SfefL 'm .if - Dinsdag 18 October 1927 Tweede Blad Pagina 1 1 f HET VERSCHIL SENSATIE IN ROME EEN DUIDELIJK WOORD DE THEOLOGISCH-MAATSCHAP PELIJKE AFDEEUNG DER R. K. UNIVERSITEIT MGR. ZWIJSEN HERDACHT VIJFTIGSTE VERJAARDAG VAN ZIJN STREVEN PONTIFICALE H MIS DE HULDIGINGSVERGADERING TOESPRAAK MGR. DIEPEN EMÜMH HET SPOORWEGONGELUK BIJ RiJSWIJK. NA HET TRAMONGELUK BIJ LAREN De gewonden, op twee na, hersteld. FLUITSIGNALEN EN ONBEWAAKTE OVERWEGEN DE IN- EN UITVOERCONFERENTIE HET CONFLICT IN DE AMSTERDAMSCHE HAVENS DE STAKING OPGEHEVEN. Oifi onderhandelen mogelijk te maken Ji ssssé Indien men de socialistische pers geloovon mag hechten de Katholieken minder waarde aan godsdienstig verschil dan aan maat schappelijk onderscheid. Daarom willen zij wel samengaan met de protestanten doch niet met de socialisten. De dwaling is geuit in de veronderstelling dat er geen godsdienstig verschil tusschen Katholieken en socialisten zijn zou. Dit ver schil is juist onoverbrugbaar en. hel wordt le'.ïeïu weer gevoeld. 'Her £ijn de soehidsten tamelijk tam; in feua imra hes: tjdeu ztj wei den godsdienst aua." overigens :io-:de:i tich gereserveerd uit vrtcs ander* da arbeiders res en n 'ut harnas ie kt gen. üervt moci.-n die 01:- Sh'-isfeKjUt worden, "fan ;i nnD-Korkelyke ••V.v.j pas Zoo pa» nam de sociaal democratische ïjj'.sd igiractle tn Duitse liland met alge- nvi'-na stemman hat hosh,;t zich te verzetten te.- 'r --."V-s poginc ot» o staatsschool tot k - bijü'ud:-.*..» schoot i.rOa-n:. •o 3e'g!3 vwaMton de ior'alisten zich ook h.-.r-j n-kulg ,-gen :1e gaifjkateiang der open- har.» -n bijzondere school. Over de kwestie worden nu riicnui.'ugen gehouden in de |>:mtj; in heel W.xk-.nlantl keuren de .socia listen iedere staatssubsidie aan de vrije school af. Te Antwerpen, waar socialisten en Katho lieken samen geregeerd hebben, zijn de eer sten nog niet eens tot overeenstemming kunnen komen: de leden zullen daar nog stemmen. In Brussel sprak de partij-federatie „met algemeene stemmen min één en vier ont houdingen", zoo als „Het Volk meldde, zich tegen de toeslagen aan het hijzonder onder wijs uit. En nu willen de heeren ons blijven wijs maken, dat er toch geen principieele vel schillen bestaan tusschen Katholieken en socialisten en dat de laatsten onze gewetens vrijheid niet aanranden zoodra ze er toe in staat zijn? Alleen wie totaal blind is voor de feiten van den dag, kan aan zulken praatjes geloof slaan. We leeren graag! En het doet ons deugd te hooren van onze leermeesters, dat we het geleerde goed heb ben begrepen. Dat overkwam ons dezer dagen, toen wij het volgende stukje lazen in een „modern" vakblad. „Waarom is de moderne vakbeweging eigenlijk socialistisch? 3iedaar.de eerste vraag, die moet worden gestéld. Is zij dat, omdat de meerderheid of en groote minderheid uit sociaal-demo craten bestaat? Immers neen; dat is het criterium niet. Evenmin, omdat voor een bepaald geval een socialistische spreker wordt gevraagd. Als hij zich tot dat punt of dat geval bepaalt, is dat in 't geheel geen bezwaar; noch als in een bepaald geval, aan een bepaald persoon rechts kundige bijstand wordt gevraagd. In mijn afdeeling bestaat de meerder heid, goed geteld, uit menschen, van Christelijke huize. Is het daarmede nu tot een christelijke afdeeling of smaldeel gestempeld? Te dwaas om los te loopen. Dit maakt de moderne vakbeweging» tot een socialistische, dat op schier elke vergadering of meeting, ook op elke „viering" (1 Mei o.a.) in steeds brutaler toonaard propaganda door haar wordt - gemaakt voor de socialistische denk beelden of -maatschappij en daar iu verkiezingsdagen de aandacht wordt ge vestigd op de soc. dem. candidaten; dat in de vakbladen nu eens in meerdere, dan weer in mindere mate de hoop wordt gevestigd op en geschreven wordt over de nieuwe maatschappijdat op de congressen van de Partij (S.D.A.P.) het N.V.V. officieel wordt vertegenwoordigd; dat naar permanente samenwerking Wordt gezocht tusschen Partij en Ver hond; (en eindelijk gevonden!) dat.,.. Iaat ik hierbij de opsomming maar stop zetten. Dit alles stempelt de moderne vak beweging tot een lichaam, dat zich in dienst heeft gesteld van het socialisme, en dus van de partij, die dit voorstaat. Duidelijk, niet waar. luist alsof onze Nederlandsche bisschop pen aan 'f, waarschuwen zijn. „Dit maakt de moderne vakbeweging tot een socialistische..." lees verder maar boven. En toch... tegen Katholieken zeggen: het 's niet waar. p- J- P. in de Vakstrijd van 15 Oct. 1927 schrijft het en de redactie... zwijgt. De Romeinsche kwestie staat weer in het centrum der belangstelling en er wordt ge sproken over de mogelijkheid eencr formeele verzoening tusschen den II. Stoel en Italië. Mussolini schijnt van den beginne af naar een overeenkomst tusschen beide machten gestreefd te hebben en hij is wellicht de eenige Italiaansche staatsman, die het be staan kan tegemoet komen aan de eisclien van den li. Stoel om dezen, in Italië, een onafhankelijk grondgebied te geven. Wat de Paus zal eisc-hen, weet natuurlijk niemand. Dat. er echter kans op verzoening is, bewijst een artikel in het. half-officieele Pauselijk blad, dat zonder voorkennis van de gezagdragers in het Vaticaan wel niet zal gcachrovon zijn. Beweerd wordt zelfs, dat er al onderhandelingen zouden begonnen zijn tusschen Mussolini en het Vaticaan over een regeling der kwestie. Deze zou hierop neer komen dat Italië eon deel van het in 1871 gerooide Pauselijke gebied teruggaf. De Paus zou het onbeperkte zeggingschap krijgen over het Vaticaan (nu eigendom van Italië, dat het, na de inneming van Rome, in vruchtgebruik aan den Paus afstond) en dit zou, verbonden met een Pauselijke strook lands een vrijen uitgang geven naar de zee. Daarmee zou „de gevangenschap van het Vaticaan" ophouden en een ver zoening zijn tot stand gebracht tusschen Italië en den H. Stoel. Wat daarvan werkelijkheid worden zal, weet momenteel niemand, maar, nu de kwestie zoo uitvoerig behandeld is in de Italiaansche bladen en er uitdrukkelijk be toogd werd, dat. het, voor Italië niet onmoge lijk was te herstellen wat het misdeed, nu lijkt een oplossing op voorhand niet. on mogelijk. Over het karakter dier oplossing moet, in laatste instantie de Paus zelf en de Paus alleen beslissen. DE TRADITIE DER OUDE KATHOLIEKE UNIVERSITEITEN HERSTELD. Inleidend college van prof Mag. de Langen Wendels O. P. In het inleidend college van Zaterdagmiddag heeft prof. Mag. G. de Langen "Wendels O.P. met nadruk en een sterk vertrouwen op de toekomst doel en streven der theologisch- maatschappelijke sectie-, de nieuwe afdeeling der theologische faculteit, aan de R. K. Uni versiteit uiteengezet. Buiten de studenten waren bij dit openings college aanwezig prof. dr. A. Steger, lid dei- Eerste Kamer en prof. dr. G. Mulder S. J„ voor zitter der theologische faculteit. De theologisch-maatschappelijke sectie, aldus prof. de "Langen Wendels, is ten nauwste ver. want met onze theologische faculteit. Immers die faculteit vormt de hechte wetenschappelijke basis, van waaruit de algemeene katholieke leer over leven en wereld naar de gemeenschap wordt uitgedragen. Juist daarom mag die facul teit haar wetenschap niet afzonderen voor enkele bevoorrechten, maar moet zij haar doen uitsti alen naar al de velen, die hunkeren naar het levensbrood der waarheid. Hierin schuilt de beteekenis der theologisch-maat schappelijke sectie. Spr. schetst dan, hoe hier geen nieuw insti tuut wordt geschapen, hoe hier enkel wordt hersteld de traditie der oude katholieke univer siteiten. In de vroege middeleeuwen waren de universiteiten en in het bijzonder haar theolo gische afdeelingen, de bron van kennis en we- tenschap voor het gansche katholieke volk Toen zaten aan de voeten der professoren ge leerden, kunstenaars, stadsbestuurders, maar ook de eenvoudige poorters. De nationale trek van ons volk is, vooral sedert de laatste drie- vierhonderd jaren uitge sproken theologisch. De instelling der theologisch-maatschappe lijke sectie wil medewerken, om hier een bedui dend te kort aan te vullen, om den katholiek niet alleen maatschappelijk te emancipeeren, maar hem ook zich evenwaardig te doen stel len naast diegenen onder onze landgenooten, die beter theologisch onderlegd zijn dan wij. Prof. den Langen Wendels brengt dank aan katholiek Nederland, dat door zijn milddadigen materieeien steun nu weer deze nieuwe uitbrei ding der eigen universiteit mogelijk maakte Nog zet de spr. de bijzondere beteekenis uit een, die de theologisch-maatschappelijke afdee ling heeft voor onze Katholieke journalistiek. Het woord journalistiek dient hier echter op gevat in zijn breedste beteekenis, d.w.z. ieder katholiek, die door middel van het geschreven woord mede wil werken aan het groote ideaal, alles te herstellen .in Christus. Prof. dr. Mulder S.J. sprak als voorzitter der theologische faculteit een woord van dank tot den inleider. HET N1EU\ZE' ZIEKENHUIS TE SITTARD, architecten gebr. van der Laan, uit Leiden, nadert zijn voltooiing. t- 'O A.h-.r Katholiek Nederland wil den hersteller der bisschoppelijke hiërarchie eeren door de oprichting van een monument. In gansch Katholiek Nederland hebben de plannen om voor aartsbisschop Zwijsen een monument op te richten groote instemming gevonden. Reeds is door een comité voor dat doel een som van 10.000 bijeengebracht, zoo dat de totstandkoming van 'n monument, den grooten kerkvoogd waardig, bereids verzekerd is. Tilburg evenwel, d-at ,aan Mgr. Zwijsen zoo veel te danken heeft en door de stichting dei- beide onderwijs congregaties van de eerw. Fra«- ters en Zusters èn wijl het een kwart eeuw lang mocht toevertrouwd zijn aan de pastorale zorg van dezen man der Voorzienigheid Gods. Tilburg wenscht vorop te gaan waar het betreft do nagedachtenis te eeren van den meest invloedrijken opperherder, die de kerk provincie van Nederland in de laatste eeuw aan haar hoofd zag staan. De vijftigste verjaardag van het zalig verscheiden .van Mgr. Joannes Zwijsen bood daartoe een ongezochte gelegen heid, zoodat Zondag den J6en October de stad Tilburg heeft kunnen toonen hoe er de heuge nis is blijven voortleven aan een ingezetene, waarop land en volk zich beroemen mogen. De kerk van ,,'t Heike" die de traditie van Mgr. Zwijsen levendig houdt, bood dezen dag een indrukwekkend schouwspel. Het hoogkoor spreidde een imponeerenden luister ten toon door de pracht der altaarsieraden en den smaakvollen tooi met groen en bloemen. Bij de communiebank hadden op gereserveer de stoelen de leden van het „Zwijsen-comité" plaats genomen; de generaal oversten der Con gregaties van de Eerw. Zusters en Fraters van Tilburg, de burgemeester der stad mr. dr. F. Vonk de Both, Dr. Weve O.P-i hoogleeraar R. K. Handelshoogeschool e.a. In de ruime kerk was geen enkele plaats onbezet gebleven. MGR. ARN. DIEPEN Om half elf werd dé Bisschop van 's-Herto- genbosch Z. D. H. Mgr. A. F- Diepen op litur gische wijze overeenkomstig het pontificale Romanum de kerk binnengeleid. Monseigneur was gekleed in groot ornaat, met de statige cappa magna. Plechtig schreed de stoet naar een der zij altaren v,oo.r een korte adpratie van het Aller heiligste. Vervolgens werd het officie van den dag gebeden, waarna de pontificale H. Mis aanving. Als 'n bijzonderheid mag hierbij vermeld wor den, dat bij deze pontificale H. Mis door den bisschop van 's-Hertogenbosch de kostbare staf werd gebruikt, welke door de parochianen van ,,'t Heike" aan Mgr. Zwijsen is geschonken op den dag zijner bisschopsconsecratie 18 April 1842. Onder de talentvolle leiding van den Wel- eerw. heer Dr. W. Kerssemakers, kapelaan der parochie 't Heike, zong het koor de vierstem mige Mis van Huh. Cuypers in lionorem S. Trinitatis. Om half vijf waren in de groote zaal der N. K. Harmonie alle rangen en standen van Tilburg vertegenwoordigd om versterkt te worden in waardeering voor de groote figuur van Mgr. Zwijsen door de rede van Dr. J. Witlox. Op het podium had te midden van het Zwij sen-comité de Bisschop van 's-Hertogenbosch, Z. D. H. Mgr. Diepen, plaats genomen. Onder de aanwezigen iu de zaal waren op te merken het dagelijksch bestuur der gemeente en vele eerw. heeren geestelijken. Nadat door de Kon. Liedertafel Souvenir des Montagnards, een fragment uit de opera „Tann- hauser" van R. "Wagner was gezongen, nam de heer M. Blomjous, voorzitter van genoemd comité het woord om in oen openingsrede mee te deelen, waarom Tilburg gemeend heeft heden de nagedachtenis van mgr. Zwijsen te moeten eeren, terwijl het toch in de bedoeling ligt van het comité om eerst bij de onthulling van het Mgr. Zwijsen-monument geheel Nederland op te roepen tot huldebetoon. De heer Blomjous wees er op, hoe Bisschop Zwijsen het vorstelijk huis van Oranje nader gebracht heeft tot het Katholieke volksdeel en hoe omgekeerd daar door ook Katholiek Nederland nader gebracht is tot Oranje. Dit feit is aan gansch Nederland ten goede gekomen, en daardoor heeft Mgr. Zwijsen den dank der natie verdiend. Dr. Witlox schetste na deze begroeting het beeld van Mgr. Zwijsen in een uitvoerige rede, Na deze rede werd lief woord gevoerd door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. De Bisschop van s-Hertogenbosch verklaar de met vreugde naar Tilburg te zijn gekomen om deel te nemen aan de huldiging door deze stad van zijn grooten voorganger op den bis- schoppelijken troon Mgr. Joannes Zwijsen. Nu In Tilburg hulde wordt gebracht, aan den onsterfelijkei, .laam van mijn voorganger, dien Ik steeds tracht na te volgen, nu was er voor Mij alle reden om naar hier te komen en het H. Misoffer op te dragen in de parochiekerk, die eens de krk van pastoor Zwijsen was. Om Mijn erkentelijkheid te betuigen, aldus Mgr., heb Ik meegebracht den staf, die de parochia nen van 't Heike aan Mgr. Zwijsen hebben ge schonken op den dag zijner bisschopswijding en die door hem in deze kerk voor het eerst werd gebruikt. Het is ook de eerste maal, dat Ik gedurende mijn Bisschopsambt dezen staf heb gebruikt bij het pontificale offer. Na vervolgens geconstateerd te hebben dat gansch het land naar den oproep van, 't comité "V EEN DRIETAL VELDLOOPEN. georganiseerd door de Athletiekelub „Amsterdam", werden in de omgeving van het Stadion te Amsterdam gehouden. Hierboven geven wij een moment uit den loopstrijd der nieuwelingen. heeft geluisterd, eu dat niet meer de vraag ge steld behoeft te worden of er een standbeeld voor Mgr. Zwijsen zal verrijzen, maar hoedanig dat standbeeld zal zijn, herinnerde Mgr. er aan, dat de geschiedschrijver Schutjes geschreven heeft dat, wanneer in Tilburg een standbeeld voor Koning Willem II zou worden opgericht daarnaast een standbeeld voor Mgr. Zwijsen be hoorde te verrijzen. Thans heeft Tilburg zijn standbeeld voor Willem II, maar nu is ook het oogenblik gekomen, zeide Mgr., dat Bisschop Zwijsen in deze stad zijn monument krijgt. Daar toe uitte de doorluchte kerkvoogd zijn beste wen schen. De heer Blomjous dankte hierop allen die hebben meegewerkt aan de monument-actie en aan deze huldigingsplechtigheid. EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Naar wij vernemen, zal de minister van Waterstaat naar aanleiding van de treinbotsing in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. tus schen Rijswijk en Delft een commissie van on derzoek instellen, waarin zitting zullen krijgen de heeren: ir. A. H. W. v. d. Vegt, hoofdinspec teur-generaal der spoor- en tramwegen, ir. L. M. Barnet Lyon. oud-lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten en F. L. D. Nivard, wethoifder te Rotterdam, laatstgenoem de met het oog op de personeelsbelangen. DE OORZAAK VAN DE RAMP. Een dubbele fout Betreffende de gewonden bij het trein ongeluk bij Laren kan worden medegedeeld, dat behalve de reeds gemelde J. v. d. Berg, thans ook de kleine Nico Liaser en mej. A. Heybeck het ziekenhuis hebben verlaten. Thans worden nog verpleegd mevr. Wevers en haar 14-jarig dochtertje, wier toestand steeds verbetert. ,rw y-f GEVOLGEN VAN ONACHTZAAMHEID Op het terrein van de ramp trof de verslag gever van het" „Volk" aan den heer ir. Ver schoor chef, van beweging van de Ned. Spoor wegen. Deze deelde hem het volgende mede: De oorzaak van deze ramp schuilt zéér ver moedelijk in een dubbele fout. De trein die om 0.13 uur uit den Haag vertrekt, reed niet af van het gewone, doch van het linker peiron, Dtt komt een enkelen keer wel eens voor en op zichzelf schuilt hier hoegenaamd niets abnor maals in. De seinhuiswackter in deu Haag moet eenvoudig de wissels bij de Vaillantlaan in normalen stand brengen, zoodat de trein op het afgaande spoor komt. Nu lagen deze wis sels van het afgaande op het opgaande spoor en de seinhuiswachter heeft ze ten onrechte in dezen afwijkenden stand laten liggen. De electrisck-meehanlsche constructie is ech ter zoodanig, dat het bij een verkeerden wissel- stand onmogelijk is een sein op veilig te stel len. Dit lukte den wissel wachter dan ook niet. Nu is het voor mij zoo volslagen onbegrijpe lijk, dat de man toen niet onmiddellijk er aan heeft gedacht, dat het niet functionneeren van het sein zijn oorzaak kon hebben in den fon- tieven stand van de wissels. Inplaats van op deze, nogal voor de hand liggende oplossing te komen, vermoedde hij, dat er een defect was aan het blok toestel. Hiervan deed hij mededee- ling aan den opzichter aan het station, die den wagenvoerdev de schriftelijke vergunning gaf door onveilig sein over het normale spoor te rijden. In dat geval moet de kocfdconducteur- treinchet naast den wagenvoerder gaan staan, om mede acht te slaan op hetgeen zich op de baan kan voordoen. Deze laatste instructie Is stipt opgevolgd, doch er is door beide mannén een fout begaan. Vermoedelijk hebben zij de schriftelijke ver gunning niet nauwgezet genoeg gelezen. Hierin stond toch uitdrukkelijk, dat zij over normaal spoor moesten rijden. Door den verkeerden wis selstand kwamen zij op het andere spoor aan de linker baanzijdé, waar zij den trein van uit Rotterdam moesten ontmoeten. Zij hadden toen onmiddellijk moeten stoppen en terugrij den. Dat hebben zij niet gedaan en de gevolgen van deze onachtzaamheid ziet u hier vóór u Dit betreurenswaardige ongeval vervolgde lr. Verschoor - heeft niets uitstaand met de electrische tractie. Ook hij stoomtractie had het kunnen gebeuren. „Niet doenlijk te achten" Iu antwoord op een desbetreffend verzoek heeft, de directie der Ned. Spoorwegen aan het gemeentebestuur van Zoeterwoude doen weten, dat het niet doenlijk te achten is, bij eiken oubewaataten overweg fluitsignalen te geven en zeker niet bij overwegen waar het uitzicht onbelemmerd is. 34 deelnemende staten. DE OPENINGSREDE VAN COLIJN. 5 GENèVE, 17 Oct. De volkenbondsconferentie voor de opheffing en beperking der in- en uit voerverboden werd hedenmorgen door onzen cud-minister-president, den heer Colijn geopend. Vier en dertig staten zijn vertegenwoordigd, waaronder de niet-volkenbondsleden Amerika en Egypte. Voorts is er een delegatie der internationale Kamer van Koophandel tegenwoordig. De heer Colijn opende de conferentie met een rede, waarin hij wederom terstond blijk gat van zijn ernstigen wil de conferentie tot goede practisclie resultaten te zullen leiden. Niets rechtvaardigt nu nog de maatrege len, die misschien te verdedigen waren in de abnormale jaren vlak na den oorlog. De tijd is nu rijp voor handelen. Ook hier zijn natuurlijk moeilijkheden ta overwinnen maar als de vele woorden over dit onderwerp niet door daden worden gevolgd, dan zijn wij niet langer te verontschuldigen, doordat wij alleen maar de moeilijkheden aan geven. Ook moet deze conferentie niet alleen ten doel hebben het vastleggen van wat nu reeds in de practijk bestaat, maar wij moeten wel degelijk tot daden overgaan, die in inter nationaal opzicht een beslisten stap vooruit be- teekeneu tegenover de nationale politiek van ieder land eu die daarom noodzakelijkerwijs veranderingen in die politiek meebrengen. Deze conferentie heeft in haar macht om den eersten, maar definitieven en practischen stap te. doen om de beginselen van de economische solidariteit, door de laatste wereldconferentie verkondigd, in practijk te brengen. Daarmede kan ze op bescheiden wijze bijdra gen tot den v.rede in de wereld. Na Colijns rede sprak Serruys (Frankrijk) in naam van de vele gedelegeerden, die ook aan de economische conferentie hadden deelge nomen, een woord van dank tot den volken- bondsraad, dat deze Colijn tot'voorzitter dezer conferentie benoemd heeft. Zondagmorgen heeft onder leiding van het bestuur van den Centralen Bond van Trans portarbeiders een vergadering plaats gehad met de bij de staking van het Amsterdamsch Haven bedrijf betrokken arbeiders in het gebouw; „Diligentia" te Amsterdam. Door de bestuurders werd een overzicht ge geven van het conflict en medegedeeld, dat het bestuur der Scheepvaartvereeniging „Noord" blijft Weigeren in eenige onderhandeling tei treden gedurende de staking. De Centrale Bond van Transportarbeiders stelt zich op het standpunt, dat ter verkrijging van wijziging van arbeidsvoorwaarden het middel van staking en uitsluiting niet dient te worden toegepast, zoolang de onderhandelingen gaande zijn. Op grond hiervan heeft de Bond zich verzet tegen iedere eenzijdige wijziging der arbeids voorwaarden en kon hij nog minder zich Ver eenigen met een eenzijdig gewijzigde uitlegging omtrent de toepassing der arbeidsvoorwaarden. De Scheepvaartvereeniging „Noord" heeft blijkbaar haar lid de N.V. Amsterdamsche Havenbedrijf, niet van de juistheid van het standpunt van den Centralen Bond kunnen overtuigen en deze onderneming niet kunnen afbrengen van „directe actie" af te zien. Den lien October, nadat noodgedrongen tot staking was overgegaan, kwam de Scheepvaart vereeniging „Noord" met de med-edeeling, dat de Centrale Bond teu onrechte had genu end, dat hij voor een definitief besluit der Scheep vaartvereeniging was geplaatst. Op grond van de mededeeling der Scheep vaartvereeniging in haar schrijven yan 11 Oc tober en mede doordat het bestuur van dei Scheepvaartveireeniging „Noord" haar stand punt bleef handhaven, van weigering in een bespreking te treden gedurende het conflict, heeft de vergadering van Zondag besloten, teneinde onderhandeling mogelijk te malcen, dé staking te beëindigen, - ..•3 «i®«r v i -Ni

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5