Voor St. Nicolaas KABOUTER MERCURIUS DONDERDAG 17 NOVEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 HET DEPARTEMENT SCHIEDAM DER MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID EN HANDEL OVER ANNEXATIE. HET RAPPORT VAN DE SUB-COMMISSIE TERZAKE HET ONDERWIJS RUIME KEUZE VULPENHOUDERS LUXE POST GEZELSCHAPSSPELEN DIEFSTAL WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG SUISSE-BEKERWEDSTRIJD TENTOONSTELLING R. K. JEUGDLECTUUR fioofdstuk III, par. I. Openbare veiligheid Wet voldoening mag worden geconstateerd, dat de politiedienst dank zij den ijver van het corps hier ter stede goed functionneert. Echter kan, na tengevolge van de bezuiniging destijds de vacatures van één hoofdagent en yan twee agenten niet zijn vervuld, het toezicht niet meer voldoende worden uitgeoefend, te min der waar de stad zich zoo zeer uitbreidt en geheel nieuwe woonwijken zijn ontstaan. Wil men verbetering in dezen toestand brengen, dan is aanvulling, althans van de laatstgenoem de twee vacatures, een dringesnd vereischte. Dit zal dan ook aan het toezicht in de buiten wijken ten goede kunnen komen, zoodat dan tevens aan de door verschillende leden daar over gemaakte opmerkingen wordt tegemoet gekomen. Wij moeten echter hierbij opmerken, dat ver sterking van het corps met eenige agenten niet zal kunnen leiden tot meerdere Zondagsrust voor het personeel, voor welk doel een aanmer kelijk grooter getal noodig zou zijn. Wij willen er nogmaals op wijzen, dat de sterkte van ons politiepersoneel in vergelijking met andere gemeenten gering is. In verband met het een en ander ligt het in het voornemen van den burgemeester te bevor deren, dat bij Uw Raad een voorstel wordt inge diend tot het beschikbaar stellen van de noodige gelden voor de aanstelling van twee agenten. Het al of niet toelaten van de schepelingen tot de scheepswerven behoort niet tot de be voegdheid der politie, zoodat niet kan worden belet, dat dezen in den nac'ht terugkeeren naar hun schepen, welke vaak vroeg in den ochtend moeten vertrekken. Een lid meent, dat de politie te veel let op kleine zaken. Dit lid bedenke evenwel, dat het bij een deel van de politietaak, met name bij de handhaving der politieverordeningen wel eens voorkomt, dat het gaat over een onderwerp, oogenschijniijk van niet zoo groot belang. Dat hierbij eenige soepelheid in acht dient te wor de» genomen, wordt toegegeven, dit neemt ech ter niet weg, dat op de naleving van eenmaal vastgestelde bepalingen behoorlijk toezicht moet worden gehouden, hetgeen terecht door een an der 5M naar voren wordt gebracht. Aan de rijsnelheid van motorvijtuigen wordt voortdurend aandacht gewijd, niettegenstaande hiervoor veel personeel en tijd is verelscht. Het motorrijwiel der politie verricht daarbij mede uitstekende diensten. De thans geldende regeling, betreffende de maximumsnelheid van 19 K.M. voor de bruggen wordt door de nieuwe motor- en rijwielwet ge wijzigd. Echter zal zorg wordeu gedragen, dat rooj' bruggen ee® bijzondere maxiaramusnelheid blijft voorgeschreven. Subsidie aan de vereeniging „De Sëhiedam- sehe burgerwacht". De burgerwacht heeft nog alle reden van bestaan. Een organisatie, die ten doel heeft orde en veiligheid ia de gemeente te bevorderen, behoort te worden gesteund. De vraag van een Hd, of onze brandweer wel behoorlijk is georganiseerd, heel't ons zeer ver wonderd. Wij meenen dat in onze gemeente da algemeens overtuiging leeft, dat onze brand weer uitstekend functionneert. Hoewel het natuurlijk ten allen tijde ook liier gewenscht blijft, dat, wanneer er bepaalde ge breken of tekortkomingen zijn, daarop de vinger wordt gelegd, is hef uitspreken van dergelijken algemeenen twijfel zeer te betreuren omdat daardoor ten aanzien van het beste corps on gerustheid kan worden gewekt onder de bur gerij ea de goede geest' onder het personeel kan worden bedorven. Het is niet mogelijk de assurantiemaatschap pijen in de kosten van de brandweer te doen bijdragen. Dit jaar werd naar aanleiding van een ver zoek van den Commissaris van FoWfie beslo ten, de ongeveer 400 lantaarns, die voorheen om 12.80 uur des naehts werden gedoofd, den geheelen nacht door te laten branden; hier door werden de kosten voor verlichting aan merkelijk hooger. Bovendien worden er door uitbreiding van de sstad steeds meer lantaarns bijgeplaatst, en is men dit jaar begonnen met de lantaarnpalen en lantaarns te schilderen, welk onderhoudwerk het volgend jaar moet worden voortgezet. Kosten van den schoolartsen dienst. Wanneer de aangelegenheid van de verpleegster, die den schoolarts zal bijstaan is geregeld, zullen zonder bezwaar de gelden daarvoor door af- en overschrijving kunnen worden gevonden. Kosten voor bestrijding van de tubereulose. Voor de jaren 1926 en 19Z7 werd een extra subsidie toegekend ten bedrage van 1000 in verband met het aantal patiënten, welke lan ger in sanatoria moesten worden verpleegd dan waarop oorspronkelijk was gerekend. Het cijfer uitgetrokken voor het jaar 192S is hetzelfde bedrag dat vóór 1926 jaarlijks aan de Vereeniging werd uitgekeerd. De bezwaren, die uit de huisindustrie van het erwtenlezen kunnen voortvloeien, zullen door ons worden onderzocht. Onderhoud voor straten en pleinen. Afslui ting van den Korten Achterweg tusschen Nleuwstraat en Langen Achterweg voor zwaar vervoer is niet raadzaam, o.a. omdat dan de Hoogstraat meer belast zal worden. De afslui ting van het straatgedeelte tusschen de Laan en den Langen Achterweg zal onder de oogen %'orden gezien. Het berijden van de Hoogstraat in slechts één richting is reeds overwogen, maar verwor pen omdat geen voldoende parallelwegen aan wezig zijn en men dus te veel zon moeten om rijden. Wanneer men de opmerkingen van eenige leden leest, zou men den indruk krijgen, dat het asphalteeren der straten reeds een uitge maakte zaak zou zijn Zoo licht moet men over deze zaak echter niet denken, daar daaraan groote kosten zijn verbonden en wil men de financieel in evenwicht houden, voorzichtig heid geboden is. In deze begfooting zijn daar voor geen gelden uitgetrokken. Wij mogen er aan herinneren, dat van de Hoogstraat, die ontegenzeggelijk het eerst in aanmerking zou komen, nog pas onlangs de bestrating is ver nieuwd. In geen geval zai de straat loopende vanaf de Nieuwe Koemarktbrug naar de Lange Kieuwstraat moeten worden geasphalteerd, omdat in de helling een keibestrating beter op haar plaats is. De verdere plannen voor de omgeving van fie Koemarkt, hebben gewacht op de voltooiing de brug. Nu deze weldra geopend zal gorden, zullen ook nieuwe voorstellen spoe- 'tiS worden voorgelegd. Als wij het wel begrijpen, heeft de vraag ten aanzien van de Damlaan niet betrekking op dezen weg zelf, doch op de wegen In de omge ving, die inderdaad slecht zij» te noemen. Men heeft verbetering te brengen, doch wegens ge brek aan medewerking van de betrokkenen steeds tevergeefs. Het rooien van boomen op de Nieuwe Ha ven tusschen Hagastraat en Willemskade kun nen wij, in een tijd, waarin reeds zooveel hoo rnen door de iepziekte verdwenen, niet voor stellen, temeer omdat wij van dien maatregel geen verbetering verwachten maar eer een verslechtering voor wielrijders en voetgangers. Onderhoud en bediening van klokken, uur werken, speelwerken en dergelijke. Het is ons een genoegen te mogen ervaren, dat er meer belangstelling ontstaat in de bij uitstek Ne- derlandsche betaardkuast. Voorloopig willen ■wij voorstellen een verhooging van den post, waaruit het bespelen betaald wordt, om meer daarvan te kunnen laten genieten. De post ware in verband hiermede te verhoogen met 150. s Vergoeding aan schoolbesturen als bedoeld in artikel 100, der L. O. wet 1920. Bij het opmaken van de begrooting was het niet mogelijk een bedrag voor boventallige onder wijzers bij het b ij zon d e r-o n-d e r w ijs uit te trekken. Vergoeding aau de vereeniging „De Am bachtsschool voor Schiedam en Omstreken", Wij moeten opmerken, dat het houden van tentoonstellingen op Zondag door de Am bachtsschool «en zaak van die vereertiging is, die buiten de bemoeiingen van uwen Raad en ons College staat. Kosten van het Stedelijk Muziekkorps. Wij v/stardeeren met het lid hier aan het woord, de praestaties van de verschillende muziek- vereen igingen, doch meenen, dat daaronder het Stedelijk Muziekkorps niet kan worden gemist. Het is de overtuiging van de meerderheid van ons ooliege, dat met het oog op de verschillende richtingen in de maatschappij aanwezig, de overheid ten aanzien vasi de uitvoeringen op Zondag niet een exclusief standpunt mag innemen. Uitoefening van controle op de ecfetheid van Sehie-Jamsehe jenever. Waar men nu eenmaal het et ik et te heeft ingevoerd, is het met het oog op de belangen van hen, die dit in den handel hebben gebracht, zeer be zwaarlijk daarmede op te houden. Afzonderlijke bcdrij ven Grondbedrijf. De werken, die voor hat be drijf worden uitgevoerd, worden ate regel aanbesteed. Een uitzondering' woTdt gemaakt voor het et raat werk, dat altijd in eigen beheer ge schiedt en in den laatste® tijd ook wel eens voor rioleeriugsverken, ter bespoediging van de uitvoering- ea ter voorkoming van onge noegen met de ondernemers van de vele bouwwerken, waartussehen de werkzaam heden moeten plaats vinden. Gasfabriek. Nu er .overeenstemming is ver kregen met de betrokken giisfititerspatroons, die zich zonder uitzonderling met de door ons getroffen regeling kunnen vereenlgen, zijn de bezwaren, waarop de vraag betrek king ha«i konten te ver vallen. Wrmingbodriji Wat betreft de woningen aan den Parallelweg, moet worden mede gedeeld, dat inderdaad, gezien het groote aanbod van woningen hier tor stede, het aantal ledig staande woningen toeneemt. In de Commissie voor den Gemee.nteli.iken Woningdienst worden plannen beraamd om hieraan of door verlaging der huren, of door andere maatregelen paal en perk te stellen. Gemeentewerken. Wat met de oude Koe marktbrug zal gebeuren ia nog niet vast gesteld. De onderbouw z-al moeten worden opgeruimd, waarvoor de plannen klaar lig gen. De bovenbouw is misschien elders te gebruiken. Ook hiervoor zijn enkele denk beelden nader uitgewerkt. Ziekenhuis. Wat betreft de vragen gesteld, betreffende het vervoer van zieken per auto moge allereerst worden ver-wezen naar het uitvoerig autwoord, dat wij het vorig jaar hieromtrent gaven. Overigens wijzen wij ei' op, dat de exploi tatie van -een eigen ziekenauto zeer kostbaar is, terwijl daaraan ook weinig behoefte be staat, nu immers een particuliere ziekenauto iu de gemeente aanwezig is, waarbij een billijk tarief wordt toegepast. Het ziekenhuis beschikt over een uit stekende rijwielbrancard; de patiënten voor wie dit vervoermiddel met het oog op hun toestand niet geschikt zou zijn, kunnen als dan van den particulieren ziekenauto gebruik maken, zoo noodig met tegemoetkoming in de kosten bij gebleken onvermogen. DRUKKERIJ EN KANTOORBOEKHANDEL LANGE HAVEN 77 hoek BRANDERSTEEG SCHIEDAM. Reel. 795S 20 TRIBUUM PATRONAATSLEÖfüN EN ST. JOZEFGEZELLEN We herinneren er even aan, dat hedenavond in de Gorzenkerk een triduum zal beginnen voor de patronaten en St. Jozefgezelleuveree- nigiugen. De patronaatsjongens gelieven om 7 uur in de kerk aanwezig te zijn; de St. Jozefgezel len om 8 uur. De ouders zullen hun jongens wel willen aansporen de oefeningen trouw mede te maken. Ten nadeele van mej. v. d. H. aau de Geer- vlietsehestraat is gistermorgen uit het portaal harer wouiug een cocosmat ontvreemd. De Rotterdamsclie buitenwijken Het rapport uitgebracht door de sub-com missie voor de bestudeerjng van de toestan den in de buitenwijken van Rotterdam, luidt als volgt Allereerst werd bezocht Delfshaven. De route daarheen werd genomen langs werf „Gusto", in de nabijheid waarvan heit Drie- havenplan van Rotterdam in uitvoering is, hetgeen er op wijst, hoe dicht het haven bedrijf van Rotterdam de grenzen van Schie dam is genaderd. De inbedrijf stelling van deze ba7eus zal ontegenzeggelijk met zich brengen, dat de veie daarbij te werk gestel den (voornamelijk havenarbeiders) woongele genheid in de onmiddellijke nabijheid zullen zoeken, wat hierop neerkomt, dat de be volking van Schiedam zich daardoor zal uitbreiden. Onnoodig te zeggen, dat zulks een reeks van soetale maatregelen teweeg brengt (men denke slechts aan de uitbreiding van het politiekorps, vermeerdering van het aan tal scholen, enz.), mitsdien groote kosten voor Schiedam, waartegen de mogelijke vermeer dering der belasting-opbrengst niet opweegt, te minder waar, in verband met het forensen schap, niet de volle gemeentelijke inkomsten belasting, doch slechts 2/3 daarvan, ten gun- ste der gemeenteklas komt. Denkt men daarbij nog aan het groote risico, voor een ge meente in het hebben van een groote ar beidersbevolking gelegen in tijden van werk loosheid, waar de armlastigen uitsluitend ten laste van de plaats hunner inwoning komen, -dan lijkt de conclusie niet gewaagd, dat Schiedam hiervan nadeel moet ondervinden. Hierbij ziet de commissie niet over het hoofd, dat er voor een bepaalde groep ingezetenen, speciaal winkeliers in het Zuid-Oostelijk deel van Schiedam, waar de nieuwe inwoners zich bij voorkeur zullen vestigen, wel voordeelen uit voort zullen vloeien, maar deze blijven I bestaan, of Schiedam al dan niet door Rot terdam zal geannexeerd worden. De commis sie ziet in deze dan ook een argument voor annexatie en stipt hierbij aan, dat de zooeven genoemde, in le nieuwe havens te werk gestelden daarvan slechts voordeel zullen on dervinden, waar in dat geval de door hen te betalen forensenbelasiting komt te vervallen. In Oud-Delfshaven vielen de Aelbrechtskolk, Voorhaven en de omgeving van het Piet Hein- plein op door den slechten staat van onder houd, waarin de straten verkeeren, en door de oude, verkeersbelemmerende toestanden, welke daar nog steeds gehandhaafd zijn. De wijze van uitbreiding Westwaarts en de bijna 1 voltooide nieuwe verbinding tusschen Maas en Schie wettigen echter het vermoeden, dat in de toekomst ook de noodige verbeteringen in Oud-Delfshaven zullen worden aangebracht. In Katendreeht ziet men, dat de oude toe standen geleidelijk worden opgeruimd. Een grootsch havenbedrijf is aldaar tot ontplooiing gekomen. Het oude dorp Gfearlois verkeert min of meer in een toestand van verwaarloozing. Waar tal van nieuwe gebouwen daar omheen echter verrijzen, mag verwacht worden, dat ook daar de oude toestanden geleidelijk ■zullen worden vervangen. Via den Dordtschen straatweg, die zeer slecht onderhouden is, bereikte de commissie Tuindorp-Vreewijk, waarvan de goede opzet ie te roemen. In Feijenoord valt het breed opgezette «pooi'weg-viaduct op. De Oranjeboomstraat blijkt sinds de laatste jaren sterk te zijn verbeterd. Op weg naar het Kralingsehe Veer con stateerde de commissie den slechten staat van onderhoud, waarin de Oostmaaslaaa en Nesaerdijk zich bevinden. De Nesserdijk komt de commissie voor een druk verkeer te smal voor. De uitgebreide viilabouw in Kralingen wijst er op, dat dit gedeelte van Rotter dam een aantrekkelijke woonwijk ia ge worden. In Cr-ooswijk blijken de zijstraten en verdere omgeving van de Boezemstraat zeer verzakt te zijn. Opkoop van de oude panden door de bouwers en daarop volgende nieuw bouw brengen hierin echter geleidelijk ver betering. Aan de Boezemlaan nam de commissie vervolgens in oogenschouw het nieuwe Bosch- en Parkplan, waartoe uitgestrekte terreinen zijn opgespoten. Dit PJan Djkt der commissie breed en grootsch opgezet. De directe omgeving van de Rotte is slecht onderhouden. Komt men echter verder naar het Noorden, dan ziet men groote verbete ringen. Naar HiUegersberg blijkt de weg tot aan den tol in de laatste jaren zeer verbeterd en verbreed te zijn. Indien de commissie hare bevindingen thans samenvat, dan komt zulks hierop neer: dat Rotterdam kennelijk uitbreiding naar het Westen behoeft; dat de vaak gehoorde klacht, dat Rotterdam de geannexeerde gemeenten verwaarloost, niet geheel met de werkelijkheid overeenstemt; dat die gedeelten, welke voor het verkeer enz. niet noodig zijn, weliswaar in een min der goeden staat van onderhoud worden ge- latjn dan eigenlij-k verwacht mag worden, doch dat hiertegenover toch weer verbeterin gen staan, welke een zelfstandig gebleven, kleine gemeente vermoedelijk niet, althans niet op denzelfden voet, zou hebben kunnen aanbrengen dat annexatie van Schiedam door Rotter dam naar de commissie meent te mógen aannemen dan ook zal leiden tot voor deelen, die mogelijk nadeel zeker overtreffen. Conclusie Nadat nog de meening van de directies van een aantal handelszaken is weergegeven, welke in hoofdzaak h let-dp neerkomt, dat men v.an annexatie voordeel verwacht door vermindering van belasting, vervallen der forensenbelasting, verlaging van tarieven en vervallen van dubbel havengeld, concludeert de commissie als volgt: De boven afgedrukte rapporten der sub commissies zijn, gelijk in den aanvang dezes gezegd, door de Commissie vastgesteld en overgenomen, zoodat zij de daarin vervatte ooncluaiëa geheel tott de hare gemaakt heeft. Uit de rapporten der sub-commissies dan blijkt, dat de voordeelen van een eventueele annexatie van Schiedam door Rotterdam aan merkelijk grooter zijn dan de nadeelen, waar deze bestaan. Daarbij is het complex van voordeelen, waarvan het eene nauw met het andere samenhangt, te stellen tegenover het complex van nadeelen, welke een eventueele samen smelting met Rotterdam medebrengt. Zoo zai de vermindering van belastingdruk den uittocht van ingezetenen naar elders tegengaan en de vestiging van personen en zaken bevorderen. Hierdoor zullen de grond- verkoop en de vraag naar huizen vermeer deren, waarvan weer waardestijging dier objecten het gevolg is. Het verkrijgen van hypotheken zal tengevolge daarvan verge makkelijkt worden. De forensenbelasting zal bij annexatie voor inwoners van Schiedam en Rotterdam komen te vervallen. Blijkens inlichtingen, door het Gemeentebestuur van Schiedam verstrekt, be. droeg het aantal forensen in het belasting jaar 1926-'27, hier werkende zonder in deze gemeente hoofdverblijf te hebben, 2077. Slechts een klein percentage hiervan woont niet te Rotterdam. Het aantal forensen in hetzelfde belastingjaar, hier wonende en in Rotterdam werkende, bedraagt 1486. Voor deze niet-onbe- langrijke groep van personen is annexatie dus een bijzonder voordeel. Voor den Middenstand zal naar de Com missie verwacht bij annexatie een ver betering intreden, niet alleen omdat ook zijn lasten verminderen, doch vooral omdat de vestiging van personen en zaken het aantal koopens vermeerdert en omdat de koopkracht van het publiek, mede door vermindering van lasten, grooter wordt. Voor de groote arbeidersbevolking ziet de commissie in annexatie alleen voordeelen. Spe ciaal haar treft momenteel het groote ver schil tusschen beide gemeenten in Inkomsten- en Personeele Belasting. De vestiging van nieuwe industrieën brengt voor baar weer verhoogde kans op werkgelegenheid. De Schie. damsche havenarbeiders zullen ongetwijfeld onder de Rotterdamsohe havenreserve komen te vallen. Annexatie zou wijders tot gevolg kunnen hebben meer postbestellingen, In Rotterdam zijn er tot dusver vier, in Schiedam drie. De laatste bnsllchting vindt te Rotterdam om ongeveer 11 uur n.m. plaats, in Schiedam worden de poststukken na 's avond® 9 uur op het Hoofdkantoor bezorgd, eerst den vol genden ochtend verzonden. Het telegraafkan: toor is te Schiedam tot 9 uur n,m. geopend, in Rotterdam bestaat dag en nacht gelegen- heiid tot het verzenden van telegrammen. Bij annexatie zou het havenverkeer onge twijfeld toenemen, waar in dat geval voor het aandoen van Schïedamsche en Rotter- damscke havens slechts eenmaal havengeld verschuldigd is. Toeneming van het haven- verkeer brengt weer de mogelijkheid tot spoediger spooraansluibing van de Wilhelmina- haven mede. Stelt men hiertegenover de mogelijke na deelen, aan een eventueele annexatie verbon den, dan komen hiervoor in aanmerking do op de grootere bedrijven drukkende Zakelijke Belasting en het verschil in Straat/belasting, dat echter uitsluitend voor de grootere per- ceeleu in het nadeel van Rotterdam bestaat. It at het vaak geopperde bezwaar van een eventueele verwaarloozing van Schiedam door Rotterdam betreft, in het rapport der sub commissie voor de buitenwijken van Rot- terda m,eertijds zelfstandige gemeenten, welke sub-commissie speciaal was ingesteld om de klacht, dat Rotterdam de geannexeerde ge meenten verwaarloost, te onderzoeken, komt duidelijk naar voren, dat hier en daar inder daad nog wel oude toestanden bestaan, die verbetering behoeven, doch ook, dat vrijwel overal reeds aan het opruimingswerk is be gonnen, terwijl over hetgeen door Rotterdam ter hand is genomen, niet dan met lof kan worden gesproken. Baarbij heeft de commissie als bezwaar te gen annexatie hooren noemen de mogelijk heid van aanmerkelijke stijging der huren van arbeiderswoningen. Hieromtrent heeft de commissie zieh doen voorlichten door eenige deskundigen, die door hun werkkring zoowel met de Rotterdamsche als met de Scbiedamsche woningtoestanden volkomen be kend kunnen worden geacht. Deze verklaar den eohter, dat de huren van nieuwbouw te Rotterdam vrijwel gelijk zijn aan die van den nieuwbouw te Schiedam. De vrees voor het verdwijnen van den naam „Schiedam", door de firma Hasiekainp Co. ails bezwaar tegen, de annexatie aangevoerd, acht de commissie niet gewettigd, omdat deze naam,- ter aanduiding van het betref fende stadsgedeelte, ongetwijfeld ml blijven voortbestaan, ook n a annexatie, zooals thans nog het geval is met Delfshaven, Ohiarlois, Katendreeht, Feijenoord, Kralinge®, enz. Hiermede meent de Commissie aan het eind van haar taak gekomen te zijn, dewelke zij zoo goed mogelijk en naar beste weten heeft uitgevoerd. Het spreekt vanzelf, dat dit rapport niet is te beschouwen ate een vol ledige verhandeling', waarin alle tusschen Schiedam en Rotterdam bestaande verschil punten zijn opgesomd. De Commissie heeft echter de naar haar oordeel meest be langrijke onderdeelen dezer materie bestu deerd. Tevens zij opgemerkt, dat, na de sa menstelling der rapporten, enkele dier on derdeelen wijziging hebben ondergaan, waar door de voorsprong van Rotterdam een wei- uiig verkleind is. Deze wijzigingen hebben evenwel geen verandering kunnen brengen in de conclusie der Commissie, welke aldus is samen te vatten: dat de gezamenlijke voordeelen, aan een eventueele annexatie van Schiedam door Rot terdam verbonden, de nadeelen verre over treffen. EEN GOEDE HOND STAAT VOOR GEEN SLOOT, MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEEN Verwacht wordt; zwakke tot matigen, late* toenemende O. tot Z. wind, nevelig tot betrok ken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk in het Z.W. regen, kouder in het W. en het Z. De barometer verandert weinig. Fietsers en motorrijders lichten op van 'ai avonds 4.34 tot 's morgens 6.58. Huizeen (1840 M., na 6 uur 19'50 M.)' 12.30—1.30 K.R.O.-lunohmuaie^1 J'ai un amoureux; 2 Serenade; 3 Muzik.4 Si vou3 l'avtiez compris; 5 Shepherd of the Hills 6 Pesther Walzer; 7 Berceuse; 8 Nut einen Schrift vom Weg; 9 Dream of love and you; 34 K.R.O. vrouwenuurtje; 5.306.30 Prot. uitzending; 77.30 Wendelmoetherden- king; 9.— Prot. uitzending. Sc h e ve n i ng e n-h a v e n (1950 M.) S.15 tot 5 berichten; 1212.05 zuivelber.; 1.30 tot 2.45 beuTsnoteeringen3.363.50 land- bouwber.; 3.523.57 zuivelber.; 5.305.35' zuivelber. Hilversum (1060 M.) 12.politieber.;] 12.352 luncihmuziek; 5.30—7.15 concert; 7.15; tot 7.45 cle beteekenis der bedrijfs-pluimvee houderij; 7.45 politieberichten; 8.10 Het Hellegat; S.40 kamermuziek; 10 persber.;] 10.10 kamermuziek; 10.3012 concert. Daventry al600 M.) 11.20 kwartet en disten; 12.50 orgelconcert; 1.202.20 orkest; 3.20 lezing! 3.45 concert; 3.50 lezing; 4.05 opvoering „Tbe Tempest"; 5.05 concert; 5.20 tuinbouwpraatje; 5.35 kinderuurtje; 6.20 orkest; 6.50 nieuwsbericht; 7.05 concert; 7.20 causerie; 7.35 de fuga's van Bach; 7.45 lezing; 8.05 causerie; S.20 concert; 10.25; nieuwsbericht; 10.40 lezing; 11.2012.20 dans muziek. Parijs („Radio-Paris" 1750 M.) 10.5011 concert; 12.502.10 orkest; 5.055.55 lite rair en vocaal programma; 8.5010,50 con cert. Lang en berg (469 M.) 12.30-1.50 or kest; 5.20—6.20 orkest; 7.30 „Der FreV »cbütz", opera. Daarna tot 11.20 dansmuziek! Königswusterhflusen (1250 M.) 2.2® tot 7.05 lezingen en lessen; 7.20 concert;] 9.5011.50 orkest en soli. Hamburg (395 M.) Wilh. Hanff-her- demklng; 7.20 Musica farra; 9.50 actueel uurtje. Daarna tot 11.50 dansmuziek. B r u s s e 1 (509 M.) 5.206.20 trio-con- eert; 8.3:5—10.35 „Louise", opera. Er bestand, zooals gewoonlijk, weer buiten gewoon veel belangstelling voor dezen wed strijd. Vooral echter dezen keer, daar da mogelijkheid niet was uitgesloten, dat da Suïsse-beker-wedstrijden een eind zouden nemen, wanneer Tous lef Neuf overwinnaar ■zon zijn en dan 't kleinood voor vast in de prijzeakasit dezer club zou verdwijnen. Zoo ver is 't echter, dank zij de jongere gene ratie, niet gekomen, 't „Rollend Genoegen'' wist voor dit jaar, met 't fraaie cijfer, re cordcijfer nog wel van 337, er beslag op te leggen. Spannend was de strijd om de 20 plaats tusschen „Overal Thuis" en „Noveni". 'i Verschil tusschen beide clubs bedroeg bij den laatsten worp slechts één hout. Een baan- houder wtos reeds voldoende om zeker te zijn van de 2e plaats, maar een poedel was do eind worp, zoadat „Overal Thuis" op goed- koope wijze op de 2e plaats bleef. De heer L. Witkamp toonde zich verre superieur door ae hoogste koTpswerper en om het kam pioenschap van Schiedam zich no. 1 te plaat sen met resp. 83 en 116 houten. Dit is een bijzondere prestatie, temeer daar de heer Witkamp op vreemde banen gooide. Na afloop werden door den heer H. Wil- lemse de prijzen uitgereikt. Vooml hetj „Rollend Genoegen" werd veel lof toege zwaaid met 62 behalen van den eersten prijs. De uitslagen zijn als volgt; Korpswedstrljden: le vijftallen: Rollend Genoegen 337, Overal Thuis 325, Noveni 324, Tous les Neuf 286, De Krans 278, De N. O. T. 268, Anti Poedel 256, Groot Homburg 255. 2e Vijftallen; Tous les Neuf 293, Noveni 291, Kampioenschap Schiedam: L. Witkamp 116j Dr. J. Vuyleteke 105, H. J. Soheffers Sr. 105, B. Wasman 105, J. v. Rest 104. Hoogste korpswerpers: 1 L. Witkamp 83, 2 B. v. Linge 79, 3 H. Swart 74, 4 P. Schef- ferse, 5 Basman 72. Voor 2e vijftallen; 1 H. J. Soheffers Jr. 7? De tentoonstelling van R. K. Jeugdlectuur die gedurende een week in de gymnastiekzaal der Broederschool aan de Nieuwe Haven gehou den werd is gisterenavond te 9 uur gesloten. De boeken zullen nu geëxposeerd worden iu 't gymnastieklokaal deT R.K. School aan de Dr. Schaepmanstraat (Spangen). Wij twijfelen er niet aan, of ook in Rottèrdani zal de tentoonstelling een zelfde succes hebben, als hier ter stede het geval was. DE DEMONSTR ATIED AGEN IN j MUSIS SACRUM De publieke belangstelling die gedurende den openingsmiddag niet zoo bijzonder groot was, steeg naarmate liet einde der demonstratie- dagen in „Musis Sacrum" naderde. Als laatste bijzonderheid demonstreerde dé fa. Post Co. een Oostdijk gaskachel. Deze nieuwigheid op huihoudelijk gebied, verstookt naar wij vernemen slechts een waarde van 2ys cent per uur. Toen tegen het sluitingsuur de meeste dei! aanwezigen de zaal verlieten, besteeg de vice- presidente, mevr. H. Harm, het podium, ten einde de expositieofficieel te sluiten. Namens het bestuur bracht spreekster danlt aan de standhouders voor hun aangename me dewerking gedurende deze dagen. Spr. meent te mogen zeggen, dat het doel van deze demonstratiedagen bereikt is. De leden hebben nu in werkelijkheid kennis* kunnen maken met de artikelen, die zij zooi dikwijls in de advertenties aangeboden zien. Vervolgens verklaart spreekster fl® demott* stratiedagen voor geëindigd. -ig)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2