DAGBLADVOOR SCHIM RAM EN 50ste Jaargang Dinsdag 25 October 1927 No. 14999 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS R. K. WEESHUIS ST. LODEWIJK 2—S. G. V. 1 2—6 examen suagersvakopleiding ONTVREEMD BALDADIGHEID SP3?EÏ!GIDS ULTRAPHOONHUIS DE H.B S.-EXAMENS TE DELFT HET RAPPORT VAN DE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS AFWIJKENDE MEENINGEN VAN DEN DIRECTEUR Algemeene opmerkingen Slechte klasse Zooals boven reeds werd opgemerkt, was de vijfde klasse, die dit maal aan het examen deel nam, slecht. Dit blijkt duidelijk uit de rapporten. Gegevens daaromtrent zijn ge makkelijk te ontleenen aan de staten, die vóór het eindexamen in overeenstemming met het Koninklijk Besluit, dat die examens regelt, door den directeur zijn opgemaakt. Daarop komen óók voor de gemiddelden der 3-kwar- taal-cijfers voor elk der vakken. Beperken we ons tot Ie 12 examenvakken, dan blijkt lat voor de 29 leerlingen onder deze 29 x 12 is 348 cijfers er 61 onvoldoenden (beneden 5) voorkomen. Ter vergelijking zijn gegevens in onderstaande tabel vereenigd: Vergelijking van rapport- en examen-eijfers Oordeel over het examen Samenvattend geeft de commissie als resul taat van haar overwegingen betreffende het examen, dat, met het oog op het gehalte der klasse, een ongunstige uitslag van te voren te verwachten was, dat de examencijfers nog beneden de rapportcijfers zijn uitgevallen, wat echter, juist waar er zooveel zwakke leer lingen waren, niet behoeft te verwonderen, en dat, toen de cijfers eenmaal vastgesteld waren, het eindoordeel, dat op grond van die cijfers is uitgesproken, zeker niet te streng te noemen is. Het rapport van den directeur BEURS VAN SCHIEDAM j KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM I AGENDA. Woensdag 26 October I Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleioon Intercommunaal no. 68085 Fostbns no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Poslchèque en Girodienst 81410. AD\ERiENTIëN 1 5 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames lusschen den tekst 60 cL per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. ƒ0.50, 10 reg. 0.75, 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 by overlijden door een ongeval; ƒ500 by verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bii verlies van een duim- ƒ75 bii v^~ van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per^naa„r i^ drblad wmden alVedrnkf De uitkeenngen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Naar wij vernemen is de eerw. Priorin van bet R. K. Weeshuis zuster Maria Cleopha, be noemd tot overste aan het Sint Rosagesticht te Wehl bij Zevenaar. Als opvolgster van zuster Maria Cleopha is benoemd de eerw. zuster Eulalia, van het Rotterdamsche wees huis aan de Kruiskade. De kinderen van het weeshuis, voor wie zuster Maria Cleopha een ware moeder is ge weest, zullen haar met oprechte droefheid zien heengaan. Om circa half één stellen beide elftallen zich op onder leiding van den heer v. d. Meer. Direct na 't begin pakt S.G.V. flink aan. Na 5 minuten spelen volgt een ferme aanval van S.G.V.,besloten met een flink schot van J- Lourens, dat doel treft. Kort hierop vergroot S.G.V. haar voor sprong met 3 doelpunten, gemaakt door A, Veldhoven en K. Lourens. Een kwartier voor rust redt St. Lodewijk haar eer door 2 doel punten achter elkaar te maken (24). Na de rust was het intusschen flink aan 't regenen gegaan, wat op terrein en spel veel invloed had. Evenals voor de rust was S.G.V. in het offensief. Na een kwartier spelens maakt J. Lourens met een hard schot het 5de doelpunt. Kort hierna maakt A. Veldho ven er 62 van. Toen de scheidsrechter einde blies had S.G.V. welverdiend gewonnen. A.s. Zondag 2 uur aan den Vlaard. Dijlk S.G.V. 1Activitas 1. Toegang vrij. Nogmaals doen wij een beroep op alle Ka tholieke Schiedammers om blijk te geven van sympathie voor ons jeugdwerk. Ook op finan cieel gebied vragen wij aller medewerking. Giften worden gaarne ingewacht bij Th Gun- newegh, Laan ons Genoegen 6, alhier. Het door de Slagerspatroonsvereeniging, De Vereenigde Rotterdamsche Slager in 1925 op gerichte bureau voor vakopleiding, dat zich be last met de opleiding tot slagersgezel, heeft voor de eerste maal, op 19 en 20 October j.l., een examen afgenomen over de praktijk van bet vak, le gedeelte, nadat te voren een on derzoek was ingesteld naar de verkregen ken nis in de door dit bureau gegeven cursussen li: boekhouden, kruiden- en warenkennis en Veekennis en vleeschhygiëne, Examinatoren waren voor de spekslagerij de. heeren P. C. v. d. Eerden, W. A. Tolenaar B. Goos; voor de vleeschhouwerij de heeren M. Philippus, J. C. v. d. Valk en M. v. Riel, -7®e heeren J. F. Th. v. Hal, Middellandplein en J. C. v. d. Valk, Nieuwe Binnenweg 385 adden hiervoor welwillend hun werkplaats eri voorraad ter beschikking gesteld. Onder de negen candidaten, die'allen slaag- waren ook twee Schiedammers, te weten e heeren.A. J. Maan en J. Poot. DE ST. THOMASSCHOOL e Plechtige inwijding en opening van de ieUw verbouwde school der St. Willibrordus- sticht hebb< mg aan de Nieuwe Haven 121 zal plaatst v ,_Den °P Vrijdag 28 dezer, 's morgens om elf. Zondagnacht is van de motorschuit „Hout- j.ailt,el Drie", van de firma v. d. Eist en Co., ^Sgende aan den Buitenhavenweg, schipper v. H., een badding ontvreemd, lang 5.50 breed 4 duim. oor de politie wordt een onderzoek in gesteld. V ,lsterenriacht werd door den chauffeur H. bii i' Wonen<Ie Poortugaalsche straat alhier, ren w p°Btie aangifte gedaan, dat door zeke- 0 1 f' Ff., wonende Antonie Muysstraat alhier, Van G Broersvest een ruit ter waarde van ƒ30 q fien Brockwaybus is stukgeslagen. Tegen 18 Proces-verbaal opgemaakt. al'wezi!1T,middas geraakte bÜ een kortstondige Math der moeder- de 5-jarige M. SI., tobbe Serstraat 15' bij h€t «Pelen, in een de met water. Bij haar terugkomst vond 'laar zoontie bewusteloos. Dr. de op te wekkS<le de levensgeesten weder Singei ^ttraphoönhuis, gevestigd Schiedamsche tveggi,! '*V Botterdam, heeft een handige spoor- a] v 8 het Bobt doen zien, gemakkelijk voor al een egenen dle met 24-uurstelling nog tijdrev °7erhoop liggen' daar hier aan de oude kom.in d® band is sehonden; ter voor- ba n,m/an vergissingen zijn de eerste 12 uren niddernaeht cursief gedrukt. ^VEER naar MOEDERS PAPPOT «tenTn de polltie te Delft is aldaar aangehou den ja~, °P transP°rt gesteld naar hier de min oudavr6, A' N" wonende Hoofdstraat, die de *-«aeUt|ke woning was ontloopen. PAST OP UW KINDEREN Zooals wij reeds gemeld hebben is het rap port verschenen door' le commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs te Delft aan B. en W. dier gemeente uitgebracht nopens het jongste eindexamen aan de H.B.S. aldaar. Dit rapport luidt ais volgt: De commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs acht het haar plicht eenigszins uit voerig te antwoorden op uw schrijven van 26 Juli 1927. Wel is naar haar meening de door uw college gestelde vraag met een enkelen zin te beantwoorden, door er op te wijzen, dat het gehalte der klasse, die dit jaar eindexamen deed, ondeugdelijk was, maar aan den eenen kant eigcht het eenige ver klaring, dat inderdaad de invloed van deze omstandigheid zóó groot kan zijn, als uit den uitslag van het laatst gehouden examen blijkt; aan den anderen kant doet dit ant woord nieuwe vragen opkomen, waarover de commissie haar meening wil kenbaar maken. Vooraf maakt zij echter de opmerking, dat zij zicih niet bevoegd acht, een oordeel uit te spreken over zaken, die op andere hoogere burgerscholen betrekking hebben dan de Delftsche. De verleiding daartoe is groot, in het bijzonder, omdat van verschillende zijden de opmerking is gemaakt, dat op verschillende scholen verschillende maatstaf is aangelegd. Voor de commissie kan echter in deze alleen van belang zijn de vraag, of de maatstaf, die bij het eindexamen te Delft is aangelegd, goed is. Zij acht zich verplicht, en krach tens haar samenstelling, althans wat een belangrijke groep vakken betreft, ook in staat, deze vraag te beantwoorden. Haar antwoord luidt bevestigend. Het kan haar onverschillig laten, of aan andere scholen ook een goede maatstaf is gebruikt. Uit den aard der zaak heeft de commissie zich over de feiten, waarover zij zich een oordeel te vormen had, doen inlichten dooi den directeur der H.B.S. Deze heeft zeer volledige gegevens verstrekt, gedeeltelijk ver werkt in een aantal tabellen en graphieken, die de commissie bij dit rapport overlegt. De vele moeite, die de directeur zich heeft gegeven voor het beantwoorden der aan hem gestelde vragen, heeft de commissie een grooten steun verschaft bij het vormen en het bevestigen van haar meening. Jaren '21 '22 '23 24 '25 '26 '27 Aantal leerlingen 22 18 19 29 29 31 29 Aantal onvoldoenden 25 20 19 44 49 44 61 Nog meer wordt echter het karakter dezer klasse getypeerd door het groote aantal twijfelachtige cijfers (5). Inderdaad is het aan.tal even-voldoenden (minstens 5, maar be neden 6) 125. Er blijven dus 186 cijfers, d.i. meer dan de helft van het totale aantal (nauwkeuriger: 53.5 pet.) beneden' de 6. Het is gemakkelijk in te zien, dat onder deze omstandigheden, bijzondere oorzaken, die an ders nauwelijks zouden worden opgemerkt, grooten invloed konden hebben op den uit slag van het examen. De cijfers, bij het examen behaald, zijn nog ongunstiger. Het verschil is niet zeer groot, maar verdient een nadere beschouwing. Men kan zich afvragen, hoe het komt, dat dezelfde leeraren, die gedurende den cursus hun leer. liggen hebben leeren kennen, op het examen een ander oordeel over hen uitspreken, dan zij in de rapportcijfers hebben uitgedrukt. Daar aan de bepaling van het examencijfer ook de door de regeering daartoe aangewezen deskundige meewerkt, zou men geneigd zijn, in deze omstandigheden de verklaring te zoeken en zelfs den leeraren te verwijten, dat hun oordeel niet op een stevigen grond berust, daar zij zóó licht er toe komen, het te wijzigen. In het bijzonder moest bij hen, die buiten het onderwijs staan, deze gedachte opkomen en zij is naast de tendentieuse en zelfs scheeve voorstellingen, die van het verloopen examen gegeven zijn, waarschijnlijk de oorzaak van de beroering, die de ongunstige uitslag heeft te weeg gebracht, en die zelfs sommigen ge leid heeft tot de, naar de overtuiging der commissie allerminst gewettigde conclusie, dat het examen niet op behoorlijke wijze zou zijn afgenomen. Om zich over de ver schillen tusschen rapport- en examencijfers een oordeel te vormen, kunnen de door den directeur ontworpen graphische voorstellin gen, die de commissie hierbij overlegt, goe den dienst bewijzen. Inderdaad blijkt, dat de figuur voor 1927 een eenigszins ander karak ter vertoont, dat die voor de vorige jaren (die trouwens onderling o°k vrW veel ver" schillend), inzooverre, dat examencijfers boven de gemiddelde 'rapportcijfers veel minder, lagere examencijfers wat meer voorkomen. Evenwél zijn de afwijkingen niet grooter dan men bij een onder normale omstandigheden afgenomen examen van te voren kan ver wachten; slechts bij één rak: Staathuishoud kunde, bedraagt de afwijking een vol punt en over het geheel zijn ze kleiner, dan die, welke in tegengestelden zin '2® en '21 voor kwamen. Ook echter springt onmiddellijk in het oog, dat de geheele figuur lager ligt en dat de afwijkingen voor een veel grooter deel liggen in het gebied tusschen 6 en 5, wat natuurlijk daarmee samenhangt, dat een aantal cijfers van omstreeks 5 op 4 gekomen zijn en daardoor zijn de afwijkingen van veel grooter invloed op den uitslag van het examen. Verder merkt de commissie op, dat men voor de verklaring van de verschillen tusschen de rapportcijfers en de examen' cijfers moet bedenken, dat deze een oordeel uitdrukken over twee verschillende zaken: de vorderingen der leerlingen in de klasse en hun resultaten op het examen; wel is de strekking van een schoolexamen, deze ver schillen zoo klein mogelijk te maken, maar zij zijn toch nooit geheel weg te nemen en ook van deze verschillen is het te verwach» ten, dat zij juist in een zwakke klasse öp den voorgrond treden Voor één geval komt de commissie verderop nog op dit verschil terug. Hier merkt zij nog op, dat het een sinds lang bekend verschijnsel is, dat bij meisjes over het algemeen de examenresul taten meer in ongunstigen zin van de school resultaten afwijken dan bij jongens; in de klasse, die dit jaar eindexamen deed, zaten een vrij groot aantal meisjes, wat natuurlijk invloed heeft op de gemiddelden. Verhouding tusschen deskundigen en leeraren De commissie heeft ook getracht, een denk^ beeld te verkrijgen over den invloed, dien de deskundigen op de cijfers hebben gehad. Zij is er van overtuigd, dat de invloed van een commissie van deskundigen, welke haar taak ernstig opvat, in het algemeen grooter zal zijn, dan iemand, die in onderwijszaken niet thuis is, uit de bepalingen van het K. B. zou lezen. Zij moest, om over den invloed in dit bijzonder geval een denkbeeld te ver krijgen, natuurlijk grootendeels afgaan op de indrukken van den directeur. Deze verklaarde, dat de venhouding tusschen deskundigen en leeraren gedurende het geheele examen aan genaam is geweest. De cijfers, die ten slotte zijn toegekend, drukten naar de overtuiging zoowel van leeraren als van deskundigen de resultaten van het examen juist uit, hoewel de directeur meent, dat door de deskundigen ditmaal, in tegenstelling met zijn waarnemin gen bij vorige eindexamens, een zekere druk op die cijfers werd uitgeoefend. De commissie merkt in dit verband echter nog op, dat uit de door den directeur verstrekte gegevens was af te leiden, dat voor de vakken, waarin een schriftelijk examen is afgenomen, de door de leeraren vóór de bespreking met deskun digen toegekende cijfers reeds veel lager waren dan de gemiddelde rapportcijfers. Deze cijfers zijn na het overleg met de deskundigen per saldo nog iets verlaagd. De na het monde linge examen toegekende eindcijfers zijn echter over het geheel niet onbelangrijk hooger. De directeur gaf als zijn meening te ken nen, dat van vijf of zes der afgewezenen vóór het examen verwacht kon worden, dat 'zij wel een kans hadden, om het diploma te be halen. Van één dezer, candidaat Nr. 10, die op het laatste rapport slechts één onvoldoende had en overigens wel geen mooie, maar toch een vrij behoorlijke lijst en die ten slotte met drie onvoldoenden, waarvan twee drieën, werd afgewezen, achtte de commissie het verschil tusschen rapport- en examc:lijst van dien aard, dat er reden was, te overwegen, of niet een verlengd examen moest worden opgelegd, daar het naar haar meening toch duidelijk was, dat op grond van de examen cijfers het diploma niet kon worden toege kend. De directeur deelde mede, dat dit inderdaad overwogen is. De leeraren, zoowel als de deskundigen, die de onvoldoende examencijfers hadden toegekend, hadden echter allen verklaard, dat deze cijfers on twijfelbaar de uitkomst van het examen juist weergaven. Ook de commissie vond, dat na deze verklaring voor een verlengd examen geen reden was. Immers de beteeken is van het diploma is in de eerste plaats een ver klaring van geschiktheid om de maatschappij in te treden en het ik bij het examen over tuigend gebleken, dat de candidaat althans één vermogen mist, dat daarbij van groote waarde is, namelijk op een oogenblik, waarop het er juist oP aankomt, het beste te geven, dat binnen zijn bereik ligt. Verdere beschouwingen Hierdoor dringt zich echter de vraag op, hoe het komt, dat een zoo slechte klasse zich aan het eindexamen had te onderwerpen. Twee veronderstellingen liggen hierbij voor de hand: le. dat bij de bevordering van de 4e naar de 5e klasse de eischen te laag gesteld zijn; 2e. dat de ijver der leerlingen gedurende den laatsten cursus gebleven is beneden het geen bij de bevordering tot de 5e klasse verwacht kon worden. De commissie merkt op, dat hier de buiten gewoon gunstige uitslagen van vorige jaren (de vorige 6 jaar werden van 148 candidaten slechts 8 afgewezen!) schadelijk kan gewerkt hebben, doordat zoowel bij de leerlingen als bij de leararen het gevoel gewekt kan zijn dat het einddiploma gemakkelijk te behalen viel. De directeur der H.B.S. heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat inderdaad gedurende den cursus de ijver der leerlingen heeft te wenschen overgelaten. Wel waren juist eenigen der leerlingen, die tegen de oorspronkelijke verwachting in waren afge wezen, zéér ijverig geweest. De commissie merkt echter op, .dat, waar een groot deel der klasse in ijver te kort schoot, dit onver mijdelijk een ongunstigen invloed moest heb ben op de resultaten van het onderwijs in zijn geheel, De bevordering der leerlingen naar een hoogere klasse blijft steeds een moeilijke zaak. Dikwijls meenen de leeraren, vooral bij de bevordering naar de 5e klasse, in het belang van een leerling te handelen,, door hem, ondanks een zwakke lijst, te bevorderen, om hem de kans te geven, het volgend jaar succes te hebben bij het examen. Een be slissing in tegengestelden zin wordt hun door ouders dikwijls hoogst kwalijk genomen. De commissie vertrouwt echter, dat het leeraren- corps der Delftsche H.B.S. genoeg zelfver trouwen en zelfstandigheid bezit, om aan dergelijke invloeden weerstand te bieden. Tenslotte zij echter opgemerkt, dat ook de moeilijkheden bij de bevordering in een zwakke klasse sterk aangroeien. In het bijzon der wordt het dan moeilijk, de eischen op peil te houden. Het schijnt de commissie toe, dat inderdaad het vorige jaar dit niet ge heel is gebeurd. Uit de hierbij overgelegde staten blijkt, dat geen der bij het eindexamen afgewezenen bij de bevordering naar de vijfde klasse geen enkel onvoldoende had. De meesten hadden er meer dan één. Vooral treft echter ook hier weer, dat de lijsten over het geheel zoo matig zijn; goede cijfers ontbreken bijna geheel. Ook de directeur der H.B.S., de heer C. v. Drooge heeft aan den burgemeester een rap port over gemeld examen uitgebracht. Waar dit rapport in verschillende opzich ten van dat der commissie afwijkt, komt het ons gewenscht voor ook daarvan uitvoerig kennis te nemen. De directeur dan schijft: Daar het voor npj als directeur der Hoogere Burgerschool te Delft van zeer groot belang is nauwkeurig de oorzaken te kennen, die aanleiding hebben gegeven tot het groot aan tal afgewezenen bij het eindexamen van ge noemde school in 1927, een aantal, dat een schril contrast vormt met het resultaat in voorgaande jaren bij het eindexamen bereikt, heb ik getracht mij objectief een zoo juist mo gelijk beeld van de zaken te vormen, welk beeld ik in het onderstaande zal weergeven. Bij den uitslag van het eindexamen hebben we twee hoofdfactoren te scheiden: A. de deugdelijkheid van de leerlingen, die het eindexamen afleggen; B. de maatstaf, die bij het examen wordt aangelegd. Het peil der leerlingen A. wat betreft het peil, waarop de leerlin gen stonden, kan ik verklaren, dat er in de vijfde klasse in den vorigen cursus slechts enkele goe^e leerlingen waren, voor het mee- rendeel bestond deze klas uit leerlingen, die niet boven het middelmatige uitkwamen, ter wijl er enkele waren, die beneden het ge- wenschte peil eener vijfde klasse stonden. Een tekort aan goede leerlingen doet direct de al gemeene belangstelling dalen en laat zich daardoor in een klasse sterk gevoelen. Zonder dat ik hiervoor een speciale reden kan opge ven, was deze klasse in den genoemden vorm gekomen. Waar nu in de jaren, voorafgaande aan 1927 (ik neem hier vanaf 1921, omdat de tegen woordige examenregeling toen werd ingevoerd) de resultaten der Hoogere Burgerschool te Moutwijn SCHIEDAM, 25 Oct. Officieele noteefing van de Commissie nlt de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ18. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 25 Oct. Men noteert vooir melasse spiritus 100 pet. 34.— per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet. ƒ17.— per H.Ii, Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoel I ngvereen Iging". Heden ƒ2.20 per ketel. 26 Oct.: Groote Schouwburg, Das Drei- maderlhaus (Hirsch-Operette), 8 uur. 27 Oct.: Tivoli-Seliouwburg, De pastoor, van Neuvillette (Nieuw Rott. Tooneel), 8 uur. 28 Oct.: Tivoli-Schouwburg, De pastoor van Neuvillette (Nieuw Rott. Tooneel), 8 uur. 29 Oct.: Groote Schouwburg, Aïda (Ital. Opera), 8 uur. Tivoli-Schouwburg, De pas toor van Neuvillette (Nieuw Rott. Tooneel) 8 uur. Dagelijks: Circusschouwburg, Do Onbe kende Soldaat (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volwassenen). Stationssingel, Circus Gleich, 8 uur, Zaterdag, Woensdag en Zondag ook halj 3 (voor volwassenen). Bioscopen: Ooster-theater (voor vol. wassenen); Olympla (voor volwassenen);' Corso (voor volwassenen). s Maandags, repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius, 8 uur, R.IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Danfo club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange H& ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club. avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hall] negen zitting bestuur Spaarfonds R. IC S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenb ging St. Caecilea, halt 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker^* bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond, i St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 2—5 uur i Heden Uitvoering Strijk-orkest „Onder Ons". Ge bouw Musis Sacrum. Gecombineerde besturenvergadering Ned. R. K Volksbond; half negen. Vrijdag 28 October Bus.tnimuitvoerinS ter gelegenheid van het ru-jarig bestaan van de Schied. Tooneelciub, ten bate van het R. K. Ziekenhuis. Opvoering:] „Vadertje Langbeen". Gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 28 October i Bestuursvergadering R.K. Overheidspersoneel] „St. Paulus" Gebouw R. K. Volksbond. Bestuursvergadering R.K. Kuipers- en Kis- tenmakersbond „St. Antonius" Gebouw R.K. Volksbond. R.K. Houtbewerkersbond „St. Ewaidus" Ge- zellige bijeenkomst. Gebouw R.K. Volksbond. Congregatie Frankenland. Prefecteuvergade- ring. Gebouw R.K. Volksbond. Zondag 30 October Lustrumuitvoering ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Schied. Tooneelciub ten bate van het R. K. Ziekenhuis. Opvoering:] „Vadertje Langbeen". Gebouw R. IC Volks bond. Aanvang 8 uur. Delft bij het eindexamen bijzonder gunstig; zijn geweest van de 148 candidaten werden er slechts 8 afgewezen is het te verwach ten, dat bij de leeraren, zoowel als bij de leer lingen het gevoel postvatte, dat het einddiplo ma gemakkelijk te verkrijgen was, bij de eer sten onbewust, bij de laatsten misschien ook bewust. Hieraan is het mede toe te schrijven, dat' I de leerlingen de ijver wel eens wat te wen schen overliet, terwijl door de leeraren moge lijk wel eens iets te gemakkelijk beoordeeld werd bij den overgang van de vierde naar de vijfde klasse. In het laatste cursusjaar deden beide gevolgen zich voelen. Door enkele leer lingen werd er niet voldoende gewerkt, de voor een eindexamen noodzakelijke krachtsinspan ning werd niet of slechts ten deele door hen gepresteerd. Bovendien waren er een paar leerlingen tot de vijfde klasse bevorderd dió beter nog een jaar de leerstof der vierde klasse hadden gevolgd. Zelf beoordeelden we de vijfde klasse in den cursus 19261927 als vrij slecht en vermoe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1