DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OMSTREKEN. r 41 mm I ritiiA! 50ste Jaargang ®§s#t - - lllfeSiÉÉÉ i mm Dinsdag 8 November 1927 No, 15010 Oil nummer Isestaat uit ilrie liMeu STADSNIEUWS ff EÉN WEEK TE VROEG! KANTONGERECHT MAANDELIJKSCH BEVOLKINGS OVERZICHT VOLKSBADHUIS T - m 1IS i i s* I—1MH - MÊÊÈÊÊÊËêÈM HET DOORGRAVEN VAN DEN MAASDIJK AGENDA. Woensdag 9 November 9 tot on met 16 November Vrijdag 18 November KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcbèque en Girodienst 81440. ADVERTENlIëN 1 5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 00 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouleradvert. 5 reg. ƒ0.50, 10 reg.f 0.75. 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bh verlies van een duim- f 75 bii verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wórden af4-lnkt De Uitkeenngen ingevolge deze verzekering zijn hei-verzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Hij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieclo af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET B. en W. van .Schiedam brengen ter open bare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van' M. A. Rensman, Anthonie Muijs- stïaats 34, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter Plaatse van verkoop in het kleedlokaal van de R. K. V. V. „S. G. V.", staande op bet voetbalterrein aan den Vlaai'dingerdijken herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen liet verleenen van bet verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. (Ingezonden); Openbare terechtzitting van Maandag 7 Nov. Gisteren stond terecht de 19-jarige koop man Arie T. uit Rotterdam, terzake van het telt, dat hij op den 12en October j.l., des voormiddiags te half 11 aan de Groen van Prinstererka.de te Maassluis veters en band te koop aanbood, zonder voorzien te zijn van een bewijs van vergunning, afgegeven door B. en W. dier gemeente. T. heeft nu art. 26 en 56 der verordening op de stTaatpolitie te Maassluis overtreden, doordat hij niet elders een gevestigd bedrijf of winkelnering uitoefende, "of als handels reiziger namens zijn firma optrad. De ambtenaar Wan het O. M„ mr. G. M. Cohen Tervaert, elsohte een straf van 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Conform den -edsch wend verdachte ver oordeeld door den plaatsvervangend kanton rechter, de heer A. N. Fabius. Een verstokt zondaar Dezelfde verdachte had ook in Vlaardingen de verordening op de straatpoktie overtreden met hetzelfde feit. En dat nog wol twee maal achtereen! Tot zijn verdediging voerde ver dachte aan, dat hij hot voor „thuis" verplicht is te doen. In Vlaardingen meent verdachte toch geen vergunning te kunnen krijgen: hij heeft daar al eens meer zonder vergunning' gewerkt. Eisoh en straf als in de vorige zaak. De 17-jarige eleotriciën R. v, K. uit Vlaardingem, die er van beschuldigd was, op 26 October j.l, des namiddags te 6 uur zonder licht te hebben gefietst op de Westh'aven- Plaats te Vlaai-dingen, werd conform den eisch veroordeeld tot 1 boete, subs, 1 dag hechtenis. De bevolking van Schiedam bedroeg op 30 September 43.170. Vermeerdering in de maand October bedroeg door geboorte 93, vestiging 197, totaal 290; de vermindering door vertrek 223, door overlijden 32,'totaal 255; totale ver meerdering 35. Op 31 October telde de ge meente derhalve 43.205 zielen. Het aantal huwelijken, in October voltrok ken bedraagt 24. 't Was mooi weer en ik stond met alle aan dacht naar onze nieuwe Koemarktbrug te kijken, toen mijn aandacht plotseling getrok ken werd door het gesprek van een paar hee- ren in de nabijheid. Het waren middenstan ders, die druk aan het redeneeren waren. On willekeurig luisterde ik het gesprek af, en ik wil het even medèdeelen. Wel Piet, wat heb je een haast, waar.moet je naar toe? Nou Karei dat weet je ook wel 't is toch vanavond Hanzevergadering en den beer Chr. Janssen wilde ik graag eens hooren je gaat toch zeker ook? Nu, om je de waarheid te zeggen, ik heb geen tijd, anders zou ik- ook gaan. Geen tijd! Wat heb je het toch druk! het beste was maar, dat wij een actie op touw zet ten voor zes-uur-sluiting, want anders kom je vast nooit klaar. Je hebt goed praten; ik zit élken avond aan mijn boeken enz. enz. te werken, en nu vanavond wou ik eens een avondje gaan ke gelen. Een mensch mag toch wel eens wat heb ben! Gelijk heb je. Mijn grootvader zei al in zijn tijd; Je kan je eigen wel dood maar niet rijk werken. Maareen gelegenheid als thans, een goeie spreker te hooren en dan eens te vernemen wat die Hanze nu eigenlijk uitvoert, wat voor voordeel eraan is, dat wil ik toch wel eens hooren. Kom ga mee, en ga eens een anderen avond kegelen. Neen man, dat gaat niet; ik heb een maal afgesproken en dan houd ik me graag aan mijn woord; die mijnheer Janssen zal nog wel eens meer komen! Hier mengde ik mij in het gesprek, Jongen! jongen! wat hebben jullie het druk; zeker weer of die brug nu nog niet klaar is? 't Schijnt dat alle Schiedammers even ongeduldig zijn nooit kom ik hier langs of je ziet er op een of ander hoekje een paar redeneeren, en dan maar wijzen! wijzen!, dat het een lieve lust is. Nou Koos, nu hsb je het toch mis! We hadden het heelemaal niet over die brug, maar over heel iets anders. Je mag het wel weten. Het was over de vergadering van de Hanze van hedenavond. Karei heeft het weer zoo druk en moet juist vanavond kegelen; was het nu een andere week - maar nu nu kan hij niet. Zeg Koos, ga jij er ook heen? Ik wel, maar niet vanavond. Ook soms kegelen? Juliie zijn me Mid denstanders! Voor alles tijd, behalveals er wat voor de Middenstanders te doen en te leeren is. Nu saluut, ik ga er heen. Man, maak je zoo dik niet ik geloof dat je er zelf ook niet naar toegaat. Of dacht je mij wat wijs te maken? Nu nog mooier! Hebben jullie soms sa men afgesproken om mij eens te nemen? Prachtig hoor! ga je gang maar saluut! Wacht eens even, Karei; ik zal je be wijzen dat je niet gaat. Schud maar niet zoo met je hoofd. Ik wed voor alles Wat je wilt dat je niet gaat en weet je waar om?.... Je bent een week te vroeg! de vergadering met Mijnheer Ch. Janssen is eerst volgende week en wel op Dinsdag 15 Novem ber! Op 4 en 5 November werden genomen 523 baden en wel in de le klasse 30 kuipbaden, 63 regenbaden en 2 kinderbaden en in de 2e klasse 41 kuipbaden, 369 regenbaden en IS kinderbaden. STA.'- ■m DE MAASDIJK DOORGEGRAVEN. Hierbov en geven wij een overzicht-foto van de 25 H.A. oppervlakte beslaande haven in den Mathenesserpolder, die aan de eene zijde begrensd werd door den Maasdijk- die gisteren is door gegraven, en die aan de andere zijde begrensd wordt door den Rot terdamschen dijk. al^AUDlJ-A DOURGEuu.. VEA. 'Tegen drie uur gistermiddag is de verbinding der havens met de Maas lot stand gekomen, doordat de baggermolen „de Waal" de laatste M3. aarde wegzoog en het water met geweld in de nieuwe h aven stroomde. ROSA IN HOOG ER BEROEP De lieer Krabbendam voor de rechtbank te Rotterdam Zoo-als men zich herinnert is indertijd de heer Krabbendam (bloemenmagazijn „Rosa", Hoogstraat alhier) door den kantonrechter vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, als zou hij in strijd met de gemeentelijke verordening kopjesrekjes buiten den gevel van zijn pand hebben geëtaleerd. Het O, M. was van dit vrijsprak-» vonnis in liooger beroep gegaan en heden diende dezelfde zaak voor de rechtbank te Rotterdam. Elders in dit blad vindt men het verloop van de rechtzittinghier vermelden we meer uit voerig de verdediging welke door den heer Krabbendam werd uitgesproken. Alvorens met zijn verdediging aan te van gen richt verdachte een woord van dank tot den ambtenaar van het O. M. aan het Sdhiedamsche kantongerecht, die hem door hoog&r beroep aan te teekenen in de ge legenheid heeft gesteld, voor de Rechtbank uiteen te zetten, „boe een bona-fide winkelier te Schiedam met de architectonische inzichten van een hoofd-agent van politie, rekening moet houden." Verdachte vraagt, of het de taak der politie is, de wijze van reclame maken aan te geven, of dat het^ nog mogelijk is, dat in ,,ons vrije Nederland de winkelier nog eigen initiatief mag ontplooien, binnen de perken van plaatselijke verordeningen. De onderhavige kwestie van dit „gevel- drama'-'j is volgens verdachte niet „des Pudels Kern." Het procesverbaal berust op andere, aan den heer K. onbekende motieven; motieven welke hij tot op heden nog niet heeft kun nen achterhalen. Steeds is het dezelfde verbalisant, die „Rosa" bekeurt. Met klem wijst verdachte hier op. Ten zeerste zou hij het op prijs stellen, zoo de Rechtbank eens een onder zoek op dit punt zou willen gelasten, opdat 't hem mogelijk zal worden, zich ook nog eens rustig aan zijn zaak te kunnen wijden. In het jaar 1220 werd de heer K. ver schillends malen verba lis eer d door den heer de Goede. Van deze processen-verbaal werd er niet één -ten uitvoer gebracht. Volgens verdachte kwam dit hoogstwaarschijnlijk dooi de „onbenulligheid" van deze verbalen. Uit dien tijd dateeren dan ook de woorden van een der hoogste Scthiedamsohe autori teiten; „Heeft de politie in een gemeente onder den rook van een wereldstad, geen inoogere plichten, dan te letten op de potjes en plantjes van het Bloemenmagazijn „Rosïa"? Verdachte wensdht hartelijk, dat door de wijziging der plaatselijke omstandigheden, die geschieden zal door de mogelijke annexatie met Rotterdam, „zich ook de inzichten van den heer de G. als poiitie-autoriteit, waardig zullen verbroeden." Dit zal zeer ten voor- deele zijn van het algemeen belang, wat per slot van. rekening toch ook door de politie gediend moet worden. Döze procedure bereikt niets anders, dan een door verdachte niet gewensdhite reclame. De zaak is door de pers op allerlei wijze be spottelijk gemaakt, en doet aan de autoriteit van het politiewezen te Schiedam geen goed. Komend tot de zaak zelve, ontkent ver dachte hetgeen hem ten laste is gelegd. Waar toch de directeur van den ge meentelijken Woning-dienst, die als deskun dige in deze zaak gehoord wordt, niet heeft kunnen verklaren, dat verdachte buiten den gevel van het pand Hoogstraat 110 te Schie dam de rekjes met kopjes geëtaleerd heeft, is het den hees' K. niet recht duidelijk, waarom- het O. M. hooger beroep heeft aan- geteekend tegen het vonnis van den kanton rechter. Reeds op grond van de verklaring van den deskundige zal vrijspraak moeiten vol gen. Immers, aan verdachte is teniaste ge legd dat hij „een uitstalling heeft gehad buiten den gevel." Nooh het O. M., nooh de verbalisant zullen het ten laste gelegde kunnen bewijzen. Verdachte erkent, dat door hem ten toon is gesteld, binnen den gevel van zijn pand; een houten rekje met kopjes,en schoteltjes van porcelijn, met het kennelijk doel, daardoor koopers te trekken. Ter staving van zijn bewering legt ver dachte vervolgens een door den directeur van den gemeentelijken woning'dienst ais ju ia- erkende teekening van de voorzijde van zijn pond over. Ten slotte wijst verdachte nog op de z.i. onrechtmatige daad van den verbalisant, die in strijd met het bepaalde bij de plaatse lijke verordening, de door hem geëtaleerde rekjes met kopjes in beslag heeft genomen. Verdachte vertrouwt dan ook, dat de Rechtbank het vonnis van den kantonrechter te Schiedam zal bevestigen. Het O. M. requireerde bevertiginr van hr' kantonrechtelijk vonnis. Uitspraak 22 dezer. Terwijl alle factoren medewerkten, heeft gistermiddag dus het doorgraven van den Maasdijk plaats gehad. Evein voorbij de werf „Gusto" bevindt zich sinds eenigen tijd een bord, met de mede- deeling, dat de Maasdijk voor alle rijverkeer gesloten is. Op zichzelf was dit bericht al heel eenvoudig. Het was echter als de voorbode van een naderenden reuzenarbeid. Toen immers ongeveer 14 dagen geleden aan de Itotterdamsche en aan de Schiedam- sche zijde van den Maasdijk een dergelijk bord geplaatst was, is men begonnen met het graven van een opening in den dijk, die de afsluiting vormde tusschen de Oosterhaven en de havens die volgens het Driehavenplan over enkele jaren gereed zullen zijn. Op den baggermolen staande, die het werk verrichten moest, hebben wij de meeste werkzaamheden van meer nabij kunnen vol gen. Krakend en knarsend haalden de „schup- pen", die een inhoud van 800 L. hebben, gnoote stukken grond uit den dijk, die op een enkele plaats voor het grootste gedeelte bijna niet meer bestond. Het wachten was echter op den Ir. Boomsma, het hoofd van de afdeeling Water werken te Rotterdam, die te ca. half 3 arriveerde. De werkzaamheden werden nu ijverig voortgezet, en enkele minuten voor drieën begon aan de Schiedamsche zijde het water door te breken. Eer-et een fijn straaltje, dat langzamerhand aangroeide, groote stukken grond met zich meevoerend. Totdat tenslotte over een afstand van enkeile meters het vuile, bruin-gele water zieh met. geweldige massa's door het ontstane gat werkte. Aan boord van den baggermolen „Waal", werd fle Nederlandsohe driekleur geheschen, terwijl de sirene onder stoomfluiten ver kondden, dat de doorgraving van den Maas dijk een feit was geworden. Door de uitvoering van het driehavenplan zal Rotterdam weer verrijkt worden met een havenoppervlak van 25 H.A. Gedurende de werkzaamheden die noodig zijn, teneinde de drie havens voor de scheep vaart in orde te brengen, zullen een tweetal pieren worden gelegd. Volgens de plannen, zal over twee jaar het werk geëindigd moeten zijn. '8 Maandags, repetitie Muziekgezelschap St. Ambroslus, 8 uur, R.IC Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam- club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club. avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl. ging St Caecilea. half 9, R, K. Volksbond;] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker* bond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Intieme feestavond voor leden en donateurs der mandolineclub „O. N. I.". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Vereeniging voor armenzorg en wering van. bedelarij: lezing te geven in de bovenzaal van „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Propaganda-vergadering vrijwillige brigade tot het redden van drenkelingen. Spreker de heer Riet. Gebouw „Eendracht" Aanvang 8, uur. Tentoonstelling van Katholieke jeugdlectuur. te houden in de broederschool Nieuw Haven 121. Dagelijks geopend van i%9 uur; 's Zater dags, 's Zondags en 's Woensdags van 29 uur. Donderdag 10 November Solistenconcert, te geven door de Mij, tot Bevordering der Toonkunst, afd. Schiedam, Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. R.K. Propagandaclub „St. Leonardus" (Fran, kenland) Cursus tot voorbereiding van het leekenapostolaat. Gebouw R.K. Kring, Aanvang half negen. Zondag 13 November Feestavond Schiedamsche Athletiek en Gym- nastiekvereeniging „T. H. O. R.". Gebouw „Mu sis Sacrum". Aanvang 8 uur. Gemengde Zangvereeniging „Euterpe" opvoe ring van „De Barbier van Straatsburg", Ico- mimsche operette in 3 acten. R.K. Volkshond aanvang 8 uur. Dinsdag 15 November Propagandavergadering „De Hanze". Spre ker de heer Chr. Jansen. Gebouw R, IC. Kling. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen, afdeeling Schiedam. Demonstratie, te ge ven door verschillende winkeliers in „Musia Sacrum" van 2>/,5 en 710 uur. Woensdag 16 November Nederlandb'che Vereeniging van Hulsvrou wen, afd. Schiedam. Demonstratie, te geven door verschillende winkeliers, in „Musis Sa crum" van 2 y.5 en 710 uur. Ontwikkelingsavond K.S.A. Gebouw R. K. Volksbond. Spreker de heer Piet Kasteel; over „Leekenapostolaat". Aanvang 8 uur. Zaterdag 26 November Feestavond Schiedamsche Transport-colonne van het. Ned. Roode Kruis. Gebouw R.K. Volk* hond. 8 Nov.: Groote Schouwburg, De nieuw bakken edelman (Vlaamsch Volkstooneel) S, uur Groote Do&lezaal, piano-concert Dirlc Schafer, 8 uur. 9 Nov.: Groote Schouwburg, Carmen (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Groote Nutszaal, concert Berthe Seroen (zang) ea Phons Duseh (piano) 8 uur. 10 No v.: Groote Schouwburg. Wie einst im Mai (Hirsch-operette) 8 uur (voor volw.) Dagelijks: Circus-Schouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gez.) 8 uur (voor vol wassenen) Casino, De huzaren van Villars (Rott. Operette Gez.) 8 uur (voor volw.) Tivoli-Schouwburg, Dat is 't toppunt (Bouw meester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma'! tot en met Donderdag 10 November in: Thajia (voor volwassenen); Grand Theatre;] Ooster-Theater (voor volwassenen); Royal;' Olympia (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen)W. B.-Theater (voor volw.)' SCHIEDAM, S November. Officieele uotee- ring van de Commissie uit de Kamer vaa Koophandel. Moutwijn 46 pet. 36. Namens de commissie voor de noteerlng H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, S November. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. 33.— per jj.l Ruwe graauspiriius 60 pet. ƒ17.— pë; H.U Spoeling Noteerlug van de Coöp. Vereen. „Sehted, Spoeling vereeniging". Heden 2.20 per ketel,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1