WETHOUDER NIVARD AAN HET WOORD DINSDAG 8 NOVEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN ROTTERDAM „Voor den humbug der S.D.A.P. is de burgerij ongevoelig gebleven" ,-De democratie van Van Aalten meer eigenzinnig dan vrijzinnig" DE VERDEDIGING VAN DEN HEER DE GROOT WEERBERICHT KATHOLIEK LEVEN Nieuwe voorzitterskeuze RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR WOENSDAG R, K. S. V. „EXCELSIOR' SCHEEPVAART Ham Middagvergadering van Maandag. Voorzitter: DE BURGEMEESTER. DE BEGROOTING IV. Na heropening der vergadering wordt voort gezet de behandeling van de begrooting'. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Kersten (Ger. Staatk.) wegens ziekte de be groot ings vergaderingen voorloopig niet zal bijwonen. De heer VAN DEN DUNGEN (C.P.) begint met te betoogen, dat de S.D.A.P. wel weer met 16 zetels is teruggekeerd, maar om de ver schuiving naar rechts had de S.D.A.P. verstan diger gedaan, als zij in de oppositie was ge gaan met de communisten. Spr. had altijd ge dacht, dat alleen de communisten waren voor de dictatuur, maar uit het voorloopig verslag heeft spreker gezien, dat met den heer Kersten ook een voorstander van de dictatuur den raad is binnengetreden, Hl' de dictatuur van de gereformeerde- dominees. De heer SCHOUTEN (A'.R.l vil allereerst een.ige opmerkingen maken, over de raadsver kiezingen. Het merkwaardige is alleen dit, dat alle partijen tevreden zijn over den uitslag. Zelfs de Vrijzinnig-democraten. Immers toen verleden week de heer van der Hoeven een condoleance-bezoek aankondigde bij den leider der V.D., werd door den heer' van Aalten dit al bij voorbaat afgewezen. De heer DE ZEEUW: Hij wil zjjn rouw alleen dragen. De heer SCHOUTEN; In dit tevredenheid-s- keer wil nu ook dè A.R.-partij zich uiten. Wij hebben op een voor ieder verrassende wijze ons gehandhaafd en dit, terwijl de Staatk. Gereformeerden zich zelfs ©en zetel wisten te veroveren. In den uitslag: der verkiezingen is een omeffemhedd, die zeer- In het bijzonder don heer van Aal ten tot ontevredenheid moet stemmen. Achter eiken A.R.-stem in den raad staan 5124 kiezers, achter een V.D. 3S63 kiezers. Spr, hoopt, dat dn heer van Aalten een regeling zal uitdenken, waarin dit on elegante zal warden, gecorrigeerd. Ver volgons wijst spr. er ojr, dat in S.D.- kriagea gerekend is op een winst van 2 a 3 aetels. De heer TER LAAN: Mij niets van bekend. (Gelach). De heer SCHOUTEN: Gezien de wijze, waar op de S.D.A.P. den verkiezingsstrijd heeft ge voerd, was er werkelijk wel reden voor die hoopvolle verwachtingen. Op het'jongste 1 Mei feest heeft de heer Liihrs gesproken: wij hebben vertrouwen op de overwinnings- zekerheid. Onze positie tegenover dit college is deze, dat ieder voorstel, zelfstandig, in volle vrijheid, op zijn eigen verdiensten zal worden gewaar deerd. n% Anti-Revolutionairen, hopen, dat de rechtscbe groepen elkaar zullen en kunnen vinden. We wachten te dezen aanzien af. Onze oppositie zal een loyale zijn. Aan mirandeeren denken wij niet, al zal hst ver leden niet geheel vergeten kunnen worden. Een frontverandering der 3.D.A.P. zal door ons met vreugde worden begroet. Wat betreft het batig saldo van 1926, groot 850.632.33, dit batig saldo stelt, in het licht, dat hst in de. achter ons liggende periode ge voerde, flnancieele beleid juist is. geweest. Ware de kolenstaklng, in Engeland niet uitgebroken of had de Centrale Bord beschikt over vol doends macht, dan zou dit saldo er uiet ge weest zijn. Rond lOO.OÖÜ meer aan havengeld kan men aannemen als saldo van die staking. Op de exploitatie-uitkomst vau het Electrisch Bedrijf, van de Gemeentedokken, van de Han- delsinrichtingen en op de werkloozenuitkee- ringen is die staking eveneens van invloed geweest. Zeer sober is de- uitkomst hiervan te stellen op ƒ450.000. Hiermede dus is het batig saldo van 1926 verklaard. Eu daarmede is evident bewezen, dat als de Engelsche' bo "staking- er niet was geweest, de dienst 1926 had gesloten zonder batig saldo. En dit heeft bewezen, dat het gevoerde beleid bij de begrooting 1926 (beper king van aangevraagde credieten) en het geheel van financieele maarregelen, voorgesteld bij de motie-Richters, in den meest, volstrekteu zin noodig zijn gebleken. Spr. zou gaarne een ontwilckelingsoverzicht van de kapitaaJsuitgavn van B. en W. willen hebben met opgave van de uitgaven, welke voortvloeien uit genomen raadsbesluiten en met opgave of uitgaven productiet' zijn of niet. De heer DE ZEEUW: Waarom moet ik dat geven en hebt gij die zelf niet gegeven De heer SCHOUTENIk had er geen behoefte aan, maar een gezaghebbend raadslid als de heer van Aalten schijnt zulk- een overzicht van noode te hebben. Volgens spr. is het hoogst weuschelijk, dat B. en W. nadere mededeelmgen zullen doen bij dit debat over de dekking van een bedrag van 1.4 millioen. Want f 15.350.000 zijn niet uit de belasting te vinden bij een factor van 1.3. Hoe staat het hiermede? Volgens spr. kan men nu niet reeds zeggen, dat het financieele evenwicht is bewaard. Verleden jaar gold het, wat beteekent 5 ton op een begrooting van SO millioen? Die taal boeren wij mi niet meer. Nu geldt het, de f 431.000 van de opcenten op de personeele belasting kunnen niet gemist worden! Betee kent dit een gezonder opvatting, het beteekent ook, dat in deze begrooting geen speling zit. Oj. wil men :ets beschikbaar houden voor een ander doel? Laat men dit dan zeggen. Ook op dit punt blijkt het door spr. gevoerde beleid juist te zijn geweest. Unaniem is het College van ocdeel, dat dit beleid moet wor den vervolgd. Spr. verheugt zich over die beterschap. Over die zinsnede in do Memorie over de Winsten der gemeentebedrijven heeft spr. zich ten hoogste verbaasd. Als de heer van der Hoeven of een ander rechtseh lid zooiets had gedebi teerd, men had eens moeten hooren! Nu doet het opgeld als democratische wijsheid. Er wor den bedrijven bij gerekend, die in wezen en karakter niet tot een bedrijf behooren. Spr. concludeert dus, dat achteraf in den meest volstrekten zin noodzakelijk zijn gebleken alle- maatregelen door spr. met kracht doorge zet. Voor de financieele politiek der S.D.A.P. in het verleden kunnen dus niet gelden de woor den van den heer Ter Laan, dat goede waar geen krans behoeft. Reeds hebben de soc.-de- moeraten. een brug geslagen tusschen spr.'s standpunt en het oude standpunt van de S. D. A. P. Maar laten zij die brug nog een dege lijker constructie geven. Tenslotte maakt spr. enkele opmerkingen over de beschouwingen van den heer Kersten. Wijl deze niet aan het debat kan deelnemen, zal spr. er nu niet dieper op ingaan. Volgens onze opvattingen zijn Kerk en Staat twee auto nome machten. Noch overheersching van de Kerk. door den Staat, noch van den Staat door de Kerk ligt in onze lijn. De overheid bedenke evenwel, dat steun voor het gezag niet komt uit rtsvolutionnire kringen. Laat het hoofd der gemeente dit begrijpen en tevens dat een weifelend en onstandvastig optreden het ge zag schaadt. Spr. hoopt, dat het jezag zijn positie zoo zal begrijpen, dat het mogelijk zal zijn het te allen tijde te steunen. Wethouder DE JONG (A.R.) merkt op, dat hij deze algemeene beschouwingen de verschil lende departementen bijna geen onderwerp hebben uitgemaakt van het debat. Spr. wijt de weinige animo bij dit begrootingsdebat vooral aan de nieuwe indeeling van bespreking der begroeting. In de komende maanden zal de Raad be slissingen moeien nemen, welke /boven de 18 millioen, waarover de heer 3chouten sprak, zullen uitgaan. Spr. noemt, de voorziening in loawalruimte, da onteigening voor het uit breidingsplan Zuid (welke in vele millioenen zal loopen.) Daarbij komen de vernieuwing vau de Jan Kuiten- en de Koninginnebrug, de uitbreiding van de begraafplaats, de verplaat sing van de Petrcleuminrichting (overeen stemming is bereikt, zoodat de gemeente voor meer dan 10 millioen havenbassins moet aan leggen). de bouw van een electrisch beweeg bare hefbrug over de Delftsehevaart. Bij elkaar zal dit een uitgave vereiscken van niet' minder dan 32 millioen. De heer SCHOUTEN: Afgezien van nieuwe leeningen zegt de heer van Aalten. De heer VAN AALTEN: Waarom die cijfers niet in de stukken genoemd? De heer DE JONG: Wanneer men dan nog denkt aan een nieuwe electriciteitsfabriek van 16 millioen, dan is men aan de 48 millioen. Daarbij komen nog vele andere voorzieningen als Bosch- en Parkplan, Cooihaven enz. Wethouder NIVARD (R.K.) merkt op, dat hij voor wat betreft zijn departement alleen heeft te antwoorden op enkele opmerkingen van de k-eren Dutilh en Schouten. Voor 1928 is werkloozenuitkeeriiig en onder stand begroot op 3.648.000. Het is juist, dat in -de eerste 9 maanden van dit jaar reeds 2.945.000 is uitgegeven. Spr. zal did"cijfers niet weerspreken. De her-r Schouten heeft echter beschou wingen hieraan vastgeknoopt, die niet geheel juist zijn. Het meest ongunstige kwartaal is altijd het eerste kwartaal; niet het laatste. 1.O34.O0O en 9J1.000 in 1926). Als de be groeting nu nog moest worden opgemaakt, dan zou ongetwijfeld liooger worden geraamd. AVONDZITTING. DE BEGROOTING V. Wethouder NIVARD (R.K.) vervolgt zijn rede om nog een en ander als Voorzitter der Kath. fractie naar voren te brengen. Ook wij kunnen tevreden zijn over den uitslag der verkiezingen wij wisten ons te handhaven in teger tellin<> met de voorspelling der S.D.A.P., dat wij een zetel zouden moeten afgeven. Eén en katholiek in de politiek hebben wij een z war en strijd gevoerd tegen de S.D.A.P. in dien strijd werden wft echter op niet eerlijke wijze bestreden. Zoo zeide ds heer de Zeeuw, dat de Katholieke partij op den leugen steunde. Voor eenirte dagen betichtte de heer Ter Laan ons nog van leugen. Maar laat de heer Ter Laan dan maar lezen, wat in ons verkiezingsblaadje over de uitsluiting van katholieken werd gezegd. De heer van Burink plaatste de beschuldiging, dat bij spr. s dienst katholieken werden benoemd in grooten getale. Van de 359 ambtenaren zijn er 52 katholiek en 307 uiet. Van bevoorrechting der katholieken is dus geen sprake. Als je de verlcieziugsblaadjes der S.D.A.P. leest, dan is het alsof zij en zij alleen alles doet. Voor dezen humbug is de burgerij, gezien den uitslag van de verkiezing, immuun ge bleven- Wat de samenstelling van dit collego betreft, de heer van Aalten zeide, dat er een demo cratisch college had moeten gevormd worden. Voor spr. heeft het woord democratie geen be- teekenis, omdat de beteekenis van bet woord niet is af te bakenen. Neemt rn-eu het in den zin van de Encycliek „Graves de comniuni re", dau zijn al de acht katholieken democraten. De beer TER LAAN; Ook de heer Baars De beer BAARS: Zeker, maar met goede financiën, mijnheer Ter Laan. De heer NIVARD zegt, dat een college niet is te vormen met menschen zonder koers. Spr. vindt de democratie van den heer van Ami ten meer eigenzinnig dan vrijzinnig. Nooit heeft de heer van Aalten als wethouder blijk gegeven zoo'n prijs te stellen op een democratisch col lege met een bepaald werkprogram. Hoe is de heer van Aalten zoo veranderd De partijen hebben ditmaal zitting genomen in het college op grond van de machtsverhou dingen en op grond van het feit, dat zij mede verantwoordelijkheid wenschen te dragen. Dr. Schaepmau schreef eens: Maak u om de eenheid niet te bevreesd. Die meening deelt onze geheele fractie. Dat verschil van meening vindt men hij alle fracties. De Vrijz.-dem. frac tie is, toen zij uit drie leden bestond, wel eens In drieën gevallen. De heer TER LAAN: Dat kan nu niet meer. De heer NIVARD geeft toe, dat de S.D.A.P. in dit verband in een gunstige positie verkeert, maar is het zoo toe te juichten, dat men in allerlei ondergeschikte zaken de leden tot eenheid dwingt. Bij belangrijke kwesties is de Kath. fractie als een eenheid opgetreden b.v. bij het treffen der bezuinigingsmaatregelen, 48-urige werk week, motie-Richters, onderwijszaken, winkel sluiting (waarbij de eenheid der Kath. fractie den heer Heijkoop dwong om zijn voorstel: Zondagsrust uitzondering in te trekken). Wat betreft dat telkens smeeken der overzijde tot de Kath. democraten om samen te werken, wil spr. opmerken, dat de Kath. fractie bedankt voor dit hinderlijk volgen. Voor deze vrijage zal spr. nooit toestemming geven en spr., die nog ambtenaar van den burgerlijken stand is, zal zoo'n huwelijk nooit inzegenén. lederen dag levert de socialistische pers stof om te bewijzen, dat een onoverbrugbare kloof socialisten en katholieken scheidt. Neem Mexico en de houding van de socialistische pers daartegenover. Spr. noemt verschillende geval len, waarhij uitkomt de groote haat der socia listen tegen het geloof. En dat juist is het, dat de kath. arbeiders weerhoudt jan samen werking met de socialisten. De leden van mijn fractie voelen zich ver want met de andere Christ, partijen. Al gaat de samenwerking niet altijd gemakkelijk, bij allen leeft toch de overtuiging dat een derge lijke samenwerking het meest gewenscht is en ons blijvend het meest voldoet. Wethouder DE GROOT (V.B.) moet bekennen, dat de redevoering van den heer Hendriks zeer bezadigd was en gunstig afstak bij dat artikel in de N.R.Crt. Als de redacteur daarmede be doeld heeft spr. -een onaangenamen avond te verschaffen, dan is deze daarin wel geslaagd. De. beide eerste conferenties droegen slechts een zeer voorloopig karakter. Gevolg daarvan is geweest, dat spr. in de eerste conferentie zelfs niets heeft gezegd. In de tweede confe rentie heeft spr. gezegd, dat hij in de samen stelling van den Raad een radicale meerder heid zag, doch dat zijn fractie, als- men hiertoe niet overging, ook rechten deed gelden. Rechts kon toen evenwel nog niet zeggen of men wel drie wethouders zou kunnen leveren. Spr.'s fractie heeft toen vergaderd en heeft besloten geen deel te nemen aan het College. Spr. heeft medegedeeld, dat de V.B. vooralsnog niet mee deed, nadat rechts gezegd had, maar twee wet houders te kunnen leveren. Staande, die derde conferentie werd de zaak nog eens besproken en het besluit was, dat de V.B. nog' eens zou nadenken. De heer Verheul heeft bij die gele genheid gevraagd of de heer Nivard Onderwijs zou bezetten. Waarop rechts antwoordde, dat over de bezetting dor zetels niet gesproken was. Gezien de houding der C.-H. en de weigering der A.-R. om maar één wethouder te leveren, dacht de V.B., dat bij weigering de Katholie ken den tweeden zetel zouden leveren en in dat geval zou dat zijn de portefeuille van Onder wijs. De fractie van den V.B. aarzelde toen haar standpunt te handhaven en besloot dan toch een zetel te aanvaarden, omdat men een Katholiek wethouder voor Onderwijs niet wenschte. Daarom werd ook in het schrijven van den V.B. verklaard, dat de V.B. wethouder zou bedanken als hem niet het departement van Onderwijs werd toegewezen. Deze brief is aan vaard, los van die restrictie. Maar de V.B. heeft verklaard, aan die restrictie te zullen vast houden. Besloten was, dat noch spr., noch de heer Verheul inlichtingen aan de pers zou verstrekken. Daarom werd op de conferentie van 5 September verklaard, dat het bericht in de N. R. Crt. niet van spr. afkomstig was, noch van den heer Verheul, maar dat het in wezen juist was. Vlak voor de zitting van 6 Septem ber heeft spr. verklaard, dat de redactie van de N. R. Crt. zelf het bericht had opgesteld, dat bericht is door de telefoon aan een der leden voorgelezen, die voorstelde eenige namen te schrappen, doch verklaarde, dat het in wezen juist was. Hetgeen spr. herhaalde. Met geen woord is door spr. teruggenomen het bezwaar van den V.B. tegen een Katholiek wethouder voor Onderwijs. Na deze uiteenzetting moet men nu verklaren of men op een V.B'er zou hebben gestemd, als men dit als het standpunt van V.D. had gekend. Wethouder DE ZEEUW (S. D.) zegt, dat zijn beschuldiging van leugen tegenover de Katho lieken betrof de leuze: een en Katholiek ook in de politiek, want die lenze was in strijd met de feiten van de laatste vier jaren. De heer NIVARD: Dat is geen antwoord. Wij vormen één partij. En als u zegt, dal <joor soms met u samen te werken, niet één in de politiek zijn, dan is dat en leugen. De heer DE ZEEUW komt dan tot de bezet ting van het Departement voor de Financiën door een sociaal-democraat. Als de S. D. A. P. niet op eigen gronden had besloten tot die aan vaarding, hadden die eischen van rechts niets uitgehaald. Als de gemeente-financiën zoo gezond zijn gemaakt door rechts, waarom laten zij dan de financiën nu over aan de S. D. A. P.? zij zul len het belang der gemeente toch niet opof feren aan een partijbelang'? De heer BAARS: U stelt het verkeerd. U hebt twee rechtsehe .wethouders tot heengaan gedwongen De heer DE ZEEUW: Vrij niet alleen, ook de menschen van ,,een en Katholiek ook in de politiek". Ten slofte gaat spreker in op enkele bewe ringen van financiëelen aard. Spreker verdedigt nader de in de memorie aangevoerde gronden voor een beteren kijk op de gemeente-financiën. Het millioen verschil, dat men tekort komt op de inkomstenbelasting, moet bij rennen bij elkaar gebracht worden. Er is een algemeen streven geweest om het voorstel i.z. de opcenten personeel te ver schuiven naar de begroeting. Doch spreker ziet niet in waarom. Want de gemeente kan toch niet, waar zoovele wenschen op vervul ling wachten, dit bedrag van 431.000 prijsge ven alleen omdat 'n bepaalde belasting wordt herzien. Spreker ziet het zoo, dat deze 431.000 voorloopig nog noodig zijn. De tegenstelling: prijsgeven van deze 431.000 opcenten of ta riefsverlaging, wensoht spreker niet te aan vaarden. Dit voorstel is geen belastingvenhoo- ging, maar belastinghaud-having. De heer BAARS: Maar hét brengt toch mee: bel as-ti n gve rboogiug De heer DE ZEEUW: Voor sommige groe pen. Maar met een verwijt meet men gaan naar de Regeeriug of naar de Tweede Kamer. De heer VAN AALTEN: Speciaal naar den heer Ter Laan. De heer DE ZEEUW: Ik zie geen kans aan het bedrag te komen, als niet van sommigen meer wordt gehaald. Maar dat is het werk der Regeering. Wat betreft de winst op de bedrijven, welk raadslid kan precies aangeven, wat een -rede lijke winst is? De heer SCHOUTEN: Van StapeleJ De heer DE ZEEUW: Deze hoeft zich hier sterk uitgelaten over de huizenhelasting.. Maar de heer Van Aalten is nooit zoover gekomen, dat een voorstel tot wijziging den Raad heeft bereikt, hoewel hij acht jaar wethouder was. De heer VAN AALTEN: Geen acht, maar zeven jaar. De heer BAARS: Juist de vette jaren! (Ge lach). De heer DE ZEEUW wijst er op, dat de winst van het électrioiteitsbedrijf bedraagt 16 pet., doch na liet investeeren van de mil lioenen voor de nieuwe eJeotriciteitsfabriek zal het 1214 pet. worden. Spreker kan zich niet begrijpen, hoe men van de haven kan spreken als van een melkkoetje. Do winst speelt bij de beoordeeling van de hoogte der tarieven maar een ondergeschikte rel. De tarieven moeten zoo zijn, dat het ge bruik wordt vergroot. De tarieven moeten eco nomisch en sociaal goed zijn. Maar het ia niet gemakkelijk dit te bepalen. Spreker kan niet direct veranderingen gaan aanbrengen. Dit laat de huishouding der gemeente niet toe. Als spreker echter na vier jaar deze tariefs wijziging niet zal hebben, bereikt, zal hij be neden zijn taak zijn gebleven. De vergadering wordt hierna geschorst tot hedenm.ddag. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen W. tot Z,, later toenemende Z.O. wind, zwaar be wolkt tot betrokken, later waarschijnlijk regen en stijging van temperatuur. De barometer is op den voormiddag stij gende. Fietsers en motorrijders lichten 's avonds 4.49 tot 's morgens 6.40. op van Na een rustperiode van enkele weken heeft K. L. wederom zijn werkzaamheden hervat. De agenda bevatte o.m. een zeer belangrijk punt, ml. verkiezing van een nieuwen voor zitter. Voorzitter v. Kemenade memoreerde in zijn openingsspeech met enkele woorden de vie ring van het lustrumfeest, hetwelk in October j.l. heeft plaats gehad en sprak zijn groote voldoening uit over de medewerking van be stuur en leden, die zich om het hardst be ijverd hebben deze te maken tot een succes der vereeniging. Nadat eenige punten van huislioudelijken aard afgehandeld waren, kwam de verkiezing van een nieuwen voorzitter aan de orde. Voor deze functie werden caudidaat gesteld de hee- ren W. Brounts, E. A. Leenderts en L. v. d. Toorn Sr., van wie eerstgenoemde door het bestuur. Geen dezer heeren verwierf bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid, zoodat herstemming plaats had tusschen de heeren Brounts en v. d. Toorn. De laatste trok zijn candidatnur in, zoodat, tot voorzitter gekozen was de heer "W. Brounts. In Ce hierdoor ontstane bestuursvacature werd na stemming gekozen de heer P. Trouw borst. Voorzitter Th. van Kemenade, zich nu tot de leden wendend, zeide dat het hem tengevolge van zijn nieuwen werkkring in Amsterdam, niet mogelijk is het presidentschap van K. L. te blijven waarnemen. Hij sprak een hartelijik woord van afscheid, richtte zich eerstens tot den eerw. moderator pater v. Campen O.P. en wilde gaarne erkennen, dat zijn dank aller eerst uit moest gaan naar de verschillende geestelijke leiders, wier hulp liij nooit zou hebben kunnen missen en die van hem ge maakt hebben wat hij geworden is in K. L. Bestuur en leden was hij erkentelijk voor de bereidwilligheid en toewijding, loyale mede werking en ongeëvenaarde verstandhouding, welke zich immer in K, L. kenmerkte en waardoor het mogelijk was in eendrachtige samenwerking de vereeniging tot grooter groei en bloei te brengen. Zoo hij een wensch mocht uiten, dan zou het deze zijn, dezelfde steun en aanhankelijkheid te bewijzen aan zijn op volger, den nieuwen voorzitter. Hij deelde voorts mede in Amsterdam lid te zijn geworden van een R. K. Studie- en Debatingclub, die in wijze van werken vrij wel overeen komt met „Katholiek Leven" al hier, doch naast de lezing- en debatavonden, ook z.g. oefeningsavonden uitschrijft, waarop door de leden verschillende onderwerpen heel beknopt worden ingeleid, teneinde zich aldus te bekwamen in ht spreken en debatteeren. Hij gaf den raad ook in K. L, daarmede eens een proef te nemen en gaf de verzekering tl at dergelijke avonden zeer in den smaak zul len vallen en het vergadering-bezoek ongetwij feld nog meer zullen anïmeeren. De eerw. moderator pater van Campen, O.P., thans het woord verkrijgend, zeide, alvorens tot installatie van den nieuwen voorzitter over te gaan, enkele woorden te willen spreken tot den scheidenden praeses. In de eerste plaats, aldus spreker, heb ik bewondering voor uw werk, uw moeiten en alles wat ge gedaan hebt voor de bevorde ring van dit heerlijke jeugdwerk, maar hoofd zakelijk trof mij uw tact en beleid, waarmede gij steeds de vergaderingen leidde. De vereeni ging heeft veel verplichtingen aan u en ik breng u namens mijzelf en de leden daarvoor warme huldo en hartelijken dank. Gij hebt met succes gewerkt. Ilc wensch u toe dat het werk, dat gij gedaan hebt, niet tevergeefseh mag zijn voor de toekomst en dat God u hiervoor Zijne zegen moge schenken. Ik hoop, dat God u eveneens moge zegenen in uwen nieuwen werkkring tot in lengte van dagen en dat uw naam steeds verbonden moge blijven met „Katholiek Leven". Een spontaan applaus bekrachtigde deze woorden van den eerw. moderator. Hierna verrichtte pater v. Campen de in stallatie ran den nieuwen voorzitter, W. Brounts, Hij feliciteerde hem met zijn ver kiezing en hoopte d&t hij de voetsporen van zijn yoorganger zou volgen en met lust en beleid het voorzitterschap zal uitoefenen. Voorzitter Brounts dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en gaf de verzekering, dat hij al de hem beschikbare krachten zal aanwenden voor de vervulling van zijn taak. Hij- is er van overtuigd, dat een dergelijke functie geen sinecure is en hoopte derhalve dat hij zal mogen blijven rekenen op den steun van den eerw. moderator, de leden en eveneens op den steun van zijn scheidenden vriend. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Th. van Kemenade om een proef te ne men met een z.g. oefeningsavond, kwamen zich aan het eind der vergadering reeds een zevental leden aanmelden en werd besloten aanstaanden Vrijdag dezen uit te schrijven. Vrijdag 11 November a.s. heeft dus de eerste, oefeningsavond plaats en zal men zich op ge makkelijke wijze kunnen gaan bekwamen in de spreek, en debatteerkunst. Er zullen ongetwijfeld weinig thuisblijvers zijn. Huizen (1840 M. na 7.30 1950 M.) 12.30— 2.00 Concert; 5.15—6.15 Prot. Uitzending; 6.15 —7.00 BoekUoudles; 7.00—7.30 Lessen; 7.30— 8.00 Prot. Uitzending. Scheveningen haven (1950 M.)"-i 8.15—5.00 berichten; 12.00—12.05 zuivelberd 1.302,45 beursnoteeringen; 3.35—3.50 land- bouwber.3.52—3.57 zuivelber.; 5.30—5.35 zui- velberichten. Hilversum (1060 M.) 12.00 Politieber.J! 12.352.00 Lunchmuziek; 3.004.00 Maak het zelf-rubriek; 6.00—7,15 Dinermuziek; 7.15— 7.45: Het nut van moedercursussen; 7.45 Po- Iitieber.; 8.10 Concert; 10.00 Persber.; 10.45— 12.00 Dansmuziek. Daventry (1600 M.) 11.20 Kwartet en so listen: 1.20—2.20 Orkest; 2.50 Engelsche les;! 3.10 Concert; 3.20 Causerie; 3.50 Kwartet;: 4.05 Causerie; 4.20 Concert; 5.35 Kinderuurtje!; 6.20 Kwartet; 6.40 Tuinh.praatje; 6.50 nieuws;; 7.05 Kwartet; 7.20 Causerie; 7.35 Pianomuziek; 7.45 Lezing; 8.05 Militair orkestconeert; 9.00 Mannenkoor; 9.20 nieuws; 9.30 Speech van Prem. Baldwin; 10.15 Nieuwsber.; 10.20 Con cert; 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 10.50—11.00 Concert; 12.50—2,10 Orkest; 5.05—5.55 Revue!. 8.5010.50 Concert. Langenberg (469 M.) 12.30—1.50 Or kest; 5.206.20 Orkest; 7.35 Orkest en, humo rist. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhau s e n (1250 M.)' 12.207.05 Lezingen en lessen; 7.30 „Der Lie- bestrank", kom. opera; 9.20 Laatste ronden van de zesdaagsehe te Berlijn. Hamburg (395 M.) 4.20 Dansmuziek;! 5.20 Orkest; 7.35 „Sunte Maria tou'm Schare»: zangspel. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.20—6.20 Kamermu ziek; 8.35 Orkest; 9.50 Gramofoonmuziek;] 10.0510.35 Causerie. In „Muiais" heeft bovengenoemde vereeni ging gisteravond weer eens echt op de van haar bekende wijze, gezellig feest gevierd. Leden en introduced wareu in grooten getale aanwezig, toen de voorzitter van „Excelsior"» ds heer E. Leenderts, zijn openingswoord sprain Nadat deze den goeden geest, die momenteel onder de leden heerscht, geprezen had, werden de goede prestaties gememoreerd van de afd- dames, die bij de turnwedstrijden te Leiden zoo'n groot succes had. Zeer zeker had de hew M. I. Bak, de leider, der afdeeling, goed „materiaal" van zijn voor ganger ontvangen. Dit neemt echter niet weg» dat de uitslag der wedstrijden zelfs de meest optimistische verwachtingen heeft overtroffen. Spr. heeft den vorigen leeraar, den heer Si mons Sr., met spijt zien vertrekken. Gelukkig is hij niet geheel en al uit het vereenigings- ieven van „Excelsior" verdwenen. Ondanks zijn reeds vergevorderden leeftijd is de heer Si mons altijd een groote steun geweest voor alls afdeelingen. Als een kleine tegenprestatie der vereeniging is daarom besloten aan den vroe- geren tnrnleeraar het eere-lidmaatseliap van „Excelsior" te verleenen. Onder hartelijk applaus wordt vervolgens een oorkonde overhandigd aan het eerste eere lid der vereeniging. Namens de dames-af deeling, bood mei. TruiiS v. Lingen den oud-leeraar een fraai rookstel aan. Nadat de heer Simons enkele woorden vatt dank had gesproken, wijdde ook de heer Bak enkele woorden van hulde aan zijn voorganger. Het „officieele" gedeelte was hiermede geëin digd. In den loop van den verderen avond, kwain' ook de cabaretclub der zwart-witten enkel® malen voor het voetlicht. Zoo zongen o.a. mej. Nelly Trouwborst en de heer B. Janse resp. een Engelsch cn een rtaliaaiiscli liedje. Vooral de zangeres was dezen avond buiten gewoon goed op dreef. De keus van het Itf liaansehe liedje leek ons minder gunstig. Nadat de heer W. v. Kemenade op een leuke manier de ,Excelsior"-dames had bezongen, kwam het hoogtepunt van den avond: 'de Revue- Deze, geschreven naar aanleiding van den z°" mertour naar Nijmegen, draagt als titel: „Watt en Watt in Nijmegen" en haalt op kostelijk® wijze enkele herinneringen aan dezen tour op- De heeren J. Kloos en H. v. d. Meer, die d® titelrollen speelden hebben de aanwezigen g®"~ heel mee laten leven met de lotgevallen van „Ex" celsior" in het pension van den heer Corn®" lissen. Het was een welgeslaagde avond. De ontwerpers van de revues de keeren E* A. Leenderts, W. v. Kemenade en P. hebben alle eer van hun werk. Vermelden wij nog, dat. een. geheel gereor ganiseerd „Excelsior"-striykje, den avond met goede muziek opluisterde. Te Schiedam aangekomen 7 November En#- s.s. Agility, kapt. D. Gilliès, met olie^van burg voor N. V. Schieveem aan de Wilhelm1' naliaven; s.s. Bovenkerk, ledig van Rotterdam,! Eng. s.s. Leicester, ledig van Rotterdam, keI' de om hier te dokken in de Wiltonhayen November: Braziliaansch s.s. Almirant* Alexandria, met stukgoederen van Hamburg- Van Schiedam vertrokken 7 November: s-9- Marga, ledig naar Xmmingham; s.s. Ovid1®* ledig naar Cardiff. Hamburg 7 Nov. vertrokken s.s. Yalou, mr olie naar Schiedam. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2