DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 50ste Jaargang Maandag 17. October 1927 No. 14992 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS j| g if >V>.V AGENDA. Vrijdag 21 October KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM SCHEEPVAART RIJWIELDIEFSTAL TWEE TREINEN OP ELKAAR GEREDEN DOOR VERKEERDEN WISSELSTA! D GROOTE SCHADE VELE GEWONDEN IN DE TREINEN NIET VOLDOENDE HET TREINPERSONEEL NIET TER- VERBANDMATERIAAL AANWEZIG STOND ENERGIEK OPTREDEN? HET REDDINGSWERK Geen materiaal aanwezig Geestelijke hulp ter plaatse DE HULP UIT DELFT HET OPRUIMINGSWERK de materieele schade Heden weer hersteld WAARSCHUWING TWEE WEEZEN „L. VAN BEETHOVEN" Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkccringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam. Bmean i KOEMARKT 4. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 'ABONNEMENTEN - per 8 maanden ƒ3 26, per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ8.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct, Posicbèque en Girodiens' 81410. Advertentiên15 regels ƒ155. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 6 cU tot een maximum van 50 woorden. Kabouter advert. 5 reg f0 50, 10 reg. ƒ0.75, 15 reg. Incassokosten worden berekend '8 Maandags, repetitie Muziekgezelschap Sb Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Hae ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club» avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R, K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. Excelsior; Gebouw R. K. Kring, Dinsdags; repetitie R.K. Mannenzangvereenl. ging St. Caecllea. half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker» bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Donderdag 20 October Vergadering R. K. Propagandaclub St. Leonardus (Frankenland). Bespreking winter- programma. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. St. Barbavavereeniging, 8 uur ledenvergade ring, R. K. Volksbond. Protestvergadering terzake de Kerkvervol ging in Mexico. Spreker kapelaan T. Nolet, te 's Gravenhage. Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur. Zondag 23 October Feestavond R. K. Metaalbewerkersbond, Go- bouw R. K. Volksbond, Lange Haven. Opvoe ring van „De Logé", pantoffelheldencomédle in drie bedrijven, door de R. K. Tooneelver. „Pius X" uit Rotterdam. Dinsdag 25 October Uitvoering Strijk-orkest „Onder Ons", Ge bouw Musis Sacrum. 17 Oct: Groote Nutszaal, piano-avond Ni- colai Orloff, 8 uur. 18 O c t.: Groote Schouwburg, Om de men* schen (Rott. Hofstadtooneel), 8.15 uur (voor volwassenen) 19 Oct.: Groote Schouwburg, De blauwe vogel van het geluk (Ver. Tooneel), half 8 uur. 21 O c t.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rott. Hofstadtooneel), S.15 uur (voor; volwassenen). D a g e 1 ij k s: Circus-Schouwburg, De onbe- kende soldaat (Spree-gezelschap), 8 uur (voos volwassenen). Stationssingel, Circus Gleicb* 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 dezer in: Olympia (voor volwassenen)Thalia (voor volwasse nen) Corso-Cinema (voor volwassenen)St. Jos. Gez. Ver., groote negerfilm. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 17 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 18. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHI /JAM, 17 Oct. Men noteert voor, melasse spiritus 100 pet. ƒ34.per H.L. Ruwe graanspirttus 60 pet. 17.— Per H.Ii Spoeling i Noteer! ng van de Coöp. Vereen. „Schted, Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel. i Schiedam 15 Oct. vertrokken motorzeetjalk Albatros, kapt. J. Boerma, met ledige flesschen naar Londen; Eng. s.s. Agility, tankboot, ledig naar Huil; Noorsch s.s. Roslagen, ledig naar Halstavik; s.s. Buitenzorg, Rott. Lloyd, naar Rotterdam; Eng. s.s. Nicoya, ledig naar Santal Marta. Schiedam 17 Oct. aangekomen s.s. Marga, met ijzererts van Sagvaag. Schiedam 15 Oct. aangekomen: s.s. Borderer, met stukgoederen van Antwerpen in de Wil- helminahavens.s. Marchiones Cambrian, ledig van Rotterdam; s.s. Kota Radja, nieuw, Rott. Lloyd, ledig van Vlissingen, beide om hier té dokken in de Wiltonhaven; Belgisch s.s. Mer- cier, ledig van Antwerpen, om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Gibraltar 13 Oct. gepasseerd s.s. City of Glas gow, met olie van Shanghai naar Londen en Schiedam. Marseille 14 Oct. vertrokken s.s. Munster land, met olie van Oost-Azië naar Schiedam. Mej. W. de R„ wonende Aleidastraat alhier* heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal van eèn rijwiel, dat zij eenigen tijd onbe heerd had laten staan voor de woning van haar; ouders. a Weer is ons land opgeschrikt door een nieu we spoorweg-catastrophe op de lijn Amsterdam Rotterdam, de drukste lijn van ons land. Waren er bij „de Vink" dooden te betreu ren, het spoorwegongeluk, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag tusschen Rijswijk en Delft plaats vond, veroorzaakte gelukkig geen doo den en ook geen levensgevaarlijke verwondin gen, maar er waren toch een tiental gewonden, van wie eenige vrij erstige fracturen opliepen. Terwijl bij „de Vink" o.a. twee bekende too- neelspelers, het echtpaar Lobo, het leven lie ten, heeft ook een gezelschap tooneelmenscheu, de leden van de co-Opera-tie, de catastrophe bij Rijswijk meegemaakt en zijn enkele van hen min of meer ernstig gewond. Hier volge een relaas van het gebeurde. De voorlaatste electrische trein Amsterdam —Rotterdam, welke om 0.13 uur uit Den Haag vertrekt, moet tusschen Delft en Den Haag den Jaatsten trein uit Rotterdam, welke om 0.25 uur in Den Haag als eindbestemming aankomt, passeeren. De wisselwachter van den post bij het viaduct aan de Vaillantlaan te Den Haag, de dienstdoende seiner Snijders, die de lijn voor den trein uit Den Haag veilig moest maken, vergiste zich Zaterdagnacht in den wisselstand en liet den. trein uit Den Haag op het linker spoor loopen De bestuurder van dien trein heeft blijkbaar niet bemerkt, dat zijn trein op verkeerd spoor was. want met volle snelheid passeerde hij enkele minuten later het station i Rijswijk. Even voorbij het blokhuis aan den Kleiweg nattvde op hetzelfde spoor de electri sche trein ui'. Rotterdam. De bestuurder van den Rotterdamschen trein, die op het voor hem goede spoor reed, bemerkte blijkbaar het eerst het gevaar. Met alle macht zette hij de remmen aan, zoodat zijn trein vrij wel tot stilstand kwam. Ook de bestuurder van den trein uit Don Haag remde, maar het was reeds te laat; de trein uit Den Haag liep ter hoogte van de hoeve Paulinabureh op den Rot terdamschen trein. De voorste motorwagen van dezen laataten trein waarvan de wielen door de remmen reeds geblokkeerd waren, werd door de botsing om hoog en naar links gedrukt, zoodat deze gedeel telijk op den motorwagen van den Haagschen trein en gedeeltelijk over het linker spoor kwam te hangen. De bestuurder van den Rotterdamschen trein had zich, na de remmen te hebben vast gezet, in veiligheid weten te stellen door van zijn machine af te springen. Het voorhalcon van zijn motorwagen werd verbrijzeld en ver splinterd. Ook liet voorbalcon van den Haagschen trein had het hard te verantwoorden; ook daar een chaos van versplinterd hout en verbogen ijzeren stangen en platen. En tusschen dat alles was de bestuurder geheel beklemd. Het heeft bijna twee uur geduurd, voordat men hem uit zijn netelige positie kon bevrijden. Gelukkig bleek spoedig, dat hij niet doodelijk gewond was. In Rijswijk was het bericht van de cata strophe vrij spoedig bekend. Een nachtwaker, die over den Kleiweg kwam, hoorde de botsing, spoedde zich naar het dorp en waarschuwde de politie. Deze stelde dr. Klasens en den bur gemeester op de hoogte en beiden vertrokken zoo spoedig mogelijk per auto naar de plaats van het ongeluk. De politie van Rijswijk en dr. Klasens had den alle verbandmateriaal, dat zij bij de hand hadden in dezen auto geladen. Dat was maar zeer gelukkig, want in de verongeukte trei nen was, naar men ons verzekerde, geen ver handmateriaal aanwezig. Ook gereedschap, om de beknelden te bevrijden, was niet voldoende voorhanden. In den trein, was alleen een zaag geen ijzerzaag, ofschoon de electrische treinen toch voornamelijk uit staal en ijzer zijn geconstrueerd en een bijl. Een dommekracht of ander 'werktuig, wat daarop geleek, was niet aanwezig. Dit gemis aan ge reedschap belemmerde ten zeerste het bevrij- dingswerk, vooral van den bestuurder van den Haagschen trein. Na een paar uur zwoe gen heeft men hem ten slotte met behulp van autocricks weten te bevrijden. Het bleek toen, dat zijn onderheen gebroken was én dat hij nog eenige kleinere verwondingen had opge- loopen. Dr. Klasens uit Rijswijk verleende de eerste hulp aan de gewonden. De Haagsche Eerste Hulpdienst was ook spoedig ter plaatse. Een 8-tal gewonden werd naar het Haagsche gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, sommigen per auto van den Geneeskundigen Diest of van particulieren, anderen per hulp- trein naar het Haagsche station H. S. M. en vervolgens per auto van den Geneeskundigen Dienst. Van deze acht gewonden konden er 6, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar hun woning worden vervoerd. Twee zijn in het zie kenhuis ter verpleging opgenomen, n.l. de 27-jarige assistent-machinist D. de Gast uit Rotterdam, die de bestuurder was van den Haagschen trein, met een gebroken onderheen, en de 29-jarige C. Blekenstein, kantoorbedien de te Rotterdam, met een gebroken enkel. Een meisje zat zoodanig tusschen verwron gen hout en ijzer beklemd, dat zij uitgezaagd moest worden. Zij is er echter verwonderlijk goed afgekomen, zij had alleen eenige kleine wondjes aan het been. Behalve de Haagsche Eerste Hulpdienst was ook die uit Delft spoedig ter plaatse. Ook de Haagsche Brandweer heeft nog assistentie ver leend, evenwel niet voor brand. Gevaar voor brand bestond er, naar wij van bevoegde zijde vernamen, echter wel, vooral on middellijk na de hotsing, toen de electrische stroom nog niet was uitgeschakeld. De eigenaar van den auto, welke dr. Klasens naar de plaats van de ramp had gebracht, con stateerde, dat er nog geen geestelijke aanwezig was. Onmiddellijk reed hij terug naar Rijswijk en waarschuwde pastoor van Buchem. Deze ging direct met hem mede. Geestelijke hulp bleek echter niet noodig. Zoodra te Delft bericht werd, dat nabij de woning van Hogendam aan de Lange Kleiweg twee electrische treinen op elkaar waren ge- loopen, heeft de Technische Dienst der politie, onder leiding van den inspecteur Roelofsen, onmiddellijk maatregelen genomen, om hulp te verleenen, zoodat zij enkele minuten, nadat alarm gemaakt was, met de noodige vèrband- middelen en gereedschajipen en enkele bran cards ter plaatse van cje ramp kwamen. De doktoren, uit Delft en Den Haag, waren betrekkelijk spoedig gereed met het verhinden van een twintigtal gewonden, waarhij zij een dankbaar gebruik maakten van het verband van de Delftsche politie en van den Haagschen Eersten Hulpdienst, die eveneens spoedig ter plaatse was. Van de door de directie der Oliefabrieken beschikbaar gestelde gereedschappen werd dankbaar gebruik gemaakt. De meeste reizigers zijn met extra treinen die ten 3 uur kwamen naar dc plaats hunner bestemming gevoerd, echter niet allen, want 's morgens kwam nog een achttal, dat het wei land was ingevlucht, in de verhandkamer van de Oliefabriek om zich to laten verhinden. HET VERHAAL VAN EEN PASSAGIER UIT DEN ROTTERDAMSCHEN TREIN Zondagmorgen is men terstond met het op- ruimingswerk begonnen. Des namiddags om 1 uur was de Haagsche trein reeds geheel van de plaats des onheils verwijderd. De Rotter- damsche stond daar toen nog. Zondagmorgen waren de geheele spoorweg directie, minister v. d. Vegte, en het parket van de Haagsche Rechtbank ter plaatse. Duizenden nieuwsgierigen zijn Zondag naar den verongelukten trein gaan kijken. Op den Langen Kleiweg kon men er vrij dicht bij komen. Des morgens lieten de eigenaars der lad ((rijen, welke tusschen de spooi'baan en de Lange Kleiweg liggen, de nieuwsgierigen over hun land gaan tegen een vergoeding van 10 cent per persoon. Tegen 1 uur des middags kwam rijkspolitie het land langs de spoorbaan ontruimen en kon men het opruimif|iwark alleen nog maar van den weg af gadeslaan. In den trein uit Rotterdam bevond zich o.a. het geheele gezelschap van de co-Opera-tie, dat uit de Maasstad naar de Residentie terugkeer de na de eerste opvoering van de opera „Rhena". Wij spraken gisteren den heer A. Poolman van dat gezelschap, die ons het volgende over het ongeluk vertelde: Wij kwamen uit Rotterdam, toen we om on geveer half één, even nadat we Delft hadden verlaten, plotseling met een fluitend geluid den trein krachtig voelden remmen. Meteen voelden we een hevigen schok, hoorden een knal, het kraken van hout, het rinkelen van glas en ge schreeuw en gekerm van gewonden. Ik zat met eenige heeren van ons gezelschap in den tweeden wagon; mijn vrouw en mijn moeder in den voorsten wagen. Onmiddellijk na den schok vloog ik naar voren, maar met een was de voorste wagen reeds geheel in het donker gezet. Ik trachtte de toegangsdeur van den eersten wagen te openen, maar dit gelukte mij niet spoedig, echter hoorde ik mijn vrouw roepen en met vereende krachten hebben wij, mijn vrouw en ik, de vastgeklemde tusschen- deur weten open te krijgen. We liepen naar den achteruitgang van den wagen, maar alle deuren zaten verwrongen en vastgeklemd door den schok. Toen hebben we een zijraam van den wagon weten open te krijgen en zijn daar door met verschillende andere passagiers naar buiten geklommen. Ons eerste werk was toen te trachten ook de andere passagiers te bevrijden. Iedereen deed zijn best; niemand dacht aan zich zelf, allen de meeste zorg voor anderen. Het gelukte ten slotte een deur te openen, zoodat de nog op gesloten reizigers ook den trein konden verla ten. Het is mij opgevallen, vertelde de heer Pool man, dat zoo goed als geen gereedschap in den trein aanwezig was om de reizigers, die be kneld zaten, te bevrijden en ook dat het perso neel van den trein niet terstond energiek is opgetreden. Van ons gezelschap heeft de heer W. Dreeze een vrij ernstige wond aan het hoofd gekregen, waardoor hij veel bloed verloor. Mijn vrouw is geheel ongedeerd gebleven, maar mijn moeder kreeg verwondingen aan het gezicht. Tot zoover de heer Poolman. DE DIENSTREGELING Gisteren nog vrij geregeld De treinverbinding tusschen Den Haag cn Delft werd gisteren over enkel spoor geleid, het rechter spoor van Den Haag af, dat reeds in den morgen was vrijgemaakt. De dienst ver liep, behoudens eenige vertraging, vrij gere geld. De internationale treinen van Amsterdam over Rotterdam werden via Breukelen en Utrecht geleid. Hedenmorgen waren de resten van den ver ongelukten trein, welke nog het verkeer over het spoor DelftDen Haag versperden, opge ruimd en waren heide sporen op dit traject weer in gebruik. De commissaris van politie te Tilburg brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Johannes Hendrikus Hofstede, vroeger wonende Hoek- schestraat no. 15, alhier, en tegen wiens prak tijken onlangs in de dagbladen werd gewaar schuwd, thans woonachtig is te Tilburg, Twer- nerstraat no. 20. Hofstede schijnt het den laatsten tijd ge munt te hebben op kloosters en gestichten. Gisteravond had in de groote gehoorzaal van den R. K. Volksbond eeu opvoering plaats van het bekende successtuk „Twee Weezen". Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, dat on der leiding stond van Corns, van de Velde, heeft bij deze opvoering schitterend spe! te zien gegeven, terwijl aan het einde der voor stelling een luid applaiis de gevoelens van het publiek, dat, bij de ouderwetsche romantiek zeer onder den indruk was, vertolkte. De zaal was flink bezet. De materieele schade Is vrij aanzienlijk. Van de heide eerste motorwagens der treinen zijn de voorbalcons met stuurinrichting geheel ver brijzeld. Ook de achterbalcons zijn ernstig be schadigd. De ruiten zijn gebroken. De groote coupéruiten zijn over het algemeen vrijwel heel gebleven, wat zijn oorzaak vindt in den metalen bovenbouw der rijtuigen. De buffers van alle rijtuigen der beide treinen zijn afgebroken of ernstig verbogen. De trein uit Rotterdam be stond uit vijf wagens, die uit Den Haag uit zes rijtuigen. v De materieele schade, welke in de eerste plaats de electrische installaties van de geheel vernielde bestuurderscompartimenten van bei de treinen betreft, terwijl voorts de buffers van een aantal andere wagens van deze treinen zijn afgebroken of verbogèn, wordt op 75 k 100.000 gulden geraamd. Ook de weg kreeg eenige be schadiging, welke echter spoedig herstelbaar was. Het' dilettanten symphonie-orkest „L. van Beethoven" zal op Dinsdag 22 November zijn :?9ste donateursconcert geven. Daar volgend jaar het 20-jarig bestaan her- lacht zal worden, is, om dit op waardige wijze •;e doen, uitbreiding van het aantal donateurs noodzakelijk, waarom het bestuur besloten heeft buiten de twee gebruikelijke concerten nog een propaganda-feestavond te organiseeren en wel op 17 December a.s. Donateurs zullen dan vrijen toegang hebben, terwijl introducties te verkrijgeu zijn. Op het hierboven aangekondigde concert zui den 3 solisten medewerken, n.l. mej. Corry van Batenburg, uit Den Haag, cello; mevr. Nelly Berck, piano en de directeur van „Beet hoven", de heer J, C. M. Feltzer, fluit, die o.a. een trio van Beethoven zullen spelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1