Tweede Blad Dinsdag 25 October 1927 Pagina 1 f TWEE ZIELEN, EEN GEDACHTE t ONVERDACHT GETUIGENIS t HET MODERNISME IN DEN ISLAM DE TANDTECHNICI HET 25-JARIG BISSCHOPSJUB1LÉ VAN MGR. A. J, CALLIER DE DAMDOORBRAAK TE 'S HERTOGENBOSCH MGR. JOANNES ZWIJSEN HERDACHT DE PORTUGEESCHE BANK BILJETTEN-KWESTIE DE POTEMKIN-ZAAK Deelneming aan een verboden vereeniging Daar zit wat achter! ïn de dagen, dat de S. D. A. P. nog af schrikte door haar Vlakweg anti-gods dienstige uitingen, zocht zij invloed te krijgen op de arbeiders via de „moderne" vakvereeniging. En van de laatste werd dan •naar staag beweerd, dat zij onafhankelijk stond, neutraal was, alleen voor vak belangen streed. -'lie dagen zijn lang voorbij: iedere Nèder- iar.dsc.he arbeider weet nu wel, dat N.V.V. en S.D.A.P. twee zielen zijn, vervuld van een <m dezelfde gedachte. Alleen liep den laatsten bid de strijd ..over de vraag: hoe de heide organisaties nog inniger te vereeni gen zouden zijn met elkander. Stenhuis, de voorzitter van het N.V.V. opperde toen de idee om een arbeiderspartij 1° stichten maar daarvan wilde de S.D.A.P. niiis hooren en hij monde van Vliegen, 'naakte zij hel voorstel af. i'och is Stenhuis' denkbeeld niet om hals gebracht, wel heeft het N.V.V. de heele S.D.a.P, niet opgeslokt, maar de commissie.' ingesteld om de satrfenwerking tusschen heide organisaties te cndwsoeken, zal op het a.s. Congres toch voorsteden, dat 'er een algemeene raad ze! worden gevormd uit 'eden, aangewezen door N.V.V. en S.D.A.P. Eti de bevoegdheid van dezen raad zal zoo ver gaan, da» noch de S.D.A.P., noch het N.V.V. meer op cd**» hout ie zullen mogen handei&ii. Daaruit voigi dak, dat het N.V.V. nu open lijk zich vereenzelvigd heeft met 't socialisme sooais ite i.D A.P. dit propageert. De laatste ls haar alleen zeggingschap op politiek ter rein kwijt. Het zal een harde pil zijn, die de oude Ësdeapeesche leiders te slikken krijgen op het, a.s. Congres! Al herhaaldelijk is van Katholieke zijde t°t de socialisten gezegd: indien gij anti godsdienstig noch anti-Kerkelijk zijt, staak dan uw onwaardige aanvallen op onze Kerk, onze ideeën, onze geestelijken. Het is toch vanzelfsprekend, dat de Katholieken te veel eigenwaarde hebben aan tafel te gaan zitten met degenen, die er op uit zijn hen voort durend te krenken. Nu zijn er wel socialisten, die doen alsof hun neus bloedt en hij hoog en laag beweren, dat ze nooit of nimmer met den godsdienst spotten, maar dit spelletje is toch werkelijk al lang doorzien. Na. nu\ Marchant, die eenige jaren gele den al klaagde over de anti-godsdienstige m. paganda in do sociaiistis- schrijft nu ook het, liberale „Vaderland" over do Socialisten, die maai- voortdurend de runea- werking op politiek terrein met de Katho lieken zoeken: Ondertusschen trekt De Notenkraker zich daarvan niets aan, maar beleedigt sys tematisch den gewenschten bondgenoot in wat hij het liefste heeft. Nu weer over de Katholieke Handelshoogeschool te Tilburg, waarvan gezegd wordt, dat ze wel geen kas sier zal opleiden, die er nooit met de kas van door kan gaan, maar wel geen kassier, die als hij dit doet, vergeten zou eerst een kruis te slaan. Wij erkennen graag, dat hiermee alle record van beleedigings-virtuoslteit is ge slagen, maar het is tevens ontstellend van Politieke domheid. "Alle record van beleedigings-kunstvaar- digheid geslagen". Met lieden, die zich noodeloos vermeien in zulke aardigheden, vangt men geen samen- Werking aan vooraleer zij politiek fatsoen geleerd hebben. In de afgeloopen week heeft in de nieuwe 'Turksche hoofdstad Angora een congres Plaafa gehad van de Turksche Volkspartij, Vveike geleid wordt door Moestafa Kemal I'asja, die vrijwel als dictator in Turkije beerscht. Kemai heeft op dit Congres zijn pro- grarnrna ontvouwd in een rede, waarvan de voorlezing een dag of zes duurde; zij VNas dan ook niet veel minder dan een vol- ledig overzicht der allernieuwste Turksche geschiedenis, waarin het eigen werk van den dictator natuurlijk een ruime plaats innam. Op 20 October betoogde Kemal, dat de Turksche republiek volkomen godsdienst los moet zijn en dat de grondwettelijke epaling, volgens welke het Mohammeda nisme de Turksche staatsgodsdienst is, bij c'° eerstvolgende gelegenheid geschrapt "beest worden. O it Kemal's houding tegenover den gods- dienst blijkt verder, dat de Turksche dicta- '°r beslist anti-godsdienstige beginselen is toegedaan. Toen Kemal bij het einde van den vrij heidsoorlog door het gemeentebestuur van Angora werd uitgenoodigd een godsdienst oefening bij te wonen om Allah (God) voor r'e overwinning te danken, weigerde hij bhet de roededeeling, dat alleen zijn degen u''kije had bevrijd. Sedert hij staatshoofd 's, heeft hij nog geen voet in een moskee gezet.. D'j de opening van een school te Erzeroem Stiet lijj den Mohammedaansche priester, die beginnen wilde gebeden te verrichten, op zij met de opmerking, dat „de president van de republiek voorgaat". In een ministerraad werd zijn aandacht gevestigd op een Mohammedaansche bepa ling, die wel eens tegen zijn politiek zou kunnen worden aangevoerd. Kemal smeet daarop den Koran (het heilig hoek der Mohammedanen) door de kamer met de op merking, dat „de vooruitgang niet kan wor den bevorderd door wetten en bepalingen, vastgesteld voor een vorige generatie." De Turksche autoriteiten hebben onlangs bepaald dat de verlichte Koran-teksten, die 's avonds op de minaretten (torens der Mohammedaansche bedehuizen) plegen te verschijnen, voortaan moeten worden afge wisseld met liclit-reclames, als „Koop Turk sche producten" of „Koop lucht vaar tlo ten". Zoon voorgaan der burgerlijke overheid mist natuurlijk zijn uitwerking niet; het bezoek aan de moskeeën moet dan ook zeer verminderd zijn, evenals het aantal der. Turken, die nog de strenge vasten-plichten onderhouden, welke hun godsdienst voor schrijft. De regeering heeft niet alleen de fez en de tulband, de traditioneële hoofdbedekking- gen der „geloovigen", verboden, maar in haar nieuwe wetboek ook de vrouw gelijk gesteld met, den man en de veelwijverij afgeschaft. Turkije is losgemaakt van het Kalifaat; wat dit in de toekomst te beteekenon heeft voor Christendom en Mohammedanisme beide, is nog niet te overzien, maar het schijnt, dat de kansen voor Christelijken arbeid in Turkije nu veel beier worden. Er wordt beweerd, dat Amerikaansche zende lingen, die vroeger vooral onder Grieken en Armeniërs werkten, nu op hun scholen veel Turken krijgen. De Turksche wet schrijft wel godsdienstloos onderwijs voor gedurende de vastgestelde uren, maar daarna Iaat zij godsdienstonderricht toe en de leerlingen die willen, kunnen er gebruik van maken. Dat dit alles feiten van beteekenis zijn, die op den duur geweldige beroeringen moeten verwekken in de Islamietische wereld, behoeft niet herhaald; maar welke gevolgen zij zullen hebben, is nog niet te voorzien en zal wel afhangen van de vraag hoe lang Kemal heerscht en of er op zijn vrijzinnig beleid geen reactie volgen zal. Aan een vierde gedeelte der aanvragers de bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunde verleend. DE BESLISSING VAN DEN MINISTER Bij de wet van Juni 1925 werd, zooals be kend, de mogelijkheid geschapen, dat aan tandtechnici de bevoegdheid wordt verleend de tandheelkunde uit te oefenen. In verhand met de oppositie tegen dezen maatregel heeft de Minister van Arbeid een commissie benoemd, die hem van advies zou dienen over de vraag aan wie de bevoegdheid zal worden verleend. Deze commissie, bestaande uit twee tand artsen en twee tandtechnici met Mr. Limburg als voorzitter,, heeft advies aan den Minister uitgebracht. Het Persbureau Vaz Dias verneemt, dat de Minister op grond van dit advies dezer dagen zijn definitieve beslissing aan de betrokkenen heeft medegedeeld. Aan slechts ongeveer een vierde gedeelte van de 167 aanvragers is bericht, dat hun de bevoegdheid tot het uit oefenen der tandheelkunde is verleend. H. M. DE KONINGIN. Van het Loo terug in Den Haag Met den gewonen Staatsspoortrein van 9.04 uur, die met 20 minuten vertraging binnen kwam, en waarin zich het koninklijk salon rijtuig bevond, is gisterenavond H. M. de Ko ningin van Het Loo voor enkele dagen in Den Haag' aangekomen. H. M. werd vergezeld door H. K. H. Prinses Juliana. De vorstelijke personen werden in het sta tion begroet door den burgemeester, mr. J. A. N. Patijn. Door de koninklijke wachtkamer be gaven zij zich naar de buiten gereed staande hofauto's, waarmede naar het Paleis werd ge reden. Er bevonden zich zoowel op het perron als in de Rijnstraat vele belangstellenden. PRINS HENDRIK. Z. K. H. de Prins is voornemens 30 dezer voor eeni-ge weken naar Duitschland te ver trekken. EEN PRACTISCHE ZIEKENAUTO werd te Alkmaar gebouwd door de fa. Jac. Met. De brancard kan, door het neerslaan van de achter klep, gemakkelijk worden ingeschoven, terwijl een zijdeur toegang geeft voor begeleidende personen, De uiterlijke afbouw der Kathedraal te Haarlem als feestgave. EEN SCHRIJVEN VAN MGR. M. P. J. MöLLMANN. Zondag is in tie kerken en in de kapellen van het Bisdom Haarlem het volgend schrijven van den kansel afgelezen: „Aan de Zeereérwaarde Geestelijkheid en aan de Geloovigen van. ons Bisdom. Vrijdag as. 28 October is voor ons Diocees een zeldzame, een gewichtigedag. Or.ze eer biedwaardige Kerkvorst zal dan het Zilveren Jubeljaar zijner Consecratie tot Bisschop in treden: een feit, dat in ons Bisdom sinds de instelling der bisschoppelijke Hiërarchie nog' niet is voorgekomen. Gewichtig is voor ons allen die dag, omdat wij dan herdenken vijf-en-twintig jaren vol van zwaren, rusteloozen arbeid voor het geestelijk „heil van ons allen. Wij willen niet optellen alle de monumenten van krachtig bestuur, in d'aV lange tijdsverloop opgericht: die schier ontefSare gedenkteekënen van godsdienstig, charitatief'en sociaal leven, onder leiding en met den zegen des Blsschöps gesticht; maar U voornamelijk hérimieren aaii de zware zorgen, dag en nacht gedragen door den Opperherder van het Diocees, door onzen Vader iu Christus, die in het volle besef zijner zware verantwoordelijkheid, ons allen, zijne geestelijke kinderen, inliet hart draagt; wiens bisschoppelijk hart gedurende een kwart eeuw gejuicht heeft, wanneer zijne vermaningen en aansporingen tot het goede verstaan werden en opgevolgd; wiens hart ook zoo dikwijls heeft moeten bloeden, wanneer de hem zoo dierbare kinderen de wenken des vaders niet wilden zien en, tot eigen onheil, eigen inzichten bleven volgen. Dankbare, kinderlijke liefde moet dan ook de grondtoon zijn van het feestlied, dat wij in dit jubeljaar zullen zingen. En die dankbaarheid moet zich uiten, zich omzetten in een daad. Vandaar dat. het Hoogwaardig Kathedraal Kapittel in. het volle vertrouwen op uw aller medewerking (die van den kant der Geestelijkheid reeds schitterend bleek) heeft besloten, aan Monseigneur de vreugde te be reiden, om op zijn "jubeldag de Kathedrale Kerk van Sint Bavo, althans van buiten, geheel voltooid te mogen zien; en <1® Plannen heeft doen uitwerken en vaststellen voor den bouw der twee nog ontbrekende Torens en voor den verderen afbouw aan de buitenzijde. Het is allen bekend, welk allergrootst aan deel onze Bisschop heeft gehad in de voor bereiding, de stichting en.de versieriug van dit heerlijk monument van levendig geloof en edel- moedigen offerzin der Haarlemsche Diocesanen en wij begrijpen dus ten volle, met wat blijd schap de Hoogwaardige Jubilaris op Zijn Zil veren Jubelfeest zal binnentreden in de vol tooide Kathedraal. Beminde Geloovigen wj hebben vast ge rekend op uwe krachtige medewerking en wij zijn overtuigd, dat -g+r tttt- liefdevolle waar deering voor al het, goede, U zoo lang door dezen uwen Bisschop geschonken, van harte gaarne zult willen offeren voor dit kostbare werk. Wij handelen daarom zeer zeker overeen komstig den drang uwer harten, wanneer wij met volle instemming van ons Hoogwaardig - Kapittel hij deze» voorschrijven, dat op Zondag a.s., 30 October, het Feest van Christus Koningschap, In alle Kerken van ons Bisdom en in alle Kapellen, waarover een Rector is aangesteld, eene collecte met open schaal zal geschieden onder alle H.H, Missen „voor (len uiterlijken afbouw der Kathedraal, als feest gave aan onzen jubileerenden Bisschop". Wij durven de stellige verwachting uitspre ken, dat de eerbiedige genegenheid, welke gij allen voor uwen Opperherder en Leidsman ge voelt, U zal aansporen zooveel te geven, als ieder naar vermogen bij machte is. En zal dit ons Schrijven op Zondag 23 October a.s., op de gebruikelijke wijze, van den kansel worden voorgelezen. Gedaan te Haarlem op den Octaafdag van St. Bavo 1927. P. J. MöLLMANN, Vicaris-Generaal", De parochie „Sint Bavo" zal zorgen voor een aanzienlijke verfraaiing van hét interieur der Kathedraal. Een nieuw parochie-altaar zal worden ge plaatst en dit zal met het priesterkoor op de hoogte gebracht worden van het hoogkoor. Thans liggen altaar eiï koor gelijkvloers met het scliip der Kathedraal. Naar wij vernemen zijn Altaar en Communiebank besteld. Een en ander is een cadeau der parochie van den Hoogeerw. Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt ter gelegenheid van diens zilveren priester feest, dat in Maart j.l. werd gevierd. Voor de Communiebank werd toen aan Z. H. E. als cadeau der parochie een aanzienlijk bedrag aangeboden. de NOODDAM GEREED. De Znid-Willcmsvaart weer gewoon bevaarbaar. De krachtige maatregelen, welke genomen waren om de damdoorbraak bij de sluiswerken aan de Zuidwillemsvaart te 's-Hertogenbosch te herstellen en die, ondanks het zeer ongun stige weder den gelieelen nacht van Zaterdag op Zondag werden voortgezet, hebben de ge volgen dezer doorbraak kunnen beperken. Men is er in geslaagd om een noodwand op te werpen, waar Zondagmiddag het water nog slechts doorheen sijpelde. Het water is nu wedeb op gewoou peil ge bracht. De uooddam van zakken zand ls ge reed. De Zuid-Willemsvaart was gisteren weer gewoon bevaarbaar. C. LOEFP 1 In den ouderdom van 49 jaar is te Ctrecht overleden d» heer C. Loeff, hoofdinspecteur yan de Levensverzekering-Mij. „Kosmos", De onthulling van een monument. IN ZIJN WOONPLAATS KERKDR1EL. Kerkdriel. Ivet geboortedorp van Mgr. Joan nes Zwijsen, heeft Zondag een daad vol pië teit verricht. Met het zelfde enthousiasme, waarmee het reeds zijn trotschen Zwijsentoren tot stand bracht, heeft het thans een eerezuil opgericht voor den grooten bisschop. Het oude dorpsplein eeuwenlang „Delkant" gelieeten wordt volgens raadsbesluit voortaan Mgr. Zwij- senpiein genoemd, terwijl daar tevens in brons vereeuwigd staat de grootste burger van een vergeten Maasdorpje, wiens naam door gansch Katholiek Nederland met bewondering wordt genoemd. Zondag was het feest in het dorp. De lande lijke rust had plaats gemaakt voor een druk vertoon van vlaggenge wapper, guirlandes- en eereboog versieringen. De gemeente stond in feestdos, gelijk men het pleegt te noemen. Door den pastoor van Kerkdriel den zeei'eerw. heer M. B, Maas-sen werd een solemueele Hoog- De zeefëerw. pater Vau Kessel O.F.M. oud Drielenaar en pastoor te Delft hield de feest preek, waarvoor hij zich als tekst had ge kozen: En nu zal de leider opstaan, die mijn voile moét leiden. Na de H. Mis werd dóór hef vólk gezamenlijk het feestlied gezongen„Wees welkom in gouden gloren". Des middags om 2 uur had wederom een indrukwekkende plechtigheid in de parochie kerk plaats. De Bisschop van 's Hertogenbosch Z.D.II. Mgr. A. F. Diepen, celebreerde een pontificaal Lof, waarbij met irector Zwijsen, de geestelijk heid van Driel en te Driel geboren priesters suis opgedragen. De plechtigheid Na het Lof stroomde de kerk leeg en spoedde leder zich naar het Mgr. Zwijsenplein om er een goede plaats te veroveren rond het voor de autoriteiten en genoodigden gereserveerde ge deelte. Met de harmonie voorop en begeleid door een stoet van bruidjes begaf Mgr. Diepen zich van de kerk naar een tribune bij het monument. Op den achtergrond stelden de harmonie en zangers zich op, terwijl de autoriteiten en ge noodigden door de orde-commissarissen hun plaatsen kregen aangewezen. De voorzitter van het uitvoerend comité de heer C. A. Vissers opende de plechtigheid met woorden van welkom, waarna hij tot Mgr. Die pen het verzoek richtte het monument te wil len onthullen. De Bisschop deed het omhulsel valien en toen stond voor aller oogen de bronzen buste van den grooten kerkvoogd, zooals deze door den beeldhouwer Aug. Falise is gemodelleerd en uitgevoerd. Een bisschoppelijke rede Toen Mgr. Diepen het omhulsel had doen vallen sprak liij ougebeer als volgt: Zoo even heb ik een daad voltrokken, waar door het werk van uw comité is voltooid. Nu rijst voor onze oógen het heerlijk borstbeeld van Mgr. Zwijsen,den grootten zotjn, dien Driel ooit aan ons vaderland en de kerk heeft geschonken. Dit monument is gesticht door de burgers van Driel. Altijd zal het hier blij ven staan en zal het zijn een herinnering aan de liefde die Mgr. Zwijsen aan Driel, het vader land en de kerk heeft toegedragen. Als ik uit spreek mijn wensch, dat de herinnering aan Mgr. Zwijsen door dit monument moge be waard blijven, laat ik daaraan dan toevoegen mijn dank, dat gij allen hebt meegewerkt om dit beeld tot stand te brengen. Leve onze onsterfelijke voorganger op den bisschoppelijken troon in uw aller herinnering voort, leve hij voort in onze en uwe werken, opdat wij eenmaal met hem bij God het loon ontvangen voor het vasthouden aan de begin selen die wij tot onzen laatsten ademtocht ho pen te toonen. Na liet zingen van het feestlied door het volle, werd door rector Zwijsen vervolgens de feestrede uitgesproken. Rede rector Zwijsen. Bij de geestdrift, die tk overal rondom mij zie oplaaien en om zioh grijpen als een vuur vonk in'het droge riet, past een geestdriftig woord Gelukkig Drieldat aldus zijn grootsten zoon weet te eeren Zalig het volk, dat zijne groote mannen eert Wat zegt ons nu dit heerlijke beeld, dat, op zijn verheven voetstuk van graniet, de bronzen beeltenis draagt van uw grooten zoon en mede burger Het graniet zegt, dat hier in de harten der Drielenaren, vast als graniet, de gedachtenis aan den grooten Aartsbisschop gevestigd ls. Het brons zegt ons dat dat voorhoofd de stor men trotseerde,' onwankelbaar in zijn Godsver trouwen. Dié mond, die lippen, zwijgen nu, maar zij spraken tijdeus zijn leven woorden van gezag tot grooten en kleinen, woorden, zacht waar 't lijden kon, maar sterk en krach tig, waar 't noodig was. Wat zegt u dat beeld hier vóór ons Het zegt voor den buitenstaander dat in het hart van het Drielsche volk dankbaarheid leeft voor de gunst der Voorzienigheid. Dankbaar zijt ge Drielenaren, dat bewijst ge heden door dit beeld, door uw geestdrift. Zult gij het ook zijn in de toekomst Zult gij zijn al3 uw groote medeburger, zacht en sterk zoo als zijn wapen luidt, zach voor het goede, maar sterk, onwrikbaar sterk tegen het kwade? Welnu, dan zegene u God. Zoo zij het Hierna werd door een mannen- en kinder! koor onder harmonie-begeleiding de Zwijsen- cantate gezongen gevolgd door het feestlied der kinderen. Door het nationaal Zwijsen-comité werd een krans aan den voet van het monument gelegd en nadat door het parochiaal kerkbestuur de zorg voor het monument op zich was genomen en de kinderen aan Mgr. Diepen nog een hulde" hadden gebracht word de plechtigheid gesloten met het gezamenlijk zingen van- „Roomsehe Blijdschap". G. W. PUTTO. 1 In den ouderdom van 54 jaar is te Arnhem overleden de heer G. W. Putto, inspecteur Yan het lager onderwijs In de inspectie Ede en lid der Provinciale Staten van Gelderland. EEN SPELMONUMENT uit den hocky-wed- strijd H.O.L.Togo, welke ie Den Haag werd gespeeld en met 3- -1 eindigde. Conclusie van den Advocaat-Generaal bij j den Hoogen Raad. VERWERPING VAN HET INGESTELDE CASSATIEBEROEP, De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Van Lier, heeft gisteren conclusie geno men in de bekende zaak der Portugeesclie bankbiljetten, waarbij de heer K. M. door het Haagsclie Hof is veroordeeld tot 2 jaar gevau- genisstraf. Op grond van een en ander zal naar de meer ning van den Advocaat-Generaal geen der aangevoerde middelen tot cassatie kunnen lel- den. De Advocaat-Generaal concludeert, dat liet beroep, voorzoover het tegen de vrijspraak ia gericht niet ontvankelijk worde verklaard en! overigens worde verworpen. INTERNATIONAAL FILM- EN BIOSCOOP-. CONGRES TE DEN HAAG. Het bioscoop-vraagstuk van Katholiek j standpunt bezien. In April 1928 zal een internationaal Congres! over het film- en bioscoopvraagstuk, bezien van katholiek standpunt, gehouden worden. Het Congres zal gehouden worden geduren de en in aansluiting met het Congres van de internationale Unie vau R. K. Vrouwenbonden, dat in die maand in het hotel De Witte Brug iu Den Haag plaats vindt. Het secretariaat van genoemd comité is ge vestigd te Rotterdam, R. Rottekade 63. Voor den Hoogen Raad is gisteren behandeld het cassatieberoep van de bestuursleden der Vereeniging Artikel 188 Gemeentewet te Vlis- singen, die wegens deelneming aan een verbo den vereeniging door de Rechtbank te Middel burg zijn veroordeeld tot f 40 boete, welk von nis bevestigd is door het Haagsche Gerechtshof, Zooals men weet heeft deze vereeniging inder tijd de film Potemkin voor haar leden ver toond. In deze zaak werd voor den Hoogen Raad gepleit door mr. J. E. W. Duys. De conclusie werd bepaald op 7 November, I DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT, Schadevergoeding aan de weduwe G. SLECHTS EEN TIENDE VAN HET GEVRAAGDE De 3e Kamer der Haagsclie rechtbank heeft aan de weduwe G., die eenige dagen gearres teerd is geweest als verdacht van den moord op mej. Wiik aan het Bezuidenbout, maar dis daarna weder op vrije voeten moest worden vrijgelaten, omdat tegen haar geen verdere ver volging werd ingesteld, een schadevergoeding; toegekend van 250. De advocaat van weduwe G., mr. v. d. Oevert had een vergoeding van ƒ2500 gevraagd. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. BATAVIA, 24 October. (ANETA). Naar uit Singapore wordt gemeld, is de heer N. Storm, employé van liet officieele Toeristenbureau, die in liet laatst van September spoorloos ver dween en over wien men in groote ongerust heid verkeerde, aldaar gezien als schepeling van het s. „Preussen". TELEGRAFEEREN VAN FOTO'S. Bevredigende resultaten Naar de „B. Z." meldt, heeft de firma Sie mens met steun van den technischen dienst der Duitsche telegrapliie in alle stilte proeven genomen met het telegraphietoestel voor het overbrengen van prenten en photo's. De proeven zijn langs de gewone telegraaf lijnen genomen. Het resultaat dezer proefnemingen, waar voor zoowel te Berlijn als te Weenen een zend en ontvangtoestel opgesteld zijn, is zoo bevre digend, dat de telegraaf thans overweegt, bin nen niet al te langen tijd gelegenheid te geven tot bet overbrengen van photo's, platen, enz., tegen een tarief, dat niet al te hoog zal zijn, Op deze wijze zullen ook documenten en, stenogrammen kunnen worden overgebracht^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5