m Maandag 7 November 1927 Derde Blad Pagina 1 f DE „VOORWAARTS" BEOORDEELD IN „HET VOLK" t IN DEN BAN? de mastreechter staar en de DE R K. STAATSPARTIJ PRAEADVIEZEN OVER HET BELASTINGVRAAGSTUK salaris-regeling marine Wk HET PROVINCIAAL WEGENPLAN IN ZUID-HOLLAND. OVERRËDEN EN GEDOOD. De „Voorwaarts", die rich bij tijd en wijle nog wel eens veroorlooft zich van ons blad af te maken met een hooghartig schouder ophalen over het feit, dat ons blad voor zijn berichten-dienst, mede op de uitgebreide in formaties van „Do Maasbode" steunt, heeft nu haar beoordeelbar gevonden in eigen kring De Haagsche sociaal-democraat J. Reyzer heft in „Het Volk" een alarmkreet aan over „de mogelijkheid, dat de Amsterdamsche courant der partij ook onder de leiding zal komen van de Voorwaart-s-lioofdredactie. Dat zou deze socialist zeer betreuren want. zegt hij, tussehen „Volk" en „Voorwaarts" is een groot verschil. Fn onbarmhartig gaat deze vriend, die fei len ioont, voort: De laatste, (dat is „Voorwaarts") leest 8 e nj a k k e 1 ij k e r v o o r m inde r ontwikkelde u, is overzichtelijker, minder zwaar op de hand,maar ook geeste lijk zooveel goedkoopcr. Haar journalistiek is „Courant-" Telegraaf-"jourualistieicT Na- tuurlijk zuiver journalistlek-technisch be doeld en geheel afgescheiden van do mo- reele en politieke allures van deze beide burgerlijke bladen. Ik wil aannemen, dat Van der Veen (de hoofdredacteur van „Voorwaarts"), het met deze wijze van doen bij het rechte eind gehad heeft, hoewel ik hot vaak een beleediging voor de Rotterdamscho ar beiders gevonden heb, dat bun leiders hen niet h o o- 8' e r aanslaan.... Een verlanging van „Het Volk" tot het „Voorwaarts"-peil zou daarom een achter uitgang zijn in den geestelijken groei van de partij." De heer Stenhuis heeft, eens beweerd, dat de socialistische arbeiders eigenlijk de ver standigste kerels waren. Hoe bewust zijn ka meraden hier zijn, blijkt wel uit de courant die zij te lezen krijgen en hoe daarover het oordeel van we.rkelijk-denkenden luidt. Het „Volk"-nummer van 4 November 1927 Waarin deze edelaardige beoordeeling over het Rotterdamsche zuster-orgaan voorkomt, is do. moeite van liet onthouden waard. „Vrijheid van meeningsuiting is in onze Partij een heilig beginsel, waarvan echter evenals elders van heilige beginselen niet zelden misbruik wordt gemaakt". Aldus vangt de heer Albarda, leider der soc. dem. Tweede Kamer-fractie, een artikel aan in „Het Volk", waarin hij met smart constateert, dat verschillende leden der Partij, o. a. Vim men, Schmidt en Kiès, propaganda maken voor het bolsjewisme. Zij doen dat met het geschreven en gespro ken woord: Schmidt's artikel in het jubileum nummer van „Eenheid", „is een verheerlijking van de politiek, welke Rusland in het Oosten voert" en Kiès brengt hulde aan het Roode Leger. „Heil U, garde van de revolutie!" zoo ein digt de geestdriftige lofzang van dezen strijder voor ontwapening. Albarda vindt, dat de gedragingen van deze pro-bolsjewistische partijgenooten nu wel „over de grens" zijn en hoopt, „dat de tallooze sociaal- demokraten, die in Rusland kerkerstraf onder gaan of in Siberische en Noord-Russische ver banningsoorden lijden, niet vernemen zullen, hoe zich in Nederland lieden, die zich nog steeds hun partijgenooten noemen, jubelzangen aanheffen hij het feest van het bewind, waar van zij de slachtoffers zijn". Maar intusschen vraagt de leider, of het geen tijd wordt, op to treden tegen „onze vrienden". Vrijheid van meeningsuiting is schoon. Maar eerlijkheid is ook iets waard. De eerlijkheid gebiedt, dat lieden, die het kommunisme zijn toegedaan en bet als hun plicht beschouwen liet kommunisme te die nen, do betrekkingen met onze partij ver breken. Indien zij tot dat besluit niet komen, omdat zij in de partij het kommunisme beter mee- nen te kunnen dienen dan daarbuiten, zal de partij maatregelen van verweer moeten overwegen. De partij wordt bedreigd. Als zij van buiten wordt bedreigd is dat niet erg. Maar als zij van binnen wordt bedreigd, kunnen krasse maatregelen onvermijdelijk worden. Zij kan tuet, als een Joris Goedbloed, haar eenheid en haar kracht laten ondermijnen door het on oprecht. gedoo van valsehe vrienden, werk tuigen van haar ergste vijanden. Men lette op: het kan werkelijk een buiten gewoon Congres worden, dat de volgende maand bijeengeroepen zal worden. DE EIERHANDEL IN LIMBURG EN BRABANT Ex- komt samenwerking „Land en Vee" meldt: Op initiatief van den L.L.T.B. is er onder goedkeuring van den D.L.T.B. en den N.C.B. verleden Zaterdag een volledige samenwerking tot stand gekomen tussehen de Coöp. Roermond- Scho Eiermijn en de Coöp. Venl. Veilingver eniging. De overeenkomst zal in werking treden op lo November a.s.; voor elke mijn is o.a. een werkgebied vastgesteld. OLYMPISCHE SPELEN. Er komt '11 groot toirnxooi Door een der Amsterdamsche zangvereni gingen is het initiatief genomen om tijdens de> Olympische spelen in 1928 oen groot zangtour- hooi te houden. Om de Nederlandsche zangers 'e vertegenwoordigen is de Kon. Zangvereni ging Mastreechter Staar aangezoeht, die zich in beginsel bereid verklaard heeft deze taak te aanvaarden Praeadviseurs notaris P. YV. Swane, inspecteur S. M. H. v. (I. \ren en prof. dr. J. A. Veraart. Verschenen zijn de prae-adviezen over bet belastingvraagstuk van de heeren notaris F. YV. Swane, te Utrecht, I. M. H. van de Venin specteur dei' directe belastingen te Heerlen en prof dr. J. A. Veraart, lid der Tweede Kamer, welke in de a.s. Partijraadvergadering op 26 November a.s. zullen worden behandeld. PRAEADVIES F. YV. SWANE. Notaris Swane heeft geen verhandeling wil len geven over „Het Belastingvraagstuk" in zijn geheel. Het bedoelt slechts een inleiding te zijn over eenigc punten, die volgens zijn oordeel .met het oog op de behandeling van het vraagstuk in de Partijraadvergadering een on derwerp van beraadslaging zullen uitmaken. De sloitscm, waartoe zijn overwegingen hem hebben geleid, is deze: Xe. Het belastingvraagstuk is niet op te los sen, tenzij de uitgaven van den Staat en andere overheidsorganen aanmerkelijk worden ver laagd. 2e. De toestand van handel, nijverheid en landbouw is in de laatste jaren niet verbeterd. Uit deze bronnen spruit de stijging der belas ting-opbrengst niet voort. Behalve uit een aan- i zienlijke stijging verkregen uit nieuwe belas tingen wordt de gunstige uitkomst der staats rekening vermoedelijk veroorzaakt door win sten uit de koloniën, en de snellere invordering van belastingen. 3e. De belastingopbrengst staat in een onaf scheidelijk verhand met de welvaart van het land. De bevordering van die welvaart is een fiscaal belang. Handel en industrie en de ondernemings geest ondervinden een sterk remmenden in vloed van de hooge directe belastingen; deze moeten daarom zoo spoedig mogelijk verlaagd worden. 4e. De druk der directe belastingen is te zwaar voor groote gezinnen; dientengevolge be hoort er naast verlaging dier belastingen door wijziging in de tarieven een lioogere vrijstel ling verleend te worden in verband met het aantal kindereu, 5e. De kosten van invordering der inkom stenbelasting zijn zóó hoog, dat kleine aansla gen vermoedelijk slechts een netto provenu voor de schatkist opleveren. Er is daarom te overwegen, of de belasting plicht niet bij een hooger bedrag van 800 kan aanvangen, met dien verstande, dat (1e aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud niet ver hoogd wordt. PRAEADVIES I. M. H. VAN DE VEN. Ie. Belastingen worden geheven 111 allerlei vorm en onder allerlei benaming; men kent de Personeele Belastiug, de Inkomsten Belasting, de Vermogensbelasting, het Tarief van Invoer rechten, verschillende Accijnzen, enz, enz. Hoe de benaming zij, welk object worde be last, steeds zal de belasting te onderkennen zijn aan het enkele feit, of daarmede wordt verkregen een bijdrage voor de algemeene-mid delen, onafhankelijk van eenigen bijzonderen dienst der overheid. De indirecte belasting wordt daardoor in ge lijke mate gestempeld tot een belasting, als de directe heffing. II. De belastingschuldige betaalt ziju belas tingen als regel uit bet inkomen, hetwelk hij voor zijn onderhoud ter beschikking heeft. III. Iedere» bijdrage aan de schatkist vormt een belasting'; elke belasting moet worden voldaan uit bet inkomen. Bijgevolg is er geen reden tot voorkeur gelegen in 't wezen der belasting. IV. De overheid zal zich daarom af te vra gen hebben, welk belastingstelsel aan dé ge meenscliap de minste lasten oplegt, welk belas, tingsysteem voor den belastingschuldige bet minst bezwarend is: de inrichting van liet be lastingstelsel is in feite slechts een kwestie van utiliteit. V. Vóór de directe belasting wordt gepleit, In hoofdzaak omdat het beginsel der draag krachttheorie daarbij bet best tot zijn recht komt. Dat is nochtans een dwaling; door de af wenteling komt de directe belasting vetelal elders te drukken dan zij bedoelt. Tegen de directe belasting geldt voorname lijk, dat zij aanleiding geeft tot veel werk ter zake van beschrijving, aanslagsregeling, re clame enz. en dat zij een erustigen misstand schept in zake invordering. Vóór de indirecte belasting geldt de afwente- liugsmogelijkheid, waardoor deze heffing zooals zij metterdaad bedoelt als regel komt te drukken op den consument- Vóór de indirecte belastiug geldt voorts nog de gemakkelijke betalingspositie; men betaalt bij kleine bedragen en men betaalt vooral niet meer dan men missen kan, dat is in tegen stelling met de directe belasting, volgens een werkelijk en geenszins volgens een fictief draagvermogen. Tegen de indirecte belasting is in hoofdzaak in te brengen, dat zij wegens de faciele beta lingsvoorwaarden al te gemakkelijk in aan merking komt voor opvoering en dat zij geen rekening houdt met de wetten der draag kracht. VI. In normale tijden wanneer de druk der belastingen, in 't bizonder van de directe belasting, niet zoo ernstig is valt reeds de voorkeur te geven aan een belastingstelsel, hetwelk in hoofdzaak is gericht op de indi recte belastingen. In tijden van zwaren belastingdruk zal dat systeem zijn t.e prefereeren hetwelk de gemak kelijkste betalingspositie schept en eeniger- mate rekening houdt met het daadwerkelijke draagvermogen. Daarom zal, vooral tegenwoordig, een belas tingstelsel verkiezelijk zijn. georiënteerd naar de indirecte belastingen. VII. In een dergelijk systeem is, zonder meer, geen rekening to houden met de wetten der draagkracht. Voor een rechtvaardig belastingstelsel is dit evenwel noodzakelijk een eisch van de eerste orde. Daarom zal de noodige voorziening moeten worden getroffen ten aanzien van: a. den kleinen man: artikelen die voor le vensonderhoud onontbeerlijk zijn, de nood druft, moeten onbelast blijven; b. het grootte gezin: er zal compensatie zijn te geven ter zake van die belastingen, wel ke wegens het groote getal kinderen te veel betaald worden; er zal een ruime aftrek Wegens kinderen moeten worden gegeven voor die belastingen welke daardoor in aanmerking kunnen komen, c. de progressie in de heffing. VIII. Er is in wezen" geen onderscheid In belasting. Een progressie zal daarom even goed zijn te bereiken door de heffing van indirecte belastingen; op die artikelen of onder die om standigheden, die wijzer, op weelde, als voor oen directe belasting'. Tot. dit doel komen vooral in aanmerking de YYeeldebelasting en de Personeele Belasting. De laatste belasting kent reeds de noodige progressie; in de Weeideyorbeteringsbelastiag zal zij kunnen worden aangebracht door een zekere gradatie in de. heffing. Op die wijze zal het beginsel der lmffing naai draagkracht zijn te benaderen. PR AEADYTES PROF DR J. A VERY A R7V Met dit prae-advier: wordl, aldus do praoiacl- viseur, bedoel^ te. onderzoeken, wat in 't licht van het beginsel -to zeggen va? 1 over <T% grond slagen der betasting-politiek: dié door do R IC Staatspartij in dezen tijd moet worden aan vaard, Daarbij mag vooral 'niet uit bet, oog- worden verloren, dat wij niet staan voor een schoone lei. Er moet noodzakelijk rekening worden gehouden met het belastingwezen, zoo als zich dat nu eenmaal feitelijk in Nederland heeft ontwikkeld. De doelmatig-critisehe bet schouwing, vooral van economisch karakter, al kunnen sociologische elementen niet wor den ontgaan die Uier wordt gegeven, wil slechts aanduiden de richtlijnen voor de naaste toekomst. Verlaging van Belastingen. Over verlaging van belastingen wordt veel gesproken in onzen tijd. Ook weer door de Regeering in baar laat ste millioenen-nota. De volgende grondslagen moeten naar mijn meening daarbij thans in acht worden genomen. lo. Van belastingverlaging mag geen sprake zijn, vóór de Staat aan ben, die hem helpen bij de uitvoering van zijn taak, een redelijke beloonaag heeft gegeven. 2o. Yroordat tot verlaging van belastingen wordt overgegaan, heeft, de staat zicll .goe(; voor oogen te stellen het complex van econo mische eisehen, Waaraan hij in dezen tijd moet voldoen. Dan valt aanstonds ziju aandacht op de meer dan honderd duizend werkloozen en op onze aangroeiende bevolking. In verband daarmee blijkt, zooals tevoren ontwikkeld, dat het particulier initiatief thans in den steek laat en moet laten. Kapitaalvorming' door den Staat is thans eerste eisch en daarvoor.moeten dus zeer belangrijke bedragen worden, beschik baar gesteld. Van den Staat moet thans wor den geëischt een actieve welvaartspolitiek, die tijdelijk en op den duur een bestaan aan onze bevolking-zonder-werkg'alegenheid werk be looft. 3o. Tegelijkertijd met grondslag 2 komt in aanmerking' die belastingverlaging, waarvan het bedrijfsleven druk ondervindt. Verlaging- van die belastingen of afschaffing daarvan beteekent verruiming van het bedrijfsleven en dus vermeerdering van., werkgelegenheid. 4o. Na redelijke belooning der staatsdiena ren is de uiterste zuinigheid in het beheer van 's lands, gelden eerste eifeb. De nog altijd niet uitgevoerde bezuinigiflgop den staatsdienst,, zonder schade voor dien dienst, worde nu eens eindelijk van kracht. 5o. Ook al hebben de indirecte belastingen praeadviseur laat. invoerrechten geheel bui ten bespreking thans niet acuut een betee- kenis, dat zij luide om verlaging Toepen, toch zal er gedacht kunnen worden vooral aan de rijwielbelasting als een der eerste objecten, die vooral ten bate der groote gezinnen voor afschaffing in aanmerking komen. 60. Belastingverlaging, aje na vervulling der bovenstaande eischen mogelijk is, mag niet egaal geschieden. De min-vermogenden moe ten het meest van de verlaging profiteered; daarnaast, op dezelfde lijn, de groote gezinnen. Nieuwe Belastingen. Fr is wel niemand, die thans aan nieuwe belastingen denkt, zon der daarbij compensatie in de verlaging van andere belastingen op het oog te hebben. In dat licht der compensatie wijdt praeadviseur nog even eenige aandacht aan nieuwe belas tingen. En ik denk aldus de Praeadviseur dan vooral aan een YVeeldeverteringsbelasting en aan een weeldebelasting door het opnemen van eenige nieuwe grondslagen iu ci6 personeele belasting'; dit laatste dan zonder dat het ge heel van do opbrengst, der personeele belasting stijgt. Maar daarbij zon bet niet behoeven te blij ven. Ik deuk aldus praeadviseur, aan een zegel- belasting, ook bij den verkoop van allerlei luxe- waren, die heel wel een zege.] van b.v. 5 of 10 pCt, zouden kunnen verdragen. Ook zou een flinke belastiug op buitenlaadsclio reizen kun nen worden geheven. Bij nieuwe objecten voor de personeele be lasting denk ik, aldus praeadviseur, dan in 't bijzonder aan radio-Installaties, vleugelplauo's, kostbare pianola's, e.d. PERSONEEL. Een adres der gezamenlijke bonden aan de Tweede Kamer. Door de gezamenlijke bonden van marine personeel Is naar aanleiding van de nood zakelijkheid om te komen tot salaris-actie ook bij bet marine-personeel, op Dinsdag 15 dezer een vergadering belegd, als g'evolg waarvan het Ca mbo werd opgedragen een ver zoek aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te eoncipieeren tot de behandeling' van welk concept de bedoelde corporaties Donderdag j.l. wederom bijeenkwamen. Behoudens eenige wij zigingen van ondergeschikt belang werd daarna het verzoekschrift vastgesteld, waarin wordt aangedrongen op medewerking yan Kamer leden, opdat hst marinepersoneel de salarisre- geling terugkrijgt, welke het o.p 1 Januari 1925 werd ontnomen en welke steunde op de beginselen ontworpen door de staatscommissie- Ide'nburg. Het marinepersoneel blijft van mee ning dat toet, om te komen tot de geëischte bezuiniging, in 1924 niet noodig was geweest, van deze gelegenheid tevens gebruik te maken aan toet marinepersoneel nog apart een slech tere salaris-regeling te geven. Bij da memorie is hier nog gevoegd een overzicht van de verslechteringen, in de gehéele financieele positie van toet marineper soneel aangebracht sedert 1 Juli 1922 tot heden. Mn. A Vh e'CY&S' HONDERDEN JAREN REUT AAN DE TOL TE OVERSOWN, die voor den moreinen. tijd een lastig' verkeersobstakel is. Misschien wil „Rijksmonumentenzorg" dit antiquiteitje wel eens onder haar hoede gaan nemen? EEN ADRES VAN B. EN YV. VAN 'S-GRAVENHAGE AAN DE PROV. STATEN Enkele noodzakelijke wegen ontbreken WAT 00 KNOG WORDT GEYVENSCHT Naar aanleiding van het provinciale wegen- Plan voor Zuid-Holland, hebben B. en YV. van 's-Cl-ravenUage een adres tot Prov. Staten ge richt, waarin zij bedenkingen aanvoeren tegen: a, het beloop van sommige in de omgeving van Den Haag getraceerde wegen; b. het ge dachte dwarsprofiel van die wegen; c. het ont breken op het plan van enkele naar hun meeuiflg noodzakelijke wegen. Het wil B. en W. voorkomen, dat te veel is vastgehouden aan het beloop van de bestaande wegen en dat dientengevolge eensdeels door een te bochtig tracé, andersdgels doordat te weinig de bestaande bebouwde kommen ver meden zijn de wegen ook na- de verbete ring onvoldoende zullen zijn voor modern auto verkeer. B, en YV. wijzen b.v. op het tracé van den weg RijswijkHoek van Holland, voor welken weg de plannen, naar het college meent, reeds gereed ziju en welke weg twee zeer gevaarlijke haakscho ombuigingen vertoont, terwijl hij buitendien dooi' de bebouwde kommen van Poel dijk en 's-Gravenzande loopt. In het YVestelijk deel der provincie, waar tal van groote centra op geringen omleidingen afstand liggen en buitendien het gebied tus sehen die centra dicht bevolkt is, zijn de ont worpen afmetingen, ook aan belangrijke wégen al beliooren zij dan tot liet z.g. secundaire net gegeven, onvoldoende. Een omwerking van het plan in dier voege, dat een ruimer dwarsprofiel voor die wegen wordt aangenomen, schijnt B. en YV. dan ook noodzakelijk. Ten slotte willen zij wijzen op het ontbreken van enkele verbindingen, welke naar hun mee ning niet ontbeerd kunnen worden. B. en YV. achten wensehelijk een weg dooi de duinen langs de zee, die Scheveningen met de badplaatsen Katwijk en Nooxdwijk aan Zee verbindt. De aanleg van dezen weg zal geen groote kosten behoeven mede te brengen, daar do noodige gronden (de duinen) beschikbaar zijn eii de ondergrond gunstig' is. Verder wijst het college op het belang van een weg van het westelijk gedeelte van Den Haag naar YVestelijk Delft en Westelijk Rot terdam, en Schiedam. B. en YV. brengen in dit verband iu herinnering', dat onlangs een be spreking heeft plaats gevonden tussehen twee leden van Ged. Staten en vertegenwoordigers der gemeentebesturen van Rotterdam, 's-Gra- venhage, Delft en Rijswijk over de onderlinge aaneensluiting van uitbreidingsplannen, bij welke gelegenheid de behoefte aan dezen weg algemeen werd gevoeld en de wensch werd uit gesproken, dat Ged. Staten tot de totstand koming ervan het initiatief zouden nemen. Eindelijk zal het noodig zijn, dat een behoor lijke verbinding tot stand komt van 's-Graven- hage-YVest dooi' middel van een weg, die on geveer in Zuidelijke richting loopt naar den Waterweg. De nieuwe Rijksweg 's-Graveuhage —Hoek van Holland kan hierin niet voorzien, Ten slotte wijzen B. en W. er op, dat deze wegen aangelegd kunnen worden zonder dat de maximum-lengte door den Minister van Waterstaat voor het provinciale wegennet vast gesteld, overschreden zal worden. KOMT ER STAKING BIJ „DE BIESBOSCTl" Man vraagt verhooging van uuiToonea Het personeel van „De Biesbosch" voert reeds lang actie voor verhooging der uurloonen met 5 cent, hetgeen de directie weigert. Dezer (lagen nu heeft heeft het personeel besloten, indien vóór of op Dinsdag 8 November a.s. geen bevredigend antwoord van de directie zal zijn ingekomen, Woensdag d.a.v, in staking te gaan. FABRIEK GESLOTEN. Wegens financieele moeilijkheden? Donderdagavond na afloop van de algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ma chinefabriek en IJzergietery „Industrie", geves tigd te Swalmen, werd aan het uit 23 arbeiders bestaande personeel medegedeeld, dat de fa briek gesloten zal worden. Vermoedelijk ziju financieele moeilijkheden de oorzaak van deze stopzetting. OM INDIENING DER WEG EN WET „Do toestand van onze groote verkeers wegen meer dan onvoldoende" AFSCHAFFING DER TOLLEN? De aankondiging in de Troonrede omtrent d4 indiening van een ontwerp-WegenwewJs, blijr kens het Y .V. der Tweede Kamer over de water- staatsbegrooting 1928, door de leden der Kamer1 met instemming vernomen. Men drong er op aan, dat de indiening zoal spoedig mogelijk zou geschieden. Verscheidene leden betoogden, dat> het toenemend aantal auto-ongevallen mede verklaring vindt in den meer dan onvoldoenden toestand der groote verkeerswegen. Hierin moet zoo spoedig mogelijk verande ring worden gebracht. Aangedrongen werd od de zoo spoedig moge lijke afschaffing der tollen. AUTO MET G PERSONEN TE WATER Dooi' te ver uitwijken DE WAGEN ZWAAR BESCHADIGD In den nacht van Zaterdag od Zondag is op' den Roterdamscheweg nabij Overslag een auto, bestuurd door mevr, R., uit Scheveningen, door te ver uitwijken tegen een paal gereden, over den l»op geslagen en ondersteboven In een langs den we"- loopende sloot terecht gekomen. Beha: .c mevr. R. en twee barer kinderen, zaten nog in den auto een familielid, met zijn, vrouw en de chauffeur H. De inzittenden zijn door twee agenten vah politie uit hun benarde positie bevrijd. Mevr. R. was door glasscherven aan haar beenen ge- wond, terwijl de overigen met den schrik vrij kwamen. Nadat de politie liulp had verleend, is het gezelschap per auto naar Scheveningen vervoerd Met een kraanwagen is volgens „de Courant"- de beschadigde auto uit (le sloot gehaald en weg gesleept. SLACHTOFFER VAN 'N AANRIJDING Ecu lijk op de baan Gistermorgen is op de spoorlijn Amsterdam— Amstelveen het lijk van een inwoner van Heem stede gevonden. Aan het hoofd was een diepe wonde. Het is naar het YVilhelmina-Gasthuis in Amsterdam overgebracht. OVERSTEKEN EN UITWIJKEN Noodlottig gevolg Zondagmiddag had op den Chrispijnsehen weg te Dordrecht een ernstig ongeluk plaats. De agent van politie D. M„ die per rijwiel den weg overstak, moest uitwijken voor een particulier auto. Door de gladheid van den weg kwam de politie-agent te vallen, terwijl hij door; den auto werd aangereden. Met bloedende wonden werd hij in een apo theek binengedragen, waar eerste hulp werd verleend. Hierna is de gewonde per ziekenauto naar het Gem. Ziekenhuis vervoerd. Terwijl zij van de fiets stapte Te Bussuin is de 47-jarige juffrouw Rosen uit Leiden, toen zij van de fiets stapte, door een wagen overreden. Zij kreeg de wielen over haar lichaam. Zwaar inwendig gekneusd werd zij naar de Majella-sticbting overgebracht, waar zij aan de gevolgen overleed. DE DOODENDE STROOM. Het slachtoffer direct dood Onder de gemeente Diepenheim is de 3G- jarige landbouwer ten H., met een electrische dorsclimachine in aanraking gekomen, welke' door een defect van den toevoerkabel onder stroom stond. De man kreeg dien stroom (1 ooi- zijn lichaam en was onmiddellijk dood. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Hij zou over de grens gezet worden Vrijdagmiddag zou een Belg J. J. c. D. uit Seraing over de grens geleid worden. Hij werd mitsdien met den middagsneltrein naar Eys- den vervoerd. Tussehen Gronsveld en Eysden evenwel zag hij kan3 uit den trein te springen, Hij bekwam eenige hoofdwonden en ontvel lingen. "1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 9