Verkoudheden I Verven „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen EEN VEILIG THUIS FEUILLETON MAANDAG 24 OCTOBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 ALLERHEILIGEN Sanapirin-tableïten JSdhee HET VADERLIJK ERFDEEL tea.); J Overeenkomstig den wenscti van onzen Bis schop wordt aan alle R. K. Midenstanders veT- zodht, evenals op eten feestdag van Maria-ten- hemel-opneming, ook op den feestdag van Al- leriiedligan, Dinsdag 1 November, bun zaken gesloten te houden. HERMES D.V.S.D.H.C. 5—2 De zoo met spanning tegemoet geziene wed strijd is in een éclantante overwinning onzer ntadgenooten geëindigd. Reeds om 1 uur was 't veld .omgolfd met een haag van menschen en toen de "heer G. C. van Dijk beginnen blies, stonden er ruim 4000 toeschouwers langs de lijnen. Heel jammer regende t een weinig voordat werd aangevangen en ook nog een half uurtje onder den wedstrijd. Wanneer wordt aangevangen zijn beide teams volledig. ■Het begin is al heel sensationeel. Reeds na eenige minuten spelens weet van Es z'n club de leiding te geven. Geweldig was het ge- juieh der H.-D.V.S.-supporters. Nog was het geluid niet verstomd of de gelijkmaker lag Teeds achter Smoor, die den gladden bal uit z'n handen in doel liet glippen. De Schie- damsche -aanvallen zijn zeer gevaarlijk. In de 7e minuut vaTt het 3e doelpunt in dezen strijd in het voordeel van Hermes-D.V.S. Van Es draait den bal handig om den back heen en scoort onhoudbaar. .Linksbinnen .Post is inmiddels vervangen, terwijl even later Borjee z'n arm ontwricht onder het uitglijden en won eens "t veld verliet. Spoedig zijn invallers aanwezig. De handige en snelle linksbuiten van Nelle gééft dan vanaf dé zijlijn een schot op doel dat Smoor verkeerd beoordeelt 2—12. Nu krijgt men een .fraarien strijd te aan schouwen. Beide doöten verhoeren om beurten in gevaar. De reehterwing, goed gesteund door Schefers, is zeer gevaarlijk. Herhaaldelijk zet Goumare den bal fraai voor doel. Aan den anderen kant is het 1. Engëring die albe gewaar bezweert. Met for- sche trappen zuivert hij steeds z'n terrein. Een snelle rush besluit Goumare met een fraaien voorzet die op buitengewone wijze door v. d. Griend wordt ingbkopt 32. Tot aan de rust blijft de stand dan .onver anderd. Na de hervatting zjjn de Schiedammers even in 't nadeel. Smeer hééft zich echter keurig hersteld en keert alles Eenige kanjers van v. ifl. Griend stopt de keeper "fraai. JSJHaC. taat goed voetbal ®ten, maar de bluuw-wittfc halfs an in laatste instantie keeper en backs retourneeren alles. Na «en kwartier overwicht der Helftenaren nemen de Schiedammers 'het initiatief. He D.H.C.- Sreeper is goed "P dreef Wanneer Goirmare een door 'Schéffers aangegeven 'bal uitgemeten voor doel zet, staat .daar Hronneman klaar om op keurige wijzo uo. 4 in .te koppen. Nu pakt H.H.C. geweldig aan en de Hermes- H.yjS.'ers hebben 't even hard te verantwoor den. Als -een der B.IHC.^ens door ifQes heen- breekt ontneemt J. Engecing hem z'n fraaie kan-s He toegestane penalty wordt op keurige wijze onder groot gejuich, door Smoor ge stopt. Nu is t met D.H.C. gedaan. Een schot van den Hond ketst van de* lat in t veld in 't net te deponeeren 5—2. In dezen stand in '1 niat -te deponeeren S2, -In dozen stand komt geen verandering meer. De referee leidde naar ieders genoegen. Over de Hermes-D.V.S.- spelers niets dan lof. Allen speelden een goede partij. Voor rust was Engëring de man bij de Schiedammers. De halflinie was goed, evenals de voorhoede. Smoor herstelde zich na een zwak begin, .meesterlijk.De wed strijd stond UP hoog peil. ROEMEENBÖH «RKÏ5ST D aar-toe ultgenoodigd zijn wij Zaterdagavond eens een kijkje gaan nemen in „du Lion d'Or" aan de Hoogstraat 207 te Rotterdam, waar dezer dagen "hit "Parijs het Roemeensch Orkest was gearriveerd, -hetwelk .staat ,ondêr leiding van den Orkestmeester Mariuascii. cimbalist v»n het Kon. Haf van Roemenië. Men Is in, wat men een céfiéwioiment pleegt te ueemen, niat altijd serste-tfangsmuziek ge- wnd, maar wat hier door de Roemensn ge presteerd "wordt, kan inderdaad den toets der critiek glanrrrijk 'doorslaan. Voorai van het .cim baalspél, bier te lande zoo weinig bekend, gaat een bijzondere bekoring uit, hetgeen niet weg neemt, dat ook de andere instrumenten van •delen klank zijn en uitstékende bespelers heb ben. Wat eveneens aangenaam aandoet is bet uitstekende samenspel van het vijftal. Wij be velen een oogenblikje verpoozing in „du Lion dtör" dan ook gaarne aaoi. TWEEDE LUSTRUM R. K. SCHIED. TOONEELCLUB Op 16 October j.l. was bet 10 jaar geleden, dat onze bekende R. K. Schied. Tooneelclub werd opgericht, een feit dat a.s. "Vrijdagavond door een lustrum-uitvoering in den R. K. Volksbond zal worden 'herdacht. Wij vestigen daarop gaarne de aandacht. Want wat deze club doet en bereikt, heeft aller sympathie. Niet alleen dat menige genot volle avond werd geschonken doch het s-fre. ven der R. K. S. T. C. is er allereerst op gericht te helpen daar waar 't noodig is en door haar spe-1 -de liefdadige instellingen te ■steunen. Zoo werd dan reeds sedert de oprichting alleen om zuiver liefdadige doeleinden on-ge- vae| '7000.bijeengebracht en afgedragen. Voorwaar een mooi succes. Waarbij anew be denke dat -lang niet alle uitvoeringen lief dadigheid ten doel hebben. Van de 37 uitvoeringen die de R. K. S.T.C. sedert haar eerste lustrum gaf, waren er 9 liefdadigheidsuitvoeringen, de 28 overige wer den gespeeld voor andere doeleinden. Nu wederom a.s. Vrijdag -een -belangrijk stu'k, het bekende „Vadertje Langbeen" gaat worden vertolkt, waarbij veel van. de krach ten der executanten zal worden gevergd, vertrouwen wij dat deze lustrum-uitvoering voor de R. Kt Séhled. Tooneelcünb oen groot succes zal worden. -GEVONDEN VOORWERUEN Te bevragen aan het Hoofdbureau vau Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: sleutel en label, handschoen, alpenmuts, 2 koperen gewichten, wollen muts, kinderschoen, koperen meter, kinderkampeer- tent, cape, sleuteltje. Bfj vinders: rijwielbelastingplaatje, 3. Blonk, Fabristraat 36A; kanarievogel, N_ v. d. Klink, Dwarsstraat 41; portemonnaie inh. postzegels, T. Boer, Louise de 'Colignystraat 1'3; Toode kindermuts, 3. Duw.ens, Geervliet- sohestraat 12A; hond, J. 'Schulze, "Vlllastraat 64; hond, G. Pepeijn, Westerkade J8Aporte monnaie met thh., G. Janse, Broersveld 119; hondje, A. Witteman, Fabristraat 4fiA; R. K. kerkboekje, H. "Smat, Fabrlplem 24B; vulpot lood, 3. Hoenderkamp, Puttershoekschestraat 13; snoeïschaar, M. v. d. Tas, Marlastraat 22 AkindPrslobkons met kousje, wed. 3. Droog, Beijerlantlschestraat 26B; damestaschje met inhoud, W. v. d. Hul, Steenstraat 23; gouden ringetje, C van Bree, Emmastraut; rozenkrans en brodhe, 3. Regters, Station straat 2j rozenkrans, G. van Gogh. Laan 12-4; pakje werkgeel, 'W. Baris, Pabristraat 44 portemonnaie mét inhoud, C. v. d. Tup'n, SAnth. Muijsstraat 57B; zwarte barét, P, de Ronde, Charlotte de Bourbonstraat "9; hei paal, portier metsèlwerf Hoöfdstrdaatdas- speld met diamantje, F. Falkensteijn, 'Pnor- tugaafecheétraat 12; ïabrïekspenning, W. Noor- dijk, Oude Kerkhof 10-9rijw'ielbeladting- plautje, G. Staal, Bakkerstraat 21-27; rijwiel- belastingplaatje, A. de Goederen, Nienwstr. 47A; duimstok .en potlooden, A. Gillen, Voor- nesehüstraat 6sleutel van 'melkkan, G. v. d. Most, OoStsïngel 94; idem, P. 'Smit, Fabri straat 442;; bruin kindertaschje, *M. den Har te©, Oosterstraat '8; hoornen armband, W. Snijders, van Beverenstraat 26; üamesporte- monnaie met inh., J. v d. Hoeven, Abbnn. toroeksshestnaat '21Arijwielbelastingplaatje, J. -Kaiksma, Wesftmolenétraat 13; idem, C. Droppert, Haven dijk 222B; Fprflsleutel, S. v. d. Schouw, WestHankriandscheétraut WA; lederen zakken, J. Altorf, Noordvestlaan 38; -vulpen, H. Sonnevald, Broersveld 96-9; post duif, P. Hoogdalen, Oostslagél 192; schaar, P. Molendijk, Kreupelstraat «2; fabnékspen- ning, H. Krommenhoek, Gr df ba au 25B. COLLECTE NE®. ROODE KR CIS He op 14, 15 .en 17 dezer alhier ge-houden collecte voo,r het Ned. Roode Kruis heeft opgebracht S42d8^ veidrijit men spoedig mét MijnharéTa (WMig b&Kcher-md tege.u veroalxchivg). Geaezend, pijnzUilend, kooitswezend. .Bij Apoüi. en Dfog. Buisje Va, 10 en 25 et. Reel. 63'JS 10 IN ROOMSCH VERBAND (Ingezonden). Is het voor onze Roomsche sportieve jeugd nog noodig om een oproep te doen in onze bladen? Sportlust geeft immers drang om te onderzoeken en elk onderzoek vooral op dit gebied wjjst toch den weg of minstens een richting die naar het bereiken van het doel hier de verzadiging van den sportlust leidt! De IRoomsehe jeugd kent onze Roomsche vere'enliging Excelsior en door de jeugd zullen de ouders ook wel eens gehoord hebben van onze Roomsche sporthe-weging, maar kennen ze wel onze kracht? Weet Roomsch Schiedam lat ons ledental op het oogenblik 260 be draagt? Heen klein getal, als we weten, dat onze vereenigiing nog maar 7 jaren bestaat, als we weten, dat het tegenwoordig zoo moei lijk is om de menschheid te organiseeren, als we weten, dat er niet altijd zoo waardeerend over gesproken wordt, als we weten, dat er vooroordeel en bestaan, als we weten, dat het gemakkelijker is afbreken dan opbouwen! Ondanks ai die „ais we weten" bestaat onze vereenigïng en mag zij gezien worden. Hel bestuur werkt ijverig om de vereenigïng grooter te maken, om alle belangen te beharti gen, om elk onderdeel van het kleinste belang onder de oogen te zien, om het ingewikkelde raderwerk van onze sportmachine góed te laten functioimeeren. Maar heel weiinig weten welk werk en welke zorgen het bestuur heeft om „bet allen naar den éln£e maken, geen aar de eb loon moeten zjj er voor verwachten, anders waren hun illusies spoedig verdwe nen. Werken zij hard dan is het om de ver- eeniging groott te maken, om vooral alle Roomsche sportliefhebbers in Roomsch ver band OP te nemen. Be zon is opgegaan nyeT 0nze vereenigiing maar het ligt er veel aau op welke hoogte zij schijnt en welk dik loover zij moet door- persen om den bodem te verwarmen en groo ter vruchtbaarheid te geven Sinds 7 jaar 'giet Excelsior haar weldadige stralen over de wereld der Roomsche -sport, i staat uit den aard der zaak nog niet zoo gloeiend te schijnen als de miiddenzomersche zon. Hij wil vruchtbaarheid geven aan den bodem van elke nportziel, maar haar warmte 1 wordt nog zoo dikwijls belemmerd. Velen houden haar heilzamen invloed tegen door een ondoordringbaar vooroordeel: „andere ver- eenigingen zijn beter, het spel is hooger,e.a." Blijkbaar opgewekt schreven wij dat onze vereenigïng 260 leden telt, maar als wij scherp oordeelen dan moeten wij toch denken dat zoo n aantal voot het zich Roomsch noemende Schiedam nog veel te gering is Wij moeten zeggen, geen schaduwen maar volle zon", wij moeten trachten te ^reiken: „allen in Roomsch verband" Hat kunnen wii niet alleen! Samenwerking in .Raamsche eenheid, -al kost het nu en dan een sHertje, juist omdat het een offertje kost. Opoffening van eigen persoonlijke op vatting vooral wordt vereischt als wij moeten hooren dat er -ongeveer 160 Roomsche jongens hun spel spelen bij neutrale vereenigingen! Was het niet onze grijze Bisschop die ons schreef, da-t Hij hoopte, dat alle R. K. inge zetenen te Schiedam „E-xceislor" zullen fiteunan?" Laat aw gedachten eens gaan, onderzoekt seus nw geweten! U niet aan te sluiten in Roomsch verband is schade toebrengen aan de Roomsche beweging. Zeker, in ons vereenigingshuisgezinnetje zullen ook wel gebreken schuilen. Ieder huisje heeft zijn kruisje. De leiders zijn er voor om scherp toe te zien en verstandelijk te overwegen, hoe alle moeilijkheden zullen wor den opgelost. "Zouden er hij onze neutrale zusterverenigingen ook geen fouten schui len? Denken wij aan splinter en balk! Wij willen wederom bij het begin yam het 'sportseizoen een propaganda organiseeren. "Circulaires zijn rondgestuurd en bet antwoord zal n gevraagd worden. Denkt met een uit- 'gpruét hoofd, met een warm hart en ons •Roomsch verband zal er bij winnen. P. ïr. X HE BDER O.P. Geestelijk Adviseur. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 21 en 22 October. GEBOREN; Alice d. v. R Kuijl en M. Klijn, Mariastraat. Doe Nardus z. v. M. J. van' Tiel en A. W. Zagwijn, Buitenliavenweg. Hermanus z. v. G. H. Löke en J. A. van Gogh, Pern rsschesfrraat VIERDE LUSTRUM VAN DEN R. K. META ALBEWERKERSBOND, AFD. SCHIEDAM In de groote gehoorzaal van den R. K. Volksbond had gisterenavond een buitenge wone feestavond plaats, ter gelegenheid van bet twintigjarig bestaan van genoemde af- deeling. Tevens werd het 25-jarig jubilé van den Nederl. R. K. Metaalbewerkersbond her dacht. De kerkelijke viering van beide feesten was intusschen reeds op den 25sten September j.l. geschied. In de zaal, die tot in de uiterste hoeken hezet was, waren de vaandels der verschil lende onderafdeelingen van den R. K. Volks bond geplaatst. Even over half acht heette de heer C. H. Etman namens het bestuur van „St. Eloy" de aanwezigen hartelijk welkom. Meer in het bijzonder richtte de heer Etman zich nog tot den alg. Bondsadviseur, Kapelaan Bekkers, tot den geestelijken afdeelingsadviseur, Ka pelaan Goossens en tenslotte tot de twee le den van het hoofdbestuur, die dezen avond het woord zouden voeren. Hierna was het woord aan den heer F. van Welie, die het hoofdbestuur van den bond vertegenwoordigde. Toen, aldus spreker, na de Fransche revo lutie het liberalisme, en als gevolg daarvan een verdrukking over het volk werd gebracht, is een deel van het volk afgegaan op de dwaallichten, die overalin de wereld ver schenen. De groote Paus Leo XIII was het, die, toen op het Vaticaan gezeten, zijn licht uithing, als een baken in zee, waarlangs de arbeiders moesten komen tot de veilige haven. Ook in onze lage landen waren er toen velen, die zich organiseerden op Roomscben grondslag. Als de roomsche arbeiders een be tere toekomst Willen bereiken hebben zij de handen ineen te slaan. Slechts door moei- zamen Strijd valt stap voor stap de weg naar vooruitgang te hereiken. Velen hebben echter bun geloof weggege ven voor iets, dat later slechts een „fata mor gana" bleek te zijn. Spr. wekt vervolgens de bondsleden op, een kern van jonge mannen te vormen, die vech ten voor hun geloof en voor hun recht. Dan zal hier niet kunnen gebeuren wat zich daar ginds, in Mexico afspeelt. Namens het hoofdbestuur werd hierna de heer A. Dranken, die reeds 25 jaar lid is van den R. K. Metaalbewerkersbond gehuldigd. Onder applaus werd hem een wand-tableau met een diploma uitgereikt Ook van de af- deeling Schiedam mocht de heer Franken een souvenir in ontvangst nemen. Na deze huldiging was het woord aan den heer J. v. Abbevé, die in zijn functie van districtsleider hulde bracht aan drie oprich ters van de aCdeeling Schiedam, die momen teel nog in leven zijn. Ben van deze personen de heer F. van Gerven, was verhinderd aan wezig te zjjn. De namen van de twee andere jubilarissen zijn: 3. Verniünicht en F. v. Harmeien. Allen ontvingen een bewijs van waardeering. "Nog werd het woord -gevoerd, door kapelaan Goossens, die de leden o;a. aanspoorde, goed bun kerkelijke plichten te blijven vervullen, alsmede door den heer Th. MouWens. Als hoofdnummer stond nu qp het program ma: „De Logé", een PantoTfelhelden-comédie in 3 bedrijven. Hit stuk, dat er ten zeerste toe bijdroeg, de prettige stemming die In de zaal heerschte, nog te verhoogen, werd voor het voetlicht gebracht, door de bekende Rot- terdamsche Tooneelvereeniging „Pius X". Hoewel de eigenlijke „logé" zijn rol niet erg mee had, om de menschen aan het lachen te brengen, werd dit tekort goed aange vuld door den heer „Piet Pietersen", een ech ten pantoffelheld, op een leuke wijze gety peerd. Na het tweede bedrijf verscheen de hesr Etman ten tooneele, om het gezelschap te hul digen met een grooten bouquet bloemen. Gedurende de pauze bracht een strijkje, on der leiding van den heer C. Vredenbregt, de organist van de -H. Hart-kerk, eenige nummers ten g eb o ore TRIDUUM R. K. VOLKSBOND Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan vau de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond zal op Donderdag 10, Vrijdag 11 en Zon dag 13 November in de kerk van O. L. Vrouw Visitatie (Frankenland) voor de leden een triduum worden gehouden. Leider van deze driedaagsche oefening zal zijn de eerw. heer kapelaan M. Nolet, wiens redenaarsgaven, welke op den Mexico-avond zoo schitterend tot uiting kwamen, wel doen ver wachten, dat geen lid van den R. K. Volk-bond dit triduum zal willen verzuimen. „ST. BARBARA" Op de jongste vergadering van deze ver eenigïng deelde de voorzitter mee, dat op Zondag 6 November, 's middags 3 uur, onder lei-ding van een der eerw. paters van do St. Jansparochie de jaarlijksclie oefeningen op bet Kerkhof zullen worden gehouden. Deze oefeningen zullen door het zangkoor A. M. D. G., onder leiding van den heer Van Oostrom met toepasselijke gezangen worden opgeluisterd. Het bestuur vertrouwt, dat de opkomst van de 409 leden der vereeniging, welke op deze bijeenkomst veel te wenschen overliet, dan althans schitterend zal zijn en getuigenis zal afleggen van aller liefde, dank en medegevoel voor de afgestorvenen, dona teurs, begunstigers en begunstigsters en ledea van „St Barbara". Bij de rondvraag kwam nogmaals de vie ring van het jaarfeest ter sprake. In hefc bestuur zal deze aangelegenheid nog een» besproken worden. FILM-STERREN Hat er m Holland nog velen zijn, die wen schen, eens zoo beroemd te worden als de Paramount- en Ufa-filmsterren, is wel bewe zen bij een oproep, die de directeur van het studio „Eureka" dezer dagen deed. Ruim 120 personen, die meenden een talent als filmspeler in zich ontdekt te hebben, meld den zich op het Plein Eendracht aan. De directeur van de filmschool dacht er ech ter anders ov-er; na een proefles, die in het studio plaats had, werden slechts 4 personen als leerling aangenomen. Het is blijkbaar nog zoo heel gemakkelijk niet, om filmster té worden! IP VAART Schiedam aangekomen 22 October s.s. IJssel- haven, ledig van Rotterdam, om hier te dok ken in de "Wilhelminahaven; Duitsch s.s. Miin- sterland, met olie van Kobe via Vlaardingen, voor N. V. Schieveem aan de Wilhelminaha ven; Duitsch s.s. Bertram Rickmers, met olie van Darren via Huil, voor N. ~V. Schieveem aan de Wilhelminahaven; s.s. Damptre, met papierhout wan Makslahti, aan den steiger Oos terhaven. Van Schiedam vertrokken 22 October s.s. Duivendrechf, nieuw, proefstoomen naar da Noordzee, en terug, vertrok naar Key West voor orders. D£ ADVERTENTIE IS DE DEUR, DIE TOEGANG GEEFT TOT HET VEILIG TEHUIS VAN DE ROND- BORSTIGE, OPENHARTIGE KOOPMANSCHAP Vrij naar het Framsch van XAVTER MAKMIER. HOOFDSTUK 1. De terugkeer op den gebowtegmid 'In het Noordelijk deel van de schoone .pro vincie Lotharingen, op de grens van België, Luxemburg en -Frankrijk, verheft zich een hoogtevlakte, die eertijds bekroond werd door een oud adellpk slot en waar thans de vesting en het stadje Longuy gelegen zijn. De vesting is groot en het stadje is klein H-et is nauw tusschen reusachtige wallen in gesloten en .bestaat slechts uit eenige recht hoekig op elkaar uittDopende «traten. Hoodsch is de aanblik van de onaanzienlijke plaats. Zooflra men de met ijzer beslagen poorten, waarvan er één aan den (kant van België en .één aan de zijde van Frankrijk ge legen is, binnengetreden is, krijgt men den indruk 1n een kazerne te zijn. En het is in derdaad een aoort kazerne, waarin twee dui zend vreedzame burgers gehuisvest schijnen «nder de hoede van de bezetting. Be vesting commandant is de oppermachtige gebieder van hot stadje. Tromgeroffel en trompetgeschal daen zich bijna tedei oogenblik van den dag hooren; 's morgens de reveille, b avonds de taptoe, r» de taptoe worden de valbruggen ^f®'laa'^ de zware Parten met donderend twaas dicht gemaakt en de "citadel Is geslo ten. niemand kan er meer 4n Oï utt, Niettemin houden de bewoners van Longuy, die het grootste gedeelte van hun dagen tus schen die .sombere muren moeten slijten, hartstochtelijk veel van hei buitenleven en den tuinbouw. De omstreken en voorname lijk de hellingen van hun bergvlak worden door hen met ijver bebouwd. Gelukkig degene, die op die steile hellingen een strookje grond in huur heeft kunnen krijgen"! Hij omgeeft het met -een stevige afsluiting, als om de waarde te toonen, die hij ar aan hecht, zaait er bloemen en plant er boompjes en als ar dan nog een plekje overschiet om er een koe peltje of een prieeltje op te zetten, dan acht hij zich de gelukkigste mensch op aarde. In de lente noodigt hij zijn vrienden en kennis sen uit om de geur zijner seringen te kernen inademen; in den zomé'r volgt hij met -spie denden blik de ontwikkeling en den bloei van ieder zijner planten en als de herfst gekomen is, dan moet men zien hoe hij met een van genoegen stralend aangezicht de appelen en peren naar huis draagt, die bjj van zijn eigen fiuithoornen heeft afgeplukt. Hij rangschikt ae zorgvuldig en mét smaa'k, liefst in een open mandje en neemt om zijn woning te be reiken den langst-en weg door hét stadje, waarbij hij met opzet opvallend langzaam loopt, opdat alle voorbijgangers toch maar goed zijn schat zouden kunnen zien. Volgens zijn innige overtuiging zijn eT op de heele wereld geon vrachten, die zoo schnon, zoo sappig, zoo smakelijk zijn, ais die uit zijn tuin. Wanneer zij in hun tuintjes gezeten zijn, smaken die eenvoudige, goede menschen -nog een ander genot. Vó<5r ziob hebben zij een schitterend panorama tast uitgestrekte, la chende vergezichten: bovan de vlakten en heuvelen, welke hen omringen, verheft iztefe de hoogvlakte van Longuy als een reusachtig amphitheater, opgeslagen als het ware voor een 'tallooze menigte tegenover een overheer lijk echouwtooneel. .Aan hun voeten strekken zich in de diepte de frissche valleien van Longuyou, Longlaville en Herserange uit, be sproeid door heldere beken, overschaduwd door eeuwenoude eiken. Van daar ten Oosten, ten Puiden, tot aan de grenzen van Pruisen! de bergen der Vogezen en de vlakten van den Elzas breidt zich de heerlijke provincie Lotha ringen uit. In haar overvolle macht van rijk dom en welvaart biedt z« bet afwisselende gezicht aau van akkers en wijnbergen, van reusachtige fabrieken en industrieën, groote steenkolen- en ijzermijnen, steengroeven en andere takken van nijverheid, waartusschen zich schilderachtige dorpen en groote, rijke steden vertoonen, door een fiere, arbeidzame bevolking bewoond, die van de beide volken van welke zij afstamt de edele hoofdeigen schappen heeft behouden: het geduld, de omzichtigheid en arbeidzaamheid van de Sak-* sen en den onversaagden moed der Franken. Gelukkig degenen, die in dat land het eerste levenslicht mochten aanschouwen en er het erfdeel hunner voorvaderen zijn kunnen blij ven bewonen. Rampzalig zij, die door harde omstandigheden genoodzaakt ivaren die dier bare streek te "verlaten, die verre van dien ge liefden geboortegrond moesten omzwerven en sterven, of, indien zij konden terugkeeren, moeten zien, dat de ouderlijke haard, de ge liefde grond In vreemde handen zijn overge gaan. Op zekeren Novemberavond 1808 hield dB diligence van het logement van mejuffrouw markt van Longuy. Hen dame, gekleed, steeg uit dat voertuig deren, evenals de vrouw in het een jongetje van tien jaren van Ret jaar Metz stil voor Goelher op de in rouwgewaad met twee kin- zwart gekleed, eA een meisje, dat eenige jaren jonger was Die vrouw was nog jong en schoon, hoewei het verdriet haar wangen verbleekte en haar voorhoofd met rimpels doorploegd had. Mejufrouw Goelier, die zij op het eerste ge zicht door de treurige uitdrukking op haar gelaat voor zich innam en die er van hield met haar gasten een praatje te maken, trad naar haaT toe in de verwachting eens genoeg lijk te kunnen praten. Maar er lag in den blik, in de houding en in de manieren van de vreemdelinge een soort van ernst en waar digheid, welke heelemaal Piet tot een ge meenzaam gesprek of tot een vertrouwelijk praatje aanmoedigden. Zij gaf op de vragen, welke juffrouw Goelier tot haar richtte, eeni ge zeer beleefde, maar ook zeer korte ant woorden, gebruikte stilzwijgend met haar kin deren, die op den kleinsten wenk van hun moeder gehoorzaamden, een kop thee en eeni ge sneedjes brood en begaf zich daarop naar de door haar bestelde en inmiddels in ge reedheid gebrachte kamer. Den volgenden morgen verliet zij, zonder naar den weg in het stadje te vragen het lo gement, ging de poort uit en sloeg het ruwe voetpad in, waarmee men bijna in een rechte lijn afdaalt naar het vrije stadje, buiten de stadswallen gelegen, hetwelk men Beneden- Longuy noemt. Zij hield haar dochtertje bij de hand, terwijl haar zoontje voor baar uit huppelde. Zij liep met vasten tred voort, doch mét voorover gebogen hoofd, en was in een diep nadenken verzonken. Maar toen zij de weide van Longuy waren overgegaan en een daar aan grenzend dal binnentraden, bleef de "moe der plotseling staan, sloeg den zwarten sluier omhoog, welken zij totmog-toe voor haar bleek gezicht had laten neerhangen, wierp een giln- sterënden blik om zich heen en legde de hand op haar hart, alsof zij «en al te hevige klop ping daarvan poogde te onderdrukken. Dat dal, waarvan de aanblik zulk een die pen indruk op haar maakte, slingert zich tus schen twee grillig golvende heuvels tot aan de omheining van bosweken en rotsen, welke lederen uitgang schijnen at te sluiten en el- ken doortocht schijnen te beletten. Daaronl heeft men er den naam van „De wildenis" aan gegeven. In den zomer kan men zich geen schilderachtiger oord voorstellen du de gol vende weide met de beuken- en eikenbosscken, welke haar in de geheele lengte doorsnijdt en schaduwen, de heldere beek, de Moulaine, welke har in de geheele lengte doorsnijdt en den grond vochtig houdt, de wilde rozenstrui ken, die langs den kant van den weg bloeien en haar hoogovens van Herserange, waarvan de Moulaine de zware machines in beweging brengt en verderop de verspreide halzen van het "lorp 'Saulnes. Maar het schoone jaargetijde is voorbij. De winter nadert, de koude, gure winter! Geen blbemen meer op het veld en langs den zoom van den weg, de laatste bladeren vallen van de hoornen af, het een na het andere op het reeds verdorrende gras. De 'gezichteinder Is in een somberen nevel gehuld, de hemel schijnt met een donkergrijs, grauw floer» overtrokken. Met een droefgeestig nog aanschouwt do jonge vrouw dit tafereel, hetwelk zoo wel overeenkomt met haar treurige gedachten en haar kinderen, getroffen door haar droef heid, «taren haar stilzwijgend aan en durven geen vraag tot haar richten. (Wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2