ZATERDAG 29 OCTOBER 1927 DERDE BLAD PAGINA 2 Z.-H. VER. „HET GROENE KRUIS" JAARVERGADERING AUTO IN RAZENDEN VAART LANGS EEN TRAM een meisje weggeslingerd MOTOR AANGEREDEN LATER WERD DE AUTO TEGEN DE BOOMEN GEDRUKT TER MOTOR TEGEN EEN BOOM Op slag dood DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. HEI' TRAMONGELUK BIJ AKEN DE KRUIMELS VAN DE TAFEL EEN GOEDE WEG tl— ZONDER MEER 5 -tt- HEÏ MIDDEN it— NOG EEN WORSTELING Gisteren heeft de Zuid-Hollandsche Ver eeniging „Het Groene Kruis" haar 31ste alge meene vergadering gehouden in den salon Tan ■den Doele te Rotterdam, onder voorzitterschap van den heer dr. J. Ph. Elias. Openingswoord. De voorzitter dr. J. Ph. Elias heette allen welkom. Der gewoonte getrouw willen wij, zoo zegt hij, ai vorens onze werkzaamheden aan te vangen, een ommegang maken langs de velden van onzen gemeenschappelijken, in goede kameraadschap, ten algemeenen nutte verrichten arbeid. Dan doet menig tafereel zich voor ons open, waar wij groeikracht, be drijvigheid en vruchtbaar streven ontwaren. Groeikracht hespeuren wij al dadelijk in de toeneming van het aantal onzer afdeelingen. "Weer S plaatselijke Groene Kruisvereenigingen, omvattende 6 gemeenten, traden toe, en met onze 132 afdeelingen hebben wij nu bijna het absolute toppunt bereikt dat door het aantal gemeenten hetwelk onze provincie" telt, van zelve bepaald wordt. "Vier van dit vijftal moe ten eerst 20 jaar en zelfs ouder worden, vóór dat zij tot het wijze inzicht kwamen, dat alleen in solidariteit en samenwerking met de zuster- afdeeiingen van lret provinciaal Groene Kruis- bestuur de gestadige groei, vooruitgangen ont wikkeling voor de plaatselijke Groene Kruis vereenigingen te verkrijgen en verzekerd is. Van het vijftal is Vlaardingen onze Benjamin en otre nakomertje. Hoewel nog maar 4 maan den oud, heeft het al de kunst verstaan een zuigelingen-consultatiebureau met een van den aanvang af drukken toeloop op te richten en haar ledental tot, ik mesn over 700 op to voe ren. - Een geïsoleerd Groene Kruis is een onvol waardig Groene Kruis en is den naam en het embleem onwaardig die het zich aanmatigt. Dit alles zij gezegd aan het adres van Hillegersberg, Oud-Beijerland en nog een paar andere, soort gelijke, van gemeenschaps* en saamhoorigheids- zin verstolken plaatselijke vereenigingen. Met waardeering stelt spr. vast, dat de wijk verpleging, de voornaamste pijler van het Groene Kruisgebouw, zich weer verder heeft uitgebreid. Voor de invoering daarvan heeft het hoofdbestuur dit jaar subsidies verleend tot tot een gezamenlijk bedrag van 4500. De zuigelingenzorg heeft zich binnen de ver- eeniging in snel tempo ontwikkeld. Niet minder dan 10 consultatiebureaus werden opgericht. Wat betreft de onderhandelingen welke wij gevoerd hebben en de betrekkingen die wij onderhouden met het bestuur van de provincie •ter zake de onderwijsbelangen van het mis deelde kind ten plattenlande en ter zake de Invoering van de districtsschool-artsen, Ged. Staten hebben ons opgedragen, de provinciale subsidiés te controleeren ten behoeve -van ach terlijke kinderen die huiten hun woonplaats een school voor buitengewoon onderwijs be- zoeken. Zoo wordt voortaan het provinciaal subsidie aan het gemeentebestuur van Maas sluis, van waar dagelijks 20 kinderen de school voor achterlijken te Vlaardingen bezoekt, door tusschenkomst van onze vereeniging geregeld. Het is onverklaarbaar en beschamend tevens, dat terwijl zooveel andere gemeentebesturen even goed als het gemeentebestuur van Maas sluis in de gelegenheid zouden kunnen zijn, op eenvoudige en weinig kostbare wijze de onder wijsbelangen van de hier bedoelde jeugd te be hartigen, zij die belangen grondig verwaar- loozen. Met graagte, hebben wij ook van Ged. Staten de opdracht aanvaart, de invoering van district- schoolartsendiensten te bevorderen. Dan werd aan de orde gesteld het jaar verslag. Gememoreerd wordt daarin wijlen dr. Ooeterhaan, die door een verkeersongeval den dood vond. Mede door toetreding van nieuwe leden in bestaande afdee lingen breidde het ledental zich van ruim 60.000 tot ongeveer 65.000 uit. De staat der contributies geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. Van September 1925 tot Sept. 1926 werd de film van het „Groene Kruis" 50 maal ver toond, terwijl zij tot 1 Januari 1927 70 maal werd vertoond. De afgevaardigde van Kinderdijk sprak zich uit tegen een kosteloos laten behandelen van kinderen in een polikliniek. Zoeterniser en Zegwaart bracht onder de aandacht van het hoofdbestuur, dat er boven de krachten van het „Groene Kruis" gewerkt wordt voor het misdeelde kind. Naaldwijk bracht naar voren, dat de centrale commissie voor Huiszorg heel goed werkt, maar het is voor vele afdeelingen niet mogelijk om de hooge kosten voor Huiszorg geheel te dra gen. Spreker drong aan op verlaging van de kosten. Mevrouw F. ICeyzer la Plain zeide, dat deze hooge kosten oorzaak zijn van de laksheid van sommige afdeel ingshesturen. Wil men „Huis zorg". dan moet er iets voor gedaan worden, desnoods gelden inzamelen, wanneer het niet anders kan. De afdéeling Zuidland zeide dat er zoo wei nig gebruik wordt gemaakt van de afdeeling „Huiszorg" op het platteland. De vrouw wil nu eenmaal baas zijn in eigen huisgezin. De voorzitter zeide, dat men 25 jaar terug van Wijkverpleging cok niets wilde weten eu zoo gaat het ook met de „Huiszorg"'. De be langstelling zal volgens spr. wel komen. De voorzitter zeide iedere medewerking toe en wees er op, dat het maandblad getoond heeft, reden van bestaan te hebben. Aan de orde was de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur voor de plaatsen, opengevallen door het aftreden van de heeren dr. J. Ph. Elias, C. J. M. Kroon en arts P. Greup. De twee eerstgenoemde heeren werden met algemeene stemmen herbenoemd; Tot derde lid werd gekozen arts C. van Gelder nit Nieuwe Tonge. Hierna schorste de voorzitter de vergade ring tot twee uur. Na de pauze hield dr. A. van Voorthuyzen een voordracht over Districtschooiartseh. De vraag, aldus spr., waarom schoolartsen Koeten worden aangesteld, heeft men vroeger algemeen beantwoord met een verwijzing naar de groote schade, welke de school aan dén ge zondheidstoestand der kinderen zon toebrengen. De meening omtrent de slechte gevolgen van het schoolbezoek is in de laatste jaren echter belangrijk gewijzigd. Om het nut van het op treden van den schoolarts in de school goed te begrijpen, moet men zich ten volle indenken in de beteekenis van de school voor de vorming der jeugd. Ik durf te beweren, aldus spr., dat de waarde van een goede schoolopvoeding niet genoeg wordt beseft, zelfs niet door alle onder wijzers. De school kan en moet zijn een instituut waar zoowel aan de verstandelijke als aan de moreele eu de lichamelijke opvoeding volledige aandacht wordt geschonken. Wanneer wij nagaan op welke wijze de schoolartsendienst voor de dorpen en de kleine steden moet worden georganiseerd, dan kan ik mij de organisatie alleen voorstellen, als zij tot stand wordt gebracht loor de gemeentebestu ren met behulp van de provincie en zoo moge lijk met steun van het rijk. In Zuid-Holland is het de bedoeling, 50 pet. der kosten voor rekening der provincie te ne men. Hierdoor is de mogelijkheid van de aan stelling van de districtsschoolartsen ineens veel nader ge'., nen. Door de samenwerking van gemeentebesturen kunnen districten worden gevormd, met de be doeling daarin het geneeskundig schooltoezicht in te voeren. Bij de afbakening van de districten zal men in hoofdzaak rekening moeten houden met het aantal kinderen, dat aan de hoede van één schoolarts kan worden toevertrouwd. Het komt mij voor, dat dit aantal op het platteland 7000 a S000 kan bedragen, daar door de moderne middelen van vervoer de afstanden voor een groot deel zijn vervallen. Van het vele werk, dat de districtsschoolarts heeft te doen, zij het mij vergund in het bij zonder te wijzen op zijn taak ten opzichte van het misdeelde kind. Als ik het goed zie, staat de zaak der dis trictsschoolartsen er in Zuid-Holland niet slecht voor. (Applaus). Op de lezing van dr. van Voorthuyzen volgde eenige gedachtenwisseling. Hierna werd de begrooting 1928 vastgesteld. Zij sluit op een bedrag van 29.582.59%, met een batig saldo van 3494.44%. De bijdragen aan de algemeene kas door de afdeelingen, zijn op 8800 begroot. Ten slotte werd nog een motie aangenomen, waarin de wensehelijkheid werd uitgesproken, dat men ei' hij de afdeelingsbesturen op aan zou dringen, propaganda te maken voor de in- voerirfg van een districts-schoolartsenbond. De voorzitter sloot hierna de vergadering, Omtrent de aanrijding, welke op den Bezui- denhffutsclien weg te 's Hage plaats had, en waarbij de 22-jarige mejuffrouw J. S. ernstig verwond werd, kan nog het volgende worden medegedeeld Woensdagavond omstreeks 10 uur stond bij de halte Het Kleine Loo mejuffrouw S. die bij een familie op den Hoogeweg te Wassenaar in betrekking is, op een wagen van lijn 3 te wachten. Toen de tramwagen naderde, gaf zij den bestuurder een teeken om te stoppen. De trambestuurder zette toen de remmen aan. Juist toon de tram stilstond en de bestuurder meende, cat het meisje zou instappen, rolde er plotseling een handkoffertje over den weg. Op hetzelfde oogenblik schoof een auto in razen de vaart voorbij. De conducteur vreesde dadelijk een ongeluk, daar het meisje plotseling verdwenen was. Men zag niets meer van haar. Alleen een koffertje, dat zij waarschijnlijk in de handen, had, lag over den weg geslingerd. De auto was reeds lang in de duisternis ver dwenen. Men begon de omgeving van den weg af te zoeken en al spoedig vond men, ruim 70 M. verder, het meisje, zwaar gewond, op den weg liggen. Zij was door den auto aangereden, die haar over een afstand van ruim 70 M. mee had gesleurd en toen zonder een oogenblik te stop pen, was doorgereden. Getuigen waren hij het ongeluk niet geweest, behalve de trambestuurder, die het meisje, dat dicht bij een der electrische booglampen stond, had gezien. Echter was er wel een man in de nabijheid geweest, die later aan den trambestuurder verklaarde, dat hij het ongeluk gezien had en ook liet nummer van den auto nog had kunnen opnemen. De man verklaarde van beroep chauffeur te zijn, maar men weet tot op heden niet, wie hij is. De geneeskundige dienst, die gewaarschuwd was, bracht het meisje naar het ziekenhuis. Zij was bewusteloos. Verschillende inwendige kneuzingen en een groote hoofdwonde had zij bekomen. Gisterenochtend was haar bewustzijn nog niet teruggekeerd. Haar toestand is van dien aard, dat men het ergste vreest. De politie, die ter plaatse een onderzoek instelde, kreeg van den trambestuurder het nummer van den auto, dat deze weer van den onbekenden chauffeur had gekregen. Tijdens het onderzoek kwam echter het be richt binnen van een tweede auto-ongeluk, thans op den Zijderweg. De politie-inspecteur, die een onderzoek in stelde, bemerkte tot zijn verrassing dat de auto, die op den Zijderweg tegen de boomen gereden was, hetzelfde nummer had als de wagen, die het ongeluk op den Bezuidenhoutscheweg ver oorzaakt zou hebben. De auto, een verhuiswagen, lag zwaar be schadigd aan den bant van den weg. De chauf feur en eventueele passagiers waren echter verdwenen. Een garagehouder op den Leidschen Straat weg verklaarde dat twee personen, die beiden verschillende verwondingen hadden, bij hem gekomen waren en gezegd hadden dat zij op den Zijderweg een auto-ongeluk hadden gehad en nu naar de stad moesten gebracht worden. Per taxi zijn ze toen vertrokken. In de stad waren ze uitgestapt. Verdere bijzonderheden kon de politie ook hier niet gewaar worden. Gisterenmiddag om half vijf reed de heer J. Albers op een motorfiets langs de Dommel Aa naar Gessei. Bij een bocht was hij het stuur niet meer meester eu reed tegen een boom. De ongelukkige was op slag dood. Men vermoedde, dat de auto, die op den Zijderweg tegen de boomen was gereden, ook het meisje had overreden, zoodat men dadelijk poogde den chauffeur op te sporen. Het bleek, dat de auto toebehoorde aan J. v. d. B., wonende in de Willem van Outshoorn- straat. Deze was echter niet thuis en zijn auto evenmin in de garage. Alle nasporingen bleven vruchteloos, totdat v. d. B. zich gisterenochtend half elf bij het hoofdbureau van politie kwam aanmelden. Hij verklaarde op den Zijderweg in botsing te zijn gekomen met een van de tegenover gestelde richting komenden auto, waardoor hij tegen de boomen gedrukt werd. Zoowel v. d. B. zelf als zijn passagier, de heer B. uit de Anto- nius Heinsiusstraat, hadden verschillende ver wondingen bekomen en zich per taxi naar een dokter in de Willem de Zwijgerlaan begeven om zich te laten verbinden. Vervolgens begaven zij zich naar een café in de Frederik Hendrik laan. Dit verhaal klopte geheel met de gegevens van de politie. Van den B. ontkende echter iets met de aan rijding op het Bezuidenhout te maken te heb ben. Hij had met den heer B. in een café op de Laan van Nieuw Oost-Indië gezeten en zich even vóór 10 uur via het Haagsche Bosch en den Rijksstraatweg naar Wassenaar begeven. Hij was echter niet verder dan den Zijderweg gekomen. De heer B. verklaarde bij zijn verhoor het zelfde. Op grond van de overeenstemming van het nummer verdenkt de politie v. d. B. er echter van, dat hij niet vreemd is aan de ernstige aanrijding op het Bezuidenhout. De politie vond aanleiding om v. d. B. in voorloopige bewaring aan het Hoofdbureau te stellen. De auto is in beslag genomen. De heer B. heeft zoodanige verwondingen bekomen dat hij het bed moet houden. Naar aanleiding van dit geval heeft zich aan liet hoofdbureau van politie een tweetal getui gen gemeld, onder wie echter niet de chauffeur is, die het nummer van den auto aan den tram conducteur heeft opgegdven. De politie hoopt, dat deze chauffeur alsnog zal komen opdagen. Een der getuigen, die zich thans gemeld hebben, was juist in de huurt bezig geweest een mam met een houten been, die van zijn fiets was gdvallen, weer op te helpen. Hij had een gil en een slag gehoord en den auto zien aan komen. De andere getuige heeft den auto ter hoogte van de tram een springende beweging zien maken, alsof er iemand overreden werd. Hij stelde zich vóór den auto en trachtte met een handbeweging den chauffeur te doen stop pen. De laatste reed echter in razende vaart door 'in doofde zijn ^chterlicht, zoodat de ge tuige het nummer niet kon opnemen. Intusschen hebben beide getuigen bezwaren de verklaringen ten iaste van den verdachte afgelegd. De gearresteerde chauffeur is inge volge de nieuwe bepalingen van het Wetboilk van Strafvordering na 6 uren in arrest te heb ben gezeten, in vrijheid gesteld. De toestand van mej. S., die "Woensdagavond op het Bezuidenhout tengevolge van een aan rijding met een auto ernstig gewond werd, was gisteren redelijk. TRAM GEDERAILLEERD. Gisterenmorgen is ter hoogte van de Kanaal- brug onder Rijnsburg de electrische tram LeidenNoordwijk gederailleerd. De dienst ondervond hierdoor eenige vertraging. LIJK OP DE SPOORBAAN GEVONDEN. Het hoofd door den trein afgereden. De 26-jarige C. P., die Donderdag uit het gesticht te Den Dolder ontsnapt was, is gister ochtend hij Bilth-oven op de spoorlijn Amers foortUtrecht aangetroffen met afgereden hoofd. De ongelukkige is vermoedelijk in den verloopen nacht door den trein overreden. Door een auto, die in woeste vaart rijdt TWEE PERSONEN GEWOND Op den -Haarlemmerweg onder de grens van Amsterdam had een ernstig ongeval plaats. Ter hoogte van het cafétje „De Rustende Rei ziger", reed een auto in 'de richting van Am sterdam. In diezelfde richting begaf zich, doell' in snellere vaart, een motorrijwiel met zijspan. Dit wilde den auto links passeeren. Op een. gegeven oogenblik was het motorrijwiel gelijk met den auto. Plotseling naderde een andere auto in snelle vaart en trachtte links van het' motorrijwiel te passeeren. Op het moment' dat de drie vehikels op een lijn waren, werd het motorrijwiel door den laatsten auto niet' zulk een snelheid aangereden, dat het in da lucht geworpen werd. De heide inzittenden werden er uit geslingerd, terwijl de motor met zijspan later, totaal gekraakt terug werd ge vonden. t De bestuurder van den laatsten auto, welks snelheid door getuigen 0P 70 a 80 K.M. geschat werd op het moment van inhalen, moet liet ongeluk hebben bemerkt. Desniettemin reed hij met groote vaart door en bekommerde zich niet om de getroffenen. De passagiers van dén eersten wagen ver leenden hulp, waarna' politie en geneeskundig'0 dienst gewaarschuwd werden. De beide getroffenen, die over liet geheele lichaam wonden hadden, werden met de auto brancard naar hun woning vervoerd. Het nummer van den auto, die het ongeval veroorzaakte, was door getuigen opgenomen. Er werd nagekeken wie de eigenaar was. .Dit bleek een garagehouder op den Amstelveen- sclienweg te zijn. Daar werd tegen den avond de wagen, die nog de sporen der aanrijding vertoonde, teruggevonden. De garagehouder gat toe, dat de wagen dien middag nit was ge weest. Hij had hem aan een onbekenden heer verhuurd. De politie stelt een onderzoek in. De auto is in beslag genomen, aldus de „Crt." Een wagen verbrijzeld GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Te Miste is gisterennamiddag op den onhe- waakten overweg een houtwageu door den uit Doetinchem komenden trein aangereden. De machinist zag het gevaar, maar kon, ondanks krachtig remmen, een hotsing niet voorkomen, De wagen werd eenige nieters ver weggeslin gerd. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Geen misdrijf. Zooals is bericht, werd J. S. uit Bleijerlicida Zaterdagavond door de electrische tram Herzo- genrathAken overreden en gedood. Het ver moeden werd later geuit, dat hier wel misdrijf in het spel kon sijn. Uit liet onderzoek van de politie is thans gebleken, dat van misdrijf echter geen sprake is. HET ONGELUK BIJ VOORSCHOTEN. Onderzoek vanwege de spoorwegen. Vanwege de spoorwegen wordt heden een enquête ingesteld naar aanleiding van het Don derdag bij, Voorschoten plaats gehad hebbende ongeval, waarbij 2 wegenwerkers door een trein werden doodgereden. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Een der opvarenden van liet Nederlandsche stoomschip „Strabo", dat nabij de Hembrug moest wachten op de opening der brug, is in aanraking gekomen met een draad van de Kanaal verlichting. Hij was onmiddellijk dood. ERNSTIG MIJNONGELUK. Twee personen getroffen ESN DOOD EN EEN ZWAAR GEWOND In de Staatsmijn Emma te Heerlen werd Don derdagavond de 28-jarige hulpopzichter M. V. Hooren door vallend gesteente getroffen en op slag gedood. Zwaar gewond werd de 46-jarige mijnwerker H. Raadsehelders. We zonden zelfs willen zeggen: een nood zakelijke, ja, „de" noodzakelijks weg. Menschen, die met elkaar redeneeren, wil len graag en vóór alles, gelijk hebben, en daarom redeneeren ze zoo lekker langs elkaar heen. Als de een zijn beestje prijst om de mooie horens hij heeft het over een koe wil de andere van geen horens weten, want hij heeft het over een hazewind, eu betoogt maar dik door, dat zijn beest zoo'n buitengewone vaardigheid heeft in het hazen vangen. Nu weten wij in Nederland wel, dat je nooit kunt weten, hoe een koe een haas vangt, doch onze jagers zijn. nog niet zoover, dat ze in plaats van een jachthond een koe meenemen. Redeneeren beteekent niet, straf en stijf volhouden aan iets wat men heeft opgezet, zonder te letten op de tegenpartij. Engebeurt, dat niet, als we 't hebben met elkaar over.... kapitalisme? Natuurlijk, in zekeren kring is de gewone man niet meer In staat om dat woord nuch ter aan te kijken. Zijn hoofu is in de war gebracht. Door dikke propaganda heeft dat woord den inhoud gekregen van al wat ei- slecht en gemeen is op de wereld en onder de menschen, zelfs zoo dat het eenige red middel bestaat in „afschaffen, railikaal uit roeien, met tak en wortel". Nog meer, die soort menschen zijn doodgewoon zóó onder hypnose gebracht, dat ze alleen maar wach ten op de afschaffing van dat kapitalisme, om een paradijs op aarde te hebben.' De reinste suggestie. Daarbij komt dit: „de kerk", het smalende woord voor den godsdienst van Katholieken en orthodox-protestanten, is tegen die afschaf fing van „het" kapitalisme, dus deugt die kei k ook heelemaal niet, ze moeten er dus niets meer van hebben. De goede weg. de eenige, noodzakelijke weg ia hier: eens nuchter te redeueeren. En eerst een3 te jragen: wat bedoelt die „kerk" met kapitalisme en wat bedoelen die afschaf fers met kapitalisme. Ze bedoelen allebei iets anders! Gaat het in den strijd om „het kapitalisme zonder meer", of „om het moderne, tot excessen gekomen kapitalisme"? In andere woorden: is ieder kapitalisme noodzakelijk slecht, of is het iets dat door velen wordt misbruikt? Ligt de verbetering dus niet zoozeer in de afschaffing, wat zou neerkomen om de kool niet het sop weg te werpen of in het beter aanwenden van dat middel? Hier zittem we midden ill de kwestie. En met die nuttige, rustige vragen in het hoofd, moeten we hartelijk lachen om hetgeen onze tegenstanders vol opwinding zeggen. Veronderstel dat de geschiedenis van het kapitalisme overal en altijd bewijzen mee brengt van mi laden jegens het volk, misda den van grove gewinzucht, dan nog mag men zoo maar niet de schuld geven van het kapitalisme als zoodanig. Overal waar men menschen aantreft, ont moet men gevallen van alleen-eigenbelang, van afkeer jegens anderen, van misdaden je gens den naaste. Alle menschen, altijd en in alle omstandigheden zóó maken, dat er nooit zooiets voorkomt, gaat niet/ De menschen verbeteren: "ze brengen tot. onbaatzuchtigheid, tot liefde en opoffering van zich zelf voor anderen, tot. ijver voor het geluk van anderen, daar ligt de kern van alle hoop op de toekomst. Met afschaffing van -het eigendom, van het kapitaal komt men er niet. Men zou het niet verder brengen clan tot een verplaatsen van het vraagstuk: zij hebben het zoo lang goed gehad, ook wij willen het wel eens goed hebben 't Is een banale leugen om de mensciien maar voor te zetten, dat de Katholieken het kapitalisme beschermen. Een Katholiek kan volgens zijn geweten nie beschermen het kapitalisme, als men daardoor bedoelt: een streven naar geld, naar alles^ wat in geld kan' omgezet worden, zon der rekening te houden met de menschen, de medemenschen. Dit kapitalisme moet een Katholiek bestrijden. Het Katholiek geloof heeft ook nooit een goeden naam gehad bij dat soort kapitalisme. 't Klinkt toch wel vreemd, als Katholiek altijd te moeten hoo ren het verwijt, dat het geloof den voor uitgang tegenhoudt, den menschen maar wijst op het later leven, en ze bang maakt voor dit leven, van gold en goed, ze daar toe den prikkel ontneemt. Wat hebben ze niet lang geleurd met de opwerping, dat juist de Katholieke landen de minst welvarende landen waren, omdat het Katholiek geloof nie eena Diesseitsglaube, maar een Jenseits- giaube was. En nu draaien ze de boel om: de Katholieken zijn uit hun aar<j de kapita listisch gezinden, kerk en brandkast verdedi gen elkaar. Ook hier ligt de waarheid in 't midden. De Katholiek moet krachtens zijn streng gebod van naastenliefde opkomen tegen de moderne uitwassen van het kapitalisme. Wij, als Katholiek, miskennen clan ook niet het gezond-natuurlijk inzicht van hen, die op komen tegen de onm-enschelijke berekeningen van menschen, die alleen in geld denken dat is goed. dat is rechtvaardig. Maar daar om zijn alle middelen neg niet goed! Zeker, ook uitwendig .moet er aan de ver betering gewerkt worden: door beperkende maatregelen van hooseer hand; door bescher ming van tie economisch-'zwakkeren. Dit ook, terwille van hst algemeen welzijn. Het is nooit goed voor iiet geheel, dat een deel wordt onderdrukt: dat wreekt zich. Nog een uitwendig middel mag en moet toegepast worden: dat van vereeniging dergenen, die gevaar loopen onder de voeten te raken. Dat is niet alleen een persoonlijk recht; doch dat is ook een algemeene plicht van liefde voor elkaar, en tot bescherming der maat schappij een sociale plicht, die voortkomt uit liefde tot en ijver voor elkanders wel zijn. En dat gaat heel wat hooger clan alleen materieele verbeteringen. Doch dat uiterlijke blijft alleen onvol doende. De verbetering van binnen, van den mensch zelf, is hoofdzaak; harde noodzaak voor allen. Voor de kapitalisten, om niet onder het geld te raken, erdoor beheerscht te worden, maar ook voor de niet-kapitalis- ten, om in zichzelf dat verderfelijk streven niet aan te kweeken. Want dat bestaat ook bij de economisch- zwakkeren. Wetten maken niemand beter; wijzen alleen, hoe iemand moet zijn. Zichzelf opwerken tot het besef, dat ieder met zijn talenten en bezit de dienaar van Godswege is voor zijn broeders; dat hij alleen daardoor zichzelf groot maakt, daardoor alleen zijn plicht èn /van rechtvaardigheid èn van liefde nakomt; dat blijft de eerste, de voor naamste eisch. En dat doet alleen de stipte vervulling van Gods wil. Dat leert alleen, op volmaakte wijze, de Katholieke godsdienst, hoewel langs zuivei'-natuurlijken weg van redeneering reeds tot die opvatting te komen zou zijn Daarom is het van het allergrootste belang echt godsdienstig inzicht aan te kweeken. Zoodat het verband van godsdienst en maatschap pelijke verbetering een zeer enge en zeer noodzakelijke is. Behalve rondom de maatschappelijke kwes ties, heeft er nog een hevige worsteling plaats rondom het onderwijsvraagstuk. Dat gist overal rondom ons, terwijl het bij ons nog niet heelemaal tot kalmte ge komen is. In Duitschland gaat het hard tgen hard. Daar staan de socialisten als de bestrijders der bijzondere school in de eerste rijen. Daar heeft men ook den zet gevonden: dat bij zonder onderwijs meer een uitvinding der geestelijken dan een recht der ouders zou zijn. Heel dom! Alsof die twee rechten en plich ten niet zeer juist met elkaar samengaan. Natuurlijk hebben de ouders het allereerste recht op hun kinderen, op tie opvoeding, d«3 ook het onderwijs van hun kinderen. Daaraan heeft de staat zich te onderwerpen. Die ouders hebben tegelijk den plicht te_ zorgen voor de Katholieke opvoeding' dier kinderen, dus: voor Katholiek ouderwijs. En wee3 er zeker van: juist omdat het neutrale staats onderwijs zoo los van allen godsdienst staat, er zoo'n goede voorschool voor is, daaro® vindt die school zoo'n aanhang hij al wat den godsdienst niet telt. In België dezelfde kwestie, Ook daar de sociapsten tegen bijzonder onderwijs. Daar zouden ze ook graag den weg der Franscim verleeking op. De Belgische Ljatho>ieken beginnen dat zelf in te zien en te begrijpen, dat voor die hoogere en hoogste belangen de kleinere onderlinge verschillen moeten g wijken: als één man op voor het hoogste ett beste. In Engeland neemt de drang tot Katholieke scholen hoe langer htte meer toe. 't Is dood gewoon een eisch van zelfbehoud. En hoe ernstig ook daar de zaak genomen wordt, blijkt uit de zware geldelijke offers, die men er zich voor getroost. In Amerika staat een „Catholic Educa tion" werk voor de deur. Daar worden üezel^ de eischen ais overal besproken van all® zijden. Daar ook vatten ze heel de Katho lieke plicht in dit punt samen in ,,th® slogan", het slagwoord: Every catholic cliilci in a catholic school: Ieder Katholiek kind op een Katholieke school. Wij, Nederlander?» weten wat dat zeggen wil. We hebben ef; offers voor gebracht, en er heel wat on! moeten lijden van onze tegenstanders!.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 10