Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding. FEUILLETON KABOUTER ZATERDAG 29 OCTOBER 192 7 EERSTE BLAD PAGINA 2 ZOND AGSDIENS'l G ENEESKUNDIGEN EN apothekers j SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM; HET VADERLIJK ERFDEEL VOOR DE R. K. HUISHOUDSCHOOL Een cabaretavond van „De Trekvogels" DE TOESTAND DER VISSCHERTJ Geen beste week. TENTOONSTELLING VAN PLUIMVEE „EXCELSIOR" NAAR. PARIJS. RADlONiEUWS PROGRAMMA'S VOOR ZONDAG PROGRAMMA'S VOOR MAANDAG r De Zondagsdienst wordt morgen waarge nomen door de geneeskundigen Tan den Berg, Lange Nieuwstraat 113; de Bruij», Nieuwe Haven 125; Ormel, Singel 76 en Ris. Tuin- Reel. 691S 15 Geopend zal zijn de apotheek van de firma Gouka, Hoogstraat 29. Te Schiedam aangekomen 28 October; s.s. Ovidéo, ledig van Gent, om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Van Schiedam vertrokken 28 October: s.s. Planet, met stukgoederen naar Bremen; s.s. Damptre. ledig naar Yxpila; s.s. Capitaine le Masne, ledig naar Antwerpen. Te Harburg aangekomen 29 October; s.s. Agility, van Schiedam om olie te laden voor Schiedam Schiedam 29 October. Zeilklaar, motorschoe- ner Nysslena, kapt. L. Pot, met ledige flesechen voor Londen. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Strafzitting van 27 October. Oneerlijke handelsreiziger. In de middagzitting stond terecht de 56-jarige L. L., thans gedetineerd, handelsreiziger bij de firma H. E. L. Valkhoff, handel in- motor rijwielen, terzake van verduistering van 3000 en van een motorrijwiel. Verdachte bekende. Het bedrag van 3000 had hij bij een klant geïnd. Het motorrijwiel was hem door z'n patroon ter beschikking gesteld om de diverse klanten te bezoeken. Verdachte verklaarde dat hij met het salaris dat hij bij de firma verdiende, ongeveer 1500 per jaar, onmogelijk kon toekomen. Als verte* genwoordiger van een belangrijke firma had hij een zekeren stand op te houden. De heer Valkhoff, als getuige gehoord, meende, dat verdachte, die ongetrouwd is en bij familie inwoont, gemakkelijk met zijn sala ris kan toekomen. Na de verduistering was verdachte niet meer bij hem teruggekeerd. Ook het motorrijwiel had hij ouder zich gehouden. Getuige vertelde nog, dat verdachte 17 jaar bij hem in dienst was geweest. Verdachte was al eens wegens verduistering tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Toch had getuige verdachte weer in dienst genomen, toen deze uit de gevangenis was ontslagen. De heer Vieming, ambtenaar van het Consul tatiebureau voor Drankzuchtigen gaf als zijn meening te kennen, dat een voorwaardelijke veroordeeling in dit geval niet doelmatig zou zjjn. Het O.M., waargenomen door mr. Loke, zeide dat het verweer van verdachte, n.l. dat hij met zfjn salaris niet kon toekomen, niet opging. Spt'. requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. Mr. L Labnowski, de raadsman van ver dachte schetste verdachte's vrij benarde levens omstandigheden en drong aan op een lichtere straf. Uitspraak 10 November a.s. Snoeplustige inbrekers. Hierna stonden terecht de 32-jarige J. E. en de 20-jarige E. E. J. v. cl. B., belden gedetineerd, ter zake van dief sta* in vereeniging In den nacht van 9 op 10 September hadden zij zich door het intrappen van een ruit toe gang verschaft tot een kiosk van de Rotterdam- sche Melkinrichting in het Park, waar zij 30 doosjes sigaretten en 40 reepen chocolade ha'd- den weggenomen. E. was naar binnengekropen en had de goederen aan v. d. B. overgegeven. Als getuige werd gehoord de directeur der Melkinrichting, die 's ochtends den diefstal had ontdekt. Verdachten hadden zich ondertussclien al bij de politie aangemeld. Van te voren hadden zij ieder echter een tiental reepen chocolade gecon sumeerd eu enkele sigaretten gerookt. De rechtbank besloot eerst nog inlichtingen over verdachten in te winnen en stelde de be handeling van de zaak uit tot Dinsdag 1 No vember. Vrfl naar het Franscü van XAVIER MARMIER. 6). Thans zou men moeite hebben om te zeggen waar de maatschappij begint en nog minder is- het mogelijk te voorspellen waar zij zal eindigen. Uw broeder, Louis, dien wij achttien jaar geleden het ongeluk hadden te verliezen en die zoo vurig verlangde in het klooster der Paters Benedictijnen, te gaan, zou, indieu hij nu nog geleefd had, zijn godsdienstige roeping niet kunnen volgen. Want volgens die zelfde verklaring der rechten van den mensch heeft de mensch het K.echt niet zich zelf en al zijn werken en leven aan God toe te wijden. Het heeft voor u misschien den schijn alsof ik er den spot mede drijf en toch is er niets, waarnaar mijn hart minder staat-d;iu spotten. Maar ach, kinderen, gij kunt niet begrijpen het groote lijden van ons dierbaar Frankrijk, Welke tijden! Welk een algemeene rouw en verslagenheid! Gewelddadigheden van eiken aard, de gevangenissen volgepropt met meest al onschuldige gevangenen, het schavot bij voortduring opgeslagen op de openbare pleinen en de reinste, de edelste slachtoffers door de afschuwelijkste booswichten ter dood gebracht. En onze koning en onze edele koninginne op gesloten in een so-mbere gevangenis met hun goede zuster en hun onschuldige kinderen, gehoord, mishandeld, misschien bestemd om •reneens hun bloed op 't gruwzame schavot DE SCHEEPSOLIEMOTOR. Mogelijkheden voor verdere ontwikkeling. Voor de Vereeniging van Technici op Scheep vaartgebied alhier, heeft prof. P. Meijer uit Delft, Woensdagavond gesproken over „mo gelijkheden voor de verdere ontwikkeling van den scheepsoliemotor". Volgens spreker heeft de toepassing van den oliemotor, die altijd een Dieselmotor is, een reusachtige vlucht genomen. Vóór het stoken van ketels met olie heeft de dieselmotor het voordeel van een beter nut tig effect; hij verbruikt minder van de vloei bare brandstof, die meestal duurder is dan een aan stookwaarde gelijke hoeveelheid kolen. Nu heeft in de laatste jaren de stoomteeh- niek op het vaste land groote vorderingen ge maakt, die op schepen nog weinig of geen toe passing konden vinden, zooals hoogste stoom druk, hooge oververhitting, voorverwarming van voedingwater en verbrandingslucht met be hulp van de rookgassen en het stoken met poe derkool. Het nuttig effect van de vaste-land-stoomma- chine (znigermachine of turbine) Is daardoor sterk vooruitgegaan. Natuurlijk bestaat de kans dat de vorderin gen van de landstoommackines op de scheeps machines worden overgenomen wat spreker on der meer aanleiding heeft gegeven tot syste matisch onderzoek naar de mogelijkheden voor de verdere ontwikkeling van den scheepsolie motor. Het onderzoek was" in de eerste plaats ge richt op het arbeidsproces, nl. op de mogelijke vermindering van het brandstofverbruik, in de tweede plaats op de constructieve ontwikkeling, ten doel hebbende vermindering van gewicht en afmetingen. Spreker betoont, dat hij alleen over mogelijkheden spreken zal. Wat werkelijk gebeuren zal. hangt van de bijkomstige om standigheden af, die moeilijk te overzien zijn. De thermodynamische processen zijn zeer eenvoudig. De voor de uitvoering dienende ma chines zijn van zeer ingewikkelde constructie. Thermodynamisch eenvoudig lijkende dingen zijn moeilijk te verwezenlijken, zooals de volu- menverandering ouder druk, de warmtetoevoer door verbranding, de adiabatische toestands verandering en bet gesloten kringproces. Met den Dieselmotor van 1897 was door de compressie van „lucht alleen" bereikt onbe perkte compressiehoogte en verbranding van zware olie. Principieel is deze motor sinds 1897 niet veranderd. Tweetact en verstuiving van dé brandstof zonder lucht beteekenen geen ver andering van het arbeidsprooes. Principieele verbeteringen hiervan zijn al leen te bereiken door verruiming van de ex pansie. De mogelijkheid om practisch tot een oplos sing te komen, schijnt alleen in compoundee- ring te liggen, die men al herhaaldelijk bij wijze van proef heeft uitgevoerd. Diesel zelf bericht va een compoundmotor, waarmede in 1897 in Augsburg proeven werden genomen. De resultaten waren zeer onbevredigend. Een verbetering zou gevonden kunnen wor- den in een inwendige isolatie van de wanden. De isoleerende laag krijgt daarbij een hooge oppervlaktetemperatuur, die de warmteover dracht zeer vermindert Men kan voorloopig niet beweren, dat het onmogelijk is, een daar voor geschikte stof te vinden. De lage druk- trap zou ook een turbine kunnen zijn. Naast principieele verbetering van bet ar beidsproces moet men denken aan het vermin deren van nadeelige afwijkingen, zooals ver traging van de verbranding, warmteoverdracht op de eylinderwanden en weerstanden bij het in- en uitbrengen van de lading. Op deze dingen dient de constructeur te letten. Ten slotte moet men er aan denken van de af valwarmte een nuttig gebruik te maken. Principieel moet men eerst het proces zelf verbeteren, daarna de verliezen trachten te ver mijden of verminderen, en eindelijk van de afvalwarmte gebruik maken. Van even groote economische waarde als ver- mindering van het brandstofverbruik kan ver mindering van .gewicht en afmetingen zijn. De motoren kunnen direct met de schroefas gekoppeld zijn. Het toerental is dan eenigszins vastgelegd. Het minimum van de cylinderafmetingen is echter gegeven door de in deksels en eylinder wanden aan te brengen inlaat- en uitlaatopenm- gen, waarvan de afmetingen bepaald worden door het machinevermogen en de toe te laten gassneiheid. Deze laatste mag bij scheepsmo toren niet zoo hoog worden opgevoerd, als bij te storten. O God! heb erbarmen! Laten wij, dierbare kinderen, vol vertrou wen ons wenden tot Gods vaderlijke goedheid; laten wij bidden voor lien die reeds onder beulshanden gevallen zijn, voor degenen, die nog lijden, voor de verdoolden en voor de beulen. Vaarwel, weldra lioop ik u te zien, zoo de hemel mijn gebeden verhoort. Ik groet u in ge dachten duizendmalen en omhels u in den geest. Theresia de Saulnes. P.S. Ik zend dezen brief met een vertrouwd persoon naar Luxemburg; vandaar zal hij zon der gevaar of moeilijkheden aan u toegezonden worden. Door op deze manier aan haar kinderen te schrijven hield mevrouw de Saulnes haar wa ren toestand voor hen verborgen en trachtte zij ook zich zelf ervan te overtuigen, dat het gevaar niet zoo- dreigend was, als het zich wellicht liet aanzien. De jaren hadden haar eens zoo krachtige gezondheid verzwakt. De gruwelen van de revolutie hadden een hartziek te in haar doen ontwikkelen. Zij streed met de grootste geestkracht tegen haar lijden: zij wil de het vaderland verlaten. Maar ondanks al haar geestkracht kon zij de lange reis naar Duitschland niet ondernemen. Terwijl zij van haar voorgenomen plannen geen afstand wilde doen en in geheime bijeenkomsten mijnheer Mazerolle in haar geheimste gedachten in wijdde, wierp een onverwachte gebeurtenis haar op het ziekbed. Op zekeren morgen kwa men de gendarmen en namen den heer en me vrouw d'Herserange gevaugen, bonden hen op een kar en voerden hen naar Parijs...... Parijs, die stad, waar de laatste eenwen ieder een vreugde en genot gezocht had was nu door de revolutie geworden tot een gapenden af- automotoren, omdat scheepsmotoren bij volle belasting economisch moeten werken. Behalve aan cylinderinhoud moet men ook op "het drijfwerk bezuinigen, zooals dit ge schiedt bij de dnbl>elwerkende machines en bij machines in V-vorm. Spreker vestigt nog eens de aandacht erop, dat hij slechts over moge lijkheden gesproken had, die echter nog door practisch zich in den weg stellende en van te voren moeilijk te overziene omstandigheden tot onmogelijkheden kunnen worden. Wij hebben nu in onze stad het heeft wel wat lang geduurd een eigen gebouw voor de R. K. Huishoudschool; over belang stelling en actieve deelname valt eigenlijk niet te klagen, want in een maand tijd steeg het aantal „jonge huishoudsters" van 142 tot 172 en toch is men nog niet daar, waar het zijn moet: de financiën zijn niet in orde. Men leeft nog tusschen hoop en vrees, of de overheid het van zich zal kunnen verkrijgen, goedgunstig op het subsidie-verzoek te be schikken Maar er was a gezegd, dus b moest volgen: de school is geopend, de leerlingen zijn er, er moest dus aangepakt woTden. Waar nu de middelen niet vanzelf toe vloeiden, moest men wel een kunstgreep wagen en zoo nam men „De Trekvogels" in den arm, met het verzoek een avondje in de groote Doelezaal te willen neerstrijken, ten einde daar de bezoekers wat geld uit de zak ken te kloppen. Wellicht zal men verwacht hebben, dat ge- noemd kunstensemble, (dat hier In Rotter dam niet onbekend meer is) wat harder zou „getrokken" hebben, maar o.i. mocht het verloop van dezen avond toch hoop geven, dat althans weer iets zal kunnen gedaan wor den ter bereiking van het goede doel. Zoowel de geïnviteerde „vogels" als de ontvangende Huishoudschooldames stelden naar best vermogen alles in het werk, om de bezoekers te doen genieten. Van eerstge- noemden vermelden wij speciaal de Hongaar- sche zangeres Gizi Toth de Kiskèr, die giste renavond zeker wel „de ster" van het gezel schap was, terwijl Prof. Antonini als gooche laar en als partner van August onophoudelijk de lachers op zijn hand had. Het spreekt van zelf, dat de organisatrieen van dezen avond hun beste beentje voorgezet hebben in het distribueeren van allerhande moois en lekkers, tegen vergoeding waarvan zij gaarne en met veel takt den last der portemonnaies wat hielpen verlichten. VermeW zij nog, dat zoowel de chocolade als koude schotels, maar ook de prijzen (der verloting) en de ververschingen gratis waren verstrekt, zoodat een en ander wel een zoet winstje zal gebracht hebben. Het weder was In de afgeloopen week van dien aard, dat het uitgesloten was met de kustvaartuigen te visschen, en dientengevol ge bepaalde zich de aanvoer aan de vischmarkt te Rotterdam uitgezonderd de vangst van een verdwaalde Ostendensche motorkotter, tot zen dingen van IJmuiden. Nu kunnen, wanneer de aanvoer van IJmui den normaal is, de handelaren aldaar de Rot- terdamsche markt van genoeg visch voorzien, maar het aantal stoomtreilers, dat te IJmui den binnenkwam, was mede tengevolge het slechte weer in het middender week, klein, en het gevolg was, dat de groote consignatie zendingen achterwege bleven. Daarenboven was de kwaliteit van de meeste aangevoerde soortejj slechts van middelmatig tot minder, maar niettegenstaande dat waren de prijzen hoog. Voor consument en produ cent een slechte week. EEN goede HOND STAAT VOOR GEEN SLOOT, MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEEN grond, een moordkuil, waarin al wat edel en goed en rein was verstikt werd. Bij het vernemen van de tijding van die in-hechtenis-neming was bet mevrouw de Saulnes, alsof zij door een doodeljjken steek in het hart getroffen was. Zij hief de armen omhoog, staarde met wijd-opengesperde oogen wezenloos in het rond, wankelde op haar voe ten en viel toen roerloos op den grond neder. Den volgenden ochtend drongen de gendar men haar woning binnen om ook haar naar de gevangenis te sleepen. Zij lag te bed, klap pertandde en beefde over al haar ledematen in een aanval van ijlende koorts. Bij dien aan blik hadden zelfs de meedoogenlooze gendar men den moed niet hun wreeden last, hoe ge streng ook opgelegd te volvoeren en verwijder den zich. Eenige weken later vernam de jonge baron Louis de Saulnes te Hamburg door een der dagbladen van de republiek, dat de vader en de moeder van zijn ongelukkige echtgenoote op het schavot hun leven hadden gelaten. Bijna tegelijkertijd vernam hij den dood zij ner moeder uit den mond van een Lotha- ringsch uitgewekene, die de wijk naar Ham burg genomen had. Vervuld van onuitsprekelijke droefheid schreef hij naar mijnheer Mazerolle om van hem eenige bijzonderheden omtrent die gebeur tenissen te vernemen, maar hij wachtte tever geefs op antwoord. Hij schreef hem nogmaals en ditmaal sprak hij hem in kiesche bewoor dingen van bet geld, dat zijn moeder moest hebben nagelaten. Maar wederom ontving hij taal noch teeken uit Lotharingen. Hij wendde zich nu tot een zijner voormalige pachters, die altijd veel verknochtheid aan zijn familie ge toond had. Na verloop van eenige maanden ontving hij een brief van den man, die hem in de eenvoudige taal van zijn dorp antwoord- Door de Pluimvee- en Kouijnenvereeniging „Het Noorden" en de Nederlandsehe Veree niging „de Postduif" is in de Groote zaal van het Algemeen Verkooplokaal een tentoonstel ling georganiseerd. Gisterenavond heeft de jury de prijzen vast gesteld. De winnaars zijn: A. voor konijnen: Beker voor het mooiste konijn de heer A. Graumans; Gouden kruis voor de mooiste inzending eigen fok 1927, de heer F. Spreij. Beste nummers groote rassen de heer Jochem J. de Jong; idem middelrassen de heer IC. Meerman: ith-m kleine rassen den heer A. Graumans, Een prijs m ie mooiste inzending kreeg de heer V.' V-'T ijareiti. B. Kip;:n ir-. udïag. kippen: de heer T. Spxey. Beker v;s:.r ti.- ••-».? inzending eenkleurige kippen: de heer F. N van Leeuwen. Beste inzending Krielen: de heer A. Groe- neveld. C. Duiven: Bek r voor de mooiste inzending duiven, de heer A, Diecker; beste inzending sierduiven: de heer A. Groeneveld. D. Postduiven. Kampioen oude bevlogen dui ven de heer K. G. van Wolferen Maassluis! kampioen jonge bevlogen duiven de heer C. van Riet; kampioen schoonheidsklasse de heer C. P. J. v. d. Meijden; kampioen eigen fok- klasse: de heer J. J. Kloos,. Rotterdam, kam pioen van de geheele inzending de heer C. P. J. v. d. Meijden. Een prijs voor de mooiste vogel in dé schoonheidsklasse kreeg de heer C. v. Riet R'dam. Tweede kampioen in de Vliegklasse de heer Ed. Leeommte, Roterdam. Tweede kampioen onbevlogen klasse de heer C, v. Riet, Rotterdam. Kampioen 700 K.M.-klasse de heer C. van Riet, Roterdam; kampioen 450 K.M.-klasse de heer C. Witlox, Waalwijk. Bijzondere prijzen kregen nog de heer C. v. Riet die in totaal 15 prijzen, en de heer C. Wit lox die 8 prijzen behaalde. Liefhebbers kunnen wij een bezoek aan de tentoonstelling ten volle aanraden. De zaal van het Algemeen Verkooplokaal leent zich uitste kend voor de expositie van de zeldzaam groote inzending. Het koolenmateriaal is in vergelijking met het vorige jaar belangrijk verbeterd. Direct bij de entree staan de bakken opge steld van de Vlaamsche reuzenkonijnen. Hierna volgen de zwarte en blauwe Lotharingers, de Belgische haaskonijnen, de kleine Lotharingers en de Hollandsehe fokprodueten. Het is werkelijk verwonderlijk hoe men alle gewenschte nuances in kleur, teekening ea lichaamsbouw heeft weten te verkrijgen. In de kippenafdeeling zijn verschillende ras sen vertegenwoordigd. Men vindt er o.a. de Red Islands, de ver schillende soorten Wijandotten, de Barnevel ders, de leghorns, de Hamburgers enz. Buiten gewoon aardig zijn de kleine krielsoorten. Voor de postduiven zal ongetwijfeld wel weer groote belangstelling bestaan. Er zijn een flinke vierhonderd inzendingen. De tentoonstelling is geopend Zaterdag 29 October van 's ochtends 10 tot 's avonds 10 uur en Zondag van 's ochtends 10 tot 's avonds 6 uur. Naar wij vernemen zal de Kou. Chr. Orato rium Vereeniging „Excelsior" alhier (direc teur Bernard Diamant) de vereerende uit- noodiging van het Comité Union Artistique Franco-Hollandaise tot het geven van eenige oratoria te Parijs aanvaarden. Vastgesteld is dat o.a. de Mattheus Passion van J. S. Bach ten gehoore zal worden gebracht. WATERSTAND Van het hoogwater wordt morgen te Rotter dam verwacht het 1ste getij te 6.41 v.m., het 2e getij te 6.43 n.m. Te Hoek van Holland het 1ste getij te 4.39, v.m., het 2e getij te 4.50 n.m. Van het hoogwater wordt Maandag te Rotterdam het 1ste getij verwacht om 7.12 v.m., het 2e getij om 7.24 n.m. Te Hoek van Holland het 1ste getij om 5.15 v.m., het 2e getij om 5.28 n.m. - „Wij hebben lijer den dood van mijnheer en mevrouw d'Herserange vernomen van onzen ouden pastoor, dien men uit zijn pastorie ge jaagd heeft, omdat hij geen valsclieu eed wilde afleggen, maar die van tijd tot tijd ons in het geheim komt opzoeken en somfe bij het aanbre ken van den dag de H. Mis leest in de bos- schen van „De Wildernis". Mevrouw de Saul nes, uw goede moeder, die ons ook altijd be handelde, alsof wij ook haar kinderen waren, heeft op zekeren avond mijnheer Mazerolle bij zich laten komen en op dien zelfden dag is zij 's avonds plotseling gestorven. Haar bezittin gen zoowel als die van de familie d'Herse range zijn verkocht ten bate van de republiek. Mij dunkt, dat degenen die, die goederen voor het twintigste gedeelte van de waarde gekocht hebben, daarom toch nog geen goede zaken gemaakt hebben, want gestolen goed gedijt niet, daar rust geen zegen op. Zoo denkt mijn goede vrouw er ook over, die op den dag der verkooping tot mij zeide: Zie je, Jean-Baptist, ik zou liever van huis tot huis mijn brood be delen, dan dat jij eeu gedeelte van die nalaten schap In bezit kreeg, die aan onzen meester is ontroofd. Mijnheer Mazerolle is naar Metz of naar Straatsburg gegaan. Hij wil rijk worden. Men zegt dat hij samen doet met een fabrikant, die groote sommen verdient. Om u te antwoorden heb ik gewacht op het vertrek van een onzer Iotelingen, die zich aan den Rijn bij zijn regiment gaat voegen en mij beloofd heeft daar ginds een middel te zoeken om u mijn brief te doen bezorgen. Men heeft mij te Longuy gezegd, dat er een nieuwe wet is uitgevaardigd, welke allen ter dood veroordeelt, die met de uitgewekenen briefwisseling houden. Ik begrijp niets van het woord uitgewekenen. Onze nieuwe burgemees ter gaat overal uitschreeuwen, dat het struik- Hi lversum (1060 M.): 12,302.Sam Swaap en Adolphe Poth; 22.30 lezing: De ontwikkelende invloed van de film; 2.30 Artis- concert; 8.persber.; 8.10 „La Bohème", opera. Huizen (1840 M., na 8 uur 1950 M.): 8.30 9.30 morgenwijding: 1 a. Im Balladenton, b. Dank, 2 a. Der Genesene an die Hoffnung', b. Yerborgenheit, 3. Thema met variaties, 4. voordracht: a. Priére du matin, b. Wie is het, die zoo hoog gezeten, 5. Ik ben in eenzaam heid niet meer alleen; 6. voordracht: Op gang uit „De Tocht"; 7. Ich frage meine Min ne; 8. Lorga appassionata; 1012 Prot. uit zending; 12.301.30 K.R.O. Itmchmuziek; I.30—2.15 K.R.O. verteluurtje23 orgelcon cert; 45 ziekenuurtje: 1. Van 't Mereluestje, 2. Van een die rusten ging, 3. Henkie, 4. De Pas van drie; 7.308.K.R.O. Apologie; 8.— K.R.O. symphonie-orkest. Sprekers Pas toor W. A. de Grijs: Het centraal comité tot bevordering van R. K. Patrohaatsbelaugen iu Nederland; Rector B. H. de Groot: Het jeugd werk der jongeuspatronaten; Kapelaan G. J. Suetens; Versterking onzer organisatie; 1. Florentiner Marsch; 2. An dieh; 3. Festouver- ture; 4. Douce Fièvre; 5. Chanson de l'Adieu; 6. La Fille du Régiment; 7. Sérénade; 8. Oui, probablement; 9. Cêlèbre Cavatine; 10. Heil Europa. Daventry (1600 M.): 3.50 concert; 9.05 llefdadigheidsomroep; 9.10 nieuws; 9.25 con cert; 10.50 epiloog. Parijs (Radio-Paris, 1750 M.): 12.20 ge wijde muziek en koorzang; 1.052.10 orkest;' 5.055.55 jazz; 8.50 kinderhalfuurtje; 9.20 II.20 dansmuziek. Langenberg (469 M.)S.209.20 mor genwijding; 12.30—1.50 kamermuziek; 2.40— 3.20 voetbalwedstrijd West-Duitschland—Oost- Nederland; 4.104.50 pianosonaten van Beet hoven; 4.505.50 Krefelder Madrigalkaar;' 7.20 „Die Entführung aus dem Serail", zang spel; daarna tot 10.50 dansmuziek. Königswustorhausen (1250 M.)f 8.20 morgenwijding; 11.20 declamaties; 3.50 5.20 orkest; 7.50 tooneel-avond; 9.50—11.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.): 8.35 morgenwijding;1 12.25 concert; 1.20 orkest; 2.20 concert; 4.50 dansmuziek; 8.20 orkest 9.50—11.10 actueel uur. Brussel (509 M.): 5.20—6.20 dansmu ziek; 8.3510.35 galacoucert, orkest eu so listen. Scheveningen have.n (1950 M.) 8.15 - 5.00 berichten; 1.302,45 beursnoteeringen; 3.353.50 landbouwberichten. Hilversum (1060 Mt) 12.00 Politieber.;1 12.35—2.00 Lunchmuziek; 3.15—3.45 Lezing;l Levensvreugde en de opvoeding; 4.105.55 Babbeltje 6.007.15 Dinermuziek; 7.157.45 Engelsche les voor beginners; 7.45 Politieber.;1 8.10 Concert; 9.00—9.30 Lezing: De loop van het strafproces; 9.309.50 concert; 10.00 Pers ber.; 10.10 concert. Huizen (1840 M.) na 8 uur 1950 M.) 12.30 —2.00 Orgelconcert 7.00—7.30 Engelsche con versatieles; 8.00 Prot. uitzending. Daventry (1600 M.) 11.20 kwartet en solisten; 1.20—2.20 Orgelconcert; 2.50 Lezing 3.20 Great stories; 3.35 Orkest; 5,20 Causerie;1 5.35 Kinderuurtje; 6.20 kwartet; 6.50 Tijds.j weerber., 7.05 kwartet; 7.20 tooneelcritiek; 7.35 Suites van Bach; 7.45 Duitsche les; 8.05 Kamermuziek; 9.20 nieuws; 9.35 Lezing; 9.50 Nieuws; 9.5511,20 „Oud-Heidelberg" tooneel- spel; 11,2012,20 Dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 10.5011.00 Concert; 12.50—2,10 Orkest; 5.05—5.55 Lite rair en muzikaal programma; 8.5010.50 Concert. Operettefragmenten. Langenberg (469 M.) 12.301,50 Orkest 4.505.50 Pianomuziek; 7.35 Concert; 9.40— 10.50 Dansmuziek. Königswusterhau s e n (1250 M.)' 11,207.05 Lezingen en lessen; 7.50 Orkest; 9.5011,50 Mandoline-orkest. Hamburg (395 M.) 3.35 zang; 5.20 Or kest; 6.15 „Lohengrin", opera; 10.10 Sluiten. Brussel 509 M.) 5.206.20 Trioconcert; 8.20 Orkest 9.3510.35 Dansmuziek. PHILIPS KORTEGOLFZENDER. De overplaatsing van den Philips kortegolf- zender naar Hilversum is uitgesteld, en zal vermoedelijk pas midden November plaat# vinden. roovers, zijn, die Frankrijk verwoesten en de patriotten vermoorden willen. Dat belet niet, dat ik zeer aan u gehecht hen en u allen eer bied toedraag en ik u, voor zooverre het mij mogelijk is, gaarne met alles van dienst zal zijn. Maar hoewel ik niet zoo jong meer ben, zou ik toch niet gaarne sterven. Ik heb een brave vrouw, die mij geen verdriet aandoet en vier kleine meisjes, voor wie ik zorgen moet. Zie daar! duid het mij (As niet ten kwade, zoo ik u niet meer schrijf. Mijne vrouw, laat ons iedereu avond een Onze Vader bid den voor u en voor uw lieve jonge echt genoote. Zij zegt, dat de Voorzienigheid u zal beschermen, omdat gij altijd zoo goed zijt ge weest voor de arme menschen. Zoo u hier nog eens mocht terugkeeren, zou ik mij van harte verheugen. Intusschen groet ik u zeer onderdanig. Jean-Baptist Dubois. Deze brief gaf mijnheer de Saulnes niet de minste inlichting omtrent de honderdduizend franken, waarvan zijn diep-betreurde moeder, hem geschreven had. Hij verkeerde in de mee ning, dat die som evenals alle overige bezit tingen zijner voorouders, verloren was, dat al de pogingen, welke hij zou aanwenden met het doel ze terug te verkrijgen, vruchteloos zouden zijn voor hem en gevaarlijk voor de genen, die hem bij zijn streven behulpzaam zouden wezen. Daarom schikte hij zich In het lot, waarin de omwenteling hem gebracht had. i ("Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2