DAGgLADVOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN -u-d No. 15009 ïE 50ste Jaargang Maandag 7 November 1927 nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS illl agemda, k ROODE KRUIS ITALIAANSCHE OPERA La Bohème KANARIETENTOONSTELLING I COMMISSIE VOOR ONDERWIJS AAN VOLWASSENEN NEDERLANDSCHE R. K. FABRIEKS ARBEIDERS (STERS) BOND „ST. WILLIBRORDUS" R- K. VOETBALBOND W. BLOK t RIJWIEL ONTVREEMD WOEST RIJDEN SOLISTENCONCOURS CONCERT TTVOLI-BOVENZAAL GEVONDEN VOORWERPEN SCHEEPVAART Donderdag 10 November Zondag 13 November Dinsdag 15 November BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn UIT ROTTERDAWI; HET GEBARENSPEL DER R. K. DOOFSTOMMEN PIANO-RECITAL Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. ADVERTENTIeN 1-5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cL per regel. Kleine advertenties: 30 woorden .25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. ƒ0.50, 10 reg./0.75. 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voetenTToo-ren250 bii verl,« - n van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinge^ De verlif van een duim75 bij verlies viugeis van een nana; zo Bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering Innnt j van een auim; ƒ75 by verlies De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herv^dS/gS NiW^HAVBa^TL^ u!maand in dit "ad wmden afgerukt! DE BOOMPLANTDAG Voor tien eersten Sehiedamschen boomplant- öa£' te houden op Donderdag a.s., aanvang 1.30 op het gemeentelijk feestterrein bij de" Stadhouderslaan, is het volgende programma Vastgesteld: Opening door den voorzitter, den heer W. 3- Goslinga; rede door den heer A. J. Gijsen, drgemeester; zang der kinderen onder lei- !ag van den heer A. Eaan; teekenen eener °°i lconde door den burgemeester en andere autoriteitenwandeling naar het plantterrein, (West Frankelandsche straat en Jan van Avennesstraat.}boomplanting, onder leiding Van den heer J. K. Dominieus en staf; wan- eiipg terug naar het feestterrein; uitdeeling ei herinneringen; tweede zang; sluiting door «en secretaris, den heer M. Germeraad. De opstelling en leiding van den tocht be visten bij den heer M. Germeraad. Een muziekcorps van circa 20 personen on der leiding van den heer J. F. M. Smits zal «en zang begeleiden en geregeld voor opluiste ring' zorgen. Belangstellenden hebben vrijen toegang op ®t feestterrein. Men wordt evenwel verzocht n'et met den stoet mede te loopen. icdamsche Transportcolonne Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van he Schiedamsche Transport-colonne v. h. Ned. °°he Kruis, heeft de vereeniging „Schiedam sche Transport-colonne", besloten voor haar 3®den en donateurs een feestavond te organ!- seeren op 26 November a.s. in den R.K. Volks bond Lange Haven 71, met medewerking van he Roteerdamsche Cabaret- en Operette ver eniging „Ernst «ft Luim". De Italiaansehe opera heeft Zaterdagavond 1,1 den Rotterdamschen Schouwburg een uit blinkende voorstelling gegeven van Puccini's Meesterwerk. Het waren in hoofdzaak de oude getrouwen Van het vorig jaar, die ten tooneele verschenen, Mevr. Seüderi als Mimi, Belussi als Rodolfo, Mevr. Lauri als Musetta, Parodi, Santolini en «aldo, voortreffelijke krachten, die in glans Van stemmateriaal en in uitbeeldingsvermogen ■log schenen te hebben gewonnen. Het was in €6!1 woord een keuruitvoering; de samenzang Perfect, alsof wij aan het einde en niet eerst aa0 het begin van het seizoen stonden; het M'kest onder de bezielende leiding van Ferrari Meeslepend en vol relief, de koren in de tweede acte frisch en zuiver, het scenarisch werk !n 31 en in vol bekoring. Met dit ensemble gaq£ de Italiaansehe opera ontegenzeglijk een prachtseizoen tegemoet. De ongemeen hartelijke waardeering welke het Zaterdagavond mocht ontvangen, is daarvan oen stevige waarborg. De „Eerste Schiedamsche Kanarieltweekers- Vereeniging „Ons genoegen", is voornemens op 3®. 17 en 18 December a.s. een tentoonstelling Met zangwedstrijd te organiseeren. Aan deze tentoonstelling zal een verloting borden verbonden. De secretaris schrijft ons: De verschillende cursussen zijn nu alle aan 3on gang. Over gebrek aan belangstelling Is niet te klagen, de deelname is ook dit jaar wederom bijzonder goed. Met genoegen kan worden geconstateerd dat gaandeweg meer Personen hun tekort aan kennis trachten 'Mn te vullen. Vier klassen loopen nu voor de gewone schoolvakken, en boekhouden en drie klassen Eilgeisch. Er zijn in de le of voorbereidende klasse ook dit jaar eenige anaiphabeten ge- P'aatst. Voor deze mensehen doet de school sPeciaal vruchtbaar werk. De commissie ontving het verzoek ook een cirsus in Duitsch te openen. Waar de com missie van oordeel is, dat aan verzoeken tot et instellen van nieuwe cursussen, mits er ^"'doende deelname is, moet worden voldaan, eeft zij alles gedaan om oprichting van den ^vraagden cursus te bevorderen. Een vol- doenfl Meia DiQgaag g November a.s., des nam. half 8 6e school Prins Mauritsstraat. Er kunnen S eenige leeflingen werden géplaatst. Men q'J1 zich opgeven bij het "secretariaat Tielman Mstr. 14 en Donderdag 's avonds aan de Md, uiterlijk" tot 15 November a.s. cursus aantal deelnemers heeft zich aange- en zoo zal de cursus aanvangen op WINTERTIJD IN BET WE8TLAND. De laatste tomaten moeten plaats maken voor de wintervoortbrengselen. De jongst gehouden vergadering was min der druk bezocht dan gewoonlijk. Nadat de voorzitter de bijeenkomst had geopend, en enkele mededeelingen had gedaan, leidde hij het rondschrijven van het hoofdbestuur, over de vermeerdering van het ledental in. Spre ker spoorde naar aanleiding van dit schrijven de leden to-t intense propaganda aan, en wees nog eens op de groote waarde van het collectief contract. Nadat hij de kwpeade actie niteen hafl gezet gaf hij het woord aan den afgevaardigde naar de Bondsraad vergadering, den heer J. Eman, die in het kort uiteenzette wat er op deze vergadering verhandeld is. Dat deze uiteenzetting hij de leden insloeg bewees het groote applaus dat den afgevaardigde ten deel viel alsmede het warme dankwoord van den voorzitter. Hierna behandelde de voorzitter het schrij ven van den Raad van Arbeid inzake de Verzekeringswet. In het kort toonde hij aan hoe de arbeiders soms met hun belangen speelden door er niet voor zorg te drlagen, dat voor hen door den werkgever geplakt wordt. Vervolgens besprak hij het a.s. triduum der standsorganisatie,dat gehouden wordt op Donderdag, Vrijdag en Zondag 10, li en 13 November; hij vertrouwde dat alle leden er bij tegenwoordig zullen zijn. De viering van het 12%-jarig bestaan der afdeeling zal op Zondag 20 November kerkelijk en feestelijk herdacht worden. De leden krijgen hun pro gramma's thuis. De heer Burger, lid der verificatiecommis sie bracht verslag uit van de verificatie dei- boeken en sprak een woord van dank en lof tot den penningmeester voor zijn accu raat beheer. Met een opwekkend woord van den voor zitter werd de vergadering gesloten. De uitslagen zijn: Lisse 1—Excelsióar 1 5—3. Excelsior a—Aeolus a 1—3. Duiven a—Excelsior c 5—1. De zware regen van Zaterdag was oorzaak dat van het uitgebreide programma jammer lijk heel weinig wedstrijden doorgang von den. Tefjen de verwachting in leed Excelsior 1 een nederlaag tegen Liiise 1 in een wedstrijd waarin aan onze stadgenoot en niets wilde lukken. Ook de junioren badf'fn at heel weipig suc ces. Het a-elftal leed onnoodig een nederlaag tegen de R'damsche H. B. S. club, terwijl de c'ers geheel volgens de verwachtingen een nederlaag van Duiven a moesten slikken. Voor de voetbalers van Excelsior geen gun stige dag dus! In den ouderdom van 75 jaar is Zaterdag avond overleden de heer "W. Blok, die onge veer 40 jaren lang, tot voor een jaar, toen hij door ziekte gedwongen werd zijn plaats aan een ander af te staan, hulpkoster is ge weest voor de Kerk van O. L. Vrouw Visi tatie (Frankenland). Op Zon- en feestdag-en steeds trouw op zijn post, heeft de heer Blok zich voor de parochie van het Frankenland in die vier deeennien groote verdiensten ver worven. Ook op het gebied van het sociale leven heeft zich de overledene verdienstelijk ge maakt. Ruim dertig jaren was hij bestuurslid, eerst voorzitter, daarna penningmeester van het ondersteuningsfonds „St. Liduina". Ge- ruimen tijd heeft hij voorts zitting gehad in het bestuur van den R. K. Volksbond, afdee ling Schiedam, terwijl hij tevens deel heeft uitgemaakt van de Kamer van Arbeid. Met den heer Blok is een nobel man heen gegaan, wiens vriendschap door ieder die met hem in aanraking kwam, op prijs werd ge steld. De teraardebestelling zal Woensdag plaats hebben om twaalf uur op hst R. K. Kerkhof. R. K. S. V. EXCELSIOR Hadden de heerenafdeelingen op de kort geleden gehouden nationale turnwedstrijden te Breda zoo'n buitengewoon succes, thans was de beurt aan de damesafdeelingen welke gisteren te Leiden op alle hoogste prijzen van de afdeelingen waarin werd uitgekomen be slag legden. De afdeeling 1 kwam in de hoogste afdee ling uit en wist met 143% punt 2icIl nummer 1 te plaatsen-, zoodat op den bondswisselbe- ker beslag werd gelegd. Do concurrentie was buitengewoon groot, zoodat het succes een dubbele gelukwensch overwaard is. De uitslagen waren: le Afdeeling (le. 2e en 3e graad) le prijs' Excelsior I (143% punt), verguld zilveren me daille en zilveren bondswisselbeker le Afdeeling (le, 2e en 3e graad)': 3e prijs' Excelsior 2 (131 punten) zilveren medaille)- Aspiranten: (le en 2e prijs niet toegekend] 3e prijs Excelsior 137 punten. Persoonlijke prijzen: 2e graad: le prijs T Hersbacb; 3e graad: le prijs T. Eikenbroek en A. v. d. Knaap, allen zilveren medaille Van de aspiranten behaalde A. Kamp de meeste punten, zoodat zij beslag ieg(je op een zilveren lauwertak. Dit is voor de damesleden van Excelsior een groot succes, daar door honderden turn sters uit alle deelen des lands aan de wed strijden deelgenomen werd. Door den heer C. J. S. te Rotterdam werd Zaterdagmiddag bij de politie aangifte ge daan van de vermissing' van zijn rijwiel dat hij onbeheerd voor de woning- van zijn broer, Lange Maasstraat 70, had laten staan Een uur later werd het rijwiel door 'een agent van politie onbeheerd in de L e Nieuwstraat aangetroffen. De fiets werd aan den eigenaar teruggegeven. Zonder RECLAME geen omzet, geen winst; de DRUKINKT is de kracht van ft huidige zakenleven Zaterdagmiddag werd op den Buitenhaven weg de 8-jarige Cornelia P., wonende Kort landstraat, door een onbekend gebleven wiel rijder tegen den grond gereden. Het meisje bekwam een hoofdwonde en klaagde op meer andere plaatsen. Pijn Op het groot nat.ionaai solisten-concours te Heeze (N.B.) gisteren gehouden, behaalde onze stadgenoot de heer A. Munnik in de afdeeling uitmuntendheid, op bariton een tweeden prijs. Kenmerkend voor een eerste mu sikaal op treden is het gemis van een zeker élan, dat o ogenblikkelijk contact maakt met het audi torium en de ai- of niet benoodigde zeker heid typeert waarmede de executant voor zijn hoorders optreedt. Dit euvel in aanmerking genomen zijn we er zeker van, dat de nog jeugdige violist Jacob Elskamp meer kan geven, dan hij bij zijn eersite optreden vermocht. Zelfs een reine reproductie, een goede technische weergave van de doodeno/ten op het partituur is niet voldoende om den schepper en het gescha- pene te doen kennen: het bezielinggeven, iets wat de componist niet neerschrijven kan, moet bij aan 'den vertolker overlaten. Dat dit bij solos-pel hoofdfactor is, zal de heer Els- kamp, wij zijn er van overtuigd, bij zijn eers-te optreden hebben begrepen. Kunnen we alzoo het succes van dezen arvond niet onverdeeld noemen, het gulle ap plaus van het publiek, dat de Tivoli-boven- zaal njaigenoeg geheel bezette, gaf niettemin een bewijs van waardeering voor de pres taties van den violist. Vertolkt werden 2 gedeelten uit vioolconcerten van Beriot, ro- manze van Beethoven, vioolconcert van Mozart, Obertass van Wieniawski en Varia tions van Paganïni, welke beide laatste num mers het meeste applaus oogstten. Niet weinig tot het succes heeft bijgedragen de pianist Koos Luykenaar, %die zuiver en maatvast accompagneerde. Ook in zijn solo- spel viel deze jeugdige pianist te waardeeren en gaf blijk in de 7e nocturne van Chopin em vooral in de 4e Impromptu van Schubert, zij 't niet geheel vlekkeloos ovetr belovende capaciteiten te beschikken. Alles bijeen, een avond waarop niet alleen het spel, maar ook de kordate onderneming van de jeugdige musici te waardeeren viel. Naar wij nog vernemen zal de heer Els- kamp vermoedelijk ook te Schiedam een vioolconcert geven, met begeleiding van het Beethoven-orkest. Te bevragen op het Hoofdbureau van Politie op aile werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: riempje, schroefbout en 2 moeren, sleuteltje, koperen sleutel, houten kist, klnderportem., met inh., portem. m. inh., broche m. portret, kinderschort, kinderschoentije, zak met rijwiel- pomp etc. potlood. Bij vinders: sleutel, A. Landsman Oude Maasstraat 9; witte duif, J. Schriel, Schie 14; geld in papiertje, P. Zuid geest Simon Stevenstraat 11a; gouden ring, J. Tiel Rozenburgerstraat 9; rijwielbelasting- plaatje, A. Woensdregt, Rijnstraat 160; rijwiel- belastingplaatje A. Post Haveudijk 194; ver nikkelde rozenkrans, in etui J. Holleman, Ro zenburgerstraat 5a; portefeuille met loterij briefje, M. Slavenburg Tielman Oemstraat 1; damesportemm. m. inh. S. Sonneveld, Broers- veld 52; sleutel G. v. d. Meer, St. Annazuster- straat 17; kindertaschje m. inh. G. v. Diejen Kinderbuurt 3; R.K. Kerkboekje S. Walbeek Westmolenstraat 11b; rijwielbelastingplaatje, P. Kersten Oosterstraat 72; kip, J. de Hol lander, Parallelweg 198; rijwiel A. v. Beest, Stationstraat 103 te Rotterdam, Broche C. Verkade Oostsingel 71; dameshandschoen B. de Swart, Hoofdstraat 105; notitiehoekje J. Leenders, Verbr. Erven 19; broche, J. de Rui ter, Streijensehestraat 6; Sleutel, C. Zuidgeest Simon Stevenstraat 11a; Duitsch woordenboek J. de Munnik Hoogstraat 76; zilveren beeldje in etui A. De Nijs Ged. Broersvest 34 11..her dershond, E. Kostense Maasstraat 16; blauwe jongensmuts C. v. Linge Mariastraat 17a; rij- wielbel.plaatje M. v. d. Tas Mariastraat 22a; fantasiebroche P. den Houting, Villastraat 7; hondenhalsband J. Klopers Brielschestraat 1; Rijwielbelastingplaatje, P. van Hees, Anth. Muijsstraat 43; kinderschoentje, F. Rijswijk, Proveniershuis 43. Te Schiedam aangekomen 5 November: Fransch s.s. Dupleix, met stukgoederen van Buenos Ayres via Antwerpen in de Wilton haven, het vertrok heden; Grieksch s.s. Theo- doros Bulgaris, ledig van Rotterdam; s.s. Ten- bergen ledig van Rotterdam beide om hier te dokken in de Wilhelminahaven; s.s. Sian- tar, Rott Lloyd, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Van Schiedam vertrokken 5 November: s.s. Havborg', naar Esbjerg; s.s. Lotte Leonliardt, ledig naar St. Petersburg; s.s. Signe, ledig naar Rotterdam; s.s. Alfred Nobel, naar Ham burg. Te Amsterdam aangekomen 5 November; s.s. Boomberg, van Schiedam s Maandags. repetitie Muziekgezelschap SI Ambroslus, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dan» club I. D. O., Patronaatsgebouw Laoge Ha* ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club. Kring R' S' V' "Eïce!slor"- Gebouw R. K, lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenfc bond „St. Eloy Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum. Geopend eiken Zaterdag van 2—5 uur. Heden Intieme feestavond R. K. S. V. „Excelsior", Opvoering der revue „Watt en 4 Watt in NB. megen" Toegang voor leden en genoodigden. Gebouw „Musis Sacrum" Aanvang 8 uur. Parochiale Pronagandacluh „St Clemens" pa rochie H. Hart. Vergadering in het Patronaats- gebouw Hoofdstraat 239. Woensdag 9 November Intieme feestavond voor leden' en donateurs der mandolineclub „O. N. I.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. ereeniging voor armenzorg en wering van bedelarij: lezing te geven in de bovenzaal van „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Propaganda-vergadering vrijwillige brigade tot het redden van drenkelingen. Spreker de heer Riet. Gebouw „Eendracht" Aanvang 8 uur. 9 tot en met 16 November Tentoonstelling van Katholieke jeugdlectuur te houden in de broederschool Nieuw Haven' 121. Dagelijks geopend van 4%—9 uur; 's Zater- dags, 's Zondags en 's Woensdags van 2—9 uur, Soiistenconcert, te geven door de Mij tot Bevordering der Toonkunst, afd. Schiedam, Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. R.K. Propagandaclub „St. Leonardus" (Fran, kenland) Cursus tot voorbereiding van het! leekenapostolaat. Gebouw R.K. Kring, Aanvang half negen. Feestavond Schiedamsche Athletiek en Gym- nastiekvereeniging „T. H. O. R.". Gebouw „Mu sis Sacrum". Aanvang 8 uur. Gemengde Zangvereeniging „Euterpe" opvoo- ring van „De Barbier van Straatsburg", ko- mimsche operette in 3 acten. R.K. Volksbond aanvang 8 uur. Propagandavergadering „De Hanze". Spro- ker de heer Chr. Jansen. Gebouw R. K. Kring. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen, afdeeling Schiedam. Demonstratie, te ge ven door verschillende winkeliers in „Musla Sacrum" van 2%—5 en 7—10 uur. Woensdag 16 November Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen, afd. Schiedam. Demonstratie, te geven, door verschillende winkeliers, in „Musis Sa crum" van 2'/,— 5 en 7—10 uur. Vnidag 18 November Ontwikkelingsavond K.S.A. Gebouw R. K. Volksbond. Spreker de heer Piet Kasteel, over „Leekenapostolaat". Aanvang 8 uur. Zaterdag 26 November Feestavond Schiedamsche Transport-colonne van het. Ned. Roode Kruis. Gebouw R.K. Volks bond. SCHIEDAM, 7 November. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pet. 16. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 7 November. Men noteert voor, melasse spiritus 100 pet. 33.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. ƒ17.— Per H.IÏ. Zondagavond a.s. zal in de schouwburgzaal aan het Stationsplein 10 een tweede opvoering worden gegeven van het vroolijke gebarenspel „Do Vrijgezellenclub", hetwelk ten tooneele wordt gebracht door de leden van de R. K. Doofstoriimenvereeuiging St. Franciscus van Sales. Kaarten voor dezen avond zijn verkrijg baar aan het secretariaat der Vereeniging, Hoflaan 90 b, alsmede des avonds aan de zaal. Spocfing Noteering van de Coöp. Vereen. Spoelingveréeniging". Heden 2.20 per ketel. „Schled, Op het 2e abonnementsconcert, van de Holl. Conoertdir. Dr. G. de Koos op Zondag 13 No vember a.s. om half 3 uur in de Nutszaal zal onze landgenoot Hans Kindier, na jaren afwe zigheid voor het eerst weer een cello-recital geven, met medewerking van de pianiste Mevrouw A. Th. de Kuyper.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1