GRATIS I FEUILLETON ft VERWAAL ieü3iOD£LLANDSTR493 m ROTTERDAM pUPPOSITORL DONDERDAG 13 OCTOBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 VERBETERING VAN ONS MIDDELBAAR ONDERWIJS. Het is achterop geraakt bij de buitenwereld ACTIE VAN TELEFOONPERSONEEL Beperking van liet ruilen EEN FIETS VOOR ZEVEN GULDEN R.K. KERKBOU W CIRCUS GLEICH NENYTO '28 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK Een relletje op den Dijk Poging tot dieïstal Een zwerver Uitspraken De rechtbank heeft heden veroordeeld: den 29-jarigen P. J. H„ gedetineerd en re cidivist, wegens het plegen van verschillende diefstallen, in winkels hier ter stede, tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf; UIT DE HAVEN Dr H.MANNING'S (Zetpillen tegen aambeien) ƒ1.75 per doosje van 12 stuks. RADIONIEUWS. PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG ONZE KLEINE GOURBI en franco zenden wij aan ieder die er om vraagt het boek van Priester Hamon handelende over k r uide n-ge n e e s wij z e Aanvragen te richten tot de drogisterij der Fa Keel. 320V 20 ln den Rotterdamschen Kring heeft gisteren avond prof. dr. J. W. Langelaan uit Baarn een lezing gehouden over de richtlijnen ter ver betering van ons middelbaar onderwijs. Hetgeen prof. Langelaan dezen avond naar voren bracht, zal binnenkort in een brocbuie bet licht zien als vervolg op zijn eerste: ^„De bezwaren tegen ons middelbaar onderwijs In een inleiding gaf de spreker aan, wat z.i. het hoofdbezwaar was van ons onderwijs n.'i. dat het bij de buitenwereld achterop is geraakt. De realiteit buiten de school fascineert de jeugd veel meer dan hot nieuwe dat het enderwijs geeft. Zich houdend binnen het kader en binnen de kosten van het bestaande onderwijs, besprak prof. Langelaan eerst: de verandering in de thans bestaande methoden en vervolgens liet in overeenstemming brengen van de leerstof met de ontwikkeling der techniek. Bij de bespreking van de methouen ging sin. uit van drie criteria n.l. beperking, differen tiatie en gelegenheid tot zeifactie. Een groot bezwaar tegen de bestaande metho den is het overladen huiswerk. Op de school wordt te weinig onderwezen, te veel gedoceerd. En dit moet dan aangevuld worden door het huiswerk, dat echter leidt tot het vrijwel algemeen verschijnsel van de algemeen e gees telijke en lichamelijke vermoeidheid der leer lingen. Zoo ontstaat een circulus vitiosus, want tengevolge van het overmatig" huiswerk, dat moet aanvullen, komt de leerling op school iu een dispositie, dat hij no'g minder van het onderwijs kan meenemen. Echter niet alleen in. bet huiswerk schuilt bet gewaar, ook in het proefwerk, dat zijn emotioneel karakter moet verliezen en boperkt dient te worden tot de hoofdvakken. Verder ziet spr. heil in het In voeren van groepeijfers voor bepaalde groepen van vakken. Hierdoor wordt het: volgens dr. Gunning door de Chineezen uitgevonden sy steem van cijfers geven van meer beteekenis, 'dan nu veelal het geval is. Voor gymnasium gpeft spr. b.v. aan: groep 1 klassieke talen, 2 Nederlandsch, 3 moderne talen, 4 wiskunde, 5 natuur, schei- en plantkunde, 6 andere bij vakken. Door deze indeeling en dit compensatie systeem is ook differentiatie van de leerlingen paar geschiktheid mogelijk. Een wijziging in deze richting stuit echter op de. eischen van Bet eindexamen, welke dus ook grondig dien den te worden herzien. Bij het eindexamen ware alleen te handhaven de parate kennis van de hoofdlijnen en da geschiktheid om naar die kennis een vraagstuk desnoods met het boek Ih de- hand op te lossen. Zoo doen wij allen toch ook. Laat het onderwijs zich hierbij toch aansluiten hij het leven. Al die auditief ver worven kennis brengt voor het leven geen nut, wel de geschiktheid om zelfstandig naar de hoofdlijnen iets uit te werken. Hierdoor wordt de druk van het eindexamen verlicht, zonder dat iets essentieels wordt prijsgegeven. Overlading van. het program, heeft tot ver vlakking geleid. Er zal een einde komen aan het van buiten Ieeren als papagaaien en aan den toestand van het oogenblik, dat de goed- leersche kinderen het best mee kunnen, niet die het beste verstand Hebben. Dan zal de school beter aansluiten hij den toestand in het werkelijke leven. Het zwakste punt ia ons: onderwijs is de ken nis der natuur. Hierin. staan wij hij Zwitser- sche en Duitsche scholen ten achter. Spr. gaf de oorzaken hiervan aan, n.l. dat het onderwijs te weinig experimenteel is en da levende na tuur niet het middelpunt is van het onderwij.s, doch onvolledige en dikwijls foutieve beschrij ving ervan. De cxperimentoele richting" in de exacte vakken zal een differentiatie van voor verdere studie geschikte leerlingen uitwijzen. De bedoeling van de hervorming van het on derwijs, zoo zeide spr., is niet verlaging van het ontwikkelingspeil, doch zoo groot mogelijke overeenstemming tusschen test van ontwikke ling met psychologischen aanleg van den leer ling. Op de inleiding van prof. Langelaan volgde eenige gedachten wisseling, waarhij naar voren werd gebracht, dat ree 1 van hetgeen inleider aanwees, reeds hier en daar was ingevoerd. De af-deeling Rotterdam van den Ceutralen Bond van Nederlandsch Bost-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, verzoekt ons mede te dee- len, dat in de op 11 October gehouden protest- vergadering van het telegraaf- en telefoon personeel de volgende motie is aangenomen: Het telegraaf- en (telefoonpersoneel in druk bezochte protestvergadering, uitgeschreven door de samenwerkende organisaties St. Petrus en den C. B. P. T. T., hijeen om de dreigende en voor het telefoonpersoneel reeds ingevoer de beperkingen van het ruilen te hespreken; gehoerd de besprekingen; constateert, dat deze beperking, die voor de administratie geen en kel voordeel kan opleveren, door niets is ge motiveerd en groote verbittering teweeg brengt; protesteert tegen dezen aanslag op het ambtelijk en familieleven die hiervan het ge volg zal zijn; wijst de autoriteiten op de na deel! ge gevolgen die hieruit voor dien dienst zouden kunnen voortspruiten; neemt ten krach tigste stelling tegen elke verslechtering in de ruil voorschriftengaat over tot de orde van den dag. Zaterdag j.l. maakten wij melding van dief stal van een fiets, die stond voor den ingang van de Passage, ten nadeele van C. C. In verband met dezen diefstal is aangehouden de 18-jarige Th. M., uit de Generaal van der Heydenstraat. De jongeman was gisteren met zijn gestolen fiets een tochtje gaan maken naar „de Zwet" en ontmoette twe Haagse he kooplui, die veel interesse hadden voor fietsbanden. M. mengde zich in het gesprek en meende den heeren van dienst te kunnen zijm met hun de gestolen fiets voor een zoet prijsje aan te bieden. De koop werd gesloten en voor zeven gulden werd de gestolen fiets van de hand gedaan. De koop lui waren echter verstandig genoeg om naar den naam van den jeugdigen verkooper te vragen. Zij stelden de politie van het gebeu ren op de hoogte en het bleek reeds spoedig dat de fiets van diefstal afkomstig was. Uit het verhoor, dat den jongen werd af genomen, bleek, dat hij het pakje met lingerie, ter waarde van ƒ40, dat op de fiets gebon den zat, verkocht had aan een onbekende voor ƒ10. M. is in verzekerde bewaring ge steld Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat de berichtgeving in eenige plaatselijke bladen over een plaats gehad hebbende grond aankoop voor een nieuw te houwen R. IC. kerk te Hillegersberg, iedereu grond mist. Dinsdag a.s. komt het groote circus Gleich naar Rotterdam. Het zal een standplaats in nemen aan den Stationssingel. De groote voor- steliingstent van dit circus bevat niet minder dan 12:000 zitplaatsen. In een gistermiddag gehouden vergadering van het dagelij ksch bestuur der Nederland- sche N ij verhei dsten toe nstel liu g 1928 is, na in gewonnen advies der Bouwcommissie, besloten den bouw van vier hallen voor de som van 420.350.op te dragen aan de „Eerste Ne- derlandsche Maatschappij voor houtconstruc ties" te Doetinchem, die het werk in samen werking met de firma H. en P. Voormolen te Rottrdam zal uitvoeren. De ijzeren kapcon structies zullen worden vervaardigd door de N'. V. „De Nederiandsche Staalindustrie" te Rotterdam, Alle hallen zullen op 1 April 1928 in gebruik kunnen worden genomen. Strafzitting van 13 October. Diefstallen Heden stond terecht de 37-jarige Duitsche zeeman H. A. S., thans gedetineerd, terzake van het feit dat hij te Rotterdam op 16 Augus tus zich verschillende kleedingstukken, toehe- hoorende aan de gebroeders Espling, Zweed- sche zeelieden met wie Jiij samen in een lo gement aan den Schiedamirhe Dijk had gelo geerd, toegeëigend had. De gebroeders Espling waren, nadat zij ont dekt hadden dat hun kleedingstukken ver dwenen waren, met. den agent W. G. Hermes naar de kamer van S. gegaan en zagen dat deze zich reeds in hun kleeren gestoken had, terwijl de overige kleedingstukken over zijn kamer verspreid lagen. Verdachte verklaarde niet te weten wat hij dien avond gedaan had. De agent W. G. Hermes, die verdachte ge arresteerd had, zeide den indruk te hebben gekregen, dat verdachte comedie speelde. Volgens hem wist verdachte wel des'elijk wat hij deed. Verder werd als getuige gehoord de loge menthouder B. Oostendijk. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen en requireerde een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger, Mr. K. B. van Diermen, trachtte aan de baud van verdachte's gedra gingen na den diefstal en de verklaringen van den logementhouder B. Oostendijk aan te too- nen, dat verdachte wei degelijk dronken was geweest. In dien toestand was, volgens spre ker, geen opzet aanwezig. Op dezen grond vï/oeg spreker vrijspraak en verdachte's on middellijke invrijheidstelling. De rechtbank weigerde dit laatste verzoek en zal uitspraak doen 27 October a.s. Vervolgens had zich wegens diefstal van een damestaschje ten nadeele van juffrouw W. Birnhoofde te verantwoorden de 27-jarige Zweedsche zeeman H. E. L. Juffrouw W. Birnhoofde, als getuige ge hoord verklaarde op den avond van 23 Augus tus in het café van L. Halmen op den Schie- damsche Dijk haar taschje op het buffet ge legd te hebben, omdat zij even weg moest. Verdachte was toen ook in het café. Toen zij in het café terugkwam was het taschje verdwe nen. Zij was toen direct naar huiten geloopen en had gezien dat verdachte zich in de richting van den Westzeedijk verwijderde. Zij had twee politieagenten geroepen die verdachte hadden aangehouden en het taschje op hem gevonden hadden. Verdachte had verklaard het taschje gevon den te- hebben. Het O. M. eischte ter zake van diefstal een gevangenisstraf voor den tijd van. 3 maanden. De verdediger, Mr. A. M. Mooy, meende ook dat de diefstal van verdachte bewezen is, maar drong aan op een lichtere straf. Uitspraak 27 October a.s. Op den avond van 29 Augustus heeft op den Schiedamschen Dijk een worsteling plaats gehad tusschen den portier van de dancing „Kristallen Paleis" en den 23-jangen Zweedsohen kok G. B. tihaus gedetineerd. B. had getracht zonder kaartje binnen te komen, hetgeen de portier, H. Bremsma, niet had toegestaan. Verdachte zou in" woede den portier toen een slag op zijn hoofd gegeven hebben waar door deze bloedend verwond werd. Verdachte verklaarde dat de portier hem zeer hardhandig had weggeduwd, maar dat hij zich niet meer kon herinneren den slag te hebben toegebracht. De kassa-juffrouw had echter, het heele geval bijgewoond. Zij had gezien dat ver dachte geslagen had. De officier achtte het hem ten laste ge legde bewezen. Volgens spreker moest aan dezen vreemdeling geleerd worden met zijn handen van een Hollander af' te blijven. Spr. requireerde een jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. P. A. Hubert van Béuse- kom, wees ep het feit dat verdachte al 5 jaar geregeld air Rotterdam ko-mt en nog een blanco strafregister heeft. Ook het milieu waarin deze daad is gestald, verklaart veel. Tevens achtte spreker het feit niet volkomen bewezen. Op deze gronden drong spr. aan op vrijspraak subs, een lichtere straf. Uitspa-aak 27 October. Tegen den 26-jarigen P. v. d. B. alhier, thans gedetineerd, die terecht stond terzake van het feit dat hij ln den nacht van 10 Augustus had ingebroken in een winkel van D. Bolle aan het Hang met het doel aldaar zijn slag te slaan, in welk voornemen hij verhinderd was door de komst van twee agenten die sporen van braak hadden be speurd aan het hek bij de Snippersgang, toegang gevende tot den winkel, heeft liet O. M. geëlscihit: een gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaar. De verdediger mr. P. Groeneboom, meen de dat het hier een geval betrof van dief stal in vereeniging en dat verdachte slechts op den uitkijk heeft gestaan. Op juridische gronden concludeerde spreker bot vrijspraak en drong subsidiair aan op een voorwaardelijks veroordeeling. De 70-jarige A. H., zonder beroep, gedeti neerd, had zonder middelen van bestaan hier ter stede rondgezworven. Op 9 Augustus j.l. waarschuwde zekere juffrouw M. Bos, dienstbode in een loge ment aan de Scheepmakershaven, den sur- veilleerendeu politieagent W. Hermes dat IC. H. uit het logement een lcoffer had gestolen. De politieagent heeft den man op de Wijn haven gearresteerd. Als getuigen werden ge hoord de agent W. Hermes en juffrouw M. Bos. De vroegere patroon van verdachte, de heer Jac. Meyeringh verklaarde bereid te zij ver dachte weer in dienst te nemen bij een voor waardelijke veroordeeling. De officier stelde voor de zaak nog eens te laten onderzoeken door den rechter-com- missaris, bij welk verzoek de verdediger, mr, E. R. Berlage zich aansloot. den 32-jarigen W. H., gedetineerd en reci divist, wegens medeplichtigheid in bovenver melde diefstallen tot 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. den 35-jarigen Z. de J. die de dieven met behulp van valsche sleutels toegang tot de winkels had verschaft tot 2 jaar en 3 maanden gevangenisstraf den 24-jarigen A. S., gewezen reiziger bij de firma Werkhoven te Bennekom, die terecht stond ter zake van bet feit, dat hij zich een bedrag van 400 Zweedsche kronen toebehoo- rende aan genoemde firma zou toegeëigend hebben tot 1 maand gevangenisstraf. den los-werkman L. v. D. wegens diefstal van suiker ten nadeele van dë Centrale Sui ker Maatschappij tot twee weken gevangenis straf; den 36-jarigen N. J. v. d. V., die terecht stond ter zake van het feit dat hij op 4 Octo ber van het vorige jaar C. Maasbommel op den Diergaardelaan met een mes in zijn rug had gestoken tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd; den 34-jarigen A. M. H. verdacht van mis handeling van zekeren ICooyman werd vrijge sproken. den 25-jarigen bankwerker A. E. J. A. ver dacht van oplichting van ƒ11,35 ten nadeele van den caféhouder W. Jansen, werd ontsla gen van rechtsvervolging. Reel. 20903V 12 In verband met de staking in de Amster- damsche haven is het s.s. „Sumatra" van Am sterdam naar Rotterdam gezonden. De bestuurders van de afdeeling Rotterdam van den Centralen Bond van Transportarbei ders hebben hedenmorgen de vaste arbeiders van Thomson's Havenbedrijf, die- werkzaam zijn aan de belading van de „Sumatra" in de Lekhaven aan het terrein der IC. N. S. M., aan boord van dit schip toegesproken. Zij werden echter met behulp van de politie van schip en terrein verwijderd. De bazen hebben daar na den arbeiders verzekerd, dat in de „Su matra" geen Amsterdamsohe goederen zullen worden verwerkt. Daar de „Sumatra" ook in normale gevallen naar onze haven komt, zijn de havenarbeiders op die voorwaarden aan het werk gebleven, echter onder het uitdirukkeiijik voorbehoud, dat zoodra getracht sou worden Amsterdam se he goederen te laden, de arbeid zou worden neergelegd. S c h e v e n i n g e n-h a v e n (1950 M.) 8.15 tot 5.— berichten; 12—12.05 zuivelber.; 1.30 tot 2.45 beursnoteeringen; 3.353.50 land- bouwber.; 3.523.57 zuiveSbèr.; 5.305.35 zuivelber. Hilversum (1060 M.) 12.00 politieber.; 12.352.00 lunchmuziek; 5.306.00 gramo- foonmuziek; 67 orgelconcert; 7.45 politie ber.; 8.10—8.35 lezing- de assurantie en de bevrachting ln de binnenvaart (de schade verzekering). Daarna concert; 10.30 persber.; 10.3012 populair concert. Daventry (1600 M.) 11.20 kwartet en solisten; 2.50 orgelconcert1.202.20 orkest; 3.20 lezing; 3.45^ concert; 3.50 lezing; 4.05 concert; 4.10 scihooluitzending! 5.05 concert; 5.20 causerie; 5.35 kinderuuntje; 6.20 dans muziek; 6.50 nieuws; 7.05 orkest; 7.20 muziek- critiek; 7.35 pianosonates van Haydn; 7.45 lezing; 8.05 causerie; 8.20 symphonieconcert; (om 9.20 onderbroken voor nieuwsber.); 10.35 berichten; 10.40 humoristen; 10.5511.20 pianoconcert; 11.2012.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris, 1750 M.) 10.5011 muziek; 12.502.10 orkest; £.055.55 dans muziek; 8.5010.50 gevarieerd programma. Langenberg (460 M.), Munster (242. M.) en Dortmund (283 M.): 12.30 tot 1.50 orkest; 3.554.20 kinderuurtje; 4.20 tot 5.20 dansmuziek; 7.20 „madame Butter fly"; 10.2010.50 dansmuziek. Königswusterliausen (1250 M.):. 2.207.05 lezingen en lessen; 7.25 „Macbeth", van Shakespeare; 9.50 „Fröliehe Zecher". Hamburg (395 M.): 3.35 werken van Bizet; 6.20 orkest; 9.50 actuelle causerie, daarna dansmuziek tot 10.10. Brussel (509 M.) 5.206.20 orjeest; 6.20 Esperanto; 8.2010.20 „Requiem", Berlioz. HIER, HUIZEN, HOLLAND! (Ingezonden). Dit zal dan binnen enkele dagen door den aether daveren! En ieder zal, hij 't hooren ervan weten, dat daar „eigen volk" roept. „Hier, Huizen, Holland!" roept bij ons het besef op van machtig Katholiek gebeuren. Immers, er zal binnen enkele dagen uitge zonden worden, inderdaad, doch is hiermede tegelijk de eindpaal bereikt van financieele zorgen? Verre van dat! Dat beteekent dus, dat de zorgen nu dubbel worden. En financieel, en voor het samenstel len der programma's! Er heeft zich daarom een comité gevoTmd, teneinde bij het openen van den Katholieken zender, aan den leider van den K.R.O. een zóódanig bedrag aan te bieden, dat aan de cul- tureele roeping van den K.R.O., zooals de lei ders zich dat voorstellen, inderdaad kan wor den voldaan. Reeds gewerd, ons van vele rijden blijde in stemming met dit plan, hetwelk echter een spontane Nederiandsche Katholieke volksuiting moet worden. Men versta ons goed. Het is geen persoonshuldiging, van wie dan ook, het gaat hier uitsluitend om het omhoog brengen van wat van ons is, n.l. den Katholieken Radio Omroep. De bedoeling is, dat alle Katholieken, een extra bijdrage schenken, geheel buiten hun ge wonen steun om, of, zoo zij dien nog niet geven, dan spontaan voor de eerste maal. Om iets te heteekenen moet het bedrag na tuurlijk in de duizenden loopen. En dat kan ook heel goed, als geen enkele Katholiek achter blijft. Als allen eens het luttele bedrag van. doch. laat ons geen getallen noemen, brengt gij dit in overeenstemming met uw plichtsge voel. De manier waarop? Eenvoudig een postwissel aan den heeT P. L. Hofmeijer, Riiysdaelkade 261, Amsterdam, ot bijschrijving op diens gironummer 133054, S& voldoende. FRANS LEM, Voorzitter. JOH. LEM, Secretaris. P. L. HOFMEIJER, Penninrti'Pïster. 25). Mijnheer pastoor, antwoordde oom, uw maaedeeiing trei't mij ten zeerste, al was iets dergelijks wel te vreezen. Gaarne wil ik mee- werken om den kloeken jongeman te behou denVanmiddag zullen juffrouw Laverne en ik den lijder een bezoek brengen en we hoi: n hem over te halen de eerste pakket- hu da beste te nemen. Dankbaar voor deze toezegging nam de gees telijke afscheid, doch bij de deur wendde hij 'Joh. nogmaals tot ons en sprak, op de bergen in de verte wijzend; Ook daarginds woont een onzer vrien den, over wie ik mij bezorgd maak. H1j scheen de richting van Souk-ei-Kmis ran te duiden. Zou er een ongeluk gebeurd «iju? Een instorting:? Weer kromp het hart 'an mij samen. Ik bedool Lucien Donnelle, voegde de aastooi' er hij, Dan spreekt u van een verliefden gek,; tel mijnheer de Vierles1, wrevelig. Het woord is wat te hard, hernam de pries ter. Neen, hij is verblind. Natuurlijk moet ik iet diep hetreuren, dat volgens Donnelle het jeven der Muzelmannen, evenzeer als hun ,'odsdienBt, ver boven cms bestaan en. het christendom verheven ia Maar juist daarom Jind. ik. hem zoo beklagenswaardig. Boven- )ien, ik weet zeer goed, dat de. redmieerin- )en van ons, bezadigde menscben, nog nooit jen verliefde overtuigd hebben. De arme jongen dreigt volslagen krank- z' vnig te worden, hernam de pastoor. Hij waant zich een skerif en wil in alle Bedoei- nendorpen den heiligen oorlog gaan prediken, ten einde de Franschen uit Tuuis te verdrij ven. Men zal dus genoodzaakt worden hem te interneeren. U ziet, waarde buurman, verblij dend nieuws breng ik juist niet. Maar zoo ia nu eenmaal mijn lot als pastoor op het" Tune sische veld. Toen de felste zonnehitte voorbij was brachten oom en ik aan Donnelle het beloof de bozoek. Diens bezitting ligt in een lage streek bij het wed Zousna; een roestkleurig watertje kronkelt door het moeras, en do hoeve is aan den oever daarvan gebouwd. Wolken muskieten gonzen in de omliggende weiden, waar tal van mooie paarden eu poneya van verschillenden Leeftijd grazen of ronddar telen.. Hoe zou een Europeaan in zulk een om geving gezond kunnen blijven, verzucht mijn heer de Vierles. In een bijna duistere kamer vinden wij den lijder op een chaise-longue uitgestrekt, in ge zelschap van kolonel Bernaron en den ge neesheer. Als hij ons ziet, werpt hij zijn kept ter aarde en wil opstaan, doch de kracht daar toe ontbreekt hem. Zijn doodsbleek gelaat met roede vlekken doet mij huiveren. Dit drukke bezoek, zoo ongewoon, schijnt hem meer vrees aan te jagen dan te verrassen. Vroeger was de Muzin lastig, onuitstaanbaar dikwijls.... hoe gaarne had ik hem thans om mij heen zien fladderen, als in de dagen van weleer! Ik vroeg den dokter, als o£ hij het op een dag na zeggen kon, binnen hoeveel tijd deze ongesteldheid een. einde zou nemen. Binnen een week, als mijnheer de Mu zin thans zijn hoeve verlaat. Dat was het sein tot den algemeeuen aan val. Woont uw moeder niet te Neveris?.... Waarom gaat u haar niet eens geruststel len?.... Een veertien dagen in Frankrijk zou den u weer geheel opknappenenz. enz. Ik houd erg veel van mijn moeder, ant woordde de zieke, rnaar juist daarom ga ik nog niet naar haar toe. Zij zou mij vasthou den en daarmee de resultaten van vijf jaar zwaren arbeid doen verliezen. Over enkele maanden zal dat beter gaan. Dat is een lang uitstel, mijn waarde begon oom. Doch de driftige kolonel viel hem barseh in de rede: U houdt er een vreemde manier van lief hebben op na, luitenant. Komaan, ga haar een paar weken vertroosten. Ik beloof u plechtig eiken dag, zoolang uw afwezigheid duurt, hier te komen om alles in oogensehouw to nemen, voor alles te zorgen. Afgesproken? Ook mijnheer de Vierles bood dringend zijn hulp aan. Te vergeefs! Als het herfst is zal ik uw aanbod dank baar aanvaarden. Herder niet. Achter clen lijder staande, haalde de genees heer wanhopend de schouders op. I-Ieer in den hemel, Jean de Muzin zou dus veroordeeld wezen? Welk een verschrikkelijke doodstrijd wachtte hem, ver van zijn verwanten, van al die dingen, ons van de wieg af dierbaar.' Hier en in deze omstandigheden sterven is dubbel sterven. Ontstellende gedachte: vroe ger was- de Muzin ook een krachtige, levens lustige jonge man.de vermetelheid der al leenstaande kolonisten doemt weer voor mijn geest op't is soms geen geringe opof fering. Maar dë afschuwelijke' mensehe- lijke zelfzucht: ik treur over dezen zieltogen de, en toch denk ik niet juist aan hem! Ik wilde toch ook aan het goede werk deel nemen en trachtte op mijn beurt de Muzin's hart te vermurwen door hem op de groote vreugde te wijzen, die hij zijn geliefde moeder nog vóór haar dood kon verschaffen. De wel willende toezeggingen van den kolonel en mijn oom moesten hem doen inzien, dat zijn belangen liefdevol behartigd zouden worden, dat hij geen schade te duchten had. Moeder weet maar al te goed, welke groote belangen mij hier vasthouden, ant woordde de zielte kalm, en de goede zorgen van den dokter zullen déze koortsen wel dóen verdwijnen, 't Schijnt wel, of u reeds gereed was mij te begraven, lieve vrienden. Maar ik verkies te leven! Bij zulk een hardnekkigen tegenstand bleef ons niets over dan heen te gaan. Toen de kolonel dfen zieke de hand ten afscheid reikte, greep deze diens arm en wist zich daaraan overeind te trekken. Dokter, geef mij uw arm, i4c wil deze dame tot de veranda uitgeleide doen. Meer gedragen dan ondersteund bereikte hij den drempel en slaakte opeens een vreug dekreet; eenige paarden waren uit de weide ontsnapt en draafden nu door liet park. Hij noemde ze alle bij hun naam. O, mijn lievelingen! Wat zien ze er goed uit! Luilakken, ik kan je niet meer aan het werk zetten, en daar profiteer jullie van. Wacht maar, straks haal ik mijn schade in! Wij stegen weer in ons rijtuig, de kolonel galoppeerde naast ons. Jammer van dien fllnken jongen, sprak hij,. Binnen een maand heeft de uitputting' hem gesloopt. Dan kan onze baba het derde grat te Ber-Rechid inzegenen: "Wif- - - - .G XIII. Nog een teleurstelling; mama schrijft me: „Onmogelijk deze week op Bab-el-Kadra te komen, lieveling, al brand ik ook van ver langen je na zulk een scheiding terug te zien. Ik zal mijn groote dochter niet meer kennen. Kindlief, trouw nooit een ingenieur. Je va der is de 'beste aller mannen, doch zijn akelig beroep maakt hem tot ellendiger slaaf dan de minste zijner werklieden. Veertien dagen ge leden stonden wij voor het vertrek gereed. Op het laatste oogenblik een telegram uit Liver pool. „Kom terstond, verwacht u elk oogen blik". Daar bleef ik met mijn gepakte kof fers zitten. Gisteren dezelfde historie. De anto was reeds besproken.... ander telegram, dat geen uitstel duldt; een pompmachiue, die het vertikt te werken. Boos dreig ik je vader al leen te zullrli gaan, maar dat durf ik toeft niet. We hopen nu over acht dagen bij je te wezen. Je komt ons toch van Tunis afhahlen? Ik hoop maar, dat je niet al te veel gebronsd bent, en_ zal de noodige middeltjes daartegen meebrengen. Ook voor mijn eigen tint vrees ik die Afrikaanselie zon! Nu, misschien valt het wel mee. Enz." Zoo moet ik mijn ouders nog langer mis sen, en to.ch is hun tegenwoordigheid mij zoo hoogst noodzakelijk. Vooreerst, omdat ik heu zoo liefheb, maar ook, omdat ik mij de laatste dagen zoo treurig gevoel, angstig zelfs en zonder re den, want er is niets, dat me bedreigt. Wat scheelt me toch? Nadat ik volop de bekoor lijkheden van Tunis genoten heb, verschijnen nu de somhere kanten der kolonisatie voor mijn oogen. Die treurige gebeurtenissen ra ken mij volstrekt niet en tóch ontroeren ze mij. (Wordt vervolgd.), ,j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2