANDERING DER ST. LIDUINA- SCHOOL AAN DE LANGE HAVEN B; en W. van Schiedam brengen ter ópen- bare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn ver gadering van den 4 October j.l. gunstig heeft beschikt op het verzoek van de Sint-Willibror- düsstichting te Schiedam, gedaan overeenkom stig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, om medewerking te verleenen voor de veran dering van inrichting van hare lagere school aan de Lange Haven 105. ZIE ONZE SPECIALE ETALAGE PLAATSELIJKE HUUR- VERORDENINGEN VAN DE BAAN twee sensaties KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR de BENEDEN-MAAS SPAARBANK SCHIEDAM AANRIJDING R. K. S. V. EXCELSIOR AANBESTEDING Probeer mijn prima j B. A. HENGST Boterstraat 63 Telefoon 68685., AGENDA. Zaterdag 8 October Maandag 10 October I OPENBARE VERKOOPING KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM ZEETIJDINGEN COURANT Bureau j KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden 325, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 cL Postehèque en Girodienst 81440. Advertentiên1—6 regels 1.65. Elke regel meet 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct tot een maximum van 60 woorden. Kabouter advert 6 reg ƒ0.50,10 reg. ƒ0.75, 15 reg. ƒ1- Incassokosten worden berekend Urntje-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; f 500 bij ^^en^andercn Tinge!. VeLüriTg loopfop de vooraarden ah eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, een „;j,ving„, 50 ,»ee voer.» 'eden....uTS Nieuwe HAyWlJ» Heven 103. «M.- Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- oti aankondigingen van het Oenieentcbestunr HINDERWET B. en TV. van Schiedam brengen ter open bare kennis, dat bij Burgemeester en Wet houders van Vlaardingen is ingekomen een Verzoek van de N.V. Handels- en Transport Maatschappij „Vuloaan", aldaar, om vergun ning tot bet vervangen van den onbruikbaar geworden omvormer met opwekaggrgaat dooi een nieuwen omvormer, bestaande uit een draaistroommotor van 1292 P.K., een gelijk stroomdynamo van 10C0 P.K. en twee draai stroommotoren resp. van 1 en 1% P-K., en een bijbehcorend opwekaggregaat, bestaande uit een draaistroomotor van 44.88 P.K. en^twee gelijkstroom dynamo's, resp. van 28,56 P.K. en 14.28 P.Kin het omvormergebouw aan den ScM©damr/.hendijk no. 2a, kadaster Sectie C. no. 19S; dat genoemd verzoek met de bijlagen op de secretarie der Gemeente Vlaardingen is ter Visie gelegd en op Vrijdag, den 14 October 1927, des namiddags 4 uur, ten Raadhuize voornoemd gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, ter secretarie van voor noemde Gemeente van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kan worden ken nis genomen. Ingevolge het bepaalde bij het 2e lid van artikel 76 van voornoemde wet kan ieder in gezetene binnen 30 vrije dagen na heden van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten In beroep komen. I I Kcci. 515S 40 't Is met gemeentelijke huurverordeningen thans finaal uit. Als men nog een oogenblik bij het vernemen van de vernietiging door de Kroon van verschillende plaatselijke huurverordeningen had kunnen denken, dat het wellicht om den bijzonderen inhoud dier verordeningen ging, dan is men thans door he publiceering der betreffende Koninklijke hesluiten uit den waan geholpen. De overwegingen waarop die vernietiging steunt maken elke gemeentelijke huur verordening onmogelijk. Men zou ten aanzien van de practische gevolgen, welke de regeering van plaatselijke huurverordeningen verwacht, gevolgen welke zij niet anders dan nadeelig be schouwt met haar in discussie kunnen treden. Het komt ons voor, dat va&slrekt niet a priori vaststaat, ,dat elke gèmèefite- lijke huurverordening nadeelig moet wer ken. Maar de regeering komt met grof geschut en daartegen valt niet te vechten. Ze verwijst naar artikel 150 van de ge meentewet: „De plaatselijke verordeningen, waaronder alle voorschriften en beschik kingen van den Raad en Burgemeester en Wethouders worden verstaan, treden niet in hetgeen van algemeen Rijks- of Provin ciaal belang is." Zij heeft huur regeling en tot het terrein van algemeen Rijksbelang Verklaard, een terrein dat gemeentebesturen Riet mogen betreden. Voor onze gemeente is de beslissing der Kroon van weinig meer dan academische beteekenis. Ware ze wat vroeger gekomen, dan zou de heer van Noordennen zijn motie om een gemeentelijke huurverordening wel in den zak hebben gehouden en had wet houder Van Velzen ook geen beroep hoeven te doen op onze bestuurdersbonden om hem te helpen uitvorschen hoe het in onze ge meente met ongemotiveerde huurver hogingen staat. Heel dat onderzoek is het stond trou wens van te voren vrijwel vast volslagen ijdel werk geweest. De brand aan de Schie We hadden al in zoo'n langen tijd geen brand gehad in Schiedam, dat onze plaatse lijke brand weervereeniging wel hartelijk naar een „karweitje" moest beginnen te verlangen. Of het nu was door dat verlangen, feit is, dat de brandweer, na een reeks van gevallen, waarbij ernstig geklaagd werd over te-laat- komen, ditmaal al water gaf een kwartier nadat de brand werd ontdekt. Over de publieke belangstelling bij hun verrichtingen van gistermiddag hadden de brandweerlieden niet te klageïr. Van de officieele personen die bij den brand aanwezig waren, noemden wij reeds het voltallig college van B. en W„ benevens een aantal Rotterdamsche bran-ctepuitmeesters. Niet hun echter hebben we zoozeer op het oog; we doelen voornamelijk op de groote belangstelling, die de scholieren en andere werkloozen voor den brand aam den dag legden. De schooljeugd vormt bij een brand wel het levendigste gedeelte van het publiek, Zij maakte zich ditmaal verdienstelijk, door vele van de stukken kurk, die bij honderd tallen de Schie indreven, op te vissdhen, wel licht om ze te bewaren voor de een of andere h engelpartij. Trouwens ook anderen maakten van de gelegenheid gebruik een stuk kurk te bemachtigen. Met al dat op- visschen van kurken was het echter zoo laat geworden, dat verschillende jeugdige brand-enthousiasten het niet meer de moeite waard achtten om nog een uurtje te gaan luisteren naar de wijze lessen van een onderwijzer of onderwijzeres. Tegen 4 uur verdween alle belangstelling voor den brand, om plaats te maken voor een bewonderend opzien naar een reclame- vliegtuig, dat in groote rookletters het woord „Persil" tegen den hemel schree.f. Deden het tot nu toe vooral reclame-leuzen als: „C. en A. is toch voordeeliger", „Even tijd voor een Caravellis" en „Lotus zoet als room", thans zouden wij als nieuwste gezegde op dit gebied, met succes kunnen lanceeren: „Per sil boven alles". Of dit gezegde in den figuurlijken zin van het woord opgaat, kunnen wij veilig aan het oordeel van onze hooggeroemde HolJandsche huisvrouw overlaten. De waarheid er van in den eigenlijken zin, zal echter iedereen ons moeten toegeven. Immers, welke reclame bevindt zioh op dezelfde hoogte, als de naam van dit zeeppoeder op windstille dagen aan den hemel geschreven wordt? Vroeger zagen wij wel eens een licht reclame op een vliegtuig. Teneinde die re clame niet geheel onleesbaar te maken, mocht dat vliegtuig dan nooit zoo heel erg hoog opstijgen. Met de Persdl-reclame is juist het tegenovergestelde het geval. De vliegenier stijgt tot cp een hoogte van 4000 M., en als zijn machine dan bijna onzichtbaar is, zien wij plotseling een fijnstraaltje rook te voor schijn komen, dat langzamerhand aangroeit tot een letter. Hoe men ook over deze reclame moge danken, toegegeven zal moeten worden, dat zij hoogst origineel bedacht is en dat zij karakteristiek is voor de vraag tot op welke hoogte techniek en reclame kunnen samen gaan-. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas zal een vergadering houden op Woensdag 12 October 1927 des na middags half twee, in de groote vergaderzaal van het Handelsgebouw te Vlaardingen. Op de agenda, komen o.a. voor het ont werp haringwet en door den voorzitter te honden Inleiding over „annexatie of haven schap". NIEUWE ZAKEN Morgenmiddag te 2 uur zal de heer P, Verhulsdonk op de Hoogstraat no. 66 een nieuwe zaak openen in délicatessen, waar te vens een grossierderij aan verbonden is. Van de vele artikelen die hij den heer Vr-e hulsdonk noemen we o.a. diverse soorten wij nen, fijne bonbons, verschillende koeksoorten, enz. Dat de heer M. v. Delden na den brand van 12 Mei j.l. waarhij zijn confectiezaak aan de Hoogstraat no. 84 vernield werd, niet werke loos is gebleven, blijkt wel uit het feit, dat hij morgenmiddag in een geheel nieuw ge bouw zijn zaak gaat voortzetten. Achter den winkel, die geheel nieuw is in gericht, bevindt zich een kantoortje voor den eigenaar. De eerste verdieping is hoofdzakelijk inge richt voor den verkoop van winterjassen en costumes, waarvóór tevens een paskamertje aanwezig is, terwijl de bovenste verdieping tegen hebt voorjaar als atelier zal worden in gericht. De heer v. Delden heeft in zijn nieuwbouw getracht, zooveel mogelijk alle brandgevaar te vermijden. Zoo is er b.v. oen kelder in het pand aangebracht geheel van beton. Over de maand September werd ingelegd ƒ218.840 en terugbetaald ƒ174.436,84. Het aantal inleggers bedroeg op 1 September 19369 het aantal nieuwe deelnemers 184. Afgeschre ven werden 52 deelnemers, zcodat het aantal inleggers op 30 September was 19501. Het aan iniggers vrsehuldigd kapitaal bedrog op 30 September 1927 5.755.086,39. Gistermiddag werd de Broersvest de 3-jarige L. v. d. B„ wonende Doolhofje 8, aangereden door een auto, bestuurd door D. v. d. B„ Nieuwstraal 7, alhier Het kind stak plotseling den rijweg over en slechts door zijn oplettendheid wist de chauffeur met haastig naar links uit te halen, te voorkomen dat het werd overreden. Intus- schen kreeg het toe heen slag van het spat- scherm tegen het hoofd, zoodat het tegen den grond viel. Het werd binnengedragen in een winkel aan de Lange Kerkstraat, waar dr. Ormel eenige ontvellingen aan neus en onderlip en een scheurwond aam de kin constateerde. Voor de competitie luidt het programma: Zaterdag: 3 uur Excelsior b—-St. Lode- wijk b; 4 uur Exclsior a— St. Lodwijk a. Zondag 2 uur Excelsior 1H. B. C. 1; 12 uur Excelsior 2—Graaf Floris 1; 2 uur St. Lodewijk 1—Excelsior 3; 12 uur S. Lodewijk 2Excelsior 4; 12 uur Celer 4Excelsior 5. Zaterdag openen de junioren de competitie met een tweetal wedstrijden, beide tegen St. Lodewijk uit Rotterdam. Zondag moeten, zooals uit het programma blijkt, alle elftallen In het veld komen. Het le elftal ontvangt H. B. C. 1 uit Heemstede waartegen nog nimmer gespeeld werd, zoo dat moeilijk iets te voorspellen is. De Heem- stedenaren hebben echter een zeer goeden roep, doch indien Excelsior speelt zooals Zondag j.l. tegen D. H. L. verwacht we een Schiedamsc hsucoes. Aan spanning zal het ongetwijfeld niet ontbreken. De overige elf tallen hebben geen van alle een gemakkelijk karweitje en ze zullen terdege aan moeten pakken willen zij winstpunten behalen. PER LITER 3.75, PER FLESCH ƒ3.25. Reel. 322S 19 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 nur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K, Dam- club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. lederen Dinsdagavond clubavond R. K. S. X, „Excelsior". Gebouw R. IC. Kring. Dinsdags: repetitie R.IC. Mannenzangvereent ging St Caecilea. half 9, R. K. Volksbond?, bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Heden Vergadering R. K. Metaalbewerkersbond St. Eloy; gebouw R. K. Volksbond. Feestavond Schiedamsche Zwemclub, half 6 uur, gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven, eeniging St. Servatius. Gebouw R. K. Volks bond. Feestelijke herdenking vierde lustrum van „Katholiek Leven". Gebouw Musis Sacrum;] aanvang 8 uur. Gebouw St. Josephgezellen, R'dam, op voering van „Freuleke" van Herman Roelvtnk, door de R. K. Schiedamsche Tooneelclub. O Vergadering van het plaatselijk comité voor de K. S. A., 'sayonds 9 uur in het gebouw, van den R. K. Volksbond. Woensdag 12 October Ledenvergadering R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Gebouw „Kath. Kring". Aanvang half negen. Soirée amusante van de R. K. Tooneelver- Gistermiddag werd door B. en W. ten Raad- huize aanbesteed het bouwen van een dienst- gebouw op de nieuwe begraafplaats aan den Vlaardingerdijk. Ingeleverd zijn 8 biljetten. G. Slavenburg, Schiedam, 10.370. Gebr. J. en P. van der Merwe, Dordrecht, 10.960.P. Kuipers en M. Kloppers, Kethel 11.090.Gebr. Smits, Rotterdam, 11.517.—; A. Manders, R'dam, 11.600.—; W. Alernan, Schiedam, 11.680.—; N. van den Boa, Schiedam, 11.700.D. Klaassen, Rotterdam, 12.746.—. De gunning werd aan gehouden. Bij de heden ten overstaan van notaris H. B E. Blaisse in het gebouw van den R. IC. Volks bond gehouden verkooping van een winkel- en woonhuis met bovenwoning en achterwoning, gelegen Kethelstraat nos. 10 en 12, werd het pand verkocht voor 41000, waarop het in trekgeld stond. Bij de heden ten overstaan van notaris Frans L. Hartong te Rotterdam, in het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Lange Haven alhier gehouden verkooping van pereeelen aan de Puttershoekschestraat, Hoogstraat en Lange Achterweg werden de zes pereeelen in de Put- tershoeksche straat nos. 53, 55, 57, 59, 61 en 63 in combinatie verkocht voor 25.260, 10 boven het totaal waarop elk der pereeelen was ingezet. De panden aan Hoogstraat en Lange Achterweg werden niet verkocht. De heer Kreuger, Broersveld no. 101 heeft zijn zaak in heeren-modeartikelen geheel ver anderd en naar de eischen van den laatsten tijd ingericht. Men zie voor verdere bijzonderheden de advertentie. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 7 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 16. Nnmens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 7 Oct. Men noteert voor; melasse spiritus 100 pet. 34.— per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. ƒ17.Per H.ü Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. Spoelingvereeniging". Heden ƒ2.per ketel. „Schled. DE BRAND IN SCHIEDAM. Hierboven een foto van den hevigen brand, die gisteren woedde in de kurkenfabriekvan den Toorn, aan de Schlekade, waarvan wij elders melding maakten BURGERLIJKE STAND GEBOREN 5 October: Johannes Wilhelmus, z. v. T. van Zomeren en A. de Regt, Prlnsen- eteeg; Jacobus Josephus Maria, d. v. M. F. A. Herebach en A. Brolcling. Broersvest. Pie- ter Jan z. v. P. J. Breijer en A. Hamerslag, Rhoonschestraat. 6 October Jacob z. v. J. P. van der P.ie en A. van Drent Fabriplein. ONDERTROUWD: 6 October. N. W. M. Bij voet 33 j. an G. M. H. B. Wittkampf 26 j. G. J. H. W. van de Worp 34 j. en C van den Berg 22 j J. C. Dijkstal 61 j. en E. M. Gun- neweg 55 j. H. J. Wöhler 24 j. en J. H. Boon 25 j. J. A. Broekmeijer 25 je en T J. M. Overzier 23 j. D. Wittebol 24 j. en H. Frldriks 21 j. GEHUWD 5 October: J. H. W. Mulder 27 j. en H. Verheij 27 j. A. Jongste 25 j. en H. van Woerkom 25 j. C. Loch 26 j. en G, P. Sluijters 25 j K. van den Bos 28 j. en J. H. 7 Oct.: Groote Schouwburg, Hof joden (Rott. Hofsttooneel), 8.15 uur. Groote Nutszaal,; concert Het „B"-trio, 8 uur. 9 Oct.: Groote Nutszaal, piano-matinée W!a- dimir Horowitz, half 3. 11 Oct.: Groote Nutszaal, concert Jeanette Cijfer (piano), Max Orobio de Castro (cello), en Joli Versloot (fluit), 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Tivoli-Schouwburg, De Pastoor, van Neuvillette (Nw. Rott. Tooneel), 8 uur. Romein 25 j. 6 October: T. A. Kruining 22 j. en M. J. Warnawa 18 j. G. C. A. Schaap 24 j. en M. E. Schoenmakers 26 j. P de Kaper 29 j en A. M. D. Collignon 23 j. C, A. Schroot 26 j. en W. Kerkhof 25 j. OVERLEDEN: 5 October Ja. H. Poortman, echtg. A. Schieveen 86 j. Nieuwe Haven. 6 Oc tober J. van Steenhoven 8 j. Nassaulaan. Van Schiedam vertrokken 6 October: s.s. Vallarsa, naar Montreal; s.s. Königsberg, met stukgoeden naar Hamburg; s.s. Eibergen, le- dig naar Montreal. 7 October: s.s. Insulindej. Rott. Lloyd, naar Rotterdam; s.s. Rotterdam, tankboot, ledig naar Rotterdam. Te Schiedam aangekomen 6 October? Noorsch s.s. Ringfond, van Papenburg om hier te dokken in de Wilhelminahaven; Grieksch s.s. Hydra, ledig van Rotterdam om hier to. dokken in de Wiltonhaven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1