Vraagt Wijsbroek Gemöerflappen FEUILLETON Verpakt Fijn Witbrood 'Lër Ié Esnever BAKKERIJ H. BEHLE i. A. HEN3ST VRIJDAG 11 NOVEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 A. M. D. O. SOLISTEN-CONCERT .TOONKUNST" SCHEEPVAART HET VADERLIJK ERFDEEL U1T ROTTEROANt NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL DE LEVENDE FILM REDE WETHOUDER NIVARD van PB HOOGSTRAAT 33 He! is zoo mafëcii als bsier. ts eis sa ci. PLUIMVEE- EN KONIJNEN- i TENTOONSTELLINO DE STAKING DREIGT? Het conflict bij Hertzberger. R. K. T. V. „ADVENDO" RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR ZATERDAG een automaat-bedrieger GEPAKT FEESTAVOND OP KATENDRECHT WEERBERICHT LAATSTE BERICHTEN. TOEKOMSTIGE LUCHT- VERBÈNDING MET INDIE VERKLARINGEN VAN DEN VOORZITTER DER K. L M. MGR. PH. M. VAN DEN HEUVEL OVERLEDEN WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Per Liter f 3.75 Beerstraat 63 Telefoon 68605 0/= fioo«ists-aa$ -22TelSS619. Sroersvssï 45 3 Reel. 759S 10 Zondas a.s. viert de oudste corporatie van p. parochiekerk van Eet Allerh. Hart van Ate as, n.l. Eet zangkoor „Ad Majorem Dei JHorJam" Eaar 1'0-jarig bestaan. Des rnor- f/ens om 7 uur zal de H. Mis voor de over deden leden .van Eet zangkoor worden op gedragen en om half elf een plc-ehtige Hoog mis voor de geestelijke en tijdelijke belan den van koor en leden. Het zangkoor zal ■Saarbij uitvoeren de „Missa in Eonorem St. 'aJariae Magdaleuae" van Philip Loots, en j»a de Hoogmis Eaar club- en feestlied „Ad Majorem Dei Gloriam" van den heer A. v. d. Xraan en getoonzet door den heer C. P. Vredebregt, organist der kerk. De geregeld ten.glcee rende concerten van „Toonkunsf1* vormen wel het evenement in het Sohiedamsohe muziekseizoen. De uitvoe ring, die gisteravond weer in „Mitste Sacrum" idaats vond, is daarvan wel het beste be wijs. Wij willen hier niets te kort doen aan de prestaties van vereenigingen, die jaarlijks hun concerten plegen te geven. Een feit is en blijft het, dat èn door de samen stelling van het programma, èn door de ge woonlijk goede executanten de „Toonkuust"- ooncerten goed worden bezocht. Eu wel door een publiek, dat het gebodenc over het al gemeen naar waarde weet te schatten. Het optreden van de zangeres mevr. Nita van OsP-ool uit Amsterdam, mag zeer zeker bevredigend genoemd worden. In den aanvang leek haar stem eenigszins gevoileerd, doch dit euvel was al spoedig vergeten -bij de uitvoering van „Zigeuner- lieder" van Joh. Brahms. Liederen van Wolf, Mahier, Duparc en Mous- soi-gsky, gaven de zangeres nog volop gele genheid haar talenten te toanen. In „Das dirdlsche L-eben" van Gaster Mahler kon mevr. van Os haar dramatische zeggings kracht doen bewonderen. Moussorgsky's „Hopak" werd rap en vlot voorgedragen. De violiste, mej. Hanny Seheifelaar Klots speelde met veel vuur de „Symphonie Espag- nollevan Edouard Lalo. Vooral de uitvoe ring van het vierde deel was schitterend. De „Ballade et Polonaise in D" ran Henrl Vieuxtemps door mej. Scheffelaar Klots werd kranig weergegeven. Jaap Callenbach aan den vleugel, begeleid de in alle nummers bescheiden en volgzaam. Voor de pauze hoorden wij dezen jongen pianist met veel voordracht uitvoeren: Pre lude, Choral et Fugue in b, van Céear Franck. Na de pauze nog: Un sospiro, van Fi-anz Usz-t en Bourée Fantasque in C, van Em manuel Chahrier. Een enkele verkeerde aanslag zullen wij dezen solist, die, evenals de anderen, goed voldeed, maar vergeven. Tot siot een aardig, oud Italiaauseh liedje: Caro, mlo ben, dat uitgevoerd door de drie solil sten, een waardig slot was van dezen avond. Kr waren fraaie bloemen voor de dames, terwijl het publiek gul was met appüEus. Te Schiedam aangekomen, 10 November: motorkotter Fenna, kapt. J. Koopman, ledig yan Poortershaven aan de werf de Hoop Nieuwe Haven; Zweedsche s.s. Saga, ledig van Rotterdam om hier te dokken In de Wil- nelminaliaven. 11 November: s.s, And ijk, Holt. Am. Lijn ledig van Rotterdam; s.s. Blitar, Roti. Lloyd! ledig van Hamburg, belde om hier te dokken In de Wiltouhaven. Te Harburg aangekomen, 10 November: s.s. Agility, met traan van Sehiedam^nm olie ta laden voor Scliledam. Vrij naar net Fransch van XA VIER MARM1ER. 16. Sedert dien dag. leidde hij een eenzaam te ruggetrokken, zonderling leven, waarvan hij tot aan zijn laatste uur niet meer zou afwij ken. Hij legde geen enkel bezoek meer af en ontving er geen een. Des morgens las hij lus loos een dagblad, ontbeet zeer sober, ging dan uit en kwam niet thuis, dan om het mid dagmaal te nemen. Na het eten ging hij weer uit en kwam regelmatig des avonds om tien uur thnte om te slapen. Waar ging hij den heeien dag heen? Hij ging ie voet, als het mooi weer was, en dwaalde doelloos door de stra ten, met onverschilligheid naar de winkels en openbare gebouwen ziende. Soms ging bij on der de boomen van het Luxemburg naai- liet kaatsen kijken en vaak ook op den Boule vard des Invalides, waar de liefhebbers van het volksspel, dat men „le eochonnet" noemt, bijeen kwamen. Terwijl hij dan op een bank zat, de handen op zijn stok geleund, scheen hij met oplettendheid iederen bal, die gewor pen werd, gade te slaan, zóó dat op zekeren flag, toen er een woordenwisseling tusschen de spelers ontstond, dezen om tot een vergelijk te tomen niet beter meenden te kunnen doen, dan zich op de uitspraak van zulk een trouw toeschouwer te beroepen. Tot hun groote ver- a t de zwaarmoedige grijsaard £uu, dat hij niets gezien liad. Het liefste was hij op het palels van Justl- Gisterenavond vergaderde het departement Rotterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel in het gebouw „Deutsche Verein", in de Witte' de Withstraat. De voorzitter, de heer Jan Schilthuis, open de de goed bezochte bijeenkomst en bood ver volgens onder een toepasselijk woord de me daille en het diploma der Maatschappij aan, aan £en 35-tal werknemers, die in het afge- loopen jaar een jubileum vierden, bij leden der maatschappij. De namen van deze jubilarissen zijn: A. A. Soet, kuiper; N. A. Odijk, kuiper en J. van Bedijk, koetsier, allen 50 jaar in dienst bij W. v. d. Lugt eu zoon's Stoomkuiperij en Kis tenfabriek; A. Smol. chauffeur; J. Riethof, expeditieknecht en C. van As, timmermans baas allen 25 jaar bij de erven Wed. J. van Nelle in dienst; S. J. van Ree magazijnchef, 40 iaar bij de koperpletterij en metaalhandel v. h. H. de Hens eu Zn. in dienst; A. de Bruin, baas in de cylinderdrnkkerij, 50 jaar bij de Kraling- sche katoen mij.; H. Ketting, machinist 46 dienstjaren, G. Snelleman, modelmakerslbaas, 44 dienstjaren, P. den Outer, ketelmaker, 41 dienstjaren; J. de Wit, ketelmakersbaas, 40 dienstjaren, H. Pijnacker, magazijnbediende 38 dienstjaren; J. J. H. Spijkhoven, magazijnmees ter, 37 dienstjaren; A. Groenendijk, ketelmaker 26 dienstjaren allen bij Iiurgerhout's Machine fabriek en Scheepswerf, allen thans gepensio neerd. Voorts P. Herrewijn, modelmaker 60 dienstj.; I. Montagne, fraiser 44 dienstj.; W. Schareman ketelmaker 41 dienstj.;D. Brand, ketelmaker 38 dienstj. J. den Outer, ketelmaker 37 aiensstj. G. J. Aberson, ketelmaker 34 dienstj; J. H. v. Dorp ass. bedrijfsleider 30 dienstj.; C. J. Scha reman, ketelmaker 29 dienstj.; N. M. van Dl- len, ketelmakersbaas 28 dienstj.; en J. v. d. Meer, fraiser 25 dienstj.; 'allen werkzaam bij Burgerhout. Tenslotte de volgende werklieden van Wil ton's machinefabriek en scheepswerf: D. v. d. Munnik, ketelmaker 49 dienstj.; H. de Haard, draaier 49 dienstj.; H. M. van Bergem, draaier 47 dienstj.; G. Benningshof, scheepmaker 45 dienstj.; H. Lems scheepsbouwer 44 dienstj.; B. C. H. Verdoes, bankwerker 43 dienstj.; P. v. d. Munnik, ketelmaker 43 dienstj.; C. J. de Wit draaier 40 dienstj.; en J. Sidmeijer, smid, 40 dienstjaren, j Hierna kwam het woord aan den heer J. C. j Mollema, oud-hoofdadministrateur der Biliton- Maatschappij, om een lezing te houden over de reis om de wereld, welke Olivier van Noort in den jare 15581601 als eerste Hollander ge maakt heeft. v De belangwekkende lezing, weïke zeer uit voerig was en een helderen kijk gaf op den durf en doortastendheid van een onzer natio nale groote mannen ter zee, oogstte een dank baar applaus. Zondag 13 November wordt nogmaals door de toöneelclub der R. K Doofstommen-ver- eeniging „St. Franciseus van Sales" een voorstelling gegeven van de pantomime „De Vrijgezellenclub", met muzikale begeleiding van „The jolly devils". Wie nog nooit een pantomime heeft bijge woond, rerzuime niet, deze uitvoering te gaan zien. Het is, als ziot men een film afrollen, niet op het doek, maar met wer kelijke personen. Kaarten verkrijgbaar aan het secretariaat er vereeniging Hoflaan 90 g, tel, 14205, als- ede aan de St. Jozefgezellen. Op initiatief van de R. K Propagandaclub „St. Odilia" is op Zondag 24 November in het R. K. Verenigingsgebouw aan de Enk een bijeenkomst belegd, waarin wethouder F. L. D. Nivard een rede zal houden. ReeL 74ÊS 10 Morgen 12 November opent de Rotterdam- sche Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging haar achtste internationale tentoonstelling in het Verkooplokaal aan den Goudsche singel. In totaal zijn er achttienhonderd zestien inzen dingen, welke aan het oordeel van 15 jury leden worden onderworpen. De groote hoenders openen met 277 nummers en de groote variatie in type, kleur en teeke- ning geeft een interessant beeld, van de groote verscheidenheid in rassen, welke in ons land momenteel gefokt worden. De R. P. K. V. lustrum-beker werd dit jaar gewonnen door den heer J. A. de Milde. De afdeeling sier-duiven is dit jaat bijzon der sterk, niet minder dan 453 Inzendingen vullen de lange kooienreeksen. Dank zij de medewerking van de Hoilandsche Kroppqr- Club, is het groote aantal van 156 kroppers present. De fraaie zilveren beker, uitgeloofd door de Hoilandsche Kropper-CUib, voor het beste dier werd gewonnen door T. Lamfers. Ook de meeuwen in hunne vele typische variëteiten zijn met 65 dieren vertegenwoor digd. Een goede collectie kleurduiven besluit deze belangrijke afdeeling. De R. P. K. V. lustrum-beker voor de fraaiste Inzending êên kleur en ras sierduiven, werd gewonnen door J. B. W. A. Giesbers. De afdeeling konijnen, welke zich dit jaar de medewerking mocht verzekeren van de Vlaamsche Reuzen Club, de Havanna, Alaska en Gouwenaar-Club en de Hollander-Club telt vierhonderd langooren .Dank zij de Cacla- Club zijn er 52 Cavia's uitgebracht. Het is interessant te zien welke kleur wetenschappe lijke mannen uit de oorspronkelijke bonte en wildkleurïge diertjes hebben weten te creëeren. Achter in het gebouwen-complex zijn in ty pische zangkasten ondergebracht 191 zang kanaries. De R. P. K. V. lustrum-beker werd gewonnen door K. Meerman. Het bestuur van de vereeniging heeft dit jaar de medewerking verkregen van de vereeniging van Aquarium- en Terrariumliefhebhers. In de 15 bakken heeft men ruim 20 variëteiten ondergebracht. Een bijzondere vermelding vardient de stand van de N.V. Eerste Zuld-Hollandsche Pluimveecentrale, die den bezoeker in natura toont 329 eieren van êên kip, die zeK ook op de stand aanwezig Is. Van deze kip heeft men weer drie dochters, die elk gemiddeld 300 eieren hebben gelegd in êên Jaar. Tevens staat er een flescb met 30 liter water, dat door de moederkip ln êên jaar tijd Is gebruikt. Verder ook een zak met graan- en meelvoer, dat door de kip ln een Jaar tljds werd op gegeten. Een en ander is te doen om de „droog- voeder-methode" te demonstreeren. Aan deze tentoonstelling, die Zaterdag en Zondag geopend is voor het publiek, is een belangrijke verloting verbonden. Als prijzen werden vette ganzen en kalkoenen aange kocht. Iedere 100ste bezoeker ontvangt een eend en de 500ste bezoeker een gans. Door een geheel nieuwe Indeeling en een zeer royale opstelling, hebben de bezoekers ruimschoots gelegenheid het lngezondene bij goed licht te kunnen bekijken. Nog steeds is het conflict tusschen werk nemers en werkgevers van do N. V. Em. Hentzbergter niet tot een oplos-ding gle- ltomen. Wel hebben besprekingen plaats gehad, waarbij de heer Hertzberger aan zijn stand punt, niet met de organisabi-es t-e willen onderhandelen, heeft vastgehouden, en voorts de toezegging heeft gedaan, te willen trach ten, het conflict met arbeiders en arbeidsters zeiven op te lossen, doch van een eigenlijke oplossing is nog geen sprake, zoodat de sta king van circa 5 a 600 man personeel nog steeds dreigt. De heer Hertzberger heeft zich erover uitgelaten, de voornaamste afdeeling, n.l. dia van het „fabrikaat" te zullen overplaatsen naar Engeland, indien het personeel in sta king zou gaan. Hedenavond hebben wederom besprekingen tusschen personeel en organisaties plaats. Het aantal werkwilligen inmiddels is in ver gelijking met degenen, die voornemens zijn toch te gaan staken, naar wij vernemen, zeer gering. De R. K. Tooneelvereeniging „Advendo" heeft, mede als revanche op haar jongste' minder geslaagde opvoeringen, het bekende stuk „De Pastoor van Neuvillette" in studie genomen, waarvan de vertooning over eenigen tijd kan worden tegemoet gezien. 7??t-t Huizen (1840 M„ na 7.80 1950 M.): 12.30 —1.30 tirio Winkels: 1. My Tumble-down Cot tage of Dreams, 2. Song d'amour après le Bal, 3, Hofball Tanze, 4. Tr&umerei, 5. Wenn Du noch nicht verliebt warst, 6. Les Pêcheurs de perlos, 7. Chanson de l'fidileu, 8. Danse Créole, 9. Moonlight and you, 10. The more we are together; 34 kinderuuxtje; 77.30 Hollandscih; 7.308 sociologie: 88.30 R K. Staatspartij, causerie; 8.30 avondconcert: 1 a. Air de Daldla, b. Pastorelle, c. Air de Lya, 2. C-Dur solo sonata, 3. Spr. Pater A. Berg maan O.P.: Christus en onze levensgoede- re-n, 4. uit het leven van Dante, declama tie, 5 a. Letzter Frühling, b. Gradle song, c. Frühllngs lied, 6 a. Sonate, b. Elegie, 7. De Schoonheid, Leve Holland, De Dijk, 8 a. Widmung, b. Mit Myrthen und Rosen, 9 a. Romance, b. Soir, c. Spaansche dans, 10. Klara, Machtteld, declamatie, 11. Avondlied, Wester wind als bode. Lentelied! Parijs („Radio-Paris", 1750 M.)i 10.50— 11.— concert; 12.50—2.10 orkest; 5.05—5.55 dansmuziek; 8.5010.50 concert. Langenberg (469 M.): 12.30—1.50 or kest; 5.206,20 concert; 7.20—7.50 g-uitaar- virtuoos. Daarna vroolijke avond. Daarna tot 12.20 dansmuziek. Königswuster;hausen (1250 M.)t 11.207.50 lezingen en lessen; 7.50 heruit zending van buitenlandsche stations; 8.35 i,Sahara"; 9.5011.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.): 3.35 concert; 5.20 concert; 7.20 concert van werken „op ver zoek", Daarna tot 11.10 dansmuziek. In aansluiting op ons bericht over het in werpen van koperen schijven inplaats van een guldenstuk in een sigarettenautomaat valt thans te melden, dat gisterenavond de 28-jarige A. M. E. gearresteerd is, nadat hij een doosje sigaretten ter waarde van een gulden nït de automaat van den sigarenwin kel van de Heer in de Hoofdsteeg, met be hulp van een koperen schijf in handen had weten te krijgen. Een vertegenwoordiger van de firma, die deze automaat leverde was in een café op uitkijk gaan zitten en zag den man te onge veer 10 uur: bij de automaat bezig. Hij ging hem achterna en waarschuwde een agent, die den „kooperop de Oude Haven aanhield. E. bleek een doosje sigaretten van een gulden in zijn zak te hebben, dit doosje was geparafeerd door den winkelier, zoodat het vaststond uit de automaat afkomstig te zijn. Ten huize van E. werden 6 doosjes in be slag genomen. De man heeft bekend. Degenen, die gisteravond naar het St. Fidilis- gebouw zijn gekomen, hebben geen spijt gehad van hun gang en van hun geld, want het ging er heel gezellig toe. Er werd n.l .een uitvoering gegeven ten bate van het orgelfonds van de kerk aan het Afri- kaanderplein, en hiervoor waren geëngageerd mej. Tollenaar met haar meisjes en de heer J. M, van Breugel met zijn kerkkoor, terwijl de heer F. van der Luur zorgde voor het komisch en humoristisch gedeelte. Onder de bezielde en bezielende leiding van den dirigent werden verschillende kerkelijke gezangen ten gehoore gebracht, die zeer goed van klank en uitvoering waren, terwijl de fijne en welverzorgde reidansen van een zestiental meisjes zorgden voor een aardige en eigenaar dige afwisseling. Maar ongetwijfeld was voor de meesten -- behalve misschien voor degenen, die zich de taart of een ander mooi stuk van de tombola zagen toegewezen de clou van den avond het optreden van den humorist, die er goed in ging bij 't publiek, wat mede zal te danken zijn aan 't juist en menschkundig inzicht: Je moet de menschen niet alleen laten kijken en laten luitsteren, maar je moet ze ook laten meezin gen en meewerken. Er werd dus inderdaad geboden: Elck wat wils En de voorzitter van het orgelcomité, de heer A. J. van Es, mocht dan ook met volle recht getuigen, dat deze avond niet enkel nut tig maar ook aangenaam was geweest. tie. Zoodra hij uit een dagblad de opening der zittingen vernam, woonde hij die regel matig tot het einde toe bij. Wanneer de sneeuw of de regen hem belette te voet uit te gaan, nam hij een rijtuig en beval den koetsier hem overal rond te rijden, doch zoo snel mo gelijk, als trachtte hij zich te verdooven door de snelheid van de beweging. Des avonds, begaf hij zich naar een klein koffiehuis, ging aan een afgezonderd tafeltje zitten, dat de kellners, die wisten dat hij regelmatig iede ren avond terug kwam, voor hem open hield- den, Daar dronk hij een flesch bier, rookte een pijp, las een krant en ging op een vast uur weer weg, zouder met iemand een woord gesproken te hebben. Door een geheimzinnige kracht voelde hij zich soms onweerstaanbaar naar de Rue des Varennes getrokken. Hij wandelde op en neer voor het hotel, waar mevrouw de Saulnes woonde, ging naar de koetspoort, als was hij v au plan naar binnen te gaan', doch ging dan weer onmiddellijk weg en sloeg den wog naar huis in. Dan schreef hij met overhaasting, in een soort van koortsachtige opgewondenheid, lange bladzijden vol, welke hij daarna met een bittere uitdrukking van treurigheid overlas en daarna in duizend stukken scheurde. Zijn bedienden, verwonderd over die zon derlinge levenswijze, maakten omtrent hem allerlei gissingen en niet zeer liefderijke ver- onderstellingen, hoewel hij zeer toegevend voor hen was en slechts zeer weinig werk van hen vorderde. Het is een spion, zei op zekeren avond de knecht, die hem gedurende verscheidene uren tersluiks gevolgd was en hem door de straten had zien dolen, van tijd tot tijd stil staande, nu eens voor een duister winkeltje, dan weer voor een magazijn bij een gooche laar en bij een politie-bureau, als wae hij belast om alles gade te slaan en van alles aaii- teekening te houden. Ik weet niet, Willem, wat een spion is, antwoordde de keukenmeid, wie het hinderde een woord te hooren zeggen, waarvan zij de beteekenis niet begreep; maar ik weet wel; dat het een oude vrek is. Verbeeld je een man, die veel gold heeft en nimmsr partijen geeft. Denkt hij soms, dat een vrouw, die de schoon ste jaren harer jeugd heeft doorgebracht met zich voor fornuizen te bakeren om te leeren koken, zich tevreden kan stellen met iedere maand een armzalig loontje te ontvangen? Hoe zal zij iets sparen voor haar ouden dag, als zij niet van lijd tot tijd eonige groote inkoo- pen te doen heeft? Ilt heb in veel huizen ge diend, nooit heb ik er een gezien zoo als dit: een broodje en twee eieren voor zijn ontbijt; soep en een stuk ossenvleesch voor zijn mid dagmaal, ziedaar alles wat mijnheer Mazerol- le noodig heeft en soms heeft het den schijn of hij zelfs niet eens weet, wat hij eet. Je vergeet den Zondag, Mina, merkte de knecht op spottenden toon op. Ja het is waar, 's Zondags, als de kleine bij hem eet, schept de oude man goed op. Maar des Zondags kleed ik mij liever netjes aan om eens uit te gaan en het is juist op dien dag, dat ik de handen zoo vo heb. Je beklaagt je, hernam Willem, maar ik dan? Denk je soms, dat ik zooveel reden heb om tevreden te zijn? In een goeden dienst heeft een knecht atijd boodschappen te doen, welke hem goede fooien opbrengen. Hij wordt belast met verscheidens aanknopen, die hem een eerlijke winst opleveren. Hij heeft ook nu en dan eenig verval van de vrienden des hui zes en krijgt de kleeren, die zijn meester niet meer draagt. Hier fietst er zijn geen aankoo- pen, e komen geen vrienden,, je ziet niemand. Wat zijn afgelegde kleeren aangaat, zoo mijn heer Mazeolle op het idee wam, mij die te ge ven, ben ik er zeker van, dat ik er geen vijf franken voor zou maken. Sinds ik hier ben, draagt hij dezelfde lange, bruine jas, zoo dat men hem hier in de "Duurt vader Bruin noemt. Ik voor mij noem hem een ouden gie rigaard en ik zeg' dat aan iedereen. Dat is mijn meening. En de mijne ook, riep Mina uit. Het afschuwelijke hoofdgebrek van den heer des huizes was aldus goed bewezen eu zijn beide onschuldige slachtoffers kwamen over een, dat zij zich zooveel mogelijk voor zijn ka righeid moesten schadeloosstellen en dat zij groot ongelijk zouden hebben,* hem niet een weinig te berooven, wanneer de gelegenheid zich daartoe mocht voordoen. Mijnheer Mazerolle was niet gierig. De ar men, die hij op zijn dagelijksche wandelingen ontmoette, "-ouden zulks hebben kunnen getui gen. Aan allen schonk hij ruime aalmoezen en meer dan eens werden er strikken gelegd aan zijn edelmoedigheid, zonder dat het hem speet zich daardoor te hebben lat.en vangen. Hij had slechts weinig behoeften voor zich zelveu. In zijn kamer zag men geen enkel stuk van weelde, maar naast die kamer was er een andere voor zijn dochter an daar hadden de leveranciers nóch spiegels, nóch gordijnen, nóch voorwerpen van weelde gespaard om het zoo sierlijk mogelijk in te richten. Hij gebruikte iederen dag sobere maaltijden Maar des Zondags, als zijn dochter bij hem was, moest Mina de eerst vruchten van ieder jaargetijde, het fijnste wild, de heerlijkste ge bakjes en andere lekkernijen op tafel brengen, welke er te krijgen waren. De geheele week leefde mijnheer Mazerolle als het ware werk tuiglijk en sleet hij uur op uur in een sombere afgetrokkenheid en neerslachtigheid, alleen Verwacht wordt: krachtige tot matigen N. tot W. wind, betrokken tot zwaarbewolkt, later wellicht met tijdelijke opklaringen, eeaige regen-, sneeuw- oc hagelbuien, ze" Me temperatuur. De barometer is op den voormiddag stij gende. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.43 tot 's tn org ens 6.46. In een gisterenavond voor de Vereeniging Nedeiriandsclh Fabrikaat door den voorzitter, der K. L. M., den heer H. Martin, gehou den rede, heeft ueze heer de verschillende vliegtochten naar Indië eu terug besproken en over de toekomst der luehtverbinding Ne derlandIndië o.m. gezegd: Het driemotorig vliegtuig is op 'die route, al ontbreken de hulpmiddelen, veiliger dan het éênmotorig. De K. L. M. meent, dat met zulke vliegtuigen een geregeld postverkeer te onderhouden zou zijn. Voor geregelde passagiersvaart is de toe stand nog niet rijp, Zoo'n postdienst echter zou de uitwisseling van gedachten tusschen Nederland en Indië zéér bevorderen. De zaken wereld interesseert zich dan ook in hooge rnlate voor zoo'n postdienst, welke een brief heen en terug in de helft van den tijd, thans noodig, kan vervoeren. Met 8 postvliegtuigen zou dit te bereiken zijn. Een brief zou niet meer dan 50 cent boven gewoon port behoeven te kosten. Dit 3® een K. L. M.-plan voor de naaste toe komst. Is eenmaal de route goed georganiseerd, dan wordt een reis in 10, ja in 5 dagen mogelijk. Hedenmiddag om 1 uur is in den ouder dom van 75 jaren overleden de Hoogeerw. heer Philibertus Maria van den Heuvel, regent van het Klein Seminarie te St. Michi els-Gestel, kanunnik van het kathe draal kapittel van St. Jan, Geheim Kamer heer van Z. H. den Paus, Officier in de Orde van Oranje Nassau. EEN STEIGER GEBROKEN. Drie arbeiders neergestort en gewond Te Rtjssea wordt aan de gasfabriek een tweede gashouder gebouwd. Woensdagmiddag brak, naar het „O. D." meldt, hij dat werk een steiger, waardoor 3 arbeiders naar beneden stortten. Dr. Oosthoek verleende geneeskundige hulp en constateerde bij twee Zwolsche arbei ders: Gerrita en van Marie inwendige kneu zing, terwijl de arbeider Nijland uit Rijasen zijn pols gebroken had. Londen 12.07?;r Berlijn 59.12%; Parijs 9.74;; België (Beiga's) 34.56; Zwitserland 47.81 U Amerika 2.47 15/16; Oostenrijk 35.Dene- marken 66.42; Zweden 66.72^; Noorwegen 65.47Spanje 42.22Italië 13.45. des Zondags herleefde hij als het ware. Op dien dag stond hij zeer vroeg op, maakte met bezorgde nauwgezetheid zijn toilet, keek y\el twintigmaal per uur op zijn horloge en verwachtte met ongeduld het oogeuhlik, waar op de spreekkamer van het klooster geopend werd. Dan begaf liij zich haastig op weg en bracht in zegepraal zijn dochter mee. Zoodra zij in haar kamer was, liet hij haar voor zich plaats hemen, greep haar handen en zag haar met onuitsprekelijke liefde aan. Dan ondervroeg hij haar omtrent alles, wat zij in de afgeloopen week gedaan had, of haar niets onaangenaams overkomen was, of zij zich niet ongesteld had gevoeld en eindelijk of haar niets ontbioken had, wat zij had kunnen verlangen. Hij wilde haar leven kennen, dag voor dag, tot zelfs in de geringste bijzonderheden en hij luisterde met gespannen aandacht naar alles, wat zij hem daaromtrent mededeelde. Dan vroeg hij haar op welke wijze zij haar Zondag dacht door te te brengen. Hij was altijd tot haar dienst leidde haar rond, waar zij maar wilde, hetzij te voet of per rijtuig. Als het ongunstige weer deze wandelingen verhinderde, was het zij» grootste vermaak zich ln-een der groote leu ningstoelen van Meyote's kamer uit te strek ken en met haar de brieven van Robert ovsS te lezen. Hij bewaarde ze in een brieventascb, alle zorgvuldig naar volgorde gerangschikt en onderstreepte er aanvankelijk een volzin in. welke hem bijzonder belangwekkend toescheen, dan een tweeden en een derden en ten slott# bijna alles. Wanneer hij dan die brieven hardop aan zijn dochter voorlas, werd hij dikwijls aangedaan!; (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2