mm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM F/V m m K* 50ste Jaargang Vrijdag 11 November 1927 No. 15013 Dit nummer bestaat uit drie bladen annexatie en haar MpliSaf:77 STADSNIEUWS boomplantdag ANNEXEN RAADSVACATURE EERSTE SCHIEDAMSCHE KUNST-AGEISSDA. Bnxean: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal ao. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25 per maand 1.10, Der week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440- ADYERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 cL. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 cl. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. 0.50. 10 reg./0.75, 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oo<mn; f250 bii verlies van één Band één c - 7. 77'7 van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de'voorwaarden aTs eeLmtlper^anT in"d^L^orden afgednkT De mtkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam afgedrukt. IIT (Slot) Het annexafievraagstuk heeft zooveel kanten, dat wij er ons voor het. oogenblik niet aan wagen ze van alle zijden te be lichten. Daaraan dient een gezette studie vooraf te gaan van allerhande gezichts punten, over welke deskundigen zelfs aarze len een beslist oordeel ten beste te geven. We bepalen ons hier derhalve tot enkele le hooi en t,e gras neergeworpen opmer kingen. We gelooven niet te veel te zeggen, wan neer we beweren, dat gemiddeld te Rotter dam de huren 25 a 30 percent meer be dragen dan te Schiedam. In geval van annexatie zal een geleidelijke nivelleering dier huren in voor ons onguristigen zin moeilijk kunnen uitblijven. Men beklaagt zich hier wel eens, dat voor de personeele belasting Rotterdam (met Amsterdam samen) in de eerste klasse is geplaatst, Schiedam daarentegen in de vierde, wat meebrengt dat Rotterdam een grooten aftrek heeft voor de huurwaarde. Wanneer we echter in aanmerking nemen, hoeveel de heeren in het voordeel van Schiedam ver schillen, dan is die classificatie alleszins billijk en hebben wij volstrekt geen reden om op onze Oosterburen jaloersch te zijn. De tarieven in onze havens zijn. hooger dan te Rotterdam, zoodat uit een oogpunt van havenconcurrentie. Rotterdam van onze gemeente niets heeft te vreezen. Ook onze binnenhavens, door bruggen en sluizen danig gehandicapt, kunnen moeilijk de begeerigheid van Rotterdam opwekken. Op het gebied van het onderwijs zien we geen reden, waarom het schoolgeld buiten beschouwing latend aansluiting bij Rotterdam ons ten voordeel zou kunnen zijn. Voor zoover we wenschen zouden heb ben, waaraan in een gemeente als de onze niet kan worden voldaan, zal aan die wenschen ook geen voldoening gegeven kunnen worden, wanneer we Rotterdam mers geworden zijn, terwijl de meer bijzon dere onderwijsinstituten waarover Rotter dam beschikt thans evengoed als straks voor onze kinderen openstaan. Het komt ons voor we weten dat velen er anders over denken dat alles wat ons nader brengt tot Rotterdam, voor de Schie- damsehe middenstanders een nadeel moet beteekenen. Onze middenstand gevoeLt ter dege de nadeelen van het feit, dat we wonen onder den rook van een groot-stad. Zoodra We niet meer zijn dan een aanhangsel van Rotterdam, en we wellicht nog gemakke lijker en nog goedkooper naar het hart van Rotterdam zullen worden gebracht, met zijn winkelpaleizen, een oogenlust voor iedere vrouw, waar zij veel beter dan in eigen stad haar keuze meent te kunnen maken, zal allicht meer nog dan thans onze winkelstand bij Rotterdam worden achtergesteld. We zullen ons op den duur Rotterdammers gaan voelen, en een Rotter dammer koopt niet op de Schiedamsche maar op de Rotterdamsche Hoogstraat. Bij annexatie zullen wij van den Cool- singel, van Rotterdam uit worden bestuurd. En nu zegge men niet al te licht, dat wij daar dan toch onze vertegenwoordigers zullen hebben, die voor onze belangen zullen waken. De grootste fraCtie in onzen raad, de Katholieke, vereenigde bij de raads verkiezingen van 18 Mei maar juist genoeg stemmen op zich, om in stee van de acht, zetels die ze hier bezet, op één enkelen zetel in den Rotterdamschen raad aanspraak te kunnen makende S.D.A.P., die met 3895 i stemmen op de Katholieken volgt, zou voor een zetel zelfs niet eens in aanmerking komen, evenmin als welke andere partij ook. Onze belangen zullen door Rotterdammers Piet Rotterdamsche inzichten en niet door Schiedamsche worden bekeken. Voor be noemingen welke van de gemeente uitgaan zullen Rotterdammers, die immers het dichtst bij het vuur zitten, die in nauwer connectie staan met de personen die de „baantjes" hebben te vergeven, het eerst in Aanmerking worden gebracht. Schiedam zal niet meer voor de Schie dammers, maar voor de Rotterdammers 2ijn. Vindt men dat te somber voorgesteld, ieder kleure het dan zooals hij wil, maar ^en zal er moeilijk in slagen het beeld Aantrekkelijk te maken. Wij voor ons kunnen er met den besten *--♦.*< .- DE EERSTE SCHIEDAMSCHE BOOM PLAN TDAC. De samenkomst der 1300 kinderen op het feest terrein. wil van de wereld niet warm voor loopen, om onze zelfstandigheid, die we eeuwen door niet eere hebben gedragen, te vernielen voor het twijfelachtig genoegen het aan hangsel van een wereldstad te mogen heeten. Een andere kwestie is of we met ons verzet succes zullen hebben; nog een andere, of Rotterdam niet met volle recht op annexatie aandringt, omdat het buiten expansie niet langer kan, en of wij onze belangen derhalve niet voor hoogere hebben te laten wijken. Maar zooals wij de zaak op het oogënblik zien, valt er voor ons over de Rotterdamsche annexatieplannen niet te juichen, we) het tegendeel. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te Schiedam werd ge durende de maand October 1927 op spaarbank boekjes ingelegd 19336.19 en terugbetaald 19441.01, derhalve minder ingelegd dan terug betaald 104.82. Het aantal nieuw Uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 15. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes afgeschre ven 400. Wegens de benoeming van den heer Boddeüs tot notaris te Hillegom zal binnenkort een raadsvacature ontstaan. Als zijn opvolger komt volgens de anti-revolutionaire lijst in aanmerking de heer Wiekenkamp. R. K. VOETBALBOND Voor Zaterdag is vastgesteld: Aeolus b— Excelsior b, 3 uur, A. Steijger. Voor Zondag luidt het programma: Graaf Wiliem II 1Excelsior 1, 2 uur, G. Sterren; Blauw Zwart 1Excelsior 2, 2 uur, P. v. d. Lans; Excelsior 3—Aeolus 1, 2 uur, A. v. d. Bosch; S. G. V. 1Excelsior 4, 2 uur, A. Steijger; Celer aExcelsior a, 12 uur, A. Lucas; Spartaan 3S. G. V. 2, 12 uur, H, Lorjé. We vreezen dat van het uitgebreide pro gramma slechts weinig wedstrijden doorgang zullen vinden. Het Graaf Willem-terrein zal echter wel bespeelbaar blijken, waarbij wij onze stadgenooten een klein kansje op succes geveh. Excelsior 2 mag met een gelijk spel reeds heel tevreden zijn, doch het derde kan beide punten bemachtigen. Het 4e elftal ontmoet S. G. V. 1, hetgeen ongetwijfeld, een spannenden strijd zal op leveren, waarbij de beste kansen voor de ge- zellenclub zijn. S. G. V. 2 gaat ongetwijfeld een nederlaag boeken bij Spartaan. De belde juniorenelftal len kunnen succes behalen hetgeen trouwens weer eens tijd wordt. OPENBARE VERKOOPING Bij de heden ten overstaan van notaris Boddeüs in het gebouw van den R. K. Volks bond gehouden veiling werden ingezet: perceel I, woonhuis met erf aan de Ooster straat no. 18 voor 3000; perceel II, dubbel woonhuis met erf en open grond aan dé St. Liduinastraat no. 51 voor 9500; perceel III, winkelhuis met bovenwoning, erf en open grond aan de Burgermeester Knap- pertlaan no. 22 voor 9000; perceel IV, heerenhuis met tuin en daar achter gelegen pakhuis met kantoor, aan den Singel no. 162, gespjitst, het heerenhufs voor 12.500, het pakhufs met kantoor voor 4000 „GELUKKIG HET KIND, DAT DE NATUUR BEMINT" i7 Niettegenstaande het buitengewoon ongun stige weer is gistermiddag de eerste Schiedam sche boomplantdag gehouden. Te half twéé waren ongeveer 1300 schoolkin deren, jongens en meisjes uit hoogste klasse van alle bijzondere ert openbare scholen, onder leiding van hun onderwijzers en onderwijzeres sen op het feestterrein ,W} (ie Stadhouderslaan aanwezig, waar aan elke klasse bij loting een plaats was toegewezen. Doeken met toe passelijke opschriften als Laat de bloemen bloeien, laat. de boomen groeien", „Gelukkig het kind dat de natuur bemint", „Geen takken bre ken, maar hoornen kweeken", „Lieflijk is het 'and. met, boomen beplant" en dergelijke, als mede de in een feesttooi van witte chrysanten gestoken Orpheusschulp gaven aan het terrein een wat fleuriger aanzien. In de schulp had zich de regelingscommissie verèenigd, bestaande uit de heeren W. J. Gos linga, Gem. insp. van het Onderwijs, voorzitter, M. Germeraad, voorz. Ver. school- en werkt, secretaris; J. K. Dominicus, tuinarek. der ge meente; A. Baan en B. c. Bochove, hoofden van openbare scholen; A. Blijdorp en L. Heukela hoofden van bijz, christelijke scholen en P. A. van Ze land, broeder-overste, directeur der R.K. jongensscholen. Bij hen voegde zich weldra de burgemeester, de wethouders mi', van Velzen, Boddeüs en de Bruin, de gemeente-secretaris de heer Sickenga de raadsleden van Dorp, Hoogendam, Scheur kogel, Broek, Hijman, Collé en mevr. Benthem- de Wilde; de heer Horer, oud-inspecteur van het gemeentelijk onderwijs; mevr. Odé-Boekholt en de heer W. Hoenderop namens de commissie van toezicht op het lager onderwijs; de heeren Hingman en Weijers als vertegenwoordigers van volksonderwijs; de heer Dilling te Rot terdam en de heer Noteboom te Amsterdam namens het bestuur van de centrale vereeniging voor school- en werktuinen en boomplantdagen en anderen. Nadat de trompettist stilte ha,i geblazen, sprak de heer Gosling avoorzatter va,n de regelingescoonmiesie. volgend welkomstwoord uit:- Toespraak van Jen heer Goslinga Edelachtbare heeren burgemeester en wet houders, leden van den gemeenteraad, leden van verschillende besturen en met name der centrale vereeniging voor school- en werktui nen en voorts gij allen, die dezen eersten Sehiedamsehen boomplantdag met uwe tegen woordigheid vereert, op mij rust de aangename taak u hier namens de commissie van voor bereiding een hartelijk welkom toe te roepen en u te danken, dat gij hier aanwezig wilt zijn Waar onze burgemeester zich welwil lend bereid verklaard heeft de officieele feest rede uit te spreken, zoo zal ik het doei van dezen dag geheel terzijde laten en slechts enkele oogenblikken uw aandacht vragen om in uwe tegenwoordigheid namens de com missie openlijk dank te brengen aan allen die het werk der commissie hebben mogelijk gemaakt en gesteund. In de eerste plaats past hier een woord van huilde aan het in deze zaak zoo voor uitstrevende gemeentebestuur voor het toe gestane crediet. Hierop steunende heeft de commissie getracht een feest te organiseeren, waaraan alle scholen, openbare zoowel als bijzondere, zouden kunnen deelnemen en ze fe daarin, dank zij de loyale medewerking van hoofden, onderwijzers en onderwijzeres sen tot haar groote voldoening geslaagd. Voorts heeft de commissie zioh van meet af aan op het standpunt gesteld, dat alles wat betrekking had op den boomplantdag van Schiedamsche herkomst moest zijn. Aan alle kanten heeft ze ook hierbij medewerking ondervonden, geestelijke zoowel als stoffelijke. Het eerste geschenk, dat de commissie ont ving, was wellicht het kostbaarste. Het was het „plantlied", waarvan de heer Baan zoowel dichter als componist is. Ik wil er niet teveel van zeggen en laat aan u gaarne de beoordeeling ovjer, als 1300 kinderstem- xmen het zullen aanheffen. Het tweede ge schenk kunt gij zien in de voor zichzelf sprekende transparanten, welke door leer lingen der ambachtsschool, onder leiding van den heer van Ginkei zijn vervaardigd. Een woord van erkentelijkheid aan bestuur, direc teur en bovenal aan den bekwamen docent en diiiens discipelen mag hier niet achter wege blijven. Onze calligraaf, de heer Boer, bood ons een fraaie oorkonde aan, welk stuk, na ondei'teekening door [lit achtbaar gezel schap, onder den biirgemeestsrstopom zal wor den bijgezet. Mogelijk zal het nageslacht het gemeentemuseum er mee kunnen verrijken. Verder kreeg de commissie alle flessehen cadeau van de Vereenigde Glasfabrieken. Zij zijn speciaal voor het doel, het. bewaren der oorkonden geblazen en voorzien van het jaartal 1927. Niet onvermeld mag ook blijven, dat de firma van den Toorn uit den bij haar grooten brand nog geredde kurken diirect het voor onsdoel benoodigde aantal gratis beschikbaar stelde. En voorts kunnen wij u er op wijzen, dat de opdrachten, die de commissie moest verstrekken, alle ge- - plaatst zijn bij Schiedamsche firma's en zeer ten genoege zijn uitgevoerd. De kunstfoto's zijn genomen door den heer Maltha en even als de gedrukte oorkonden vermenigvuldigd op de persen der firma Roelants. En de jongste der Schiedamsche industrieën zal dit feest op de film vastleggen. Namens de commissie meende ik dit alles even te moe ten memoreeren. Thans maak ik gaarne plaats voor u, mijnheer de burgemeester, opdat u uw rede kunt uitspreken. Vervolgens hield de burgemeester de vol gende feestrede: Feestrede van den Burgemeester Geachte genoodigden en deelnemers, hier. tegenwoordig bij dezen plantdag; mijnheer de voorzitter en leden der regelingscommissie. Eenige maanden geleden richtte de Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw een schrijven aan onderscheiden ge meentebesturen, waaronder ook het bestuur onzer gemeente, waarbij zijne excellentie te kennen gaf het zeer op prijs te zullen stel len indien het gemeentebestuur het houden van boomplantdagen voor de schooljeugd zoo veel mogelijk zou willen bevorderen. Burgemeester en wethouders, terecht over tuig,a van de groote opvoedkundige beteeke- nis van dergelijke piiantdagen, hebben zith toen gewend tot onzen kundigen tuinarchi tect, den heer Donrinicus, die hoe kon het ook anders met groote voorliefde, ondanks de gerezen bezwaren, vooropstellende het loffelijk .beginsel, dat hierbij ten grond slag ligt, zich beijverde tot de organisatie van een ook hier te houden plantdag te geraken. Een commissie van voorbereiding werd in gesteld, bestaande uit de heeren Goslinga, inspecteur van het onderwijs, als voorzitter, Germeraad, Dominicus, Baan, van Bochove, Blijdorp Heukels en van Zeiand als leden. Een warm pleidooi van den wethouder van onderwijs, betoogende de groote beteekenis van een dergelijken dag voor de schooljeugd, gaf steun aan deze commissie en ik mag er hier tevens met erkentelijkheid van ge wagen, dat ook de gemeenteraad door het beschikbaar stellen van een ruim crediet van zijn belangstelling en medewerking blijk gaf. Het is dan ook met zekere voorliefde dat ik bier een woord spreek bij het begin dei' uitvoering van deze plannen Daarbij reikt onze blik verder. Het' geldt hier toch in het algemeen, en laat dit een der eerste stappen daartoe zijn, om bij de jeugd belangstelling en bewonde ring op te wekken voor den rijkdom der na tuur, en dan komen mij wederom in ge dachte de woorden van een groot minnaar vian bloemen en planten, waar hij zegt, dat, „wie onbekend blijft met hetgeen in de na tuur voorvalt, slechts ten halve leeft". Welk een genot voor dengene, die het verstaat, geeft niet het in zich opnemen van de schoonheid, die door een juiste groe peering van boomen op pleinen, langs grach-' ten en wegen, het aanbrengen van kleur rijke planten in het stadsffeeid ontstaat. Hoe dikwijls is het ons niet opgevallen hoe een enkele kastanjeboom of linde, ge plaatst op een eenvoudig dorpsplein, een stemming bij ons opwekt, meer nog dan welk monument op die plaats opgericht, ons zou kunnen bijbrengen. Zoo zal zeker geen ornament, of welke uitgedachte verfraaiing, evenaren in eenvoud en schoonheid, de rankende klimop, zich slingerende tegen de muren van een oud kerkje, van een oud gebouwtje. Zeker, wij hebben het allen nog kunnen zien dezer dagen, ook in ons geliefd Sterre- bosch, nu de herfst daar is, hoe de natuur nog eens zich heeft getooid in vollen rijk dom, nu het zachte groen van den zomer is overgegaan in felle, warme, brandende kleuren, en het bosclr zich vertoondeschoo ner dan ooit. Aan u, onderwijzeressen, onderwijzers en opvoeders, de schoone taak om bij de jeugd voor dit alles belangstelling op te wekken en aan te kweeken. En hoe zou dit beter kunnen geschieden dan door de kinderen, aan uw zorgen toe vertrouwd, aan te moedigen tot het zelf kweeken van bloemen en planten in buis en tuintje, het zelf planten van een boompje, waarvoor wij thans bijeen zijn gekomen. Hierbij wordt toch medegeleefd met de verdere ontwikkeling daarvan en een lof waardige wedijver ontstaat zoodoende om hierin boven anderen uit te "munten. Maar ook om er op te wijzen, en ik weet dat gij uw medewerking Jjebt toege zegd, van het onwaardige wat er in gelegen is om boomen en planten te beschadigen en te vernielen. En nu richt ik mij voornamelijk tot de hier verzamelde schoolkinderen: Laat deze 'dag u tot een voorbeeld zijn, dat gij niet wilt vernielen of baldadigheden plegen, maar dat. gij uw boompje plantende,- wilt opbouwen, het eigendom van anderen wilt ontzien; tracht u te bedwingen in het plegen van laffe daden, het beschp&igen van boomen en planten. Ziet als door dezen plantdag hierin een' kentering ten goede komt, dan voorzeker zult gij zelf en uw ouders reeds veel ten goede hebben bereikt, en kunnen degenen, die dezen dag hebben voorbereid, en daarbij belangeloos hun medewerking hebben ver- leend, met groote Zelfvoldoening daarop terugzien. Onder leiding van den heer A. Baan werd vervolgens het door hem gedichte en getoon zette plintlied gezongen, waarvan de bege leiding door den heer J. P. M. Smite was gearrangeerd. Een twintigtal leden van „Sint Amhrosiius" lieten het koper schallen over, het terrein en tot ver in de stad kon men den enthousiasten zang hooren. Door den burgemeester en de andere autoriteiten werd vervolgens de oorkonde geteekend. De operateur van het filmstudio „Eureka", de Fransohmaii Gauthier, maakte intüsschen verschillende opnamen. Ook de aanwezige fotografen hadden druk werk. Hierna stelden de kinderen zich vier aap vier op, om in optocht, met de muzikanten van den tiëer J. F. M. Smits voorop, naar. het plantterrein te trekken. Nauwelijks had de stoet zich in beweging gezet, of het begon te stortregenen. De jeugd stoorde zich hier echter bitter weinig aan na een wandeling door het Sterrebosch arri veerden ze juichend op het plantterrein. Volgens een officieele opgave moeten ér toen in de Verlengde West Frankelacdsche straat en in de Jan van Avennesstraat, 1267, kinderen aanwezig geweest zijn, onder dé hoede van 54 begeleiders In de Jan van Avennesstraat merkten wé nog op ar. M. Kavelaars, raadslid. De burgemeester, die zich voor dezen dag sterk interesseerde, heeft zelf den eersten boom geplant. Ook de andere 54 boomen stonden al gauw stevig in den grond. Een geteekende oor konde, waarop deze gewichtige dag vermeld stond, was in eiken kuil mede ingegraven. Op het veld teruggekomen, wachtte de kin deren nog eeD kleine tracfatie, terwijl zij als een blijvende, herinnering aan dezen dag drie fraaie foto's in ontvangst mochten nemen. Toen de kinderen vertrokken waren, zijn in de „Orpheus"-schulp nog enkele hartelijke woorden gesproken. De heer Germeraad, de onvermoeide leider van den boomplantdiag, bracht dank aan allen, die hem bij de organisatie hiervan ter zijde hadden gestaan. De heer Goslinga, de heer J. K. Dominicus, tuinarchitect, de politie, het muziekcorps en ook de pers kregen een extra-bedankje. Nog werd bet woord gevoerd door de hee ren Goslinga en Dilling, waarna de lieer Germeraad den eersten Sehiedamschen boom plantdag voor geëindigd verklaarde. Opmerking verdient wel, dat Schiedam dé eerste grootere stad is, waar men, en met succes, de bezwaren aan een boomplantdag verbonden, onder oogen heeft durven zien. TE ROTTERDAM 12 N o v.: Groote Schouwburg, De Barbiei van Sevilla (Ital. Opera), S uur. 13 Nov.: Groote Schouwburg, Het Politic raadsel (Rott. Hofst.tooneel) 2 uur, (voor vol wassenen); Het Kraaiennest (Rott. Hofstad tooneel), 8.15 uur (voor volwassenen). Nut» zaal, celo-matinée Hans Kindier, half 3, 15 Nov.: Groote Schouwburg, Het kraaien nest (Rott. Hofstadtooneel), 8.15 (voor vol wassenen). Dagelijks: Tivoli-Sehonwburg, Dat is toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voot volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma" tot en met Donderdag 10 November in: Thalia (voor volwassenen); Grand Theatro( Ooster-Theater (voor volwassenen)Royal' Olympia (voor volwassenen); Corso (voé volwassenen)W. B.-Theater (voor volw^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1