DINSDAG 25 OCTOBER 1927 STAATSBEGROOTING 1928 HET „MUSEUM VAN STOLK" #i ii| 1 s II*: :4i& ui lil' ftë! UITVOERING MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT UIT MAASSLUIS UIT VLAARDJN3EN Algemecne Beschouwingen. VOORLOOPIG VERSLAG. Versdbeaes» is liet Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk I der jjpats- begrootiug voor 1924. Het volgend# 1» ar aan ontleend: Bij alie waardseriuï voor der. arbeid van ver schillende leden 7au het tegenwoordig# kabinet, werd vrij algemeen 1 >etreur. 1, dat het optreden van een parlementair kabinet nog steoos niet mogelijk schijnt. Verscheidene leden vestigden Inzonderheid de aandacht op de verzwakte positie imn de volksvertegenwoordiging. Intusschen werd opgemerkt, dat het bGstaan van den abnormalen toestand aan dit kabinet niet kan worden verweten. Het kabinet heeft verklaard beTeid te zijn tot heengaan, wanneer het kennis zou hebben gekregen, dat z,le"n een nieuwe meerderheid zou hebben gevormd en op deze mede dee iing wacht het. De Coalitie. Over de vraag ot reeds symptomen van een meerderheidisToröitng aanwezig zijn, en, zoo Ja, in welke richting, bestond verschil '.an ge. Voelen. Van een definitieve meerderheids vor ming is echter nog geen sprake. Ook dooT de Katholieken en <ie sociaal-demo craten schijnt. Vn de naaste toekomst geen par lementaire meerderheid, te kunnen worden ge vormd, hetgeen, naar het oordeel der aan het woord zijnde (eoc. dem. Red.) leden, vooral to wijten is aan de democratische Katholieken, die sleh niet kunnen of durven losmaken van het conservatieve deed der Katholieke Staats partij en de kracht missen om die geheele partij in democratische hanen te stuwen. Dan kwamen verscheidene leden op tegen de beschouwing, alsof in de Ivath. Staatspartij een tegenstelling zou bestaan tusschen demo craten en conservatieven; zij betoogden, dat die partij in haar geheel democratisch is. Over het algemeen was men van gevoelen, dat aan het huidige kabinet een betrekkelijk lang leven schijnt te zijn beschoren. Daarom betreurden verscheidene leden het des te meer, dat zij over de daden van dit kabinet geen gunstig oordeel konden uitspreken. De belasting-politiek. Tegenover de voorgestelde belastingverlaging hadden vele leden bezwaar. Zij waren van meening, dat verlaging van de inkomstenbelas ting niet het middel is om het economisch leven tot nienwen bloei te brengen en de werkge legenheid te verruimen. De inkomstenbelasting drukt immers in het algemeen niet op onderne mingen; naamlooze vennootschappen worden voor die belasting niet aangeslagen. Een aantal dezer leden betoogden, dat van het herstel van welvaart vooral behoefte is aan vermeerdering van de koopkracht van de groote massa des volks. Daarom moet belasting verlaging, indien de mogelijkheid daartoe be staat, in de eerste plaats worden toegepast ten aanzien van de belasting, die door de massa wordt betaald. Het voorstel der Regeering brengt aan de arbeiders, kleine boeren en ikleine burgers geen verlichting van beteekenis. Daartegenover zou meer aanbeveling verdie nen de methode, waartoe Minister Colijn bij zijn laatste belastingvoorstellen was gekomen, n,l. een belangrijke verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud eu van den kin deraftrek. Een dergelijke belastingvermindering - zal de mingegoeden het meest ten goede komen en hun koopkracht dermate verhoogen, dat daarvan een gunstige invloed op handel, nijverheid en landbouw zal uitgaan'. Voor de vrees der regeering, dat door de verlaging van de inkomstenbelasting de uit gaven niet door de inkomsten zouden worden gedekt, bestaat, naar het oordeel van sommige leden, geen reden. Financieele verhouding tusschen Rük en Gemeenten. Sommige leden toonden zich onvoldaan over hetgeen in de Millioenemnota over het vraag stuk van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten is gezegd. De Minister heeft de Staten-Generaal volkomen in het duister gelaten met betrekking tot de richting, die hij ln dezen wenscht te volgen. Bovendien hadden zij uit de Millioenennota niet den indruk ge kregen, dat de regeering de aangelegenheid urgent acht. Men drong er op aan, dat in afwachting van üe totstandkoming van een regeling de lasten, die het Rijk op de gemeenten legt, niet zullen worden verzwaard. De handelspolitiek. De mededeeling in de Troonrede dat een aanvulling van de wetgeving wordt voorbereid ten einde onder alle omstandigheden de moge lijkheid van het afsluiten van handelsverdragen te behouden en. hierdoor het vrije ruilverkeer te bevorderen, was den meesten leden niet duide lijk. Ook het interview, waarbij de Minister naar een discussie in de Eerste Kamer verwees, heeft geen voldoende opheldering gebracht. Men hoopte spoedig volledig van de bedoelingen der Regeering dp de hoogte te worden gebracht. Indien de voorstanders van een actieve han delspolitiek gelijk krijgen, die van de Regeering een voorstel tot invoering van vechttarieven of onderhandelingstarieven verwachten, konden vele leden zich niet voorstellen, hoe de Regee ring dergelijke voorstellen bevorderlijk voor het vrije ruilverkeer kan noemen. Andere leden hadden de bovenbedoelde zin enede in de Troonrede toegejuicht, al hadden zij deze gaarne duidelijker en in krachtiger be woordingen willen zien gesteld. Als positieve maatregelen drongen de hier aan het woord zijnde leden aan op het geven van een algemeene bevoegdheid aan de regeering om wel maatregelen te kunnen nemen tegen abnormale concurrentie, opdat daartegen bij tijds doeltreffend kan worden opgetreden. Voor- en tegenstanders van dubbele tarieven waren het er over eens, dat de Maastriohitsche nijverheid, die thans in zorgwekkende omstan digheden verbeert, daarmede niet zou worden geholpen, omdat deze niet ln de eerste plaats heeft te lijden van de hooge rechten, in het buitenland geheven, maar van den gnooten Invoer van buitenlandsohe producten. Vrij algemeen was men van oordeel, dat de z.g. valuta-dumping thans voorbij is. Verschei dene leden zagen voor Nederland echter een groot gevaar ln dumping door internationale kartels en concerns, die hier te lande ton producten afleveren tegen lagere prijzen dan in het land, waar zij worden vervaardigd. Deze leden drongen aan op steun voor de Nederiland- oche industrie tegeu die machtige concerns. Eenige leden gaven in overweging het han delsverkeer tusschen Nederland en Indië te bevorderen door de Indische markt voor de Nederlandsohe producten gemakikeüijlkier toe gankelijk te maken dan voor prodiuoten uit andere landen. Daartoe zou een differentieel tarief kunnen dienen. De vrees werd uitgesproken, dat bij sommige he# telling an, die In plaats van hier 'te lande ln h»t buitenland worden geplaatst, wel eens minder goede Invloeden In het spel konden zijn. Door hetgeen ln de laatste maanden om trent ontoelaatbare praktijken bij het gas- b*3rtJf aan den dag is gakomen, is het ver trouwen, dat hier te lande steeds in het ambtenaren person c«l wa« gesteld, gevoelig ge schokt. Eenige leden drongen aan op een betere regaling van h»t crediet vvor de kleine midden stan cubed rij ren. Ook wijziging van do prijzan-politiek dor spoorwegen ten aanzien van het kolenvervoer werd gewenscht geacht. Do woelingen ip Indië. Sommige leden betreurden, dat de Troonredo ten aanzien van Indië zoo sober is. Verscheidene leden drongen aan op spoedige herziening van do wet op de Staatsinrichting, opdat de fouten, bjj de behandeling dier wet In deze Kamer gemaakt, worden hersteld. In zonderheid is herstel noodlg van de verhouding tusschen het aantal inheemsche en niet-inheem- sche Volksraadsleden op de basis van het wets ontwerp, zooals het oorspronkelijk bij de Kamer werd Ingediend. Eenige leden eischten ln verhand met deze oniusten strenger optreden tegen de commu nisten, ook in Nederland. Het verdrag met België. De verzoenende woonden in de Troonrede tegenover België werden toegejuicht. Met gnoote belangstelling had men vernomen, dat de Regeering vertrouwt op het welslagen nu met België tot overeenstemming te komen over de vraagstukken, die door de verwerping van het verdrag van 3 April 1925 aan de orde zijn gebleven. Landbouw. Verscheidene leden waren van oordeel, dat aan de belangen van den landbouw en het platteland bijzondere aandacht moet worden gewijd. Buitenlandsche Zaken. Aan het Voorloopig Verslag wordt het vol gende ontleend: Oorlogsschade. Onder verwijzing naar verleden jaar gehou den beschouwingen te dezer zake vroegen ver scheidene leden te mogen worden ingelicht om trent de met Duitschland Inzake de vergoeding der zeeoorlogsschacie gevoerde onderhandelin gen en omtrent de resultaten, tot welke die on derhandelingen tot dusver hebben geleid. Aangedrongen werd op overlegging van het verslag der economische commissie voor zee oorlogsschade. De Internuntiatuur. Eenige leden vroegen of de opheffing van het gezantschap bij den Pauselijken Stoel niet als natuurlijk gevolg had behooren te hebben de opheffing van de Pauselijke Internuntiatuur in Den Haag. In de handhaving van die inter nuntiatuur zagen zij een bevoordeeling van het Katholiek volksdeel. Andere leden wezen er op, dat niet alleen de internationale hoffelijkheid eischt, dat wij een gezant ontvangen, zoolang de souverein, dien deze vertegenwoordigt, goedvindt zijn zen ding te bestendigen, doch dat in het bijzonder op de hier bedoelde zending prijs moet worden gesteld, wijl zij meermalen ons land van nut is geweest. Een belangrijke verzameling oude kerkelijke kunst voor ons land behouden. Naar ons ter oore kwam, Is er groote kans, dat de bekende verzameling van oude kerke lijke kunst, het „Museum van Stolk" te Haar lem, zal worden aangekocht door den heer van Heek te Lonneker, die de bedoeling heeft deze collectie op te nemen in het nieuw te bouwen „Museum van Heek" te Enschedé. De dreigen de verkoop dezer voor Nederland unieke ver zameling aan het buitenland zal hiermede gelukkig voorkomen worden. De zee» zeldzame Fransche gebrandschilder de kerkvensters uit de 13e eeuw werden echter voor enkele weken terug reeds verkocht aan een buitenlandsch kunsthandelaar met ver moedelijk Amerikaansche bestemming. De collectie bestaat voor het meerendeel uit mid-deleeuwsche beeldhouwkunst In hout en steen, terwijl verder belangrijke primitieve schilderingen en enkele borduurwerken en metaalwerken er deel van uitmaken. WONINGBOUW. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming van het aantal woningen in Nederland. I. Gereedgekomen woningen. II. Onbewoon- baarverklaarde, gesloopte en aan haar bestem ming onttrokken woningen. III. Netto vermeer dering van den woningvoorraad. I. II. Augustus 1927 Juli 1927 Juni 1927 Mei 1927 April 1927 Maart 1927 Februari 1927 Januari 1927 December 1926 November 1926 October 1926 September 1926 Augustus 1926 III. 4.188 455 3.73S 4.287 509 3.778 4.530 517 .4.013 4.731 514 4.217 5.422 460 4.962 3.758 721 3.037 3.889 377 i*|f. 3.512 3.499 394 3.105 4.005 416 !»l$' 3.589 3.861 436 3.425 5.346 788 4.558 4.849 955 3.894 4.251 483 3.775 De klasse-indeeling der Rijkswegen. De Minister van Waterstaat bepaalt, dat de hieronder vermelde Rijkswegen zijn inge deeld in de eerste of de tweede klasse, al naar gelang daarbij is aangegeven, en dat de niet vermelde Rijkswegen zijn ingedeeld in de derde klasse. Directie Noordbrabant. De wegen Prineenhage—Tholensche veer; Sleeuwijksche veer—Breda; Breda—Moerdijk; Tan Breda over Znndert naar de Belgische grens; van Vught over Tilburg naar den Drie- spiong hij Breda; van Tilburg over Goirle naar do Belgische grens; van Orthen naar de Maas tegenover Hedel; van Vught over Boxtel, Eind hoven, Valkenswaard naar de Belgische grens; Eindhoven Weert (Eindhoven over Geldrop, Heezo naar de Limburgsehe grens); Hintham naar Grave; Bergen op Zoom—Goes (het ln de provincie Noordbrabant gelegen gedeelte van den Rijksweg in den Hogerwaardpolder), alle in de le klasse. De harde wegen op de kanaal dijken van de Zuid-Willemsvaart in de 2e klasse. Directie Zuid-Holland De weg 's-Gravenhagegrens met Noord holland (Koningsbrug te 's-Gravenhage—aan sluiting met den Rijnsburgerweg aan de Leid- sche Buurt), in de le klasse; idem (Rijnsbur gerweg aan de Leidsehe Buurtgrens tusschen Zuidholland en Noordholland) en Haagsche Schouw—Leiden—Utrecht (Haagsche Schouw— westelijke grens der traverse in de gemeente Utrecht)", beide in de 2e klasse; 's-Gravenhage— Rotterdam (Laakbrug te 's-Gravenhage tot de Hoornbrug onder Rijswijk), in de le klasse; idem (grens tusschen de gemeenten Vrijenban en Delft bij de laan naar de begraafplaats Jaf- fade Doenkade in de gemeente Overschie) s-GravenhageDoosduinen (voormalige grens tusschen de gemeente 's-Gravenhage en Lbos- duinen bij de begraafplaats Nieuw Eijk en Duinen Oosteinde van de kom van Loosdui nen); Loosduinen Monster (Westeinde van de kom van Loosduinennoordeinde kom van Monster)Loosduinen—Naaldwijk (Hoofd straat in de kom van LoosduinenBoschheul- brug onder Naaldwijk)DelftMaassluis (Bui- tenwatersloot in de gemeente Delft—het einde Tan de haven te Maassluis); RotterdamKra- lingschelaan (Noordzijde overgang Staatsspoor weg bij kruising met Schielands hoogen Zeedijk —even beoosten de Kraiingscbelaan)Rotter dam Willemsdorp (De „Twee bruggen in 't Veen" bij de zuidelijke grens der gemeente Rot terdam—het zuidelijk einde van de Rijsoordsche Steeg te Zwijndrecht) en idem (Zuidelijk land- hoofd brug over het Papegat te Dordrecht—den grooten voormaligen veerdam te Willemsdorp), alle in de 2e klasse; Barendrecht—Numansdorp (het zuidelijk einde van den Boonsweg tot klinkerbestrating vóór Heinenoord) In de le klasse; idem (van de klinkerbestrating vóór Heinenoord tot Numansdorp en Numansdorp— Numansdorp (haven); weg op het eiland Rozen burg (de geheele weg); Brielle—Hellevoetsiuis (van den veersteiger te Brielle tot in Helle voetsiuis); Rijksbestratingen te 's-Gravendeel (de Noorderdijk, de Smitsweg, de Korte en de Lange Kerkstraat, de Rijke straat, Bestrate Binnenberm, Langestraat, Noorder en Zuider Voorstraat, Kaperstraat); toegangsweg naar de tramweghaven te Hellevoetsiuis (de geheele toegangsweg) en VianenGorinchem (Zuide lijk landhoofd schipbrug over de Lek te Vrees wijkde brug buiten de Arkelpoort te Gorin chem), alle in de 2e klasse. Directie Groote Rivieren. De weg 's-GravenzandeHoek van Holland (Zuidelijke bedijking van den Noordlandsehen polder tot het Noorderhoofd te Hoek van Hol land met zijtak naar den spoorwegoverweg), in de 2e klasse. EEN GEWICHTIG JAAR VOOR DE R K. VROUWENBONDEN IN NEDERLAND. age. Een internationaal congres te 's Gravenh Het volgend jaar 1928 belooft zeer be langrijk te zullen worden voor de Nederland- sche Roomsch-Katholieke Vrouwenorganisatie. Immers dan zal ln Den Haag het Congres der Internationale R. K. Vrouwenbonden plaats vinden, ©ene gebeurtenis op zich zelf reeds van groote beteekenis en welke door ijverige mede werking van de Nederlandsche R. K. vrouwen nóg grooter beteekenis zal kunnen krijgen, dan zij reeds heeft. Doch daarvoor is op de eerste plaats dan wel noodig, dat onze vooraanstaan de Katholieke vrouwen, meer dan tot nu toe het geval was, zich vror dit congres gaan in teresseeren eu alles in het werk stellen om het te doen slagen. Zij moeten zich van de gedachte doordringen dat het een eer is voor ons kleine land om ditmaal het R. K. Internationale Vrouwencongres, dat tot dusverre in Brussel, Parijs en Rome werd gehouden, binnen zijn grenzen te zien. Men zou meenen dat dit wel van zelf sprak en dat alle vrouwen van eenige ontwikkeling of talent gaarne haar diensten zouden aanbieden om mede te helpen aan de voorbereiding van het in April 1928 te houden congres en om tot het welslagen daarvan iets bij te dragen. Doch dit ls, helaas, nog lang niet algemeen het geval. Vele Katholieke vrouwen ook in de hoogere standen zien dit congres met on verschilligheid tegemoet; sommigen spreken er niet anders dan met een zekere ironie over- weer anderen verklaren spottend, dat men zich niet zoo druk behoeft te maken. Ja, wanneer vele Katholieke vrouwen op deze wijze redeneeTen, met de handen in de schoot blijven zitten en de propaganda en voor bereidende werkzaamheden maar aan enkelen overlaten, zal het* congres waarschijnlijk 0p een mislukking uitloopen; doch, zou dit geen schande zijn, en hebben wij Nederlandsche R. K. vrouwen dit dan niet aan ons zeiven te wijten Zouden wij niet veel beter en verstandiger doen, al onze krachten ln te spannen om dit congres te doen slagen, de eer van ons land hoog te houden en te zorgen dat onze znsteren in den geloove uit vreemde landen geen spijt gevoelen over de keuze der Congreestad. DE OPLEIDING DER INDISCHE APOTHEKERS. De geneeskundige hoogeschool te Salemba. Men schrijft ons: Volgens de bestaande wetten vindt de oplei ding der Nederlandsche apothekers plaats aan onze Universiteiten waar de gelegenheid wordt geboden om behalve candidaats- en doctoraal examen in de pharmacie, ook het practische apothekersexamen af te leggen. Dit diploma is geldig zoowel in Nederland als in de Nederlandsche Koloniën, zoodat zij, die de artsenijbereidkunst in Ned.-Indië wen- schen te beoefenen, evenals de geneeskundi gen, hun opleiding in Nederland moeten ont vangen. In de laatste jaren is er een strooming om ook in onze koloniën geneeskundige opleiding mogelijk te maken voor hen, wier middelen het niet veroorloven een Nederlandsche Universi teit te bezoeken. Een en ander houdt ook verband met het gebrek aan geneeskundige hulp in de koloniën, het nog altijd ontbrekende animo van onze jongelui om naar Indië te gaan en zich daar een positie te veroveren. Voor de opleiding van inlandsche artsen he stonden er reeds 2 geneeskundige- of artsen scholen, de Stovia en de Nias en nu was er ook sprake bij den burgerlijken geneeskundi gen dienst om een apothekersschool te openen, waar op gelijke wijze, apothekers zouden wor den opgeleid op geheel andere basis dan de thans in Europa gebruikelijke opleiding. Zeer ernstige bezwaren werden tegen deze opleiding het vorig jaar ingebracht, zoowel door de Ned. Mij. t. b. d. Pharmacie als door de hoogleeraren aan de verschillende Universi teiten. De kosten eener dergelijke apothekersschool zouden zeer hoog worden. Ze werden geraamd op f 76.000 per jaar maar zouden zeker veel meer bedragen, zoodat een dergelijke onvol doende opleiding het rijk ongeveer 10.000 per apotheker zou kosten. In het pharmaceutisch weekblad ontwikkelt thans dr. Hofman het denkbeeld om de ge neeskundige hoogeschool te Salemba zoodanig uit te breiden, dat ze ook dienstbaar wordt gemaakt voor de opleiding van apothekers al daar. De ervaring bij de artsenschool opgedaan heeft reeds -geleerd, dat deze het oprichten eener Universiteit, waar het vak in zijn vollen om vang wordt geleerd, in den weg staat en ge leerd door de ze ervaring is het beter den on- practïschen opzet van een onvolledige opleiding ter zijde te stellen en de thans opgerichte hoogeschool voor geneeskunde door een betrek kelijk kleine uitbreiding ook dienstbaar te maken voor de opleiding van de apothekers in Ned. Indië op een gelijke basis als in het moederland. De voor deze geneeskundige hoogeschool noodige laboratoria kunnen ook beschikbaar worden gesteld voor het onderwijs in pharma- cognosie en materia medica. Ook de chemische laboratoria zijn voor beide inrichtingen dienst baar te maken en waarschijnlijk zal het aantal hoogleeraren in de eerste jaren met niet meer dan één behoeven te worden uitgebreid om deze geneeskundige hoogeschool ook voor dit doel dienstbaar te maken. Vooral voor onze koloniën, die nog zulk een schat van plantaar dige geneesmiddelen voortbrengen, waarvan een grondig pharmacologisch onderzoek noo dig is, zal het gewenscht zijn om de studie der pharmacie en aanverwante vakken niet te erwaarloozen en de opleiding der apothekers (|pp een breede wetenschappelijke basis te be houden. NAGEKOMEN BELASTINGGELDEN. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's-Ryvs schatkist is ontvangen: bij den ontvanger der directe belastingen, enz. te Pernis, 758.42 wegens te weinig betaalde be lastingen; by den ontvanger der directe belastingen, enz. te IJsselmonde, resp. 887.86 en 3008.80 wegens te weinig betaalde belastingen; bij den inspecteur der directe belastingen, enz. te Woerden, 702.94 wegens te weing betaalde be bij den ontvanger der directe belastingen, enz. te Bodegraven 365.3S wegens te weinig be taalde belastingen; by den ontvanger der directe belastingen, enz te Woerden, 170 wegens te weinig betaalde belastingen; by den ontvanger der directe belastingen, te Leiden, 2de kantor 415.05 wegens te weinig be taalde belastingen. den inspecteur der registratie en domeinen te Dordrecht, 1.86 wegens gewetensgeld ln zake vermogensbelasting 1926/1927; den inspecteur der registratie en domeinen te Dordrecht, 3.72 wegens gewetensgeld in zake vermogensbelasting 1926/1927; den inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, 21.158,40 wegens gewetensgeld den inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, 2242.32 wegens gewetensgeld; den inspecteur der directe belastingen, enz. te Gouda, 3500 wegens te weinig betaalde in komstenbelasting en gemeenteiyke inkomstenbe lasting over vroegere jaren; den inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, 219.05 wegens gewetensgeld; den inspecteur der registratie en domeinen te Dordrecht, ƒ11.84 wegens gewetensgeld in zake vermogensbelasting 1926/1927; den inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, 88.67 wegens gewetensgeld; den inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, 566.16 wegens gewetensgeld; den inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, 163.35 wegens gewetensgeld; UIT DEN TREIN GEVALLEN. De 66-jarige wed. K. S. te Groningen, is uit den trein uaar Winsum gevallen. Met heen- en schouderbreuk is zij naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Haar toestand is redelijk. OFFERBUSSEN OPENGEBROKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in gebroken in de R. K. Kerk te Lisse. Men is binnengekomen door het verbreken van een ruit in de kapel van het H. Hart. Een paar offerblokken werden opengebroken. Het vermiste wordt geschat ©p ongeveer 70. DRIE PERSONEN AANGEHOUDEN Door onze gemeentepolitie zijn een drietal personen aangehouden, welke nog ieta op ton kerfstok hadden. Twee van hen konden de hun opgelegde boete betalen; een derde, die niet voldoende bij zich had, moest hechtenis onder gaan. BEEN GEBROKEN Maandagmorgen zag de politie langs den spoorbaan een man liggen, die bleek te zijn de werkman de B. uit deze gemeente. De B. was 's morgens naair zijn werk gegaan en over een balk gestruikeld. Bij dezen val heeft hij zijn been gebroken. De politie vervoerde hem naar zyn woning. GEMEENTESECRETARIS Op de aanbeveling, opgehaakt door B. en W. van Deventer ter benoeming van een gemeente secretaris, komt als no. 1 voor; Mr. E. K. van Beek, gemeentesecretaris alhier. LEVERING HAVER De levering van haver ten behoeve der Gemeente-Reiniging is gegun.l aan A. J. van Vliet alhier. GEMEENTERAAD Woensdag 26 October 's avonds 7)4 uur ver gadering van den gemeenteraad. De agenda vermeldt o.a. Voorstel van B. en W. inzake de pensionee- ring van het personeel der Ver. voor Zieken verpleging in het ziekenhuis dier vereeniging. Alsvoren tot wijziging van de verordening regelende de heffing van havengeld en van ligeld voor zeevaartuigen. Alsvoren tot het verleenen van een subsidie aan de bouwvereeniging „Samenwerking" tot "dekking van het tekort op de exploitatie van haar hadhuis over 1927. HAVENGELDTARIEF B. en W. deelen den Raad mede: Soms worden verzoeken aan ons College ge richt ten .aanzien van de tarieven der haven gelden, waarvan het onmogelijk is de strek king onmiddellijk in haar geheel te overzien, doch die in het belang der havenbeweging of van den handel van beteekenis schijnen. Ge- woonlyk kan aan deze verzoeken niet worden voldaan wegens de groote stroefheid van de thans geldende heffingsverordening. Om deze reden wil het ons wenschelijk voorkomen, dat in de verordening regelende de heffing van havengeld voor zeevaartuigen een bepaling wordt opgenomen, waarhij ons de bevoegdheid wordt gegeven met het oog op bovenbedoelde belangen, van de havengeldtarieven te kunnen afwijken. Teneinde in een leemte der verordening op het lig- en havengeld te voorzien, wordt vast gesteld, op motorschepen betzelfde tarief toe te passen als op de stoomschepen. SUBSIDIE B. en W. stellen den Raad voor aan de bouwver. „Samenwerking" een subsidie te ver- leenen van 548.41 tot dekking van het tekort op de exploitatie van haar hadhuis over 1926. NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL B. en W. stellen den Raad voor: te benoemen tot leeraar in handteekenen Joh. Schouten, al hier, voor 3-wekeIijksche les-uren. te benoemen een leeraar in lijnteekenen voor 10 wekelijksche les-uren, waar voor de volgende voordracht 1 T. v. Leening 'Gravenhage; 2 J. Wage, 's Gravenhage; 3 J. v. Mastenbroek, Voorburg, is opgemaakt. BURG. ARMBESTUUR De raadscommissie voor Financiën stelt den Raad voor goed te keuren de rekening van het Burg. Armbestuur dienst 1926 en naast het toegekende subsidie ad 54.000 een aan- vallingssubsidie. van 17.513.61 te verleenen. KANTJE HARING ONTVREEMD 1 Door A. is by de politie aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele een kantje haring dat op de kade lag, Is ontvreemd. VISSCHERIJ Alhier binnengekomen van de haringvls- scherij VL. 204 A. v. d. Zwa-m met 36 last; VL. 86 C. Storm met 33 last; VL. 50 D. v. Santen met 32 last; VL. 84 G. Brouwer met 25 last; VE. 114 J. van Hoogteijlingen met 16 last wegens ziekte der schipper; VL. 71 J. v. Zwieten met 20 last. Betaald werd voor: Volle haring 18.5019.50;' ijle haring 18.4018.70; steurharing 15.70 16.10 alles per kantje. Vertrokken: VL. 80 C. van Oosten; VL. 147 W. Visser; VL. 199 A. v. Roon; VL 201 J. v. Minnen; VL.78 P. Groeneveld; VL 120 G. v. Noort; VL. 167 W. v. Santen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Comelis, z. v. D. Tempelaar en C. van IJperen, Huijgenstraat Jacoba Petro- nella, d. v. W. J. Hillnaar en G. A. van Oosten Comelis Houtmanstraat Theodorus Jacobus, z. v. P. Peters en A. Wildeboer P. K. Drossaart- straat Jannetje, d. v. J. G. Bot en L. Doyla Oaienjestr. Gerrit, z. v. J. Roodenburg en W. Schouten, Arnold Hoogvlietstraat Marl Adriaan, z. v. J. v. d. Windt en H. van Dorp Jouberstr. Pieter z. v. G. Roodenburg en A. Kortland, Nieuwelaan. Arigje d. v. W. Ommering en M. van der Linden Cornelis Houtmanstr. OVERLEDEN: D. v. Luijk, 45 j. echtgen. van G. van Sintmaartensdijk, Van Lennepshofje. BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM De bijzondere Vrijwillige Landstorm, Afd, VIaardingen, onderdeel van de Groote Lande lijke organisatie van 60.000 Vrijwilligers vraagt de aandacht voor de Landstormfiim, welke op Woensdag 2 November in „Liefde en Vrede" vertoond wordt. De Landstorm beoogt geen militair doel, doch streeft er naar de organisatie zoo sterk moge* lijk te maken, geweld en onrust in ons vader land te voorkomen. Wij noodigen U uit eenige Toegangskaarten te koopen en de buitengewoone film te gaatt zien. Mocht U op dien avond verhinderd zijn» neem dan toch een paar kaarten; ge steunt dan de groote nationale beweging, die tracht té zijn een bolwerk voor den troon van oranje en een dam tegen revolutionair geweld. - - HET BESTUUR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 6