DAGBLAD EM OMSTREK m Geen ZAAK„BE HOED'u BETER DAN J. H. KREUGER Jr. BftOERSVELD 101. ZIE ONZE SPECIALE ETALAGE. 50ste Jaargang Vrijdag 14 October 1927 No. 14990 i aw Dü nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS 1 ANNEXATIE OF HAVENSCHAP RIJWIELDIEFSTAL OPENBARE VERKOOPINGEN TAFELVERSIERING S. R. V. „DE RENNER" DOOR EEN HOND GEBETEN UIT ROTTERDAM; AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM ROTTERDAMSCHE R. K. SCHAAK- VEREENIGING R. S. R. NIEUWE SCHIEDAMSCH Bureau t KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Talaioon intercommunaal no. 68085 Postbos no. 39 ABONNEMENTEN: pet 8 maanden ƒ8.26. pet maand ƒ1.10, pet week 25 cent. franco per post ƒ8.76 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct Postchèaue en Girodienst 81440 Adver'.enüGn1—6 regels ƒ1.65- Elk, u-gel meet 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cL per regel- Kleine advertenties: 80 woorden 26 ct. elk woord meer 6 cL tot een maximum van 60 woorden. Kabouter advert 6 reg ƒ0 50 10 reg. ƒ0.76, 15 reg. Incassokosten worden berekend Gr van atis-OiK-evallenverzekeriiia ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval;'500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies n een wnisvinser- 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. De inleiding, door den heer J. H. v. Linden Van den Heuvell, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, Woensdag voor de leden dier Kamer en genoodigden gehouden, en de-daarop gevolgde discussies blijken groote belangstelling te hebben gewekt. Dn terecht; want zij raken zooal niet het hart, dan toch een der vitale deelen van bet groote Rotterdamsche annexatie-plan, Rotterdam's levensader, de havens en haar beheer. De heer van Linden was van oordeel, dat Wanneer alle havens aan den Nieuwen Waterweg onder één centraal gezag werden Seplaatst, in een havenschap werden opge komen, voor Rotterdam geen geldige reden 'keer aanwezig kan zijn om op een zoo Kt'ootscheepsche annexatie aan te sturen. Zijns inziens sluit trouwens een havenschap annexatie uit, wat dit terloops naar °kze meening niet het geval behoeft te zijn; Botterdam heeft voor zijn annexatieplannen kog heel andere argumenten, dan de zoo belangrijke havenkwestie. We sommen slechts op die van woningbouw, verdeeling van industrieterrein, verkeer, om op 'n paar ■van de voornaamste te wijzen. Dp deze eerste openbare bijeenkomst, welke aan de Rotterdamsche plannen werd gewijd, z'jn intusschen wel eenige zaken naar voren gekomen, welke den onbevooroordeelde, die niet a priori voor- of tegenstander van annexatie wil worden genoemd, moeten doen concludeeren, dat de tijd voor een beslissing nog niet rijp is. Daar is op de eerste plaats de kwestie van een havenschap zelf, waaromtrent de heer van Linden slechts enkele algemeene lijnen kon uitstippelen, welke tot verdere bestudeering moeten uitlokken. Daar is tweedens de opmerking van den heer Roos, wethouder van Vlaardingen, die °veral het verschijnsel meent waar te kernen, dat de kleinere plaatsen in de on middellijke nabijheid van wereldsteden meer en meer in de verdrukking komen. Als voor beeld haalde hij Vlaardingen en Schiedam san, voorbeelden die misschien critiek zou den kunnen ondervinden, terwijl de om geving van den Haag er wel op wijst, dat et verschijnsel, waarop de heer Roos duidt, kiet zoo algemeen is, als hij wil doen gelooven. Dan zijn er de opmerkingen van de burge meesters van Maassluis, van Vlaardinger- kibacht en van Vlaardingen, van wie Vooral de beide eersten meenden dat ver oorgevoerde samenwerking verre verkies lik is boven annexatie, terwijl de laatste meende dat hij instelling van een haven schap gemeenten als Schiedam en Vlaar- dingen zoozeer in haar zelfstandigheid wor- en eknot, dat zij geen reden van bestaan jkeei hebben, juist het tegendeel alzoo van e^door den inleider ingenomen standpunt. e willen maar zeggen, dat, wenscht men 0 zakelijke conclusies te komen, er volop westies zijn, die ernstig dienen te worden overwogen en dat wij degenen benijden, die 'jkbaar alles wat aan annexatie vastzit 00 goed hebben bestudeerd en met zoo 1 Cf:den blik kunnen overzien, dat zij nu oeds onwrikbaar hun standpunt hebben vastgesteld. R. K. S- V. EXCELSIOR Programma Zaterdag a.s. 3 uur St. Lodewijk a—Excel- a. Zondag a.s. 2 uur Excelsior 1—Lisse 1. 12 r- Excelsior 5Spartaan 3. Voor deze week beeft de competitieleider Vastj; jfi'a<'^en00':en een mager programma Het le eiftal heeft weer een thuiswedstrijd Wel tegen Lisse 1. Deze pas gepromoveerde 'l0eg heeft zich reeds als een tegenstander °en kennen waarmede niet te spotten valt, z°o<lat Excel-for alle zeilen zal moeten bijzei n om succes te hebben. We vernemen nog v. Lingen verhinderd is en vervangen zal worden door Hofmans. Kt 5e elftal krijgt kans zich te rehabilitee- ^6b- Nu Zondag een volledige ploeg in het 'I gebracht wordt, verwachten we een succes. e ihnioren krijgen een harde noot te kra- 11 en moeten op Duivestein den strijd aan- liil1^611 *egen Bh Lodewijk. Een gelijk spel lt ons het meest waarschijnlijk. ST. JOSE PK GEZELLENVEREENIG IN G Afdeeling III (Frankenland) Gisterenavond heeft de afdeeling III der St. Josephgezellen een goed bezochte propa- gandavergadering gehouden in het gebouw der gezellen achter het R. K. Weeshuis. Als spreker was uitgenoodigd de eerw. pater Flo- rentianus O.M. Cap. Tot onderwerp voor zijn rede, waaruit wij hier de voornaamste' bijzonderheden laten volgen, had de eerw. spr. gekozen: de geslo ten retraite. Een retraite, aldus spr., is een geestelijke oefening van eenige dagen, die niet gehouden moet worden thuis, in het volle leven, maar in de afzondering, in een daarvoor bestemd retraitehuis. Velen zonderden zich voor kor ten tijd in deze huizen af, zoodat voor dege nen, die bevreesd waren alleen te staan, het grootste bezwaar wel is opgeheven. Hoewel het werk der gesloten retraites niet genoeg gewaardeerd kan worden, zijn er nog steeds te weinig personen, die er aan deelnemen. Wij nuchtere Noord-Nederlanders, die immer achterdochtig zijn tegenover alles wat nieuw is, moeten deze achterdocht niet toonen, waar het betreft de gesloten retrai tes. Deze zijn immers het werk van ervaren en degelijke menschen, die het groote nut er van voor dezen tijd gezien hebben. En ook wij zelf, als wij maar even nadenken zullen zien, hoe goed een gesloten retraite is. Alles moet tegenwoordig even vlug gaan,, en de mensch vindt nauwelijks tijd, zichzelf te beschouwen. Daarbij komt nog de strijd om het bestaan; de grootste inspanning wordt gevorderd om het leven op peil te houden, terwijl de geestelijke nooden worden achter uitgedrongen en dikwijls doodgedrukt. Het geestelijke In den mensch wordt verstikt; tooneel en kunst, alles streelt de hartstochten der menschen. Wij moeten er eens uit, zooals wij de be dorven stadslucht ontvluchten; naar de stilte, zooals de geleerde het drukke rumoer zou ont vlieden, om tot rustig nadenken te komen. Gedurende een gesloten retraite gaan wij de zaken weer eens zien in het licht der eeuwigheid. Diepen indruk maakt daar het gesproken woord, waar wij door niets worden afgeleid van de wonden, met Gods ge nade, gedurende een gesloten retraite dikwijls hersteld. Juist in een retraite kan men zijn hart eens rustig uitstorten bij een biechtva der, die dan een overvloed van tijd heeft. Nadat de eerw. spr. eenige uitspraken had aangehaald van pausen als Leo XIII en Pius X, benevens van onzen aartsbisschop Mgr. van de Wetering, eindigde hij met een krachtige aansporing voor het volgen van een gesloten retraite. De geestelijke adviseur, kapelaan C. Wie- mers, onderstreepte ten volle de woorden van pater Florentlanus, waarna één der gezellen uit naam der retraite-club dank bracht aan den spreker voor zijn bezielende propaganda- rede. Met een kort gebed werd de vergadering gesloten. Door den heer F. C. H., wonende West Frank el and schestraat 102, Is bij de politie aangifte gedaan van ontvreemding van zijn rijwiel, dat Ihij op slot voor het raam van den drogist D. in de Boterstraat had neer gezet. Ten overstaan van notaris G. J. M. Schoen- maeckers te Rotterdam werd heden in het ge bouw van den R. K. Volksbond in veiling ge bracht het pand Westmolenstraat 25. Ingezet op ƒ8600. Ten overstaan van de notarissen Nic. Treur niet te Moordrecht en P. R. van Ellekom te Schiedam werd heden in het gebouw van den R. K. Volksbond in veiling gebracht het heerenhuis aan den Singel 168. Het pand werd ingezet op 8000. Ten overstaan van notaris P. R. van Elle kom alhier werden heden in het gebouw van den R. K. Volksbond in veiling gebracht de volgende panden: Een winkel- en woonhuis met werkplaats en erve, Lange Kerkstraat 12. Ingezet op 7600; een heerenhuis met erve, voor- en achter tuin, loods enz., Schiedamsche weg 69, te Overschie. Ingezet op 9700. een huls met erve en open grond Bagijn- hof 22. Ingezet op ƒ400; een huis met erve en plaats Bakkerstraat 23 (onbewoonbaar verklaarde woning). Inge zet op 140. ÓP HET ALEXaNDERYELD te DEE HAAG weu-den Hippische PolitieapoaTfeesten gehouden. Een foito van de vier cow-boys met een Indiaan, die eenige rijkunsten vertoonden. In de etalage van Maison Nobel op de Groote Markt kan men op het oogenblfk een keurig fantaisiestuk bewonderen, een tafel versiering geheel van sneeuwblanke suiker. Uit een hekwerk op welks hoeken duiven klapwieken rankt een bloemenvaas omhoog, waarin de schoonste roode rozen prijken. Men zou ze zoo op de borst spelden, ware het niet dat men bij aanraking tot de ontdekking komt, dat de teere blaadjes van marsepain zijn vervaa: Ugd. 't Is een mooi w-rk, dat van de vakkunde van den heer van Ommen een schitterend getuigenis aflegt. Zondag a.s. wordt door bovengenoemde ver- eeniging een wedstrijd gehouden naar de Hoornbrug v.v. Start 9 uur Overscbiiescheweg. Iedere minuut start een renner. Voor de 3 renners die den koristen tijd rijden, is een prijs beschikbaar gesteld. Gistermiddag werd de 12-jarige E, P., wonende in de Kreupelstraat, terwijl ze in de Oosterstraat liep, door een hond iu de knie gebeten, terwijl het dier den zak van haar mantel openscheurde. Overigens kwam het meisje met een onbeteekenend wondje en den schrik vrij. UITBREIDING R. MEES EN ZOONEN. 't Verguld Spinwiel gaat verhuizen. Naar wij vernemen zal de firma R. Mees Zoonen het hoekpand Beursplein-Vischsteeg, waarin sedert kort het café-restaurant ,,'t Ver guld Spinwiel" is gevestigd, laten sloopen en er een bebouwing doen verrijzen, welke geheel zal aansluiten aan het bestaande gebouw. In dezen nieuwbouw zal de assurantie-afdeeling der firma worden ondergebracht. Vermoedelijk zal men met het bouwen begin Mei 1928 klaar zijn. Het café-restaurant ,,'t Verguld Spinwiel" zal dan in de omgeving van zijn tegenwoordige vestiging een nieuw pand betrekken. D. Huijskes, No. 91a. FAILLISSEMENTEN Geëindigd: handelsreiziger, Fabristraat BURGERLIJKE STAND GEBOREN 11 Oct. Paulus z. v. C. C. Nesse en M. W. J. Preiu, Stationstraat. li Oct. Franeisca d. v. J. Kuiper en G. Meijer, Vrieu- schapstraat. 12 Oct. Theodorus Johannes Maria d. v. C. H. Heeze en M. '\y. l. van Pelt Wattstraat. 13 Oct. Frederika Johanna d. v. F. J. de Koning en C. Hofland, Vriend schapstraat. Adriana Johanna Maria d. v. P. J. Bosman en C. M. Meerhof Wattstraat. ONDERTROUWD 13 Oct. W. D. Roulcema 30 j. en J. de Goederen 27 j. P. W. van Waas 26 j. en E. van Haatten 25 j. j (jraaf 26 j. en A. de Jong 23 J- GEHUWD: 12 Oct. H. Bakker 23 j. en W. C. Wijnstekers 22 j. Uoekhout 22 j. en C. van den Bos 20 j. F. Osephius 27 j. en M. Bezemer 24 j. Oct. P. j. l. van Gogh 27 j. en M. A. Geul 27 j OVERLEDEN 11 0ct- W. Schilperoort wedr. van Lijdia Krommenhoek 35 j. van Leeuwenhneckstraat. p- A. Lems eehtge- noote A. Verhoeven 42 j. N. Maasstraat. 12 Oct. C. M. Wouteleers echtgenoote A. H. de Koning 52 j. Ant. Muijsstraat. 13 Oct. J. P. Rost echtgenoote C. M. Bakker 42 j. St., Anna Zusterstraat. RARE CHINEEZEN? 't Gebeurde gisteren op Katendrecht. Aan den ingang van het Deliplein staat een vischkar, waarachter een bekend verkoo- per, wiens kaken snel op en neergaan van wege een tabakskerverij. Dezen middag Is de man, die zelfs wel eens haaien aan de markt brengt, handelaar in „levendige" zeesterren. Er is belangstelling van enkele Hollanders en een halfdozijn Chineezen. Druk worden de beesten betast, onderzocht en beroken. On derwijl lanceert een Chinees de opmerking: Het stinkt, wat voor den koopman een aan leiding is om nijdig te worden, den stank te bevestigen maar.... van den Chinees. Toch komt nog een koop tot stand. De Chi nees heeft een aantal fraaie exemplaren ter zijde gelegd en vraagt: wat kost. Pay seventy five cents, antwoordt de handelaar. De ster ren blijken te duur. De Chinees heeft er niet van terug. „Wat dan", repliceert de visch- man. „Een half dollar", De verkooper van levendige zeesterren mompelt een woord, dat langer worden beteekent, glimlacht even en roept dan loyaal: vooruit dan maar, als je ze voor 75 centen niet wil, dan maar voor één vijf en twintig. Des vischboers kaken bewegen zich sneller. Hij lacht vergenoegd. Doch ook de Chinees is in zijn nopjes. Wie was nu de slimste? De Hollander, die Hol- landsche centen, of de Chinees, die wellicht Ameriltaansche centen bedoelde. In ieder ge val waren dan beiden voordeelig uit. FRITZ HIRSCH OPERETTE. Die lustige Witwe. De inhoud is als van de meeste operettes aan den luehtigen kant; niet van dien aard in tusschen, dat wij daarom de vsrtoouing voor volwassenen per se zouden behoeven te ontraden. De „moderniseering", die het geheel onder ging, bracht echter naast te waardeeren nieu wigheden in het decor een al te groote vrijheid mede in de costnmeering hier en daar. Vooral het vroolijke weewtje zelf waagde zich in de eerste acte ver over do grens der betamelijk heid. Alleen reeds uit aestlietiscii oogpunt had zij het Farijzer model van Scheveningen beter ten onderste boven kunnen dragen. Ook aan de Grisettes zouden een paar el meer 3tof goed besteed zijn. Het spijt ons, dat we dies niet besluiten kun nen tot een aanbeveling. Overigens: voor lieden, die op lichte ver strooiing uit zijn en hun eischen niet te hoog stellen. Van dezulken zijn er in Rotterdam blijkbaar niet weinig. 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur at club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot holt negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K» Mannenzangvereenl- ging St Caecilea. half 9, R. K. Volksbond; bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Heden 3 Lichtbeeldenavond te geven door kapelaan Goossena voor de jeugdige R. K. Metaal bewerkers. Gebouw R. K. Volksbond; aan vang half negen. Zondag 16 October Opvoering „De Twee Weezen", gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven. Aanvang 8 uur (alleen voor volwassenen). Donderdag 20 October Vergadering R. K. Propagandaclub St, Leonardus (Frankenland). Bespreking winter- programma. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. Vrijdag 21 October Protestvergadering terzake de Kerkvervol ging in Mexico. Spreker kapelaan T. Nolet, te 's Gravenhage. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 23 October Feestavond R. K. Metaalbewerkersbond, Ge bouw R. K. yolkahond, Lange Haven. Opvoe ring van „De Logé", pantoffelheldencomédie in drie bedrijven, door de R. K. Tooneelver. „Piua X" uit Rotterdam. Dinsdag 25 October Uitvoering Strijk-orkest „Onder Ons". Ge bouw Musis Sacrum. 15 Oct.: Groote Schouwburg, Rhena (Co- Opera-tie), 8 uur (voor volwassenen). 16 Oct.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rott. Hofstadtooneel), 2 uur (voor volwassenen)Leontientje, (Rott. Hofstadtoo neel), 8 uur. 17 O c t.: Groote Nutszaal, piano-avond NI- colai Orloff, 8 uur. 18 Oct.: Groote Schouwburg, Om de men schen (Rott. Hofstadtooneel), 8.15 uur (voor, volwassenen) 19 Oct.: Groote Schouwburg, De blauwe vogel van het geluk (Ver. Tooneel), half 8 uur, D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelscbap), 8 uur (voor volwassenen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 14 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 16. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN, Spiritus SCHIEDAM, 14 Oct. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. 34.— per H.L. Ruwe graausplritus 60 pet» 17.— per H.L» Spoel iug Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel. De zomerwedstrijd, die uit 9 ronden bestond, is afgeloopen. De resultaten zijn ais volgt: 8 punten Koetsheid; 6% punt v. Grieken; 6 punten W. Verheul en Wijsbroek; 5% punt Mascheck, Kouwenlioven en Jansen; 5 pun ten v. Ette, J. Verheul en Scheerder. De prij zen werden behaald door de heeren Koets heid, Kouwenhoven en Jansen als hoogst ge plaatste speler der hoofd-, eerste en tweede klasse. Heden vindt de jaarvergadering plaats over een week een onderlingen massakamp voor leden en andere R. K. schaakliefhebbers en op 28 October begint de winterwedstrijd. Bij den secretaris, den heer J, Tj. Kerkhoven, Burg. Meineszlaan 48, kau men zich schrif telijk aanmelden voor introductie op 21 Och tober of voor het lidmaatschap. d

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1