üT i DAGBLAD VÖ0J? IE DAM EM OMSTREKEA 50ste Jaargang -I B 1 I Zaterdag 15 October 1927 No 14991 ip Dit nnminer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS ff w» ONZE AALMOES VOOR MEXICO Bet r. k. ziekenhuis 13, Zondagsdienst geneeskundigen EN APOTHEKEN ONS EIGEN ROOMSCHE ZIEKENHUIS DE WORDINGSGESCHIEDENIS UITVOERING TEN BATE VAN HET R. K. ZIEKENHUIS DE EINDEXAMENS TE DELFT DE 100.000 EN NOG WAT TAFEL VERSIERIN G Onze lezers zullen begrepen hebben, dat de keurige tafelversiering mot een fantasiestuk in suiker, waarop wij gisteren melding maak ten, te vinden is in de étalage van Maison Nolet, alhier. SLACHTOFFERS DER IEPZIEKTE SECTIEVERGADERING GEMEENTE- BEG ROOTING TE WATER AGENDA. Donderdag 20 October KUNST-AGENDA. BURGERLIJKE STAND - n $8 li Bureao KOEMARKT 4, SCHIEDAM. telelooD Intercommunaal oo. 68085 Postbna no. 39 ABONNEMENTEN: pet 8 maanden ƒ3.25. per maand ƒ110, per week 25 cent Franco per post ƒ8.75 per kwart Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en Girodienst 81440 Advertentten I5 regels 1 65 Elke regel meet HU cl. Reclames tusschen den tekst 00 ct, fier regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord mee: 5 ct. tot een maximum ran fit) woorden. Kabouter advert. 6 rog f0 50, 10 reg. ƒ0 75, 16 rep ƒ1 Incassokosten worden betekend re. Gratis-Ongevallen vertekering s ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten^ oogen; 250 bij verlies van één band, één voel of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlos van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Wanneer eenmaal in vollen omvang zal worden te boek gesteld wat thans nog steeds han de openbare meening wordt onthouden door een censuur waarover de groote wereld- Pers in de felste verontwaardiging zou zijn losgebarsten als het niet gold den strijd legen een instelling, waartegen die wereld- Pers zelf aldoor haar scherpste pijlen richt, onze Heilige Kerk, dan zal de wereld als met stomheid geslagen staan over de brutali teit, de onmenschelijke wreedheid welke stelselmatig, van hoogerhand, in een land Worden toegepast, dat zichzelf in de rij schikt der beschaafde naties. Wat druppelsgewijze uitlekt over het snood bedrijf, dat Calles en zijn trawanten in hun baat tegen den godsdienst aan de oprechte belijders daarvan voltrekken, is nu reeds nicer dan voldoende, om een eerlijk, onbe vooroordeeld mensch zich te doen afvragen, .of daar dan nog iets menschelijks huist in die in verfijnde wreedheid zich verlustigende machthebbers, voor wie een menschenleven, nis in Nero's tijd, zonder waarde schijnt te zijn. De aalmoes van ons gebed en de aalmoes van ons medegevoel is wel het minste wat wij onzen broeders en zusters in hun be nauwenis en verdrukking kunnen geven. 't Is het minste, en hoe schieten wij ook in dat weinige nog niet te kort. Als wij zelf eens ondervinden moesten, wat Mexico's Katholieken nu al anderhalf jaar hebben te verduren, zonder eenig ander lichtpunt dan hun rotsvaste vertrouwen op God's barmhartigheid, hoe zouden wij smeeken, dat toch de geheele wereld zich met ons mocht vereenigen in onophoudelijk gebed, opdat de dagen onzer beproeving ver kort zouden mogen worden. En wat doen wij voor Mexico's Katholieken? Daar zijn de kerken gesloten. En hoe vaak knielen wij nbder voor het IT. Sacra ment des Altaars, om in hun plaats den God iler Altaren om uitkomst te smeeken in hun nood? Daar is men van den troost der H.H. Sacramenten verstoken. En zijn wij °ok maar éénmaal vaker tot de H. Tafel ge naderd, om eerherstel te geven voor de hemeltergende heiligschennis in Mexico ge- Pleegd, waarvoor onze Mexicaansche broe ders en zusters geen eerherstel geven konden? Zij mogen den mond niet openen tot een waardig protest. Hebben wij tenminste in den geest geprotesteerd, een protest dat een gebed moet zijn voor de arme vervolgden? Laten wij Vrijdagavond als één man van ons medegevoel voor onze verdrukte geloofs- genooten getuigen, door naar de .protest vergadering in den R. K. Volkshond op te gaan. En we zijn er zeker van, dat wat wij daa" te hooren zullen krijgen, voor ons een spoorslag zal zijn, om ruimschoots de aal moes van ons gebed te geven aan degenen, die anderhalf jaar reeds de armen ten hemel strekken met de bede: „Heer red ons, want wij vergaan." a do vorige verantwoording ooi drie electrische klokken ÏUomsten horloge-verloting Paargeicinjj sci10ien ^"gelparochie Wij H mugeiparochie Wijk K mgelparocjjie Wijk ^"Se'Parochie Wijk mgelparochie 'Wijk kmgelparochie mrtkelancl Vi# v. G. L V. V. T. Wijk 333, 125. 33 22, 58, 17, 12. 9, IS, S.l 45.- 5.- 1.- .1234 .30 7734 15 ,50 05 40 ,95 13.690,12 34 Ms! l.a; lelijk en dank, Het Comité. Do Zondagsdienst zal morgen worden waar- 'notnen door de geneeskundigen Van den 70 °e^' Sc!loolstraat 9; Elzevier Dom, Singel i GeerdgSj Veenlantstraat 2 en Koene, Bur- eWees.*.. Knappertlaan 30. Geopend zal zijn de apotheek van J. H. ocker, st. Liduinastraat 68. Het zal er dan toch eindelijk van komen, dat we onze Ro msche zieken, die op zieken- huisverpleging zijn aangewezen, een eigen on derdak kunnen verschaffen, waar zij in Ka tholieke omgeving, in eigen Roomsche sfeer de beste voorwaarden vinden voor een spoe dige genezing. Wel had men zich reeds voordat dr. E. J. M. Nolet (overleden op 17 Mei 1913) bij tes tamentaire beschikking het royale bedrag van 300.000 naliet voor de stichting en exploita tie van een R. K. Ziekenhuis met het ontwer pen van plannen voor een dergelijke inrich ting bezig gehouden, doch tot een resultaat had men het niet kunnen brengen. DR. E. J. M. NOLET (f 17 Mei 1913), de milde gever van het stamkapitaal van ons eigen Roomsche Ziekenhuis He legaat van dr. Nolet bracht de zaak op nieuw aan het rollen. Met zulk een schitte rende finaneieele basis mocht worden aange nomen, dat binnen heel korten tijd ons eigen Roomsche Ziekenhuis zou verrijzen. In zijn testament had de edele gever het eerste be stuur van het ziekenhuis aangewezen, dat door een geestelijk adviseur, in welke functie door Z. D. H. den Bisschop pastoor, later deken Verhoeven, van de Ilavenkerk, werd benoemd, zou worden bijgestaan. Mede was in het testa ment bepaald dat de verpleging aan R. K, liefdezusters zou moeten worden opgedragen. Executeur-testamentair van de nalatenschap van den milden gever was de heer A. C. A. Nolet thans ook reeds sinds een twaalftal jaren overleden die op 27 Mei 1913 de door dr. Nolet aangewezen bestuursleden voor het eerst deed bijeenkomen en hen met het legaat in kennis stelde. Ooogenblikkelijk werden toen de functies in het bestuur verdeeld. Lang en breed werd overwogen welke vorm aan het nieuwe instituut zou worden gegeven, of ge sproken zou worden van stichting of vereeni- ging, tot tenslotte werd overgegaan tot de oprichting van de „R. K. Vereeniging voor ziekenverpleging te Schiedam", op welke ver eeniging nog in 1913 de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeuring werd verkregen. Vol ijver toog het bestuur aan het werk. In Juni van hetzelfde jaar werd een architect benoemd; in October werd voor ruim ƒ80.000 een uitstekend geschikt terrein, bijna ander halve Hectare groot, van de gemeente aange kocht, hetzelfde terrein waarop thans het zie kenhuis aan de dr. Noletstraat is opgetrokken. In Juni 1914 waren definitief de plannen goed gekeurd voor den houw van een ziekenhuis met 70 bedden. Op 1 Juli van hetzelfde jaar werd reeds het betonwerk aanbesteed en wel met de bepaling, dat half Augustus met den arbeid zou moeten zijn aangevangen. Toen kwam de oorlog en wierp alle mooie plannen als een kaartenhuis tegen den grond. Zooals iedereen in die dagen, meende ook het bestuur dat de oorlog niet lang zou en niet lang kon duren. Het leek daarom voorzichtig de uitvoeirng der plannen aan te houden en op den tienden dag van de eerste oorlogsmaand werd aldus besloten. Het waren inderdaad schitterende plannen, welke door het bestuur voorloopig in porte feuille moesten worden gehouden. Er was een flink ziekenhuis ontworpen en het kon gemak kelijk zoo worden uitgebreid, dat het vergroote gebouw ruimte bood voor 140 bedden. De toe stand op het gebied van het ziekenhuiswezen was toenmaals zoo, dat de gemeente slechts een klein, niet meer aan de eischen beant woordende ziekenhuis bezat aan den Langen Achterweg, zoodat een ruim Katholiek Zieken huis alleszins op zijn plaats was en redelijke exploitatiemogelijkheden bood. In het testament van dr. Nolet stond woor delijk, dat zoodra de vereeniging rechtsper soonlijkheid zou hebben verkregen, „bij de Ne- derlandsche Bank in bewaring zou worden gegeven een bedrag van 3.00.000 in rentege- vende effecten ,om met genoemd bedrag naar gelang van de behoefte te betalen de kosten van het gebouw en van de eerste exploitatie." De vereeniging kon dus niet vrij over de effecten beschikken; ze kon ze niet te gelde maken. Het bestuur moest lijdelijk toezien, dat allangs liet kapitaal door waardevermin dering der effecten inkromp, terwijl anderzijds materiaalprijzen en loönen 200 schrikbarend de hoogte ingingen, dat er een steeds grooter wanverhouding tusschen het geldbezit en de kosten van het te stichten ziekenhuis begon te ontstaan. Nog moeilijker werd de toestand, toen de gemeente zelf tot den bouw van een modern ziekenhuis voor 100 bedden overging, waar door de exploitatie-mogelijkheid van een Ka tholiek ziekenhuis natuurlijk sterk moest ver minderen. Bij het sluiten van den vrede stonden de zaken zoo, dat er niet aan gedacht kon wor den het oorspronkelijke plan tot uitvoering te brengen. Wel werd herhaaldelijk onder oogen gezien of niet dat plan gedeeltelijk ten uitvoer zou kunnen worden gelegd. Gelden werdén ingezameld; regelmatig werden con tributies opgehaald, maar hoe men ook reken de en herrekende, het ingekrompen stamka pitaal was ook met de jaarlijksc'ne bijdragen onvoldoende om den houw en exploitatie van het tot bescheidener -proporties herleide zie kenhuis te dekken. Zoodat op een gegeven moment zelfs het ophalen der contributies en jaarlijksche bijdragen gestaakt werd, omdat men wel inzag, dat het toch moeilijk ging ge regeld om bijdragen te blijven aankloppen, zonder dat men den contribuanten en dona teurs ook maar iets omtrent de totstandko ming van het ziekenhuis kon laten weten- Behalve het waardevolle stuk grond, gelijk gezegd in 1913 van de gemeente voor ruim 80.000 gekocht, had het bestuur in 1921 nog de beschikking over een kapitaal van ƒ123.000. Laat men de rente huiten- beschaving dan was dus op het stamkapitaal een verlies te hoeken van rond ƒ100.000. Met die ƒ123.000 was in- tusschen het laagste punt bereikt. Er kwam weer vooruitgang. TegelijfcMriaSd begonnen de bouwkosten te dalen, zoodiit men met vreugde het oogenblik zag naderen, waarop in allen ernst aan de tenuitvoerlegging van het legaat van dr. Nolet kon worden gedacht. Intusschen begreep men toch, dat, hoe noo- de dan ,ookvoorgoed van het eerste royale plan moest worden afgestapt. Den architect A. Joling te Amsterdam werd in 1925 opdracht gegeven een bescheidener plan, dat ruim 50 bedden zou inhouden te ontwerpen. Dat plan werd aanvaard; Augustus '26 had de aanhe- steding plaats, waarbij de laagste inschrijving 142.784 beliep en in Januari aanstaande hoopt men met den bouw gereed te zijn, hoewel op exploitatie op dien tijd nog niet mag wor den gerekend. Zoodat dan tenslotte na veel moeilijkheden als gevolg van het schril 'relijk wereldgebeuren in de jaren 19141918 to h, zij het op beschei dener wijze dan aanvn rel ijk werd gedacht, ons eigen Roomsche zi< enhuis tot sta.nd zal zijn gekomen. Binnenkort hopen wil -an de inrichting van het gebouw, welke aan de meest-moderne eischen voldoet, aan 0IIze lezers het een en ander te kunnen vertellen. Zooals reeds gepubliceerd is, zaj ,je Schiedamsche tooneelclub op Vrijdag 28 en Zondag 30 October een tweetal uitvoeringen organiseeren, waarvan de baten aan het R. K. Ziekenhuis zullen vervallen. Men is druk doende, door goede organisatie het geheel tot een groot succes te maken. Opgevoerd zal worden „Vadertje Langbeen" een vroolijke geschiedenis in vier bedrijven naar Jean Webster door Jaap van der Poll. 'tls de vertaling van het Welbekende Engel- sche eomediestuk: „Daddy-Long-Leggs". In het vorige tooneelseizoen Is de Hollandsche ver taling door beroepsacteurs vele malen met groot succes ten tooneele gevoerd; onze uit voering zal de eerste zijn, die van dit stuk door dilettanten wordt gegeven. Naar wij vernemen is het rapport van de commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs terzake de eindexamens aan de H. B. S. te Delft te inzage gelegd voor de raadsle den, doch is het niet de bedoeling dit rapport te publiceeren, tenzij uit den raad op openbaar making mocht worden aangedrongen. R. K. LEESZAAL „ST. LIDUINA" Nieuwe aanwinsten Jo van Ammers-Küller, Mijn Amerikaansche reis; M. Bierbaum, Paus Plus xi; E. Ciaes- Namen, Sichemsche novellen; a. Conan-Doyle, Het avontuur van de dansende poppetjes; Aleida Donnay, Mara Verberne; Fr. van Eeden, Langs den weg; E. ven Handel-Mazzetti, Rita's brieven, 3 dln.O. Huf, Liturgische studiën, 3 din; Ivans, De roode gravin; Cissy van Maxxveld, Kwikzilver; B. Post-Tafereelen uit de Vad. Kerkgeschiedenis; H. Padberg, Fr. van Eeden; Theun de Vries, Friesche sagen. Niets bergt meer verrassingen dan de groote bussen van een loterij! Zoo heeft zich bij de 445ste Staatsloterij dan ook het geval voor gedaan, dat de honderdduizend tot op den laatsten dag niet uitgeloot was, zoodat hij moest vallen op een der laatste 100 nummers, die gisteren werden uitgeloot. Personen, die geregeld de trekkingen ge volgd hadden deden groote moeite, op het laatst nog een lot, of beter gezegd een twintig je te bemachtigen. Nu heeft zich het zeldzame feit voorgedaan, dat de 100.000 de laatste hooge prijs was, die getrokken werd, zoodat de premie, die hier- voorgesteld is, de dertigduizend „de ton" ge voegd werd, en de hoofdprijs dus ƒ130.000 groot werd. In Schiedam zijn twee „twintigjes" van het gelukkige lot, nr. 9818, geplaatst. Het eerste was in het bezit van een employé van de werf „Gusto", terwijl het tweede eigen dom is van een cliënt van den heer J. Versloot, directeur van het Schiedamsche bijkantoor der Asser Verzekeringssociëteit, wiens kantoor is gevestigd aan de Lange Singelstraat nr. 39. Onze heide gelukkige stadgenooten hebben alzoo het aardig douceurtje van 5.500 in ontvangst mogen nemen. De laatste dagen zijn eenige gemeente-werk lieden aan de Lange Haven bezig geweest, een achttal iepen te rooien, die ernstig aan getast waren door de vernielende iepziekte. De Schiedammers, die het mooie van hun havens, met de statige boomenrijen niet meer zagen, moeten nu toch wel tot het besef ko men, dat met deze oude boomen de havens voor een groot deel hun aantrekkelijkheid verliezen. "Wel zal men trachten, dit verlies te herstel len, maar het zal toch minstens een halven menschenleeftijd duren, alvorens de jonge lindeboomen, die nu geplant worden, een flinke hoogte hebben bereikt. Gedurende de volgende week zal met het planten der jonge boompjes een aanvang wor den gemaakt. Nadat langs de Nieuwe Haven het vorig jaar reeds een heele partij boomen waren „opgeruimd", zijn er momenteel weer enkele zieke boomen. Ook in de West Frankenland- schestraat en aan den Buitenhavenweg is dit het geval. Het totaal aantal zieke boomen hier ter stede, kan men minstens op een 50-tal schatten. Voor den winter hoopt men met het rooien dezer boomen gereed te zijn en de jonge op volgers geplant te hebben. De werkzaamheen staan onder leiding van den heer A. Geurtsen, opzichter der plant soenen. Het ligt in het voornemen om de sectiever gadering, tot het onderzoeken van de gemeen te-begrooting voor 1928, te doen houden op Woensdag 26 October a.s., 's avonds 7}4 uur ten raadhuize. Gistermorgen geraakte op de Overschiesche- straat, doordat het paard voor een staaldraad schrok, een zandwagen met het paard, be stuurd door C. K., te water. Het gespan kwam tusschen een zandschuit en den walkant terecht. Door den schipper van de zandschuit wer den paard en wagen met de scheepslier op het droge gebracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap SL Ambrosfus, 8 uur, R.K Volksbond lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club 1. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur al club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring, Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea. half 9. R. K. Volksbond; bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 2—5 uur. Zondag 16 October Opvoering „De Twee Weezen", gebouw R. K. Volksbond, Lange Haven Aanvang 8 uur (alleen voor volwassenen). Vergadering R. K. Propagandaclub St Leonardus (Frankenland). Bespreking wlnter- programma. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. Vrijdag 21 October Protestvergadering terzake de Kerkvervol ging in Mexico. Spreker kapelaan T. Nolet, te 's Gravenhage, Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 23 October Feestavond R. K. Metaalbewerkersbond, Ge bouw R. K. Volksbond, Lange Haven. Opvoe ring van „De Logé", pantoffelhëldencomédie in drie bedrijven, door de R. K. Tooneelver. „Pius X" uit Rotterdam. Dinsdag 25 October Uitvoering Strijk-orkest „Onder Ons", Ge bouw Musis Sacrum. TE ROTTERDAM 15 Oct.: Groote Schouwburg, Rhena (Co- Opera-tie), 8 uur (voor volwassenen). 16 Oct.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rott. Hofstadtooneel), 2 uur (voor volwassenen)Leontientje, (Rott. Hofstadtoo neel), 8 uur. 17 Oct.: Groote Nutszaal, piano-avond NI- colai Orloff, 8 uur. 18 Oct.: Groote Schouwburg, Om de men- schen (Rott. Hofstadtooneel), 8.15 uur (voor volwassenen) 19 Oct.: Groote Schouwburg, De blauwe vogel van het geluk (Ver. Tooneel), half 8 uur. 21 Oct.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadse-I (Rott, Hofstadtooneel), 8.15 uur (voor volwassenen). Dagelijks: can-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen; Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 dezer in: Olympia (voor volwassenen)Thalia (voor volwassé nen) Corso-Cinema (voor volwassenen). GEBOREN: 13 October. Johanna Wilhelmi- na, d. v. G. Dröge en I. M. Rammers, v. Leeu- wenhoeekstraat. 14 October. Ariaantje, d. v. J. Wensvoort en A. Bergijk N. Maasstraat. - Johannes z. v. A. Hofman en P. v. d. Bosch Pernisschestraat. OVERLEDEN: 13 October. C. H. de Ridder 54 j. echtge. Aa. C. C. Janssen. Westvest. „t DE TRADITIONEELS CROSS COUNTRY van den Hezenberg, om den Deandels beker, n werd op het landgoed van den heer Deandels verreden. Luit, Steenkamp zien wij op* deze foto ln actie bij het doorwaden van de breede waterhindernis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1