DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. *1 50ste Jaargang Woensdag 16 November 1927 No. 15017 STADSNIEUWS BÉl *^11 ■MaPi Dit nummer bestaat uit drie bladen GEMEENTEBEGROOTING 1928 g|MB HET DEPARTEMENT SCHIEDAM DER MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID EN HANDEL OVER ANNEXATIE. HET RAPPORT VAN DE SUB-COMMISSIE TERZAKE HET ONDERWIJS AGENDA. KUNST-AGENDA. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleioon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postclièque en Girodienst 81440. j mn j ADVERTENTIëN 16 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 cl. Reclames tusschen den tekst 60 ct- per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 50 woorden; Kabouteradveri 5 ree. f 0.50, 10 reg. 0.75. 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam —r—JO-1- - -CT Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officicele af* en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek van R. van der Werff om ontslagen te worden van de voorwaarde, verbonden onder lo. b. aan de hem d.d. 29 Juli 1927 verleende vergunning tot oprichting van een inrichting voor den ombouw van Ford-auto's in het pand Hoofd straat 42, kadaster Sctie L. No. 2636, lui dende: „b. Vanaf 's avonds 8 uur tot 's mor gens 6 uur mogen geen machinale werk zaamheden plaats hebben." Dit verzoek Is met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 30 November a.s., des voormiddags ten 11 ure, zal ten Riaadihuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk to te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie dei- gemeente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mon deling toe te lichten. DE MEMORIE VAN ANTWOORD I. Aan de memorie van Antwoord op het ver slag van het onderzoek der gemeentebegrooling van 1928 ontleeen wij het volgende: ALGEMEENE BESCHOUWINGEN Financieele beschouwingen Wij hebben in het afdeelingsverslag be houdens enkele uitzonderingen een dank baren toon ten opzichte van de ontwerp-be- grooting 1928 meenen te mogen beluisteren. En dit was o.i. terecht. Wij mogen met voldoening constateeren, dat thans duidelijk is bevestigd geworden, dat wij staande hebben gehouden, toen men onze fi nancieele toestand als ongezond heeft willen voorstellen, dat n.l. deze toestand niet onge zond was, maar alleen sterk onder den druk stond van de crisis met haar lasten van werk loosheid. Het mag integendeel als een teeken van een krachtige, Innerlijke gezondheid mogen aange merkt, dat onze gemeente dezen geweldigen Schok heeft kunnen weerstaan, terwijl het tot groote voldoening stemt, dat de toestand thans weder gaat in opgaande lijn. Het was anders geen kleinigheid wat onze gemeente overkwam, een vrijwel geheele onder gang van het branderijbedrijf behoudens dan een enkel modern bedrijf en eenige oude be drijven daarnaast en een decimeering van de glasfabrlcage, waarin vóór den oorlog een 2000 6, 3000 arbeiders werk vonden. Men kan natuurlijk zeggen, dat de bestrijding Van een dergelijke werkloosheid rijkszaak be hoorde te zijn en wij geven dat toe, maar moe ten opmerken, dat het Rijk in dezen niet alleen regelend maar ook steunend optreedt. Echter blijft in elk geval een deel der kos ten ten onze laste, alsmede de indirecte gevol gen, als mindere opbrengst der Inkomstenbelas ting en andere heffingen, de meerdere onthef fingen van diverse vergoedingen en vooral ook de mindere koopkracht van de bevolking. Niet ontkend kan dan ook worden, dat dit punt nog steeds een schaduw blijft werpen op onzen toestand, al is deze vooruitgaande. Moet dit laatste tot tevredenheid stemmen aan de andere zijde moet men dit niet onder schatten. Met name hasseere men zich niet te veel op het groote saldo van 1926, dat toch maar een buitengewone bate is. Men spiegele zich in deze aan andere gemeenten, die in een vorig tijdperk van groote saldo's de belastingen hebben verlaagd en nu gedwongen zijn deze weder te verhoogen, waaronder zelfs welvarende gemeenten zijn aan te wijzen. Wij hebben daarom in den geleidebrief schei ding gemaakt tusschen de gewone haten en lasten eenerzijds en de buitengewone van het saldo 1926 anderzijds. Daarbij bleek, dat bij de oude posten een ^verschot van baten was van 48.000,Inder- den opgevangen en toegegeven moet worden, dat de Technische Bedrijven met een meerdere opbrengst van pl.m. 80.000.daarin voor een belangrijk deel bijdragen. Men moet echter niet uit het oog verlie zen, dat men ten aanzien van de normile las ten, uitgaande van een beginsaldo als van ver leden jaar en dit saldo 166.000,bedragen de, moet reeds hoog worden genoemd toch nog voor een tekort staat van 63.000. Wij heben gemeend dit te moeten aanvaarden d.w.z. het te mogen dekken uit het hoogere saldo 1926 omdat hier een groote rol speelde de wijziging van de Personeele Belasting met een verlies aan inkomsten van 45.000.En zulks, omdat wij er bezwaar in zien dit bedrag door een verhooging der opcenten terug te vin den, gelijk vele andere gemeenten doen; en ook omdat wij meenen, dat deze wijziging die aan breed© lagen der bevolking ten goede komt, werkelijk een groote verbetering brengt; en te gemoet komt aan de bezwaren, die indertijd door den heer van tier Hoeft in zijn voorstel om een wijziging in de classificatie te vragen, werden uiteengezet; en naar aanleiding van welk voorstel wij toen reeds naar deze des tijds aanhangige wetswijziging verwezen. Men blijve zich er echter van bewust, dat door dit tekort ten laste te brengen van een bijzondere bate als het grootere saldo 1926 een stap wordt gedaan, die later kan blijken onvoor zichtig te zijn geweest. Men ga derhalve in geen geval verder. In dit verhand mogen wij het lid, dat van ons een voortdurende belastingverlaging elschte er opmerkzaam op maken, dat dit een onmoge lijke elsch is, die men aati geen bestuur kan stellen. Belastingverlaging kan slechts geschie den, als de toestand daarvoor de mogelijkheid biedt. Een zuinig beheer is daarvoor natuurlijk een eerste voorwaarde. De annexatie-kwestie Wat betreft de opmerkingen in het verslag naar aanleiding van de Rotterdamsehe an nexatieplannen meenen wij te mogen verwij zen naar ons desbetreffend aan uw Raad gericht schrijven, waarin wij ons standpunt in dezen aangaven, waarbij wij ln verhand met een gerezen misverstand moeten opmer ken, dat door ons niet de oprichting van z.g. havenschappen wend bepleit, doch dat wij alleen bij wijze van voorbeeld hebben gezegd, dat, wanneer het doelmatig mocht blijken dat dergelijke lichamen worden gevormd, ook dit als een streekbelang is te beschouwen. Wij zagen daarbij echter door twee leden gesproken van een kwijnend bestaan, dat Schiedam zou leiden, en door een ander lid van Scihieidaims financieel tekort, waarmede wij in verband brengen de zinsnede in het verslag, waairin door een li,a de meening wordt uitgesproken, dat de cijfers in de be groeting in het algemeen niet veel waarde hebben, daar men er mee zou kunnen doen, wat men wil, en dat ln caisu ons College naar buiten den indruk schijnt te willen vestigen, dat de toestand te Schiedam vooruitgaande is, waaraan dan dit Md den wensch vast knoopt, dat hij ook zoo gelukkig mocht zijn, daarin te kunnen gelooven. Wij meenen, dat al deze beweringen, door de feiten, die wij boven bespraken, duidelijk worden weersproken. Laatsitvermelde uitingen komen ons dan ook geheel misplaatst voor, daar het hier niet is een zaak van „gelooven" maar Van het „waarnemen" van feiten. Verkeei' en stadsverfraaiing Wij zagen in het verslag gesproken over de toegangen der stad, die inderdaad op verscheidene punten onooglijk zijn. Doch men bedenke, dat men hier te doen heeft met oude toestanden. Door nieuwe werken, als de nieuwe Koemarktbrug, valt in eens op de gebreken meer de aandacht. Men zal echter moeten erkennen, dat reeds veel tot verbetering is en wordt gedaan. Bij het station is een nieuw plein in wor ding, waaraan een breede verkeersweg, lei- dende maar den Rotterdamschen dijk, aan sluit. De Rotterdamsehe dijk -r- wij bedoelen den weg is met opoffering van aanzienlijke be dragen, reeds zeer verbeterd. Wij hebben dat reeds vroeger in het licht gesteld. Plannen tot vèrbetering van de omgeving van de Koemarktbrug zijn in voorbereiding en zullen spoedig ter tafel komen. Wat betreft de toegangen van deze brug, zooals zij reeds zijn aangelegd, wachte men de opening af en dan vertrouwen wij, dat de toestond goed zal blijken te zijn. Een plan tot gedeeltelijke verbetering van den Vlaardingerdijk is door ons College be handeld en wordt uwen Raad aangeboden. Verbetering vau toestanden aan den rand van de stad, aansluitende aan de landelijke omgeving, zooals vlan de laan „Ons Genoe gen" zal eerst kunnen plaats hebben, wanneer de tijd is gekomen voor vervanging van de oude toestanden door nieuwe. Tot zoolang zal de gemeentelijke zorg aldaar op den be staande voet moeten worden voortgezet, daad is het een gelukkig verschijnsel, dat dó belangrijke nieuwe lasten, waarvoor 1928 staat, daardoor voor een belangrijk deel konden wor- In een verbinding van den Parallelweg met den Rotterdamschen dijk over den spoorweg overgang in den Laanslootschen weg, waar- vaar een gedeelte ligt op Rotterdamsch grond gebied, hebben wij niet een zoqdanig nut gezien, dat dit de kasten wettigde. Vn-v DE MACHT DER GEWOONTE. Dat het glazenwasschersberoep zeer gevaarlijk ie, we ten wij allemaal en ondervinden oak nog steeds de beoefenaars zelf, al wordt er door de mlacht der gewoonte niet zooveel over gedacht. Bovenstaande, op bijzondere wijze genomen, foto, toont echter wel duidelijk, dat het nog niet zoo'n heel begeerens- waardlg karwei is. Naar aanleiding van hetgeen wordt opge merkt over de bezwaren, die door den ver meerderden treinenloop zijn gerezen ten aan zien van de spoorbrug over de Sehie en den overweg in den Oversehiesehen weg kunnen wij mededeelen, dat wij ons te dezer zake reeds hebben gewend tot den Minister van Waterstaat. De vraag naar plantsoenaaaleg in het Wes ten is o.i. gelijk te stellen met de vraag om usilen te dragen naar Athene. Wel kunnen wij begrijpen, dat men o msteiElmg van heit Ju- lianapaTk vraagt, maar wil men een goeden flnancieelen toestand, dan blijft zuinigheid het wachtwoord. Waar de aanleg met het oog- daarop in gedeelten plaats vindt, kan in het parik nog geen publiek worden toegelaten, dlaar de jonge beplantingen zoo spoedig wor den beschadigd. Waai- er reeds zooveel bosch en plantsoen in het Westen is, gevoelen wij voor de op richting van een hertenkamp vooralsnog niet veel. De vraag ten aanzien van de scheiding tusschen fabrieks- en woonwijk dn het Westen kunnen wij moeilijk begrijpen, daar, gelijk bekend is, bij de uitgifte aldaar de oprich ting van fabrieken wordt verboden. Wat de Gorzen betreft, dit is een zeer mooie, geenszins misdeelde stadswijk ge worden. Ten aanzien van de vraag omtrent het aanplakbord op liet Rozenburgerpleïn kan worden opgemerkt, dat dit waarschijnlijk zal worden weggenomen in verband met de aanvrage tot bet plaatsen van een muziek tent aldaar. De plannen voor verbetering van bemaling van het Gorzenkwartier zullen door den dienst van Gemeentewerken spoedig gereed worden gemaakt. Men mesne echter niet, dat eenvoudig het herstellen van het vroegere gemaaltje aan het Spulkanaal voldoende zou zijn. Dat de riolen in deze wijk vuil zouden zijn, moeten wij posltllef tegenspreken. Met het bestaande spools leisel worden de riolen in dlit kwartier gemakkelijk echioongehouden. Geregeld worden de riolen geschouwd en even tueels vervuiling wordt dan onmiddellijk op geruimd. Ernstige vervuiling komt daardoor nooiit voor sn ja thans ook niet aan te wijzen. Betreffende het asphalteeren v\m winkel straten moge worden verwezen naar wat onder volgnummer 459 der uitgaven wordt opgemerkt. De vestiging van bedrijven en industrieën hier ter stede heeft onze volle aandacht. Op verschillende manieren is daarvoor reclame gemaakt en ln gevallen, dlat relaties kunnen worden aangeknoopt, worden daar toe pogingen gedaan. Zooials bekend mag worden geacht, is met onbewoonbaar-verklaring van slechte woningen een aanvang gemaakt. Voorzoover het effect niet reeds vertraagd wordt door gebrek aan medewerking van de bewoners zelf, Is het voor hen ook niet steeds gemakkelijk een ander verblijf te vinden, 'Wellicht dat do kans hierop wordt vergroot, nu er allerwege in onze gemeente nieuwe woningen worden gebouwd. Een ondei-zoek naar het aantal één-kamer- woningen en woningen, niet voorzien van een binnenshuis gelegen privaat, Ja reeds gerui- meu tijd terug aangevangen. De vele werkzaamheden van den "Woning- dienst zijn oorzaak, dat dit onderzoek nog niet is voltooid, zoodat omtrent heit ge waagde nog geen Inlichtingen kunnen wor den gegeven. II. Opmerkingen van de subcommissie zelve Ter adstructie van deze ouder de Schie- damsche onderwijs-mensChen en kringen over- lieerschende meening, dat annexatie het on derwijs iten goede zal komen, zal de suib-com- missie een enkele greep doen uit de drie groepen van onderwijs, n.l. het gemeentelijk Gymnasiaal-, het gemeentelijk Middelbaar- en het gemeentelijk Lager onderwijs, zooals dat te Rotterdam wordt aangevat en gegeven. Allereerst dan het Gymnasiaal onderwijs. Gebonden als dit, als gemeentelijk onderwijs, is laan de Wet op het Hooger onderwijs en de daarmee samenhangende Koninklijke Besluiten, Is de regeling ervan In de beide gemeenten vrijwel eenvormig. Er is echter een omstan digheid, die ongetwijfeld in hooge mate ten goede komt aan het gemeentelijk Gymnasiaal onderwijs te Rotterdam, namelijk dat de ge meente Rotterdam, alle Rijkssubsidie bij voort during afwijzend, baar eigen weg kan gaan in saTarleering van het onderwijzend personeel en de outilleertog van het onderwijs, welft feit zeker niet nalaat het gemeentelijk Gym nasiaal onderwijs te Rotterdam een voor sprong te geven op dat te Schiedam. De organisatie van het gemeentelijk Mid delbaar- en Nijverheidsonderwijs te Rotter dam, waarover in de hiervoor meegedeelde rapporten telkens wordt gesproken, verdient dat ze ln haar geheel ln het kort wordt mede gedeeld. Er zijn te Rotterdam: 1. Twee Hoogere Burgerscholen met vijf- Jarigen cursus met gewijzigd leerplan, toe gankelijk voor jongens en meisjes, voldoend aan da eisohen gesteld voor de scholen be doeld in art. 2 sub, e. K. B. van 15 Maart 1923 en 13 November 1923 (Stbl. No. 75 en 518), Zij worden aangeduid met den naam H. B. S. met vijfjarigen cursus A Het zijn de zoogenaamde gemeentelijke Handelsscho len, met een programma, waarop vreemde talen en handelscorrespondentie in die talen, handelsaardrijkskunde, boekhouden, handels- rekenen, -kennis en -recht eterk nlaar voren treden 1 scholen dus, geheel op haar plaats in een handelscentrum, waarvan Rotterdam het middelpunt vormt, en zooals duidelijk blijkt uit de bestemming, die de leerlingen volgen. Den leerlingen namelijk, die de derde klasse met goed gevolg hebben doorloopen, wordt een getuigschrift daarvan uitgereikt; een aantal dezer leerlingen gaat dan b.v. naar een Middelbaar-Technische school, de Aca demie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen, een Zeevaartschool, een Kweekschool voor onderwijzers of andere in richtingen van onderwijs. Van de 53 ln 1925 voor het eind-examen geslaagde mannelijke leerlingen vonden er 43 plaats óp een kantoor,, terwijl 8 bij hun vader in de zaak kwamen; van de 12 vrouwelijke geslaagden werden li op een kantoor geplaatst. De overige leer lingen sloegen een andere richting in. 2. Vier H. B, S. met vijfjarigen cursus, toe gankelijk voor jongens en meisjes, opleidend voor het eindexamen, bedoeld in art. 57 sub b. van de wet op het M, O. De scholen zijn de H. B.-scholen van het gewone type, zooals de R. H. B. S. alhier ter stede afgezien van 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap Sfc Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dan& club L D. O., Patronaatsgebouw Lange H$t ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af clulj. avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K, Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halft negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenfi ging St Caecilea. half 9, R. K. Volksbond# bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker» bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopeujj eiken Zaterdag van 25 uur. 9 tot cn met 16 November 1 Tentoonstelling van Katholieke jeugdlectuur te houden In de broederschool Nieuw Havetf 121. Dagelijks geopend van 4JÓ—9 uur; 's Zats» dags, 's Zondags en 'b Woensdags van 29 uutv Nederlandsche Vereeniglng van Huisvrou wen, afd. Schiedam. Demonstratie, te geveaj doof verschillende winkeliers, in „Musis S» orum" van 2^—5 en 7—10 uur. Woensdag 18 November: ledenvergadering R, K. Bond van Handels-, Kantoor- en "Win kelbedienden, gebouw Kath. Kring, AanvanÉ half negen. Vrflda* 18 November Ontwikkelingsavond K.S.A. Gebouw R. Volksbond, Spreker de heer Pief Kaeteq| over „Leekenapostolaat". Aanvang 8 uur. Zaterdag 19 November 1. Pröpaganda-feestavond van de Schiedam sell H. BS.vereenig 1 ng „Onder Ons", Zaal R. K. Volksbond. Aanvang 8 uw. Zaterdag 19 No-vember Moudharmonlc a-vereen. Schiedam Vooruit^ Concert onder leiding van den heer Wv Straatman, Baa] «Musis Sacrum", Aanvang 8 uu* Zondag 20 November Ned. R. K. Fabrieksarbeiders Bond „St. WH, lebrordus". Viering van het 1214 jarig bestaalf Gebouw R. K. Volksbond. Leden en hnisgenoo* ten boven de 16 jaar vrije toegang. Programing medebrengen. Dinsdag 22 November Uitvoering, te geven door het symphoniö» orkest „L, van Beethoven". Zaal R, IS. Volks bond .Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 November Weldadigheidsvoorstelling van „Utile Dulcf\ Opvoering van liet tooneelstuk „Zijn revanche'% Zaal „Musis Sacrum", aanvang 8 uur. Zaterdag 26 November Feestavond Schledamsche Transport-colons! van het Ned. Roodo Kruis. Gebouw R-K. Volks bond. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 16 November. Officieel® noteO» ring van do Commissie uit de Kamer val) Koophandel. Moutwijn 48 pet. 10. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 10 November. Men noteert VOÖ| melasse spiritus 100 pet. 33.per H.L. Ruwe graanspïritus 60 pot. 17.— Per HJfc; Spoeling Noteering van de CoOp. Vereen. „Schiep Spoelingvereeniging". Heden ƒ2.20 per ketel. 18 N 0 v.t Groote Schouwburg, Carmen (IU& Opera), 8 uur (voor volwassenen). 17 Nov.: Groote Schouwburg Golem (Ht» blna) 8 uur (voor volwassenen). 18 Nov.: Groote Schouwburg, De blauw! vogel van het geluk (Ver, Tooneel), half 8. 10 Novj Groote Schouwburg, Tosca (Ita|i Opera) 8 uur (voor volwassenen). 20 N O V.: Groote Schouwburg, Het Kraaie% nest (Rótt, Hofst. tooneel) 2 en 8,15 uur (voof volwasenen). Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Dat ls toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (vo volwassenen). Circus-Schouwburg, Om.„ Wies (Spree-geeelschap), 8 uur (voojr Vol* wassenen). Bioscopen? goedgekeurde programma'! tot en met Donderdag 17 November in? W. B.-Theater (voor volwassenen); LuxSÉ (voor volwassenen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1