ONZE VROUWENRUBRIEK Vieoeme AaMd CONFLICTEN. VOOR OUDERE DAMES. MATROZENPAK VOOR JONGENS VAN 5^-6 JAAR. T RECEPTEN. ZIEKENVERPLEGING IN HUIS. CORSAGES. DE GEWONE COLDCREAME- BEHANDELÏNG. m BEWAREN. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1926 DERDE BLAD r AAN ^2 PATRONEN NAAR MAAT Overname uil deze rubriek zonder schriftelijke toestemming verboden. ,,H« toe, laten we nou gezellig thuis blij ven theedrinken, heusch, dat vind ik veel prettiger, ik ben veel te moe om dadelijk uit te yuan, zegt een vrouwtje van bijna dertig tegen haar man. „Kom, geen gekheid hoor, je moet naar buiten, je hebt nu al de heele week ge ploeterd in het huishouden; als je buiten bent, gaat je moeheid wel over. En bo vendien, ik snak naar e.en beetje beweging in de buitenlucht. Vooruit jongens, kierden jullie ie aan. We gaan- Moeder zal Wies- je wel even helpen, en als ze klaar iS, mo gen jullie haar om beurten een eind rij den." En moeder ziet haar illusie van wat li chamelijke rust, al is het dan ook bin nenshuis, wéér in rook vervliegen. Ze tracht opgewekt te doen, terwiile van haar kinderen, maar 't lukt haar niet. En vader, die graag flink zou willen doorstappen, om de stijve kantoorbeenen weer eens los te maken, wordt geïrriteerd door 't sukkelgangetie van den bet-tea: op tocht, als Wiesje wil loopen en door 't gestoei van de jongens om het wagentje als Wiesje gereden wordt. En de thuis komst? Allemaal moe. behalve de jongens, die eigenlijk nog niet genoeg afgestapt zijn. Moeder's moeheid voelt vader als een verwijt tegen zichzelf. Waarom dwong hij haar tot uitgaan? De kinderen hadden best in den tuin kunnen spelen. En hij had met Jan een uur flink kunnen wan delen. 't Is een moeilijk conflict, dat ontstaat door te veel aan lichamelijken arbeid van de huisvrouw aan de eene zijde en de groote behoefte aan beweging en lucht van den kantoorman aan den anderen kant. De geheele week zijn ze overdag gescheiden door hun werk; dien éénen Za terdagmiddag willen ze zoo graag samen zijn met elkaar en mèt de kinderen. En 't is zoo gezond om te wandelen! Iets zal er opgeofferd moeten worden, zoolang moeder de vrouw nog haar 15- of 16-urigen werkdag houdt. En welke vrouw reeft dien in een gezin met jonge kinderen eigenlijk niet? Ze is immers nooit uitge- naaid en er zijn zoovéél dagelijks terug- keereside noodzakelijke plichten, om nog niet sens te spreken van dé extra werk jes, die ontstaan door toevallige omstan digheden, als ziekte, bezoek van vrien den en vriendjes en vriendinnetjes, of wat dan ook,. Of zouden vader en de kinderen mis schien wat kunnen helpen om tot de op lossing' van ditJ conflict te komen, door eens even flink aan te pakken, moeder wat werk uit handen te. nemen en haar niet n boek op den divan te zetten tot ze klaar zijn met baarwierk? Zouden ze dan, allen epgefrischt, een gezellige wandeling kunnen maken? Wie weet of 't niet lukt! Maar dan moet moeder zich ook 't werk uit handen laten nemen, en ze moet niet ontdaan zijn, als 't nu eens iets minder nauwkeurig gedaan wordt dun ze zelf gewend is. En i ae moet zich dal uurtje uitsluitend bepalen bij baar divaa en haar boek, al 't an tere loslaten! J. F. JACOBS -ARRIËN S. Brengt 't eten aan uw zieke met een opgewekt gezicht, met een schoon schort, met reine handen en op een keurig dien blad, waarop een helderwit servet ligt. Zet een bloemetje als versiering op 't tafeltje, waar hij van eet. Zorg voor vol doenden steun in den rug bij H eten, voor een gezellig servies, voor keurig ge poetste en afgewasschen (zwarte vin gers!) lepels en vorken, voor steeds vlekkeloos tafelbaken en servet. Glazen ar, borden glimmend opgewreven mei schoonen doek. Ook 't toedienen van koffie, thee, zonder „voetbad", 't liefst melk en sui ker apart, lekker warm de thee of kof fie. En dan vragen; veel of weinig suiker en melk? Een herstellenden zieke 't zelf laten nemen, 't Kort den tijd voor li en en geeft hun 't zelfvertrouwen weer terug, t Is de verzorgster aangeraden, alle spijzen eerst te contróleeren buiten de ziekenkamer en zelf op te dienen. Zij kent t beste „de maag" van haar pa tiënt. Ook moet men trachten den patiënt zoo goed mogelijk gehumeurd te houden en hem of haar onder 't eten niet lastig ie vallen met zaken van welken aard ook. Ook geen bezoek van derden, 't Leidt hem af en bevordert de goede spijsver tering niet. Wanneer uw patiënt niet pvoerd behoeft te worden, laat men -ïem ongestoord z'n gang gaan. En nu: 'il3on Appétitl" CORMA. Benoodigd: 1.25 M. kamgaren van 1.40 M, breedte, 'A el voering, 1 el wit Fransch flanel, el donker blauw james, een stukje smal veterband. Wat staat uw kleine vent aardiger dan een keurig matrozenpak, en wat heeft de kleine boy Kever aan! Wel voor Moeder een heel werk, maar koop er dan direct goede stof voor, dan kan hij er een heele poos mee toe. Het echte, mooie kam garen is 1.40 M. breed; ge hebt dan niet zooveel noodig. In dit artikel vindt u de broek en het wit flanellen front je beschreven, een volgend zal ik u-Mouse en kraag geven. Ge maakt eerst van het geheel een patroon, waarna ge alles op de stof legt, zcodat ge kunt zien, dal ge zoo voordee'ig mogelijk knipt. Dan knipt ge het met ruim 11 e;M. naad uit, terwijl men voor zoom onder aan broek en blouse nog 4 c-M. bijrekent. Will ge hat broekje gervoerd hebben, wat zoowel warm als sterk is, dan koopt ge 1 Vi el voering inpiaats van el. In het broekje, maken we eerst de zakken. Voor iedereu zak knipt ge twee als op de teekening aangegeven stukken voe ring. Ter hoogte van de accolade, stikt men, aan weerskanten van de voering van den zak, een stuk stof op, zóó, dat de stukje, waar de knoopsgaten ingewerkt worden. Dam stikt men den achtemaad, en ook den kruisnaad dicht. Onderaan rijgt men. da breedte van den zoom in, terwijl men bovenaan een inslag inrijgt. De voeringbnoek wordt in elkaar gestikt. Alvorens deze in elkaar te zetten, strijkt men eerst van beide broekjes de naden goed uit. Daarna worden de naden van beiden op elkaar gelegd met de rafels naar binnen. De bovenkant, alsmede de onderkant der pïmjes en de voorkant van het split je, worden opgezoomd, waarna men aan den bovenkant de knoopen aan kan zetten voor de bre tels. Nu bet frontje. Ge knipt eerst lief modelletje even van papier, waarna ge 4 van deze stukken uit het flanel knipt. De schouder is aan den eenen kant één c.M. hooger voor den overslag. Eerst stikt mem aan één kant de beide schou- dernaadjes dicht. Dtm legt ge de stuk ken met de goede zijden op elkaar, waarna ge den geheelen buitenkant om kunt stikken, ook de beide andere schoudernaadjes. Dan keert ge het ge heel ran, waarna ge langs den hals kleine knipjes geeft, en de beide kanten tegen elkaar inslaat. Denk ex vooral om, dat goede kanten der stof op elkaar komen te liggen. Dan kan de zak dichrt gestikt worden. Aan den voorkant slaat men de •toé van de accolade en de opgestikte stof van den zak tegen eikaar in, waarna, het precies op het kantje wordt gesiikL Dan kunt ge den zijnaad opstikken, den voorkant op den achterkant, met uitzonde ring van de breedte van den zak. Van den. voomaad van het broekje stikt ge 6 c.M. dicht. Voor het splitje wordt rechts een dubbel stukje aangezet, in den vorm als op de teekening is aangegeven, terwijl men links eerst een stukje voering tegenstikt, en later nog een dubbel ge een mooien, ronden vorm behoudt. In den kant van den schouder, welke open is, maakt ge twee knoopsgaatjes, waarna ge aan de andere zijde de knoopjes aan zet. Onderaan maakt ge, zooals de tee kening u laat zien, 2 lusjes van band, terwijl ge aan den anderen kant 2 lange handen aanzet. De banden worden door de lussen gehaald, en op den rug vast- gestrikt. Zoowel op den voor-, als op den achterkant van het frontje zet ge een rood ankertje. Wanneer het dan vuil is, kunt ge den anderen kant nemen. DINY. een abonnée, geven twee japonnen voor Op verzoek van wij deze week een oudere dame. No. 1 is gemaakt van donkerblauwe tra- versstof. Deze japon heeft lange aangeslo ten mouwen en aan den voorkant van den del heeft lange mouwen en is schuin in de zijde gesloten. De rok heeft, schuin op zijde, vier plooien. 3. Mantelcostuumpje voor een jonge dame. f-Je-t is aardig, voor dit costuumpje grijze r ik eenige naar elkaar toeliggende plooien. Engelsche stof te nemen en een kraag van Kraagje en vest van donkerblauwe crêpe zwart kort geschoren bont. De zak- en de chine. Verder heeft de japon een cein- mouwgameering bestaat uit losse lipjes tuurtje in dezelfde stof met gespen. Aan vastgemaakt met een knoop. De rok heeft den onderkant der mouw eenige kleine aan beide zijkanten een uitspringende knoopjes. plooi. De mantel is recht van voren ge- 2. Japon van een donkerblauwe rib- sloten met drie knoopen. stof, shawl-kraag; vest en manchetten zijn j van licht grijze crêpe de chine. Het mo- i ANEMOON. IV. Leis over het voeden van zieken. Tot de instandhouding van het lichaam zijn verschillende voedingsstoffen- iroe- dig, zooals: eiwit, vet, koolhydraten, (d.i. zetmeel en suiker), water en zou ten. Waarom wordt 't voedsel bereid? In de 1ste plaats, om de goede spijsverte ring te bevorderen, in de 2de plaats om het smakelijk te maken, ook door toe voeging van de z.g.n. „genotmiddelen". Het doel der spijsvertering is dit; Het. voedsel in oplosbaren toesiaud brengen, om in 't bloed- te kunnen worden opge nomen. Het bereiden, het afwisselen "en het toedienen van voedsel is bij het ver plegen van zieken van 't allergrootste belang. Wanneer een patiënt niet eet, kunnen we als oorzaak zoeken: lste Gebrek aan eetlust, 2de Slechte spijsvertering, 3de Verkeerd dieet of verkeerde keuze der spijzen, 4de Onvoldoende toebereiding, 5de Het toedienen van spijzen op on gelegen tijden, 6de Het opdienen op schalen en bor den met stukken er af, servetten met vlekken er in, te groote porties te ge- li* van t voedsel, dus onsmakelijk yoorgediend. la 't algemeen wordt 't voedsel op Vaste, geregelde tijden toegediend met regelmatige tusschenpoozen. Wanneer de maag van een patiënt op geregelde, vaste tijden voedsel ter ver werking krijgt, zal zij dezen van haar gevorderden arbeid het nauwkeurigst verrichten. Toch dient de verzorgster volkomen op de hoogte te zijn en moet we ten te beoordeelan, wanneer het raadzaam is, van dezen regel af te wijken. Aan patiënten moet ook 't liefst niet gevraagd worden, wat zij eten willen. U dient te weten, wat hun lievelingsge rechten zijn en dient deze in groote af wisseling, gezellig en smakelijk toebe reid ak „verrassing" op. Als regel vin den de patiënten 't vervelend, hun eigen dagmenu op te m-aken. Ze zijn er meestal te loom, te lusteloos, of te verstrooid EENIGE FRÏSSCHE NAGERECHTEN, Karnemelkpndding (4 pers.). 1 L. karnemelk 4 citroen-en 1 d.L. water 35 gram gelatine, waarvan 2 blaadjes roode 400 gram basterdsuiker Bereiding: Week de gelatine in ruim koud water, druk ze uit en los ze op in 1 d.L. kokend water. Laat deze massa een weinig be koelen, Doe de karnemelk in een kom, los hierin de basterdsuiker op en voeg het uitgeperste citroensap toe, eveneens wat geraspte citroenschil. Voeg voorzich tig wat van deze massa bij de opgeloste- gelatine, langzamerhand meer, waardoor deze massa langzamerhand met de koude karnemelk in aanraking komt, zoodat er geen klontjes gelatine gevormd wor den. Doe vervolgens deze massa bij de karnemelk en laat de massa, onder af en toe roeren, geleiïg worden. Doe ze dan over in een met koud water omgespoelden puddingvorm. Geef er een vanille- of cu&fardsaus bij. Röd Gröd. 1 flesch bessensap 2 a 2 lA d.L. water, samen 1 L. vocht 110 gram griesmeel 75 gram amandelen 200 gram suiker stukje pijpkaneel of citroenschil. Bereiding: Kook het bessensap in het water met het smaakje. Laat de amandelen even koken in weinig water, overspoel ze met koud water, neem dan het bruine huidje er af, droog ze en maal ze fijn of hak ze. Strooi het griesmeal in de kokende vloei stof, en laat de massa onder roeren doorkoken, gaar worden en zóó dik wor den, dat de bodem van de pan even zicht baar is, als men met een lepel door de pap gaat. Voeg de suiker toe, verwijder het smaakje en roer er de amandelen door. Doe den,pudding dadelijk in den vorm. die eauigen tijd met koud water Maak in dien tijd de krenten schoon, door ze, met een weinig bloem bestrooid, op een grove zeef te leggen. Wrijf ze over de oppervlakte, Waardoor de steeltjes af breken en er door vallen. Zoek de steeltjes van de sultanen en wasch ze met de krenten een paar maal in lauw water,. Voeg dan de gewasschen krenten, sultanen en suiker bij de gort en laat alles nog ongeveer uur, onder: af en toe ^roeren, koken, tot de watergruel gebonden is. Neem pijpkaneel en citroen schil er uit en voeg daarna het bessen sap toe. CATHAR1NA. Geef er een koude vanille-saus bij. voor. 't Lijkt' me niets leuk, ai uren Van ul m. U1E ealugen ll|u rael w te voren tie weien, wat er gegeten moet is weggezet. Laat hem koud worden, worden en 't gebeurt maar al te vaak, dat 't laag verbeide gerecht dan juist „tegenstaat". U moet sleedt weten uit te vinden, wat uw zieke wel, dan niet kan verdra gen en u dient uwe opmerkingen met uw huisdokter te bespreken. In geen geval zult ge uw patiënt iets toedi.en, waarvan ge bij goed naden ken vooruit kadt kunnen weten, dat het hem of haar schaden zou. Alles wat warm gegeten of gedronken moet worden, moet warm toegediend. Ook mag uw zieke nimmer wachten op zout, mes of vork, brood. Overtuigt u vóór 'l opdienen der spijzen, dat bij 't tafeldekken niets vergeten is. Waiergruel (4 pers.). 75 gram parelgort 1 'A L. water 30 a 100 gram suiker 2 d.L. bessensap 60 gram krenten 60 gram sultanen stuitje pijpkaneel citroenschilletje. Bereiding: Inpiaats van een bouquetje kleine bloempjes, zooals dézen zomer-gedragen werd, is thans het nieuwste, één groote bloem, te dragen, harmonieerende bij het cosiuum. Op bontmantels ziet men veel de groote chrysant, met haar vele omgekrulde blaadjes, kunstig gemaakt van zijde of Wasch de gort en zet ze met het koude crjPe Georgette, water een nacht te weeken. Zet ze den Op avondtoilets worden op den schou- volgenden dag op met het weekwater, £fT of m ?e' eveneens é™ote fraaie pijpkaneel en citroenschil. Laat dit samen gedragen, zachtjes koken gedurende pl.m. uur. ANEMOON. Zoodra we onze eigengemaakte cold- cream netjes in orde hebben, of ons kant en klaar een pot hebben aangeschaft, kan met de behandeling begonnen wor den. Of we die nu eens of meermalen per dag willen toepassen, de avondbewer- Ling, die de voornaamste is, mag in geen geval worden overgeslagen. Vóór men begint, is het raadzaam, grondig de handen te wasschen en de nagels te borstelen; anders zou de cold- cream tengevolge van haar snelreinigen- de werking, onder het insmeren alle stof- en vuil-deeltjes in zich opnemen, zoodat die mee in de gelaatshuid gemasseerd zouden worden, wat toch zeker de be doeling niet is! Met een schoonen handdoek wordt even luchtig over het gezicht geveegd, om de oppervlakkige stofjes weg te ne men; daarna wordt de coldcream nogal rijkelijk met 'n cirkelende beweging der vingertoppen plekje voor plekje over het heele gezicht gewreven, tot dit glanst en glimt van vet. Daarna laat men ze drie of vijf minuten rustig inwerken; voortdu rend wrijven is overbodig. Is die tijd ver streken, dan wordt met een ruigen bad handdoek de coldcream in langzame, ste vige, opwaartsche streken weggeveegd; vooral nooit naar omlaag boenen, ook niet heen en weer wrijven. Het zal u verrassen, dat de plekken weggeveegde cream op den handdoek ai even zwart achtig blijken te zijn als de zakdoek mei eau de cologne, waarmee ge over uw voorhoofd veegt! Het is van groot belang, dat zoo'n handdoek héél schoon is: dus maar niet dagen achtereen altijd met dezelfde plek ken over het gezicht wrijven! In Engeland zijn voor 't wegvegen van coldcream speciale lapjes weefsel te krij gen, die in kleine pakjes verkocht wor den, maar zoover zijn we hier nog niet! Heel pracüsch is het echter, er 'u st: of wat ruige waschhandjes op na te ha den, bij voorkeur wit, zoodat we go» kunnen zien, wanneer we ze buit» dienst moeten stellen; we wasschen d dan elke paar dagen eventjes uit. In de gebruiksaanwijzing van sommi» potten coldcream krijgt men den raaf" de cream den geheelen nacht te late» inwerken. Dit is in werkelijkheid nie' aan te raden, 's Nachts moeten de po- riën zooveel mogelijk vrij blijven var elke kunstmatige opvulling. Gaan slapen met 't poeder of rouge van den dag nog op het gezicht, werkt b.v. verwoestend op de huid; coldcream is natuurlijk on schadelijker, maar toch is het veel beter, wanneer de poriën, na gezuiverd te zijn, s nachts geheel vrij kunnen ademen. Laat ik er even op wijzen, dat het ge bruik van coldcream de werking van water en zeep niet alleen aanvult, maar desnoods ook vervangen kan. Dit voor hen, die reeds gewoon waren, vóór het slapen gaan hun gezicht te wasschen. Dat kan rustig achterwege blijven. Coldcream zuivert niet alleen van stof en vuil, maar neemt tegelijk ooit andere praeparaten, als dag-crème (vanishing-cream) poeder etc van het gezicht weg, zoodat een be handeling ermee voldoende is voor een grondige avond-reiniging. Na een bijzonder stoffige treinreis of fietstocht is het ook heel nuttig, midden op den dag het gezicht even een coid- cream-kuur te doen ondergaan; zóó wordt voorkomen, dat het vuil zich in de poriën vastzet. Na het wegvegen wordt het gezicht naar verkiezing gewasschen met zachte, vette zeep ofwel gebet met koud water alleen; ook kan zonder meer dadelijk een beetje vanishing cream ge bruikt worden. Van vettigheid blijft dan geen spoor meer te zien. EVA. Fig. 1. In een der artikelen beloofde ik u eenige modelletjes, die te maken zijn van omslagen van jaarverslag-en. ïn de eerste plaats wil ik u een heel eenvou- digen boekenlegger toonen. Deze is uit 'n stevig donkergroenen omslag gesneden en beplakt 'met roode schijfjes. De kleuren rood en groen zijn ongeveer even sterk, (Fig. I). koor kinderen, die graag met kleur potlood kleuren, kan het volgende om slagje voor een naaldenboekje dienen, (Fig. II). Als er een lichte papierkleur gebruikt is, maakt een flink afstekende kleur een aardig effect. Op donker karton is een dekkende lichte kleur, soms zelfs mei een schril afstekende tweede kleur, aardig. De lapjes, die in 't naalden-boekje komen, worden netjes uitgerafeld of uit- getand en mogen vooral niet buiten het kartonnetje uitsteken. Ze worden in den rug met een draad wol of zijde, in de zelfde kleur van de versiering vastge zet, zooals fig. Ill aangeeft. Fiö, HL Fig. II. Het volgende modelletje kan met don kere, niet harige lapjes erin, als inktlap dienst doen. De versiering bestaat uit een paar vlechtreepen of zelfgeSsHtpt# reepen papier van een goed bijpassend» kleur (fig. VI). tig. V. opschrijfboekje StP- (Fig. VII) moet Fig. VIL l ig. VI. een stevig omslagje hebben, 'ine rug i» nu apugszins anders gemaakt, zoodat het voorste blad van het kaftje gemak kelijk opengelegd kan worden. Daartoe zijn 3 gaatjes door omslag en papier- biaadjes gemaakt, hetzij met een grove naald, hetzij met een ponsijzertje. Door de gaatjes is wederom een aardig draadje gehaald als bij het naaldec- I boekje. (Fig. VIII). Het bovenblad heaftt j aan-de binnenzijde een rits van a naar b en is versierd met een knipsel, dat I ontstaan is door een rechthoekig stukje papier vierdubbel te vouwen. (Fig. LX). Fig. VIII. U ziet, er zijn vele mogelijkheden, en dit zijn er slechts een paar van. Met wat draadjes wol, raffia, een enkele kraal of knoop valt ook nog wat aar-. Fig. IX. digs te bereiken. U bewaart dus voortaan uw jastrvmé- sktgjes? J, F. JACOBS—ARRIÊNS. De maten gelieve men bij bestelling van een patroon met het nummer van het gewenschte model duidelijk op te geven aan; „Het Patronen-Kantoor" Post bus no. 1, Haarlem, onder bijvoeging van het bepaalde bedrag in postzegels. Men verwijze daarbij naar den naam van dit blad. Binnen enkele dagen volgt franco toezending van het patroon. PRIJZEN DER PATRONEN» No. 1 1.20; No. 2 1.25; 1 No. 3 1.25. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 10