m FEUILLETON ft Roomboterspeculaas Bakkerij H. BEHLE DONDERDAG 27 OCTOBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 DE R. el t. m. DAMCOMPETITIE TEGEN EEN TRAM GEREDEN" JU BILEt' M OVERZICHT VAN DEN WONINGTOESTAND DE WINKELWEEK GROENE HIELEDÏJK-BEIJERLANDSCHE LAAN PRAKTIJKEN VAN EEN ARRESTANT ROTTER DAMSCHE RECHTBANK Strafzitting van 27 October Appèlzaken HOOGSTRAAT 33 Uitspraken. „NENYTO 1928" WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG DE AUTO VAN DEN SOESOEHOENAN" HET VADERLIJK ERFDEEL r 4). Verlangens van liet personeel Bij de officieel» overname, ran. het da'msche Tramwegbodrijf dom de gemeente aiflns lezen we in liet jongste nummer ran Het Hechte1 Spaar1', het orgaan, van „St. Raphael", „werd door den burgemeester opge merkt, dat den laatsten tijd door de dreigende overname meerdere zaken niet of niet afdaern ri^ wwden geregelcL Deze opmerking kan het personeel der voor malige R» E. T. M. zeer zeker als juist onder schrijven, wijl het al heel goed heeft kunnen merken, dat beslissingen omtrent meerdere zaken werden uitgesteld' tot nü de heaiisaing over de overname en later, totdat de gemeen telijke exploitatie een feit was. Op de- eerste plaatst b.v. de kwestie van het nog niet in vasten dienst zijnde personeel en die van het hulppersoneel. Onder de eerstgenoemde categorie: zijn per sonen, die reeds 6 tot 18 maanden onafgebro ken in lossen dienst zijn en het nog steeds niet tot'een aanstelling hebben kunnen bren gen. Herhaalde verzoeken hadden slechts tot resultaat, dat verwezen werd naarde „drei gende" overname. De te-werk-stelling- van het hulppersoneel dient nu ook eens afdoen-de geregeld. Er zijn er, eu nog wel van de' oudsten-, die sléchts eeni'ge dagen per week dienst doen, terwijl pas aaagenomaaien 4> ft 5 dagen werken. Een re- gei- met garantieloon in den geest als bij de idsreserve, kan o.i.. thans moeilijk ge- weij. ..~d worden. In leder geval dienen de> verdiensten beter en meer gelijkelijk verdeeld- De uitbetaling van de overuren wegens de» dbor het college van B. en W. als erkende,, doch door de R, E'. T. Hf. niet ingevoerde! regeling, laat nog immer op zlchs wachten:. Zali de nieuwe directie nu' afdoende ingrijpen?' 't Geval ligt er o.i. taeh duidelijk, genoeg en. de oude R. E. T. M.-directie. zegde toch uit voering toe? Zoo hebben wij nog- onze wenschen ten aan zien vaar recirt^jositie em diensttijden, terwijl' het wegperswneei nog altijd wacht op de toe gezegde rijdende- schaftlokalen. Meerdere» wensehen, waarvoor nooit een op lossing kon komen, wijl de dreigende over name een. beletsel was, voor de kosten, lieven: onder het personeel." Toor de competitie- la kinase van den.- Neder-- landschen Bonobond, aid. Rotterdam,, zijn. onder staande afgebroken partijen, uit verschillende; wedstrijden arbitrair beslist: Het Westen,Ratterdrun K~ <3. de Haan 11 A. C. de Wit, waardoor einduitslag 155 wordt in het voordeel' van Rotterdam. Zuider Del:Constants' V. F. Dromer' 1I M. Bi Braber; einduitslag 184> in. liet voordeel vam Constants:. DordtZuider Deel: A. BL de Harnk 1-1 J. Hillebrand, einduitslag 193 in het voordeel van Dordt. De stand In- deze afdeeling is- nu: gesp-- St'W. gel. ver!.. pnt. bordpnt. Constant 4 4 0 0 8 55—25 Rotterdam 3 3 0 0 6 40—20 Dordt 3 2 0* 1 4 42—3" R. D. G. 3 1 1 1 3 29—31 Het Westen 4 1 I 2 3 32—46 ZUider Damcl. 31 0 Of 3 ft 1644 Vlaardingen 4. 0. 0, 4. 0 2-4—54 'AAN' BRANDWONDEN OVERLEDEN. In de woning van D. in de Hofstraat: is Zondag j.l. een 5-jarig kind in aanraking geko. men met een. brandende kachel, naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht en eenige dagen later aan de gevolgen overleden. Da politie stelt nu een onderzoek in. Giste ren is: de 40-jarig» majoor van politie M. van Z. uit de Spartastraat, toen. hij zich per fiets naar het bureau Voorstraat begaf, in de Huygensstraat aangereden tegen een wagen van lijn 15. De tram reed, in verband met de straatreparatie, op het Ilnkerspoor, terwijl" van Z. in de meening verkeerde, dat zij recht door reed. Hij sloeg tegen den grond en kwam met het hoofd op den trottoirband, tereeht. Met een hersenschudding is hij door den G.G.D. naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar ter verple ging opgenomen.. 0p 7 November a.s. hoopt de heer Henri de Graanw, directeur der N.V. Koopvaart, dren dag te herdenken, waarop hij; 25 jaar gei leden aan genoemde maatschappij werd ver bonden.. Gelegenheid om den: jubilaris ta» complimenteeren bestaat ap Maandag 7 Now aan de: Maaskade no. 64, des voormiddhgs van n tot 1' uur. Volgens het overzicht van den woning toestand alhier,, zonder Hoek van Holland, waren er op 1 Januari 1327 te zamea 132131 gezinnen en op 1 September 1927 134.432 ge zinnen en respectievelijk 132.995. en 137.333 woningen. Het geheel aantal leegstaande woningen, dat plaatselijk bekend is, was op 1 Septem ber 1327 4098. Het geheel aantal, leegstaande woningen kan gesteld worden op 4S004900. De commissie- ran zakenmensclien van den Groene Hilledijk en Beijerlandsche laan, die, zooals onlangs gemeld, het initiatief voor het houden van een winkelweek- had genomen, had gisteravond in „Het Witte Paard" de winkeliers van genoemde straten bijeengeroe pen om tot een definitieve actie- te komen. Na uitvoerige discussies, waarbij o.a. de- heer van der Schoep het muziekkorps van de firma v. d. Meer en Sdioep ter- opluistering van de- festiviteiten beschikbaar stelde, werd. door de vergadering tot het honden van- de winkelweek besloten. Do commissie van voorbereiding werd in een definitief bestuur omgezet, waarbij de heer van der Schoep als voorzitter en de heer M. F. V. Camp, bijzonder procuratiehouder van het Bijkantoor der R'otterdamsche- Bantevereeniging als secre taris werden benoemd. In verband met de door ons gemelde arres tatie van den 19-jarige Poor S. J. die verleden: week kou worden aangehouden doordat hijj een door hem maanden geleden gestolen en in. een pandhuis beleende diamanten blousen- speld' kwam inlossen, is de Politie thans nog da volgende bijzonderheden te weten gekomen. Toen de jongen. 9 jaar oud was, lewam hij met zijn ouders, hierheen. Na. eenige* jaren werd hij in, het kleermakersvak geplaatst en diende bij den kleermaker Gorki op den Coolsingel. In 1925 ging hij met zijn ouders terug naar Polen, doch kwam 1 Januari 1326 weer hierheen thans alleen. De kleermaker Gorki nam hem toen weer In dienst, bovendien; bood bii den jongen man aan, bij henr in huis te komen wonen. De ver standhouding tusschen patroon, en- knecht was zoo, dat de laatste- aan zijn chef op diens, ver jaardag een ijzeren geldkistje cadeau deed. Gor ki vond dit geschenk aangenaam, doch daar er slechts een sleutel bij was, vroeg hij waar om hij er geen twee hij ontving, immers geld kisten worden gemeenlijk met twee sleutels verkocht. De knecht antwoordde dat hij het kistje tweede hands had gekocht en goedkoop had gekregen juist omdat er maar één sleutel bij. was. Achteraf was door den bewusten dief stal", gebleken, dat het geschenk met de ken nelijke bedoeling was gegeven, liet met %en achtergehouden sleutel te kunnen openen, als eT dingen van waarde in. geborgen zouden, zijn. De Poolsche kleermakersknecht heeft nog op een andere wijze van zijn listigheid blijk gegeven. Bij zijn baas werkten n.l. meerdere knechts, die- behalve hun arbeid voor den pa troon ook voor zichzelf kleeren vervaardigden. De fournituten daarvoor betrokken zij bij een firma aan den Steiger, natuurlijk voor eigen rekening. De knechts lagen af en toe geld bijeen om er samen fournituren voor te kunnen koopen. Dat geld.- heeft de Pool een keer weten te stelen. Vervolgens is hij naar de firma gegaan, heeft daar fournituren gekocht en gezegd dat dit voor rekening van den patroon was. Op deze wijze sneed" hot mes van twee kanten. Nu de ten laste leggingen tegen dezen man zooveel bewijsgronden hebben gekregen, is hij naar het Huis van Bewaring, overgebracht. Ecu ffiBvooriteelige rail van porteinonnaies Héden stond- terecht de 24-jarige C. O-, zon der beroep, gedetineerd en recidivist, ter- zake van diefstal van. een portemonnaie met onge veer 40.aan bankpapier,, ten nadeele van zekeren L. S. Verdachte vertelde dat hij met C. op den avond van 9 September in de dancing „Crystal Pal ace" was geweest. S. had hem leeren ken nen een week of zes voor dien avond. S. was in een vroolijke bul en wilde al de aanwezi gen tracteeren. Verdachte had hem dit afgeraden; toen zou S. zijn portemonnaie aan verdachte hebben gegeven om de consumpties te betalen. S. zou geroepen hebben: „Hier, Kees, neem jij dien maar mee!" Naderhand had S. de politie ge roepen, die hem (verdachte) had aangehouden en gefouilleerd. De agenten van politie, H. J. Seholten en L. Meinsma, als getuigen gehoord, vertelden dat zij verdachte hadden gearresteerd. Bij fouilleering op het bureau aan de Groote Paauwensteeg hadden zij op hem gevonden de bewuste portemonnaie met de bankbiljetten. De bestolene L. S, gaf een eenigszins an dere lezing van het geval. Getuige was plot seling zijn portemonnaie kwijt geraakt. Wel vond hij in zijn zak de leege portemonnaie van verdachte. Hij had deze portemonnaie teruggegeven en had verdachte gevraagd hem de zijne te willen geven. Verdachte had dit echter geweigerd. Toen S., op straat gekomen, om politie riep, had verdachte het op een loopen gezet. Zekere A. v. d. Ende was dien avond ook in gezelschap van verdachte en S. geweest. Deze, getuige bevestigde in hoofdzaak de ver klaring van S. Volgens hem waren zoowel S. als verdachte dronken. Op den avond van 10 Sept. was verdachte in het café van C. Smit geweest. De caféhouder en de buffetjuffrouw Clara Zartsch verklaarden, dat verdachte hun met een zekeren trots een bankbiljet van 10.had getoond. De caféhoudster B. Kremers vertelde, dat verdachte op den, avond van 9- September tegen waalf uur in haar café geweest. Verdachte deed erg royaal, betaalde zijn oude schuld, gaf een groote fooi en tracteerde de aan wezigen. Het O. M„. waargenomen door mr. E. D. H. Sehutter, achtte de diefstal wettig, en, overtui gend bewezen. Met het oog op verdachte's groo te straflijst, reeds zeven veroordeelingen, we gens vermogensdelicten, requireerae spr. éém j.aar gevangenisstraf. Verdachte's verdediger, mr. W. van Itter» sum, riep de clementie van de rechtbank in- Uitspraak 10 November a-s. Tegen den 33,-jarigen B. B., slager, alhier, appellant van een vonnis van den kanton rechter te Rotterdam,- waarbij hij wegens een overtreding van de Arbeidswet werd veroor deeld tot 10.,boete, subs. 3 dagen hech tenis, ei-elite het O. M_ bevestiging van dit vonnis. Uitspraak 10- November a.s. In de zaak tegen W. S., die door den kan tonrechter was vrijgesproken, van een hem ten laste gelegde overtreding van de verordening op het gebruik van roeivaartuigen in de ha vens, een vonnis, waartegen, het O. M. in hooger beroep was gekomen, eisekte de offi cier vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter en; oplegging: ran een boete van 0.50 subs, 1. dag hechtenis. Uitspraak 10 November a.s. In een zaak tegen A. G. C., die in hooger beroep tereeht stond ter zake van een over treding van de verordening der straatpolitie, verdachte zou op 14 December op den Cool singel met een vaart van 39 K.M. per uur gereden hebben heeft het O. M. geëischt met AMANDELEN en SUCADE. v-an de 18 cent per on3. Reel. 658S 10 vernietiging van het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter en oplegging van een boete van 15 suba. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 10 November ais. Tér zake van- een soortgelijk fèit stond in hooger beroep terecht de chauffeur N. H, v. E. Het O. M, vroeg vernietiging van het vrijr sprekend vonnis; van den kantonrechter en oplegging van een; geldboete van 15.subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak 10 November a.s. In een zaak van zekeren H. J. J, v. d. H„ die in hooger beroep terecht stond terzake van het feit dat hij met een anderen man had gereden op een fiets, die zich niet voor het vervoer van twee personen tegelijk leende, eischte het O. M. vernietiging van het vrij sprekend vonnis van den kantonrechter en oplegging van een boete van ƒ0.50 subs. 1 dag hechtenis. Uitspraak 10 November a.s. In een zaak van J. B„ appellant van een vonnis van den kantonrechter te Rotterdam, waarbij hij wegens overtreding van artikel 437 strafwetboek werd veroordeeld tot 70. boete, vroeg het O. M. bevestiging van bet gewezen vonnis. De rechtbank heeft veroordeeld: den 27-jarigen Zweedschen zeeman H. E. L., gedetineerd wegens diefstal van een dames- taschje ten nadeele van juffrouw W. Birn- hoofde, tot 3 maanden gevangenisstraf; den 23-jarigen Zweedschen kok G. B., ge detineerd, wegens mishandeling van zekeren H. Bremsma, portier van de dancing „Cristal Palace", aan den Schiedamschen Dijk, tot 5 maanden gevangenisstraf; den 26-jarigen P. v. d. B., gedetineerd, we gens poging tot diefstal in den winkel van den boekhandelaar D. Bolle aan het Hang, tot 1 - jaar en 3 maanden gevangenisstraf; de 25-jarige M. H., gescheiden vrouw van C. .N B., wegens verduistering van een beursje inhoudende 25.en een beleenbriefje ten nadeele van een negenjarig meisje, tot 3 maan den gevangenisstraf; J. v. d. K., wegens een zedenmisdrijf, tot 5 maanden gevangenisstraf; H. S., appellant van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij wegens het onbe voegd uitoefenen van de tandheelkunde was veroordeeld tot 10.boete subs. 2 dagen hechtenis, tot 150.boete subs. 21 clagen hechtenis; C. K., wegens diefstal van een koe, tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Gisteren is ten bureele der Nederlandsche Nijverheidsténtoonstelling 1328 aanbesteed de bouw van den hoofdingang met de gebouwen bestemd voor de directie, hoofdadministratie, geneeskundigen dienst, brandweer, politie, ver- voercommissie, inspectie invoerrechten en ac cijnzen, benevens de groote uitkijktorens. De laagste inschrijfster was de N. V. Aannemings maatschappij v.h. H. P. Voormolen, alhier, voor de som van 49.150.Verder was in geschreven door: Eerste Nederlandsche Maat schappij voor Houtconstructies te Doetinchem voor ƒ51.150; D. Verheul Zoon, alhier; 52.589Technisch Bureau voor Bouwkunde J. H. de "Wilde, Gouda, ƒ53.870; N. V. Beton- "Woningbouw-Maatschappij, Gouda, ƒ56.460; N. V. Ned. Aanneming-Maatschappij vrh.. H. P. Boersma, Den Haag, ƒ64.665; I. van Prooije, alhier, 69.050. Voor de British Section is in het midden schip van de internationale hal bereids een ruimte verhuurd vau 3000 M2. met recht van uitbreiding tot 4000 M2. In de commissie van voorbereiding van deze afdeeling heeft alsnog zitting genomen Sir Sefton. Brencker, Air-Vice-Marshal. De leiding van deze afdeeling is toevertrouwd aan den heer dr. "W. Roosegaarde Bisschop te Londen. Voor de Duitsche afdeeling, onder leiding van den heer ir. Julius Grothaus te Duisburg, is reeds in deze internationale hal een ruimte van 1500 M2. verhuurd, eveneens met recht van uitbreiding tot3000 M2.. Londen 12.0914, Berlijn 59.3014. Parijs 9.74%, België (Belga's) 34.59, Zwitserland 47.89; Amerika 248%, Oostenrijk 35, Dene marken 66.55, Zweden 66.87, Noorwegen 65.42%, Spanje 42.51; Italië 13.56. Verwacht wordt; krachtige tot stormach- tigen, tijdelijk, wellicht afnemende Z.W. tot Z. wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets koeler Do barometer verandert op dén voormiddag weinig. Fietsers en motorrijders lichten op van '8. avonds 5.11 tot 's morgens 6.18. S c h e v e n i n g e n-h a v e n (1950 M.) 8.15 tot 5 berichten; 1212.05 zuivelber.; 1.30 tot 2.45: beursnoteeringen3.353.50 land- bou wber.3«523.57 zuivelber.; 5.305.35 zuivelber. 'Hilversum (1060 M.) 12.politieber.; 12.352 lunch muziek; 67 orgelconcert; 7.45 politieber.; 8.10 lezing: De verzekering in de binnenvaart; 8.35 concert; 10.persber.; 10.10 concert; 10.3012 Roemeensch orkest dansmuziek. Huizen (1840 M., ua 8 uur 1950 M.) 12.301.30 lunchmuziek; 34 vrouwenuurtje; 6.457.30 kerklatijn. Daventry (1600 M.) 11.20 kwartet en solisten; 12.50 orgelconcert; 1.202.20 oi'kest;_ 3.20 kwintet en solisten; 5.20 vertelling; 5.35 kinderuurtje; 6.20 orkest; 6.50 nieuws^ 7.05 orkest; 7.20 muziekcritlek; 7.35 piano sonaten van Haydn; 7.45 lezing; 8.05 variété; 8.20 debat tuósschen G. B. Shaw en G. K. Chesterton; 9.20 nieuws; 9.-35 muziekbespre king; 9.50 zeeliedjes; 10.10 Schotsch pro gramma; 10:40 „The treasure hunt", comedie; daarna vervolg Schotsch programma; 11.20 tot 12.20 dansmuziek. Parijs (Radio-Paris, 1750 M.) 10.50—11 muziek; 12.502.10 orkest; 5.055.55 literair en muziekprogramma; 8.5010.50 concert. Langenberg (469 M.), Dortmund (2S3 M.) en Munster (242 M.) 12.30—1.50 orkest; 4.505.50 Vesperconeert; 7.40 „Leonce und Lena", klucht, daarna tot 10.50 dans muziek. Kön1gswusterkausen (1250 M.) 2.20 tot 7.05 lezingen en lessen; 7.2010.50 sympho- nieconcert Hamburg (395 M.) 3,35 operafragmeaten;' 7.20 „Stiirtebecker", treurspel; 9.50 actueele causerie; daarna dansmuziek tot 11.10. Brussel (509 M.) 5.206.20 trio-muziek;" 8.35 orgelconcert; 9.35—10.35 orkest. Tot de merkwaardigste vehikelen uit den „goeden" ouden tijd, ook al is die slechts 30 jaar oud, behoort de- automobiel of liever de motor-bokkenwagen, welke de Soesoehoenan van Soerakarta in 1893 als statieauto in ge bruik nam. Dit rijtuig, dat alle kenmerken vertoont van een eerste stadium was vanmorgen op het Haagsche Veer te zien. Het wordt n.l. ver voerd naar het museum van de Technische Hoogeschool te Delft. Een jaar geleden kreeg de heer A. Tresson den auto cadeau van den Soesoehoenan en gaf het korten tijd later cadeau aan zijn zoons die een auto-showroom op de Kruiskade hebben, O.a. heeft het wagentje voorzien van een Benz-patent gasmotor, dat nog kan rijden, in Amsterdam bij de huldiging van de Holland- Indië vliegers gereden als curiositeit. Ook in den Haag heeft het belangstelling en hilari teit verwekt. In onze goede stad werd een ritje ermee door de politie verboden, omdat men vereerde, dat het ding teveel opzien zou baren. Het autotje is kortelings aan het Museum Boymans aangeboden, doch dit moest het we gens plaatsgebrek afwijzen. Thans krijgt het eindelijk een plaats, die het toekomt in het museum te Delft. Wie het curieuze vehikel ge zien heeft, verwondert zich, dat deze af tan d- sche, hoogwielige bokkenwagen indertijd als een der geweldigste vindingen van het vernuft beschouwd is en in Indië een fameus opzien heeft gewekt. Naast een week-lijnige, glanzende limousine van onzen tijd is de Soesoehoenan auto een voorwaardelijk hoog-pootig goedig beest gewor den dat je een meewarig klapje zou geven op het hoekige hooge deel, waarvan „men" niet spreekt. Vrij naar het. ETansch van XAVIER -MARMIER. Ik dank u, gaf mevrouw de Saulnes zacht ten antwoord, Wilt gij een. bed? Een voor mij en mijn dcchteertje en een tweede voor nrijn zoen. Ik heb daar echter, nernam de edelmoe dige patriot, betooverd door den glans van den. gouden ketting, een overheerlijke, pas aangesneden schapenbout in de kast staan en ik zou er ook aog wel ian eierkoek o£ iets anders bij. kunnen voegen. Mijn vrouw is bij me weggeloopen en ik heb gten meid. Dienst boden zijn dieven.. Maar ik doe zelf zeer goed mijn. huishouding ea ik kan. Lekker kok*. Ik dank u nogmaals, antwoordde me vrouw de Saulnes, wie het berouwde dat huls te zijn binnengetreden en die graag weer bui ten. onder den blooten. hemel zou staan; twee bedden slechts.;, zoo gjj mij die. niet geven kunt, ga ik een andere gelegenheid opzoeken om /!en nacht door te brengen. O neen, blijf bedaard Er is hier geen betere gelegenheid dan ln mijn herberg. Tet vijl hjj nog sprak, nall) herbergier een kaars, stak die aan,, klom een stelle? on- gf'T'akkeiïjke trap op en opende de- deur van een ^*oote, kaTe kamer, wasrio niets anders stond, dan twee bedden en bij elk bed oen stoel. Kijk! zei' hij zelf-voldaan, dit mag men toch een schoon vertrek noemen, niet waar? In het jaar II van de republiek heeft een ge volmachtigdë van de Conventie in een van die bedden geslapen en mij den volgenden morgen verzekerd, dat hij in zijn heeie leven nog niet zoo lekker geslapen had als hier. Na vermelding van- dezs gedenkwaardige gebeurtenis zette hij de kaars op een der stoelen en. verliet de kamer. De schreden verwijderden zich eu het kra ken van de trap deed deu bannelingen weten, dat de herbergier zich naar de benedenver dieping had begeven. Nadat de moeder zich ervan verzekerd had, dat de kamer geen anderen uitgang had dan de deur, door welke zij was binnengekomen, schoof zij den- grendel ervoor, zoodat de deur slechts aan de binnenkant geopend kon wor den. Daarna knielde zij met haar kinderen neer op den houten vloer en gezamenlijk de den zij als naar gewoonte hun avondgebed!. Toen dit geëindigd was, beval zij Henrl zijn kleeren niet uit te doen en ging, evenals da jongen, met Clotilde geheel gekleed te bed liggen. Zoo eindigde de eerste dag van haar terug: keer in Frankrijk. HOOFDSTUK II. 4 Het verleden Wat een onnoemlijk verschil met negentien jaren vroeger! Negentien jaar- geledien zette men haar op een schoonen morgem van de maand Juni den bruidskrans op het hoofd. Zij was de eenige dochter van den heer B'Her» serange en verbond haar lot met dat van den jongen baron Louis de Saulnes, eenlg erfge naam en reeds half bezitter van een uitge strekt aanzienlijk grondgebied, want zijn va der was overleden. Zij was toen vijftien jaren oud, terwijl de jonge baron den leeftijd van drie en twintig jaren bereikt had. Enkele weken na dien heuglijken, onverget telijken dag gingen de jonggetrouwden een uitstapje naar Duitschland maken. Baron de Saulnes, die schitterend zijn studiën aan de universiteit beëindigd had, wenschte German- je te bezoeken, omdat de overleveringen en letterkundige vooruitgang van dat land hem in d.e hoogste mate belang inboezemden. Met vreugde vergezelde zijn jonge echtgenoot» hem, want zij verheugde er zich in onder zijn liefderijke bescherming en voorlichting zoo'n reisje te maken.. Luchthartig en blijmoedig, als twee vrije vo geltjes brachten zij eerst een bezoek aan het romantische dal van Het Zwartewoud, lieten, zich in een vaartuig langs den Donau lei den, langs Ratisbonne, Linz en Weenen. Van daar begaven zij zich door Stiermarken en Co- rinthië over de hooge toppen van de Somme ring en de; vruchtbare, vlakten van Illyrië naar de mooie oevers van de Adriatische zee. Bij den aanvang van bun langdurige reis hadden zij geen vaststaand plan opgemaakt betreffende dé richting en den duur van hun tocht. Zij hadden den verstandigen raad van hun ouders gevolgd en geen onverbiddelijk programma opgesteld,dat met cijfers het ge bruik van eiken dag regelt, de grenzen van een wandeling; ia elke stad afbakent en den duur van de vreugde bij iedere ontspanning bepaalt. Zij gingen nu hier, dan daarheen, naar het met hun verlangen overeenkwam en naar- een bezoek hun belangwekkend toesGkeen, na eens aangetrokken door een voorwerp van kunst dan weder overweldigd door de pracht van Gods rijke natuur. Somtijds vertoefden zij niet langer dan hoog noodig was in een stad, waarvan de „Reis gidsen" de belangrijkheid uit verschillende oogpunten roemen, maar soms ook brachten zij uren achtereen door aan den kant van een eenzamen bergpas gezeten of in stille droome- rijen verdiept, terwijl zij het lieflijke beekje beschouwden, dat aan hun voeten kabbelde en het bladerdak der hoogopgaande boomen bo ven hun hoofden een voor de zonnestralen on doordringbare tent vormde. Ook gebeurde het wel, dat zij bleven staan voor de deur van een eenvoudige boerenwoning om eens vertrouwe lijk te praten met een grijsaard of het blonde krulhoofdje van een kind te streelen, want beiden der jeugdige eebtgenooten waren even menschlievend en vriendelijk jegens iedereen. En zoo vroeg de baron op zekeren dag aan zijn jónge vrouw. Zeg eens, Jeannette, hoeveel heb je wel gegeven aan die oude vrouw, die uit het bosch kwam, waar zij hout gesprokkeld had? Een klein geldstuk, een gulden geloof Ik, antwoordde de aangesprokene. Een gulden! Ken je dan de waarde van het geld niet? Je zult ons door zulke verkwis tingen nog straatarm maken! En jij dan, Louis, vroeg Jeannette, wat •heb jij wel aan dien armen straatmuzikant gegeven, die het FransfcUe volkslied speelde? Ik weet het niet, een gulden misschien. Een gulden? Ken je dan de waarde van het geld niet? Je zult ons door zulke verkwis tingen nog straatarm maken! En beiden lachten eens hartelijk om hun christelijke verkwisting, waarin zij eikaars goede hart zefb mooi terugvonden. Als zij soms een lange wandeling gemaakt hadden en op een beschaduwd plekje onder de boomen uitrustten, zei Louis wel eens tot zijn vrouwtje. -Hoor eens, Jeannette, wij hebben den hee- lenmorgen, niets anders gedaan dan rondzwer ven en als eksters praten, wij moeten evenwel niet vergeten, dat wij ten minste een gedeel te van onzen tijd moeten besteden om te lee ren. "Wij zullen onze aandacht nog weer eens op de Duitsche letterkunde richten. Baron de Saulnes liad van zijn vroege jeugd af veel voorliefde voot de Duitsche taal gehad. Hij vond er groot genoegen in zijn jonge echtge- noote in de geheimen dier taal in te wijden en vaak las hij haar de schoonste passages voor uit de Messiade en de Odes van Klopstock, de balladen van Burger en de eerste drama's van Goethe en Schiller en andere dichters. Op die wijze vervolgden zij hun reis en steeds meer en meer hechtten zij zich aan elkander door een gemeenschap van indruk ken, welke een gemeenschap van herinnerin gen bij hen moest achterlaten. Het Is de Engelschman Johnson, die in een van zijn boeken gezegd heeft: Het reizen in een schoon jaargetijde langs een schoonen weg in een gemakkelijk rijtuig met een belangwek kend boek is het grootste geluk, dat men op aarde smaken kan. Er bestaat nog een ander geluk, oneindig benijdenswaardiger en volkomener; dat is langzaam, vrij, alleen reizen met iemand, die men van ganseher harte lief heeft. Zij, die eens zulk een geluk gesmaakt heb ben, zullen het hun geheele leven lang niet kunnen vergeten. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2