DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 50ste Jaargang Donderdag 20 October 1927 No. 14995 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS 1 Gratis-Ongevailenverzekerina s 500 bij overlijden dooreen ongeval: f 500 hii i- van een »ij»vinecri ƒ50 twee vooral» ledematen alle vinger, van'een hand; ƒ25 bij vevliea"»m"el^fcenTndêren rineëi De'vü?" i™ *°j 0'1één °°Si 150 biJ verlies van een duim) 75 bij verlie. ne .i^g. i„.CTO|ee „j, bM EEN VLAMMEND PROTEST Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieelo af* en aankondigingen van het Oemcentebestuor VERBOD TOT AANBOUW EN HERBOUW VAN DEN ROTTERDAMSCHE DIJK examen radiotelegrafist DE BOOMPLANTDAG Practische les voor het onderwijzend personeel HET PROGRAMMA VOOR DEN „DAG" RAADSAGENDA VAN HET DAK GEVALLEN PROVINCIAAL WEGENPLAN DE VERBINDING ROTTERDAM. SCHIEDAM EN VERDERE MAASSTEDEN EEN ADRES VAN B. EN W. AAN DE PROVINCIALE STATEN ONZEKERHEID, DIE ONGERUST MAAKT HOOGBOUW IN DE ALEIDASTRAAT BRUGGELDHEFFING NIEUWE KOEMARKTBRUG Van 10 op 25 cent DE RIJKSWEG ROTTERDAM- HOEK VAN HOLLAND HOOGSPANNING S APPAR A TENHUUR AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM MANDOLINECLUB „O. N. I." NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K0EÜ1ARET 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbna no. 39 ABONNEMENT EN per 3 maanden ƒ3 25. per maand 1.10, per weet 25 cent. Franco per post f 3.75 per kwart Afzonderlijke nummers 6 ct. Postchèque en Girodiens! 81440 AdvertentiCn. 1—5 regels ƒ1.65. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen 'den tekst 60 ct, nor rO CtO I rnnïriA n/1„n.l 1:.nn - ----- ijuii uea lenst ou cv, per regel, kleine advertenties: 80 woorden 25 cl. elk woord meer 6 ct. tot een maximum van ri D tv n n rr o n 17 oKauIa. c- vv. "iCC1 u un een maximum vaQ 50 woorden. Kabouler-advert. 6 reg. ƒ0.50, 10 rea. ƒ0.76, 15 reg. ƒ1. Incassokosten worden berekend De niilceertwr... 1 J eiken anderen vinger. De verzekering loopl op de voorwaarden als eenr de,e verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe IMVBankf 103.Tldcdam Nu we aan den vooravond staan van onze groote protestvergadering, gericht tegen de gruweldaden in Mexico, is een flinke op wekking aan de katholieke Schiedammers, om toch vooral, we zouden haast zeggen „tot den laatsten man", present te zijn, zeker op haar plaats. Want als er ooit reden was voor een vlammend protest, dan zeker nu. Als een tweede Nero, even brutaal in zijn machtswellust, even spitsvondig in het uit denken van martelingen, zetelt daar in Mexico de roode heer Calles. De arena met de wilde dieren is hem niet modern genoeg meer en de kreet: „De Chris tenen voor de leeuwen!" wordt dus niet ge hoord, maar hij en zijn trawanten hebben andere wreedheden uitgedacht, niet. minder gruwelijk dan die van de arena. Kon Nero overigens zich nog beroepen op een volks meerderheid van niet-christenen, Calles is er zich van bewust het eeuwenoude geloof van een geheel volk aan te tasten, zonder zelfs maar een beduidende minderheid ach ter zich te weten. Hij maakt het de katholie ken daar tot een vagevuur, erger nog, tot een hel op aarde en wil onzen godsdienst met man en macht uitroeien. Zelfs de socia listische theorie, dat godsdienst privaat zaak moet zijn, verloochent hij in de prac- tijk door allerhande knevelarijen. Tegen dit schrikbewind zal ons protest gaan, maar daartegen niet alléén. Want was bij een dubieus onschuldig-zijn van een Sacco cn Vanzetti de heele wereld bijna zonder uitzondering vol verontwaardi ging over hun terechtstelling die toch een gevolg was van een na ampel onderzoek en conform de wet gewezen vonnis, over de Mexico-gruwelen heeft de niet-katholieke pers bijna unaniem gezwegen, zooals nog nooit iemand gezwegen heeft. Eerst kortelings, ja, is een onzer liberale bladen aan feitenpubli- catie begonnen, minder nog om tegen Calles' optreden te ageeren, dan wel om aan de sen- satielust van een zeker soort publiek te vol doen. De socialistische pers is zelfs zoo bru taal, om het tiranniek optreden van den par tijgenoot te loochenen. Ook tegen deze houding van een groot deel der niet-katholieken gaat ons protest. De volgelingen van Rome zijn vervolging en lijden-om-het-geloof gewoon, vandaar dat zij niet bij iedere voorkomende gelegenheid moord en brand schreeuwen, gelijk anderen dit vaak plegen te doen. Maar ais een heel volk wordt getiranniseerd, om het geloof, dat ook het onze is, dan past een waardig, maar niettemin krachtig, protest. Wij sturen er dus geen opgeschoten jon gens op af om bij onschuldige medeburgers de even onschuldige ruiten in te gooien, maar gaan morgenavond zelf naar de groote gehoorzaal van den R.K. Volksbond aan de Lange Haven, teneinde te toonen, dat heel katholiek Schiedam, als een ordelijke en zelf rechtvaardige massa, ook ten aanzien van Mexico orde en rechtvaardigheid eischt. Laat de Volksbondzaal morgen te klein blijken om de menigte te kunnen bergen. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat ''6 door den raad dezer gemeente in zijne vergadering van 6 September 1927 vastgestelde Verordening houdende verbod tot aanbouw en herbouw van gebouwen op grond gelegen aan den Rotterdamschen dijk, op den 19en October ls afgekondigd. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland volgens hun be- Hcht van 3[7 October 1927, E. no. 2616 (2e a'd.) g. S. no. 138|2 in afschrift medegedeeld bij bun besluit van 317 October 1927 goed gekeurd. teWi?' '16'" cei"Oficaat tweede klasse radio- sf -i i afist 13 te 's-Gravenhage geslaagd onze - ladgenoot J. M. Lolkus. Het Is een goede' gedachte geweest van de commissie, door B. en W. aangewezen ter voorbereiding van den boomplantdag, met alleen het onderwijzend personeel tot een bespreking uit te noodigen welke in- tusschen, zooals men weet, op Vrijdag 14 October j.l. heeft plaats gehad maar het tevens gelegenheid te verschaffen eerst zelf de practische zijde vian de zaak te leeren kennen, alvorens de gewichtige dag is aan gebroken. Tusschen theoretische kennis en practisehe ervaring ligt immers nog een klove, die over brugd dient te worden, en al moge één enkele practische les nog niet leiden tot wat men ervaring pleegt te noemen, zeker zullen dan de handen minder verkeerd staan en de opmerkingen tot de kinderen beter doel treffen dan wanneer louter aan de hand van een brochuurtje gearbeid wordt. Toen gistermiddag even over half twee de tuinarchitect, de heer J. K. Dominicus, het gezelschap uitnoodigde mee te gaan naai de plek, waar de practische boomplantles zou plaats vinden gelegen op een gemeente lijk kweekerijtje in het Sterrebosch waren ongeveer vijftig onderwijzers en onderwijze- essen van bijzondere- en gemeentescholen aanwezig. Op de bewuste plek bleek een gi oo e, maar niet diepe kuil gegraven, in net midden waarvan een paal stond ge plaatst, terwijl het jonge boompje op den grond te slapen lag. Allereerst gaf de tuinarchitect eenige theo- retische bijzonderheden over, als wij het zoo noemen mogen, de levensvoorwaarden van den boom, hoe hij zijn voedsel deels uit de lucht, via de bladeren, deels uit den bodem door middel van de wortels, ontvangt Ver volgens werd overgegaan tot het practische deel van de les en uitgelegd hoe de stam :s verticale richting wordt gebracht, de wortels gespreid, de fijne aarde er onder gebracht, de kunstmest gestrooid, enz. Daarna moest de bewerking door eenigo der aan wezigen herhaald worden en het dient ge zegd, dat het drietal, een dame en twee heeren, zich manhaftig van zijn taak kweet Tenslotte werd door velen nog een bezoek gebracht aan het „bijenkamp", waar de heer Dominicus zich weer verdienstelijk maakte door een interessante causerie over het leven der bijen. De middag was alzoo welbesteed. Naar wij vernemen is de datum van den boomplantdag nu definitief gesteld op 10 November a.s. De hoogste klassen der scholen komen op het Feestterrein in het Volkspark tezamen, waar een groote tent is geplaatst die bi] ongunstig weer alle kinderen kan bevatten. Hier wordt eerst het plantlied ge zongen (woorden en muziek van den heer A Baan) terwijl den kinderen gewezen zullen worden op 't groote nut van de hoornen voor de volksgezondheid. Elke klasse zal worden vergund gezamenlijk één boom te planten welke boom bijzonderlijk onder de bescher ming der school, die ze plantte, zal staan Vervolgens wordt gewandeld naar de Jan van Avennesstraat, waar het middelpad met lindeboomen zal werden beplant. Van meentewege zijn dan de noodige voorbe' rotdingen, als het graven der kuilen het plaatsen van stokken en het gereed leggen der jonge boompjes, reeds verricht terwiil voor het plaatsen van elke twee boompjes een gemeentewerkman disponibel wordt ge houden om eventueel behulpzaam te zijn Onder elk boompje wordt een gelakte flesch gelegd, bevattende een oorkonde met de namen van onderwijzers en kinderen. Nadat een kiek van de plechtigheid is verricht wandelen allen weer naar het feestterrein terug om een tractatie in ontvangst te nemen. Voor de openbare vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 21 October 1927, des namiddags ten 2 ure, is nog het volgende voorstel op de agenda geplaatst: 4 bis. Voorstel van B. en w. om, mot wij ziging voor zooveel noodig van het raadsbe sluit van 6 September 1927, het percentage van de rente, waartegen ten hoogste kasgel den zullen worden opgenomen, te verhoogen met één procent en alzoo te bepalen cp &zes procent per jaar. Gistermorgen om kwart voor twaalven was da 41-jarige loodgietersbaas J. Snel, wonen de Korte Haven alhier, bezig met het be- kleeden van een schoorsteen op het dak van een der nieuwe woningen aan de Aleidastraat toen hij uitgleed, in de dakgoot viel en ver volgens van het 17 M. hooge dsfc op straat neersmakte. Kermend van pijn werd hij op genomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar geconstateerd werd, dat hij zijn linker- enkel op twee plaatsen had gebroken. Voorts klaagde hij nog over inwendige pijn aan zijjn inker lies Zijn toestand was hedenmorgen redelijk. Naar aanleiding yan de voordracht van heeren Gedeputeerde Staten ter vaststelling van een provinciaal wegenplan, hebben B. en W. van Schiedam zich nogmaals met een adres tot de Provinciale Staten gericht, erop wij- zijnde, dat ook ten. aanzien van de verbinding tusschen Rotterdam,. Schiedam en de verdere Maassteden noch het Rijks- noch het Provin ciale plan eenig licht geeft. In een bijgevoegd schrijven merken B. en W. o.a. op: Op de kaart, behoorende bij het plan, zijn ook aangegeven de verbindingen volgens het rijkswegenplan, waarbij blijkbaar de gedachte heeft voorgezeten, die o.i. juist is, dat rijks- en provinciaal wegenplan één geheel vormen. Dat Schiedam niet op het provinciale plan voorkomt, vindt dan klaarblijkelijk daarin zijn oorzaak, dat op het rijkswegenplan reeds de weg RotterdamHoek van Holland voorkomt. Wij moeten daarbij echter opmerken, dat het rijkswegenplan niet aangeeft, hoe die weg zal loopen. Uit liet feit, dat Schiedam, Vlaai-dingen en Maassluis niet eens op de rijk ska art voorko men, zou men zelfs geneigd zijn op te maken, dat daar bedoeld is een weg voor snelverkeer buiten deze plaatsen om. Evengoed is het echter mogelijk, dat, zooala op de provinciale kaart ls aangegeven, bestaan de wegen zullen worden gevolgd. Ook kan bet zijn, dat de weg meer aan de rivierzijde komt. Het is juist deze onzekerheid, die ons on gerust maakt. Wanneer n.l. zich het eerstgenoemde geval mocht voordoen, dan is het de vraag, hoe Schiedam daaraan aansluiting zal verkrijgen, waarvan, naar wij meenen, de noodzakelijk heid vaststaat. Daarbij komt, dat dan de bestaande verbin dingen hun reden van bestaan behouden, doch dat dan niets zal worden gedaan o.a deze te verbeteren, omdat zij op het provinciale plan niet voorkomen. Men zal dus dan staan voor het geval, dat de verbindingen tusschen de belangrijkste ste den van de Maasstreek, waarvan het verkeer reeds nu zoo druk is, terwijl de gebreken zoo groot zijn men heeft hier nog smalle tol- plichtige dijkwegen met groot verkeer zou den worden genegeerd. En dit, terwijl men hier zeker niet een pro vinciaal wegenbelang van de eerste orde te doen heeft. O.i. geeft dit alles wel aan de noodzakelijk heid van overleg inzake den rijks- en provin cialen wegenaanleg, waarin ook de Gemeente besturen waren te betrekken, waar bet toch de bedoeling is een ineengrijpend wegennet te verkrijgen en bij gemis aan overleg weder des organisatie en versnippering zou plaats heb ben. Dit leid ons nog tot een andere opmerking. Hoewel wij in het algemeen het brengen van de in den zin van de bepalingen beterffende het Wegenfonds „secundaire" wegen onder provinciaal beheer toejuichen, zouden wij het toch betwijfelen, of dit ook bijv. voor de ver bindingen tusschen Rotterdam en Schiedam en de verdere Maassteden, In de onderstelling dat deze, wanneer de Rijksweg buiten de ste den mocht blijken om te gaan, alsnog op het Provinciale Wegenplan zullen worden gebrach.t de beste oplossing zou zijn. O.i. zou het daar entegen meer voor de hand liggen, dat dan hier de verbindingen gemeentelijk bleven. Dit moest dan echter niet wegnemen, dat deze we gen in gelijke mate voor subsidie in aanmer king zouden moeten komen, als anders door de Provincie daaraan zou zijn ten koste gelegd. Wij meenen, dat dit voorbeeld aantoont, dat ook hier op den regel uitzonderingen moeten mogelijk zijn, waarvoor dan een regeling ware te maken, zooals de wet in art. 38, le lid, voorschrijft. Daarbij mogen wij er met nadruk op aan dringen, dat alles wordt in het werk gesteld, om te trachten, in gevallen als 'net onze, sa menwerking te verkrijgen tusschen Rijk, Pro vincie en Gemeente bij de voorbereiding der wegenplannen. B. en W. schrijven aan den Raad: In uwe op 4 dezer gehouden vergadering werd aangehouden ons voorstel om te beslui ten tot wijziging van het raadsbesluit van 19 Augustus 1927 tot verkoop aan den heer J. Nobach te Rotterdam van een perceel bouw grond aan de Aleidastraat O.Z., in dien zin, dat het terrein bebouwd mag worden met 3 étagewoningen, bestaande uit beganen grond en 3 verdiepingen, zulks inplaats van met 3 étage woningen, bestaande uit baganen grond en 2 verdleipingen, zooals in liet oorspronkelijk raadsbesluit was vermeld. Met betrekking tot deze aangelegenheid heb ben wij de eer u te berichten, dat ons nader is gebleken, dat de huizen maar weinig hooger zijn dan het aan de Zuidzijde aangrenzende pand, terwijl ook aan de andere zijde een goede oplossing mogelijk is. Wij vestigen er uwe aandacht op, dat deze zijde van de Aleidastraat voor hoogbouw is aan gewezen. In verband met liet vorenstaande geven wij u in overweging alsnog in het raadsbesluit de wijziging aan te brengen, dat deze grond moet worden bebouwd met drie panden, ieder van twee woningen van twee verdiepingen met een vrijen toegang voor iedere woning. B. en W. schrijven aan den Raad: De havenmeester heeft ons in overweging gegeven over te gaan tot verhooging van het tarief van het bruggeld voor de nieuwe Koe marktbrug, om zoodoende te bereiken, dat meer schepen den mast zullen strijken, wat voor het verkeer te land het voordeel oplevert, dat de brug niet zoo vaak opengedraaid zal behoeven te worden. Het thans geldende tarief bedraagt voor de Koemarktbrug in minimum 10 cent, terwijl de havenmeester voorstelt het bruggeld te stel len op minimum 25 cent, waardoor het op het bedrag wordt gesteld als ook voor de brug over de Buitensluis is bepaald. Evenals de Commissie voor den Havendienst en de Financieele Commissie, wier adviezen wij hierbij overleggen, kunnen wij ons met de vorengenoemde tariefwijziging vereenigen weshalve wij de eer hebben u voor te stellen te besluiten tot verhooging van het bruggeld voor de nieuwe Koemarktbrug vau 10 cent op 25 cent en daartoe vast te stellen het hierbij gaand ontwerp-besluit, tot wijziging van de „Verordening tot heffing van een recht onder den naam van bruggeld t« Schiedam". Door het lid der Staten den heer P. de Bruin is aan het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verzocht de navol gende vragen tot het college te mogen richten: Bestaat er naar de meening van Ged. Staten overeenstemming tusschen de toelichtende kaart van liet Rijkswegenplan en de kaart gevoegd bij de voordracht van Ged. Staten d.d. 27 Sept. 1927 G.S. No. 3 voor zoover betreft den Rijks weg RotterdamHoek van Holland? Valt uit de eerstgenoemde kaart niet af ie leiden, dat de Rijksweg is gedacht ver buiten de bebouwde kom der gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, als een weg voor het directe snelverkeer? Valt uit de kaart, door Ged. Staten overge legd, niet af te leiden, dat de Rijksweg de rivier zal volgen en ook door de hiervoren genoemde gemeenten wordt getrokken? Kunnen Ged. Staten hieromtrent zekerheid verschaffen? Achten Ged. Staten 'het niet van groot be lang, dat de bestaande verbindingen Rotterdam SchiedamVlaardingenMaassluis zoo spoe dig mogelijk worden verbeterd en o.m. de aldaar bestaande tollen worden opgeheven? Zijn Ged. Staten bereid alsnog te onderzoe ken, of wanneer de Rijksweg werkelijk zal blij ken voor het snelverkeer bestemd te zijn, de secundaire verbindingswegen alsnog in het Provinciaal Wégenplan behooren te worden op genomen? De commissie voor de technische bedrijven schrijft aan B. en W. Zooals u bekend zal zijn bedraagt de huur van apparaten, opgesteld in hoogspannings- rulmten 5 pet. per jaar van de waarde der installatie. Het komt ons voor, dat het aanbeveling verdient, om evenals in Rotterdam, voor be doelde apparaten geen huur meer in rekening te brengen. Waar wij meenen, dat thans de tijd gekomen is, dat hiertoe kan worden overgegaan, heb ben wij de eer u te adviseeren den Raad voor te stellen met ingang van 1 Januari 1928, de bepaling omtrent de huur van apparaten op gesteld in hoogspanningsruimteu, opgenomen in art. 8 van de verordening, waarvan de tekst is uitgegeven bij Gemeenteblad van 1927, no. 5, te doen vervallen. B. en W. vereenigen zieh met dit advies en stellen voor dienovereenkomstig te be sluiten. 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap SC, Ambroslus, 8 uur, R.IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. 0„ Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van S uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 2—5 uur. Heden Vergadering R. K. Propagandaclub SL Leonardus (Frankenland). Bespreking winter- programma. Gebouw R. K. Kring. Aanvang! half negen. St. Rarbaravereeniging, 8 uur ledenvergade ring, R. K. Volksbond. Vrijdag 21 October Protestvergadering terzake de Kerkvervol ging in Mexico. Spreker kapelaan T. Noletj te 's Grgvenhage. Gebouw R. K. Volksbond, Aanvang 8 uur. Zondag 23 October Feestavond R. K. Metaalbewerkersbond, Ge bouw R. K. Volksbond, Lange Haven. Opvoe ring van „De Logé", pantoffelheldencomédle in drie bedrijven, door de R. K. Tooneelver. „Plu9 X" uit Rotterdam. Dinsdag 25 October Uitvoering Strijk-orkest „Onder Ons". Ge bouw Musis Sacrum. 21 O c t.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rolt. Hofstadtooneel), 8 uur (voor volwassenen). 22 Oct.: Groote Schouwburg, Tannhauser; (Co-Opera-tie), 8 uur (voor volwassenen). Groote Doelezaal, volksconcert Amsterdamsen Concertgebouw-Orkest (dir. Pierre Monteux), kwart voor 3 uur. 23 Oct.: Groote Doelezaal, le middagcon cert Residentie-Orkest, half 3. 24 Oct.: Groote Nutszaal, concert Emma' PijnappelOpetz (viool), 8 uur. Dagelijks: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spreegezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Stationssingel, Circus Gleicbj 8 uur (voor volwassenen), Zaterdag en Zon dag ook half 3. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 dezer in: Olympia (voor volwassenen); Thalia (voor volwasse nen); Corso-Cinema (voor volwassenen); St. Jos. Gez. Ver., groote negerfilm. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 20 Oct. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer vau Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ18. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 20 Oct. Men noteert vooi' melasse spiritus 100 pet. 34.— per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.ïi Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden ƒ2.20 per ketel. De mandolineclub „O.N.I.", die zoo dikwijls de feesten van anderen opvroolijkt, heeft gisteravond ter gelegenheid van haar kope ren-jubileum een groot feestconcert gegeven. In de zaal van „Musis Sacrum" was vrij veel publiek aanwezig, dat deu geheelen avond de verschillende muzikale prestaties met aandacht volgde. Verschillende particulieren en vereenigin- gen, benevens de eigenaar van het repetitie lokaal der vereeniging en het trio Plooy, hadden bloemen gezonden. Het tooneel was hiermede aardig versierd. De Schiedamsche mondharmonica-vereenl- ging „Symphonia" schonk aan de jnbileerende vereeniging een groote zilveren medaille. Deze is door den heer J. Hakkert onmiddel lijk aan het vereenigings-vaandel gehecht. Het groote succesnummer van den avond was wel het optreden van Prof. Boranow, een soort duizendkunstenaar op allerhande vreemde instrumenten. Wat de muzikale waarde betreft, stonden de prestaties van den gitaar-solist P. van Es echter op een veel hooger plan. Ook een lid van „O.B.K.", de saxophonist J. van Unen, verleende zijn medewerking. Als toegift bracht deze solist nog het Largo van Handel ten gehoore. De begeleiding voor dit nummer was in goede handen bij mej. M. Hakkert (viool) en J. G. Hakkert (piano). Met een tweetal opgewekte nummers, uitgevoerd door i.O.N.1.", wml besloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1