DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 1 8 mmrn 50ste Jaargang Dinsdag 18 October 1927 No 14993 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS SBS DE MEXICO-AVOND een AVOND, DIE WAT BELOOFT! R. K. L OST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL beheer der, „orpheus"-schulp HON DENTENTOONSTELLIN G BURGERLIJKE STAND AAN DEN DOOD ONTSNAPT EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING SCTIIEDAMSCHE MONDHARMÜNICA- VEREENIGING „EXCELSIOR" PERSONALIA KANTONGERECHT All right! Overreding der arbeidswet Nog meer arbeidswetzaken Waar is de richting aangegeven? AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM Spiritus Buiean i KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telelooo Intercommunaal no. 68G89 Postbus no. 89 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.26, per maand ƒ1.10, per week 26 cent, Franco per post ƒ3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 6 cL Postchèque en Girodienst 81440. Üt Advertentiën 16 regels 1 65 Elke regei uieei 30 ct. Reclames tussehen den tekst 00 ct, per regel, Kleine advertenties 80 woorden 26 ct elk woord meer 6 ct tol een maximum van 50 woorden. Kabouler-adverl. 6 reg ƒ0.50, 10 reg. ƒ0.76, 16 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend Grutis-Ougevalienverzekering 500 bij overlijden dooreen ongeval; ƒ500 bij verlies van beide banden, voelen oi oogen; ƒ250 bij verlfes van één hand. één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim- 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op «Ie voorwaarden al» eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De mtkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVB.mk 1 ««ge Da ven I'M "vhiodam Iedereen weet nu, dat Vrijdagavond 8 uur 'h het Bondsgebouw, Lange Haven 71, de Mexi- co-avond gehouden wordt door het paatselijk comité der Kath. Soc. Actie. Dat wil dus zeggen, door geheel Katholiek Schiedam van eiken rang en stand. Uitnoodigingen worden hiervoor niet uitge zonden. Iedereen is van zelf uitgenoo- digd. Kinderei zonder geeide kunnen echter niet borden toegelaten. De avond belooft heel wat. Vooreerst waarborgt de naam van den spre ker, den Weleerw. Heer M. Nolet, kapelaan te 8 Hage eene degelijke behandeling van het onderwerp, dat thans de geheele Katholieke ivereld interesseert. Bovendien heeft het zangkoor der Kerk O. L' Vr.Visitatie welwillend zijne medewerking tc opluistering toegezegd. Het zal de navolgende liederen ten gehoore hrengen: I. Caecilialied H. Veugelers, II. Ave Maria, Fr. Witt. HI. Christum Regem, H. Veugelers. IV. Ecce Quomodo G. F. Handel. De vergadering wordt begonnen met het 'led: „Broeders, welk geloof hebt gij?" en ge- loten met „Aan U, o Koning der Eeuwen". De tekst dezer liederen wordt aan de bezoe kers uitgereikt. Namen het plaatselijk Comité, TH. J. H. MOUWENS, voorzitter. J. v. d. WEIJDEN, secretaris. De afd. St. Liduina van den Ned. R. K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus" heeft een spoedvergadering belegd tegen morgen, Woens dag 19 October, 's avonds half 9 uur, in het Bmmapatronaat aan de Emmastraat. De agenda vermeldt o.a. verslag congres Utrecht, punten voor het a.s. bondscong'res en „Zondagsheiligin: De Kon. Zangvereeniging Schiedams Man nenkoor „Orpheus" heeft uit haar werkende leden een compiissie benoemd, die belast zal ^in met het beheer van de „Orpheus"-schulp (zorg voor het onderhoud, verhuur enz.). Het zÜn de volgende heeren: A. Rademaker, v°orzitter, Broersvest 82; C. J. van Vonderen, secretaris, St. Liduinastraat 76B; A. Koster, Penningmeester, Charlotte de Bourbonstraat 13. 2ij, die voor een of andere gelegenheid de schulp willen huren, kunnen zich schriftelijk benden tot den secretaris der commissie. Dp Zondag j.l. door de Kynologen Club ■Delft en Omstreken" gehouden expositie wer en door stadgenooten de volgende prijzen be haald; J. Bakker met Cocker Spaniel „Koko Wee derde prijzen in open- en limite-klas, kwa- lficatie (goed). B. Dries met Groendaeler „Leonardie 'ie le pr. in open nat. fokkers- en limite- asse kwalificatie (goed). H. A. Verhoeckx met Duitsche Herder '°na v. d. Ringhbahn 2e pr. en nat. fok- se kwalificatie (zeer goed). H. F. l Krohne met Duitsche Herder Car- v- Oud Schieland 3e pr. en nat. fokkers asse kwalificatie (zeer goed). p- de Bruin met Ruruh foxterrier Barton Prijs m. nieuwelingsklasse kwalificatie (goed). Mevr. v, d. Zee-Kamman met dwerg «chauzer Aidi v. Esschenberg 2e pr. m. Pup- 'hlasse kwalificatie (goed). Aan mevr. Dorre v. d. Woude werd met haar hitsche herder Wotan v. Reginaburg de kwa- jcatie zeer goed toegewezen. •De heer Verhoeckx wist nog beslag te leg- f011^ op den extra-prijs „Sterrebosch-wisselbe- 0r"> beschikbaar gesteld door den heer J. 'oekzitter, eigenaar van hotel 't Sterrebosch, 'een voor leden der Kyn. Club „Schiedam". Aangiften van 15 tot en met 17 October. GEBOREN: Johannes z. v. P. N. den Daas vu J- van Steenis, Stationstraat. Pieter z. G. ij. Krommenhoek en J. M. van Oosten, cccvlietscliestraat. Jan z. v. J. Mak en H. vanninga, Groenelaan. Johannes Petrus z. G. Schuurmans en C. J. Luijkenaar, West- \V-anhelandschestraat. Jacob z. v. L. van O-Mum en A. Veth, Pendrechtschestraat. otje a v q vreeswijk en C. Bakker, Hoofd- r„raah Johanna Jaeoba d. v. G. de Regt q T t t j, L. Schipperé, Voorneschestraat. Jo- j nn«s Henricus Maria d. v. P. A. A. den er en D. M. v. d. Hoek. Lange Haven. EEN MODERNE SCHILDERIJENTENTOONSTELLING Nederland—Oostenriik wordt te Amsterdam gehouden. Wij zien hier een hoekje van deze expositie met in het midden een vitrine zilverwerk van Hofman. De familie A. aan den Oostsingel 66 begaf zich Zondagnacht ter ruste, schrijft de A. R. „Rotterdammer", na vooral de brandende haard in de kamer, grenzende aan de slaap kamer geheel te hehben afgesloten, waardoor de gasdampen zich door de kamer verspreid den. Midden in den nacht werd één der klei nen wakker. Het kind begon kort daarna on- wel te worden, door de ingeademde kolendamp, die eerst nog laag hing. De moeder begaf zich uit het bed en viel, toen ze zich bukte, in zwijm, maar kon nog een schreeuw geven. Op dit geluid werd de heer A. wakker, sprong het bed uit, doch wankelde als een be- schonkene door de kamer. Gelukkig had deze nog de tegenwoordigheid van geest om alarm te maken, waarop z'n zwager, die er hoven woont, wakker werd, en op het hulpgeroep zich naar beneden begaf. De heer A. was intusschen ook neergezegen en zou met vrouw en kind zeker door den ko lendamp verstikt zijn, indien z'n zwager niet dadelijk alles open had geworpen. Onmiddellijk werd dr. Koene opgebeld, die het mocht gelukken de beide echtelieden weer tot beiwustzijn te brengen. Men zij in dit verhand gewaarschuwd, om haarden en kachels, vooral 's avonds, niet zóó af te sluiten, dat de afvoer naar de schoor steen geheel is afgesloten, aangezien de ont wikkelende kolendampen zich dan nood wendig' door de kamer moeten verspreiden, waardoor de kamer langzamer geheel gevuld in soortgelijk gewicht zwaarder dan lucht, zoodat deze eerst op de vloer blijft hangen en dan langzaam opstijgt. Wie zich dus hukt, komt in die laag kolendamp en stort dan neer, zoo als in dit geval geschiedde, eerst met het kind en daarna met de moeder. Nu de winter weer in aantocht is, zal men wel doen van dit geval, dat gelukkig nog goed afliep, goede nota te nemen. Bovengenoemde vereeniging gaf Zaterdag j.l. een uitvoering voor leden, donateurs en ganoodigden ter gelegenheid der onthulling van het nieuwe vaandel. Toen de voorzitter ongeveer acht uur de aanwezigen een woord van welkom toeriep, was de zaal reeds flink bezet. Nadat het groote corps eenige nummers ten beste gegeven had, werd overgegaan tot de vaandel-onthulling. Toen het scherm opging, was iedereen vol be wondering over het prachtige werk, door den heer Werson gewrocht. Nadat de heer Werson een uitlegging gegeven had over de symboliek van het vaandel, werd er door de genoodigde - Yereenigingahesturen gebruik ge maakt, om eenige aardige medailles, als aan denken aan deze plechtige onthulling aan het nieuwe vaandel té hechten. Nadat aan de diverse vereenigingen de door hen, op het door Excelsior gehouden concours, gewonnen prijzen waren uitgereikt, werd over gegaan tot verdei e afwerking van het pro gramma. Het strijkje, onder bekwame leiding van den heer Gokkes, hield de stemming er in, terwijl het duo Mevr. Rcimmerswaal en den heer L. de Bruyn er wel voor zorgde, dat er braaf gelachen zou wórden, vooral hun „Kijf-du'ét" was een waar succes. Na afloop van het programma bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Mej. L. van Eijck, alhier, staat als no. 3 op de voordracht voor onderwijzeres aan de G. L. O. school A. No. 4 te Rotterdam. Openbare terechtzitting van 17 October. Zooals men zich wellicht rfog zal herinneren, waren er de vorige week enkele protesteeren- de auto-bestuurders, die in hun voortvarend heid reeds verzet aanteeken-den, alvorens zij veroordeeld waren. Mr. J. H. C. Kok nu, die ook ervaren schijnt te hebben, dat een Hollander en dus ook de Hollandsehe automobilist altijd en eeuwig Iets heeft, waartegen hij moet protes teeren, wees zijn „klanten" den weg. In enkele zaken, waarin de verdachte nogal „strijdlus tig" bleek, gaf Z.Edelachtb. tenminste onmid dellijk na zijn uitspraak ue aanwijzing, binnen welken tijd zij tegen het vonnis cassatie kon den aanteekenen. Uitspraken Voor den aanvang der zitting deed Mr. Welcker nog uitspraak in twee zaken. De chauffeur J. D. P. uit Rotterdam, wien ten laste was gelegd, dat hij den 13en Juli op den Vlaardingerdijk een aanrijding had ver oorzaakt, werd veroordeeld tot 5 gulden boete, subs. 5 d. hechtenis. De eisch was 25 of 25 d. De 34-jarige chauffeur H. K. K., die op den 5en Aug. j.l. ook al gezondigd had tegen de Motor- en Rijwielwet, werd veroordeeld tot 20, subs. 20 dagen. A. J. de H. uit Schiedam, heeft zich, naar 't schijnt, den goeden ouden tijd, toen elk huis in zijn stad een branderijtje was, te veei in de gedachten gebaald. Op 5 Oct. j.l. heeft hij zich althans in „kennelijken staat" op den Buiten havenweg bevonden. De H., die al geruimen tijd buiten betrek king is, is op dien dag getracteerd door vrien den. Conform den eisch van het O. M„ 15 subs. 15 dagen, werd verd. veroordeeld. Als een goed advocaat, gaf de kantonrechter tevens advies aan bekt, betreffende een even tueel aanteekenen van cassatie. „Allright", antwoordde hierop verd., waar na hij zijn pet opzette en zich de rechtzaal uit- spoedde. De 35-jarige fabrikant J. ten C. uit Vlaar- dingen was gedagvaard wegens overtreding der arbeidswet. Verd. die niet ter zitting aanwezig was, had als plaatsvervanger gezonden, Mr. K. W. van Diemen uit Rotterdam. Het O. M. legde er in zijn requisitoir den nadruk op, dat verd. neg geen twee jaar ge leden, zich ook wegens overtreding der ar beidswet had te verantwoorden, en eischte een straf van 6 maal 10 boete, eventueel te ver vangen door 6 maal 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 6 maal 7,50, subs. 6 maal 7 d. Stok of maatstok? De winkelier J. v. P. uit Vlaardingcn was er van beschuldigd, dat, hij de vorige week Maandag in zijn winkelvoorraad een meter- of ellemaat voorhanden had, die niet voorzien was van de letter C. Verd. beweerde, dat bedoelde stok slechts- diende tot het nameten van kleeden. Het is een gewone stok; geen maatstok. Het O. M., de meening toegedaan, dat verd. de ijkwet overtreden had, eischte ƒ1 boete, subs. 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring en vernietiging van den in beslag genomen stok. Verd. maakte hierna de opmerking, dat in zijn winkel bijna nooit verkocht wordt. De klanten worden op een andere verdieping ge holpen. Het O. M. merkte hier op: „Bijna nooit", dat is een bewijs dat er wel verkocht wordt. Al wou je er olifanten verkoopen; er wordt „verkocht". Verd. wordt volgens eisch veroordeeld. Kantonrechter: U heeft recht van hooger beroep. Verd.: Waar kan ik dat aanteekenen? Deurwaarder J. de Groot was hierop zoo vriendelijk dezen verd. den weg naai' de griffie te wijzen, waarna hij omiddellijk uit de zaal verdween. De bedrijfsleider A. S. uit Vlaardingen werd wegens overtreding der arbeidswet van 1919 veroordeeld tot 5 x 3, subs. 5x3 dagen. De eisch was 5 x 5. De 51-jarige zeeman J. V. hoorde zich wegens een overtreding van dezelfde wet veroordeelen tot 5 subs. 5 dagen hechtenis. De eisch was het dubbele. De volgende verdachte blijkt zich In ^len datum vergist te hebben en verontschul digt zich met de opmerking, dat hij het zoo druk heeft. De volgende week zal hij nogmaals den tocht naar de Lange Haven, no. 65, moeten aanvaarden. - De 35-jarige Ford-ombcuwer R. v. d. W. hoorde zich wegens het overtreden der arbeidswet veroordeelen tot 3 x 4 boete, subs. 3x4 dagen. Even later werd hij nogmaals veroor deeld, en wel tot een straf van 4 x 5 subs. 4x5 dagen. De chauffeur J. L. T. uit Delft was er van verdacht, dat hij in den avond van 22 Aug. j.l. op den Delftweg met zijn auto schuin naar links was gereden, zonder bijtijds de verandering van richting aan te geven. Een motorrijder, de 20-jarige winkelchef A. de G. uit Rotterdam, was met zijn duo engel hiervan de dupe geworden. En, een oogenblik daarna was bet een wielrijder, die tegen den grond geslingerd werd. De eerste getuige a décharge was een agent van politie uit Overschie. Deze heeft een spoor van den auto gevonden aan den linkerkant van den weg, op slechts 1.30 M. van het trottoir. De twee volgende getuigen a décharge Iggpg DE BEKENDE IIA MM E POORT TE DELFT. die dateert uit het jaaf 1606, zal, dank zij de bemiddeling der schoonheidscommissie in den Rijksdienst niet gesloopt worden, hetgeen aanvankelijk wel het plan was. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha. ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur at club avond R^k. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hall) negen zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. J Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags; repetitie R.K. Mannenzangvereent- ging St. Caecilea, half 9. R. K. Volksbond;) bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Schiedamsche IJsvereeniging, 8 uur leden vergadering in de kleine bovenzaal van „Musig Sacrum". Woensdag 19 October Nd. R. IC Bond van P. T. T. pergooneel „St. Petrus", afd. St Liduïna, Schiedam, 8% uur vergadering gebouw Emmapatronaat, aan de Emmastraat. Donderdag 20 October Vergadering R. K. Propagandaclub St. Leonardus (Frankenland). Bespreking winter, programma. Gebouw R. K. Kring. Aanvang half negen. St. Barbaravereeniglng, 8 uur ledenvergade ring, R. K. Volksbond. Vrijdag 21 October Protestvergadering terzake de Kerkvervol ging in Mexico. Spreker kapelaan T. Nolet, te 's Gravenhage. Gebouw R. IC Volksbond. Aanvang 8 uur. Zondag 23 October Feestavond R. K. Metaalbewerkersbond, Ge bouw R. K. Volksbond, Lange Haven. Opvoe ring van „De Logé", pantoffelheldencomédie In drie bedrijven, door de R. IC Tooneelver. „Plug X" uit Rotterdam. Dinsdag 25 October Uitvoering Strijk-orkest „Onder Ons". Go- bouw Musis Sacrum. 18 Oct.: Groote Schouwburg, Om de men- schen (Rott. Hofstadtooneel)8.15 uur (voor; volwassenen), 19 Oct.: Groote Schouwburg, De blauwei vogel van het geluk (Ver. Tooneel), half 8 uur. 21 Oct.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rott. Hofstadtooneel), 8.15 uur (voo? volwassenen). 22 Oct.: Groote Schouwburg, Tannhauser; (Co-Opera-tie), 8 uur (voor volwassenen), volwassenen) Dagelijks: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Stationssingel, Circus Gleich, 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 dezer in: Olympla (voor volwassenen)Thalia (voor volwasse nen) Corso-Cinema (voor volwassenen)St. Jos. Gez. Ver., groote negerfilm. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 18 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. 18.- Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. SCHIEDAM, 18 Oct. Men noteert voor, melasse spiritus 100 pet. ƒ34.— per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.U Spoeling Noteering vaD de Coöp, Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel. zijn de motor- en de wielrijder, die bij het ongeval de rol van „lijdend voorwerp" heb ben gespeeld. Zij verklaren o.a. dat de auto bestuurder slechts 9 M. tevoren aangaf, dat hij van richting wilde veranderen. Als getuign a décharge had de auto-bestuur, dei- medegebracht, een viertal iwoners van Overschie. De 30-jarige metselaar S. de K. zat naast verdachte. Nadat hij reeds 60 M. tevoren de richting aangegeven had, „hoorde" hij opeens een „douw" tegen de wagen. De kantoreehter: Die voel je. Aan de verklaringen van de drie volgendo getuigen, wordt door het O. M. niet de min ste waarde gehecht. De mensclien stonden den kantonrechter gedurende het afleggen van hun verklaringen steeds maar vertrouwe lijk toe te „grijnzen." Het O. M., dat ondanks de laatste vier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1