DAGBLAD VOOR S.GHÊE0AM EN OMSTREKEN. !n Op re I m 50ste Jaargang Woensdag 9 November 1927 No. 15011 Bit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS -X- ANNEXATIE EN HAAR ANNEXEN DE GROOTE BEKEERLING HUYSMANS OVER DE SCHIEDAMSCHE KATHOLIEKEN DE GEMEENTEBEGROOTING DE NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELWET ALG. MIDDENSTANDSVEREENIGING SCHIEDAM in alle goede ROEM zaken verkrijgt) GEMEENTERAAD BURGERLIJKE STAND UIT ROTTERDAM; OUD-KATKOLIEKEN EN GRIEKSCH-ORTHODOXêN AGEPJDA. Heden Dinsdag 15 November 1 KUNST-AGENDA. TE-ROTTERDAM BEURS VAN SCHIEDAM Mod twijn 1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN Bnrean: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties; 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van: 50 woorden. Kabouleradvert. 5 reg. 0 50, 10 reg. 0.75, 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; J 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam t i Voor den doorsnee-Schiedammer, we heb ben ons laten zeggen, dat het voor veel meer dan 50 percent der inwoners onzer stad zoo moet zijn, is het annexatievraagstuk enkel en uitsluitend een belastingkwestie. Ze op- teeren voor die gemeente, waar het bedrag hunner inkomstenbelasting het laagste cijfer aanwijst. En aangezien de plaatselijke be lasting op het inkomen te Rotterdam lager is dan te Schiedam, gaan hun sympathieën naar annexatie uit. We zullen hier geen pleidooi gaan leveren tegen annexatie, 't Is waar, we zien er vooralsnog voor onze gemeente weinig of geen heil in. Als inderdaad juist ware, dat uit, een oogpunt van belasting aansluiting bij Rotterdam verkieslijk was, dan nog zou den we ons afvragen, of we er wel aan zouden doen onze zelfstandigheid voor een paar gulden belastingverlaging te ver kwanselen. Maar we begrijpen, dat de annexatiekwestie niet alleen van Schie- damsch standpunt mag worden bekeken, daarvoor dienen breeder aspecten te wor den overzien, waarbij de zuiver Schiedam- sclie belangen slechts een min of meer be- teekenend segment vormen. Voor heden intusschen willen we in hoofd zaak slechts bezien in hoeverre het juist is, dat we uit belastingoogpunt de wensche- lijkheid van annexatie onzer gemeente bij Rotterdam zouden kunnen volhouden. En dan moeten we al dadelijk opmerken, dat we met de tarieven der gemeentelijke inkomstenbelasting naast elkander te "leg gen, geen juiste vergelijking krijgen. Eerstens is met de inkomstenbelasting het terrein der belastingen niet heelemaal door gewerkt. En tweedens is het niet geheel juist voor een vergelijking der tarieven van de inkomstenbelasting een willekeurig tijdstip te nemen, al heet dat tijdstip dan ook heden. Inderdaad is op het oogenblik de' in komstenbelasting in Rotterdam lager dan hier, maar de vraag is gewettigd, hoelang dat nog het geval zal zijn. Terwijl bij onze buren in de laatste jaren de inkomsten belasting min of meer kunstmatig laag werd gehouden, zoodat, men er op het oogenblik de grootste moeite heeft om de eindjes aan elkaar te knopen, belastingverhooging in min of meer nabije toekomst allerminst is uilgesloten om niet te zeggen dat ze wel onvermijdelijk zal zijn, staan de zaken in Schiedam zoo, dat 11a de verlaging met 5 pet., die over het belastingjaar 1927-1928 werd toegepast, geleidelijk verdere verlagin gen in het vooruitzicht mogen worden ge steld. De nabije toekomst zal dan ook een toenadering in de belastingcijfers der beide gemeenten te zien geven, en als men ons nog enkele jaren zelfstandig leven gunt zouden, n"en dépl'aisè de iendentieuse bewering welke we niet zoo lang geleden te lezen kregen, dat wij financieel een noodlijdende gemeente zijn, de rollen wel eens kunnen zijn omge keerd in :/>overre dat voor eenzelfde in komen in Rotterdam meer aan plaatselijke belastingen zou moeten worden betaald dan hier. Als men in Rotterdam op de nadere rege ling van de financieels verhouding' tusschen rijk en gemeente vertrouwt en houwt om uit de zich ophoopende moeilijkheden te ge raken, moeilijkheden die het raadslid mr. Baars in de raadsvergadering van Vrijdag avond en den oud-wethouder van finan ciën den heer Schouten Maandagmiddag deden betoogen, dat met den huldigen be lastingfactor niet zou kunnen worden vdi- staan, tenzij man den belastingpost met anderhalf a twee millioen zou kunnen ver lagen, zal de hate van die nadere regeling in de financieeie verhouding tusschen Rijk en gemeente hij ons rechtstreeks aan ver mindering, van de inkomstenbelasting ten goede kunnen komen. Trouwens het verschil in de financieeie positie in de heide gemeenten komt wel heel sterk tot. uiting in hetgeen is geschied ten aanzien van de verlaging der personeels belasting door het rijk. Door die verlaging zijn ook de inkomsten der gemeenten uit. de personeele belasting sterk verminderd, tenzij die ger-eenten de opcenten op de personeele belasting gingen verhoogen. In Botterdam hu zal men die opcenten zoo sterk verhöógeh, dat de totaal-inkomsten aan personeele belasthyt intact blijven. DE GROOTE iJA JAA ItS-PAARDEXMARKT toont eewigen der aangevoerde exemplaren, is wederom te Hedel gehouden. Onze'foto waelhitend op ftihn nieuwe bestemming. Daar zal' men dus van de verlaging der personeele belasting niet profiteeren. In tegenstelling met Rotterdam is ten onzent het opeententarief op de personeele belas ting niet veranderd, zoodat hier uit dien hoofde een bedrag van circa 45000 gulden in de zakken der belastingbetalers blijft. We kunnen derhalve nu wel reeds conclu- deeren, dat een vergelijking van het Rotter- damsche en het Schiedanlsche biljet voor de inkomstenbelasting op dit moment niet opgaat. De verhouding belooft, in de naaste toekomst heel anders veel meer ten gunste van Schiedam te zijn. In een vervolg artikel zullen we zien, dat met inkomsten en personeele belasting liet laatste woord nog niet is gesproken en dat om een zuivere ,vergelijking te trekken nog andere beias- tingfactoven in aanmerking dienen te wor den genomen. De voor enkele jaren gestorven groote Pran- sche schrijver en bekeerling J. K. Huysmans, heeft, gelijk men weet ook in onze stad ver toefd. Uit het slot van „Saintè Liduine de Schie dam" was al bekend, dat Huysmans zeer gun stige indrukken heeft gekregen van het katho liek kerkelijk leven in Holland. Hij getuigt daarvan onder meer in een tot nu toe onge- publiceerden brief aan den lateren hoofdre dacteur van de „Univers", Arthur Loth, thans openhaar gemaakt in een nummer van de „Re vue Catholioue des idéés et des faits". Hij zwaait ons daar zooveel lof toe, dat wij er verlegen onder moeten worden. We doen dan echter goed te bedenken, dat Huysmans gaarne zijn eigenlandsche geloofsgenoot-in met zulke voorbeelden prikkelde om ze tot grooter ijver en inspanning aan te zetten. ,Ja, schrijft hij, ik houd van de kunst en ik wordt woedend als ik zie, hoe onze lieve Moeder de H. Kerk, die haar heeft opgevoed thans in een hoek gezet is. Alle groote literaire en artistieke bewegingen, die sedert het be gin dezer eeuw elkander zijn opgevolgd, hebben zich voltrokken zopder haar of tegen haar. Waar dat aan te wijten is? Aan de godsdiensti ge opvoeding, ZQoals men die opvat, aan die lessen in schroomvalligheid, aan die oefenin gen in bangheid, waar men sedert vele jaren op leeft, vrees ik. Misschien is er ook gebrek aan of tenminstezwakheid van geloof, het is mogelijk, of de versuffing, het egoistisch kat- tea-gespin van mensehen, die door luiheid be vangen zijn en voldoende vervolgingen mis sen opt ze wakker te maken. Ik heb daaraan gedacht in Holland, in een klein stadje als Schiedam, door de protestanten overheerscht, De kleine groep katholieken is er bewonderens waardig van ijver en geloof, geleid door vurige en ontwikkelde priesters. Zij eïschen de ker kelijke kunst terug, vereeren baar in het ge zinsleven elt dringen over de geheele linie het veel talrijker leger der protestanten terug. Wat een verschil met ons, die geen wapenen ter hand nemen dan om t.e schteten op elkander Het ligt in de "bedoeliDg Dinsdag 22 Nov. a.s. in den gemeenteraad een aanvang te maken met de behandeling der gemeente-begrooting voor het jaar 1928.' Gisterenavond zijn de eerste slachtoffers ge vallen van de toepassing der voorschriften van de nieuwe motor- en rijwielwet. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat het niet voldoende is, dat bestuurders van rijwielen of voertuigen een lantaarn dragen, doch dat de lantaarn aan het vijwia^of het be treffende voertuig moet bevestigd zijn. DISTRICTSARBEIDSBEURS Aangeboden werkkrachten: aanbouwers, aan houders, aut. brand"- bankwerkers, betonwer kers, boekbinders, boekhouders, branderakn., broodbakkers, chauffeurs-, distillateursknechts, electriciens, flefischenbeteeners, glasblazeirs, grondwerkers, kantoorbedienden, kistenmakers, klinkers, ketelm-akers, koperslagers-pijpleggers, kuipers, letterzetters, loss© werklieden, manden makers, metselaars, machinisten, metaalboor- ders, metaalschavers, magazijnbedienden, mon teurs, molenaars, opperlieden ponsers, plaat werkers, schilder», sigarenmakers, scheepsfit- ters, scheepskokers, stukadoors, scheepmakers, smeden, stellers, stokers, timmerlieden trans portarbeiders, varensgezellen, voerlieden, vuur werkers, winkelbedienden, ijzerwerkers, zand en leemvormers en zakkendragers. Gevraagde werkkrachten: te Schiedam jon gens en meisjes van 14 jaar voor fabriekswerk een jongen van 14 a 15 jaar voor loop- en ma- gazijnwerk en een georganiseerd boekdrukker. Voor nader inlichtingen wende men z'icTi tót de Gemeentelijke arbeidsbeurs Broersveld 142. Gisteravondheeft bovengenoemde vereeni- ging' een ledenvergadering gehouden, waarin als spreker is opgetreden, do heer C. Krediet met het onderwerp: „Hoe een leek denkt over de malaise van den Schiedamschen midden stand". Als candidaat voor de Kamer van Koophan del werd gekozen het periodiek aftredend lid, de heer S. Hijman. Daarna verkreeg de heer C. Krediet het woord, die constateerde dat er hij den Schie damschen winkelstand een moedeloosheid, een berusten, de overhand had en dat die moest plaats maken voqr oen krachtig aanpakken. De malaise in den middenstand had zijn oor zaak in de algemeene economische depressie, geringe koopkracht, nabijheid van Rotterdam, haar exploitatiekosten en een te veel aan za ken. Op duidelijke en aangename wijze heeft de spreker punt voor punt voor de vele aanwe zigen uiteengezet, 'om ten slotte tot de con clusie te komen, dat bij een flink optreden en goed bedienen van het publiek, .zelter kans van slagen was. Velen maakten daarna gebruik om verschil lende vragen te stellen, welke door den spre ker op bevredigende en geestige wijze werden beantwoord. Het was bijna 12 uur toen de voorzitter de debatten sloot. De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Dinsdag 15 November 1927," des namiddags ten 2 ure. Nabeeediging en installatie van het nieuw benoemde lid, den heer W. Broek, mededee- linge-n en Ingekomen stukken, vermeldt de agenda. 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van. 3 leden der Commissie bedoeld in artikel 2 der „Monumenten-Verordening 1927". Aan bevolen worden: 1. de heer E. M. Beukers: 2. de heer P. J. van Harderwijk, 3. de heer P. A.C. .Lechnór. 2. Aanbeveling van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs te Schiedam ter benoeming van een lid dier commissie, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer S. Linnenbrink (groep meerderjarige inwoners zonder op een lagere school gaande kindéren). Aanbevolen worden: 1. dé heer C. H. Schet'fers, Lange Haven 124, 2, de heer A. •Zoetmulder, St. Liduinastraat 74a. 3. Voorstel van B. en V. tot onderhandsche verhuring aan den lieer J. C. Ouwens alhier, van een terrein, ter oppervlakte van 1105 vierk. M., gelegen aan het einde van de voor malige Spuihaven, voor de instandhouding en uitbreiding van een scheepswerf, zulks te gen eed huurprijs van 0.30 per vierk. M. per jaar. 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen bouwgrond. 5. Voorstel van B. en W. om op de begroo- ting voor" het dienstjaar È928 een post ad 75.000 te brengen ter bestrijding van de kosten voor het maken van een kaaimuur met remmingswerk aan de Maaskade. 6. Advies van B. en W. naar aanleiding van de bij de behandeling' van voorstellen be treffende den verkoop van bouwgrond in de op Vrijdag 19 Augustus 1927 gehouden verga dering van den Gemeenteraad gestelde vraag of het niet de voorkeur zou verdienen de gron den in Oud-Mathenesse en ten Zuiden van de spoorbaan in erfpacht uit te geven in plaats van deze te verkoopen. 7. Motie van het lid van den gemeenteraad, mevr. H. Benthemde Wilde, strekkende om B. en W. te machtigen aan de werkloozen een toeslag te verleenen op de steunuitkee- ring voor de aanschaffing van brandstoffen. Geboren: 8 Nov. Petronella Christina d. v. A. Robberegt en N. Jongste, Prins Frederik Hendrikstraat. DE KWESTIE DER VEREENIGING. Een Int. oud-Kath. Congres te Utrecht. De „Limburger Koerier" jl.d. gisteren kwam met het volgend bericht van zijn Balkan-cor respondent: Naar mij uit de omgeving van het Oecu menisch Patriarchaat bericht wordt, wil men tegen het voorjaar 1928 een Kerken-congres in Nederland beleggen, met name te Rotter dam, alwaar men zal pogen te komen tot de vereeniging der Oud-Katholieke kerken met de Grieksch-orthodoxe. In patriarchale kringen wordt gehoopt, dat men er voor dien tijd nog in slagen zal de tusschen beide groepen nog bestaande geschillen uit den weg te ruimen, zoodat het doel van het Congres zou kunnen be reikt worden. Naar wij van Oud-Katholieke zijde vernemen, is dit bericht in vele opzichten onjuist, al is er een kern van waarheid in, n.I. dat het vol gend jaar hier in Nederland een congres zal worden gehouden, waarop de kwestie van de vereeniging van Oud-Katholieken en Grleksch- Katholieken behandeld zal worden. Van genoemde zijde deelde men ons de vol gende bijzonderheden mede omtrent deze bij eenkomst. Gelijk bekend, wordt om de twee jaar een Internationaal Oud-Katholieken Congres ge houden. In de oorlogsjaren kon dit niet ge schieden, maar overigens vonden deze vrij re gelmatig plaats en wel beurtelings in de ver schillende landen, waar Oud-Katholieke Kerken bestaan. In 1894 werd zulk een con gres gehouden te Rotterdam, in 1907 te 's Gra- venhage en zoo zal het volgend jaar zoodanig Congres worden gehouden te Utrecht. Hieruit volgt, dat dit congres, waarop de „Limb. Koerier" doelde, niet zal zijn een Internationaal Kerken-Congres, doch een In ternationaal Oud-Katholieken Congres, zooals er het laatst een is gehouden te Bern. Aan deze congressen zijn verhonden Bisschop pen-conferenties. En op de Bisschoppen-confe rentie, welke hier volgend jaar wordt gehou den, zal behandeld worden de kwestie van de vereeniging van Oud-Katholieken met Grteksch- Oi'thodoxen en wel als vervolg op de bespre kingen,, welke bij gelegenheid van het Intern. Kerken-Congres te Lausanne tusschen de ver- '8 Maandags, repetitie Muziekgezelschap St> Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha« ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club" avond R, K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot haig negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V, Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. MannenzangvereenJ, ging St, Caecilea. half 9. R. K. Volksbond;} bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers» bond „St. Eloy". Gebouw R. IC Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. 9 tot en met 16 November Tentoonstelling van Katholieke jeugdlectuur; te houden in de broederschool Nieuw Haven. 121. Dagelijks geopend van i'/i9 uur; 's Zater dags, '3 Zondags en 's Woensdags vau 2—9 uur. Solistenconcert, te geven door de Mij, tofi Bevordering der Toonkunst, afd. Schiedam, Gebouw „Musls Sacrum". Aanvang 8 uur. R.K. Propagandaclub „St. Leonardus" (Fran kenland) Cursus tot voorbereiding van het leekenapostolaat. Gebouw R.K. Kring, Aanvang half negen. Zondag 13 November Feestavond Schiedamsche Athletiek en Gym nastiekvereniging „T. H. O. R.". Gebouw „Mu sis Sacrum". Aanvang 8 uur. Gemengdé Zangvereniging „Euterpe" opvoe ring van „De Barbier van Straatsburg", ko- mimsche operette in 3 acten. R.K. Volksbond aanvang 8 uur. 'Propagandavergadering „De Hanze". Spre ker de beer Chr. Jansen. Gebouw R. K, Kring. Nederlandsche Vereeniging van Hulsvrou wen, afdeeling Schiedam. Demonstratie, te ge ven door verschillende winkeliers in „Muslet Sacrum" van 2%5 en 710 uur. 9 Nov.; Groote Schouwburg, Carmen (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Groote! Nutszaal, concert Berthe Seroen (zang) en Phons Dusch (piano) 8 uur. 10 No v.: Groote Schouwburg. Wie einst lm Mai (Hirsch-operette) 8 uur (voor volw.)! 12 Nov.: Groote Schouwburg, De Barbier; van Sevilla (Ital. Oppera) 8 uur. 13 Nov.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rott. Hofst.tooneel) 2 uur (voor vol wassenen); Het Kraaiennest (Rott. Hofstad- tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen). D a g e 1 Ij k s: Circus-Schouwburg, De onb# kende soldaat (Spree-gez.) 8 uur (voor vo$ wassenen). Tivoli-Sehouwburg, Dat is 't toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor: volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma'^ tot en met Donderdag 10 November in: Thalla (voor volwassenen)Grand Theatre;] Ooster-Theater (voor volwassenen); Royal;! Olympia (voor volwassenen); Corso (voor! volwassenen); W. B.-Theater (voor volW.)) SCHIEDAM, 9 November. Officieele noteé- ring van de Commissie uit de Kamer vail Koophandel. j Moutwijn 46 pet. 16. Namens de commissie voor de noteertng; H. J. JANSEN. Spïritti9 SCHIEDAM, 9 November. Men noteert veoB melasse spiritus 100 pet. ƒ33.— per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet. ƒ17.— Per HJ* Spoeling I Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoelingvereenlglng". Heden ƒ2.20 per ketel. tegenwoordigers der Oud-Katholieken en dd Grieksch-Orthodoxen zijn gehouden. Bij die bet sprekingen is men het onderling reeds in ba ginsel eens geworden over die vereeniging^ Hetgeen op de Bisschoppen-conferentie vaif 1928 te Utrecht behandeld zal worden, zal du^ niet meer zijn het beginsel dezer.vereeniging) Hierover is reeds overeenstemming bereikt. Op deze Intern. Oud-Kath. Congressen kometf als vertegenwoordigers van de diverse Oud Katholieke Kerken Duitschers, Zwitsers, SI waken, Kroaten en Polen. Den laatsten tij' ook Engelschen en Amerikanen. In verban met de bovengenoemde besprekingen te Lausam ne worden op het Utrechtsch Congres va* 1928 ook verwacht meerdere vertegenwoordll gers van Grieksch-Orthodoxe Kerken om nfli der omtrent de vereeniging te overleggen ej tot practische resultaten te komen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1