{i Bill, ■ill JSS'eSSS'"*"llbr'"1" m i ii 13 Ui m fm x 4m iü ÉöJaL mm. MAANDAG 7 NOVEMBER 1927 DERDE BLAD UIT ROTTERDAM HET KLEURUNGENVRAAGSTUK OP DE VLOOT ÉÉb ij' PAGINA 4 tffPj tm-'È: SCHAAKRUBRIEK. nm. i em wm.c2\ mmm Q.ÊMwtê.Wm w» vmz xS Wm ww-> iIs t ER ZIJN WANTOESTANDEN i Wie heeït schuld, als ei* iets mankeert aan de mentaliteit van den Hollandschen zeeman? Mei Hoofdbestuur van den Centrale» Bond van Transportarbeiders heeft in de ernstige gevolgen, welke tewerkstellen van kleurlingen op de Nederlandsche vloot medebrengen, zoo- wei voor de veiligheid aan boord der schepen onder Nederlandsche vlag als voor de welvaart van een groot aantal Nederlandsche zeelieden, aanleiding gevonden zich te wenden tot do Regeeriug. de SUten-Generaal, de gemeente raden van Amsterdam en Rotterdam en allen, die belast zijn met eenige verantwoordelijk heid in het Nederlandsche koopvaardijbedrijf, om de aandacht te vestigen op de vele wantoe standen we! zijn ontstaan. Wij laten hieronder ecu en ander uit bet rapport velgen: Do handel in Chineczen. Er 1» eon groet vcrschitusschén C - ineezen en Las eter ar: eenerzijds en tedere an.è-re beman ning anderzijds. Het kar soms voorkomen, dar. een bemanning bestaat uit een mengelmoes van allerlei nationaliteiten. Worden echter Chineezen gevaren, dan bestaat de geheele bemanning buiten de officieren, voor de ma chinekamer of een dek of voor beide groepen uitsluitend uit Chineezen of Lasearen. Vaak komt het voor, dat de stokers en tremmers Chineezen zijn en het dekpersoneel Lasearen, maar een Europeaan of een Neger treft men daartusschen niet aan. Naar onze meening berust dit feit hierop, dat de Chineezen en Lasearen niet als arbei ders op de vrije markt komen, niet als eenlin gen zich doen aanmonsteren, maar dat zij compleet als bemanning worden geleverd. De Chineezen en Lasearen aan boord van schepen, worden geplaatst door bemiddeling van agenten. Deze agenten vormen een inter nationale congsie en zijn goed georganiseerd. De levering der Chineezen en Lasearen ge sehiedt op contracten, welke de agenten sluiten met de reederijen. Zoo heeft men in Rotterdam b.v. den heer Wong Sing, op wiens kaartje men kan lezen: WONG SING Chinese Boarding House Keeper And Shipping Agent. Chinese Cooks, Stewards, Deck Hands Stokehold Crews. Always on Hand. Men leest het „Always on hand". Uit voor- raad leverbaar. Het monsteren is een loutere formaliteit. De Chineezen zelf worden daarvan de dupe. De agenten, welke deze Chineezen leveren, ontvangen behalve hun provisie van de ree- derij, veelal ook datgene wat d.e Chinees aan gage vooruit ontvangt. Althans volgens de mon sterrol, want deze gage wordt vaak niet eens aan den betrokken Chinees uitbetaald. In koop vaardijkringen zijn deze feiten, zeer goed be kend, doch slechts zelden wordt daarvan offi cieel mededeeling gedaan. De leveranciers van Chineezen „slaan hun voorraad op" in de Chineesche kosthuizen: de ..Chinese Boarding House". De Chineezen wor den daar op crediet onderhouden en komen dan in het krijt te staan bij den „kostbaas". Wordt nu een Chineesche crew geleverd, dan worden de menschen uit het Boarding House gehaald ende maand gage op hand wordt opgestreken door den Boarding House- exploitant ter voldoening zijner vordering. De Chis5eezen en Lasearen komen niet als vrij man op de arbeidsmarkt, maar vormen deel van een meuschelijke lading, contractueel gebonden door overeenkomsten buiten de door het Wetboek van Koophandel gevorderde mon sterrol. Zijn Chineezen en Lasearen boni fade zeelieden Ongetwijfeld leent China ook zeelieden. De vele visscherspiaatseu langs de Chineesche kust hebben Hit den aard der zaak een bevol king van zeelieden. In het bijzonder de streek rond Fuschau levert een groot aantal zeelie den. Men treft echter zeer weinig Chineezen uit die streek op de vloot aan, want deze Chi neezen, die zeeman zijn, laten zich niet op de in het voorgaande hoofdstuk geschetste wij ze verhandelen. Do leveranciers van Chineesche bemanningen moeten hun handelswaar dan ook uit het binnenland halen. Deze Chineezen komen uit de armste gedeelten van China, hebben dikwijls last van zeeziekte en zijn eigenlijk voor hét i zeevaren in het geheel niet geschikt. Een derde groep Chiheezen laat zich door de handelaars aan boord brengen, met de bedoe ling het beroep van smokkelaar uit to gaan oefenen. Het spreekt vanzelf, dat deze elemen ten wel zeer ongeschikt zijn. Bij kalm weer en onder normale omstan digheden zal het met de Chineesche en Las- caarsehe crew wel gaan, maar wanneer zich buitengewone omstandigheden voordoen, wan- Beer het. schip ia gevaar komt, is reeds her haaldelijk de onbetrouwbaarheid van de Chi neesche en Lascaarsche bemanning gebleken. Ouder de Chineezen vindt men een groot aantal lieden, die door het smokkelen zich een bron van bestaan trachten te verschaffen. Opium, cocaine en revolvers schijnen thans do geliefkoosde handelsartikelen te zijn. Gevon den wordt er 3lechts iets, als verraad in het spel is. In de logies b'evindt zich nooit iets en slechts een enkelen keer. zooals onlangs op eeu schip van den Rotterdamschen Lloyd, het s.s. „Merauke", constateert men grooto hoeveel heden smokkelwaar. Over het smokkelen der Chineezen doen veel Terhalen de ronde. Afdoende controle is zeer moeilijk, omdat de Chineezen als een kilt aan elkaar hangen en een verrader zeker is van een bloedige wraak. VVaarom een gekleurde crew? JLÖ''Wi,jl hlel'V001' geschetste wantoestanden toch ook bij de reeders volkomen bekend zijn, Men voert aan, dat de Chineezen beter zou den voldoen als stoker. Men heeft ook beweerd, dat de Europeesehe crew door aanhoudende dronkenschap last veroorzaakte en dat over het algemeen geno men het gedrag der blanke zeelieden te wen- schen zou overlaten. Deze beschuldiging kunnen wij niet aanvaar den. Indien er inderdaad iets mankeert aan de mentaliteit van den Nederlandschen zeeman, dan is in de eerste plaats de reederjj daaraan schuldig. In stede van een goede centraal gere gelde aanneming vau schepelingen heeft men de arbeidsbemiddeling verbrokkeld; in stede van een ernstig streven naar scholing en goe de behandeling, heeft men zich aan den zee man weinig gelegen laten liggen. Wij herinne ren aan de gewoonte bij de Hoüand-Amerika Lijn en ook bij Amsterdamsclie groote reederij en met geregelde lijndiensten, om na afloop van de reis zeelieden zonder gage naar huis te zenden. Men zal er van terug moetén komen, den zee man als een losse arbeider te beschouwen. Men zegt wei, dat de gages niet veel uit- eenloopen, maar dit is" niet in overeenstem ming met de waarheid. Dc gages zijn lager. Verder is da voeding heel wat goedkooper Da sociale. maatregelen hebben niet. veel te beteokenen. Alles bijeen genomen zijii de kleur lingen goedkooper. De dagloonen voor de zecongovailenwet wij- zon dat uit. Naast de goedkoopte zien wij voor de ree ders fciiicr de hoofdreden in liet weinig verzet, dat de Chineezen of Lascaarsche crew biedt tegen allerlei maatregelen. Welke maatregelen zijn Kondig De schepenwet schrijft sub h. van art. 4 voor; dat de schipper verplicht is, alvorens met zijn schip een reis te ondernemen, te zor gen dat: het schip behoorlijk bemand is en het per soneel lichamelijk geschikt is om het schijf veilig over zee te brengen. Het komt op de interpretatie van deze be paling aan. Welnu, het is wenschelijk, ja noodzakelijk, dat de Scheepvaart-inspectie aan deze bepa ling eens wat meer aandacht,schenkt en wel degelijk een regelmatig onderzoek instelt naar de geschiktheid der gekleurde bemanning. Eén der meest elementaire eischen daarbij is wel, dat de opvarenden de commando's kun nen verstaan in de thai, waarin deze gegeven behooren te worden, d.w.z. in het Nederlandsch op een schip onder Nederlandsche vlag. Voorts een nauwkeurig toezicht op het oefe nen der reddingsbooten met Chineezen en Las earen! Het ware daarnevens wenschlijk zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen, dat een over- eenkomst, welke namens de gekleurd^ schepe lingen wordt aangegaan ter controle bekend wordt gemaakt, terwijl de uitbetaling van gage aan anderen dan de gemonsterden verboden wordt. Tegenover de ongunstige elementen, welke onder de Chineezen worden aangetroffen, die nen op grond van de vreemdelingenwet maat regelen te worden getroffen. Het aan den wal zetten van Chineezen en Lasearen vooral ook door schepen onder vreemde vlag moet worden tegengegaan, ter wijl het hoog tijd wordt, dat de C'hineezenlo- gies zoowel te Amsterdam als te Rotterdam danig' onder controle komen, niet slechts van de^ politie, maar ook van de volksgezondheid. Ten slotte zij der regeering aanbevolen, het initiatief te nemen tot het onderzoek naar de vraag, op welke wijze het mogelijk zal zijn, de door de reederijen aan te voeren bezwaren tegen het wederom varen van Nederlandsche zeelieden, op te heffen. De medewerking van de organisatie der zee- lieden worde bij voorbaat toegezegd, mits dit onderzoek volkomen objectief en met mede werking van de betrokkenen wordt ingesteld. Aan de schande, dat een deel der Nederland sche vloot nog bemand is met „slaven" dient zoo spoedig mogelijk een eind te komen, aldus eindigt het memorandum. OPENING FILIAAL INTERNATIONALE AUTOMOBIEL MAATSCHAPPIJ. Zaterdagmiddag vond de opening plaats van het filiaal van de Internationale Automobiel Maatschappij in het hoekpand van de Amster damsclie Bank aan den Coolsingel. Het pand, met zijn ruime etalages leent zich uitermate goed voor een showroom. Dit, ge voegd bij het feit dat de zaak gevestigd is op een der drukste punten van de stad, laaat geen twijfel aan succes over. Te drie uur sprak de heer L. Manson, direc teur der Maatschappij te den Haag een kort openingswoord, waarin hij dank bracht aan de directie van de Amsterdamsche Bank, de he?- ren Fruin en M. Davidson, voor de medewer king die zij- bij het tot stand komen van de nieuwe zaak hadden betoond. Als directeur van het filiaal werd benoemd verklaard de heer J. van Asten. Vervolgens werd een rondgang gemaakt dooi de met vele bloemstukken versierde zalen. Zoo wel in de bovenzaal als in de benedenzaal staat een keur verzameling van wagens van zeer varieerend model. De Maatschappij brengt in den handel de Studebaker in vijf en de Erskine in drie ver schillende modellen. Natuurlijk ontbrak het de nieuwe zaak bij de opening niet aan belangstelling. HUPMOBILE-SCHOYV. De Haagsche Automobiel Maatschappij houdt van 4 tot en met 13 November in haar show room aan den Coolsingel no. SO een expositie van de nieuwe modellen Hupmobile 1928. Een zeer fraaie collectie van wagens, zoowel zes- als aeht-cylinder staat in de ruime zaai opgesteld. De afwerking en inrichting der wagens is weer eleganter en voornamer ge worden. De bezitter van een Hupmobile be schikt over alle comfort die de moderne auto industrie in haar producten weet aan te bren gen. Ongetwijfeld zal de nieuwe Hupmobile, in vakbladen bekend als, „Haantje de Voorste", met haar nieuw uiterlijk en lagen prijs sterk de aandacht trekken vau het auto-minnend publiek DE RADIO-STORINGEN VAN DEN ELECTRISCHEN TREIN. :v.x" De S.S.-directie is bereid maatregelen ter bestrijding te treffen EEN INTERESSANTE PROEFNAME Het bestuur van de Nederl, Vereen, voor Radiotelegrafie schrijft ons: Nadat de Electvische Trein in plaats van met' wisselstroom met gelijkstroom of zoo men wil met gelijkgerichte» wisselstroom wordt ge voed. bereikten het bestuur der afdeeling Rot terdam der N.V.V.R. geen klachten meer over storingen. Eenige weken geleden echter kwam een ama teur, wonende op ongeveer 15 M. afstand van de bovenleiding', klagen over aanhoudende sterke storingen. Waar dit voor ons. iets nieuws was (tot nu toe gold de stelling: „de electrische trein stoort niet") besloot het bestuur zich ter plaat se op de hoogte te stellen. De mededeelingen van den betrokken amateur bleken volkomen juist; en bij eenige amateurs, die ook op kor ten afstand van den voerdraad woonden, con stateerden wij hetzelfde aanhoudende kraalcge- luid. Dat de trein hieraan debet was kon men direct vermoeden, doch een volstrekt bewijs hadden wij niet 't YVas toch ook mogelijk, dat oen plaatselijke storing door een of ander elec trised apparaat in dezen de schuldige was. Gelukkig vonden wij een onzer leden, dr. S. M. Verveen, bereid om zijn auto-sitation be schikbaar te stellen voor eeu nadere proef. Boven in de ka>p van den auto waren twee ge ïsoleerde draden gespannen als antenne, terwijl de massa van de auto als "aarde" dienst deed. Voor ontvanger werd gebruikt een origineel Super-Radiola-toestel, hetzelfde dat 'indertijd door ons werd ontleed om er het schema uit over te nemen, dat zooveel opgang in amateurs- kringen heeft gemaakt. Daarvóór een kistje met h.f.-versterker als aangegeven door den heer Hebeis in Radio Expres no. 19 van dit jaar, dus 2 h.f.-det.-2 l.f. Teneinde eventueele stadsstoringen te ontloopen werd besloten de proef buiten te nemen en daarvoor te gaan naar den overweg bij de halte Sehiebroek. Op een afstand van ongeveer 200 M. van de spoorbaan werd de ontvanger in werking ge steld en weldra kwam Hilversum krachtig door, absoluut ongestoord. Wij reden nu in de richting van den trein en stopten op een af stand van ongeveer 30 M. Een zachte aanhou dende .storing was te constateeren, niet hin derlijk. We reden nu steeds dichterbij en naar mate wij de bovenleiding naderden, nam de storing toe. Onder de draden was het een oor- verdoovend lawaai met hetzelfde karakter als wij reeds eerder bij de amateurs hadden ge hoord. Midden op de spoorbaan werd de motor stopgezet en reden wij langzaam de hoogere spoorbaan af. De storing verminderde snel; op 15 M. was zij nog hinderlijk, op. 30 M. niet meer. YVii trokken de. volgende conclusie; O>n de bovenleiding van den Electrischen Trein vormt zich een sterk aperiodisch hoog frequent veld, dat het sterkste is op de rails. Van de baan af vermindert desterkte zeer snel, vermoedelijk neemt het sneller dan kwa dratisch at. Nu hangt liet vorder va,n de: ontvangmidde- len en de sterkte va tl den zender af in hoe verre het nog zal storen. In ons geval was een afstand van 30 M. voldoende, maar het is na tuurlijk mogelijk, dat iemand met een groote antenne nog last kan ondervinden op grootere afstanden dan 30 M. Ons is zelfs een geval be kend van iemand, die op 70 M. van de baan woont, en meermalen hinder ondervindt met een 7-lamps Super-Heterodyne raamontvanger. Wij hadden bij eerstbedoelden amateur nog een eigenaardigheid opgemerkt, n.l. het feit, dat de storingen zoo goed als verdwenen, als een trein voorbijreed en dan een dusdanige plaats innam, dat het midden van den trein tegenover de antenne stond. (Voor hen, die dit niet weten, zij medege deeld, dat op het voorste e.n achterste rijtuig van den trein een beugel staat). Het vermoeden ligt nu voor de band, dat bet veld door de beugels aan aarde wordt gelegd en dus tusschen de beugels wordt opgeheven. Nu hebben wij in Rotterdam eenige ervaring met het. aarden van de bovenleiding der tram via een condensator van 2 mf. In-vele geval len hebben deze condensatoren het veld zooda nig verzwakt, dat de storingen voor een groot deel werden opgeheven. Beschouwt men een en ander in verband met elkaar, dan is het zeer goed mogelijk, dat door het plaatsen van condensatoren van 2 mf. tus schen de bovenleiding van den trein en aarde de storing' grootendeels kan worden opgehe ven. Na bovenstaande uiteenzetting op den Club avond van 28 October, waar wij er op wezen, dat het ons niet gelukt was de storingsbron of bronnen op te sporen, (motoren, beugels en gelijkrichters komen in aanmerking) werd het bestuur gemachtigd stappen te doen bij de Nederlandsche Spoorwegen. Hét is ons een genoegen te kunnen mode- deeleii, dat ons verzoek om een onderhoud een welwillend oor vond en dat ons bestuur reeds Dinsdag 1 November werd ontvangen door Prof. Franco chef van den dienst waartoe de electrificatie der Spoorwegen behoort. Op deze bespreking waren aanwezig behalve Prof. Franco de heeVen ing. van L-oenen Martinet en ir. van Lessen van de N.S. en de lieeren Hebeis en de Jong, reep. voorzitter en secretaris der afdeeling Rotterdam der N.V.V.R. Na uiteenzetting, van bovenstaande deelde Prof. Franco mede, dat de N.S. in principe bereid waren maatregelen ter bestrijding van storingen te nemen, onder voorwaarde, dat het bedrijf er geen nadeel van zou ondervinden. Het door ons naar voren gebrachte zal worden onderzocht, en zoo mogelijk zal een proef met het plaatsen van condensatoren worden ge nomen. DAT VIEL NIET MEE! Zaterdagmiddag wandelde de 48-jarige mej. M. G. R. huisvrouw van M. v. D. wonende op den Oostzeedijk op de Hoogstraat. Een man die op een ladder', welke tégen een pand was geplaatst, stond te werken, viol, van deze ladder af, juist boven op de juffrouw. Zij be kwam eenige liohte verwondingen cn moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel behan deld wordoiJ. VERBINDING TUSSCHEN BRIELSCHE- LAAN EN GAESBEEKSTRAAT. Niet noodig geacht Bij de behandeling van het voorstel tot de finitieve vaststelling van het uitbreidingsplan voor den Linker Maasoever heeft de heer J. ter Laan er de aandacht op gevestigd, dat bij het ontwerpen van dat plan z.i. geen voldoen de rekening is gehouden met de noodzakelijk heid, dat het centrum van het nieuwe stads gedeelte aldaar vanaf de openbare los- en laad plaats aan de zuidzijde van de Maashaven langs behoorlijke toegangswegen bereikbaar is. Naar aanleiding daarvan is toen de toezeg ging gedaan, dat nader onder het oog zou wor den gezien de vraag of en zoo ja op welke wijze in de verbinding tusschen de bedoel de los- en laadgelegenheid en de dicht daarbij uitkomende belangrijke wegen, verbetering is te brengen. Ter voldoening aan die toezegging heeft de directie van gemeentewerken pogingen in het werk gesteld om aan de Brielschelaan, ter hoog te van de meerbedoelde aanlegplaats, voor de gemeente de beschikking te verkrijgen over een strook grond, geschikt voor liet maken van een verbindingsweg tusschen ovengenoemde laan en de daarachter gelegen Gaeabeekstraar. In totaal wordt de uitgave, die met de bedoel de doortrekking gemoeid zal zijn, door de Directie geraamd op 23.000, een som, die zij zeer hoog acht in vergelijking met het door den aanleg te verkrijgen voordeel. De Commissie voor de plaatselijke werken stemt met die zienswijze in. Bovendien vindt zij den bedoelden aanleg niet noodig en ook niet gewensclit. Immers er is h.i. tusschen de Brielschelaan en het achter de Gaesbeekstraat gelegen kwartier genoegzame verbinding, ter wijl door het handhaven van een aaneengeslo ten bebouwing langs eerstgenoemde laan voor komen wordt, dat het vrachtwagen-verkeer door smallere zijstraten wordt geleid, hetwelk h.i. bij het 'tot standkomen van de verbindingsstraat zeer zeker zou worden bevorderd. Van eenzelfde gevoelen is de directeur vau de Bouwpolitie en den Woningdienst, die aan de argumenten van de Commissie nog heeft toe gevoegd, dat het belang van gezond en rustig wonen in «een kwartier, dat zóó dicht gelegen is nabij het intense bedrijfsleven in en aan de Maashaven zeer wordt bevorderd door de aan wezigheid van -een daartusschen gelegen be bouwing-, die de achtergelegen wbonwijk eenigs- zins beschermt tegen rook, stof en lawaai van het havenkwartier. Daaruit volgt vanzelf, dat men die bebouwing zoo min mogelijk 'door dwarsstraten moet onderbreken. Met deze zienswijzen hebben B. en W. zich vereenigd en zij stellen den Raad voor van het plan af te zien. ERNSTIG ONGEVAL. Zaterdagmiddag te omstreeks vijf uur is de 23-jarige H. K., wonende in de Mauritsstraat, toen hij in Hillegersberg per fiets kranten ging bezorgen op den Straatweg ter hoogte van de Adriiaan-Stichtiug, toen liij den weg dwars over reed, door een auto aangereden. In bewusteloozen toestand werd hij in de Adriaan-Stichting binnen gedragen. Later heeft de Geneeskundige Dienst hem naar het zieken huis aan den Bergweg vervoerd. Aanvankelijk vreesde men voor zijn leven, zoodat geestelijke hulp werd ingeroepen. Zaterdagavond laat was zijn toestand eenigermate verbeterd. Ver moedelijk heeft, K. een hersenschudding eii inwendige kneuzingen bekomen. Redacteur: P. A. KOETSHEID, Singel 82e. Schiedam. Verzoeke alle mededeelingen betreffende deze rubriek aan bovenstaand adres te richten. CORRESPONDENTIE. L. de L. E. to A. en A. L te V. 1. Lg4 faalt, in no. 3863, door 1. Pg4:. Het spijt ons, dat we, na zoo'n lange onderbreking', gedwongen zijn U op een abuis te wijzen. J. C. en J. W. te T. 1. Le5 verijdelt zwart, in no. 3883, eenvouding door 1Pe7f. No. 3865. Bij de oplossing van dit probleem gelieve men rekening te honden, dat de witte toren niet op «2, doch op el dient to staan. No. 3868. In deze opgave gelieve, men den zwarten pion op h7 door een zwart paard te vervangen. PROBLEEM No. 3872. TV". C. MÜLLER JR., Bussum. 1ste plaatsing. Mat in twee zetten. PROBLEEM No. 3873. H. II. KAM3TRA, Den Haag.- 3 ste plaatsing. Mat in drie zetten. PROBLEEM No. 3874. M. JTAVEL Praag. Sacbmati 1927. Mat in drie zetten. f.W//SA Oplossingen over drie weken. Deze worden bij ons ingewacht tot Dinsdag 22 November. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 38113. 3. c-5c6 enz. No. 3862. 3. ;j2—g'4 enz. No. 3S63. 3. Dc6f3 dreigingen; 2. Pd3 en Pd7 enz. 1KeS (LeS), T ad lib. Pb4 (PbÖ), Pd6; ©6, L«.U: 2, Pd3f, Pc2f, e3t. Pc6t, Lf2f, Df2± enz. GOEDE OPLOSSINGEN. Beckérs, Amstenrade, alle. H. v. Gaaien, Rotterdam, alle. A. H. Lüken, Davos, alle. J. Marcèlis, Rotterdam, no. 3863, no. 3862. -Tos. Claassens en Jos. Willekens, Tilburg, no, 3861. BOEKBESPREIvING. Bij de firma O. B. van Goor Zonen te Gouda zijn verschenen het lie en IHe deel van ..Prae- tische Sehaaklessen" van H. J. den Hertog en Dr. M. Euwe. Van het tweede deel verscheen in 1904 een eerste uitgave bewerkt door H. J. den Hertog. Het ligt voor de hand, dat in de 23 jaren, welke sindsdien verloopen zün, vele bladzijden niet meer van actueel belang zijn, en het verdient daarom ten zeerste waardeering, dat de uitge vers, toen zij het plan opvatten, van dit deel een nieuwe bewerking uit te geven, een samen werking tot stand hebben gebracht tusschen den oorspronkelijker! bewerker en onzen Hol- landschen schaak-kampioen Dr. M. Euwe. De belangrijkheid van dit deel is daardoor in hooge mate gestegen. Het derde deel is geheel bewerkt door Dr. M. Euwe .aangezien de heer den Hertog zoodanig door andere bezigheden in beslag genomen was, dat het hem niet mogelijk was, de „Practische SchaalUessen" te voltooien. Ook bij dit deel is de zoo bij uitstek leerzame methode van den heel den Hertog gevolgd; het is geheel gewijd aan de openings-theorie in den ruimen zin van het woord, terwijl de moderne opvattingen, en hier van inzonderheid de „Indische partij", daarvan een groot deel in beslag nemen. Een keur van uitvoerig geanalyseerde partijen, zoowel van ouderen datum als uit den laatsten tijd verhoogt de aantrekkelijkheid van dit deel, dat wij ook en misschien wel in de eerste plaats voor moer gevorderde spelers zeer aanbevelenswaardig achten. De prijs van elk deel is 2.25. Het vierde deel, eveneens door Dr. M. Euwe, is in bewerking. PARTIJ No. 824. Indische verdediging. Gespeeld in de wedstrijd te Berlijn-Stockholm, Wit: H. Helling. Zwart: E. Jacobson 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2—c4 e7e6 3. Pblc3 L£8—M 4. Lel—g5 Dat is in do Indische zelden goed. Men speelt inplaats hiervan Rubinsteins Ddlc2 of ook Ddlb3. 4Lb4—e3t Juist was v7c5. 5. b2c.3: h7hG De beteekenis van deze zet is raadselachtig. Nog steeds kwam e7—c5 in overweging. 6. Lg'5—h4 d7d5 Hierna is Wit's vierde zet gerechtvaardigd. De d-pion moest slechts een pas vooruitgaan. 7. e2e3 CH-0 8. g-2—g-4 Hiermee leidt Wit zijn temperament uitend een zeer origineelen en stormachtigen aanval in die zonder den zet 5h7—1)6 niet mogelijk ware. 8Tf8e8 Tegenover den dreigenden Uoningsaanval moest een tegenstoot in 't centrum worden onderno men c7—c5 was nog steeds ter plaatse. 9. f2—f4 PbSd7 10. Pgl—f3 e7c6 j 11. g4g5! h6—g5:. 1 12. f4g'5: PfGe4 13. g5—g6! f7—f6 Zwart laat zich hier een gelegenheid tot den tegenaanval Da5! ontglippen. Nu wordt zijn toestand hachelijk. 14. Pf3d2! Pe4d2! 15. Keid2: Pd7—f8 16. Ddl—li5 Dd8e7 17. Lfld3 e6e5 Ld7 was noodig'. Nu beslist een fraai dubbel offer. 3 8. Lh4—£6:1! De7—f6: Df6—efi KgS—£8 IvfSe.7 Ke7—d8 IS 19. Tal—fl 20. Tflf81 21. Thl—flf 22. Tfl—f7f 23. Dhag5f Nog sterker ware Dh4f. 23TeSe7 En hier moest bij de D met De7 geven. 24. 1x13fë DeG—1'6 j Of DdG, 25. e5. A - 25. T£7—f6: g7—fG: Ware de witte D" bij den 28en zet na h4 gegaafV, dan zou nu g7 de partij onmiddellijk bebin#" gen. 26. Dg5—f6: Lc8—f5£ 27. Df6—f5: Kd8—c7 (28. 1(2—h4 4T e5—d4t; l 29. e3d4: d5—c4:I 1 30. h4h5 Opgegeven Aanteekeningen In de Deutscïf Schqebzeltung. j'ïj. V ""V v® van M, B,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 12