DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ft- 50ste Jaargang Vrijdag 28 October 1927 No. 15002 Dit nummer bestaat uit drie bladen Zwitsersa 8 ct. p. stuk Kleine Zwitsers a 26 ct. p. ons. Bij of krachtens wetten oï verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- "ii aankondigingen van het Gemeentebestuur GRONDBELASTING STADSNIEUWS VENTEN VAN MELK In vc-rband met de viering van Allerheiligen op 1 November a.s. zal bet a.s. Maandagavond IRan de melkverkoopers geoorloofd zijn, ook na des avonds acht uur melk aan de huizen af te leveren. 11URLOGEVERLOTING ZIEKENHUIS VADERTJE LANGBEEN" li. K. VOETBAL DE VERBOUWDE ST. THOMASSCHOOL R fJWIELDïEFSTAL INWIJDING EN OPENING Toespraak HoogEcrw. heer Deken Rondgang Toespraak wethouder De Bruin AANRIJDING Banketbakkerij ALEX KREUGER Broersvest 115. Probeert heden mijn Overheerlijke BURGERLIJKE .STAND AGENDA. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn UIT ROTTERDAM R. K. PADVINDERSWEEKPROGRAMMA Troep I (Rechter Maasoever) Welpen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. ADVERTENTlëN 15 reuels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 c( per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. 0.50, 10 reg. 0.75,15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bh verlies van een duim- f75 bh verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eeLaal per maand in dit blad worden afgedrukt De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam be Burgemeester van Schiedam; Gezien art. 15 der wet van den 26sten Mei 3870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grond belasting, brengt ter kennis van de daarbij be langhebbenden, dat de staat aanwijzende de uit komsten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de Secretarie (afdeeling A) is nedergelegd. Dinsdagavond werden ten huize van Dr. Geerde® door Notaris Blaisse de twee horloges opgewonden, verpakt en verzegeld, die dienen- zullen voor de trekking van de horlogever loting onder de uitvoering van a.s. Zondag. Er zullen hedenavond aan de zaal nog maar enkele kaarten voor de. uitvoering verkrijg baar zijn. FEDERATIEVE PROPAGANDA Door de vier propaganda-clubs is besloten hun Werkzaamheden in federatief verhand te ver richten. Door de bestuurders der afdeelingen is uit hun midden gekozen een dagelijksch bestuur bestaande uit de heeren: W. Rademaker, voor zitter; B. A. Hengst, secretaris; W. J. A. Jansen penningmeester; F. Gokke, vice-voorzitter. Gees telijk adviseur dezer federatie is de teereerw. heer pastoor Ligthart. ZILVEREN JUBILé Ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaat schap van den R. K. Metaalbewerkersbond »St. Eloy" kreeg de heer A. Franken, mede namens het georganiseerd personeel, bij de Werf Gusto werkzaam, te weten Katholieken, Christelijken en modernen, een fraaie hang klok cadeau. .-»ILIS'ON-K'VVARTETSPEL Een aardige reclame heeft de N. V. van der Meer en Sehoep's bakkerijen en handel-Mij. be dacht in den vorm van een kwartetspel met kaarten, 4S stuks, waarvan elk op andere Wijze de heerlijkheden vim het Allinsonbrood Verkondigt, 't Is een doodeenvoudig spel leder die het bijgaande reglement één keer Soed gelezen heeft, kent het waarmee voor al kinderen menig uurtje genoeglijk zullen zoek breng. n Het programma voor Zondag a.s. luidt: Excelsior 2—S.J.C. 1, 2 uur; Excelsior 3— Duiven 2, 12 uur; Duiven 3Excelsior 5, 12 uur; S.G.V. 1Activitas 1, 2 uur. Zaterdag wordt gespeeld: F ven AExcelsior B, 3 uur; Lodewijk C -Jr.cclalor C, 3 uur. Escalator 1 heeft vrijaf, de reserves daar- WRcgcn hebben c-en zware kluif en krijgen S.J.C. 1 p'f Nr-ordwHk op bezoek, dat als zeer sterk staat a«nep«-chreven, zoodat alleen het terrainvcord"<»l r.iiseohi"u den zwart-witten kans geeft c-: n nun tie binnen te halen. Het 3e eln' 1 l" n ongeslagen record handhaven, en wo r,.,, uit term wel in staat van Dui- Ven t«, vvinnen. Het 5e elftal zal tegen Dul den iiink moeten aanpakken en heeft een kans op succes, voor de junioren verwachten we voor het Rental een nederlaag, doch voor de C-ers een °vei svinning. S.G.V,, onze tweede Roomsche club, krijgt 11 concurrent Activitas 1 op bezoek, waar tegen uit gelijk (2—2) gespeeld werd. 't Zal terdege spannen en van den uitslag hangt hier veel af. f'-V.—S als 3e kampioenscandidaat ,le' '"eUing dien uitslag tegemoet. onze gezellen, die het echter I lilf* "i krijgen. I DE OUDE OPHAALBRUG BIJ DEN KANAAL WEG TE DELFT, gaat verdwijnen, om plaats te maken voor een meer moderne, die aan de eischen des tijds beantwoordt. Hierboven een foto van de oude brug, waar slechts één auto precies overheen kan. I f' nadeele vari J. W. S., wonende West- 'en11 'e^an^se'lestraat, is gisterenmiddag op 1 ringel een heerenrijwiel ontvreemd. Hedenmorgen te half elf werd door den hoogeerw. heer deken A. J. C. Schraag de verbouwde St. Thomasschool, Nieuwe Haven 121, in tegenwoordigheid van een aantal ge- noodigden ingewijd. Onder de aanwezigen merkten we onder meer op, wethouder P. de Bruin,.den heer J. Pas, rijksinspecteur voor het lager onderwijs; den heer W. G. Goslinga, inspecteur van het gemeentelijk onderwijs; de zeereerw. heeren pastoors N. J. F. Ligt hart, voorzitter der Sint Willibrordusstich ting en J. D. Jansen; de heeren J. H. Evers, A. Zoetmulder, A. J. de Koning en H. R. Winkes, leden van de Sint Willibrordusatich- ting; den heer van Dorp, lid van de com- mossie voor het lager onderwijs; den eerw. broeder Ludolf overste der broeders; broeder Salvius, hoofd dei- school met alle leer krachten aan de school verbonden; den architect, den heer Roovers, de uitvoerders de heeren Borrani en Reynten; den opzichter den heer v. Ree enz. Na de plechtige inzegening hield de hoog eerw. heer deken een korte toespraak. Met de daadwerkelijke medewerking van het gemeentebestuur, aldus ongeveer de zeer eerw. spreker, is de Sint Willibrodusstichting er in geslaagd deze oude school te moderni- seeren. De school is het complement van de opvoeding van het kind; opvoeding en onder wijs moeten het kind gereed maken voor zijn positie in de maatschappij; ze leggen den grondslag voor zijn leven in deze wereld, dat hem door deze wereld voeren moet naar zijn eeuwig verblijf. Van groot belang is derhalve het onderwijs en zoo schrijft bij de inzegening van een school de Kerk gebeden voor, waarin Gods bijzondere zegen wordt gevraagd over docentes en discentes, over leeraren en leer lingen. Nadat eerst is gebeden, dat de vrede des harten, die de ware vreugde schenkt, moge wonen in de degenen, die in dat ge bouw verblijven, wordt Gods bijzondere zegen afgesmeekt voor de leeraren, opdat zij mogen I uitblinken in scientia sapientia et timore Dei, 1 in kennis, in wijsheid en in vreeze des Heeren. En dan wordt gebeden voor de leer lingen, opdat zij door de genade mogen worden vervuld en in en door hen Gods naam moge worden geprezen en gezegend. Spreker hoopt, dat de kinderen hier mogen opgroeien tot goede Schiedammers, ware vaderlanders en oprechte kinderen van Gods Kerk. Toespraak Pastoor Ligt De Zeereerw. heer pastoor Ligthart, voor zitter der St. yillibrordusstichting, dankte allereerst den hoogeerw. heer deken, die door het verrichten der wijding een hijzonder cachet aan deze plechtigheid had willen geven. Hij dankte hem voorts voor zijn woorden, en hoopte met hem, dat de leeraren vervuld zouden zijn van wetenschap, wijsheid en vreeze Gods; dan zouden voorzeker de kinderen het geen ze hier leeren met hun verstand opnemen, in hun hart bewaren en met de daad uitvoe ren. Zich vervolgens tot de genoodigden richtend, dankte pastoor Ligthart op de eerste plaats wethouder de Bruin voor zijn tegenwoordig heid, waardoor hij wederom zijn belangstel- J ling toont voor het bijzonder onderwijs. De wet houder zal er zich van kunnen overtuigen, dat de genoteerde gelden goed besteed zijn. Er is hier werkelijk van oud nieuw gemaakt, dank zij- de gemakkelijkheid, de vlotheid, waarmee de medewerking van het gemeentebestuur, met name van den wethouder werd verkregen. Zoo doende is deze school een modelschool gewor- Vervolgens werd een rondgang gemaakt door het gebouw. Met de verbouwing van de St. Thomas- school was in aansluiting aan de verbouwing der St. Vincentiusschool aan de Warande, welke op 10 Juni werd ingewijd, even voor Paschen begonnen. De nieuwbouw was ont worpen door den architect A. Roovers Jzn., die reeds meer voor de St. Willibrordus- den in welker kinderen naar we hopen een meus sana in corpore sano moge leven. Spreker vertrouwt, steeds op de medewerking van de gemeente voor de St. Willebrordus- stichting te mogen blijven rekenen. Vervolgens bracht pastoor Ligthart nog een woord van dank aan den rijks- en den ge meentelijken inspecteur, die steeds van be langstelling in het bijzonder onderwijs blijk gaven, aan den architect en de uitvoerders en vooral ook aan den heer Zoetmulder, die men den onbezoldigden bouwkundigen ingenieur van de Willibrorduseti iti'ng zou kunnen noe men, voor zijn onvermoeide medewerking bij de totstandkoming van dit gebouw. Spreker wenschte ten slotte de broeders met deze ver nieuwde moderne school geluk. Wethouder de Bruin herinnerde er aan, dat sinds hij wethouder werd, al veel aan de scholen der St. Willibrordusstichting werd veranderd. Voor de verbouwing van deze school heeft spr. met zekere voorliefde mee gewerkt, omdat ze voorzag in een tekort bij het Katholiek onderwijs, waar ten aanzien van de lichamelijke opvoeding nog zoo'n ach terstand bestond. Dit gymnastieklokaal is een begin; 't is nog klein, maar Keulen en Aken zijn niet op een dag gebouwd. Spreker wenschte de St. Willibrordusstich ting van harte met deze school geluk. De pacificatie op onderwijsgebied beeft bet noo- dig gemaakt, dat we moesten samenwerken. We hebben aan elkaar moeten wennen, maar spreker ziet steeds graag, dat menschen wat voor hun idealen over hebben. Dat beeft hij hier gevonden en hö geeft de verzekering, dat wanneer de eischen niet worden overdre ven, men niet te vlug alles ineens wil heb ben, de medewerking van de gemeente steeds zal worden gegeven. Spreker hoopt dat het bestuur bevrediging moge vinden van zijn belangeloozen arbeid In de beste resultaten welke door deze school mogen worden bereikt. Het woord was vervolgens aan den heer J. Pas, rijksinspecteur voor het lager onder wijs,- die er aan herinnerde hoe in het oude gebouw, onder ongunstige omstandigheden, het onderwijs uitstekende resultaten oplever de. Met den stimuleerenden invloed van de nieuwe omgeving vertrouwt spreker dat het onderwijs aan vruchtbaarheid nog zal win nen. Dat zal dan de rente zijn van het kapitaal, dat in deze verbouwing is belegd. Spreker wenscht bestuur en onderwijzers met ddt vernieuwde gebouw geluk en hoopt dat in deze school de leerlingen, volgens de Katholieke beginselen, zullen worden opge voed in de maatschappelijke en christelijke deugden tot nuttige leden van de maat schappij Tenslotte sprak broeder Salvius namens onderwijzend personeel en leerlingen een woord van dank töt de Sint Willibrordus stichting en het gemeentebestuur voor deze verbouwing. In dien dank betrok hij den heer Zoetmulder, den voorzitter van de bouw commissie der Sint Willibrordusstichting, die dag in dag uiit present is geweest, den archi tect, de uitvoerders en allen die bij de tot standkoming van dit practisehe en degelijk ingericht schoolgebouw hun medewerking hebben verleend. stichting is werkzaam geweest. Aannemer van het werk was de firma Borrani en Reynter, terwijl het schilderwerk werd ver richt door de firma Steens. Treedt men aan de zijde van de Nieuwe Haven het schoolgebouw binnen, dan treft men links een flinke kleedkamer aansluitend aan het ruime gymnastieklokaal. Deze zaal is verkregen door samentrekking van drie klaslokalen en zal dienst doen voor het gymnastiekonderwijs aan alle leerlingen der eerw. broeders, behalve voor die van de Sin. gelschool, voor wie een eigen gymnastiek lokaal .ter beschikking staat. Het lokaal is 19 meter diep en 7 meter breed, en men vindt er het allermodernste op het gebied van zaalgymnastiek. Een viertal plafond lampen, op doelmatige wijze aangebracht, zor gen er voor, dat op alle uren kan geoefend worden. We merken dan nog een aardig spreek kamertje op, waarna we door een ruime gang in de hoogste klasse der school komen. Hier treffen de onderwijzers alle hulpmiddelen aan, welke voor natuurkundige proeven worden gebruikt, terwijl ook op het gebied van natuurlijke historie eenige leer middelen aanwezig zijn. In de benedenverdieping zijn voorts aan de zijde van de Warande de drie laagste klas sen ondergebracht. Gekleurd glas in lood be lemmert den inkijk van den straatkant. Waar tot dusver zich een kleine speelplaats bevond is thans met een flinke hal met trappenhuis gekomen. Aan de eene zijde van de hal valt het oog op een fraai H. Hart beeld, terwijl daartegenover de beeltenis van den H. Vader prijkt. Een tweetal kolommen geven aan het geheel een afgewerkt aanzien. De trappen zijn van gewapend beton; de vloeren overal van terrazzo-graniet; de wan den zijn op artistieke wijze met tegels af gezet. Behalve een kamertje voor het hoofd der school vinden we op de bovenverdieping de leslokalen voor de vierde, vijfde en zesde klasse. Alles is even keurig ingericht; de lokalen zijn licht, ruim en gezellig, terwijl de firma Bergijk en Etten voor een goede kunstmatige verlichting zorg droeg. Van deze klassen uit heeft men een prach tig uitzicht op de tuinen aan de overzijde van de Warande, waar op het oogenblik de boomen in haar mooiste herfsttinten prijken. In de gangen vindt men fraaie platen van het H. Land naar de jongste uitgaven van de firma Wolters te Groningen. Na deze verbouwing kan de St. Willibror dusstichting, dank zij de medewerking van het gemeentebestuur op een keurige St. Thomasschool bogen. Zondag a.s. zal van twaalf tot twee uur en van vijf uur tot half zeven voor belang stellenden gelegenheid bestaan, om de heden ingewijde verbouwde Sint Thomasschooi te bezichtigen. (Ingang Nieuwe Haven 121). Gisteravond te omstreeks half zeven is de 15-jarige W. W., wonende te Vlaardingen, op den Rotterdamschedijk, ter hoogte van het Pompstation van achteren aangereden door een autobus van de Brockway-maatschappij en bestuurd door H. M. De jongen viel met zijn rijwiel en klaagde over pijn in den linkerarm. De chauffeur nam hem mee in de autobus naar het politieposthuis aan de Broersvest, alwaar hij na een poos te hebben uitgerust, zijn reis per rijwiel kon vervolgen. Il[!lllllllllllllll!llllll!llll!ll!lllll!li!lll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllini!l!l liecl. 677 'S 15 Aangiften van 25 tot en met 27 October GEBOREN: Maria Wilhelmina d. v. L. Donkersloot en C. G. Deijl, Breedstraat. Maria Bertha Augusta en Emma Bertha Jo hanna d. v. A. P. P. Roovers en E. M. B. Doove, Oostsingel. Jan z. v. J. H. Koning en H. J. Haarsma, Mariastraat. Johanna d. v. B. J. van Meurs en C. C. Putters, van Swindenstraat. Johannes Henricus z. v. A. M. van Gogh en W. M. de Wolf, Laan. OVERLEDEN: J. P. van der Hoeven echtge. J. H. de Wit, 28 j., Heerenstraat. D. Lans, 13 j., Nassaulaan. ONDERTROUWD: C. L. de Jong 24 j. en A. E. Schltoe 25 j. N. van Weert 24 j. en C. H. Ooijkaas 25 j. J. M. Rost 25 j. en H. C. van der Hoeven 22 j. C. Seip 23 j. en M. A. Immerzeel 20 j. H. Gijsen 26 j. en E. S. Vermeulen 23 j. J. H. Mulder 29 j. en W. den Houting 27 j. A. Verveer 20 j. en J. Klaasse 22 j. T. J. de Roos 25 j. en M. Hoozemans 24 j. GEHUWD: J. de Graaf 26 j. en A. de Jong 23 j. W. D. Roukema 30 j. en J. de Goe deren 27 j. P. W. van Waas 26 j. en E. van Haaften 25 j. 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap St Ambroslus, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club L D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hall] negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenf- ging St. Caecilea, half 9, R. K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Zondag 80 October Lustrumuitvoering ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Schied. Tooneelclub ten bate van het R. K. Ziekenhuis. Opvoering: „Vadertje Langbeen". Gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. 28 O c t.: Tivoii-Schouwburg, De pastoor van Neuvillette (Nieuw Rott. Tooneel), 8 uur. 29 Oct.: Groote Schouwburg, Aïda (ItaL Opera), 8 uur. Tivoli-Sehouwburg, De pas toor van Neuvillette (Nieuw Rott. Tooneel), 8 uur. Groote Doelezaal, le populair Zater dagmiddagconcert Rott. Fhilh. Orkest, 3 uur. 30 Oct.: Groote Schouwburg, Kleeren ma ken de vrouw (Rott. Hofstadtooneel), 2 uur. Tivoii-Schouwburg, De pastoor van Neu villette (Nieuw Rott. Tooneel) 2% en 8 uur. 31 Oct.: Groote Schouwburg, De blauwe vo gel van het geluk (Ver. Tooneel), half 8. Tivoii-Schouwburg, De pastoor van Neuvillette (Nw. Rott. Tooneel), 8 uur. Groote Doele zaal, vooruitvoering Haydn's „Jahreszeiten" (R. 0. Z.), half 8. Groote Nutszaal, viool- recital Georg Kulenkampff, 8 uur. 1 Nov.: Casino, De huzaren van Villars (Rott. Operette-gez.)8 uur (voor volwassenen). Groote Doelezaal, uitvoering „Die Jahres zeiten" (R. O. Z.), 8 uur. Dagelijks: Circusschouwburg, De Onbe kende Soldaat (Spree-gezelschap) 8 uur (voor volwassenen). Stationssingel, Circus Gleich, 8 uur (voor volwassenen), Woensdag, Zaterdag en Zondag ook half 3. SCHIEDAM, 28 October. Men noteert voor van de Commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn 46 pet. ƒ18. Namens de commissie voor de noteerinf H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 28 Oetober. Officieele noteering melasse spiritus 100 pet. 34.per H.U Ruwe graansplritus 60 pet. ƒ17.— Per HA* Spoeling I Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden ƒ2.20 per ketel. Zaterdag 29 Oetober: vossen half 4 wigwam schoonmaken. Otters en zwaluwen half 4 aan treden Oostplein. 7 uur zwemmen Overdekt Bad Tuinderstraat. Zondag: 10 nur aantreden Oostpiein, om 1 uur begint groote oefening vanaf Noordplein, richting Terbregge. Zij die een fiets hebben brengen hem mede. Denk om de contributie en afrekeningloten. Dinsdag; 7 uur leidersraad wigwam. Woensdag: 7 uur clubavond, dus niet meer op Donderdagavond. Leider M. v. Elderen, Pieter de Raadtstraat 28a. Aalmoezenier kapelaan J. Schiphorst, Nieuwe Haven 140. Clubhuis: Ged. Siaak. Zaterdag 29 Oetober: half 4 roode en witte rest Oostplein. Half 4 bruine en grijze rest Station D.P. 7 uur thuis. Donk om biechten. Zondag: 8 uur Calandplein, half 9 H. Mis waaronder H. Communie, daarna ooUning. 5 uur thuis. Denk om afrekeningloten. Maandag: 7 uur clubhuis figuurzagen. Donderdag: 7 uur clubhuis, dus niet meer op Woensdagavond. Akeela: G. Faay, Hoornmarkt 42, Delft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1