KABOUTER FEUILLETON DINSDAG 25 OCTOBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 HANZE-PROPAGANDA DIEFSTAL AANRIJDING hengelen SCHEEPVAART WEERBERICHT UIT ROTTERDAM R. K. SPORTVEREENIGING VOOR ROTTERDAM-ZUID ARBEIDERS-RESERVE een goede hond staat VOOR GEEN SLOOT. MAAR EEN RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR WOENSDAG RADIO WIEN. Gelegenheid voor jongeren HET VADERLIJK ERFDEEL den we op grond hiervan, dat eenige leer lingen het einddiploma niet zouden behalen. Het aantal der afgewezenen is echter veel hoo- ger geweest dan we dit hadden hunnen ver wachten. De maatstaf voor bet examen Bij het bovenstaande sluit zich direct de vraag aan: Is de maatstaf, die aan de Hoogere Burgerschool te Delft bij de bevordering van de vierde naar de vijfde klasse wordt aange legd, wel de juiste? Als antwoord hierop het volgende: Aan elke school zal men bij de bevordering tot een bepaalde norm moeten komen, welke norm dan mede afhankelijk is van de wijze, waarop aan die school door de docenten de cijfers worden bepaald. Of deze norm de juiste is zal in verschillende gevallen moeten blijken. De onjuistheid van de norm, die aan de H. B. S. te Delft werd en wordt gebezigd, is mij noch bij alle voorgaande eindexamens, noch bij den overgang van onze leerlingen naar an dere scholen, noch bij de prestaties van oud leerlingen der school in hun verdere studie, gebleken. Ik kan gerust zeggen, dat juist het tegenovergestelde het geval is. Door mij werden vergeleken de overgangs rapporten van de vierde naar de vijfde klasse van die leerlingen, die in 1927 hij het eind examen werden afgewezen, met de grensgeval len, waarin in voorgaande jaren tot de vijfde klasse werd bevorderd en, voor zoover ik kan -nagaan, is de maatstaf in 1926 dezelfde ge weest, alleen waren er in 1926 bij den over gang van 4 naar '5 meer grensgevallen dan gewoonlijk, hetgeen klopt met hetgeen ik reeds over het gehalte der vijfd» klasse heb gezegd. Alle leerlingen, die in de jaren 1921 tot en met 3926 bij het eindexamen werden afgewe zen, behoorden merkwaardigerwijs bij den overgang van 4 naar 5 niet tot de grensgeval len, waaruit misschien te eoncludeeren is, dat ook bij het afleggen van het eindexamen an dere factoren dan alleen die, welke betrek king hebben op schoolprestaties1 een rol spelen. Verder vergeleek ik; de grensgevallen bij de bevordering van de vierde naar de vijfde klasse aan deze school met de grensgevallen aan een groote Gemeente Hoogere Burgerschool, waar- wan Ik door tnssehenkomst van den directeur de gegevens verkreeg. Ook hier bleek mij, dat er geen noemenswaard verschil in beoordee ling of maatstaf bestond. Ten slotte vergeleek ik de rapportcijfers der vijfde klasse van 1926|1927 met de rapportcij fers in voorafgaande jaren, en vond dat in de voorgaande jaren minstens even zwakke lijs ten voorkwamen, alleen was hun aantal In 1926|'27 iets grooter dan gewoonlijk. In de voor afgaande jaren behaalden deze, op een enkele uitzondering na, alle het einddiploma, in 1927 echter niet. B. De beoordeeling van het examen. In de laatste jaren zijn' er geen mutaties in het corps leeraren van de Hoogere Burger school geweest, alleen werd het Natuurkunde onderwijs inden vorigen cursus aan een an der opgedragen, het is dus niet aah te nemen, dat de beoordeeling van de zijde der docenten afgeweken is van de in voorgaande jaren ge bezigde. Is er in het jaar 1927 bij het eind examen der Hoogere Burgerschool te Delft anders beoordeeld dan in voorgaande jaren, dan moet dit noodzakelijk een gevolg geweest zijn van de samenstelling van de Commissie van deskundigen. - Na deze zeven jaren ondervinding van het eindexamen In den tegenwoordigen vorm, kan ik verklaren: a. dat de maatstaf van de Commissie van deskundigen van grooten invloed is op het resultaat der examens; h. dat door de ze Commissie van deskundigen over het al. gemeen lager beoordeeld is dan door alle voorgaande Commissies, ten wier over staan aan de H. B. S. te Delft het eindexamen is afge. n o m e n. Hoewel ik hier zou kunnen volstaan met mededeeling van het onder B. genoemde als mij|n persoonlijke ondervinding, wil ik boven dien laten volgen de verschillende gegevens, die mij in deze meening hebben versterkt. Ie. In voorafgaande jaren was het aan tal onvoldoenden, dat aan de leerlingen werd toegekend lager dan dat het aantal onvoldoen den, voorkomende bij de gemiddelde rapport cijfers van de vijfde klasse, alleen was in 1922 het eeoste 3 grooter dan het tweede, in 1927 bedroeg echter het eerste 17 meer dan het tweede, een vermeerdering in aantal onvol doenden van 28 pet. 2e. Uit de grafische voorstelling, waarin is aangegeven het gemiddelde rapportcijfer en het gemiddelde examencijfer voor elk vak af zonderlijk, blijkt, dat de examencijfers in de aan 1927 voorafgaande jaren meest hooger zijn dan de rapportcijfers, terwijl in 1927 de ge middelde examencijfers bijna overal lager zijgx dan de rapportcijfers. De afwijking van de rapportcijfers is in 1927 wel zeer groot en is bijna geheel alleen in ongunstlgen zin, ter wijl in de voorgaande jaren deze afwijking hoofdzakelijk ten gunste van het examen blijkt te zijn. Dat er in 1921 en 1926 grooter afwijkingen van de gemiddelde rapportcijfers voorkomen dan in 1927, terwijl zij in 1921 en 1926 in gun- stigen zin voor het examen zijn en in 1927 in ongunsligen zin, gelijk in het rapport van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs wordt gezegd, kan alleen mijn mee ning, dat er in 1927 lager beoordeeld is, be vestigen. In genoemd rapport wordt ook vermeld, dat in 1927 de geheele figuur lager ligt, dit is niet geheel juist; de lijn der examencijfers ligt vrijwel geheel lager; wat de lijn der ge middelde rapportcijfers betreft, is dit alleen het geval voor de vakken Wiskunde, Natuur- en Scheikunde. Dat deze lijn iets ongunstiger is gelegen dan die van voorgaande jaren houdt verband met hegeen ik onder A over het ge halte der klasse heb gezegd. 3e. Wettelijk afgewezen candidaten, dit zijn candidaten, wier examencijfers niet voldoen aan een wettelijk voorgeschreven minimum, kwamen er bij de eindexamens te. Delft voor 1927 nooit voor, thans zijn er in 1927 alleen al vier. 4e. Groote afwijkingen tusschen rapportcijfers en examencijfers kwamen in voorafgaande ja ren veel minder voor dan in 1927, terwijl zij in dit laatste jaar in ongunstjgen zin voor het examen waren. Speciaal kwam* dit tot uiting in de vakken, die aleen mondeling worden geëxamineerd, waarin men zich in 20 minu ten een beeld had te vormen van de kennis der candidaten. Daar komen dus tegenover elkaar te staan de prestatie in de 20 minuten examen en de beoordeeling der docenten, ge baseerd op wat geleverd is in meerdere jaren. 5e. Het door de candidaten gemaakte schrif telijk eindexamenwerk wordt eerst door den betrokken leeraar nagezien en beoordeeld, ver volgens wordt het gezonden naar den deskun dige en ten slotte wordt op een vergadering door deze twee een definitief cijfer voor het werk vastgesteld. In voorgaande jaren was dit definitieve cijfer vrijwel steeds gelijk aan het cijfer, dat oorspronkelijk door den leeraar was toegekend, natuurlijk kwamen hierbij eenige afwijkingen voor, toch bedroeg het to taal verschil slechts enkele punten. In 1927 bedroeg het totaal der .definitieve cijfers 33 punten minder dan het totaal der door den leeraar toegekende cijfers. Zoodra de cijfers van de eerste groep van candidaten hij mji als voorzitter waren inge leverd, dit is na twee dagen van het monde ling examen en mij ook daaruit bleek, dat er een andere maatstaf was aangelegd, heb ik de deskundigen tot een spoedvergadering 'bijeen geroepen (waarin- aanwezig waren ue deskun digen en ondergeteekende), waarop ik aan de heeren deskundigen mijn zienswijze heb uit eengezet en hen heb medegedeeld, dat naar mijn meening de reeds toen gegeven cijfers een aanklacht inhielden tegen de Hoogere Burgerschool te Delft en tegen een examen regeling, die een dergelijk verschil in beoor deeling toeliet Wat het eerste betreft waren de deskundigen het niet ihet mij eens wat het tweede punt aangaat kwam zeer sterk naai- vo ren, dat ook deze deskundigen het betreurden, dat hun taak niet nauwkeuriger omschreven was en dat er geen nauwer contact bestond met andere commissies van deskundigen, waar door er meerdere eenheid in de examens kon worden gebracht/ Waar deze commissie van deskundigen reeds eenige jaren bij, de eind examens werkzaam Was geweest en zich daar bij een norm had gevormd, kon zij deze norm thans niet verlaten. De directeur vraagt ten slotte: Is het onderwijs in de vijfde klasse in den cursus 19261927 goed geweest? Natuurlijk is geen enkel corps volmaakt, toch kao ik deze vraag, op grond van de resultaten in voorgaande jaren en op grond van de ijver en toewijding, waarmede de docenten werk zaam zijn, met ja beantwoorden. Bovendien r®"1 ,_aan llet elnde van het eindexamen in bij monde van den voorzitter der deskun digen medegedeeld, dat het .teleurstellend re-' We hebben een bloelende afdeeling van de Hanze in Schiedam. In vergelijking met haar zusterafdeelingen in ons bisdom, maakt zij een uitstekend figuur. Maar zij kkn grooter zijn en daarom moét zij grooter zijn. De R. K. georganiseerde midden stand behoort alle R. K. middenstanders zon der eenige uitzondering te omvatten. Eigenlijk moest dat niet meer gezegd hoeven te worden. Welke stand is in de laatste jaren meer in verdrukking gekomen dan de middenstand; welke stand heeft meer aanvallen op zijn be staan zijner individueele leden te verduren? staan zijner individueele leden te verduren. Beter dan wie ook moesten de middenstan ders beseffen, dat alleen in hechte organisatie aan die aanvallen met succes het hoofd kan worden geboden. De Katholieke middenstander vindt die or ganisatie in de Hanze, welke ook zijn onschat bare geestelijke goederen veilig stelt. Dat alles moest niet weer herhaald hoeven te worden, maar feit is, dat nog honderden Katholieke middenstanders niet schijnen te beseffen, van welke groote beteekenis de R. K. Middenstandsvereeniging voor hen is en bij aller toetreding nog veel meer voor hen wor den zal. Om hun dat inzicht bij te brengen heeft het bestuur van de Hanze op Dinsdag 15 Novem ber een groote propagandavergadering uitge schreven in het gebouw van den Katholieken Kring, Lange Haven, waar de heer Chris Jan sen het woord zal voeren. En nu vragen we van de niet-georganiseerde katholieke middenstanders één ding. Zegt nu niet van te voren: dat is niets voor mij, en ik ga er dus niet heen. Gaat naar die vergade ring, desnoods met de heilige overtuiging, dat de Hanze niets voor u is, maar gaat er heen. Ge zult er in alle geval iets hooren, waarmee ge uw voordeel kunt doen. 'tZijn dan toch in alle geval uw belangen, niet slechts uw hooge geestelijke, maar ook uw tijdelijke belangen die daar besproken worden; en daar moogt gij, gij die klaagt en zucht over de slechte tijden, over de felle, wellicht oneerlijke con currentie, over uw kleine inkomsten en uw zwaar belastingbiljet en over al de miseries waarmee ge te kampen hebt, niet ontbreken. Of ge zoudt het aan u zelf te wijten hebben, wan neer u wordt toegevoegd, dat ge niet beter ver dient, omdat ge u de kleine moeite nog niet gelieft te getroosten te gaan luisteren naar een man, die al uw miseries kent en over de re medie daartegen langer heeft nagedacht dan gij- Een katholiek middenstander die de verga dering van 15 November in den Kath. Kring niet bijwoont, die derhalve nog niet eens wil vernemen, hoe een ernstig man, die de weder waardigheden van den middenstand door en door kent, over verbetering van den voor ve len ondraaglijken toestand denkt, geeft blijk van wel haast ongelooflijke lichtzinnigheid ten aanzien van zijn eigen belangen. En nie mand toch wil dat verwijt verdienen. Door de politie is gisteravond aangehouden de 18-jarige L. B. K., wonende Hoofdstraat, die zich vorige week op een houtopslagplaats aan de Voorhaven had schuldig gemaakt aan ■diefstal van een rijwiel en een watertank. Fiets en tank zijn bereids door de politie in beslag genomen. Gisteravond te omstreeks 7 uur werd op den Kelhelschen weg een luxe-auto, bestuurd door P. R., wonende Belerlandschestraat, aangere den door een met een paard hespannen wagen van den melkboer van Rijk "alhier, waarbij de •hs van den auto brak en een der spatborden werd ingedrukt. De schade bedroeg circa 75. Op het Zondag gehouden stedelijk concours, uitgeschreven door de hengelaarsvereeniging „Het Baarsje", behaalde de hengelaarsvereenl- ging De Zilvervooru den eersten prijs en een extra prijs, deze laatste voor de zwaarste ge vangen visch. sultaat geen verband hield met het gegeven onderwijs. „Toevallige omstandigheden hebben bij elkaar het minder gunstig percentage ge slaagden bewerkt" (overgenomen uit de no tulen). Te Schiedam aangekomen 24 October;' s.s. Nieuw Amsterdam, Holl. Am. Lijn, van Rotter dam; s.s. Kota Radja,.van Rotterdam, beide om hier te dokken in de "Wiltonhaven. Van Schiedam vertrokken, 24 October: s.s. Assia, ledig naar Rotterdam; b.s. Bertram Rickmers, naar Antwerpen; s.s. Radio Line, naar Saldanha Bay. Van Huil vertrokken 24 October: s.s. Agïli ty, met olie naar Schiedam. Verwacht wordt: 1 Meest matige tot fcrachtigen Z. tot Z.-W. wind, betrokken of zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Bij de door omstandigheden dikwijls moei zame ontwikkeling van het Roomseh leven in Rotterdam-Zuid viel tot nog toe ook een te kort aan R. K. Sportleven waar te nemen. In dit sportleven op katholieken grondslag gaat \hans echter, naar wij vernemen, een belang rijke en alleszins toe te juichen verbetering intreden, welke allen belangstelling van deel nemers en eventueel© donateurs verdient. Opgericht is n.l. de R. K. S. V. „Spartaan", waarvoor binnenkort reeds de bisschoppelijke goedkeuring en de benoeming van een geeste lijk adviseur te wachten. De vroegere voetbal vereniging van dien naam is tot nieuw frisch leven gewekt, doch is daarnaast in een alge- meene sportorganisatie omgezet. Zoo is bijv, een turnafdeeling al in voorbereiding. Voor de Zuiderstad is deze oprichting een feit van niet te onderschatten beteekenis, wes halve zij mag rekenen op de goedgezindheid van geestelijkheid en leeken. Elkeen voor zoo ver mogelijk en niet in het minst de talrijke jonge sportenthousiasten werke derhalve mee, om het R. K. sportleven tot ontwikkeling te brengen en op te voeren, opdat ook in dit opzicht Rotterdam-Zuid een goeden klank krijge. Voor hen, de reeds van hun sympathie door aansluiting of donateurschap willen blijk geven, kunnen we nog mededeelen, dat de heer C. Dalmeyer, Cronjêstraat 56, de 1ste secretaris van de R. R. K, S. V. „Spartaan" gaarne deze persoonlijke of financieele adhae- siebetuiging in ontvangst zal nemen. (Ingezonden) Evenals voor het havenbedrijf, zal ook voor andere bedrijven spoedig de tijd aanbreken, dat ook zij moeten overgaan tot het in stand hou den eener arbeidsreserve. Vooral voor het bouw bedrijf lijkt ons de tijd daar. Immers, wanneer het waar is dat een goede economische bedrijfs regeling er op gericht is, dat alle lasten door het bedrijf moeten gedekt worden, dan volgt logisch daaruit, dat voor die arbeiders in dagen van malaise of crisis, zij op een zoodanig peil worden gehouden en schadeloos gesteld worden, door het geven van hijslag, op wachtgeld stel len enz. Dit nu is mogelijk door een deel der werk loosheidskosten te verhalen op het bedrijf, wan neer wij het goed zien, zouden alle bedrijfs- heoefenaren, d.w.z. patroons, arbeiders, onder nemers en aannemers, alle dus zonder uitzon dering wettelijk verplicht moeten worden, hun deel hij te dragen tot onderhoud flier arbeids reserve. Door de technische hulpmiddelen en de ver eenvoudigde werkmethode ook op de bouwwer ken toegepast, zal het arbeidersreserveleger steeds grooter worden. Welnu, wil men de rechtvaardigheid betrachten, dan,zullen zij, die door de hulp der machine of van nieuwe werk methoden grooter winsten maken, deze voor een deel als compensatie dienen af te staan tot het in stand houden dezer reserve. In verschillende gemeenten des lands is reeds een begin gemaakt, door ook voor de arbeiders in los-vasten dienst der gemeente eene zooda nige reserve in het leven te roepen (Rotterdam) Moge door het gezamenlijk werken der ar- heidersorganisatis de publieke meening deze gedachte overnemen, en in de practijk verwe zenlijken. Een stuk sociaal onrecht zou hier mede hersteld worden. EEN R. K. GEORGANISEERD BOUWVAKARBEIDER. KOMT ER OOK WEL OVERHEEM Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 5.17 tot 's morgens 6.14. S c h e v e n i n g e n-h a v e n (1950 M.) 8.15 tot 5.berichten; 1212.05 zuivelber.; 1.30 tot 2.45 beursnoteeringen; 3.353.50 iand- bouwber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.305.35, zuivelber. Hilversum (1060 M.) 12.— politieber.; 12.352 lunchmuziek; 3—4 maak het zelf- rubriek; 67.15 dlnermuziek; 7.157.45 ge- zondheddshalfuurtje. over: Kinderuitzending; 7.-45 politieber.; 8.10 concert; 8.30 „De Erf opvolging bij Overpol", 1-acter. Speelt in da directiekamer van de S.O.S.-fabriek; 9.15 concert; 10..persberichten. Hulzen (1840 M., na 8 uur 1950 M.) 5.15 Prot. uitzending; 7.30 mej. E. Langeveld, viool, mej. C. v. G., viool, J. H. Smit Duy- zentkunst, bariton, R. Karssemeyer, orgel, en pianobegel. Rede van ds. J. A. Verhoog: De nood in de Z. O. Hoek van Drenthe. Rede van burgemeester van Schoonebeek, de heer O. Norbruis: De Arbeid der Groen van Prinsterer Ver. tot leniging van den nood. Daventry (1600 M.) 11.20 kwartet en dansorkest met solisten; 1.202.20 orkest; 2.50 Engelsche les; 3.10 muziek; 3.20 lezing; 3.50 kwartet; 4.05 lezing; 4.20 concert; 5.35 kinderuurtje; 6.20 orgelbespeling6.40 tuin- praatje; 6.50 nieuws; 7.05 orgelbespeling; 7.20 lezing; 7.35 pianosonaten van Haydn; 7.45 causerie; 8.05 sopraan; 8.20 „Traviata", opera; 10.50—1.20 variété; 11.20—12.20 dans muziek. Parijs („Raaio-Paris", 1750 M.): 10.50 muziek; 12.50—2.10 orkest; 5.05—5.55 solis- tencocert; 8.50 operettefragmenten; 10.50 sluiten. Langenberg (469 M.), Dortmund (283 M. en Munster (242 M.) 12.301.59 orkest; 4.50—5.50 Vesperconcert; 7.30 orkest en solisten; 9.5010.50 concert. Königswusterhausen (1250 M.) 11.207.05 lazinge nen lessen; 7.50 „Erster Klasse", klucht in 1 acte; 9.50—10.50 dans muziek. Hamburg (395 M.) 4.20 dansmuziek; 5.20 concert; 7.20 „Gevatter Tod", drama in 5 acten, daarna tot 11.10 dansmuziek. Brussel A509 M.) 5.20—6.20 kamer muziek; 8.35—10.35 orkest. Nadat Radio-Wien eenigen tijd geleden reeds de „Jugendbühne", het Jeugdtooneel, in het leven heeft geroepen, zal zij ook voortaan iedere week een uur lang jonge zangers, musici, en tooneelspelers in de gelegenheid stellen hun kunst ten gehoore te brengen. Een jury van een zevental bekende critici zal thuis aan het radio-toestel naar de uitzending luis teren en een oordeel over de prestaties uit spreken. BERLIJN MEER LUISTERAARS DAN NEW-YORK. Volgens de „Funk" zijn er in Berlijn thans meer radioluisteraars dan in de stad New- York, want Berlijn heeft met vier millioen in woners c.a. 500.000 ingeschreven luisteraars, terwijl de staat New-York met ruim tien mil lioen inwoners, waarvan ca. de helft in de stad New-York woont, er in het geheel 656.000 heeft. RADIOVERBINDING MET NIEUW-GUINEA De radioverbinding met Manokwari (Nieuw- Guinea) is weer in dienst gesteld. Vrij naar het Fransch van XAVIER MARMIER. 2). Dante heeft ergens gezegd". „Br bestaat geen grootere droefheid dan in den ramp spoed den gelukkigen tijd ie herdenken. En de arme in rouw gekleede moeder wordt floor haar herinneringen overstelpt. In dat dal heeft zij eens het levenslicht aauschogwfl: zij is daar opgegroeid, zij is daar in het huwelijk getreden. Er Is dan geen plek je, dat zij niet kent, geen hoekje gronds, dat geen dierbare herinnering in haar gemoed Wakker vcept. Aan den oever van die beek, heeft zij onder de oogen van haar moeder ge speeld ;iv 4He weiden heeft zij groote ruikers bloemen geplukt, waarmede zij op feestdagen het altaar van de kerk van Herserange ver sierde; in dat dorp heeft zij de onvergetelijke genoegens van een door en door gelukkig hui selijk leven gesmaakt; terwijl zij langs den zoom van die bosschen wandelde, heeft zij met een innig-zoete hartklopping de eerste beken tenis van de liefde gehoord van hem, die la ter haar dierbare echtgenoot geworden is. Daarop heeft zij rijk, opgeruimd, het harte vol zoete verwachting op een gelukkig leven flie Oorden verlaten. Zij keert er terug als weduwe, arm en neer gedrukt door verdriet en ellende. Laat ons verder gaan, zegt ze, terwijl ze Biet de hand over haar voorhoofd strijkt, als feffi herinneringen te verdrijven, flie haar; pijnigen. En de drie wandelaars vervolgen hun weg. Zij beklimt den heuvel, waarop het dorp Her serange gebouwd is, gaat regelrecht naar het dorpskerkhof, zoekt zorgvuldig rond en ont dekt eindelijk, bijna geheel onder gras en on kruid verborgen, twee vlak naast elkander lig gende zerken. Zij knielt op die door den tijd zwart gewoTden steenen neder, bidt voor diege nen, die daaronder een laatste rustplaats ge vonden hebben en vraagt hun, als konden zij haar hooren, om hun zegen. Zich daarop tot haar kinderen wendend, zegt zij met bevende stem: Henri, Clotilde, bidt voor uw grootouders, die hier begraven liggen. De beide kinderen knielen naast hun be droefde moeder neer en bidden met saamge- vouwen handen en neergeslagen oogen vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten voor de hun onbekende overledenen. Door haar aandoeningen overweldigd barst de ongelukkige vrouw in tranen uit, drukt haar kinderen onstuimig tegen haar hart, ter wijl zij met gesmoorde stem, kermt: O mijn God! wat zouden mijn goede ouders veel van mijn lievelingen gehouden hebben! In de nabijheid staat een huis, dat zjj in het voorbijgaan herkend heeft, ondanks de veran deringen, welke er aangehracht zijn. Zij keert terug, zij zou er zoo graag nog eens zijn bin nengegaan. Maar in de deur staat een blaffen de hond, die zijn geduchte tanden Iaat zien en vlak naast den hond een man, die inplaata van het woedende dier te sussen of terug te houden, het integendeel schijnt op te hitsen en terwijl hjj bedaard zijn pijp rookt, die treu rende vrouw met haar angstige kinderen spot- Jtend aan kijkt. De bedroefde weduwe herin nert zich den tijd, waarin de vrienden yan haar ouders yroolij!^ dien dremi>el overschre den, waarin haar lieve moeder haar leerde de armen bij te staan en de bedroefden te troos ten. Zuchtende laat zij haar hoofd nog dieper op haar borst zinken en vervolgt met haar kin deren haar weg. Een half uur verder, in het dorp Saulnes, staat het huis, waar zij gelukkige dagen heeft doorgebracht met haar innig geliefden echt genoot en een beminnelijke schoonmoeder en dat thans ook in vreemde handen is overge gaan. Nu zij het terug ziet, durft zij niet te blijven staan, daar zij vreest een oude boerin, die aan den kant van den weg bezig is met grassnijden en vraagt haar den weg naar de woning van mijnheer Mazerolle. De boerin Btaart haaT vlak aan, alsof zij meent de vreem delinge te herkennen. Doch de vrouw denkt, dat zij zich vergist, wijst haar met den vinger aan het einde van het dorp op een groot wit huis en gaat daarna weer met haar werk voort. De moeder met haar twee kinderen gaat naar de haar aangewezen woning, klopt aan de deur en vraagt of mijnheer Mazerolle thuis is. Ik weet het niet, antwoordt de dienstbode op stuursehen toon. Wilt gij mij uw naam zeggen? Mevrouw de Saulnes. Ik zal gaan kijken, of mijnheer Mazerolle thuis is. Eenige oogenblikken gaan voorbij. Mevrouw de Saulnes wacht in een met overdreven weel de gemeubileerde voorkamer. Een uitroep van verbazing doet zich in een aangrenzend ver trek hooren. Een deur wordt met veel geraas gesloten. Een zware stap klinkt door de stee nen gang. De dienstbode komt weer binnen en zegt op eerbiedigen toon: Als mevrouw zoo goed wil zijn mij te volgen, zal iku naar den salon van mijnheer Mazerolle brengen, ,*V4t£SjfS i« "9»'« Henri, zegt mevrouw de Saulnes tot haar zoontje, blijf zoo lang hier met je zusje, tot ik terug kom. Arme kinderen, jullie zult wel erg vermoeid zijn; gaat daar maar naast elkaar zitten. Gewoon om te gehoorzamen, gaan de kinde ren direct op de hun aangewezen plaats zitten. Maar alvorens mevrouw de Saulnes de kamer verlaat, vraagt Clotilde haar met een vleiende stem: U komt toch immers gauw terug, is het niet, mama? Ja zeker, ik kom gauw terug. Spoedig, inderdaad, komt mevrouw de Saul nes terug; haar voorhoofd is gefronst; haar sombere blik, haar saamgeknepen lippen too- nen ten duidelijkste aan, dat zij aan een hevige gemoedsaandoening ter prooi is, welke zij met inspanning van alle krachten poogt te onder drukken. Mijnheer Mazerolle komt achter haar aan met ontbloot hoofd en een deemoedig, kflui- pend, verlegen voorkomen. Zij stapt met haastige schreden de kamer door, waar zij haar kinderen achtergelaten heeft. Om hun wat afleiding te bezorgen is de dienstbode de kinderen van baar meester gaan halen: een gespierden knaap, bijna even oud als Henri en een lief meisje van ongeveer denzelfden leeftijd als Clotilde. Gedurende het onderhoud van hun ouders in den salon, had den de kinderen met de vrijmoedigheid, hun leeftijd eigen, reeds kennis met elkaaT ge maakt en speelden en babbelden vertrouwelijk met elkaar. Bij het zien van die kinderlijke vertrouwe lijkheid, fronste mevrouw de Saulnes de wenk brauwen, terwijl mijnheer Mazerolle daarente gen, die denzelfden indruk kreeg als zijn be zoekster, een soort van verlichting ondervond en zich daardoor zelfs aangemoedigd voelde om de dame te naderen en tot haar te zeggen: _j— Heeft a dan werkelijk zoo veel baast om te vertrekken, mevrouw? Zal ik de eer niet mogen hebben, dat n hier in mijn huis het middagmaal gebruikt? Dank u! gaf mevrouw de Saulnes hem droogjes ten antwoord. Mag ik u dan ten minste eenige vervei> sching aanbieden? Dank n! Maar, als u dan toch terstond naar Lose* guy wil terugkeeren, sta mij dan ten minst* toe een rijtuig te laten voorkomen om u er heen te brengen. Dank u! herhaalde mevrouw de Saulna# met, zoo het kon, nog meer koele onverbidde lijkheid. Goeden dag, mijnheer, vervolgde zij, terwijl zij op den heer des huizes een blik wierp, waarin een onbeschrijflijke mengeling van wantrouwen en minachting doorsche merde. Vaarwel, mevrouw, stotterde mijnhee» Mazerolle, die door dien blik verpletterd schee» en diep boog om zijn schaamte te verbergen. Mevrouw de Salunes verliet met haar kinde ren het huis en stapte in haar ontroering, zon der er aan te denken, met snelle schreden voort. Mama! fluisterde Clotilde, die zij bij do hand hield. De klagende toon, waarop dit woord uitga- sproken werd, deed de moeder plotseling uil haar mijmering ontwaken. "Wat is er kind? vroeg zij met een bewo gen stem. Ik heb zoo'n honger, mama! Mijn hemel, dat ik daaT beelemaal nUd aan gedacht heb! Het is waar, arm kind, en je broertje moeten wel ergen honger heb ben. Sedert dezen morgen hebben jullie niets meer gegeten en daarbij nog wel zoo'n langen afstand te voet afgelegd. Ha! ging zij voort, terwijl zij om zich heen zag, daar is gelukkig een logement, E (Wordt vervolgd)»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2