DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* I 50ste Jaargang Zaterdag 5 November 1927 No. 15008 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS agenda. abonnementen VOETBAL-OVERZICHT OM DEN SCHAT DES GELOOFS BIJ HET TRIDUUM VOOR DEN R.K. VOLKSBOND jJifep EEN RONDGANG DOOR DE GASFABRIEK De gemeentelijke toonzaal MOTIE TOONZAAL EUTERPE HET R. K. ZIEKENHUIS SOLISTEN-CONCERT INDISCHE DIENST AANRANDING DOOR DE RUIT KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE BENEDEN-MAAS AUTO-ONGEVAL Vrijdag 18 November KUNST-AGENDA. DIEFSTAL Bureau; KOEMARKT 4, SCHIEDAM Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames (usschen den tekst 60 ct. per regeJ -«rask-i»-•- - maanden 3.25 per maand .ucc.utu i Kj.c-u pci Luciauu 1.10, per weeit jjü cent. 'ranco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct Postchèque en Girodienst 81440. Kleine advertenties:- 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van vu cm wuuiu «jcer o ci. col een maximum van woorden' Kabouteradvert. 6 reg. ƒ0.50, 10 reg. 0.75, 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, in li n uf uu"uj. f wn i,,. i alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loont nn T CeU VOCt1° ee.n oog; f 150 bij verlies van een duim; 75 bij verliea De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Ilave^rioX schiLl-'mi Cenm per maand in dit blad worden afgedrukt. Aan aile leden van den bond is per circu laire bericht gezonden, van het Triduum, dat OP 10, 11 en 13 November wordt gehouden in e rankenlandsche kerk. Ter aanmoediging 001 aan deze oefening deel te nemen, wil ik Bog eens een krachtigen bazuinstoot laten öooren, opdat ook de twijfelaars mogen be sluiten er heen te gaan. Er wordt hier werk gedaan voor Uw on sterfelijke ziel, een schoone gelegenheid uw ou. dienstig leven te verfrisschen wanneer at misschien sluimert of, wat erger is, dood is. Nog altijd zijn er verschillende R.K. ar beiders, die den ernst van den zaak maar biet aanvoelen en een godsdienstig leven leiden ver heneden het middelmatige. Het voortsluimeren is zoo vast, dat men niet is opgeschrikt door de ontzaglijke mine's om ons heen, door socialisme en communisme gemaakt. Ja, er zij er nog, die zoo beneveld zijn, dat zij er den Bisschoppen een verwijt van maken dat zij met klare en duidelijke tv oorden tegen het socialisme zijn opgetreden. Maar ook zijn er, en hun invloed is pervers. vooral op de jongeren, die huichelachtig voor geven, dat zij twee heeren kunnen dienen en aangesloten bij den vakbond van het N.V.V., '°ch hun godsdienstplichten zeggen te ver vullen. 7ij kennen toch wel de uitspraken van de Kerkelijke Overheid: „Het is den Katholiek verboden en volstrekt ongeoorloofd lid te zijn van anarchistische of socialistische ver- cenigingen of deze metterdaad te steunen. Op den Katholiek, die-zich bij zulke vereeni gingen heeft, aangesloten of zulke vereeni- gingen metterdaad steunt, rust de zware Verplichting dit lidmaatschap op te zeggen °f dien steun niet. meer te verleenen." En dan dit: „Zoolang derhalve een Katholiek lid is van zulke vereenigingen en althans niet bet vaste voornemen heeft dit lidmaatschap zoodra mogelijk op te zeggen of zoolang hij 2ulke vereenigingen metterdaad wil blijven steunen, kan hij geen kwijtschelding der zonden verkrijgen en bijgevolg geen saera- Brient. waardig ontvangen". Ik meen, dat dit aan duidelijkheid en klaarheid niets te wenschen overlaat. Wel ke katholieke arbeider durft nu te zeggen, dat hij oprecht is, als hij voorgeeft zijn Plichten te vervullen en het N.V.V. te steu nen. Doet zulk een houding' ons niet denken aan den leerling van Christus in den Hof van Olijven, wiens naam een ieder kent? Ja, ik weet. wel, wat men zegt: „Ik laat mij niet dwingen den modernen bond uit te gaan". Maar dan zeg ik: Niemand dwingt, zoo gij het socialisme wilt aanhangen moet gij dat zelf weten, hoezeer de Kerk zal treuren om het verlies van een kind, maar huichelt geen sympathie voor de Kerk, als gij een partij steunt, die vlakaf tegenover ons staat. Hebben de Bisschoppen geen gelijk gehad, °B is hun bewering dat socialist en katho liek-zijn niet. kan samengaan niet bevestigd door de droeve feiten, het verioren gaan van zoovelen voor het geloof? Beluistert de kreten van hun koele, leege zielen, waar het geloof is verstikt en de kankergeest woekert, die alle levensblijheid doodt. De schat des geloofs Weggeworpen om wat niet te verwezenlijken 'cekomstdroomen, levensblijheid e- berus- 'jng door somber pessimisme en opstand, wat is er met dat alles gewonnen? Het zou dwaasheid zijn te zeggen, dat er °°k door onze tegenstanders niets is gedaan am de toestanden te verbeteren, maar wordt at ook niet gedaan, en met het behoud van Bw geloof in de R.K. Vakbeweging? Staat aar niet als 'n krachtige steun: het geloof, at staalt in moeilijkheden en lijden en ar- Bioede. Want lijden en ongezonde toestanden Zullen er blijven, wat voor toekomstdroo- 'Ben wij ook opbouwen. Een betere maat schappij is alleen mogelijk door betere men- ®chen en die te maken is de groote taak van 'i godsdienst en de standsorganisatie. Daaraan heeft de R.K. Volksbond te Schie dam nu 35 jaar gewerkt. Mede om dit feit u gedenken, wordt dit Triduum gehouden. °mt nu in massa op naar deze bijeenkom en en gaat Zondag 13 Nov. bij de H. Mis vaii half zeven, die door den Bond wordt, opgedragen ter H. Tafel, uw godsdienstig eN(m sterken met nieuwe kracht. J. BEKKERS, Adviseur., havenbrug^Yfidf^dM^eif \ERKEER maakt het noodzakelijk, dat de oude houten n door een nieuwe vervan havenbrug te Leiden door een nieuwe vervan 235.000 gulden geschat. In verband met het gereed komen van de toonzaal aan de Gasfabriek had de directeur, de heer Doets, de plaatselijke pers tot een be zoek aan de toonzaal en mede aan de gasfa briek uitgenoodigd en onder zijn persoonlijke leiding hebben wij Donderdag een rondgang door het complex gebouwen aan de Dwars straat gemaakt. In de ruime toonkamer van de fabriek vin den we een groote collectie gasfornuizen, gas- kachels, gashaarden, radiatoren, electrische kachels, broodroosters en verdere artikelen voor huishoudelijk gebruik op gas- en electri- citeitsgebied bijeen, een collectie zoo omvang rijk en zoo varieerend. dat niemand nu nog zeggen kan, dat hij in Schiedam zijn keus in gas- en electrieiteitsbenoodigdheden niet meer maken kan. Onzo a.„nd >.,ht werd bijzonder gevestigd op een nieuwen brander met drie kleine sterke kousjes welke een lichtsterkte geven van 240 kaars en in het gebruik goedkooper zijn dan electriciteit. Bedoeling is ln de toonkamei, vitrine te maken voor electrische apparaten, waardoor het geheel nog een vriendelijker aan zien zal krijgen. We hebben dus nu een flinke toonzaal, maar wat zal de fabriek daarmee doen en hoe staan de fitterspatroons, de installateurs daar tegen over? De directie is van de gedachte uitgegaan dat hoofddoel moet zijn vergrooting van het debiet van gas en electriciteit en ze meende ons inziens terecht, dat ze dit doel beter in sa' menwerking met de patroons dan tegen hen zou bereiken en ze is dan dok tot vérgaande toezeggingen bereid geweest, waarop met de installateurs volkomen overeenstemming werd bereikt. Die toezeggingen houden in, dat in de toon zaal een lijst van alle patroons zal worden opgehangen en dat de eventueele kooper op die lijst attent zal worden gemaakt, om door be middeling van een der installateurs zijn aan- koopen te doen. Uit de toonzaal zelf wordt niet verkocht en slechts wanneer de kooper zegt, dat hij op bemiddeling der installateurs geen prijs stelt, verleent de fabriek haar tus- schenkomst. De prijzen zijn die, welke door den groothandel zijn vastgesteld, waarin een behoorlijke winstmarge voor den kleinhandel is opgenomen. Installeeren doet de gemeente ook al zou zij zelve een artikel hebben ver kocht, niet; zulks wordt steeds aan de instal lateurs overgelaten. Het komt ons voor, dat aan het particuliere bedrijf hier het volle pond is gegeven en dat de patroons er de gemeente dankbaar voor hebben te zijn, dat zij hun cliëntele thans zonder dat zij ze zelf met vaak groote kosten in voorraad moeten houden, de meest moderne artikelen en in uitgebreide keus kunnen laten zien. Op het fabrieksterrein werd allereerst de nieuwe kraan bezichtigd met een vervoercapa- citeit van 70 ton per uur, met den knijper die bij eiken greep twee ton kolen verplaatst en naar den voorbunker brengt. Voorbunkers zijn ei twee op het terrein aanwezig, de een met een walsbreker, de ander met. een kaakbreker die de kolen er worden Engelsche en Duit- sche kolen gebruikt in gelijke verhouding tót kleiner maat vermalen. Een elevator brengt ze vervolgens naar de beide bunkers met 60 en 70 ton inhoud. Daar dagelijks 30 a 35 ton kolen worden verwerkt, hoeven kraan en voorbunkers niet eiken dag dienst te doen, zoodat met name de Zondagsarbeid tot een minimum kan worden beperkt. Uit de bunkers komen de kolen in een tweetal ovens, met elk zes kamers, die weer elk 1600 kilo kolen kun nen bevatten, welke in ongeveer 12 uur af- distilleeren, waar 68 a 70 percent aan gewicht van de ingeladen kolen als cokes terugkomt, Is het een klein rekensommetje over hoeveel cokes de gasfabriek jaarlijks de beschikking heeft. Er worden een 12 a 13,000 ton kolen ver werkt, zoodat 8 a 9000 ton cokes ter beschik king komen, waarvan Intusschen weer een flink gedeelte voor eigen gebruik wordt be steed. De beide in gebruik zijnde ovens er zijn er nog twee in reserve, terwijl voor uitbrei ding nog plaats aanwezig is hebben een capaciteit van 18.000 kub. M gas per etmaal, terwijl dagelijks 15 a 16.000 kub. M. wordt afgeleverd. De cokes valt gloeiend uit de kamers in een ijzeren wagen, die over een kettihgbaan wordt weggevoerd, tot hij onder een sproeiapparaat komt te staan waar de cokes wordt gedoofd. Het gewonnen gas wordt na een ingewikkeld zuiveringsproces naar de beide gashouders met onderscheidenlijk 16.000 en 8000 kub. meter inhoud geleid. Alvorens in het buizennet te worden geleid, komt het gas nog eenmaal naar de fabriek terug, waar door een automatisch apparaat de druk wordt geregeld. Het spreekt vanzelf dat hiermee al het be zienswaardigs dat op een gasfabriek te bewon deren valt, niet is vermeld. Voor het ruim honderd man personeel vindt men natuurlijk de kantoren en werkplaatsen voor allerhande artikelen, waarbij men vooral in die waar de watermeters, gasmeters en electriciteitsmeters worden gecontroleerd uren zou kunnen zoek brengen. Machinehal, ketel huis, schaftlokaal, badcellen, vragen beurt om beurt de aandacht, terwijl bijzondere vermel ding nog verdient het reusachtige magazijn Onder een der gashouders, dat met zijn 10 me ter hooge gewelf een grootschen indruk maakt en waar letterlijk aan materiaal van alles is opgeslagen wat maar eenigermate met het gas- en electriciteitsbedrijf verband houdt. S. V. V. heeft haar vele aanhangers in de laatste twee weken danig teleurgesteld. Zoo wel in Overmaas als in Unitas moest zij haar meerdere bekennen, hoewel S. V. V. met ^en beetje fortuin de overwinning in de wacht had kunnen slenen. In beide wedstrijden ge ven wij de mYeste schuld aan de halflinie Vooral tegen Overmaas was dit gedeelte de hoofdschuldige en toonde weinig inzicht Te gen de veel langere en goed koppende tegen partij werd hoog spel gespeeld, juist wat deze graag hebben wilde, 't Gevolg was dat de S. V. V.-voorhoede niet aan den bal kwam en dat de wedstrijd werd verloren. Zondag naar Merwede in Dordt wacht haar weer een zware taak. Willen de Schiedammers haar kleine kans behouden dan moet absoluut worden ge wonnen. Hermes-D, V. s. gaat voort op den goeden weg en behaalde haar vijfde overwinning in successie. Met 30 werd in Leiden gewonnen en Bronneman verrichtte de hattrick. De voor hoede van de blauw-witten presteerde maar heel weinig tegen de A. S. C.-verdediging. Daar succes na 't maken der eerste twee goals lang uitbleef geloofden zij het wel en speelden zeer slow werder, wat den indruk maakte dat zij onmachtig stonden tegen 't goede verdedi- gingsspel der Leidenaars. Vooral de linker- wing leed daar geducht onder. De verdediging van Hermes-D. V. S. is puik en speelt con stant zeer goed. Steeds Hooger komt hier Zon dag te gast en Hermes-D. V. S. mag wel haar beste beentje voorzetten om geen nadeel van dit bezoek te hebben. De Rotterdammers zijn een zeer lastige tegenpartij en zij zorgen steeds voor verrassingen. Kreeg verleden Zondag Hercules niet klop met 2—1? Naar aanleiding van de bevredigende op lossing, tusschen de directie deT technische bedrijven en de te Schiedam gevestigde In stallateurs, heeft het raadslid, de heer S. Hijman, in overleg met de permanente com missie voor den middenstand, B. en W. be richt, dat hij zijn motie, met betrekking tot de toonzaal der technische bedrijven, in de laatst gehouden raadszitting, intrekt. Zondag 13 November zal de gemengde zang vereniging Euterpe, onder leiding van den heer C. P. Vredebregt een uitvoering geven van de komische operette „De barbier van Straatsburg". De opvoering heeft plaats ln den R. K Volksbond. Saldo der vorige verantwoording Saldo der Tooneeluitvoeringen op 28 en 30 Oct. volgens voorloopige raming Inkomsten der horlogeverloting Van een pastoor Ter eere van de H. Maagd, omdat ze mijn novene der drie Wees Gegroeten heeft verhoord v. H. N. N. Door vriendelijke bemiddeling N. N. Van eenige scholen Singelparochie Wijk A Singelparochie Wijk T Mej. R. driemaandeiijksche gift Gorzenparochie Wijk S. Gorzenparochie Wijk D. Gorzenparochie Wijk G. Gorzenparochie Wijk P. Frankenland Wijk M. Frankenland WijkE Frankenland Wijk H Frankenland Wijk J. 13.690,12)4 750.— 146.29 25.— 1.— 1.— 2,50 40.— 15.— 38,03 7.49 20,25 2.50 6.35 8.— 20.20 4,85 22.42 16.15 35.12 >4 25.65 Door de afdeeling Schiedam en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst is op Donderdag 10 November een so listen-concert georganiseerd in de zaal van „Musis -Sacrum". Als solisten zullen optreden: Mevr. N. van Os, te Amsterdam (zang); mej. Hanny Scbef- felaar Klots, te Amsterdam (viool) en de heer Jaap Kallenbaeh, te Rotterdam (piano). Door dit trio zal een voortreffelijk programma ten gehoore worden gebracht. Bestemd voor uitzending naar Ned. Indië A. Suyker, adsp.-comm. bij de Alg. Politie, alhier. De 31-jarige Engelsche zeeman M. N., die verblijf houdt aan boord van het Ned. s.s. „Spaar" deed bij de politie aangifte, dat een taxi-ehauffeur uit Rotterdam hem hedennacht omstreeks half drie, op den Vlaardingerdijk, nabij de tol heeft willen berooven. N., die zich in den afgeloopen nacht met een taxi-auto van Rotterdam naar de Vulcaan- haven wilde begeven, stapte bij de tol uit, en betaalde 8 voor den rit. De chauffeur wilde nog meer geld van den Engelschman hebben; deze weigerde echter. De chauffeur ging met een onbekend per soon, die naast hem zat, den Engelschman te lijf. Deze rukte zich echter los en ging op de vlucht, een lederen tasch, inhoudende;: Klee- ren, zeep, lucifers enz. ter waarde van pl.m. 40 in den auto achterlatende. De chauffeur reed even na de worsteling snel weg. De politie stelt een onderzoek in. Totaal 14.877,93 Hartelijk dank aan allen, die gaven en nog een bijzonder woord van erkentelijkheid aan allen, die op wat wijze ook door hun mede werking het succes van de uitvoeringen der Tooneelclub hebben gewaarborgd. Het Comité. W. N., wonende Gustostraat, deed bij de po litie aangifte, dat toen hij gisterenmorgen te 6 uur nog te bed lag, een paard zijn kop door een glasruit van zijn raam stak, waardoor zijn familie van schrik ontwaakte. Het paard is door de politie opgevangen, waarna bij onderzoek bleek, dat het des nachts' van een woonwagenbewoner was losgebroken. Deze betaalde de aangerichte schade. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas is ter vergadering bij eengeroepen tegen Woensdag 9 November, des middags 2 uur, in de groote vergaderzaal van het Handelsgebouw te Vlaardingen. Gistermorgen reed een luxe-auto, bestuurd door den 20-jarigen bokser A. S„ wonende Fa- bristraat, op het trottoir aan de Westfranken- iandschestraat tegen een lantaarnpaal. De paal knapte bij den grond af en brak middendoor, terwijl de kap va» het bovenstuk afviel. De auto zelf lief eenige schade op aan den motor. '8 Maandags, repetitie Muziekgezelschap 8t, Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club L D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha* ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club. avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt negen zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. Y. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenf. ging SL CaecHea. half 9. R. k. Volksbond» bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker»' bond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Zondag 6 November Oefening op het Kerkhof vanwege Sin| Barbara. Aanvang 3 uur. i Maandag 7 November Intieme feestavond R. K. S. V. „Excelsior", Opvoering der revue „Watt en Watt in Nij megen" Toegang voor leden en genoodigden. Gebouw „Musis Sacrum" Aanvang 8 uur. Woensdag 9 November Intieme feestavond voor leden en donateurs der mandolineclub „O. N. I.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vereeniging voor armenzorg en wering van bedelarij: lezing te geven in de bovenzaal van „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Donderdag 10 November Solistenconcert, te geven door de Mij, tot Bevordering der Toonkunst, afd. Schiedam. Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. R.K. Propagandaclub „St. Leonardus" (Fran- kenland) Cursus tot voorbereiding van het leekenapostolaat. Gebouw R.K. Kring, Aanvang half negen. Zondag 13 November Feestavond Schiedamsche Athletiek en Gym- nastiekvereeniging „T. H. O. R.". Gebouw „Mn- fcis Sacrum". Aanvang 8 uur. Gemengde Zangvereeniging „Eïiterpe" opvoe ring van „De Barbier van Straatsburg"; ko- mimsche operette in 3 acten. R.K. Volksbond aanvang 8 uur. Dinsdag 15 November Propagandavergadering „Do Hanze". Spre ker de heer Chr. Jansen. Gebouw R. K. Kring. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen, afdeeling Schiedam. Demonstratie, te ge ven door verschillende winkeliers in „Musis Sacrum" van 2—5 en 711 uur. Woensdag 16 November Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen, afd. Schiedam. Demonstratie, te geven door verschillende winkeliers, in „Musis Sa crum" van 25 en 711 uur. Ontwikkelingsavond K.S.A. Gebouw R. K. Volksbond. Spreker de heer Piet Kasteel,- over „Leekenapostolaat". Aanvang 8 uur. 9 tot en met 16 November Tentoonstelling van Katholieke jeugdlectuur te houden in de broederschool Nieuw Haven 121. Dagelijks geopend van 4</>9 uur; 's Zater dags, 's Zondags en 's Woensdags van 2—9 uur, Woensdag 9 November Propaganda-vergadering vrijwillige brigade tot het redden van drenkelingen. Spreker do heer Riet. Gebouw „Eendracht" Aanvang 8 uur. 5 N o v. Groote Schouwburg, Bohème (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen), 6 Nov.: Groote Schouwburg, De Spook trein (Rott. Hotst, tooneel) 2 uur. 7 Nov.: Groote DóeJezaal, 2e middag concert Res. Orkest, half 3 Nutszaal, liederenavond Emiel Hullebroeck, 8 uur Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hotst, tooneel) 8 uur. S Nov.: Groote Schouwburg, De nieuw bakken edelman (Vlaamsch Volkstooneel) 8 nur Groote Doelezaal, piano-concert Dirk ISchafer, 8 uur. 9 Nov.; Groote Nutszaal, concert Berthe Seroen (zang) en Pbons Dusch (piano) 8 uur. 10 No v.: Groote Schouwburg. Wie einst im Mai (Hirsch-operette) 8 uur (voor volw.) Dagelijks: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gez.) 8 uur (voor vol wassenen) Stationssingel, Clrcus-Glelch, 8 uur (voor volwassenen), Zondag ook half drie Casino, De huzaren van Villars (Rott. Operette Gez.) 8 uur (voor volwassenen) Tivoli-Schouwburg, Dat is 't toppunt (Bouw meester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Ten nadeele van den timmerman A. H. is uit een ln aanbouw zijnd huis aan de Jan van Avennesstraat een Amerikaansche schroeven- draier ontvreemd. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1