Woensdag 16 November 1927 Pagina 1 DE R.K. EMIGRATIE-VEREEN (GING EEN GROOT CONGRES HET EMIGRATIE-VRAAGSTUK BESCHOUWD VAN GODSDIENSTIG- ZEDEUJK EN VAN ECONOMISCH STANDPUNT f IS DAAR NIETS AAN TE DOEN? SLOTWOORD DE STAATSBEGROOTING WAT IN DE GASWERELD VOORVALT Hoe over den heer v. d. Stel gesproken wordt De „Residentiebode" signaleert een erger lijk geval van tekstverdraaiing in de commu nistische „Tribune". Het Correspondentiebureau Vas Diaz had Vrijdag jl. volgend telegram aan de bladen rondgezonden: De politie van Mexico (stad) heeft iu een voorstad van de hoofdplaat® een inval gedaan in een particulier huis, waar 15 vrou wen werden gearresteerd, die een particuliere godsdienstige bijeenkomst hielden. Zij worden beschuldigd van overtreding der wet op de godsdienstuitoefening. In de „Tribune" van Zaterdag wordt dit bericht van V. D. in den volgenden vorm aan de van Katholieken-haat doordrenkte lezers voorgezet: Een priester en 17 nonnen. (V.D.) Naar uit New-Yorlt gemeld wordt, heeft de politie in een der voorsteden van Mexieo-City een priester en 17 vroegere nou- nen gearresteerd, die onder leiding van dezen priester het vroolijkste kloosterleven voort zetten. „EEN VOOR ONS VOLK EN ONS GELOOF BESLISSENDE PROBLEEMSTELLING Onder de Katholieken, die naar vreemde landen trekken, niet zoo veel afval, als onder hen, die van het platteland naar de groote steden gaan BEN MIDDEL VAN WERELDAPOSTOLAAT Gisteren is in hotel „De Twee Steden" te 's Gravenhage het R. K. Emigratiecongres ge houden, onder leiding van den voorzitter, van de R. K. Emigratievereeniging, mr, H. van Haastert. doeltreffende maatregelen te nemen. En een onderzoek naar den religieuzen en maatschap- pelijken toestand der reeds geëmigreerde ka tholieken zou om meerdere redenen zéér nut tig zijn. Heeft men zich toch reeds meermalen tot Ons gewend, om in dringenden geestelijken nood hulp te bieden, dan is dit een teeken, dat die nood in sommige streken groot is. Wij begroeten daarom dit Congres met vreugde, en al kan men de actie ten voordeele van de emigranten geen eigenlijke missie actie noemen, wijl het beter is dit woord te behouden voor het werk onder degenen, die liet geloof nimmer ontvingen of jammerlijk zijn afgedwaald en tot andere belijdenis geko men, toch verdient dit werk al den steun en de belangstelling der Katholieke bevolking. Van harte zegenen Wij dan dit Congres en bidden God door de voorspraak der Aller zaligste Maagd Maria al de deelnemers met Zijn licht en Zijne kracht bij te staan, opdat door aller medewerking de vruchten dezer bijeenkomst overvloedig mogen zijn. W. M. KARD. VAN ROSSUM. Hierna was het woord aan den eersten in leider, ii'. M. C. E. Bongaerts, wiens praeadvies wij destijds reeds tn ons blad gepubliceerd hebben. GEDACHTENWISSELING. De heer Loerakker meent, dat, als er voor de arbeiders in de industrie niet gezorgd wordt voor voldoende werkgelegenheid, zal dit ten nadeele zal zijn van 't platteland. De toestand van de industrie in Nederland zal verbeterd moeten worden. Ontginning van gronden zal werkloosheid doen verdwijnen bin nen afzienlbaren tijd, zegt de inleider. Inder daad, maar wat is afzienbare tijd? Wanneer onze arbeiders straks naar Duitsehland gaan dan wenschen wij, dat hun godsdienstig-zede lijke belangen geen schade lijden. Maar wan neer arbeiders op het platteland armoe lijden, Is dit ook ten nadeele van hun godsdienstig- zedelijke belangen. Elkeen, die invloed heeft, zal dezen moeten gebruiken om werkloosheid op het platteland, welke dezen winter enorm zal zijn, te bestrijden. De loonen hier en daar in den landbouw, zijn 25 cent per uur en dan kunnen zij niet eens een volle week arbeiden. Spreker wensoht, dat zoo spoedig mogelijk met de ontginning van woeste gronden in Nederland zal worden begonnen, dit is ook een godsdienstig-zedelijk belang. De heer Cnosse, redacteur van „De Stan daard", verheugt zich erover, dat het vraag stuk nu eens niet uit louter economisch oog punt wordt behandeld, maar den mensch be schouwt als zedelijk-godsdieustig wezen. Het rendement van de ontginningen en ver beteringen moeten binnen afzienbaren tijd ook aanwezig zijn. Spreker denkt hierbij aan de Zuiderzee. Daarom is ook het emigratievraag- stuk op het oogenblik nog wel onze belang stelling waard, om een deel van onze bevol king tot een zedelijken toestand te brengen. Ook naar spr.'s meening gaat het geestelijke voorop in het emigratie-vraagstuk, maar spr. meent dat door den praeadviseur te veel uit het oog wordt verloren, dat degenen, die emi- greeren, niet de economisch het meest zwak ken zijn. Maar zij moeten overtuigd en door drongen zijn van Gods bevel om de wereld te bebouwen. Voor zulk een bevel is helaas maai' al te veel een dwang noodig. De heer mr. van Lier bestrijdt dat er hier geen emigratie-vraagstuk meer zou zijn, als alle woeste gronden in Nederland in cultuur zouden zijn gebracht. Velen zitten veel beter op een vruchtbare farm in Canada dan hier op een mager stuk grond, waar zij geen behoorlijk bestaan vinden. De heer van Ark, vertegenwoordiger van de Canada Pacific, zegt dat hij ervaringen heeft als emigrant. Spr. meent, dat de mensehen, die hier geen behoorlijk bestaan kunnen vin den geleid moeten worden naar den vreemde om zich daar een behoorlijk bestaan te veT- Werven. De Kerk moet het middelpunt, het anker voor den emigrant blijven, anders wordt hij door het verlangen naar dollarwinst zoodanig bevangen, dat er van zijn huisgezin en van de opvoeding der kinderen niets terecht komt. Rector van Kessel beschouwt de toe standen in Noord-Brabant, welke hij sinds 40 jaren van nabij kent. De grondbezitters in Brabant, meent spr., trekken vaak meer voordeel uit hun grond dan waarop zij recht hebben. Dan komt er nog bij, dat er aan verbetering van vele gronden in Brabant niets gedaan wordt. De grondbezitters doen bijvoorbeeld niets om hun gronden watervrij te maken, wat toch hun sociale plicht zou zijn. Zij wil len van den grond halen, wat er van te halen is, en bovendien nog het dagelijksch brood van den arbeider. Het pachtvraagstuk staat in nauw verband met het emigratie-vraagstuk. Zoolang eT gee-u afdoende oplossing van het pachtvraagstuk is bereikt en geen goede verhouding tusschen paohter en verpachter is tot stand gebracht, zal het emigratie-vraagstuk ook geen bevredi gende oplossing kunnen vinden. Na de pauze was het woord aan den heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R.K. Werklie denverbond, die bezwaar maakte tegen afschaf fing van het pasvisum, waardoor vele buiten- landsche arbeiders gemakkelijk naar hier komen, die hier een werkkring vinden. Terwijl zij aldus de werkgelegenheid voor Nederland- sche arbeiders vermindert, geeft de Regeering millioenen uit om de werkloosheid te bestrijden. De Regeering steunt de emigratie door subsi dies, waardoor zij erkent, dat er hier een te kort is aan werkgelegenheid. Deze houding van de Regeering noemt spr. inconsequent. De Weleerw. heer ir. Bemelmans meende, dat de mogelijkheid om woeste gronden produc tief te maken de eerste jaren niet volkomen realiseerbaar is. Er zijn niet alleen pachtboeren, maar ook vele eigen boeren, die nog geen baten trekken naar de mate van hun zwaren arbeid. Intensiveering van den landbouw kan verbete ring brengen, maar ons land staat reeds aan de spit® ran intensiveering en verdere inten siveering gaat slechte langzaam. Voorts ia Intensiveering niet 3teed« rational!- setring. Intensiveering is natuurlijk op zich zelf heel goed, maar daarnaast 1» noodig een goed. gelelde emigratie. Ecu antwoord De heer ir. Bongaerts beantwoordde de ver schillende debaters. Met opzet heeft spr. zijn inleiding zeer aan den optimistischeu kant ge houden, want te veel heerscht het pessimisme, dat alleen in emigratie ons heil zou liggen. De maatregelen, welke men kan nemen naast de hand in eigen boezem steken, wenscht spr. niet uit het oog te verliezen, maar spr. heeft zich tot de enkele door hem behandelde punten willen beperken. Ook de ethische en godsdien stige beweegredenen, welke voor emigratie kunnen gelden, erkent spr. ten volle. Den heer Loerakker antwoordt spr. d.-.t dezen winter wordt doorgegaan met wat is begon nen op het gebied van landcultiveering. Spr zou willen adviseeren allereerst de werk loosheid op het platteland iu den zomer op te heffen. De werkloosheid, op het platteland in den winter is meer te beschouwen als seizoen werkloosheid, waartegen uit den aard der zaak niet veel te doen is. Het zijn inderdaad niet de meest economisch zwakken, die emigreeren, zooals de heer Cnosse opmerkte, maar voor hen moeten wij niet in de eerste plaats zorgen, wel echter voor hen, die zouden wenschen te emigreeren uit econo mische noodzaak. Deze laatste categorie had spr. in zijn inleiding dan ook voornamelijk op het oog. Dat er te veel tegen emigratie wordt ge waarschuwd, zooals de heer v. Ark opmerkte, kan spr. goeddeels onderschrijven, ofschoon er landen zijn, waar het in het belang van de emigranten is hen daartegen te waar schuwen. Op andere landen, zooals Canada, kunnen wij gerust de aandacht der emigranten vestigen, maar vooral en op de eerste plaats is emigratie aan te bevelen naar onze koloniën. Den Weleerw. heer Ir. Bemelmans spreekt inleider raiet tegen, maar hij vraagt hem al leen, of alles wel gedaan is op het gebied van intensiveering. Spr. wijst er op, dat ondanks het accres der bevolking toet aantal werkloozen in ons land ongeveer constant blijft en dat arbeiders, die naar elders waren getrokken, weer terugko men. Dit werpt op het emiigratie-ivraagistiuk wel een bijzonder licht en men kan er uit con- cludeeren, dat de werkgelegenheid hier te lande reeds vermeerdert. Het uittrekken uit het vaderland is een ver- lies voor het land. Het kan in een winst ver- keeren, wanneer de economische relaties tus schen moederland en emigranten behouden Wijven. Na een dankwoord aan ir. Bongaerts ver leende de voorzitter hJeit woord aan den twee den inleider, den hoogeerw. heer prof. J. D. J. Aengenent, hoogleeraar aan het Groot-Semi narie Warmomnd, wiens prae-advie3 ook al eerder in ons blad is vermeld. Allereerst sprak Reverend Father K. E. Morrow uit Canada. Father Morrow stelde zich aan de aanwezigen voor als de voorzitter van The Catholic Settle ment Association in Canada en als speciale af gevaardigde van den aartsbisschop van Toronto. In Toronto, aldus spr., hebben wij een katho lieke organisatie voor de immigranten, waar aan verschillende ordes-geestelijken verbonden zijn. Doel is op de eerste plaats zorg voor geestelijke belangen der immigranten. Behalve kerken hebben wij in deze organisatie katho lieke scholen, waarin de kinderen behalve ge woon onderwijs ook godsdienstonderwijs ont vangen. Er zijn hoogere en lagere colleges op deze school. Onze organisatie streeft zoo veel mogelijk naar kolonisatie, zooals de naam ook aan duidt. Vervolgens wees spr. op de materieele zijde van de immigratie. Gewoonlijk wordt het ge mengd bedrijf toegepast. Spr, zet uiteen de vooruitzichten, welke immigranten in Canada hebben en heldert eenige misverstanden op, welke omtrent immigratie in Canada zijn ont staan. De prijs van een farm is ongeveer 500 dollar en de organisatie zal zorgen, dat men waar voor zijn geld krijgt. Spr. is naar Holland gekomen om een Hol- landsohen priester te zoeken, die de geeste lijke zorg voor de Katholieke Hollandsche immigranten in Canada op zich lean nemen. Reetor Kok wilde ook de aandacht van de R. K. Emigrat ie-vereen iging vestigen op de emigratie van het platteland naar de groote steden en daarvoor haar zorg vragen, Hierna sprak de voorzitter een slotwoord. Hij sprak zijn vreugde uit om het vele vrucht bare werk, dat gedaan is en vastgelegd kon worden in een prachtig resultaat; een ver helderd inzicht in het veel omvattende, zeer gecompliceerde emigratievraagstuk. Dan uitte spr. nog een paar wenschen, aangaande de emigratie zelf. Op de eerste plaats den wensch, dat er spoedig lcome een nieuwe Wet op de landverhuizing. De behoefte hieraan is groot, zeer groot. Om ve lerlei redenen. Iemand, die door economischen nood gedwongen zijn vaderland verlaat om elders, in een vreemd land een eigen haard te gaan stichten, een nieuwe toekomst op te bouwen voor zich en zijn nakomelingen, ver dient onze tegemoetkomende sympathie en onze belanglooze hulp. Hij mag niet gebruikt worden om allereerst de belangen van anderen te dienen. De tweede wensch sluit zich aan bij de 5de conclusie van prof. Aengenent: dat er in de voornaamste landen van immigrantie, die nog voor ons openstaan( speciaal Canada en Aus tralië) spoedig katholieke Nederlandsehe kolo nies. mogen komen, centra, die tal van Katho lieke Nederlandsehe gezinnen blijvend en een nog grooter aantal tijdelijk, als doorgangs-ko- lonie, zullen kunnen opnemen. Het bezit van dergelijke Katholieke centra, aan het hoofd waarvan een liefst Nederlandsch Katholiek priester moet staan, lijkt spr. van het hoogste belang, ja noodzakelijk om de godsdienstig- zedelijke belangen onzer katholieke Nederland sehe emigranten volkomen veilig te stellen. Met deze centra zou onze R. K. Emigratie- Vereeniging in eng contact moeten staan. Hierna sloot spr. het congres met den Chris- telijken groet v A .-rit A A A A Arbeid, Handel en Nijverheid. MEMORIE VAN ANTWOORD. Arbeidswet. Verdere geleidelijke invoering der Arbeids wet acht ook de Minister gewensebt en hij ver trouwt, dat de bepalingen dier wet omtrent arheids- en rusttijden op 1 Januari 1929 zoo wol voor het winkelpersoneel als voor het personeel ran verplegings-inrichtingen in wer king zullen kunnen trede Een ontwerp-Winkelslultingswetdat met het Werktijdenbesluit voor winkels en een ont werp tot wijziging der Arbeidswet, dat met het Verplegingsbesluit verband houdt, zullen, binnenkort bij de Staten Generaal aanhangig worden gemaakt. Overwerkvergunningen. De Minister is niet vau opvatting, dat da huidige toestand der nijverheid en de daar mede gepaard gaande werkloosheid uitsluitend of in hoofdzaak ls terug te brengen tot een kwestie van prijzen, noch dat hij de prijs vorming de loonen allesbeslissend zijn. Een regeling betreffende het toekennen vau een wekelijkschen rustdag aan toonkunste naars is in voorbereiding. Het door verscheidene leden voorgestane denkbeeld om over te gaan tot oprichting van Regeeringswege van een bureau, dat de Rijks bemiddelaars op de hoogte zou moeten stellen van dreigende conflicten vindt bij den Minister geen weerklan' Sociale verzekering Zoodra genoeg zekerheid bestaat, dat de be handeling met de ziektewet met de Stateu- Generaal vciortgang zal hebben en dus het ter. handnemen van de unificatie der sociale verze kering niet de invoering der ziektewet zal ver tragen, kan de werkzaamheid voor de unifi catie der verzekeringen meer op den voorgrond komen. Een voorstel tot verhooging van de leeftijds grens voor de Invaliditeitswet van 35 jaar, neergelegd dn art. 33 der wet, is van den Mi nister niet te verwachten. Een wetsontwerp tot wijziging der Ouder domswet 1919, waardoor het mogelijk zal wor den restitutie te verleenen bij overlijden van den verzekerde vóór den pensioengerechtig den leeftijd van het grootste deel der betaalde premiën, is inmiddels aan den Hoogen Raad van Arbeid ten advieze gezonden. Aan den geuiten aandrang, strekkende tot Invoering van een weduwe- en weezenrente, kan de Minister tot zijn leedwezen op grond van de hem door verschillende verzekerings deskundigen u it gebrachte adviezen geen gevolg geven. Klompen-industrie. j Bij het voorstel om ten bate d :r noodlijdend^ klompenindustrie eeu bedrag van 4000 tod te staan is uiteraard vau de overweging uit gegaan, dat getracht moet woi ten met zoo weinig mogelijk kosten iets te bereiken. Kon. Hollandsche Lloyc' Tot dusverre zijn uit 's Rijks schatkist aan den N.V. Koninklijke Hollandsche Lloyd 1105 geen kas voorschotten verleend. Woningpolitiek. Dat uitsluitend het particulier initiatief iu de behoefte aan woningen voor normale arbei ders moet voorzien, is niet de meening van den Minister. Wel echter zal moeten worden gewaakt, dat na den volslagen stilstand in het particuliere bouwbedrijf en na de met veel moeite verkregen opleving niet opnieuw do particuliere bouwnijverheid op dit terrein tot stilstand wordt gebracht. Een streven om de houwvereenigingen tot vendcre u ifbrefid ing barer wcrfkzaamtoetid in staat te stellen, mag in de huidige omstandig heden niet norm zijn voor het beleid van do regeering ten aanzien van de volkshuisvesting. Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. De vraag, hoe tot verlenging van de uitkee- ringstermijnen der werkloozenkassen te komen en daardoor de verzekering meer aan haar doel te doen beantwoorden, heeft den Minister juist de laatste maanden voortdurend bezig gehouden. Wat aangaat de vraag inzake overheidsper soneel deelt de Minister mede, dat besloten is, tot instelling van een commissie, die zal heb ben te onderzoeken of een afzonderlijke werk loosheidsverzekering voor op contract aange steld Overheidspersoneel wenschelijk en mo gelijk is. Een voor-ontwerp tot wettelijke regeling der arbeidsbemiddeling is aanhangig bij den Hoo gen Raad van Arbeid, de Minister hoopt in staat te zijn in dit zittingsjaar het betreffende wetsontwerp bij de Kamer in te dienen. WETSONTWERPEN IN DE AFPEELINGEN De keramiek De vaccinatie In de Tweede-Kamer-zitting van gisteren werd besloten, Vrijdag in de afdeelingen te onderzoeken het wetsontwerp tot tijdelijke verhoogirig van invoerrechten op keramische artikelen en het ingediende vaccinatie-ont werp. t SNELLER VERBINDING MET INDIë, 1 Teneinde de snelheid van de „J. P. Coen"- en de „Joh. de Witt" op te voeren, om daar door ,in de gelegenheid te zijn, den aankomst- dag te Tandjong-Priok voor het volgend jaar op Zaterdag te stellen, zal de „J. P. Goen" naar wij in de Indische bladen lezen, 11a binnen komst te Amsterdam op 19 November a.s. 73 dagen en de „Joh. de Witt" na binnenkomst te Amsterdam op 14 Jan. a.s., 59 dagen worden binnen gehouden, voor het aanbrengen vau verbeteringen ln de machinekamer. Commentaar overbodig. Dat het communistisch orgaan tot heel wat ia staat is, blijkt ook al uit het stuk over Theresia Neumann, waarop gisteren reeds in ons blad gewezen werd. De „onthullingen" van het blad waren ver taald uit het DuMsch maar de Duitsche ge gevens waren weer „verwerkt" en zoo ver- moffeld, dat een weerlegging weer opnieuw kon beginnen. Zoo had de Katholieken-hatende roode pers in Duitsehland beweerd, dat Theresia te Bamberg moeder zou zijn geworden; uit de registers van den burgertijken stand te Bam berg werd de leugen natuurlijk dadelijk ach terhaald. De „Tribune" maakt er nu van, dat het kind „werd ondergebracht in het klooster der tJrsulinen te Bamberg". Als er •te Bamberg Ursulinen zijn, dan voelt men met de klompen, dat het kind bij haar niet zou worden opgenomen. Terwijl, zoover wij weten, geen enkel deskundig bezoeker aan de goede trouw van Theresia twijfelt, spreekt de „Tri bune" doodbedaard van „de bedriegerij van het meisje" en de klap. op den vuurpijl is wel, dat het communistisch blad zijn laster als aannemelijk voorstelt op grond van het fcitdat de kerkelijke overheid ge vraagd heeft, de bezoeken bij Theresia te staken Hoe moet men het zulken falsarissen en godsdiensthaters toch naar den zin maken en zou het niet mogelijk zijn deze drukkende lasteraars eens bij den kraag te vatten In Rusland hadden zij al lang den kogel gehad EEN ONDERZOEK TE ENKHUIZEN Maar ook bij de andere gemeentebedrijven B. en W. der gemeente Enkhuizen hebben besloten een onderzoek im te stellen naar den ■gang van zaken bij de gemeentelijke liehtbe- drijven, afdeeling gas, doch dit onderzoek tevens te doen plaats hebben hij de overige ge meentelijke bedrijven. RAADSDISCUSIES TE LOCHEM Op verzoek der sociaal-democratische fractie was een spoedeischende vergadering belegd van den gemeenteraad van Lochem naar aanleiding van een ingezonden stuk in het „Deventei Dag blad" van den heer Van der Stel, waarin het wenschelijk werd genoemd, ook te Lochem een onderzoek In te stellen naar de gasfabriek. De voorzitter deelde volgens het „Hbd." mede, dat naar aanleiding van dat stuk door B. en W. reeds een onderzoek was ingesteld en dat door hen de zaak ernstig en langdurig is besproken. B. en W. zijn van meening, dat de persoon \an der Stel geen vertrouwen inboezemt, dat er geen werkelijke aanklac-ht is gedaan, dat Van der Stel zich niet heeft gewend tot B. en W. of tot den burgemeester als hulpofficier van justitie, noch tot den raad, maar zich bepaald heeft tot verdachtmaking van een der beste ambtenaren, een ijverig en kundig man. Spr. had een officieel bezoek gebracht aan den officier van justitie te Utrecht, die zeide, dat er geen enkel blijk was, dat een ambtenaar 'uit Lochem zich schuldig heeft gemaakt aan het aannemen van giften. B. en W. achten der halve een commissie van onderzoek niet noodig. Mocht de raad dit echter wel noodig vinden, dan zou spr. dat wenschen op te dragen aan het financieel bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten. De heer Beumkes verklaarde, dat niemaud van de sociaal-democratische fractie den direc teur der gasfabriek schuldig acht. De heer Franken noemde het een pijnlijke bespreking over iemand, die algemeen hoog Wordt geacht en dat ter wille van een persoon, die zelf niet deugt. Toch wenscht spr. een on derzoek voor de eer van den heer Houwing. De voorzitter wilde met een persoon als de heer Van der Stel, iemand die dergelijke ellen dige praktijken uitoefent, niets te doen hebben. Ten slotte werd zonder hoofdelijke stemming besloten een onderzoek te doen instellen. Het voorstel-Beumkes, on in de plaats van den heer Van der Stel, diens raadsman mr. Nöthorn te Zutphen in de commis. ie te benoemen, werd heet 7 tegen 4 soc. dem. stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. om het onderzoek ®P te dragen aan het financieel bureau van de Ter. voor Ned. gemeenten werd daarop z. h. s. Aangenomen. OPENINGSWOORD VAN DEN VOORZITTER. De voorzitter ving zijn openingsrede aan met 'n uiteenzetting te geven van 't ontstaan, het karakter en het doel der R. K. Emigratie-Ver- eeniging. Na haar stichting is de vereeniging onmiddel lijk begonnen met de uitvoering haver taak. Allereerst werd, zeide spr., in overleg getreden met de beide hier te lande bestaande semi- officieele lichamen, belast met de behartiging van de economische belangen der Nederlaud- sche emigranten: de Nederlandsehe vereeni ging ..Landverhuizing" en de Emigratie Cen trale Holland. De besprekingen voerden tot ai- geheeie overeenstemming en sindsdien bestaat er tusschen deze lichamen en onze vereeniging aldus spr. een in alle opzichten prettige samen werking, gebaseerd op een gezonde taakverdae- ling en een wederzijdsch vertrouwen. De vereeniging trok ook zelf op kondschap uit en trad in briefwisseling met de kerkelijke autoriteiten in de belangrijkste gebieden van immigratie om zelf de noodige inlichtingen ter beschikking te krijgen ter voorlichting en bij stand der Katholieke Nederlandsehe emigran ten ten opzichte hunner godsdienstig-zedelijke belangen. En thans, zoo vervolgde spr., komt dan onze R. K. Emigratie-vereeuiging voor het eerst in het openbaar uit met dit R. IC. Emigranten- Congres. Dit congres is volgens spr. belegd om te too- nen hoe uiterst belangrijk wij het emigratie- vraagstuk achten, omdat aldus spr. zooals prof. Gerard Brom ons schreef, toen hij ons tot zijn groot leedwezen zijne verhindering om dit congres bij te komen wonen, berichtte: „omdat geen kwestie dringender om behande ling vraagt dan deze voor ons volk en ons ge loof zoo beslissende probleemstelling" en ten slotte, omdat het een vraagstuk geldt, waarhij heel ons volk betrokken is, zoodat dit ook het recht heeft de meening van een zoo belangrijk volksdeel als het Katholieke te kennen en den plicht om er rekening mee te houden. Waarom ging spr. dan voort, wordt een R.K. Emigratie-Congres gehouden. Omdat het emigratie-vraagstuk voor ons. katholieken, nog een anderen kant heeft dan den louter-economischen. Een emigrant bezit evenzeer een onsterfelijke ziel als de thuisblij ver en daarom is er van ons, katholieken, geen bevordering van, geen medewerking aan,, zelfs geen toelating van emigratie te verwachten, indien niet vooraf vast staat, dat de godsdien stig zedelijke belangen der emigranten evenzeer als de economische veilig gesteld zijn. Ziju echter de godsdienstig-zedelijke belangen der emigranten gewaarborgd, dan zien wij, katho lieken, zóóvelen als ter verlichting van den be volkingsdruk in 't vaderland noodig is, zelfs tot zekere hoogte gaarne wegtrekken, ómdat wij ze dan beveiligd weten tegen schrikkelijke gevaren, die hen anders thuis zouden blijven bedreigen. Immers, al is het wegens het ont breken van statistische gegevens niet te be wijzen, toch staat het voor spr. vast, dat er on der de katholieken, die naar vreemde landen trekken, niet zooveel afval voorkomt als onder de katholieken^' die van het platteland komend zich genoodzaakt zien om den broode zich iu de steden vestigen. Maar er is nog meer, vervolgde spr. Het doen uitzwermen van Katholieken naar vreemds landen heeft op zich zelf beschouwd voor ons ook een groote bekoring, omdat het een middel kan wezen van wereld-apostolaat. De uitbrei ding van het Godsrijk op aarde is ons opgedra gen, ons, Katholieken, van het oogenblik af dat Christus Zijne leerlingen uitzond met dé dringende woorden: „Gaat en onderwijst alle volken" en blijft ons ten plicht tot aan het einde der wereld. Een goed geleide emigratie van Katholieken kan ook met volledige waarborging van de economische belangen der emigranten aan dit doel zeer wel dienstbaar worden gemaakt. Dan verklaarde spr. dit congres dat wij, al dus .spr. stellen onder bescherming van Chris tus-Koning, geopend. SCHRIJVEN VAN Z. EM. KARDINAAL VAN ROSSUM. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur aan Zijn Em. Kardinaal van Rossum 'n pro gramma van het congres heeft gezonden, waarop het volgende schrijven van Zijn Emi nentie werd ontvangen: o m e, Paleis der Propaganda, 8 November 1927. Aan het Bestuur der R.K. Emigratie- Vereeniging te 's-Graveahage. Mijne Heeren, Het Congres, dat Uwe Vereeniging binnen enkele dagen te 's-Gravenhage zal houden, heeft al Onze aandacht. Het geldt toch een der gewichtigste problemen van het hedendaagsche maatschappelijk leven, een probleem, dat op verschillende wijzen ook de godsdienstige be langen der Katholieke bevolking raakt. Heeft men in het verleden niet voldoende de ontwik keling der emigratie met sociale en religieuze voorzorgen gevolgd, dan is het meer dan tijd, het verzuimde in te halen en voor de toekomst

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5