DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 111 AH KABOUTER 50ste Jaargang Donderdag 10 November 1927 No. 15012 kit nummer bestaat uit drie bladen annexatie en haar I STADSNIEUWS ANNEXEN Huns EEN WETHOUDERS- VACATURE DE HEER BODDEÜS NAAR MLLEGOM ZILVEREN PRIESTERFEEST PATER NICOLAAS RIJKEN HYPOTHEEKHOUDERS OP GOEDEREN TE WEENEN VARKENSMARKT reclasseering en straf R. K. JEUGDLECTUUR. EEN KEURTENTOONSTELLING BURGERLIJKE STAND KANARIETENTOONSTELLING AGENDA. Woensdag 16 November Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen, afd. Schiedam. Demonstratie, te geven, door verschillende winkeliers, in „Musis Sac evum" van 2%5 en 710 uur. KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM EEN GOEDE HOND STAAlj VOOR GEEN SLOOT, MAAR EE^ NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 6S085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25 per maand 1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. ■fiDVEIUENriëN 15 regels ƒ1.65. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cL per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg, 0.50, 10 reg. 0.75, 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend 'ngevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand. één voet of één no<r- f 1 1,;: T~- f nr 7 f50 twee v,ot„e alle ™ge„ v.„ ee„ hand; ,25 bij verlies eiken anderen vifger/lOe Verzekering loop. „p al. a^kT e "itkeenngen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam women atgedrnlst. Gratis-O Van een wijsving II We hebben in ons vorig artikel gezien, dat het niet aangaat op grond van het verschil in inkomstenbelasting dat tusschen Rotterdam en Schiedam alsnog bestaat de wenschelijkheicl van annexatie bij Rotter dam te bepleiten, en dat de Schiedamsche financiën, blijkens wat met de opcenten op de personeele belasting is gebeurd, er aan merkelijk gunstiger voor schijnen te staan, dan zulks bij onze buren het geval is. Maar er worden nog andere belastingen geheven dan die op deinkomsten en op het personeel en ook die moeten voor een juiste vergelijking van wat de burger in Schiedam en in Rotterdam aan de gemeente heeft op te brengen in aanmerking worden gebracht. De gemeente Rotterdam heeft een straat belasting; wij ook. Maar terwijl Schiedam een algemeen percentage heft van 3 pet. van de belastbare opbrengst der bebouwde eigendommen, heft Rotterdam een progres sieve belasting van 2 tot 9 percent dier belastbare opbrengst. Het verschil ten gunste van den Schiedamschen eigenaar hoeft geen commentaar. Bovendien wordt te Rotterdam nog 4 percent geheven van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, met een minimum van 25 cent, een belasting welke wij in Schiedam in het geheel niet kennen. De gemeente Rotterdam heft een zakelijke belasting op het bedrijf, dat wil zeggen dat in iedere industrie van eenige beteekenis per arbeider 12 bedrijfsbelasting moet worden opgebracht. Schiedam kent deze belasting niet. De belasting op de vermakelijkheden be draagt te Rotterdam 20 pet.; hier hebben wij met 15 percent weten te volstaan. Dan is er tenslotte de schoolgeldheffing. In Schiedam wordt voor het tweede kind 80 percent geheven van de basis, voor het derde kind 60 percent, voor het vierde 40 percent, van het vijfde 20 percent, terwijl de volgende kinderen uit één gezin die op een school van dezelfde soort gaan, vrij zijn. Te Rotterdam wordt voor de eerste twee kinderen het volle pond geheven, terwijl het derde en volgende kinderen vrij zijn van schoolgeld. Bij twee schoolgaande kinderen is derhalve het voordeel aan Schiedam, ter wijl wanneer meer kinderen een school van dezelfde soort bezoeken, Schiedam tegenover Rotterdam in het nadeel is. Wat de schoolgeldtarieven zelf betreft, deze varieeren in Schiedam van 4 per kind bij een belastbaar inkomen van 1000 beneden dit inkomen wordt geen schoolgeld geheven tot een maximum van 103 por leerling bij een belastbaar inkomen van 9500 en hooger. Voor Rotterdam zijn deze cijfers: eveneens 4 per kind bij een belastbaar inkomen van 1000, om bij een belastbaar inkomen van 10.500 met een schoolgeldheffing van 100 het maximum te bereiken. Zoodat niet te ontkennen valt, dat het schoolgeld te Rotterdam enkele percenten lager is dan in onze stad. Met name zal zulks gevoeld worden, wanneer uit één gezin meer dan twee kinderen een school van dezelfde soort bezoeken, omdat eerstens het tarief zelf reeds iets hooger uitvalt en vervolgens, wat het voornaamste is, te Rotterdam nooit meer dan tweemaal de tariefbasis hoeft te worden betaald, terwijl het te Schiedam bij drie kinderen 2.4 maal de basis is; bij vier kinderen 2.8 maal en bij vijf kinderen (het maximum) 3 maal. De tarieven voor gas, electriciteit en waterleiding staan met die welke te Rotter dam worden geheven, gelijk, zoodat het in dit opzicht onverschillig" is, of wij Schiedam mers dan wel Rotterdammers heeten. Recapituleerend zien we derhalve, dat Rotterdam voor de inkomstenbelasting thaiis nog lager is dan Schiedam, maar dat de bordjes wellicht spoedig zullen zijn ver hangen; dat het schoolgeld hier iets minder gunstig is, en dat er overigens uit belasting oogpunt geen enkele reden is te vinden, om te wenschen dat wij naar Rotterdam zouden overgaan, eer het tegendeel. In een slotartikel zullen we nog enkele punten aanstippen, welke met de annexatie verband houden en waarvan er een paar ons ernstig moeten doen afvragen, of wij E.£&sss> DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-IIOLLAND bracht dezer (lagen een bezoek aan het Parkherstellingsoord te Amsterdam. Wij zien op onze foto Jlir. Roëll met bestuursleden en geneesheer en op den rondgang Naar wjj uit goede bron vernemen kan in de Staatscourant van hedenavond de publi catie worden verwacht van de benoeming van den heer D. Boddeüs, notaris en wethouder dezer gemeente, tot notaris te Hillegom. De eerw. pater Nieolaas Rijken O.P., kape laan van de parochie van O. L. Vrouw Rozen krans (Singel), hoopt op Zondag 4 December zijn 25-jarig priesterjubilé te vieren. Het grootste gedeelte van deze kwarteeuw, veertien jaar, heeft de ijverige priester als kapelaan der Singelparochie in onse stad doorgebracht. Er heeft zich een comité van dames ge vormd om den jubilaris op den dag van zijn zilveren feest een huldeblijk te kunnen aan bieden. EEN ZELDZAAM JUBILEUM Heden herdenkt de weduwe Essen,berg—- Scheurkogel den dag, waarop zij vóör 60 jaar in de Katholieke Kerk werd opgenomen. Voor de thans «91-jarige, die onder haar kinderen en kleinkinderen een 60-tal Katholieken mag rekenen, is deze dag er een van groote vol doening. Als een aardige bijzonderheid kunnen wij hier nog vermelden, dat de weduwe Essenberg een Maria-beeld in haar bezit heeft, afkomstig uit de voormalige hulpkerk der parochie van O. L. Vrouw Visitatie, die jaren terug in de Boterstraat gevestigd was. De Kamer van Koophandel verzoekt ons opname van het volgende: Bij den brand in het paleis van justitie te Weenen zijn de kadaster- en bypotheekregis- ters nos. 19 en 20 betreffende die stad ver nietigd. De^herstelling van deze boeken ge schiedt door het Hoog Gerechtshof voor bur gerlijke rechtszaken, Herrengasse 17, te Wee nen, van regeeringswege aan de hand van gerechtelijke documenten, kadasteruittreksels enz. Het is in het belang van alle betrokke nen dat zij er op toezien, dat alle gegevens in de nieuwe registers worden overgenomen. Aangezien ook in Nederland houders van hypotheken op goederen te Weenen gevestigd zijn, wordt bun aangeraden zich onder over legging van bewijsstukken tot het hierboven- genoemde adres te wenden, opdat hun rechten worden erkend. Wij willen er onze lezers even aan helpen herinneren, dat het morgen, 11 November, de dag zal zijn, die in Schiedam bekend staat onder den naam van ,,Varkensmarkt". Hoewel sinds jaren op den tweeden Vrijdag in November geen varkensmarkt meer is ge houden, blijft deze vooral bij de bakkers in eere, die met hun speculaasvarkens dan goede zaken doen. nu werkelijk bij annexatie wel zooveel zij zullen spinnen als deze en gene met meer aplomb dan overtuigingskracht beweert. Voor een uitgelezen publiek heeft de com missie tot propaganda voor het Nederiandsch genootschap bot zedelijke verbetering der ge vangenen een tweetal lezingen doen houden, In een bovenhal van „Musis Sacrum". Ook de burgemeester de heer A. J. Gijsen, was aanwezig. Nadat mr. A. Dirkzwager de twee sprekers van den avond met enkele woorden ingeleid had, was het woord aan den beer J. Haitsma, directeur van dé strafgevangenis te Rotterdam. Reclasseering, aldus de heer Haitsma, is trachten, ieinan^ die met den strafrechter in aanraking komC of dreigt te komen, zoo trach ten op te heffen, dat lnj weer geschikt wordt voor de samenleving, en zich weer gaat ge voelen als een gewoon menseh. Reclasseering is niet zooals men dikwijls zegt: iemand aan een „baantje" helpen. Dat is niet geheel en al juist, en men moet eens in de gevangenissen gezien hebben, teneinde dit beter te kunnen begrijpen. De hoofdzaak van het reclasseeringswerk is wel, dat men tracht, den man moreel en zede lijk op te heffen. Het gebeurt veel, dat er rapporten gevraagd worden, en het is juist op deze werkzaamheid, dat de reclasseering zich met ambitie toelegt. Want, juist dooT de uitgebrachte rapporten, kan de rechter zich een oordeel vormen over degenen die zich strafschuldig gemaakt heb ben. Spr. geeft vervolgens eenige aardige bijzon derheden over de werking yan het genootschap, dat zich reeds vanaf het jaar 1823 heeft kun nen handhaven. Ook de oprichters, de heeren Suringar, Nier- strasz en Warnink werden met enkele woor den gememoreerd. Aan het eind van zijn interessante lezing, die door tijdsgebrek danig ingekort moest wor den, wekte spr. de aanwezige niet-leden op, zich bij het genootschap aan te sluiten. De volgende spreker was Mr. J. M. van Bem- melen uit Rotterdam, die tot onderwerp voor zijn rede gekozen had: de straf. Vooreerst gaat spr. na wat de straf eigen lijk beoogt. De strafrechter berooft velen van hun vrij heid; in beslag genomen goederen worden ver nietigd, terwijl bi sommige landen ook de doodstraf nog gebruikelijk is. Men voelt dadelijk, dat bij het strafrecht nog moeilijk te overwinnen bezwaren zijn. Eerst probeerde men deze moeilijkheden zoo ruw mogelijk op te lossen, b.v, door (le dood straf. Voor onze eigen rechtbanken is de doodstraf weggevallen en blijft slechts de gevangenis over. Ook de gevangenisstraf, zooals die tegen woordig bestaat, is nog geen goe^e oplossing van het vraagstuk, die men in de laatste ja ren via de voorwaaidelijke veroordeeling en het kinderstrafrecht, tracht te benaderen. Vele misdadigers trekken zich weinig of niets aan over de celstraf. Door een goed uit gevoerde voorwaardelijke veroordeeling kan men dikwijls even goede resultatenbereiken, als door een werkelijke veroordeeling. Over de doodstraf loopeu veler nieeningen sterk uiteen. Het is een straf, waarmee men zich voor goed van een gevaarlijk individu afmaakt. Ook zijn er velen, die het een „goedkoope" straf vinden, daar (lc Staat bij gevangenisstraf voor kost en onderhoud van den misdadiger moet zorg dragen. De groote bezwaren tegen de doodstraf zijn echter: le. of de menscli in zijn band mag nemen een middel, waarvan men bet einde niet weet; 2e. is de doodstraf onherstelbaar. Een rech terlijke dwaling is niet meer te herstellen. Na met nadruk gewezen te hebben, op het samenwerken der reclasseering met psychia ters, eindigt spr. zijn rede. Voor de tweede maal en opnieuw tegen den Sinterklaastijd, die zooveel belangstelling wekt vooi de boekenmarkt, hebben de eerw. broeders een tentoonstelling georganiseerd van wat er in de laatste jaren op het gebied van R. K. Jeugd lectuur in ons land verschenen is. Ditmaal is ze ondergebracht in het nieuwe gymnastieklo kaal van de vernieuwde sehool aan de Nieuwe Haven. De zaal leent er zich uitstekend toe. Keurig aangekleed, voor deze gelegenheid maakt ze al dadelijk bij het binnentreden een prettigen, warmen indruk. Om vier uur had zich in de zaal een heel gezelschap verzameld, dat bij de openingsplechtigheid aanwezig wilde zijn. We noemen onder meer: den Hoogeerw. heer deken, de eerw, heeren rector P. Cremers en de kapelaans A, F. J. Goossens en A. M. A. Vollaerts van de parochie van het H. Hart; de heeren G. J. Vincent en P. Groenendaal, namens den R. K. Kring, in wier lokaal vorig jaar de tentoonstelling gehouden werd, de heer H. J. Steens, raadslid, de heeren Th. Mouwens, J. N. Post, D. Flapper, hoofd eener R. K. school alhier en Weterings, hoofd der R. K. school te Maassluis, mevr. Geerdes, die zich verdienstelijk maakt op het gebied van kinderzorg", vele eerw. broeders en onderwij zers enz. In zijn openingswoord herinnerde de hoog eerw. doken er aan, hoe de eerste tentoonstel ling van R. K. jeugdlectuur, vorig jaar op ini tiatief van de- eerw. broeders gehouden, voor velen en ook voor hem zelf een openbaring was. We hebben er veel geleerd; we hebben er gezien, hoeveel er op het gebied van R. K. jeugdlectuur reeds bestaat voor kinderen van iederen leeftijd. Het doel van deze tentoonstelling, welke weer veel meer brengt dan die van het vorig jaar, is Roomsche, goede lectuur derhalve te brengen onder het bereik der jeugd. Spreker hoopt, dat dit plan moge slagen, dat vele ouders deze tentoonstelling zullen bezoeken, dat zij er zullen leeren welke boeken voor hun kinderen geschikt zijn, geschikt niet slechts uit een oogpunt van ontspanning, maar ook voor karaktervorming en ontwikkeling. De eerw. broeder overste heette vervolgens de aanwezige gasten welkom. Den hoogeerw. deken dankend voor zijn van waardeering ge tuigende woorden, sloot hij zich bij diens wensch aan, dat de tentoonstelling zou mogen slagen, zoodat met liet aanstaande Sint Nico- laasfeest aan de kinderen goede boeken zou den worden verschaft en verkeerde lectuur uit hun handen zou worden gehouden. Spreker dankt vervolgens de „Katli. Kring" voor haar op hoogen prijs gestelde aanbod, om wederom een zaal beschikbaar te stellen. Dat van dit aanbod geen gebruik kon worden gemaakt, ligt enkel aan het feit, dat het aantal geëxposeer de boeken zoo groot is geworden, dat de zaal er thans te klein voor was. Wanneer deze ten toonstelling slaagt, zullen de eerw. broeders zich voor hun moeite en opoffering ruimschoots beloond voelen. De heer Henri Rebers, die een groot deel van de aan de tentoonstelling ver bonden kosten op zich heeft genomen, zal in het tentoonstellingslokaal gaarne eveutueele bestellingen noteeren. Vervolgens werd een rondgang gemaakt langs de stands. Aan den ingang der zaal ligt op een tafel reclamemateriaal uitgespreid. Behalve een stand meer voor ouders en opvoeders is ver der de geheele zaal door R. IC. jeugdboeken ingenomen. Langs de zijden liggen, volgens den leeftijd en ontwikkeling gerangschikt de boeken voor de kinderen van de lagere klas sen, in het midden die voor de mulo-leerlingen. Een aantal R. K. uitgevers hebben de tentoon stelling met keurig door de eerw. broeders in gerichte stands opgeluisterd, te weten het Gre- gorius-huis (Utrecht), van Putten en Oort- meyer (Alkmaar), het R. K. Jongensweeshuis (Tilburg), dat blijkbaar heel weinig reclame maakt, gezien het feit, dat we van zijn uitga ven slechts zelden er een onder oogen kregen; de Spaarnestad, Maimberg te 's-Hertogenbosch en de R. K. Boekcentrale te Amsterdam. De tentoonstelling maakt, zooals gezegd, een keurige» indruk; de eerw. broeders hebben alle eer van hun werk. De gangen langs de stands zijn flink breed gehouden, zoodat ook bij druk bezoek men elkaar niet hoeft te ver dringen. Eiken dag van half 5 tot 9 uur en 's Woens dags, Zaterdags en Zondags van 2 tot 9 uur is de tentoonstelling geopend. Aangiften van 7 tot en met 9 November. GEBOREN: Johanna Pieternella d. v. II. Buijtenhek en F. Reine, Strijenschestraat. Elizabeth d. v. M. Bakkér en M. Vijfvinkel, Bakkershaven. levenl. z, v, M. J. de Heij en P. de.Laat, Hoofdstraat. OVERLEDEN: J. van Oort wedr, van J. van den Ham, 63 j.. Hoogstraat. De tentoonstelling met zaugwedstrljd, wel ke, naar wij hebben gemeld, de Eerste Schie damsche Kanariekweekersvereeniging „Ons Ge noegen" op 16, 17, 18 en 19 December a.s. or ganiseert, za.1 worden gehouden in de boven zaal van café De Amstelbron aan de Broevsvest. 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. Iederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior", Gebouw R. K. Kring. Iederen Woensdagavond van 7 uur tot balt negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl» ging St. CaeciJea, half 9, R. K. Volksbond;' bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker» bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend slken Zaterdag van 25 uur. 9 tot en met 16 November Tentoonstelling van Katholieke jeugdlectuur te houden in de broederschool Nieuw Haven 121. Dagelijks geopend van 4%— 9 uur; 's Zater dags, 's Zondags en 's Woensdags van 29 uur. Zondag 13 November Feestavond Schiedamsche Athletiek en Gym nastiekvereniging „T. H. O. R.". Gebouw „Mu sis Sacrum". Aanvang 8 uur. Gemengde Zangvereniging „Euterpe" opvoe ring van „De Barbier van Straatsburg", ko* mimsche operette in 3 acten. R.K. Volksbond aanvang 8 uur. Dinsdag 15 November Propagandavergadering „De Hanze". Spre ker de heer Chr. Jansen. Gebouw R. K, Kring. Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen, afdeeling Schiedam. Demonstratie, te ge ven door verschillende winkeliers ln „Musia Sacrum" van 2%5 en 710 uur. Vrijdag 18 November Ontwikkelingsavond K.S.A. Gebouw R. K» Volksbond. Spreker de heer Piet Kasteel^ over „Leekenapostolaat". Aanvang 8 uur. Zondag 20 November Ned. R. K. Fabrieksarbeiders Bond „St. Wil- lebrordus". Viering van het 12% jarig bestaan Gebouw R. K. Volksbond. Leden en huisgenoo- ten boven de 16 jaar vrije toegang. Programma medebrengen. Zaterdag 26 November Feestavond Schiedamsche Transport-colonne van het Ned. Roode Kruis. Gebouw R.K. Volks bond. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 10 November. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pet. f 16.—. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 10 November. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. 33.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.B. Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled. Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel. 10 Nov.: Groote Schouwburg. Wie einst im Mai (Hirsch-operette) 8 uur (voor volw.) Circus-Schouwburg, De onbekende soldaat (Spree-gez.), 8 uur (voor volwassenen). 12 Nov.: Groote Schouwburg, De Barbier van Sevüla (Itai. Opera), 8 uur. 13 Nov.: Groote Schouwburg, Het Politie- raadsel (Rott. Hofet.tooneel) 2 uur (voor vol wassenen) Het Kraaiennest (Rott. Hofstad- tooneel), 8.15 uur (voor volwassenen). Nuts- zaal, celo-matinée Hans Kindier, half 3. Dagelijks: Circus-Scbouwburg, De onbe kende soldaat (Spree-gez.) 8 uur (voor vol wassenen). Tivoli-Schouwburg, Dat is 't toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma'* tot en met Donderdag 10 November in: Thalia (voor volwassenen): Grand Theatre;! Oofiter-Theatet (voor volwassenen); Royal;1 Olympia (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen)W. B.-Tbeater (voor volw.)' KOMT ER OOK WEL CVERHEEK

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1