DAGBLAD WOQP SGÜiEDAM OMSTREKEN. .MERCURIUS LANGE HAVEN No. 77 Op m In 50ste Jaargang Woensdag 2 November 1927 No. 15005 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS WIE DOET MEE? GROOTE OPTOCHT VAN ALLE MiDDENSTANDERS HINDERWET DISTRICTS-ARBEIDSBEURS ZILVEREN JUBILEA BIJ DE NED. SPOORWEGEN KANTONGERECHT NIEUW JA ARS-CORRESPONDEN TIE OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK MOTOR- EN RIJWIELWET Drukkerij en vanioorboekhandel Vulpenhouders met gouden pen vanaf 2.50 Gezelschapsspelen aanvaring KANTONGERECHT VOLKSBADHUIS DELFTS in alle goede ROEM zaken verkrijgt). AGENDA. Dinsdag 15 November Vrijdag 18 November 1 KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM DE KOEMARKTBRUG STRAFBARE GEESTDRIFT NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25 per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. ADYERTENTlëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst GO ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. 0.50, 10 reg. 0.75,15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering s ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; ƒ75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verhes van eiken andereu vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam De Schiedamsche middenstanders en •wel speciaal de Katholieke middenstanders zijn van plan een grooten optocht te organiseeren in het belang van den heelen middenstand. Het bestuur met zijn geestelijk adviseur voorop, noodigt daarom alle Katholieke middenstanders uit om op 15 November a.s. zich te vereenigen in de zaal van den R. K. Kring, L. Haven. Eén onzer best bekende sprekers, de heer Chr. Janssen heelt zich bereid verklaard daar het woord te voeren. En waarover? Over den optocht? Weineen, over den plicht en het nut van alle middenstanders zich te organiseeren en van de Katholieke midden standers om zich Katholiek te vereenigen. Alle Katholieke middenstanders zijn er welkom. Niet alléén onze bekende Hanze- leden. Neen, voor allen wordt deze vergade ring gehouden. Men zal U, middenstanders, wijzen op voorbeelden als Haarlem, Amsterdam, Den Haag enz. enz., hoe daar alle Katholieken zich aansluiten. Men zal U wijzen op den uitdrukkelijken wenseh van onzen geliefden Bisschop, dat Roomsche organisatie nood zakelijk is. Men zal U trachten te overtuigen, en wanneer dat nog niet voldoende is, U 'allen, ja iedereen, de gelegenheid geven bezwaren naar voren te brengen. Een optocht moet het dan ook zijn van 'alle Katholieke middenstanders, naar deze vergadering. Allen wordt U verwacht! Laat Roomsch Schiedam toonen, dat wij voor geen ééne plaats onderdoen, wanneer het .noodig is voor ohze beginselen uit te komen. Weg met alle laksheid! Weg met 'dien ouden Jansalie-geestl Als mannen op komen voor onze beginselen, als midden standers dus vereenigd opkomen voor onzen stand. Laat onze kinderen het niet later moeten misgelden, dat wij niet gestreden hebben voor onze rechten. Niet bij de pakken neerzitten, maar gedaan onzen plicht. Wanneer alle Katholieke middenstanders 'doordrongen zijn van dat idee, en ik hoop dat deze enkele regelen hiertoe mogen bij dragen, dan zal 15 November de dag zijn Van den grooten optocht van alle Katholieke middenstanders. HANZE-LID Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemcentebestnnr i Ingekomen zijn verzoeken van: 1. A. van Hattem, om vergunning tot op richting van eene smederij en draaierij in het pand Vellevestsingel 33, kadaster Sectde H. ■no. 397, met 5 electromotoren van 6, 4, 4, 10 en P.K., drijvende drie draaibanken, een snijkast, een amarilsteen, een ponsmachine, een steekbank, een radiaal boormachine, een luehthamer en een ventilator; 2. N. V. Jakobs' Kwasten- en Borstelfabrie- ken te Schiedam om vergunning tot uitbrei ding van hare kwasten- en borstellabriek in de panden Overschieschestraat 4345, kadaster Sectie I. No. 182, door bijplaatsing van 2 droog ovens, verwarmd met gas en bestemd voor het drogen van borstelhaar. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de 'secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 16 November a.s., des Voormiddaga ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren te gen het toestaan van die verzoeken in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen die ter zake moeh- Jen zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn hïet tot beroep op eene beslissing ingevolge öe Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe #0 lichten. f t-ti1 Aangeboden arbeidskrachten: aanhouders, aut. branders, bankwerkers, betonwerkers, boek binders, boekhouders, brandersknechts, brood bakkers, chauffeurs, distillateursknechts, elee- triciens, glasblazers, grondwerkers, kistenma kers, kuipers, klinkers, kantoorbedienden, ke telmakers, koperslagers-pijpleggers, letterzet ters, losse-werkliedeu, mandenmakers, metse laars, metaalboorders, metaalschavers, machi nisten, monteurs, magazijnbedienden, mole naars, mouters, opperlieden, ponsers, plaat werkers, schilders, sigarenmakers, scheepsfit- ters, sebeepskokers, scheepmakes, smeden, sto kers, stellers, timmerlieden, transportarbeiders, vuurwerkers, voerlieden, varensgezellen, win kelbedienden, ijzerwerkers, zand- en leemvor- mers en zakkendragers. Gevraagde arbeidsrkachten: te Schiedam: jongens en meisjes van 14 jaar voor fabrieks werk en een jongen van 14 A 15 jaar voor loop- en magazijn werk; te Vlaardingen: een kappersleerling. Voor nadere Inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broers- veld 142. Gisteren herdachten de heeren W. v. d. Wildenberg en C. C. Donkers den dag, waarop zij voor 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst traden. De heer v. d. Wildenberg, die momenteel stationsambtenaar is, werd des morgens or bet insoecti-bureau ontvangen, waar hij de geiukwenschen van superieuren, collega's en ander personeel in ontvangst had te nemen. Later werd de jubilaris nog te zij nen huize in hartelijke bewoordingen toege sproken door den stationschef, den heer Ver maas. De heer Donkers die in zijn 25-jarige loop baan tot den rang van eersten hoofdgeleider is opgeklommen, werd op het bureau van den chef ontvangen, waar ook hij hartelijk gehul digd en toegesproken Is. Het feest werd door beiden in huiselijken kring prettig herdacht. Velen hadden bloemen gezonden. Bij beschikking van den Minister van Justi tie is met ingang van 1 November 1927 bevor derd tot rijksklerk 1ste klasse, ten parkette, de heer C. Kaper en tot rijksklerk 2e klasse de heer H. J. v. d. Moer, heiden werkzaam bij het kantongerecht alhier. De directeur van het post- en telegraafkan toor te dezer stede maakt hekend, dat, ten einde onderstaande landen nog vóór 1 Januari 192S te bereiken, de daarvoor bestemde Nieuw jaarscorrespondentie uiterlijk op den daar achter aangegeven datum moet worden ver zonden Argentinië, 2 December; Aruba, 6 December, Australië, 24 November. Bonaire, 6 December; Brazilië, 2 Decem ber; Britsch-Indië, 15 December. Canada, 20 December; Ceylon, 8 December- China, 14 December; Curagao, 9 December. Egypte, 23 December. Japan, 10 December. Mexico, 13 December. Nederlandsch-Indië (zeepost), 30 November; Nederlandseh-Indië (mail), 7 December; Nieuw- Zeeland, 17 December. Paraguay, 2 December; Penang, 8 December; Philippijnsche eilanden, 26 November. Saba, 29 November; Siam, 1 December; St. Eustatius, 29 November; St. Mart.in, 29 No vember; Straits Settlements, 8 December; Suriname, 25 November. Unie van Zuid-Afrika, 8 December; Uruguay, 2 pecember, Venezuela, 9 December; Vereenigde Staten van Amerika, 23 December. De overtochtisduur is berekend tot aan het eerste station of de eerste haven van het land van bestemming, waar de brievenmalen wor den afgegeven. Voor correspondentie voor verder gelegen plaatsen is dus vroegere ter post bezorging gewenscht. De openbare leeszaal en bibliotheek werd In de afgeloopen maand bezocht door 2500 per sonen, onder wie 300 vrouwen. Het aantal houders voor leeskaarten bedroeg 2291. Uitgeleend werden 2218 kinderboeken, 2261 studiewerken en 7110 romans, totaal 11.589 boekwerken. Het boekenbezit steeg tot 71.994. De belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat van Maandag 7 November af strikt de baüd zal worden gehouden aan de bepalin gen van de nieuwe Motor- en Rijwielwet, welke op 1 November in werking is getreden. Tot dien datum zal nog gelegenheid bestaan alles overeenkomstig de elschen in orde te laten maken, y *v s llll;ll;illlllli!!| lllllli I 1 I ;lül!ill Reel. 707S 20 hoek Brandeisteeg. lltlipiilHillilillilliUI III .1.11 1 til ilülhllicillllllilfllllll SCHIEDAMSCHE. GEZONDHEIDS KOLONIES Het bestuur der Schiedamsche Gezondheids kolonies verzoekt ons opname van het volgende: Vrijdag j.l. zijn de laatste kinderen, die dit jaar door de vereeniging zouden worden uit gezonden, naar huis teruggekeerd. De laatste! En toch zijn de medici het er allen over eens, dat uitzending in de wintermaanden nog groo- ter succes heeft dan in den zomer; ons Kolonie huis is ook voor een winterverblijf volkomen ingericht, maarmen heeft er het geld niet voor. Het aantal kinderen in Schiedam, dat voor zoo'n winteruitzending in aanmer king zou komen, is helaas zeer groot, maar er is zoo ontzettend veel noodig reeds voor de zomermaanden, dat men aan uitzending in de wintermaanden helaas niet kan denken. Het is wellicht noodig er eens op te wijzen, dat er elk jaar een zeer hoog bedrag voor die uitzending vereischt wordt. De gemeente geeft één kwartje per dag per kind. Het bestuur aanvaardt dat met dank baarheid, maar heeft men er wel eens aan ge dacht, dat bet bestuur nu nog voor ieder kind per dag voor zes kwartjes moet zorgen? Er zijn verscheidene ouders, die het hun plicht achten ook zelf zooveel mogelijk bij te dra gen en het zijn heusch niet de draagkraehtigste, die dezen plicht V-effen. Maar er zijn ook ouders, die zeer goed zelf let® zouden kunnen bijdragen, ons twee kwartjes of een gulden als bijdrage In eens zenden en daarmee hun plicht tegenover ons volkomen vervuld meenen te hebben. Het bestuur weet zelf wel dat het tegenwoordig velen ouders te Schiedam niet mogelijk is iets te geven; zij kunnen niets mis sen, maar het weet tevens, dat verscheidene ouders wel wat kunnen missen, maar niets geven, zij beloven het wel, maar houden die belofte niet. Gelukkig staan daar ouders tegenover, die doen, wat zij kunnen. Het leek het bestuur in- tusschen gewenscht daarop nog eens ernstig te wijzen en tevens te laten zien, voor welke groote financieele uitgaven het bestuur zich elk jaar geplaatst ziet. terwijl het lang niet mo gelijk is alle kinderen, die het noodig hebben en dat zijn er in Schiedam helaas zeer vele uit te zenden en het er niet aan kan denken ook de wintermaanden daarvoor te gebruiken. In 1927 heeft het bestuur toch nog kans ge zien 100 kinderen uit te zenden en wel 92 naar liet Koloniehuis te Voorthuizen en 8 naar Bergen aan Zee. Daar de dokter in Voorthui zen voor 1 kind langer oponthoud absoluut noodzakelijk achtte, zal dat kind de heele maand November nog hlijven, een heele zorg voor het bestuur! Ieder kind bleef 28 dagen weg, de gewichtstoenemiug was verschillend en va rieerde tusschen 1 kilo en ruim 4 kilo, alle kinderen namen aan gewicht toe, zagen er uitstekend uit, toen zij terugkeerden, verschei dene waren dan ook 7, 8 pond zwaarder ge worden, velen hadden hun zwakte overwonnen en kwamen als flinke, gezonde kinderen weer terug. Als de ouders nu een beetje meewerken en de kinderen vroeg naar bed zenden en zoo veel mogelijk rust geven, dan wordt het ver- kregene ook behouden. Onze vereeniging heeft een in veel opzichten gelukkig jaar achter den rug, geen enkel kind werd ziek, geleidsters en personeel vervulden uitstekend haar taak; tot afscheid werd den kinderen een feestje gegeven met kleine ge schenken; de kinderen droegen iets voor. Geen enkel kind was hijzonder lastig, het bestuur mag dus op het afgeloopen jaar met tevredenheid terug zien. Tevreden derhalve.... maar vol strekt niet voldaan, er had toch heel veel meer kunnen gedaan worden, als de middelen er maar geweest waren. Mogen velen, die dit lezen, zich daarom ge noopt gevoelen, zich a's donateur te laten in schrijven. De begrooting der gemeente voor 1928 valt niet tegen, wellicht vindt onze wet houder van financiën daarin aanleiding het kwartje per dag Per kind te verhoogen, het geld kan niet nuttiger besteed worden, bet komt het Schiedamsche kind ten goede en draagt er veel toe hij, dat dit kind in de tos komst een gezonde man of vrouw wordt. Maandagavond te omstreeks half 8 heeft in het water van de Noordvest het motorvracht schip „Helena", schipper L. Kokse, het aldaar gemeerd liggende klipperschip „St. Antonius", schipper J. Nijhuis, aangevaren. De roeiboot van het klipperschip, die bij de botsing in het gedrang kwam, is gezonken. Openbare terechtzitting van Maandag 31 Oct. Voor den aanvang der zitting deed de heer Fabius enkele uitspraken. De heer J. J. P., tegen wien het O. M. de vorige week twee straffen geëischt had, reep. van 10 en 2 gulden, subs, eenzelfde aantal dagen hechtenis, werd overeenkomstig dien eisch veroordeeld. Verdachte, die een verstokt zondaar blijkt te zijn, staat alweer op de rol, om bij een vol gende zitting te verschijnen. De chauffeur W. B. werd eveneen3 over eenkomstig den eisch veroordeeld tot 25. boete subs. 25 dagen hechtenis. Tusschen Delft en Overschie Op den weg tusschen Delft en Overschie heeft op 4 Augustus j.l. een aanrijding plaats gehad. Van een vrachtauto van de firma C. Roest is toen het linkerspatbord afgereden. Verdachte v. d. B., die de aanrijding veroor zaakt had en zoodoende de vrijheid en veilig heid van het verkeer in gevaar had gebracht, was niet verschenen. Naar aanleiding van de getuigenverklarin gen meende het O. M., dat het feit was komen vast te staan. Hij eischte dan ook 25.boete subs. 25 dagen hechtenis. Conform den eisch werd verdachte door mr. J. H. C. Kok, die den kantonrechter verving, veroordeeld. Verboden te rooken In vele treincoupé's bevindt zich een bordje met bovenstaand opschrift, terwijl gewoonlijk hetzelfde verbod nog in drie talen Fransch, Duitsch en Engelsch overgezet is. In een dergelijke coupé bevonden zich in den avond van 9 Augustus twee Rotterdamsche jongelui, die vermoedelijk het verbod om te rooken niet gezien hadden. Zij staken een sigaret op. Protest van alle passagiers. Zij hieven doorrooken. Een conducteur werd geroepen. Ook hij pro testeerde, maar de jongelui hieven doorrooken. Aldus de feiten. De conducteur haalde toen een notitie-hoekje voor den dag, en vroeg de namen van de twee wetsovertreders. Een der jongelui, die het gevaar inzag', gaf zijn naam op, en ook die van zijn vriend. Hij scheen echter zooveel vrienden te hebben, dat hij de namen wel eens verwisselde. Dit zal dan ook wel de reden geweest zijn, dat hij zijn reisgenoot, die in werkelijkheid luistert naar den naam J. G. tegen den conducteur als J. V. betitelde. G. die blij was, zoo gemakkelijk van een be keuring af te komen, knikte bevestigend. Voor dit knikje werd J. G, veroordeeld tot 10.boete subs. 10 dagen hechtenis, terwijl beide vrienden ook nog een kleinere straf op gelegd kregen wegens het rooken op een plaats, waar het verboden Is. Met drie gulden boete kwam de sigaret hun duur te staan. Wil je nou stil zijn! De 17-jarige L. B. was er van beschuldigd, dat hij op 15 September j.l. op de Broersvest met zijn fiets niet voldoende naar rechts is uitgeweken. Hij heeft hierdoor een anderen wielrijder aangereden. Subsidiair was aan verdachte ten laste ge legd, dat hij op zijn fiets een mand meedroeg, die aan beide zijden meer dan 10 c.M. uitstak. Er bestaat nog een bijna vergeten verorde ning, die dit laatste verbiedt. De jongen scheen het misdadige plan ge vormd te hebben, lang over zijn vergrijpen uit te weiden. De kantonrechter voorkwam echter de uit voering van dit plan, door tegen verdachte de opmerking te maken: „Wil je nou stil zijn!" De verdachte was stil, en hij mocht luiste ren naar de verklaringen van twee getuigen. Toen het O. M. een straf eischte van 5. boete, meende verdachte te moeten zeggen, dat zijn haas feitelijk gestraft moest worden. De mand was toch van zijn baas. Hij werd voor het subs, ten laste gelegde veroordeeld tot ƒ3.— boete, bij niet-betaling te vervangen door een week hechtenis. Van het primair ten laste gelegde werd ver dachte vrijgesproken. De heer J. S., die er van beschuldigd was, geneesmiddelen te hebben verkocht, die slechts een apotheker mag verkoopen, werd veroordeeld tot ƒ5.— boete, subs. 5 dagen hechtenis. De eisch was liet dubbele. De volgende verdachte, die verhinderd was aanwezig te zijn, had een plaatsvervanger ge zonden. Deze laatste, die geen volmacht bezat, mag over een week mèt een volmacht nog eens komen. Na 3 kwartier was de zitting weer geëindigd. Op 28 en 29 October 1927 werden genomen 528 baden, en wel in de le klasse 31 kuip baden, 66 regenbaden en 1 kinderbad en in de 2e klasse 34 kuipbaden, 385 regenbaden en 11 kinderbaden. Gedurende de maand October werden geno men 1966 baden, te weten in de le klasse 124 kuipbadn, 251 regenbaden en 13 kinder baden; en in de 2e klasse 135 kuipbaden, 1398 regenbaden en 45 kinderbaden. 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap gt, Ambroslus, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Hac ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club. avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. IC. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea. half 8, R. IC Volksbond;; bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers» bond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Vrijdag, 4 November. Ledenvergadering Ned. R. K. Fabrieks- arbeidersbond „St. Willibrordus", afdeeling Schiedam. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half 8 uur. Bespreking 12>j-jarig bestaan;: tridnum standsorganisatie; verzekeringswet en verslag bondsvergadering. Zondag 6 November Oefening op het Kerkhof vanwege Sint Barbara. Aanvang 3 uur. i Propagandavergadering „De Hanze". Spre ker de heer Chr. Jansen. Gebouw R. K, Kring. Ontwiikkelingsavond K.S.A. Gebouw R. K. Volkshond. Spreker de heer Piet Kasteel^ over „Leekenapostolaat". Aanvang S uur. 2 Nov. Groote Schouwburg, Tannhüuser (Co-Opera-tie), 8 uur (voor volwassenen). 3 Nov. Groote DoeJezaal, generale repeti tie Excelsior, half 8. 4 Nov. Groote Doelezaal, De Vliegende Hollander (Excelsior) 8 uur. 5 Nov. Groote Schouwburg, Bohème (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gez.) 8 uur (voor vol wassenen) Stationssingel, CIrcus-Gleich. 8 uur (voor volwassenen), Woensdag, Zater dag en Zondag ook half 3; Casino, De hu> zaren van Villars (Rott. Operette Gez.) 8 uuï (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma'»' tot en met Donderdag 3 dezer in: Olympif' (voor volwassen); Grand Thêatre (voor vol wassen); Thalia (voor volwassen); Luxo' (voor volwassen); Corso (voor volwassen). BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 2 November. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer vai Koophandel. Moutwijn 46 pet. ƒ17. Namens de commissie voor de noleerlnf H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 2 November. Men noteert voo> melasse spiritus 100 pet. 34.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. ƒ17.per H.Li Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied Spoelingvereeniging". Heden ƒ2.20 per ketel. In verband met herstel van het brugdek zai de Koemarktbrug vannacht van 10 uur af voof het rijverkeer zijn afgesloten. De 28-jarige Amerikaanscho matroos W. A J. B. van het in de Waalhaven liggende a.» „Hybert", die gisterenavond in een gees( driftige bui een deurruit van een catétje or den Dijk vernielde, ls deswege in verzek bewaring gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1