MAANDAG 7 NOVEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 3 K. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN R, K. TURNKRING „ROTTERDAM" Afdeeling Rotterdam-Zuid CONISCHE VUILNISEMMERS HET CIRCUS VERDWENEN NAWEEëN DER INFLATIE NACHTWAKER MET DAMES PAR APLUIES 10 K.M. HARDLOOPEN INBRAKEN CELER 4—SPARTAAN 3 3—3 DIEFSTALLEN ONGEVALLEN Dat is 't toppunt gevaarlijke haast KATHOLIEK LEVEN WEEK END VECHTERSBAZEN WEERBERICHT oyaasaacaniH nn LOOP DER BEVOLKING 1 OVER OCTOBER UIT MAASSLUIS LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND DE CONTRACT-ACIE IN DE BOUWBEDRIJVEN POGING TOT DIEFSTAL DE MAASDIJK DOORGEGRAVEN EEN HISTORISCHE GEBEURTENIS EEN FELLE WINKELBRAND Twee manwn en een kind neg tijdig gered DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME IN FRANKRIJK WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Vrijdagavond werd onder voorzitterschap van den heer L. Th. de Beijer een leden- vergadering gehouden. De voorzitter deelde mede dat de H. K. Vacantieschool lit jaar bijzonder goed ge slaagd was en dank bracht aan de leaders en in 't bijzonder aan den heer van Schaak. De heer Ch. Bernard bracht een uitvoerig verslag uit van de Centrale vergadering, ge houden te Tilburg waarvoor hij den dank van voorzitter en geheele vergadering in ont vangst mocht nemen. Aan een door den R. K. Volksbond ge zonden adres aan den raad waarin verzocht wordt tot het instellen van een hulp bureau van den Burgerlijken Stand op den Linker Maasoever, zal adliaesie betuigd worden. Voorts werd besloten een adres, in combi- natie met genoemden bond, aan den Raad te zenden ten einde verlaging van den gas- en electriciteitsprijs van den meterhuur, en -tevens vermindering van belasting ten be hoeve der groote gezinnen te verkrijgen. De heer van Schaik beval allen ouders ten zeerste aan le schooltentoonstelling voor It. K. jeugdlectuur, welke in 4 deelen dei- stad gehouden zal worden, -te bezoeken. Ten einde het ledental van den bond te verhoogen werd aan elk lid een inschrijvings formulier mede gegeven met verzoek hierop den naam van een nieuw lid in te vullen en dit formulier en het nieuwe lid op de volgende vergadering mede te brengen. De voorzitter verzocht de vergadering aan de niet aanwezige leden mede te deelen, dat deze een inschrijvingsformulier kunnen bekomen bij den secretaris Leede 129. Als wijkpenningmeesiters werden benoemd de heeren de Beijer, van Schaik, Schuurman en Meeuwsen. Het bestuur zal eiken 4en Donderdag van de maand bestuursvergadering houden, des avonds om 9 uur in het R. K. Vereenigings- gebouw A f ri k aaxuler pi ei nDe leden die iets met het bestuur te bespreken hebben kunnen op dien avond hun belangen bekend maken. Nadat (je voorzitter kiad toegezegd dat bet bestuur alles zal loen can le belangen van de leden te behartigen, loeh ook rekende op hunne medewerking, werd de vergadering gesleten. Er komt weer actie De R.K. Turnkring „Rotterdam", welke reeds veel voor de R. K. Turnclubs heeft gedaan, maar waarvan wij door omstandigheden het laatste jaar niet veel meer gehoord hebben, heeft tegen Donderdagavond a.s. een groote algemeene vergadering uitgeschreven, waar de geeesteiijk adviseurs, besturen en leiders van 2S vakvereenlgingen en patronaten zijn uitge- noodigd, om, zoover niet aangesloten, kennis te maken met den kring en zijn werkwijze. De geestelijk adviseur, kapelaan J. B. Schuyt, zal de „Kringbelangen" bespreken, terwijl de bondsvoorzitter, de heer W. Groot de reorgani satieplannen van den D. H. G. B. en het groote voordeel voor den Kring daaraan verbonden, zal behandelen. Verder zullen weder voorturnerslessen wor den ingericht onder bevoegde technische lei ding. Het is ook de bedoeling,, de niet aange sloten vereenigingen, zoo mogelijk dien avond, als lid te noteeren, zoodat een volledig werk program kan worden vastgesteld. Aan B. en W is door bet bestuur der Rotferdamsche Middenstandsvereeniging „Han del hu Nijverheid" een schrijven gericht, waarin word.t geklaagd over het optreden van veu 1 nisophaaJders in Gemeentedienst, die het publiek trachten te bewegen conische vullisemmers ran den Gemeentelijken Reini- gingsdienst te .koopen. De vuilniisophaalders doen dat op een wijze, dat het publiek als het ware gedwongen wordt b.v. door het niet medenemen van het vuil een of meer van deze emmers van hen te koopen. De ge meente-werklieden beweren aldus te handelen in opdracht van den directeur. Redenen waar om adressant zich tot het college van B. en W. heeft gewend met heit verzoek een inter pretatie te willen geven van art. 5 of eenige andere bepaling, welke ten behoeve van bet ophalen van vuil bij de burgerij mocht' be staan en, wanneer deze strijdig moclit zijn met de handelingen, die thans geschieden door den Gem. Reinigingsdienst, aan de directie van dien dienst, kennis te geven den door haar aan liet publiek opgelegden dwang te doen onthouden. „HET RESIDENTIE-ORKEST" Tweede middag-concert Vöör de pauze Stonddnavië. Het effectvolle en poëtiseh-mooie Skandinavië. Het effect volle Skandinavië; Johan Svendsea's „Nor- wegfecher Kü natlerc ar n a valWat inbond betreft is deze compositie tamelijk arm, maar zij toont heel wat en daarom vermochten dr. Peter van Anrooy en het Residentie-Orkest haar door een gloedvolle, kleurrijk-stralende executie heel wat te doen schijnen. Het was een sclioone inzet van de tweede Zomlags- matinée der Hagenaars. Daarna: het potiisch-mooie Skandinavië. Want Edward, Grieig's Pianoconcert in a-moll, opus 16, bezit nóg altoos al het poëtisdh- mooie, het echt-romantisch Grieksehe karakter. En het is vooral in de zeldzaam-prachtig weergegeven orkest-partij, dat dat karakter, ditmaal tot uiting is gekomen. Eerlijk ge zegd alzoo leek ons de orkest-begeleiding ar tistiek een rijker resultaat clan de vertol king der solo-piano-partij. Theo van der Pas is ongetwijfeld een vaar dig klavierspeler, iemand, die het technische in dat spel rap uit de mouwen schudt. Maar deze Grieg heeft van der Pas gisteren niet alle geluk bezorgd. In die techniek waren velerlei misgrepen en misslagen. Bovendien was de expositie van een en ander niet ge heel vrij van houterigheid en aanslag-stug heid. En de geest van poëzie, van Noorsche romantiek is den solist helaas menigmaal verre gebleven. De volle Groote Doelezaal nochtans oor deelde anders en riep den pianist verschil lende malen terug. In de tweede afdeeling een voorbeeldige, Welluidende en schoon-afgeronde verklanking van Brahms' Eerste Symplionie. Zij werd een zege voor van Anrooy en de Residentie- mannen! Het circus Gleieh, dat in volle praal dagen lang liet opgespoten terrein bij den Stations singel heeft beheerscht, hield gisterenavond de afscheidsvoorstelling. Met befaamde baast werden de tenten reeds tijdens de voorstelling voor „afbraak" geschikt gemaakt. Den. gan- scben nacht is bard doorgewerkt en vanmor gen tegen half elf was van al het imponeerends vrijwel niets meer te zien, dan wat achterge lat en rommel. Zaterdag vervoegde zich bij den juwelier B. op de Hoogstraat een Frausch sprekend, zee- mansachtig ongeveer 25-jarig persoon, die een horloge kocht en betaalde met een bankbiljet van 100 Mark. Toen de winkelier het later in Hollandsch geld wilde omzetten, bleek bet een papier te zijn uit den inflatie-tijd, dat geen waarde had. Gisterenmiddag zag een surveilleerende agent op den Oostmolenwerf een man Ioopen, die twee dames-parapluies bij zich had. De bleeding van den man die de 51-jarige nachtwaker M. A. bleek te zijn en de coquette regenschermen leken hem een te vreemde oombinatie om den passant, zelfs al regende het misschien, rustig/ zijns weegs te laten gaan. Bovendien geen der parapluies was opgestoken. De nachtwaker bleek verlegen met zijn be zit, daarom werd bij opgebracht. Op bet po litiebureau kwam uit, dat A. als nachtwaker bij Gerzon op de Vischmarkt zes zulke mode artikelen bad gestolen uit een etalage-kastje in de schutting-, welke daar om het werk stond Twee parapluies bad hij reeds in een café' aan den Oostmolenwerf verkocht aan eeni"e juffrouwen, die hem er een rijksdaalder Voor I hadden gegeven. Gisteren heeft D. O. S. alhier een handi capwedstrijd over 10 K.M. liardloopen gehou den, waarvoor een wisselbeker, welke twee- maal achtereen of 3 maal in het geheel ge wonnen moet worden, is uitgeloofd. Winnaar in 1926 was C. L, Brouwer. De uitslag is als volgt: 1. G. .van Leenen, van meet, in 37 min., 2e sec.; 2. G, v, d. Sluis 5% min. voorgift; 3. F. Heusdens 3% min. voorgift; 4. Hartman Jr van meet af, en 5. H. H. Biansjaar 3% min. voorgift. Niettegenstaande den slechten toestand van het terrein is er prettig en enthousiast ge speeld. Na ongeveer een half uur spelens nam Spartaan de leiding en wist deze tot aan de rust te behouden. Na de pauze zit Celer direct voor het Spartaan-doel, doch le doelman der zwart witten geeft niet thuis. De Celer voorwaartsen komen onophoudelijk terug en het duurt dan ook niet lang of Celer maakt gelijk. In een toegestane straf schop neemt Ceder dan de leiding. «Nu volgen enkele niet ongevaarlijke Spartaanuitvallen, maar zij slagen er voorloopig niet in den Celerdoelman te verschalken. Dan komt Celer weer in de meerderheid en de rechtsbuiten weet met een onhoudbaar schot de leiding te vergrooten. Niet ontmoedigd, blijft Spar taan doorwerken en spoedig heeft zij dan succes. Even voor het einde brengt haar rechtsbinnen de partijen weer op gelijken voet. Uit de woning van mej. W. A. A. op den Vissersdijk zijn volgens aangifte een bedrag van 50 gulden en eenige kleedingstukken ge stolen. Uit een in de Zalmhaven liggende mo torboot is ten nadeele van den koopman I. P. jzonende Willemskade een magneet gestolen. Vermoedelijk met behulp van valsehe sleutels heeft men zich gisterenavond tijdens afwezigheid van, de bewoners toegang ver schaft tot- den vischwinkel van M. B. op de Kruiskade. D: binnendeur die boegang geeft tot de woning werd verbroken. Uit een kast is een beursje met 4 gouden tientjes gestolen, alsmede een aantal (15 stuks) zilveren vor ken en lepels. Eveneens Zondagavond is ingebroken in de woning van J. A. B. M. in cle Tamboer- straat. Alle kasten werden doorzocht, doch toen de dief daarin blijkbaar niets van zijn gading vond, werd uit de gang een fiets als eenig buitstuk meegenomen. Met behulp van valsehe sleutels is in gebroken in de woning van F. W. S., in de Riederstraat. Een regenjas, een klok en een divankleed werden meegenomen, Door inbraak zijn uit de woning van N. A. in de Polderstraat eenige kleedingstukken en een busje, inhoudende ƒ24.54, gestolen. De 34-jarige C. K., die Zaterdagavond in niet geheel evenwichtigen toestand de trap van zijn woning in de Wijnstraat trachtte op te klauteren, viel en had verwondingen aan hals en kind toen hij beneden lag. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verhonden. De 18-jarige M. L. is aan boord van het in de Waalhaven aan paal 13 liggende bib. Gentanie" komen te vallen. Hij brak zijn lin keronderbeen en werd naar bet ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De 54-jarige J. J., wonende in de Gerrit J. Mulderstraat, die gisteren op de Blaak van een rijdende tram sprong, viel en werd, daar hij een hersenschudding had bekomen, naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. Op den Westzeedijk is vanmorgen vroeg de 49-jarige B. v. K., wonende in de Nieuwe Rubensstraat, van een rijdende tram gestapt en gevallen. Hij kreeg een gekwetst rechter oog en een hersenschudding en is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. VOOR DEN ROTTERBAMSCHEN POLITIERECHTER Toen het ,>af" was Er bestaat slechts een kleine overgang van vurige liefde tot woesten haat. Een aardig Schiedamsch kapstertjq meen de den held van haar droomen gevonden te hebben in zekeren Rudolf 11. Bereids droeg hij het teeken der trouw aan een barer slan ke vingeren, toen de held zich ontpopte als een doodgewoon man, die wellicht naast vele voortreffelijke eigenschappen ook enkele klei ne fouten bezat, lu bet oog van de scboone jongedame namen deze kleine fouten in den loop van den tjjd een zoodanigen omvang aan dat bet ideale beeld dat zij zich van den jongeman had gevormd langzamerhand ver vaagde. En op een kwaden dag vond de jongeman bij zijn thuiskomst den ring van zijn verloof de plus kieken en geschenken, die bij haar als tastbare bewijzen van zijn overgroote liefde ten geschenke had gegeven. Den dag daarop werd de tronwelooze juf frouw verblijd met een collectie sigarenko kers, pijpen en verdere mannelijke gebruiks voorwerpen, die de jongeman onder veel tra nen had verpakt en aan haar adres had ver zonden. Maar aan deze verzameling ontbrak een zeer voornaam en duur geschenk, n.l. een radiotoestel, dat de juffrouw aan haar aan staanden echtgenoot in bruikleen had gege ven. Juist in deze droeve dagen had zij behoefte aan muzikale troost en ijlings toog zij naar het buis van den jongeman om haar eigen dom op te vorderen. De ontvangst ,die haar daar te beurt viel, was wel zeer verschillend van vroegere keeren. De jongeman ontstak in toorn, voegde haar een zeer leelijk woord toe cn gooide de deur voor haar bevallig neusje toe. Het leelijke woord kostte den man een boe te van twintig gulden subs, tien dagen hech tenis. I Vond de politierechter, ,tcen de dagvaar- diging- van een 18-jarigen boerenzoon, waarin deze beschuldigd werd van twee valsehe aan giften bij de Goudsche politie, was voorgelee zen. De veelbelovende landbouwer had tot eerste slachtoffer gekozen den hoofdagent J. Ne- grijn aan wien bij onder veel tranen verteld had dat zijn fietslantaarn gestolen was. De heele Goudsohe recherche zocht zich een week lang suf naar de verdwenen lantaarn. Een maand later klampte dezelfde jonge ling den agent J. v. Nielen aan en vertelde hem dat de een of andere schurk, die het blijkbaar op hem begrepen had, er met zijn fiets vandoor was gegaan. Nieuwe onderzoekingen. Een listige politieman ontsluierde tenslotte het geheim. Van diefstal was geen sprake. De jonge boer bad zijn lantaarn en zijn fiets verkocht ep bad het gelid in de wereddsche gelegenheden van Gouda verbrast. Door de valsehe aangifte had hij zijn schand daden willen bedekken. De politierechter besloot een rapport over den jeugdigen landbouwer in te winnen en bepaalde de verdere behandeling van de zaak op 14 December. Feestvierders Er zijn menscken die een zeer eigenaardige opvatting van feestvieren hebben. Koningin ne- verjaandla.g schijnt voor velen een gelegen heid te vormen, waarop zy( zoni(ieT daf het gemerkt wordt, allerlei baldadigheden kunnen uithalen. De 31-jarige A. S., zat met zijn vrouw in een café te Schiedam en (jronk op de se. zondheid van Hare Majesteit. Enkede andere bezoekers deden hetzelfde maar lieten dezen dronk volgen door een toast op de vrouw van G. S. -Lajaitst genoemde was echter niet gesteld op deze publieke be langstelling voor zijn vrouw en bracht dit dien heeren op beleefde wijze onder de oogeai. Onder dit troepje feestvierenden bevond zich zekere H. C., die door deze terechtwij zing dermate in woede ontstak dat hij S. plotseling een hevigeu slag 0p het gezicht Voor den politierechter verklaarde hij, in dronkenschap gehandeld te hebben. Mr. Halberte'ina betoonde zich zeer clement. Z. E. Gestr. opperde de meening dat de jongelieden natuurlijk gedacht kladden dat G.'s- vrouw een jongmeisje was. (Het jonge meisje bloosde). Voor de mishandeling' ver oordeelde de politierechten- q tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De 38-jarige zeeman F. f, pp WÉ verblijf hou dende in een logement in de Katendrechtache laan die op het veeibootje wilde stappen, toen het juist wegvoer, stapte mis en viel te water. Hij kon door hand toe stek en gere(j worden. De 24-jarige schippersknecht H. H. van Jiet in de Waalhaven liggende schip „Voor waarts" die van een veerbootje wilde stappen toen het nog niet aan den steiger lag viel en raakte in het water bekneld t.usschen boot en steigerpaal. Hij kon gelukkig spoedig ge red worden doch bleek een lichte bekkenkneu zing te hebben bekomen. Na behandeling d'oor een dokter is hij aan boord van zijn schip ebracht. A.s. Vrijdagavond zal de heer Jan van Ette voor leden en donateurs vau Katholiek Leven een lezing met lichtbeelden houden over Zwit serland, in de tooneelzaal van café Martinot aan den Binnenweg. De heer van Ette, die Zwitserland verschei dene keeren heeft bezocht, heeft een diep gaande studie gemaakt van dit prachtige land met zijn grootsch natuurschoon. Het bestuur van Katholiek Leven verwacht dan ook groote belangstelling voor deze even leerzame als interéssante lezing. rara»i f Zondagmiddag te kwart voor zes raakiten op Je Md'didelliandatraat twee .mannen, de 22-jarige slager J. A. P. en de 26-jarige pettenmaker E. S. de W. met elkaar aan 't vechten, ver moedelijk, omdat het Zondagmiddag was en ze samen t roost hadden gezocht in biertjes tegen de verveling van den grauwen vrijen dag. Het werd natuurlijk een uitgelezen genoegen voor het in de buurt kuierende publiek, zoodat er een oploopje ontstond, dat in strijd was met de poiiilde-sitraajt-verorde- niingen. Een agent kwam erbij om de open- 3ueM-„arfisten" te scheiden en tot door loop en te manen. Toen zij rondborstig te kennen gaven, bun gevecht te willen voort zetten, ging het niet om de eer van de lichaamskracht? werden zij in hun kraag gepakt. Beiden verzetten aioh mjanlhaftig tegen het vooruitzicht van het cachot, doch de stérke arm overwon. In een café op pon Groene Hilledijk werden gisteravond diverse bezoekers door een ons onbekende oorzaak, zoo dapper, dat ze onder ling aan het vechten raakten. De caféhouder moest hier niets van hebben. Op straat werd daarom de oorlog verder gevoerd met mee genomen bierglazen em vuisten. De 36-jarige J. H. P. uit de de la Reystraat kreeg een verwonde neus, de 31-jiarige G. S. uit de Viasalakersitraat een wond aan zijn voorhoefd, de 24-jarige A. v. D, van den Hiiledij:; cm neuswonde. Allen werden door den Genees kundigen Dienst verbomden. Verwacht wordt: Meest matige wind uit W. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvan kelijk nog kans op regen- of hagelbuien, iets kouder. Fietsers en motorrijders lichten op Van savonds 4.4S tot 's morgens 6.40. Op 1 October waren er in de gemeente Hil- legersberg 5638 mannen en 5931 vrouwen, in totaal 11.569 inwoners. Op 31 October respec tievelijk 5692 en 5969, in totaal 11.661 in- woners. GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente zal in openbare ver gadering bijeenkomen op a.s. Donderdagavond te lialf acht uur. Aan de orde is: een wijziging van de politie verordening en die op het havengeld; voorts een voorstel tot verbetering van het electrici- teits-nefc en tot invoering van een werklieden- reglement en tot het instellen van een com missie voor georganiseerd overleg. R. K. UNIVERSITEIT De nieuwe bibliothecaris Tot bibliothecaris der R. IC Universiteits bibliotheek is benoemd mr. A. J. M. Corne- lissen, tot heden conservator aan deze biblio theek. CM 'Ï.J Aangiften van 5 November. BEVALLEN: G. F. MastenbroekVoerman d. W. M. T, Boomsvan Dalen z. C. Ml. Geenenden Hagenaar z. G. A. van Kes- terenElskamp z D. E. Koppe—Roos z. W. SpaanStierman d. J. Bovenberg —Wijmans d. C. W. Briegoos—Meijerink z. E. Philipseden Arend d,J. M. Schra- vesandevan Boom z. G. F. SchuitRis d. G. cle DeugdRotermundt z. M. Heykoopde Groot z. J. BakkerVerheijen z. J. M. DudartSmit d. E. de Groot —v. d. Heijden d. A. M. VisserDewith d N. Scheffërliev. d. Vlies d. C. de Knegt—Molenaar z. B. E. M. van Buiren Tonnies d. G. M. van 't HWó ft—Hendriks z. C. J. van Oo&terhoutDiehl z. OVERLEDEN: T. S. Burger jm. Ij. F. L. Meijer jd. 17 u. A. Dankers vr. v R. M. v. Waaijenborg 79 j. E. C M v Ulden vr v. P. L. Alofs 68 j. D. A. Kokelaar vr v. P. B. Harkman 31 j. M E v Anrooij vr. v. W. Kleinbloesem 57 j. S. M. H Hans- sen, wede v. P. P. Arnouts 85 j. P C v d. Logt jd. 19 j. J. J. v. Noordwijk vr v W Vos 31 j C. A. Overheid z. 2 m. A. Groe- ueveld wede. v. A. E. H. Knaap 84 j D v d. Berg man v. A P. Donker 32 j. J Bei- zevoort wede v. H. Swartbol 64 J. Gisterenmorgen te ongeveer 9 uur kwam de heer A. firmant van de firma A. van het Haagsche Veer bij zijn zaak en zag in een slob naast het pand een handwagen staan, beladen met emmers en teilen, welke hij als het eigen dom der firma herkende. Bij den wagen stond de 25-jarige expeditie knecht P. J. Deze toonde zich zeer verrast een zijner hazen te zien en zeide, dat hij niet wist hoe de wagen daar kwam, wel liad hij een oo- genblik geleden een hem onbekenden man zien wegloopen beweerde hij. De heer A. vertrouwde den knecht echter niet en waarschuwde de politie, dié J. arresteerde onder verdenking van poging tot diefstal. Nog organisatie noodig? Gelijk men weet/ loopt, eind r eoruari van 't volgend jaar het landelijk contract in de bouwvakken af, weshalve nu de besprekingen aanvangen over bet al of niet opzeggen van dit contract, over liet al of niet wijzigen van som mige bepalingen alsmede over de door de yer- _scbiilende partijen naar voren gebrachte wen- sohen. Juist in deze periode is het voor de arbeiders zaak, door hun medeleven en oplettendheid de contract-actie tot een beviredigend einde te brengen. Daarnaast echter is deze tijd van onderhandelen ook een uitstekende gelegenheid die het nut en de noodzakelijkheid of niet van den betrefl'enden vakbond demonstreert. Wij ontleenen daartoe drie achtereenvolgende berichten in het jongste nummer van het or gaan van den R.K. Bouwvakarbeidersbond „St, Joseph". Wij lezen dan in het eerste bericht;, „Zoo juist komt het voorstijl binnen van de Federatie van Timpierliedenpatroonsvereeni- gingen in Friesland. Deze patroonsvereeniging stelt een loonsverlaging voor, neerkomende op 4 ct. per uur verlaging voor de beide eerste klassen en 3 ct. voor de tweede klasse, terwijl voorgesteld wordt voor de opperlieden in het vervolg geen loon in liet contract meer te ver noemen wat natuurlijk practisck ook op een loonsverlaging zal neerkomen". In het tweede wordt gezegd; Na eenige besprekingen, welke tusschen ons afdeelingsbestuur te Tilburg en het afdeelings- bestuur van den R.K. Bond van Bouwpatroons gehouden is, is aldaar een plaatselijke commis sie tot stand gekomen. De vorming van een plaatselijke commissie is een bewijs van bereidheid tot loyale plaat selijke samenwerking voor de handhaving der collectieve arbeidsovereenkomst: geldt als be wijs, dat men in plaatselijke samenwerking wederzijdsche voordeeien ziet". In nummer drie wordt het vólgende opge merkt: „Er is een merkwaardig verschil in de kan sen, welke de toekomst ons voor Breda biedt ten overstaan van Tilburg. De Bredanaars zul len er van opschrikken. Én niet alleen zij, maar onze leden van omliggende plaatsen. De Bre- dasche bouwvakpatroons willen van het col lectief contract af en hebben dit aangekondigd. In een verslag van de vergadering van de af deeling Breda van den R.K. Bond van Bouw patroons lezen we-het volgende: „De vergade ring had van 't begin tot 't eind een geanimeerd verloop. Besloten werd niet over te gaan tot de vernieuwing van het collectief contract". Aan de slappe elementen in de organisatie en aan hen, die nog niet zijn georganiseerd, de 1 couMusie. - /fzl Hedenmiddag om half 3 uur waren de )>ag- gerwerikzaamlieden aan de Maasdijk zoover gevorderd dat men slechts hoefde te wachten op de autoriteiten van plaatselijke werken te Rot 1 arduin tun de laatste M3. weg te graven die het volloopen van 25 H.A. oppervlakte beslaande haven in den Nieuw Mathenessen- poider tegenhielden. De werkzaamheden welke op 21 October zijn aangevangien ge schiedden onder leiding van den heer Kraai- veld. Twee baggermolens van de firma L'. Volker uiit Sliedreoht zijn gestaag aan den arbeid. De een „De Waai" genaamd met een sterkte van 400 P.K. en emmers van 800 L. inhoud staan op het punt den Maasdijk te doorbreken, terwijl de andere „De Sdhelde" gelheeten, thans de fnndeeringen wegigraaft van de voormalige Schiedamsche wlatea-wer- ken. Om half 3 uur arriveerde Ir. Boomsma, hoofd van de afdeeling havenwerken om de doorgraving bij te wonen. Veel publiek aan de Schiedamsche en Rot- ter'damsche zijde was aanwezig, benevens enkele fotograven om het historisch moment te vereeuwigen. Om 3 uur verwachtte men dat de ver bi u- dlmg der havens met de Maas tot stand zou zijn gebracht Definitief is daarmee de verbinding vau ■heit Gorzenkwartier met Rotterdam oveir den Maasdijk verbroken, zooidat het verkeer nog emkel over den Rotterdamschen Dijk kan plaats hebben. Voor het drlehavenplan is de doorgraving van den Maasdijk overigens slechts een episode in het groote weTk. Met de volledige uitbaggering vlan de havens zul len nog wel ettelijke jaren zijn gemoeid. De uitgebaggerde specie wordt naar Kraldngen en Crooswijk gedirigeerd voor dë opspuiting der voor boseh- en parkaanleg bestemde terreinen aldaar. De kruidenierswinkel op den Ringdijk 33 (O.) te Watergraafsmeer, is door brand verwoest. Omstreeks half drie 's nachts bemerkte een broer van deii kruidenier, die met dezen laat ste en een kind in de opkamer achter deu winkel sliep, onraad, en toen bij de deur open deed, zag hij, dat het winkelvertrek geheel in brand stond. Op hetzelfde oogenblik boorde hij een ontploffing. Daar de weg om te vluchten aan cle voorlijdo was afgesneden, lieten de beide majine» m het kind zich aan den achterkant omlaag zakken. De vlammen sloegen fel naar -buiten. Met een krachtige straal werd verhinderd, dat het vuur zich aan de andere verdiepingen mede deelde. De winkel met inventaris brandde geheel uit; 4e opkamer kreeg lichte brandschade. De ooi-zaak is onbekend. Verzekering dekt de scha de, zoo meldt „de Courant". Humbert Droz gearresteerd. PARIJS, 5 November. (B.T.A.) De politie arresteerde Humbert Droz, een Zwitser, se cretaris van, de derde internationale voor de Latijnsche landen, die naar Parijs gekomen was, om van gedachten te wisselen met de leiders der Fransche communistische partij. Reeds vroeger was tegen dezen communist een bevel tot uitzetting uit het land uitge vaardigd. DE KAPITEIN VAN DE „ALMKERK" VEROORDEELD. PERTH, 5 November. (R.O.) De kapitein van het Nederlandscbe stoomschip „Almikerk" ia veroordeeld tot een boete van 5000 pond ater ling wegens hef overtreden «Tan hef immigra tie-verbod. Londen 12.07%, Berlijn 59.17, Parijs 9.74, België (Belga's 34.57, Zwitserland 47.82, Ame rika 2.48, Oostenrijk 35.Denemarken 66.40, Zweden 66.71. Noorwegen 65.37%, Spanje 42.27. Italië 13.54, SS- li--.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3