FEUILLETON ZATERDAG 15 OCTOBER 1S27 EERSTE BLAD HAÜISMA d de regeling van den BOOMPLANTDAG GEVONDEN VOORWER PEN FLU ISTE REN D E BOOM N u.) ZILVEREN PROFFESSIEFEEST VAN ZUSTER LIBUINA DE RIJBEWIJSEXAMENS gemeenteraad WEERBERICHT ORGELBESPELING RADIONIEUWS. PROGRAMMA'S VOOR ZONDAG PROGRAMMA'S VOOR MAANDAG In bet gymnastieklokaal van sebool C, aan de Lange Nieuwstraat, Is gisterenavond een goed bezochte vergadering van onderwijzeres sen en onderwijzers, onder wie ook eenige eerw. broeders gehouden, ter regeling van den boomplantdag. De beer W. G. Goslinga, voorzitter van de commissie van voorbereiding, bracht buide aan bet gemeente-bestuur van Schiedam, dat onmiddellijke een ruim crediet heeft vastge steld, om den boomplantdag mogelijk te maken. Men beeft nu een financieele basis, waarop men voort kan werken. Nadat de heer L. Heukels bet schrijven van minister Kan, dat de aanleidende oorzaak tot I het houden van den boomplantdag is geweest, j bad voorgelezen, deed de voorzitter nog enkele j korte mededeelingen, waarna het woord nu aan J den heer J. K Dominions, tuin-architect der gemeente kwam. "Spreker begon met de opmerking, dat bij tegenover het onderwijs nog iets had goed te nmken. Vroeger heeft spr. n.l. altijd gedacht, dat de personen uit de onderwijswereld niet erg bereid waren om aan zijn plannen hun steun te schenken. Na den oproep door den wethouder van on derwijs heeft spr. zijn oordeel geheel gewijzigd. Van alle zijden is toen steun gekomen. Liefde, aldus vervolgt spr., moet steeds voor afgegaan worden door de kennis; hoe meer men de natuur kent, hoe meer men ze gaat liefhebhen. Ook een boomplantdag werkt tot deze kennis mee. Het 'Volkspark en het Sterreboseh zijn ver huiten de grenzen van de stad bekend, omdat daar aan het publiek de grootst mogelijke vrij heid wordt verleend. Die vrijheid mag echter geen losbandigheid "met zich meebrengen. .Het eigendom van de gemeente, dat toch ook weei gemeenschappelijk eigendom is, moet worden ontzien. Toen iu het jaar 1826 de Plantage opnieuw was aangelegd door den toenmaligen tuin architect Jan David Zogge, heeft de gemeente raad -groote plakkaten laten aanplakken, waai- in het verboden werd, dieren in de Plantage los te laten. Des avonds werden geen perso nen meer in de Plantage toegelaten, terwijl de knoppen van seringenboomen werden afge sneden, opdat zij niet weggehaald zouden wor den. Voor de bescherming der parken staan ons thans andere middelen ten dienste. Een van deze middelen is; het publiek meer kennis bij brengen, over de natuur. De vele wilde planten die wij in het Sterreboseh aantreffen, doen dien studielast nog meer toenemen. Vervolgens tfesprak de heer Dominicus het meer praetische gedeelte van een boomplant dag. Enschedé is eigenlijk de eenige plaats, waar het planten van boomen meer op groote schaal is uitgevoerd. Toch is daar slechts door een 16-tal scholen medewerking verleend. Hier moeten alle scholen medewerken. Het aantal deelnemende kinderen is zeer groot; en een plaats in Nederland, waar het boomplan- ten op zoo groote schaal is verricht, is niet te vinden. Er zal van het feestterrein in het Volkspark af een optocht worden georganiseerd naar de Jan van Aveimestraat, waarvan het mid denpad met iindeboomen wordt beplant. Als de boomen geplaatst zijn, wordt telkens bij den wortel een flesch met oorkonde gelegd. Na afloop van het boomplanten, wordt te rug gemarcheerd naar het feestterrein, waar de stoet wordt oiitbonden. Be heer A. Baan, die voor het muzikale ge- deeite zal zorg dragen, heeft zélf een „Plant- lied" gedicht en gecomponeerd, dat zoover wij konden nagaan de algemeene goedkeuring der vergadering wegdroeg. Aan de piano begeleid door den eerw. broeder Salvius, droeg dc heer Baan zijn lied zelf voor. Als laatste der aangekondigde sprekers voer de de heer M. Germenraad, voorzitter der ver- eeniging voor schooi- en werktuinen, het woord. Het kind, dat geleerd heeft de natuur lief te hebben, aldus spr., zal er zich niét meer aan vergrijpen. Bedroevend is het wel, dat zoovele stadskinderen niet in de gelegenheid zijn de matuur te leeren kennen. Wanneer de vereeniging voor schóól- en werktuinen ook eens iets in den geest van dwezen boomplantdag zal organiseereu. hoopt wos*«2ï gezond en atss-k heï 'krijs? mosier giaas hei ïzordi vrij wan b-ocs hei blijft beter zstien hei wait nier naeer wit indien gij des morgens een weinig PuRJL tussehen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. Reel. 599S 10 spr. evenveel medewerking van de aanwezigen te mogen ondervinden als thans. Nadat de heer Germenraad nog enkele me dedeelingen heeft gedaan, betreffende de trac- tatie der kinderen, werd. door alle aanwezigen het „Plantlied" van den -heer Baan gezongen. Bij de rondvraag werden nog enkele wen- schen geuit, betreffende een generale repeti tie der zangnummers. Deze is bepaald op Don derdag 3 November des namiddags te 3 uur in de Stads-Doele. Ook de mogelijkheid van een film-opname door de Mij. „Eureka" werd besproken. De voorbereidingscommissie zal de Tegeling van enkele kleinere détails nog nader bepalen. EEN WEDSTRIJD VOOR KINDEREN Amusant en leerzaam De tabaksfabriek Louis Dobbelmann te Rot- dam heeft iets aardigs bedacht om de kinde ren der verbruikers van haar nieuw merk rooktabak Faam op nuttige en aangename wijze bezig te houden. In het tijdvak OctoberDecember a.s. zul len in dit blad een aantal plaatjes-advertentiën over Faam verschijnen, welke uitgeknipt, naar eigen vinding gekleurd en opgeplakt, gezonden kunnen worden aan de Reclame-afdeeling van genoemde firma, onder bijvoeging der bons van 1 pond Faam-tabak. Er zijn 500 prijzen, "w:o. als 'hoofdprijzen: een radio-toestel, een jongens- en een meisjes- rijwiel, een gouden en een zilveren horloge, speelgoederen, sportartikelen, hiiishoudelijke- en rookersbenooqdigdheden, foto-toestellen etc. Inderdaad een wedstrijd, waaraan ieder kind kan deelnemen en welke even anpsant als leerzaam genoemd kan worden. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: grijze kindermuts, zakmes, rozenkrans, B. K. S. sleutel, portemonnaietje met inh„ kinder- portemonnaie, muziekboekje, brieveiïtasch met inhoud. Bij vinders; lederen sigarenkoker, J. Maan, St. iduinastraat 53B; étui met schrijfbehoeften, J. van Katwijk, Huijsmanstraat BB; darnes- tasch met inh., F. Helleman, Vlaardingerstr. 4A; damesportemonnaie met inh., Kantoor Ge- meentereiuiging Buitenhaven wegduimstok en zeildoeken taschj,, N. Betaf, Parallelweg 248B; rozenkrans in étui, W. Broekhulzen, H-aven- dijk 160A; papieren geld, J. Hulshof, St. LI- dvrinastraat '46: witte kinderschortjes, P. Loch, Lange Achterweg 67.; postduif, J. de Zwaan, Zwartewaalschestraat 65A: rijwielbelasting- plaatje, K.D rmm Qe,PeonhkG( N loorx ftmt plaatje, D. Krommenhoek, Putterhoekschestr. 12; orzenkrans, J. Eishof, Kortlandstraat 20; hondje, J. J. van Alphen, Oosterstraat 71: ro zenkrans, J. O verdijk, Stationstraat 12; gou den ring, G. v. d. Most, Oostsingel 49; arm band, A. Koper, Warande 89; kinderschortje S. P. de Wit, Kethelstraat 18B; kilogewicht, B. Bastiaanse, Dam 5; zilveren kinderarm band, C. van der Meij, Singel U7C; hondje, J. Grims, Broersveld 90-4; groene cape, A. Plomp Nieuwe Maasstraat 17-zegel van een beurt- vaartverzekering, J. Witsel, Oude Maasstraat 8B; koperen oliespuit, A. Zuldema, Rreedstr. 3d; geld, P. Mulder, P-r. Fred. Hendrikstraat 33; portemonnaie met inh., J. Hersbaeh, Oos terstraat 25; hondje, P. Tettelaar, Zalmstraat 7; portemonnaie met inh. P. Velkers. Nieuwe Haven 45B: jasje inh. portefeuille, W. B. Vogt Nieuws tlcht N.Z. 32; kogellager van een auto P. Koogje, Voorneschestraat 30B; portemon naie met inh. J. Gorseman, Leliestraat 47; Icindermuts, W. Schippers, Oude Maasstr. 29. Vertel me alles, wat u van Casa Glycina weet, zeide zij. De schoonheid is hier haast be klemmend. En ik had niet verwacht, dat ik in zoo'n paleis .zou komen te wonen. Het huis is inderdaad veel te groot voor Bertrand en mij; maar och, daar het personeel hier niet duur is en nog gemakkelijk te krij gen wat 'n verschil met de verhalen, die Vij van de oude wereld liooren viel het ons Iiiet zoo moeilijk hier bescheiden en toch be hoorlijk te blijven leven. Vooral daar mijn broe der langen tijd veel te zwak is geweest om visites af te leggen of bezoeken te ontvangen. Maar ik ben aan het afdwalen. Je vroeg me iets over het huis, nietwaar, Barbe? Ja Casa Glycina! Ik vind dien naam zoo vreemd. Beteekent het iets? Of is het mis schien de naam van een familie, die hier ge woond heeft? Glycina is dc Portugeesohe naam voor wistrla, die prachtige slingerplant, die zooveel karakter aan het huis geeft. Vroeger heette het Villa Vallence, naar de familie die het gebouwd heeft, zooals men mij vertelde. Toen kwam het in andere handen Het werd gekocht door een heer, die half-Italiaansch, lialf-Portugeesch bloed in zijn aderen had. En die heeft toen de ruime bungalow bij laten bouwen, waar Ber trand nu zijn kamers heeft. Hij, heeft ook de pergola laten zetten en ze laten beplanten; en toen de planten begonnen te bloeien was hij eoo verrukt over het effect, dat hij zijn woning Casa Glycina heeft gedoopt. Nu begrijp ik het. Wel een leuke naam, vooral die mooie klanken hebben me onmid- dellijk bekoord. Dat getuigt voor je kunstgevoel, kleintje, je zult spoedig bij Bertrand in den smaak val len, want diens leven heeft 'hem tot een fijn proever en peinzer gemaakt, en hem tot een hoogte gebracht, dien ik hem soms eerlijk ge- De Eerw. Zuster Libuina, in de wereld rnej. Sophie Nootmeyer, uit Hoek van Holland, her dacht heden in het Dominicanessenklooster aan de Tuinlaan den dag, waarop zij 25 jaar geleden haar H. Professie aflegde. In de feestelijk versierde kapel werd om half acht een plechtige H. Mis opgedragen, waaronder de Eerw. Pater Nauta O.P. een korte toespraak hield, In de eveneens keurig versierde feestzaal had daarna een gezellig ontbijt plaats. De feestdag, dié gezellig werd doorgebracht, zal met een plechtig Lof, waaronder Te Deum, worden gesloten. Waar dezer dagen in een officieel bericht was gemeld, „dat aanvraagformulieren tot het afleggen van een proefrit voor het bestu ren van een motorrijtuig" ter gemeente-secre tarie verkrijgbaar waren, hebben wij, daartoe in de gelegenheid gesteld door mr. W. A. Hoek, zoo'n „examen" eens meegemaakt. Door het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid, geves tigd te 's-Gravenhage, is ons land in een aantal kringen verdeeld, waarvoor pl.m. 350 examinatoren of adviseurs aangewezen zijn. Voor Schiedam, dat onder kring 3S ressor teert, is benoemd mr W. A. Hoek, terwijl in Delft ir. W. J. Couvée examineert. Over het algemeen waren de resultaten dezen morgen gunstiger voor de bestuurders van luxe-wagens, dan voor die van vracht auto's. Van de laatste categorie, waarvoor wij een drietal personen examen zagen en ook hoorden maken, is er slechts één geslaagd. De andere twee waren nog niet voldoende met de regels van den weg op de hoogte. Zeker, practisch weten deze menschan het wel. Maar, ais het op theorie aankomt, weten ze bijvoorbeeld niet te vertellen, dat het ver keer van rechts voor gaat. Met een van de personenauto's een gezellig 4-persoons ding. hebben wij eens een tochtje megemaakt. Eerst moest de ©igenaar-ichauffeair zijn vaardigheid in het keeren bewijzen de exa minator bleef gedurende deze krachtproef schijnbaar liever op straat wachten waar na het met een matig gangetje via de Gerrit Verboomstraat naar cl© Koemarkt ging. Op dit „drukke" verkeerspunt kreeg de be stuurder opdracht, om den verkeersagent heen te rijden. Onderwijl worden den examinandus eenige vragen gesteld, of hij, al lang rijdt, of hij geregeld rijdt. enz. Langs de Oranjestraat ging het nu naar de Nieuwe Haven Daar moest eerst de wagen naast het trottoir stopgezet worden, waarna de chauffeur opdracht kreeg, een denkbeeldige garage in te rijden. Even voor de ophaalbrug aan de Willems kade, kreeg de bestuurder het bevel, zijn wagen midden op de brug stop te zetten. Na even wachten kon hij zjjn weg naar de Tuin laan rustig vervolgen. Dze manoeuvre moet voornamelijk dienen, om te controleeren, of een chauffeur bij een overweg b.v. geen pilgelukken zal veroorzaken, doordat hii zijn wégen vaak eerst even achter uit laat rilden. Onze bestuurder gebruikte bij deze gelegen heid zijn voet.rem. De handrem is hier echter meer gebruikelijk. Voor de woning van mr. Hoek aangekomen wérd gestopt, waarna de examinandus kreeg te hooren. dat hij geslaagd was. In een tien minuten tijds had de examina tor kans gezien, hem omtrent ziin kennis over de voornaamste regels van den weg aan den tand te voelen en zijn rijvaardigheid hl moei lijke omstandigheden behoorlijk op de proef te stellen. zegd benijd. Bertrand is zoo van top tot teen, de man, de eerlijke, -goede en wijze man. En Eulalie is zijn levensblije, eerlijke, goede en wijze zuster, sprak Barbara met een lach om haar mond. Nu gaan we weer-verder over Casa Gly- sina, sprak mademoiselle Eulalie, zich terug trekkend voor al die vleierij, want als ik het wel lieb, is er nog een andere verklaring voor den naam van ons huis. En wel deze, dat de eigenaar het ook naar zich self genoemd kan hebben, omdat hij recht had op den titel van graaf van Cina. Het was een Italiaansche titel, dien hij hier nooit heeft willen dragen. Welnu, het was die graaf van Cina, die met onze groot moeder trouwde wist je dat? Madame de Rastignac heeft me wel een en ander verteld Ik wist dat monsieur ik bedoel neef Bertrand het huis van zijn moe der heeft geërfd. Juist, m'u grootmoeder, kwam, als zeer jonge weduwe voor haar gezondheid, met haar eenige baby naar Villa Areola, om in het zachte klimaat sterkte te vinden voor haar g-eschokt gestel, dat, het in het ruwe Europa met zijn wisselende weersgesteldheid zeker niet volge houden zou hebben. Welnu, de kleine bébé, die zij bij zich had, was niemand anders dan onze moeder. De eigenaar van dit landgoed werd op de mooie jonge weduwe verliefd en zij trouw den. Daar zij geen kinderen kregen, vermaakte hij alles aan het eenige dochtertje van Zijn vrouw, waar hij heel veel van gehouden moet hebben ik bedoel van het dochtertje. En van zijn vrouw? vroeg Barbara on deugend. Natuurlijk van zijn vrouw ook, gaf made moiselle quasi-boos terug, anders zou hij haar dochter niet met zoo'n kapitalen rijkdom be giftigd hebben. Hij had zijn testament zoo ge maakt, dat eerst zijn vrouw universeele erfge name werd en na haar dood, haar dochter Nu begrijp ik het? Hebben ze lang geleefd? Niet zoo erg lang. Hij was al tamelijk op leeftijd, toen hij trouwde. Mama werd toen naar Europa gestuurd en daar opgevoed. Zij trouwde er-met monsieur de Rastignac, dien zij in Parijs ontmoet 'had. "Vlug daarna stierf haar moeder. Zij was toen zeer rijk, maar in den oorlog tussehen de Duitschers en Franschen Zonder RECLAME geen fUfT omzet, geen winst; de 5 DRUKINKT is de kracht I van 't huidig® zakenleven jj De openbare vergadering van den gemeente raad zal worden gehouden op Vrijdag 21 October, des namiddags ten 2 ure. 1. Onderzoek van den geloofsbrief van het benoemd verklaard raadslid, den heer W. Broek. 2. Voorstel van B. en W. tot bevorde ring van den opzichter le klasse hij Ge meentewerken, J. Nieuwenhuyse, tot opzichter- uitvoerder.' 3. Voorstel van B. en W. om aan W. Soholten, eervol ontslagen gemeente-werkman, met het oog op zijn boogen leeftijd, een toelage voor onbepaalden tijd te verleenen. 4. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1927 Model D. 40.— (Deze wijziging strekt tot het verleenen van een aanvullings subsidie ten bedrage van 40 aan de com missie voor school- en ontwikkelingsbioscoop ter bestrijding harer kosten). 5a. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot o-nderbandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan mevr. E. J. Beekman of anderen van het woonhuis aan de Lange Nieuwstraat 67b, tegen een huurprijs van 450 per jaar. 5b. Voorstel van B. en W. om hun college te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan mevr. E. A. Solser van het woonhuis aan de Hoofdstraat 219 tegen een huurprijs van 700 per jaar. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 19 Augustus 1927 tot verkoop aan den heer J. Noback te Rotterdam van een perceel bouwgrond aan de Aleidastraat O.Z., in dien zin, dat het terrein 'bebouwd mag worden met 3 étage woningen, bestaande uit beganen grond en 3 verdiepingen. 7. c Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 8. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verlaging van den prijs van het gas, ge leverd oven den gewonen meter en over den muntmeter. 9. Voorstel van B. en W. tot verlaging van het vastreahttarief voor de levering van gas, 10. Voorstel van B. en W. tot verlaging van den prijs van electriclteit volgens woon- hu i s-abonnemen t 11. Voorstel van B. en W. om te besluiten de bepaling omtrent de huur van apparaten, opgesteld in hoogspanningsruimten, met in gang van 1 Januari 1928 te doen vervallen. 12. Voorstel van B. en W. om mét B. en W. van Rotterdam een overeenkomst aan te gaan tot het brengen van wijziging in de tussehen de gemeente Rotterdam en deze gemeente in 1922 gesloten overeenkomst ter zake van de levering van electriclteit door de gemeente Rotterdam, opgenomen in Ge meenteblad no. 18 van 1926. 13. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van den Schiedamscihen Be stuurders Bond d.d. 29 September 1927, waarin wordt verzocht B. en W. te machti gen aan de werkloezen een toeslag op de brandstoffen te verstrekken. 14. Advies van B. en W. naar aanleiding van de motie van het lid van den gemeente raad, den heer B. H. van Noordennen, en het adres van den Prot. Chr, Besturenbond be treffende het in het leven roepan van een gemeentelijke verordening, regelende de huur- verlioogingen van woningen. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Z. O. tot Z. wind, later verder ruimende wind; zwaarbewolkt tot betrokken; aanvankelijk weinig of geen regen; later iets zachter. De barometer is langzaam stijgende. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.34 tot 's morgens 6. dien jij natuurlijk alleen maar uit de geschiede nis keut als den oorlog van zeventig, hebben onze ouders groote vei'iie2®11 geleden. Toch heb ben wij een heerlijke jeugd gehad. Wij hebben nooit lang op één plaats gewoond, want vader trachtte zijn fortuin voortdurend op een andere manier te herstellen en begon in verschillende streken telkens nieuwe ondernemingen. Blaar hij had niet veel succes. Nietemin, hadden we, dank zijn opgeruimd karakter, een heeriijk leven, waarin harmonie tussehen de beide ouders,-de liefde van de ouders voor de kinde ren en van de kinderen onderling de hechtste steunpilaren bleken te zijn voor de levensblij heid, die buitenstaanders ia ons bewogen leven altijd zoo vreemd voorkwam. V/ij hadden niet veel noodig om gelukkig te zijn en het leven gaf ons immer het juist-noodige. Op het lieve gelaat kwam een zachte glim lach en het geluk blonk in de mooie oogen. Barbara boog zich tot Eulalie over, nam een der slanke -handen en kust® ze. Mademoiselle keek haar blij aan. Emile, m'n oudste broer, trouwde niet een Eugelsch meisje. Ik behoef natuurlijk niet te zeggen, dat we allen even veel van haar hiel den en dat zij spoedig als een der onzen be schouwd werd. Zij gingen op het kasteel wonen, dat zoolang jouw tehuis geweest is. Het was met haar geld gekocht, wat ik je nu wel wil mededeelen; maar ook met hun zaken liep het mis en toen mijn broer stierf stond zij voor een berg moeilijkheden, die zij echter dapper heeft weten te overwinnen. Zij heeft nu alles ver kocht en ik geloof wel, dat zij daar zeer goed aan gedaan heeft. Zij kan nu kalm bij haar Engelsflhe familie gaan wonen, ofschoon ik haar gaarne ihier ontvangen zou Jiebben, wat zij ook wel weet. O ja, dat heeft ze me vaak gezegd. En zij had reeds het plan gemaakt voor geruimen tijd naar Casa Glyina te komen, toen haar neven, de zoons van haar broers, met de Cana- deesche troepen naar Frankrijk kwamen en haar overhaalden om naar Engeland te kómen. Zij brachten brieven mee, en ten slotte heeft zij haar Engelsche afkomst niet kuimen ver loochenen. Natuurlijk, ik kan het me zeer goed in denken. Bertrand en ik hebben dan ook geen Op de Woensdag a.s. des avonds 8 uur te houden orgelbespeling In de nieuwe protestant- sche kerk in het Gorzenkwartier, zal door den heer J. H. Besselaar Jr., organist van de Nieuwe Zuiderkerk te Rotterdam, het volgen de programma ten gehoore worden gebracht: la. Toccata in C groot en b. Fuga in Es groot, J. S. Bach. 2. Choralvorspiele: Alle Menechen mtissen sterben, Liebster Jesu, wir sind hier, S J. S. Bach. 3. Prelude, Fugue et Variation in h klein, Cêsar Franck. 4. Largo en Allegro in A groot, G. F. Haendel. 5 a. Marche Funebre et Chant Seraphique, b. Choral et Fugue, beide Alex. Guilmant. 6. Finale uit de Sonate no. 1, F. Mendelssohn-Bartholdy. Hilversum (10j>6 M.) 1012 Hoogmis in de St. Blartinuskerk te Sneek. Zangkoor St. Caeoilïa, o. 1. v. Kapelaan B. Th. Stoverink, P. v. Bergen, orgel, Kapelaan Jos. M. Ver hoef, predikatie: „Doet aan den nieuwen menseh, die naar God geschapen is in ware gerechtdgihedd", Eph. IV 23. Het koor zingt de „Missa Papae Marcelli" 6 st. gem. van Palestrina, uitgenomen het „Credo", dat ge nomen wordt uit de „Missa Brevis", van Palestrina. Na de H. Mis: „Laudate Domi- num", 5 st. gem. koor van Alph. Vrancken! 12.302.00 N.O.V. kamermuziek door het „Residentie strijkkwartet"; 2.aansluiting van den Stadsschouwburg te Utredht; „Die Dollarprinzessin", operette in 3 acten van A. M. Willner en F. Grünbaum. Muziek van Leo Fall; 8.nieuwsbericht en sportuit slagen; 8.10 „De Tooverfluit", opera in 2 bedr. van W. A. Mozart. Koor der Am er 8- footsche Operaver. Het zeer verst. A.N.R.O.- orkest. Da ven try (1600 M) 3.50 het Cacano Octet en O. Groves (sopraan), S. Robertson (bariton)5.10 pianoconcert door A. Rubin stein; 9.10 berichten; 9.25 concert; 10.50 epiloog. Parijs („Radio-Paris" 1750 M.) 12.20 gewijde muziek, koorzang; 1.052.10 orkest! 6.055.55 dansmuziek; 8.50 kinderhalfuurtje; 9.20-11.20 dansmuziek en orkestwerken. Langenberg (469 M.), Dortmund (283 M.) en M Unster (242 M.) 12.30—1.50 trompettercorps Fensch; 3.504.50 vocaal concert M. G. V. „Frohsin"; 7.35 symphonie- concert. Werag-orkest, koor, daarna tot 10.50 dansmuziek. Kn i gs w u s t e r h a u se n (1250 M.) 8.20 morgewijding; 10.50 Havemann-kwartet; 2.50 tot 3.45 over telephatie; 3.505.20 orkest; 7.50 de Wiener Sangarknaben; 8.20 populair concert; 9.5011.50 dansmuziek. Ha.mburg (395 BI.) 8.35 morgenwijding! 10.50 opera-muziek12.25 orkest; 2.20 vroo- lijk concert. Brussel (509 M.) 3.20 populair concert! 8.3510.35 gala-concert, orkest. Scheveningen liave.n (1950 M.) 8.15 5.00 pers-, handels- en financieele berichten! 3.353.50 landhouwberichten. Hilversum (1060 M.) 12.00 politieber.; 12.352.00 lunchmuziek; 3.153.45 lezing! Het ontstaan en voorkomen van spraakgebre ken; 4.40—5.55 kinderunrfje; 606.—6.45 gr?' mofoonmuziek; 6.457.15 lezing over: Rook vrij stoken; 7.45 politieber; 8.10 concert; 8.45 pianoconcert; 10.30 persberichten. Daventry (1600 M.)11.20 Daventry- kwartet; 1,202,20 orgelconcert; 3.35 dansmu ziek; 5.20 huishoudpraatje; 5.35 kinderuurtje; 6.20 orgelbespeling; 6.40 berichten; 6.50 nieuws 7.50 orgelbespeling; 7.20 causerie'; 7.35 piano sonates van I-ïaydn; 8.05 orkest; 9.20 nieuws* 9.35 causerie; 9.50 nieuwsber.; 9.55li.2" „Faust"; 11,2012,20 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris", 1750 M.): 10.50-— 11.00 concert; 12,502,10 orkest; 5.055.55 con cert; 8.5010.50 operette. Langenberg (469 M.): 12,301,50 of' kest; 4,205,20 cithermuziek; 7.35—8,20 decl«' maties; 8,20 vroolijke avond; daarna tot 10.5» dansmuziek. Königswusterhau sen (1250 M-)> 11,20—7,05 lezingen en lessen; 9.50—11,50 orkest en bariton. i Hamburg (395 M.) 3.35 orkest; 4.20 con cert; 5.20 orkest; 6.20 concert; 7.20 conceit Brussel (509 M.) 8.2010.35 „Le neveu 5.20—6.20 trioconcert de Bataglia", operette- enkele andere reden kunnen vinden. En wanneer bent U hier komen wonen, lieve nicht Eulalie? Spoedig na den dood van papa. Mijn broer Bertrand is hier geboren. Voor zijn geboorte was zijn moeder zeer ziek; en zij kwam hier voor het winterseizoen. In de lente werd Ber trand geboren en hij bleef hier het eerste jaar van zijn leven. Maar ondanks het gezonde kli maat is hij altijd een zeer zwak kind geble ven; en het wordt eerder slechter dan beter met hem. Hij was nooit zooals de andere jon gens, ofschoon iiij altijd een opgewekt karakter en veel levenslust heeft gehad. En reeds toen wij kinderen waren, heb ik hem altijd bijzon der opgepast, ofschoon ik twee jaar jonger was. Die goede Bertrand! Er blonk iets in mademoiselle's oogen en Barbara voelde een lichte schok in haar hart. In enkele seconden had zij de groote liefde van deze onschuldige vrouw in al haar grootheid aanschouwd. Wij waren alles voor elkaar, van kindsbeen a- en toen Emile trouwde, hebben we ons nog meer aan elkander gehecht. Toen stierf moeder, en wat later volgde vader haar. Veel geld bleef er niet over en daarvan kreeg Emile als oudste nog bet grootste deel. Maar moeder had aan Bertrand, reeds toen zij weer heelemaal her steld was, de plaats vermaakt, waar hij gebo ren was. En daarom vonden wij het 't beste om in ons eigen huis te gaan wonen, dat in een heerlijk klimaat lag en toch verre te verkiezen was boven al de vreemde kuurplaatsen, die de dokters Bertrand telkens weer voorschreven, als hij bij het naderen van den winter ziek werd. Trouwens, beate, dat hadden we op den duur ook niet vol kunnen houden. Daarom na men we een kloek besluit, staken over naar Vil la Areola en daar zitten we op het oogenblik nog. Wij hebben het huis, zijn omgeving, het stadje en zijn mensehen leeren waardeeren en zouden niets anders meer verlangen. Ik geloof, dat het mij ook niet veel moeite zal kosten om me hier volkomen op m'n gemak te voelen, sprak Barbara. Dank je, antwoordde Eulalie, geroerd door deze spontane hartelijkheid, wij zijn inderdaad zeer gelukkig. En toch krijg ik soms het gevoel, alsof het voor mijn broer niet goed is, om hee lemaal alleen met zijn zuster te moeten leven* Hoe verder de jaren vorderen, des te meer vrienden ons door den dood of door vertre ontvallen en zooals ik je reeds zei, voor het aa»' knoopen van nieuwe relaties is Bertrajsd'e zondheid een te groote belemmering. Te*b loof ik, dat een man behoefte heeft om sset dere mannen te praten eens fiehoorltfk va» gedachten te kunnen wisselen wat hem me zijn zuster niet zoo best gelukken zal als m- een man, wiens gedachtenïoop toch immei^ geheel verschillend is van die van een vroue- Naar de club kan hij niet langer en hij «hu» er hoe langer hoe minder naar te verlang^ om zijn vroegere vrienden hier te vragea, Daa\' door zijn er maar heel weinig oude kennissen* en dat stemt hem van tijd tot tijd erg dr°c geestig. Hij doet wel alle moeite, het voor te verbergen, maar als ik hem soma, els I*e ware overval, ligt er een trek van en verlatenheid op zijn gezicht, die me bezo> A maakt voor zijn" gezondheid. Want Rertran gestel kan niets hebben, of hij stort weer Dikwijls wensch ik lan, dat onze villa tecfl maar niet zoo ver weg en zoo rustig lag. D®" zouden we diegenen, die nu heel zelden IlC® eens komen aanloopen, wat meer kunnen vr gen. Maar nuEn hij zou er wel bij vare Barbara kreeg plotseling een hoogrood-e kL»' Zij voelde, dat haar oogenblik nu gekomen v' f en met wat verlegenheid, die den blos op ba.'/. wangen had geroepen, en toeh met groote bW^ schap tevens, nam zij het besluit haar hart luchten. VI. Voorover leunend, begon zij met vaa ding en liefde schitterende oogen: Lieve nicht Eulalie,. De quasi opgewekte toon, waarmede had willen beginnen om haar groote ontroerl te verbergen, begaf haar echter reeds bij de ste woorden, het lachje gleed van haar wa»S en wat ernstiger, nu zoo groote geheurtel» voor haar lieve vriendin te wachten stond ging zij verder. (Wordt vetii'ülgd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2