Zaterdag 15 October 1927 Derde Blad Pagina 1 ALGEMEEN OVERZICHT DE RIJKSSCHOOLWET - UIT DE FRANSCHE POLITIEK BURGEROORLOG in RUSLAND? MUSSOLINI EN DE COMMUNISTEN jen onafhankelijk grondgebied? f DE AARDBEVING BIJ ROME, DE SALARISSEN DER DUITSCHE AMBTENAREN DE KERKVERVOLGING IN MEXICO FEITEN FN CIJFERS ZWITSERSCHE VLIEGENIERS VERONGELUKT DE NIEUWE AARDSCHOKKEN IN OOSTENRIJK algemeene loonsverlaging ITALIAANSCH IN ITALIë Ook voor de Duitsche minderheid VROUWEN IN HET ROODE LEGER ARBEIDSCONFLICTEN IN duitschland Hoe zij ontstond De actie der bischoppen De actie Jer Katholieken DE MODERNE TURKSCHE VROUW Afschaffing der sluiers gevraagd DE A.S. VERKIEZINGEN IN ENGELAND EEN HEELE STERKE VERGISSING KEMAL PASJA AAN HET WOORD 1 De Rijksraad, het regeeringslichaam waar- in vertegenwoordigers van alle duitsche lan- den zitting hebben, heeft het gewijzigde regeeringsvoorstel inzake de rijksschoolwet verworpen. De regeering had reeds verklaard, dat zij zich met de wijzigingen, die in haar ontwerp waren aangebracht, niet kon vereeni gen. De toestand is door deze verwerping zeer eenvoudig geworden: de Rijksregeering be hoeft nu immers geen rekening meer te hou den met de wijzigingsvoorstellen, die zij ver wierp, doch kan haar eigen ontwerp, precies zooals zij het zich gedacht had, bij den Rijksdag indienen. Natuurlijk kon de volks vertegenwoordiging dan nog wijzigingen voor stellen in de wet; maar men rekent er wel op, dat de Rijksdag de wet zal aannemen. Dan komt deze opnieuw voor den rijksraad; zou de laatste dan voor de tweede keer de wet verwerpen, (wat niet verwacht woidt), dan kan de regeering haar voorstel opnieuw voorleggen aan den Rijksdag. In geval de Rijksraad het voorstel voor de tweede maal verworpen zou hebben, wordt dit alleen dén wet, wanneer de Rijksdag het goedkeurt met een meerderheid van twee derde der stemmen. De Fransche ministerraad kwam gistermor gen bijeen en ontdekte, dat er maar liefst 310 millioen francs in de ontvangsten zullen worden geslagen wanneer de financieele voor stellen, die gedaan zijn, aanvaard zouden wor den. Dit zou tevens een tekort op de begroo ting beteekenen en daarvan wil Poincai'é niet weten: hij zal zijn bezwaren nog eens uiteen zetten in een vergadering der Kamer, opdat de leden van het laatste lichaam, dat 3 No vember weer bijeenkomt, voorzichtig zullen zijn met het uitbrengen hunner stem inzake voorstellen die geld kosten, Poincaré zal geen enkele ingrijpende wijzi ging in zijn plannen dulden en indien een amendement niet wordt ingetrokken, zal hij bij de stemming de kwestie van vertrouwen stellen om te toonen. dat een sluitende be- grooing hem boven alles gaat. D vraag is echter of men Poincaré zoo stevig vast zal houden als het vorig jaar. Velen be weren dat zijn politiek, al heeft zij eens de franc gered, niet gezond is. En enkele feiten steunen hun bewering: de invoer vermindert, de ontvangsten van post en spoorwegen zijn beduidend lager, öe indirecte belastingen zijn ruim zestig millioen franc lager dan verleden jaar, de omzetbelasting is ruim tachtig mii- lioen lager. Deze feiten kunnen van Invloed zijn bij het beslissen der vraag of Poincaré blijven zal. Het eenige lichtpunt in Frankrijk is momen teel, dat de onderhandelingen inzake de han delsbetrekkingen met Amerika nu blijkbaai beter opschieten. Intusschen moet Frankrijk aan Amerika een sterke verlaging van invoer rechten op Amerikaansche producten hebben toegestaan, zoodat het maximumtarief, dat voor Amerika zal gelden, lager zou zijn dan het aan Duitschland toegestane minimum tarief. Zoo'n tegemoetkoming van Fransche zijde zal men in Amerika weten te waardeeren. Voor de Fransche partij-politiek breken drukke dagen aan: de radicale (vrijz.-dem.) partij zal haar congres houden en daarop zal de vraag worden beantwoord: nauw samen gaan met de socialisten of niet. Twee richtin gen staan scherp tegenover elkaar en men is benieuwd hoe de afloop van het congres zijn zal. Als Rusland het tweede lustrum der revo lutie viert, staan de bolsjewiki fel tegenover elkaar. Trotski, die uit het uitvoerend bestuur der partij is gezet, heeft in een hefige rede, die hij op 27 September 1.1. hield, de sovjet- regeering verweten aan den leiband der Duit sche kapitalisten te loopen: „Onze zoogenaamd proletarische regeering'g', aldus Trotzki, „leeft slechts bij de gratie van Berlijn! Ziedaar, waar Stalin en zijn bende ons hebben gebracht. Noch ik, noch Zinowieff, noch Wrikowitsj, noch Smilga zullen zich aan die regeering on derwerpen. Op de partij-conferentie in Decem ber zulen wij met het partijbestuur afrekenen! Zou de partij ons veroordeelen, weinu, dan zullen we de middelen vinden, om onze ideeën te doen golden. Onze strijdleus is kort, maar duidelijk: weg met Stalin en Boekharin!" Stalin zou Trotski wel willen laten gevan gen nemen, maar Tsehitscherin en Rykoff, die een ontzetetnden burgerkrijg als gevolg van deze arrestatie voorzagen, hebben alle pogin gen in het werk gesteld, om dit besluit niet te doen uitvoeren, Zij moeten daarin slechts met de grootste moeite zijn geslaagd. De aanhangers van Trotzki zouden thans met alle partijtucht gebroken hebben en de beslissende strijd om de macht in sovjet-Rus land zou nu binnenkort beginnen. DE PAUS VRAAGT VRIJHEID Een beroep op Italië Een B. T. A.-telegram uit Rome meldt d.d. 13 dezer In een preciseering van de beteekenis der Romeinsche kwestie zegt de „Osservatore Ro mano", het orgaan van den H. Stoel, „niet in te zien, waarom Italië niet den toestand zou kunnen scheppen welken de Kerk behoeft voor de uitoefening van haar geestelijke functies in de wereld. De kwestie gaat alléén Italië aan. De buitenlandsche mogendheden zullen niet anders te doen hebben, dan acte te nemen van hetgeeu Itailë, in overeenstemming met den H. Stoel, zou hebben vastgesteld''. In Italiaansche kringen te Rome verwacht men een spoedige en algeheele overeenstem ming inzake de Romeinsche kwestie. De „Koin Voiksztg." zegt nog in een bericht over het Osservatore-artikel, dat dit van zeer officieuze allure is en geschreven werd naar aanleiding van de jongste uitlatingen kort geleden vermeld, van den Italiaanschen minister van eeredienst en van de „Corriere della Sera". Het Vaticaansche orgaan bewijst daarin met allerovertuigendste argumenten den plicht van Italië tot herstel. Een herstel, dat in d-e op richting van een, zij het zeer kleinen, staat tot, uitdrukking moet komen, om de zichtbare onafhankelijkheid van het opperste Leergezag voldoende te waarborgen. Tegenover het sophisme, dat een gedeeltelijk horstel van de territoriale onafhankelijkheid van clen H. Stoel doelloos en wellicht te onbe stendig zou zijn, komt liet blad met na-druk op. Door dit herstel zou Italië zich roem en eer Verwerven voor heel de wereld. De Pauselijke Stool zal echter, om dit te be reiken, noch tot vreemde mogendheden zijn toevlucht nemen, noch een uitspraak van inter nationale gerechtshoven uitlokken, wijl hij de oplossing- verwacht van het rechtvaardigheids- -gevoe! van het Italiaansche volk. Duidelijk bewijst de „Oss. Rom." de totale ontoereikendheid der Italiaansche garantie- wet. Het blad wijst in dit verband op de be- leedigingen en bedreigingen van allerlei aard, welke het Pontificaat de laatste 50 jaren te verduren had. De Paus alleen is getuige en rechter inzake zijn vrijheid. En de Paus voelt zich niet vrij. Alle Pausen, van Plus X tot Pius XI, hebben het aan de wereld voorge houden, dat het opperhoofd der Kerk dezen toestand nimmer ais rechtmatig kan erkennen. MOORDAANSLAG OP DEN ALBANEESCHEN GEZANT TE PRAAG TWEE BELGISCHE VLIEGTUIGEN BOTSEN TWEI Een proces tegen oud-Kamerleden De Romeinsche correspondent van do „Daily Tel." meldt, dat een speciale krijgsraad bijeen geroepen is om de zaak van twee vroegere ka merleden, Molinelli en Innamorati, leden van de communistische partij, eerstgenoemde als redacteur van het socialistisch-communistisch blad „Unita", Riccardo Ravagnani. en zes an dere zgn. communistische agitators in behan deling te nemen. Deze personen zijn het vorig jaar te Rome gearresteerd, wijl zij in het geheim communistische agitatie tegen de fascistische regeeriug bedreven hebben. Molinelli en Innamorati waren vooraanstaan de extreme socialistische of communistische leiders tijdens de dagen der bolschewistische agitatie in Italië en bekende figuren in de ka mer. Zij werden echter te Rome niet lastig gevallen, tot de verdenking tegen hen rees, dat zij steun voor clandestiene anarchistische pam fletten, die in Rome werden gedrukt en waar van de politie het vorig jaar twee opslagplaat sen ontdekte, verleenden. De woningen der vroegere kamerleden werden doorzocht en vol gens de politie werd daarbij het bewijs gevon den, dat zij geld hadden verschaft aan de anar chistische pers en de door haar verspreide pamfletten, welke bekend maakten, dat een anti fascistische revolutie aanstaande was, gepaard gaande met "een algemeene staking in heel Italië, muiterij en desertie in het leger, en den naderenden val van de regeering van Mussolini. De 17-jarige dader is gevat PRAAG, 14 Ootober. (W. B.) De „Polizei-cor- respondenz" meldt: De Albaneesche gezant te Praag, Cena Beg, tegelijkertijd Albaneesch ge zant te Belgrad-o, is. hedenavond in een café alhier het slachtoffer van een aanslag gewor den. Een zeventienjarigen jongen, naar verluidt 'n Macedoniër, wierp zich op den gezant, toen de ze in de garderobe zijn overjas wilde halen en loste van nabij en revolverschot op hem De gezant viel neer Het publiek wierp zich op den misdadiger en gaf hem aan de politie over Cena Beg werd naar het ziekenhuis overge bracht. lïij stierf onderweg De moordenaar gaf vrijwillig zijn revolver af en zeide verraad te hebben willen ver hoeden van Albanië aan Zuid-Slavië r Zij heeft veel schrik teweeg gebracht De aardbeving van jl. Dinsdag was sedert de ramp van 1915 de sterkste in Italië. De haard lag bij Avezzano, een klein plaatsje, on geveer 80 K.M. ten Oosten van Rome. Men is nog niet bekomen van den schrik, welke het gevolg was van den eersten stoot. Duizenden leven nog onder den blooten hemel, daar zij yreezen, dat de aardbeving zich herhalen zal. Alle huizen in Avezzano wankelden. Meubelen en andere voorwerpen geraakten van hun plaats of werden vernield. Alleen de na de aardbeving van 1915 uit gewapeud beton op getrokken huizen, welke niet meer dan twee verdiepingen hoog zijn, leden geen schade, ter wijl bijna alle andere scheurden of gedeelte lijk instortten. Zooals men weet, werd het stadje, dat ook thans weer het hevigst getroffen werd, in 1915 door de aardbeving voikomen verwoest. Een vliegenier gedood Tijdens een oefenvlucht boven het militaire vliegveld te Evere, bij Brussel zijn twee vlieg tuigen met elkaar in botsing gekomen. Een der vliegtuigen sloeg te pietter en een 21-jarige vliegenier was op slag dood. De andere vlie- genic-i kwam er met een lichte wonde af. Bij Kirclidorf is gisterenmiddag een mili tair .vliegtuig neergestort.. De beide inzitten den, een kapitein en een eerste luitenant, wer den gedood. In het plaatsje Schwadorf werden, gelijk ge meld, Donderdagavond nieuwe aardschokken waargenomen. De eerste trillingen, die te 18.15 uur begonnen, waren vrij zwak, doch de tweede schok, te 20.45, overtrof de vorige aanzien lijk in kracht. In paniek vluchtten de bewo ners de hulzen uit en brachten, ondanks de hevige koude, den nacht buiten door. De verhooging kost Pruisen alleen reeds 193 millioen markt BERLIJN, 14 October. (W. B.) In den Prui- sischen landdag zeide de Pruisische minister van financiën bij de beraadslagingen over 't be- zoldigingsontwerp o.a.: Ook dë generaal-agent voor de herstelbetalingen heeft erkend, dat de ambtenarenbezoldiging in Duitschland te laag was. De staat heeft echter ambtenaren noodig, die met genoegen hun werk verrichten en zij verwachten bezoldigingsverhooging. De verhooging beteekent voor den staat een belasting van 193 millioen en is bij de afzon derlijke groepen verschillend. De salarissen van de „Ministerialrate" ondergaan een verhooging van 17.7 pet., die van d9 ondergeschikten-groep 12 een vorhooging van 33.1 pet. De Pruisische bezoldigingsverordening is in aangename samenwerking met het -rijk opge steld en de fondsen zijn ervoor beschikbaar. IN ITALIë Mussolini acht haar noodig Men schrijft ons uit Rome: De president van de industrieele federatie van Italië heeft aan ad ie onder-afdeelingen van deze organisatie een schrijven gericht, waarin de normen voor de verlaging van de loonen der arbeiders en employé's worden vastgesteld. Om den door de regeering vastgestelden wis selkoers van 90 te kunnen handhaven, is het dringend noodzakelijk, alle loonen te verlagen, zoo wordt daarin gezegd, opdat daardoor een algemeene prijsverlaging tot stand lean komen. Tot nu toe toch zijn wel de engros-prijzen gedaald tengevolge van de hoogere koopkracht van de lire, doch de detailprijzen zijn bijna op de oude hoogte gebleven, wat voor Italië zeer noodlottig is. Het land kan zoo niet. exporteeren en ook het vreemdelingenverkeer, een der hoofdbronnen van inkomsten van het land, lijdt daaronder eer. De loonen zullen op verlangen van Mussolini met niet minder dan 10 pet. en niet meer dan 20 pet. verlaagd worden. Tevoren heeft een nauwkeurig onderzoek in zake de verschillende industrieën en alle met de salariskorting samenhangende kwesties plaats gehad. INNSBRUCK, 14 October. (W. B.) De prefect van Bozen verordende, dat met ingang van 1 October 1927 in alle volksscholen van de pro vincie, uitsluitend in het Italiaansch onderwe zen moet worden. Voorts moeten van dezen datum af aankondi gingen, publieke bekendmakingen, uithangbor den, plattegronden enz. uitsluitend in de Ita liaansche taal uitgevoerd zijn. SOVJET-SPIONNAGE IN LETLAND 23 personen gearresteerd RIGA, 14 October. (W. B.) De bladen melden, dat een groote ten gunste van de sovjetregee- ring werkende sponnage-organisatie ontdekt is, als gevolg van inbeslagneming van documen ten over de activiteit der gepoe in Letland. 23 personen zijn in hechtenis genomen, voor het meerendeel Letlandsche grenswachten en spoorwegbeambten. Zij krijgen ook ridderorden De Russische minister van oorlog deelde in zijn laatstgehouden rede mee, dat het Russisch leger reeds twee en zeventig vrouwelijke bevelvoerende en andere officieren telt. Aan negen en twintig vrouwen, die tijdens de revolutie aan de zijde der man- nen hadden gestreden is de „orde van de Roode Vaan" verleend. De Moskousche regeening schijnt n.l. ook behoefte te krijgen aan het uitdealen van onderscheidingen. Ter gelegenheid van den tienden verjaardag van de Russische revo lutie zullen nu de militairen die zich tn den strijd tegen de vijanden van de sovjet republiek bijzonder hebben onderscheiden, vereerd worden met de orde van de Roode Vaan. Hiertoe is besloten in een vergadering van den raad van volkscommissarissen. De lintjes zullen tijdens do feestdagen worden uitgereikt. De Russische minister heeft nog gezegd, dat de vrouwen een groote rol zullen spelen als de oorlog komt. Bij een onlangs gehouden schietwedstrijd in Rusland is gebleken, dat de vrouwen die er aan deelnamen over goede schietvaardig heid beschikken, Dadelijk nadat het ministerie-Calles op 2 Juli 1926 een decreet publiceerde," waarbij de her vorming van de strafwet werd doorgevoerd, tee kenden de Mexicaansche bisschoppen in een herderlijk schrijven daartegen protest aan, doordat ze zelf allen eeredienst verboden, die bij de genoemde hervorming in den geest van Galles geregeld zou worden. Kort daarna ver klaarde de H. Vader het volkomen er mee eens te zijn, dat bij de genoemde verhoudingen de openbare eeredienst in heel Mexico werd ge staakt. Er moet hierbij echter aan herinnerd worden, dat de Mexicaansche bisschoppen, eer zij tot dit laatste en strengste middel hun toe vlucht namen, tevoren nog eenmaal alle wette lijke middelen beproefd hadden, om het ver schrikkelijke onheil af te wenden, doch zonder resultaat. Intusschen had zieh een nationaal bloc ge vormd, ter verdediging van het geloof ook door economische middelen, vooral door den boycot. De kamer van koophandel der hoofdstad en vele bankiers, die de draagwijdte dezer maatregelen erkenden, beproefden onderhandelingen met Calles te openen, als ook met het episcopaat, waarbij zij beide partijen tot toegeven wilden bewegen. Het waren toen de bisschoppen, die het eerst nogmaals zich met een schrijven tot president Calles wendden, om rechtvaardigheid voor de Katholieken te vragen. Doch Calles antwoordde hun, dat hij op grond zoowel van zijn politieke als philosophische overtuiging niet in staat was, de genoemde wet ten te veranderen. De bisschoppen moesten zich tot het congres wenden, werd hun te kennen gegeven, dan zou men zien, hoe daar de toestand beoordeeld werd. Daarin lag een bittere ironie; want Calles wist maar al te goed, dat alle leden van het congres even masonniek gezind waren als hij. Calles ontving dan dezen of genen bisschop iu conferentie en mgr" Diaz verklaarde bij zulk een onderhoud, dat wanneer de regeering op haar standpunt staan bleef, de Katholieken óók op het hunne moesten blijven staan. En zoo woedde de strijd sindsdien voort. Cal les deelde den bisschoppen nog eenmaal mede, dat er bij dit conflict slechts twee wegen open stonden; het beroep op het congres, of de wa pens! Voor beide gevallen was hij zoo goed mo gelijk voorbereid. Het congres wees natuurlijk de petitie der bisschoppen van de hand en met de onbe schaamde motiveering: „wijl de bisschoppen hun recht als staatsburgers verloren hebben volgens artikel 37 der grondwet, daarom moes ten zij nu maar gerust de aanwijzingen des Pausen volgen". De steun des volks Om echter geen enkel middel onbeproefd te laten, gaven de bisschoppen order, dat in de heele republiek aan het volk zou worden ge vraagd. hoe het tegenover het conflict stond. De Katholieke nationale liga organiseerde de moeilijke volksstemming, met uitsluiting van vrouwen en minderjarigen. Het succes was schitterend, ondanks het feit, dat alle autoriteiten aan de volksstemming de grootste hindernissen in den weg legden. Maar ook deze uitspraak van het volk was nutteloos, want de afgevaardigden van het con gres, allen coegewijde dienaren van Calles, keurden de strafwetten goed. Het episcopaat probeerde het nog met een schrijven aan den senaat, maar alles tever geefs! Intusschen had de organisatie der Mexicaan sche Katholieken plaats volgens de door de bis schoppen op 8 September 1923 vastgestelde in een gemeenschappelijk herderlijk schrijven ver vatte vormen. Er werd een generaal Mexi- caansch secretariaat gevormd en de heele Katholieke actie werd aan de groote Katholieke vereenigingen toevertrouwdde vereeniging van de Katholieke Mexicaansche vrouwen, de vereeniging der Katholieke jeugd, der familie vaders en de arbeidersvereniging, alsook de Katholieke ridders van Columbus. Al deze vereenigingen vormden tezamen de „nationale liga voor de verdediging van het geloof". Staking in het houtbedrijf BERLIJN, 14 October. (W. B.) In den loop van den morgen hebben de houtbewerkers in verscheidene andere bedrijven gevolg gegeven aan het stakingsbesluit. In alle bedrijven staat de arbeid stil. Staking in de kledingindustrie De arbeiders en de arbeidsters in de klee ding-industrie in de districten München-Glad- bach en Rhaidt hebben besloten het werk neer te leggen. De bedrijfsraden zijn uitgenoodigd, Zaterdag de noodige opzeggingen te doen. Tijdens den termijn van opzegging zal geen overwerk meer worden verricht. Het Is nu interessant vast te stellen, over welke krachten de genoemde vereenigingen beschikken. De cijfers der bonden De „Orde der Columbusridders" bloeit zeer in Mexico en telde reeds in het jaar 1913 266. leden in één oonsilio. Na tien jaar telde men reeds 45 eonsiiio's met tezamen 5102 leden en op het einde van het afgeloopen jaar beston den er 60 consolio's met 7000 leden. Hun groote verdienste bestaat in den „nationalen kruis tocht ter verdediging van het Katholieke ge loof". Deze wordt door middel van scholen en sociale werken verwezenlijkt. Hoe zeer de re geering deze organisatie haat, blijkt hieruit dat zij alle staatsbeambten, die tot de Colum busridders behoorden, uit hun ambt ontzette! „De Katholieke Mexicaansche jeugdvereenl ging" telt 20.000 leden, onder wie zich reed' een groot aantal heroïeke martelaren bevindt Er zijn er reeds 35, die hun geloof met de" dood bezegeld hebben. Het program dezer vereeniging wordt dooi enkele opvattingen gedragen. Het verbied' persoonlijken haat, of wraakneming en strek' slechts tot behoud van het geloof. Voortdurend bidden de leden voor de H Kerk en de uitbreiding van Gods rijk op aarde. „De „nationale arbeidersvereeniging" zond in 1922 reeds 1374 gedelegeerden naar een toen maals gehouden internationaal congres en telt op 't oogenhlik 22.374 leden. Ondanks de intensieve werkzaamheid der door Calles krachtig gesteunde, geheel bolschewistische „organisatie der regionale arbeidersvereenigin- gen van Mexico" is de Katholieke arbeidersver eeniging een belangrijk centrum voor de af weer van alle Katholiek-vijandige wetten en campagnes. De vereeniging werkt op voor beeldige wijze voor het welzijn van het Mexi caansche proletariaat en voor de verzoening der klassen. De „Katholieke Mexicaansche vrouwenbond" omvat, behalve de vrouwenvereenigingen, ook de jeugdvereenigingen. Deze vrouwenbond bloedt het meest onder alle Katholieke vereeni gingen en haar leden zijn van grooten geloofs moed bezield. Ook zij heeft reeds een reeks glorierijke martelaressen en telt haar leden in alle kringen en standen. De „vereeniging der Katholieke familieva ders" is voornamelijk voor den afweerstrijd georganiseerd en vooral tegen de godsdienst- looze ieekenschool gericht. „Nooit zullen wij een godsdienstlooze school aannemen op dezen gezegenden aan de Madonna van Guadaloupë toegewijden grond", zoo hebben de leden dezer vereeniging aan de regeering gemeld. Het program der Katholieken In de eerste dagen van Maart 1925 had de oprichting der „nationale liga ter verdediging van het geloof" plaats, wier pogingen hierop neerkomt, dat zij alle Katholieke krachten van Mexico wil vereenigen om het vaderland en het geloof der vaderen te verdedigen. Aan de regeering verklaarde zij, „dat zij de beginselen en vingerwijzingen van den H. Stoel in alles zal opvolgen en nooit ook maar een haarbreed daarvan zal afwijken". Met slechts wettelijke middelen streeft de liga naar: 1. Volledige vrijheid van onderwijs: 2. Volledige vrijheid van geweten voor allé Katholieke staatsburgers. 3. Eerbiediging van alle natuurlijke rechten der Katholieken Kerk. 4 Eerbiediging van alle natuurlijke rech ten voor bet arbeidende volk. Voor Calles zijn de liga-leden „rebellen" Het zal wel nauwelijks noodig zijn op té merken, dat alle leden der liga voor rebellen verklaard werden. Onmiddellijk begonnen ver volgingen en arrestaties, maar de organisatie is gelukkig zoo goed, dat tot nu toe de leiding Dog nooit heeft ontbroken en dat er altijd een centraal comité aanwezig is. Wordt de leider gearresteerd, dan is er dadelijk weer een nieuwe om hem te vervangen, zeer tot ergernis van Calles' aanhangers. Opgemerkt moet wot- den, dat alleen in één maand S0 leden gearres teerd werden. Ofschoon de autoriteiten de liga permanent vervolgen, hebben er toch nog steeds bijeen komsten plaats, door alle duizenden toehoor ders bijgewoond. Millioen propagandageschni- ten worden verdeeld en ook met een transpor tabel radio-toestel wordt ijverig propaganda gemaakt. ANTWERPEN ONTVANGT WEER DUITSCHERS Eén beperking wordt gehandhaafd De voorzitter der Antwerpsclie kamer van koophandel heeft verklaard, dat, na den met Duitschland gesloten vrede, de Duitschers naar A.ntv*erpen kunnen terugkeeren. Een uitzondering is gewenscht voor die Duitschers, die voor den oorlog te Antwerpen woonden en zich gedurende de Duitsche bezetting van een le.elijken kant lieten kennen. Vijfhonderd Mohammedaansche vrouwen hebben besloten een afvaardiging naar den Fransohen boogen commissaris te Beiroeth te zenden, welke er bij hem op moert aan dringen zijn invloed bij de regeering van Damascus aan te wenden, opdat deze toe staat, dat de Mohammedaansche vrouwen zich zonder sluier op straat mogen vertoonen. Eenigen tijd geleden is dat nog verboden door de regeering uit vrees voor de orthodoxe muzelmannen. Uit Londen wordt draadloos gemeld, dat sir Herbert Samuel, de leider der liberale partij, heeft medegedeeld, dat bij de volgende alge meene verkiezingen de liberalen met 500 can- didaten zullen uitkomen, die volstrekt onaf hankelijk van elke andere partij zuilen han delen. Nadat mevrouw Brown 's morgens m Lon den haar vader begraven ha^-,dl® h rijding was omgekomen, zei s middags haar zoon tegen haar: „Ik ben grootvader op straat Verbaasd had hij gezegd: „U hier, groot vader? En wij hebben u vanmorgen begra ven!" „Onzin", antwoordde de oude man eü gaf den jongen een muntstuk, terwijl hij hem vroeg, elke week op een afgesproken plaats te komen vertellen, hoe het er mee ging. De man, die 's morgens begraven was, had tengevolge van een aanijrding drie dagen be wusteloos in een hospitaal gelegen, en waa vervolgens overleden, zonder dat men wist, wie hij was. Mevrouw Brown had echter vast gemeend, dat het haar vader was en haar zuster ook. Dus zorgde men voor de begrafenis. Toen echter de jongen met zijn tijding kwam, ging mevrouw Brown op den afgesproken dag met haar zoon naar de plaats, waar deze grootvader zou ontmoeten. En inderdaad....: grootvader verscheen, gezond en wel. Hij wil de niet zeggen, waar hij woonde: dan kon ieder voortaan afzonderlijk in vrede leven. Mevrouw Brown is toen maar naar de politie gegaan om te vertellen, dat ze niet haar va der, maar een vreemde had begraven! In de Turksche hoofdstad Angora wordt heden het congres geopend van de partU van Kemal Pasja, den Turkschen dictator. Deze zou, naar vla Londen bericht wordt, een rede houden, die op schrift duizend blad zijden telt en waarvan de lezing alleen reed» een paar dagen zal duren. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9