DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 50ste Jaare Maandag 10 October 1927 No. 14986 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS 11MM NED. R. K. METAALBEWERKERSBOND AFD. SCHIEDAM TWEE WEEZEN mili GOUDEN COLLECTANTEN JUBILé SOIREE AMUSANTE VAN „ST. SERVATIUS" DE INZEGENING VAN EEN TWEEDE R. K. SPORTTERREIN TE SCHIEDAM FEESTAVOND S. Z. C. DAKEN VERNIELD AANRIJDINGEN MOOIE PRESTATIE AANGEHOUDEN TE WATER AFSCHEID BIJ DE BRANDWEER ERNSTIG ONGEVAL AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM OUDE SCHULD burgerlijke stand VERKEERSWENKEN. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Boiean s KOEMARKT 4. SCHIEDAM. - Teleloon Intercommunaal no. 68085 - Postbus no. 38 ABONNEMENTEN per 8 maanden 3 25, per maand ƒ110, per weet 25 cent Franco per post ƒ8.75 per kwart Afzonderlijke nummers 6 ct Poslchèque en Girodienst 81440 Advertentién 1—5 regels ƒ1.65- Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct elk woord meer 6 ct tot een maximum van 50 woorden. Kabouter-advert 6 reg. ƒ0.50,10 reg. ƒ0 75, 15 reg. ƒ1 Incassokosten worden berekend rr t 1.HenverzekeriM f 500 bij overlijden door een ongeval; f 500 bij verliee van beide handen, voeten of oogen; f 250 bij verlies van één hand, een voet of éen oog; 150 bij verlies van een duim; f 75 bij verhes Gratrs-lJngevaUenverzekenng J ledJaten alIe Angers van een hand. 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand m dit blad worden afgedrukt van een wijsvinger, 50 twee „itkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Vrijdagavond hield de R- K. metaalbewer kersbond afd. Schiedam, een ledenvergadering. De voorzitter memoreerde in zijn openings woord de persberichten, die vooral weer den laatsten tijd naar voren komen, betreitende de welvaartspolitiek en de middelen die aam. gewend moeten worden, om onze industiie op het gewenschte peil te brengen. Eenige van deze middelen zijn volgens den gedachtegang der liberale grootpers: werktijd-verlenging en als gevolg loonsverlaging. Gelukkig hebben we, aldus spr., nog leiders in onze beweging, die tegen deze maatregelen opkomen, als zouden zij alleen verlichting voor de industrie brengen. De voorzitter deelde mede, dat voortaan iederen tweeden Donderdag van de maand de bondssecretaris de heer F. v. Welie, cursus zal geven voor propagandisten en ver trouwensmannen; deze cursussen worden dringend aanbevolen. Op Zondag 23 October zal de afdeeling haar 20-jarig bestaan feestelijk herdenken, tegelijk met het 25-jarig bestaan van den bond. Den leden zal het programma, tevens toe gangsbewijs, thuis gezonden worden. Op de eerstvolgende ledenvergadering zal de be stuursverkiezing aan de orde gesteld worden, candidaten kunnen tot aan de eerst volgende ledenvergadering bij het bestuur worden in gezonden. Vervolgens besprak de heer van Abbevé de verschillende acties welke zijn gevoerd, of welke binnenkort aan de orde komen. Spreker spoorde de leden aan om ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der af deeling, het bestuur der afdeeling niet zoo zeer een groot huldebetoon te brengen, maar aan dit bestuur te beloven bij den uitbouw der afdeeling het trouw terzijde te staan. Nadat door eenlge leden van de rondvraag gebruik was gemaakt, sloot de voorzitter deze vergadering met den Christelijken groet. Srf&R r^- OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG van Slootgaard naar Zijdewind werd een melkwagen door een sneltrein, van Alkmaar naar Schagen, gegrepen en vernield. Het paard en de voerman kwamen juist nog over de rails zonder ongelukken. Wat er van den melkwagen overbleef toont onze foto. Gisteren herdacht de heer H. Voorwald den dag waarop hij voor vijftig jaren werd aan gesteld tot secretaris van het collectanten college van de parochie van O. L.. Vrouw Visitatie (Frankenland). Het hoogaltaar der kerk was voor deze gelegenheid feestelijk versierd; het vaandel van het collectantencollegè stond opgesteld in het priesterkoor. Reeds vroeg in den morgen namen de festelijkheden een aanvang. Vóór de H. Mis van half acht togen de jubilaris alsmede al zijn collegia's met hun gezinnen, ter H. Tafel, waarna in Musis Sacrum een gemeenschappe lijk ontbijt plaats had. Vóór de Hoogmis, ter intentie van den jubilaris opgedragen, werd deze per auto door den voorzitter van het college naar de kerk gebracht. Het zangkoor bracht op ver dienstelijke wijze de Mis van Goris en na de H. Mis het Laudate van Ruygrok ten ge- hoore. Gisterenavond heeft de Schiedamsche Too.- neelvereeniging „St. Servatius" in de groote zaal van den R. K. Volksbond een soirée amu sante gegeven, ten bate van de H. Hart-kerk. In het uitgebreide programma was zorg ge dragen voor voldoende afwisseling; soldaten, dienstboden en boeren, allen menschen die men in allerhande voordrachten vaak pleegt te be zingen, kwamen ook dezen avond voor het voetlicht. Het meeste succes hadden wel de heeren A. v. Velsen en B. Paardekooper met hun voor dracht getiteld: Terug van 't bruiloftsfeest en In het laatste gedeelte van deze voordracht kwam dit duo ten tooneele met een autostuur- rad, waarna zij de genoegens van een auto tochtje bezongen. Na de pauze traden beiden nogmaals op, en tvel met: „Snuggere Hannes", een klucht In I bedrijf. Vooral „Hannes" was het hier, die door zijn domme streken de geheele zaal aan het lachen vrtst te brengen. Door de heeren J. J. Verbeke en G. de Ronde berden nog enkele Hawaaian liederen gezon- £6n, waarmee zij veel succes wisten te behalen. De muzikale leider, C. J. Vredebregt, werd Sedurende deze liederen vervangen door den he« J. Ronde. Onder de vele aanwezigen merkten wij o.a. op: de geheele geestelijkheid van de H. Hart parochie, die gedurende het grootste gedeelte an den avond de diverse voordrachten bleef bijwonen. A.s. Zondagavond om 8 uur zal het Rotter- •amsch Tooneelgezelsehap onder directie van 0''heiig van de Velde in de groote gehoor zaal van den R. K. Volksbond bovenstaand ama opvoeren. Wij herinneren eraan, dat wij alleen tegen bwonlng door volwassenen geen be daar hebben. Na de H. Mis begaf de jubilaris zich, wederom per auto, naar Musis Sacrum, waar hij door zijn collega's met hun dames werd opgewacht. De voorzitter bood hem hier een groote foto aan, voorstellende het geheele collectantencollege, vervat in extra zware gouden lijst, een reeds jiaren door hen begeerd geschenk. Ook een foto met het bestuur werd den jubilaris geoffreerd. Tevens mocht hij uit dankbaarheid voor zijn steeds correcte en geestige notulen, jaarverslagen enz. een gouden vulpenhouder in ontvangst nemen. Tijdens de officieele receptie, welke van 1 tot 3 werd gehouden, mocht de jubilaris vele blijken van sympathie ontvangen. O.a. kwamen hem complimenteeren de eerw. heeren geestelijken van de O, L. Vrouwe-parochie, het kerkbestuur, deputaties van vereeni- gingen en vele parochianen en andere particu lieren. Om 8 uur 's avonds had in Musis Sacrum een intiem feest plaats, met muziek, voor drachten enz., dat een buitengewoon gezellig verloop had en tot diep in den nacht voort duurde. Als een verblijdend feit voor de Roomsche sportbeoefening in Schiedam, mogen wij wel aanmerken de Inzegening van het nieuwe voet balterrein der R. K. Sportvereeniging S. G, V., die gisteren plaats had. Bij den ingang en hoven bet aardig groen geverfde clubhuisje wapperden vroolijk een vijftal vlaggeq. Een aantal belangstellenden, eenige afgevaardigden van de zustervereeniging „Excelsior" henevens een- aantal spelers ln clubcostuum, hadden zich rond den geestel. ad viseur der niepwe vereeniging, Kapelaan C. Wiemers, geschaard, die een korte openings speech hield. Ook de EerW. Pater FJorentianus O.Cap. was aanwezig. Kap. Wiemers zei o.a.. dat hij zich verheugd gevoelde bij de opening van dit nieuwe voet'oal- terrein van de St. Jozef1 Gezellen. Hoewel de Roomsche voetballers bij „Excel sior" hun hart kunnen ophalen, voelde de eerw. spr. zich verblijd met deze nieuwe on- derafdeeling der St. Jozef-Gezellenvereeniging, want, juist doordat de trek naar het voetbalspel zoo groot is, verwacht spr. door deze vereeni ging niet alleen het behoud, maar ook de uit breiding der organisatie. Na dank gebracht te hebben aan allen die zoowel door hun financieelen steun, als door hun werkzaamheden aan het- gereed maken van het nieuwe sportterrein medegewerkt heb ben, wendt spr. zich tot de leden, met de aan moediging, steedss echte jongens van vader Kolping te blijven, die hun jonge krachten dienstbaar maken aan de vereeniging. Nadat de Kerkelijke plechtigheden waren verricht, begaf men zich naar het midden van het nieuwe terrein, alwaar Kapelaan Wiemers den aftrap deed voor een partij voetbal, die gespeel^ werd tusschen twee elftallen der nieuwe vereeniging. Om 2 uur had de officieele opening- en te vens eerste bondswedstrijd plaats tegen het Rotterdamsche Celer Itt Tijdens de rust werden door de gasten bloe men aangeboden. De uitslag was 62 in het voordeel van S. G. V.; stand hij rust 40. In tegenstelling met vorige avonden, toen men uitsluitend met eigen krachten ten too neele kwam, had het bestuur van de S. Z. C. voor den op Zaterdag in den R. K. Volksbond gehouden feestavond de „E. and L. Follies" uitgenoodigd. Laten wij het er aanstonds hij- voegen, de Rotterdammers hébhen zich op een uitstekende manier van de hun opgelegde taak gekweten. Er was een schitterend programma opge steld, waarin de follies, getrouw aan hun naam, „Ernst" en „Luim" een groot gedeelte van den avond hadden gewijd. Na een introductie door alle medewerkenden wist mevr. Betty Kriek al aanstonds een pret tige sfeer in de zaal te brengen, door op een alleraardigste manier voor Piccolo te spelen, terwijl zij even later als een echte Rotterdam sche slagersjongen haar vroolijke liedjes de zaal inzong. Een fijn, precieus liedje, was wel: Grootmoe- der's herinneringen, dat door mevr. E. van Rijn met veel voordracht gezongen werd. Ook het publiek werd „uitgedaagd" ten too neele te komen, en wel na een liedje, waarin Max de Groot alle meisjes die hij op een fuif ontmoet had, aan zijn geestesoog zag voorhij- gaan. Eeu bezweek er voor de verleiding. Hij heklom het podium, maar de jongedames in Dlaats van hem, evenals zij het zijn voor ganger gedaan hadden, eens lief over het ge zicht te Btrijken maakten een piekfijnen neger van den afgevaardigde uit het publiek. Na de pauze werden twee Hollandsche merk waardigheden bezongen, die op het punt staan door den modernen tijd geheel te verdwijnen, n.l. een rasecht boerinnetje en een oud-Holland- sche molen. In: 'n Bioscoopidylle, passeerden op een aar dige manier de gewone bioscoop-bezoekers en bezoeksters de revue, terwijl zij ons tevens lie ten zien, hoe hun typen zich hij het afdraaien van verschillende films gedragen. Zaterdagavond waren eenige werklieden op het terrein van het oude ziekenhuis aan den Lange Achterweg alhier bezig met het rooien van hoornen, toen plotseling het touw brak, waardoor een boom omviel en terecht kwam op een tweetal huizen van de Grofbaan, waar van een bewoond. De daken werden gedeelte lijk vernield, terwijl de boom in zijn val nog een, antennedraad meenam en vernielde. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De aannemer, de heer B. uit de Lage Nieuw- straat, zal de schade vergoeden. Zaterdagavond werd op de Koemarktbrug de wielrijder J. K. F., wonende Broersveld, terwijl bij naast zijn fiets liep, aangereden door een auto, bestuurd door J. Z. Met een verbogen achterwiel van de fiets liep het on geval af. Zondagmiddag werd mej. B. II., wonende ts Rotterdam, terwijl zij voor de Oranjebrug had staan wachten, met haar rijwiel aange reden door een auto, gemerkt H 54268. Het achterwiel van de fiets werd ontzet. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Dp het groot Internationaal concours voor "wartetten en solisten, gisteren te Heusden Behouden, en uitgeschreven door het fanfare- °rp.g der Heilige Familie, behaalde onze stad- lli?004' de heer A. Munnik, lid van het Stede- Uk Muziekkorps, in de eerste afdeeling solisten P tuba een tweeden prijs met 114 punten. Door de politie te Delft is ter beschikking van den commissaris van politie alhier gesteld R. de V., wiens opsporing en aanhouding in het Algemeen Politieblad was verzocht. De man is overgebracht naar Den Haag, waar hij even eens door de politie gezocht werd. V ERKEERSSTREMMING enlagavond heeft het verkeer Schiedam otterdam geruimen tijd ernstige belemmering ondergaan, doordat de Delfshavensche brug ct gesloten kon worden. Het tramverkeer Aiet lijn 8 werd over den Westzeedijk geleid. De heer B. Ris, zooals reeds eerder gemeld, heeft zich om gezondheidsredenen verplicht ge zien ontslag te nemen als brandweerman. Na achtereenvolgens te zijn opgetreden als kringcommandant en 2en brandmeester, nam hij in 1924 na het uittreden van den heer Bubber- man diens plaats als len brandmeester in. Zaterdag was hij op het stadhuis ontboden, waar behalve de burgemeester, ook aanwezig waren wethouder Houtman en de heer Aikema als commandant en C. Krijger als oud-comman dant der brandweer. Daar werd de heer Rls Dij zijn afscheid van de brandweer toegesproken door den burge meester, die er aan herinnerde hoe de heer Ris had uitgemunt door bijzondere plichts betrachting, hoe bij de vriend was van hoog en laag bij de brandweer en dikwijls de vraag baak was van zijn superieuren bij het instellen van wijzigingen. Aldus verliest de gemeente in hem een uitstekende kracht van het corps der brandweer. Namens het gemeentebestuur werd den heer Ris een tableau met het wapen van Schiedam en Inscriptie ter herinnering aangeboden. Bij zijn dank zeide de heer Ris dat bij noode afscheid nam van de brandweer. Hij stelde echter zeer op prijs de woorden door den bur gemeester gesproken en het bewijs van waar deering, dat hij in ontvangst had mogen nemen. Zaterdagmiddag heeft op de Broersvest een ernstig ongeval plaats gehad. De 15-jarige A. Sprong, wonende Rotterdamsche Dijk alhier, vroeg te Rotterdam aan den chauffeur van een auto, bestuurd door H. V., te Vlaardingen, of hij tot Schiedam mocht meerijden. Zulks werd hem toegestaan en de jongen nam plaats op de rechter treeplank. Op den hoek van den Rotterdamsche Dijk en de Broersvest viel hij, toen de auto een bocht maakte, van de tree plank af en kwam mot het hoofd op de tram rails terecht. Door den val kreeg hij een circa 10 c.M. lange, diepe snijwond boven het rech teroog, terwijl hij bewusteloos bleef liggen. De jongen werd binnengedragen in het politie-post- huis aan de Broersvest, waar een lid van E. H. B. O. een noodverband legde. Op advies van dr. Elzevier Dom werd hij vervolgens per rij wielbrancard overgebracht naar het gemeente lijk ziekenhuis. De jongen is nog steeds be wusteloos. 'B Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. Iederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. ..Excelsior". Gebouw R. K. Kring. Iederen Woensdagavond van 7 uur tot halt negen zitting bestuur Spaarfonds R. K, S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea. half 9, R. K. Volksbond?; bestuursvergadering R. IC. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Feestelijke herdenking vierde lustrum van „Katholiek Leven". Gebouw Musis Sacrum;] aanvang 8 uur. Gebouw St. Josephgezellen, R'dam, op voering van „Freuleke" van Herman RoeJvinlc, door de R. K. Schiedamsche Tooneelclub. Vergadering van het plaatselijk comité voor de K. S. A., 's avonds 9 uur in het gebouvi^ van den R. K. Volksbond. Woensdag 12 October Ledenvergadering R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Gebouw „Kath. Kring". Aanvang half negen. Woensdag 12 October Gebouw St. Josephgezellen, Rotterdam. Op voering St. Liduinaspel van Lassooy. Aan vang 8 uur. Zondag 16 October Opvoering „De Twee Weezen", gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven. Aanvang 8 uur (alleen voor volwassenen). 10 Oct.: Tivoli-Schouwburg, De Pastoor van Neuvillette (Nw. Rott. Tooneel). 8 uur. 11 O c t.: Groote Schouwburg, Kleeren ma ken de vrouw (Rott. Hofst.tooneel), 8.15 uur. Groote Nutszaal, concert Jeanette Cijfer (piano), Max Orobio de Castro (cello) en Joll Versloot (fruit), 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 13 Oct. in: Grand Theatre (voor volwassenen).; Royal; W. B.-theater (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 10 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 16. Namens de commissie voor de noteerlng H. J. JANSEN. Spiritu9 SCHIEDAM, 10 Oct. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. 34.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.Per H.Ii. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden ƒ2.10 per ketel. Gistermiddag te kwart voor vier reed de 14-jarige L. L., wonende Breedstraat, ter hoog te van de capsulenfabriek van Van den Toorn in de Schie. De jongen werd door voorbijgan gers gered, terwijl brugwachter van Zwet het rijwiel op het droge bracht. Aangiften van 7 October. GEBOREN: Anthonia d. v. C. Heukels en M. Kruines, Franklinstraat. Henricus Adria- nus Maria d. v. H. L. W. Groenendaal en J. M. Smeelen, Nassau Dillenburgstraat. Door de politie is alhier aangehouden zekere K. J., die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd voor een boete van 2.—, Tevens werd aangehouden zijn broer C. A. J., die te 's-Hertogenbosch voor den Krijgsraad moet te rechtstaan terzake diefstal. C. A. J. werd ter beschikking gesteld van den auditeur-militair. Door de politie is alhier aangehouden ze kere A. K„ die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd voor een boete van 14 of 14 dagen hechtenis. Nadat hij de boete voldaan had, kon K. heengaan. Bestuurders van voertuigen! Wielrijders! Geleiders van dieren! Gaat steeds AAN DE RECHTERZIJDE om een vluchtheuvel heen, ook al staat er geen verkeersagent die u dwingt! VOETBAL R. K. S. V. EXCELSIOR De uitslagen lulden: Excelsior 1H.B.C. 12; Excelsior 2Gr. Floris 1 12; St. Lodewijk 1Excelsior 3 13; St. Lodewijk 2Excelsior 4 28 Celer 4Excelsior 5 42; Excelsior aSt. Lodewijk a 32; Excelsior b—St. Lodewijk b 1—4. Zooals de uitslagen laten zien heeft het eerste elftal van H.B.C. verloren en wel met oneven goal. Direct dient gezegd dat Excel sior de overwinning zeker had toegekomen en het vertoonde spel geeft alle hoop voor de toekomst. De reserves moesten in de Haagsclie „Graat" haar meerderen erkennen nn verloren ver diend met 2—1. Het 3e elftal overtrof de verwachtingen en wist in een fraaien wedstrijd een zwaar- bevochte 31 overwinning te behalen. Het 4e elftal behaalde een eclatante over winning en keerde met een 82 ^verwinning in de Heimat terug. Het vijfde daarentegen had diverse inval lers wat oorzaak was dat het met 4 2 van Celer klop kreeg. Bij de junioren heeft het a-elftal de compe titie goed ingezet en wist in een spannenden. en fraaien wedstrijd met 32 over de St Lodewlikers te zegevieren. Het b-elftai was te klein voor den tegen stander en het viel nog mede dat het slecht# met 41 het onderspit dolf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1