M aan dag 10 October 1927 Derde Blad Pagina 1 HET ONDERSTE UIT DE KAN DE OPENING DER R K. HANDELS-HOOGESCHOOL IIOE DE STICHTING! VERWELKOMD WERD WEER EEN MIJLPAAL INONZE ONDERWIJS HISTORIE DE AARTSBISSCHOP AAN 'T WOORD HUISVESTING VAN KROTBEWONERS „Rome eischt van de arbeiders, dat zij kiezen tusschen de kerk en de moderne ar beidersbeweging. Zij doet dit, om de arbei ders te behouden; zij stoot daardoor velen van zich af", schrijft J. A. B. in de Voor waarts. Inderdaad, en gezien de bekende happig heid van Rome op zieltjes, gezien ook haar eveneens bekende aanpassingsvermogen, moet het hier wel gaan om iets, dat Rome ter harte gaat, dat Rome noodzakelijk acht. Want ook hierin staat Rome bekend: dat het niet weet van buigen of wijken als het gaat om zijn leer, om het heil der zielen. Heusch, het heeft met zucht naar macht niets te maken. Doch een godsdienstig conflict te begrijpen, schijnt te gaan geheel en at boven de pet en wat daar direct onder zit, van een sociaal-democraat. Waarom die praktische gevalletjes niet naar hartelust vermeerderd? Bijvoorbeeld: Rome eischt van menigeen een betrekking te laten varen, als die betrek king onvereonigbaar blijkt met geloof of zeden, Rome eischt. het teruggeven van on rechtvaardig goed, als dat teruggegeven kan worden, al verliest ze ook daar een zieltje mee. En zoo eischt Rome het onderhouden van de tien geboden Gods en de geboden der H. Kerk. Dat gaat voor iedereen boven alles. J. A. B. schrijft verder: „Rome verbiedt het gemengde huwelijk. Zij rekent op de mede werking van Amor. De ongeloovige jongeling zal de kerk op den koop toe nemen en later komen de kindertjes door den doop als aan winst voor de kerk. Ma^r die speculatie komt ook vaak faliekant uit." Beste .T. A. B., wat veronderstelt u Rome als onnoozel. Heusch, Rome is geen kindje. Rome weet, wat een gemengd huwelijk is. Juist omdat een gemengd huwelijk zoo'n zeer groot gevaar is voor het geloof van de Katholieke partij, omdat door een gemengd huwelijk nooit winst en bijna altijd verlies te boeken valt, omdat de kinderen uit een gemengd huwelijk, na een of twee geslachten heelemaal voor 't geloof verloren zijn, enkele uitzonderingen niet te na gesproken daarom verbiedt Rome het gemengde huwelijk. Rome mag niet toelaten, dat de Katholieke partij zóó haar plicht vergeet, en ten opzichte van zichzelf en ten opzichte van de kinderen. Rome rekent heelemaal niet op de mede werking van Amor. Dat is een zeer slechte hulp voor Rome. En dan het gevalletje dat J. A. B. aan haalt. We weten niet of het fantasie is; wij kennen er zoo genoeg, behalve die onhan dige pastoor! Wat een sukkels treden er toch op, als vertegenwoordigers van Rome in een socialistisch verhaaltje! Zeker, het gebeurt, dat de niet-KatholieUo partij toegeeft, het niet meent, en dus huichelt! Een mooi begin! Moet zoo 'n iemand in bescherming genomen worden.' Heiligt het goede doel een slecht middel? Want het middel is slecht! Natuurlijk zal zoo iemand „niets aan de kerk doen" Doch zoo gauw on gul gaat dat Roomsch worden niet! Zeker, zulke personen breken heelemaal met de Kerk! „Die menschen zijn verder van Rome af dan de felste Geus. En zij staan niet alleen. Rome maakt zoo vele vijanden! Wie het onderste uit de kan •Rome moest dus maar schipperen. Doch dan kent men Rome niet! Dat afvalligen, om welke redenen dan ook, vol haat zijn jegens de Katholieken, ligt voor de hand. Doch Rome vraagt den mensch niet, hoe hij of zij God wil dienen, doch eischt dat zij God dient, zooals God dat wil; Gods ge boden onderhouden, ook al kost het off cis Var. het onderste uit de kan, is doodgewoon geen sprake! BESTRIJDING VAN T. B. C. EN GESLACHTSZIEKTEN Metledeelingen van de inspectie voor de hygiëne van het kind Volgens de bepalingen, waaronder aan plaatselijke vereenigingen voor t.b.c.-besti ij- ding (Vereenigingen tot bestrijding der tuber culose, Groene Kruis, Witte Kruis, Wit-Gele Kruis, Vereenigingen voor Wijkverpleging, enz. enz.) subsidie wordt verleend, mag het gedeelte van het subsidie, dat is bestemd voor verplegingsdoeleinden, o.m. worden be steed voor verpleging in door de Inspectie goedgekeurde sanatoria, zeehospitia, zieken huizen, dagverblijven, buitenscholen 'en an dere verplegingsinrichtingen voor t.b.e.-lijders. Inrichtingen, welke prijs stellen, 0p de lijst der goedgekeurde verplegingsinrichtingen te Worden geplaatst, kunnen eene aanvrage in zenden (onder mededeeling, hoe de verple ging der tuberculoselijders in de inrichting Beregeld is), aan de(n) betreffende(n) In specteur (Inspectrice) van de Volksgezond heid, dienst: hygiëne van het kind, tuber culosebestrijding, bestrijding der geslachts ziekten. De aanvrage is te zenden voor de provin cies: Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land aan den Inspecteur van de Volksgezond heid J. A. Putto, dr. Kuyperstraat 8, 's-Gravenhage. VAN SCHIJN EN WEZEN. Het regeeringssubsidie aan de St. Reinildastichting. In antwoord op de dezer dagen gepubliceerde Jiagen van den heer L. de Visser, deelt de •Minister van Onderwijs, K. en W. made, dat 10? k0m keen voorstel is uitgegaan om over ♦A aan de St- Reinildastichting subsidie top W kennen. „Rechtvaardigheid en liefde moeten geheel het economisch leven behcerschen" NU IS HET ONZE PLICHT.... In aansluiting op wat wij nog in ons blad van Zaterdag konden melden over de opening der R. K. Handelshoogeschool volge hier aller eerst de toespraak van Holland's hoogste Ker kelijke Autoriteit, welke het woord voerde na de inleidende rede van baron van Wijnbergen, den voorzitter van het Curatorium. REDE Z.D.H. MGR. H. VAN DE WETERING Allereerst moge ik hulde en dank betuigen aan het Curatorium, dat de opdracht, 22 Maart 1924 ontvangen, met zoo'n schitterend succes heeft volbracht, zoodat heden reeds de R. K. Handelshoogeschool kan worden geopend, en wel zoo, dat volgens de verklaring van den heer Baron van Wijnbergen de verdere zorg daarvoor aan het particulier initiatief kan worden overgelaten en het Rijk met een gelde lijke bijdrage kan volstaan. Ilc acht mij gelukkig, dat ik, na in October 1924 de R. K. Universiteit te Nijmegen te heb ben mogen openen, thans het voorrecht heb de R. K. Handelshoogeschool te openen, en ik heb dezen morgen het H. Misoffer opgedragen om Gods rijk3ten zegen over deze belangrijke stichting af te smeeken. De heer baron van Wijnbergen heeft zoo even. in zijn mooie, zakelijke openingsrede het bestaansrecht dezer Hoogeschool voor Katho lieken bewezen. Dat deze Hoogeschool niet al leen voor de katholieken recht van bestaan heeft maar voor hen hijzonder v i het hoogste belang is, zal eenieder erkennen, wanneer hij bedenkt dat de katholieken vroeger om zoo te zeggen weinig of geen kans hadden voor hoo- gere staatsbetrekkingen in aanmerking te ko men en dientengevolge zich vooral op handel en industrie hebben toegelegd, zoodat wij ook thans nog onder handelaren en industrieelen betrekkelijk veel katholieken tellen. Nu ls het plicht te zorgen, dat ook deze stand diep door drongen worde van de christelijke beginselen, opdat bij het streven naar stoffelijke welvaart de hoogere belangen niet uit het oog worden verloren. Het Geloof toch leert ons, dat wij ©en ander, een hooger doel hebben na te streven dan winstmaking en kapitaalvorming, zelfs meer nog, dat bet kapitaal, dat wij bezitten, ten slotte slechts een leengoed is, ons tijdelijk toevertrouwd, waarvan wij rekenschap aan God zullen hebben te geven. Ook leert het ons, dat het zuiver economisch optreden niet. in strijd mag komen met, de ze delijke en rechts-normen, welke heel het stre ven der menschen beheerschen. Verder leert het ons, dat zij, die met ons in het bedrijfs leven samenwerken, als wij, kinderen zijn van eenzelfden God, broeders van Jesus-Christus; redenen, waarom wij hem moeten beminnen. De hoogere beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde moeten geheel het economisch leven beheerschen en daarvan alleen ls de red ding van de maatschappij te verwachten. Eerst dan wanneer de christelijke beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde ten volle ge ëerbiedigd worden zal de moderne industrieele en commercieel© ontwikkeling met alle won deren der techniek ten volle haar taak ver vullen en een zegen zijn voor de geheele maat schappij. Moge de opleiding aan deze Hoogeschool ge geven, daartoe zeer veel bijdragen, dan zal zij ten volle beantwoorden aan het grootsche doel van hare stichting. En hiermede verklaar lk de R. K. Handels hoogeschool geopend met de bede, dat Gods rijkste zegen op haar ruste. t Na de rede van den Rector-Ivi -ïiificus der nieuwe Handelshoogeschool, vroeg de voorzitter van het curatorium de heer mr, A. baron van Wijnbergen de aandacht voor het onderstaand telegram dat ontvangen werd van Z.D.H. Mgr A. J. Callier, bisschop van Haarlem. TELEGRAM VAN MGR. CALLIER. Haarlem 8-10-1927. Curatorium R. K. Handelshoogeschool, Tilburg. Met de opening der R. K. Handelshooge- sohool te Tilburg onze oprechte gelukwenschen. Door deze daad gaan wij wederom een stap vooruit naar het ideaal, hetwelk wij ons allen moeten stellen; do vestiging van het Rijk van Christus in alle rangen en standen. Door deze I Katholieke Handelshoogeschool zal juist het terrein worden betreden van handel en koop manschap op welk terrein wij tot heden wel veel Katholieken ontmoeten, maar helaas de Katholieke moraal moeilijk te vinden is. Moge onder Gods rijksten zegen de nieuwe Katholieke Handelshoogeschool te Tilburg ons dichter brengen bij het Ideaal. (w.g.) BISSCHOP VAN HAARLEM. Een dankbaar applaus volgde op de voor lezing van dit telegram. Daarna werd het woord verleend aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Z.Exc. mr. M. A. M. Waszink. REDE VAN MINISTER WASZINK. 't Is nog maar enkele jaren geleden aldus de Minister, dat van de niet-eentrar.l gelegen provinciën slechts éêne bogen kon op het bezit eener instelling van academisch onder wijs. Spr. doelt op de provincie Groningen, die met reden fier is op het bcz-it barer eeuwen oude universiteit, iu de provinciale hoofdstad gevestigd. Alle andere universiteiten en hoo- geseholen waren gelegen in drie provinciën en bovendien nog in elkanders onmiddellijke na bijheid. Aan dit privilege werd een einde ge maakt vooreerst dooT de omzetting der Wage- ningsch© landbouwschool in eene hoogeschool, vervolgens, wat onder meer uit een alge meen-wetenschappelijk oogpunt van grooter be lang is, door de vestiging der R- K, Universi teit te Nijmegen. De lijn Groningen-Nijmegen wordt heden doorgetrokken tot Tilburg, zoodat thans oan de centraal gelegen universiteiten en hoogesoho- len een gordel getrokken is van academische onderwijsinrichtingen, die voor de bevolkingen der excentrisch gelegen gewesten van het grootste cultureele belang zijn of zullen blijken te zijn. En als spr. zich heden, nu onze jongste hooge school ten doop wordt gehouden, een enkel woord van crltiek mag veroorlooven, dan zou het dit zijn, dat de naam juisteT geweest ware Bedrijfs-Hoogeschool dan Handelshoogeschool. Niet immers voor den handel alleen, doch voor het bedrijfsleven in zijn vollen omvang zal zij wetenschappelijk onderlegde leiders hebben te kweeken, aan wie de administratieve en commereleele leiding met vertrouwen in han den kan worden gegeven, Spr, is er van overtuigd, dat de keuze van de plaats van vestiging, door hen die in dit op zicht de beslissing in handen hadden, niet ge daan zal zijn dan na rijp overleg en, behoor lijke voorlichting. De plechtigheden van dezen dag zijn begonnen, naar oud-Roomsche* zede, met het afsmeeken van Gods Zegen over deze nieuwe onderneming. Moge de Heer der wetenschappen dien Zegen overvloedig schen ken aan dit nieuwe onderwijsinstituut. De R. K. Handelshoogeschool, vivat crescat, floreat! Namens het Provinciaal bestuur van N. Bra bant was de volgende spreker In deze luister volle bijeenkomst het lid van Gedeputeerd© Staten do heer W. G. J. I. Kipp. REDE GED. KIPP. Huid© breng ik gaarne en volmondig aan diegenen, die met geringschatting van die vele moeilijkheden en trots alle bezwaren, kritiek en tegenwerking, hun opgezet doel zijn blij ven nastreven, de uitvoering hebben doorge zet, en die vandaag in de opening dezer R. K. Handelshoogeschool da belooning en bekro ning mogen zien van hun talentvol beleid en onvermoeid werken. De Staten van Noord-Brabant stemden ge heel in met ons Gedeputeerd College, dat het op den weg der provincie lag van harentwege steun toe t© zeggen aan deze school door het in uitzicht stellen eener subsidie. Teu bewijze dat ook onze provincie het belang van Noord-Brabant aan de oprichting van deze nieuwe instelling verbonden in het algemeen erkende, besloten de Provinciale Staten in hunne zomerzitting van 1926 om over het jaar 1927 een subsidie van 5000 toe te staan, betzelfde bedrag dat door het Cura torium der R. K. Leergangen den 9en Maart 1926 ten behoeve dezer Handelshoogeschool was aangevraagd. Onder de zegenende protectie onzer Bisschop pen, onder de bezielende leiding van een eminent curatorium, met een Raad van Toe zicht, bestaande uit onze grootste mannen, met een staf van bekende hoogleeraren en lectoren, met den steun van het voortvarend© gemeente bestuur dezer stad, met de hulp der provincie Noord-Brabant ©n van die vele katholieke be langstellenden, kan het niet anders of deze school zal aan hare ©n onze verwachtingen beantwoorden en de resultaten zullen niet be hoeven achter te staan bij haar Zusterinricktlu- gen in den lande. Daarna was het woord aan den burgemeester van Tilburg, lid van het Curatorium, die als hoofd der gemeente den dank van de bevolking kwam vertolken en namens haar een geschenk aan de R. K. Handelshoogeschool aanbood. REDE MR. DR. F. VONK DE BOTH- Ik zal er niet over uitweiden, zegt spr. wat d© stichting van een handelshoogeschool voor een land beteekent, maar wel wil Ik op deze plaats en in dit uur als hoofd der gemeente Tilburg mijn erkentelijkheid uitdrukken voor de stichting dezer hoogeschool in doze stad. Geen uiterlijk schoon siert Tilburg, zij mist de aantrekkelijkheid eener woonstad, maar waar zij trotsch op is, dat is haar industrie. Voor Tilburg is de opening dezer handels hoogeschool daarom een bijzondere historische gebeurtenis, een zaak van groot belang. Aan allen die hebben meegewerkt om deze school tot stand te brengen, brengt spreker hartgrondigen dank. Deze hulde echter willen wij, vervolgde de burgemeester neerleggen in een symbool. In naam der gemeente Tilburg, namens den ge meenteraad en namens de gansche bevolking bied ik daarom aan de Handelshoogeschool een ambtsketen aan om gedragen te worden door den rector magnificus. En daarna den ambts keten dr. Goossens omhangende sprak het hoofd der stad de hoop uit dat onder leiding van den rector magnificus de Handelshooge school zou mogen bloeien en dat de keten een symbool zou blijven van den band tusschen de R. K. Handelshoogeschool en Tilburg, (lang durig applaus). Na deze redevoeringen kwamen de verte genwoordigers der Nederlandsch© Universitei ten aan het woord om hunne gevoelens voor de nieuwe Handelshoogeschool te vertolken. Prof. Ir. N. C. Kist, rector-magnlficus der T. H. te Delft, sprekende namens de Universi teiten te Leiden, Groningen, Utrecht, Amster dam, Delft en Wage-ningen, wees er op, dat ook deze school met de andere Inrichtingen van hooger enderwijs nastreeft de verbreiding van de wetenschap en als het kan, haar ver ruiming,. ■- Voor de R. K. Universiteit te Nijmegen voerde Dr. J. van GInneken, rector-magnificus, het woerd. REDE PROF, DR. JAC. V. GINNEKEN S.J. Namens den ook nog jongen, maar toch reeds uw ouderen broeder, de Keizer-Karel- Universiteit, valt mij, geboren en getogen Bra bander, de zeer gewaardeerde eer te beurt hier aan de jongere zuster uit hetzelfde katholieke huisgezin, aan de heden geboren en gedoopte Tilburgsche handelshoogeschool te mogen over brengen uit Nijmegen: den broederlijken wel komstgroet. Welkom dan, jonge zuster in de werk- en leszalen van het Katholieke Hooger Onderwijs; welkom, want gij werdt lang verheid. Brabant heeft u noodig. Katholiek Nederland verlangt naar u. Gij zult uw dagen dan ook niet in le digheid slijten. Niet alleen wacht u de oplos sing der moeilijkste theoretische en practische vraagstukken. Maar tal van leerlingen kloppen reeds aan uwe poort, veronderstellen dat gij alles weet, en wenschen ta worden binnenge laten. Was het niet veel beter, zoo lokte Nijmegen, dat gij met uw handels-afdeeiing onze juridi sche faculteit komt versterken, en dat wij ons dus aansluiten, we zijn immers beiden nog jong en hebben elkander noodig. Maar Brabant hield u heet, klampte zich aan u vast, en klaagde: laat mij toch niet al leen. Heb ik dan soms geen verstand. Ligt het land van het Intellect uitsluitend daar In het Neerden boven de groote rivieren? Moeten wij dan altijd onmondig wingewest blijven? Mogen onze Tilburgsche leergangen dan niet uit groeien tot hun volle ontwikkeling? Mogen wij dan ook niet trachten een intellectueel cen trum te vormen in ons eigen midden? En Doorluchtige Hoogwaardigheden, gij, die de Heiland als Herders over ons stelde, gij hoordet die hartroerende klacht, en gij hebt Brabant gelijk gegeven, en Brabant dankt u daarvoor. En Nijmegen is niet jaloersch. Nijmegen's streven gaat van nu af aan, recht toe, recht aan naar ons doel: de vijf volle faculteiten. Wij hebben er pas drie; en de twee laatsten kosten het meeste geld. Katholiek Nederland is ruim en breed ge noeg om twee inrichtingen van Hooger Onder wijs te bergen. Maar u zult het zien, binnen eenige jaren zijn wij tweeën, voor degenen, die anders géén hooger onderwijs zouden genoten hebben, am per meer genoeg. En dan pas houden wij op: Generaliteitslan den te zijn of veronachtzaamde peripherie. Dan pas wordt eindelijk de Constitutie van 1848 volle werkelijkheid. Dan pas zullen nieuwe wet ten eindelijk he.t oude onrecht ongedaan ko men maken voor goed. Want ditmaal nog kunnen wij het stellen zonder den staat, maar weldra zal dit niet meer kunnen. En wij zullen ook voor het Hooger Onderwijs financieele gelijkstelling vragen. En wij zullen eindelijk den onverbid- delijken eisch stellen, dat onze belastingen al leen meer zullen gebruikt worden voor óns Hooger Onderwijs, want feitelijk werkt ten dezen de uitzuiging van Brabant nog altijd voort. Waak dus, jonge Hoogssehool, over uwe taak. Besef uw roeping. Wordt geen handelskweekerij van zooveel dozijnen handelsdoctoren per jaar, maar een opvoedingsinstituut, waar begaafde, jonge mannen rijpen tot volle wetenschappelijke ontwikkeling. Sta ook met uwe wetenschap niet te veel onder den invloed van concrete doelstellingen. Begrijp dat de wetenschap der hoogere regio nen zonder onmiddellijk-practische doelstelling, mits ze maar grondig en degelijk zij, de wereld altijd veel verder heeft gebracht dan de o zoo gemakkelijk te vinden lapmiddeltjes van on wetenschappelijke makelij; gelijk de politieke strijd die maar al te vaak vraagt. De Handelshoogeschool te Rotterdam was vertegenwoordigd door den rector magnificus Prof. mr. W. H. Drucker. Deze sprak ongeveer als volgt. REDE PROF. MR. W, H. DRUCKER. Gij hebt gemeend, dat in ons land behoefte was aan nog een instelling voor hooger onder wijs, ten behoeve van jongelieden, die hun weg zullen zoeken in den handel. Onze meening is, dat reeds genoeg zeer ge leerde mannen tot den handel worden gevoerd en nu bestaat het gevaar, dat, wanneer het aantal jongelieden, dat tot U komen zal, be- geerig naar hooger onderwijs, niet aan Uwe verwachtingen zal beantwoorden, Gij U zult laten verleiden om te geven, wat misschien in grootere mate begeerd wordt, maar wat Gij als instelling van hooger onderwijs niet geven moogt. Wil een gelukwensch uit het hart komen, dan is noodig dat men zich verheugt in het geluk van een ander, ja eigenlijk, dat men aanleiding vindt ook zichzelf geluk te wen schen. Ik kan niet zeggen, dat deze aanleiding voor mij op het oogenblik in den volsten zin des woord aanwezig is, maar zij zal zeker aanwezig zijn, zoodra zal blijken, dat U de bezwaren, waarop ik zoo even doelde zult weten te ont gaan. Ik mag niet verzuimen hieraan toe te voe gen, dat ik mij wel bewust ben, dat Uw arbeid naast de onze, op hetzelfde terrein, wanneer Gij zult slagen, vruchtbaar zal kunnen zijn. Na de rectores magnifici der Nederlaudsche universiteiten sprak namens den Raad van Toezicht der R.K. Handelshoogeschool Staats raad mr. dr. D. A. P. N. Kooien. Wij laten hier een samenvatting dezer rede volgen: REDE MR. DR. D. A. P. N. KOOLEN. Spr. begon met er op te wijzen, dat er een tekort aan Katholieke krachten bestaat op schier elk terrein. De Maasbode heeft voor enkele weken met statistische cijfers bewezen in hoe sterke mate dit tekort bestaat in de bezetting van leerstoe len aan de Rijksuniversiteiten. Maar wanneer men let op de leidende posities in de scheep vaart, in den handel, in het bankwt a, zoowel hier te lande als in onze Indien, dan ontwaart men hetzelfde tekort. Spreker erkent dat er voor dit tekort redenen zijn, waaraan de Ka tholieken part noch deel hebben, maar meent toch te moeten wijzen op een reden, die onder de Katholieken zelf gevonden wordt. En die reden is, dat er te weinig Katholieke leeken zijn, die gaan studeeren; en waar de behoefte aan gestudeerde katholieken op ieder terrein toch groot is, zien de afgestudeerden zich ge makkelijker dan anderen geplaatst en is er minder reden om de wetensohap te blijven beoefenen. Spr. weel, Iv - - leven vele ouders hebben belet om hun zonen te doen studeeren; de vrees dat geloof en goede zeden gevaar zouden loopen, een vrees, die ook zoo menig ouder, althans vroeger, belette hun kinderen naar de koloniën te doen gaan. Vandaar de oprichting der Katholieke Uni versiteit te Nijmegen, vandaar de oprichting der Katholieke Leergangen te Tilburg, van daar tenslotte de opening der Katholieke Han delshoogeschool vandaag. Met een woord van hulde aan de oprichters besloot spreker zijn rede. De heer Fr. van Spaendonck die hierna het woord verkreeg, «prak als voorzitter der Til burgsche Kamer van Koophandel en Fabrieken als volgt: De laatste spr. was de heer dr. H. Meiier die het woord voerde als voorzitter der Ver- eeniging Ons Middelbaar Onderwijs in N.-Bra- bant. REDE Dr. H. MOLLER. Nu op dezen dag Brabant en in het bijzon der Tilburg een inrichting voor hooger onder wijs krijgt, nu meent de vereeniging, dat zij niet achter mag blijven, om haar hulde en wensohen aan te bieden. De studenten toch voor deze handelshoogeschool moeten komen van de scholen door onze vereeniging ge sticht. Brabant ©n gansch het Katholieke Zui den is een streek die vooral gericht is op nij verheid en handel. Daarom mag spr. hier den wensch uiten dat Brabant zijn zaak in het oog zal houden. De Vereeniging vt- - igde spr. heeft echter gemeend bij de opening dezer school iets meer te moetendoen dan wenschen te uiten. Spr, wil een geschenk aanbieden voor de bibliotheek der universiteit en dat geschenk zal bestaan uit de acht doelen van het Handwörterbuch der Staats wissenschaften van de professoren Elster Weber en Wieser. Spr. vertrouwt dat dit voorbeeld door velen zal gevolgd worden en dat men op deze wijze zijn daadwerkelijke belangstelling voor de handelshoogeschool zal toonen. Het slotwoord werd hierop gesproken door den voorzitter van het Curatorium, die aan allen in het bijzonder aan het Doorluchtig Episcopaat dank bracht voor het groote werk dat thans bekroond is geworden. De ambtsketen, door het gemeentebestuur van Tilburg geschonken, bestaat uit zilveren schakels, waarop in emaiUe motieven zijn uit gevoerd, voorstellende de wapens van Tilburg en de verschillende provincies, alsmede een handelsschip. Het medaillon draagt als insig- num ook het handelsschip, in monteerwerk uitgevoerd. De docenten schonken een staf voor den pedel. Hij is van coromandelhout en met zil ver gemonteerd. De staf wordt bekroond door een koopvaardijschip, dat het kruis in top voert, terwijl op het zeil het monogram van Christus is aangebracht. Het schip wordt om geven door een krans van letters, vormende het opschrift: R. K. Handelshoogeachool. Op den rand zijn de emblemen van handel en in dustrie aangebracht waaronder het randschrift: „Docentes me d.d. VIII Octobris 1927." Ambtsketen en staf zijn ontworpen en uit gevoerd door de Utrechtsche edelsmeden Jail Eloy en Leo Brom. Om half zes begon in de raadszaal liet feest diner, door het gemeentebestuur van Tilburg aangeboden. Een studiecommissie samengesteld In verband met de moeilijkheden waarvoor gemeentebesturen en woningbouwvareenigingen worden gesteld in verhand met de behuizing der krotbewoners hebben de Nationale Woningraad en het Instituut voor Volkshuisvesting beslo ten, een commissie samen te stellen, die het vraagstuk van de huisvesting der krotbewoners in vollen omvang onder de oogen zal zien. In deze commissie zijn, naar het „Volk" meldt, benoemd mevr. W. Wegeriff te Amsterdam, en de heeren G. A. M. de Bruyn, Rotterdam; J. Bommer, Amsterdam; J. Douwes, Amsterdam; mr. D. Hudig, Amsterdam; jhr. M. J. de Jonge van Ellemeet, Rotterdam; F. Maubls, Maas tricht; mr. M. J. A. Moltzer, Amsterdam; H. C. Nijkamp, Enschedé en If. R. van Staal, te Gouda. Tot voorzitter is benoemd mr, Moltzer en tot secretaris de heer Bommer. DE GASWERELD Weer een ontslag-aanvrage Men schrijft aan „Het Volk": Zoo is dan ook te Woerden ten aanzien der, leiding van het gasbedrijf de teerling geworpen. De heer J. Baas, directeur der gasfabriek,- heeft gemeend om gezondheidsredenen met 1 Nov. a.s. zijn ontslag aan te vragen. Tot dit verzoek is hij gekomen na een, door den wethouder van bedrijven, gedaan onderzoek naar de wijze waarop diverse leveranties voor de gasfabriek geschiedden. Na voldoende gegevens hierover verzameld te hebben, heeft de heer Zon deze kwestie bij B. en W. van Woerden aanhangig gemaakt,. Waarna ontslagaanvrage spoedig volgde, j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9