FEUILLETON B. A. HENGST Beverstraat 63 Tele/son 63665 VRIJDAG IS NOVEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 SAMENWERKING VAN STANDS- EN VAKORGANISATIES ONGEVAL Per Lifer f 3.75 CUKSUS VOOR, 'T LEEKEN- APOSTOLAAT HAVENONGEVAL. DE KRALINGSCHE PLAS ROEIER VERDRONKEN KINDERPOST ZEGELS BEGIN VAN BRAND ROTTERDAMSCHE BILJARTBOND BURGERLIJKE STAND WEERBERICHT RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR ZATERDAG HET VADERLIJK ERFDEEL i-tefc .(Wpi'dt vervolgd.). 00!' OEN ROTTERDAMSCHEN i'OLIT1BKECHTER De jvrijs van een straatkei De 26-jarige J. P. de J- bleek.'er thans vol komen van overtuigd, dat liet niet aanging om dc Gemeente te benadeelen door zich en kele straatkeien toe te eigenen, die voorbe stemd waren tot liet begaanbaar maken van een modderpoel in de buurt van de Putsche Bocht. Hij had de steenen benut om een plaatsje achter zijn huis te bestraten. Hst bleek echter dat "zoowel de Officier van Justitie als de Politierechter zich een eenigs- zins overdreven voorstelling hadden gevoimd van de waarde van een straatkei. Zij kenden zoo een. voortreffelijk product van bakkimst u.l een waarde van een gulden of 56 cent toe. Baas 12. Slavers stelde den prijs van een kei echter vast op ongeveer 5 cent. Gezien liet feit .dat de man een twintigtal keien ge stolen had, werd na oenig deuken vastgesteld dat de gemeente voor één gulden benadeeld waai. Waarop ecu» straf kwam to staan v&a 5 subs. 5. dagen hechtenis. Wat niet ma*; Het gaat over het aanwezig zijn van wat somwijlen bescheiden een „krui genoemd wordt cn over een mijnheer die het bestaan van een dergelijke inrichting- op het Haag- sche Veer eenvoudig negeerde. „Dat mag niet", merkte sen politieagent op. ÜMgcl'ikkigerwijjse verstond de mijnheer geen Hollanclsch en aangezien hij bovendien kort aangebonden was gaf hij den agent een klap. „Dat mag ook niet", vond de agent. Het laatste vergrijp vond hij ernstiger dan hot eerste, weshalve hij een klacht indiende we gens mishandeling. Do mijnheer die zich aan deze twee misda den had scliiiWig gemaakt,, was naar Parijs vertrokken, kon derhalve niet vaor den Poli tic rechter verschijnen. Bij verstek werd hij tot dertig gulden boete Bubs. vijftien dagen hechtenis veroordeeld. I'ettii, K. B. was behoedzaam, op het dak van het pakhuis van da finna Meyer en. Blessing ge klommen, waar hij met ea vlugge handbe weging het lood van de groote ramen aftrok. Het laatste stuk lood zat iets vaster. Zonder er bij te denken zete hij zich met zijn voet af tegen do matglazen ruit,, #a£ een lievigan ruk en zag. tot zijn groeten schrik zijn been verdwijnen, door een open ruimte die even van te voren werd afgesloten dam* meergemelde ruit. Hevig gerinkel van glasscherven bracht het lieele personeel op de been. De bengelende voet aan het plafond deed vermoeden dat de ruitenvernieher in de onmiddellijke nabijheid daarvan verkeerde. lu triumph werd de looddief naar lager ge legen. oorden vervoerd. De politierechter strafte hem met een wcolc gevangenisstraf. „Het afdeelingsbestuur van den Volksbond en heit Propagandacomite voor de R. K. Ar beidersbeweging alhier, hebben met elkander vergaderd, meldt „Het Verbondsblad", Van het dioc. bestuur van den Volksbond waren tevens aanwezig de heeren van Rooijen en Angenent. De toestand te Rotterdam, werd in den breede besproken, waarbij ook volle aandacht werd geschonken aam de oorzaken, welke dezen toestand schiepen. Algemeen was men van oordeel, dat on derlinge samenwerking steeds aanwezig moet zijn. De verhouding van de vakorganisaties tot de stamdsorganisatie moet in het teeken van de eenheid der R. K. arbeidersbeweging staan. En dit wederkeerig. Erkennende dat de Volksbond als stands- organisatie de plaatselijke vakcentrale is, zal er sterk naar gestreefd worden dit ook in de praktijk ten volle tot haar recht te doen komen. In het afdeelingsbestuur van den Volks bond zullen de vakorganisaties meer relatief vertegenwoordigd worden, terwijl liet afdee lingsbestuur zijn vertegenwoordiging zal krij gen in het propagandaeomité. De zoo noodige propaganda zal nu eens gezind en met kracht worden aangepakt." Dit verslag, is een verblijdend bericht, want te lang en te veel is reeds over deze aange legenheid gedacht en gesproken zonder dat flinke daden tot verwezenlijking van -de ge lanceerde gedachten voerden. Nadat enkele jaren geleden in de topleiding te Utrecht de eenheid Is tot. stand gekomen, dwingt dit voorbeeld, maar dwingt vooral de feitelijke situatie tot meer samenwerking, tot mear overleg tot meer sameaihoorigheid. Naast hard werkende besturen dienen echter ook de leden van stands- en vakorganisatie het besef goed bij zich te doen doordringen, dat én stands- dn vak vereenig ing een eenheid vormen, elk een eigen taak, samenwerkend voor het groote doel: één groote, krachtige, gezonde en soli daire R. K. arbeidersbeweging. De 40-jarige W. T. wonende in het Hang is daar gisterenavond van de trap gevallen. Met een schcurw.QC.rl aan het achterhoofd werd liij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd om behandeld te worde u. „VADERTJE LANGBEEN". Ten bate wan het Liefdadigheidsfonds der Manneacoagregatie der Parochie van het Al- lerh. Hart van Jesus, werd gisterenavond in do Groote Schouwburgzaal van de St. Joseph- gezellen-Vereeniging aan hot Stationsplein een groote- feestavond gehouden. Men. had zieh de medewerking verzekerd van. het bekende too- neelgezelsehap, de „R- K. Schiedamseha -Too- neelciub" van de Harmonie der St, Joseph- gezellen-Yereeniging, welke beide gezelschap pen. de. aanwezigen een zeer geuatvoUen avond hebben bezorgd. Opgevoerd werd het blijspel „Vadertje Langbeen.", naar het bekende boek van Jean Webster. Het gegeven, is hekend genoeg dan dat het hier in den breede besproken zou wor den. Wim Rademaker kreeg in dé rol van Va dertje Langbeen een goede gelegenheid om zijn uitstekende acteurstalenten ten toon te spreiden. Hij werd daarbij op voortreffelijke wijze terijde gestaan door Marianne Nolet, die, de niet altijd even gemakkelijke rol van Judy, het knappe vondelingetje, zeep vlot speelde. Hans Nofet was als Jimmy Mc. Bride het eer-type van den verliefden jongeling; die door zijn kluchtig spel de zaai onophoudelijk deed schaterlachen. Het zou te ver voeren om alle medespelenden afzonderlijk te bespreken. Ongetwijfeld hebben allen hun aandeel gehad in het sncces- dat de veréeniging met de op voering van dit aardige blijspel oogstte. Rest nog te- vermelden de harmonie der St. Josepbgezellen, die onder leiding van den heer Henri Op ten Berg, de pauzen tusschen de bedrijven verdienstelijk vulde. Ook voor den Rechter-Maasoever is gister avond de cursus voor het leekenapostoiaat begonnen. De zaal in het St. Laurensfcuis was totaal bezet, zelfs de ldepbamken langs den muur. Een prachtige opkomst. Mr. A. Pott opende dezen eersten les-avo>nd, leidde den cursusgever met een kort woord in en dade lijk daarna begon de Weleerw. Pater Quli'i- nus O.Cap. de les. Hij had een zeer aan dachtig, zeer sympathiek luisterend gehoor, dat graag nu en dan reageerde op hetgeen er zoo tusschendoor verteld werd. De volgende les voor den Rechter-Maas oever is over 14 dagen, Donderdagavond, op dezelfde plaats, stipt om 8 uur. Voor den Linker-Maasoever, het Zuiden, a.s. Donderdag in het R. K. Vereenigiugsgebomv aam het Afrikaauderplein. Aan boord van het aan paal 11 in de Waal haven, liggende a.s. Gaasterdijk is de arbeider J C. B. wonende in de Lieve Versclluierstraat bij het vastslaan v-an een ketelklep met zijn rechterzij op- het wiel van een afsluiter ge vallen. Hij klaagde over inwendige pijnen en is naar het ziekenhuis aam den Cool singel overgebracht. UIT HET «RAAM GEVALLEN. Gisterenavond is de 30-jarige mej. K. A.— K. uit het raam van haar woning in de van Havenstraat gevallen. Zij bekwam eenige kleine verwondingen en werd naar het zieken huis overgebracht, daar men vermoedde, dat zij een dijbeen gebroken, had. HABIMA. In expressief spel zijn de Russen ons Wes terlingen vooruit. Dat bewees gisterenavond nogmaals de troep van Joodsche kunstenaars uit Moskou, clie voor Rotterdam hun „Golem" hadden gereserveerd. Het drama van Israels vertwijfeling, waar van in de wereldliteratuur reeds een klassieke inspiratie ronddoolt, schijnt ook aan dit stuk Ilebreeuwsche: poëzie ten grondslag te liggen. Wij zeggen schijnt, omdat na lezing van de programma-toelichting do symboliek van het geheel ons allerminst, duidelijk is geworden. Evenmin als wij ooit nog den zin hebben kun nen achterhalen van het boekwerk, onder ge lijken titel vóór jaren verschenen. Wij moeten er dies van afzien in beschou wingen te treden omtrent de handeling, waarin dit zij toch even aangestipt op weinig sympathieke wijze het katholicisme betrokken wordt. Blijft: de uitbeelding der onderscheidene personen, welke veelal buitengewoon goed ge troffen was, zoowel wat dictie als wat grime betreft Naar een harmonie van klankkleur der stem met de karakteristiek der figuur bleek even nauwgezet gestreefd te zijn als in de tooueelschikking (der tweede acte vooral) voor een samengaan van stemming en belich ting. Die scène in. den verlaten toren was prachtig van tinten met haar vaak Rembrand- tieke effecten in groepeering en kleurenspel. Een. fijne typeering van hun rol gaven vooral B. Tschemerinsky (de Maharal, schep per van den Golem), Ben Chaïm (de waanzin nige Tanchum).,. A. Rowina (wier ruige alt voortreffelijk combineerde met de goed vol gehouden allure van den jongen Messias; en heel bijzonder A. Messkïn, wiens' creatie van den Golem, de verstoffelijking van blinde onbewuste kracht, onvergetelijk blijft. Met zijn stompzinnig masker en schrikaanjagende verschijning van bruten kolos hield hij onver zwakt de aandacht gespannen, die door den Hebreeuwschen dialoog af en toe dreigde te versrappen. De tooneelbouw, in den geest als wij af en toe uit sovjetland op fottfs te zien krijgen, kou ons niet geheel bevredigen en maakte, ofschoon een enkel onderdeel instemming: af dwong hier en daar een wat rommeligen indruk. De Groote Schouwburg was matig bezet met een goeddeels Isvaëlietisck publiek, dat aan het slot de executanten hartelijk toejuichte. De vertolkster der Deborah-rol (T. Robbins) had een bloemenhulde in ontvangst te nemen. In den vroegen ochtend is de 33-jarige roeier H. IT. v.. d. Meer gewoond hebbende in de Raehthuisstraat toen hij met zijn bootje bij paal 14 in da Klaashaven lag en een pak zeemansgoed wilde overreiken, te water ge raakt en jammerlijk verdronken. Zijn lrjk werd eenigen tijd later opgehaald en naar Crooswijk. overgebracht. Het Propagandaeomité uit de stedelijke commissie voor den verkoop van kinderpost zegels zal op Maandag a.s. des. namiddags om half vier vergaderen in het gebouw van den Rotterdamschen Iiring met de dames, die aan den verkoop' zullen medewerken, ten einde de plannen daarvoor te bespreken. Het comité verzoekt allen, die bereid zijn aan den verkoop mede te werken, deze verga dering bij te wonen. Gisterenavond te S.42 uur ontstond een be gin van brand in het pand Keizerstraat 27, waarin de drukkerij is gevestigd van Gebr. Hagen."Gasten van spuit 22 konden het vuur spoedig, met emmers water blussclien. Uitroeien van de roofvisschen Op advies van de Nederlandsche Heidemaat schappij, heeft de wethouder van Plaatselijke Werken destijds het initiatief genomen om dn bevolking van het i>raehtige vischwater in den Kralingsche plas te verbeteren door meer waardige vischsoorten. In het voorjaar zijn toen van de Heidemaat schappij edelkarpers, spiegelkarpers en edel- kairpers betrokken en in den park vijver en verschillende singelgrachten uitgezet. Het ligt nn in de bedoeling om Maandag a.s. uit den Kralingschen plas (te beginnen bij de Korte kade) een deel der roofvisschen en groote minderwaardige visschen te ver wijderen. Meerdere netten zullen worden uit gezet. Zoodra men hiermede gereed is, worden de karpers uit de verschillende vijvers en grachten overgebracht naar den Kralingsche plas Zij hebben dan een zoodanige grootte en gewicht bereikt, dat ze opgewassen zullen zijn tegen de gevaren van grootere visschen, die mogelijk nog in den plas zullen achter blijven. Tevens zal men dezer dagen van de ge legenheid gebruik maken om al de vijvers en plassen snoekvrij te maken, teneinde voor het vervolg met aankoop van eenjarige kar pers, die veel goedkooper zijn, te kunnen volstaan. Voor de competitie van bo vengenoemden bond zijn gisteravond de volgende wedstrij den gespeeld: le klasse (200 caramboles): Het Centrum verliest van H.M.S. 291100. 2e klasse (150 car.): H.M.S. wint van het Noorden 441432. 3e klasse A (120 ear.): Het Noorden wint van S.S.V. B 312—259; K.O.O.T. B wint van het Oosten 347—326. 3e klasse B (120 car.)S.S.V. A wint van de Pommerans 360377; De Amateur wint van K.O.O.T A 310335; De Rots wint van K. en V. 338—238, 4e klasse A (100 car.): Patingsvr. C wint van H.M.S. 288265; De Rots wint van Con cordia 300—223. 4e klasse B (100 car.): De Pommerans verliest van K. en V. 283286; H.M.S. B wint van Patingsvr. B 30424a. 4e klasse C (100 car.): Concordia A ver liest van H.M.S. 276—285; Het Noorden B wint van de Amateur 276186; Patingsvr. D wint van K.O.O.T. 265—264. 5e klasse B (SO car.): O.V.U. wint van K. en V. B 239^ 1L, 5e klasse C (SO ear.): K.O.O.T. wint van H.M.S. A 217202; De Amateur A wint van K. en V. A 224—119; Aangiften van 17 November. BEVALLEN: F. KleppeBoot d. J. H. BosrehomFranke d. R. DeurlooGoed- g-ebwur z. J. G. Bax.Schuiling d. G. v. tl. Stoep.v. d. Hoeven z. J. de Haas Groeneveld z. A. T. L. HentzenBausch d. T. Mensende Bsee d. J. Bouma van Aggelen z, J. Zegersde Kier z. J. M. J. dé Voogdv. d. Meer z. J. v. d DoesKraanen d F. M. A. DorstGade d. J. C. Soeterboekvan Helvert d. S. DopperHoede-makers z. J. Vegterde Vries d. H. J. Peekstok— Weiss z. C. M. Leeuwrik—Japin cl. M. G van Dijkde Groot d. H. W. J. van Dongen—Bisschops z. tr. E. van NreuwkasteeleLans z. M. Meijerv. d. Berg z N, Blitterswijkv. d. Duijn Schouten z. J. BI. DumeeHaze z. M. van VelzenBakker z. A. M. Stou tenRoskamp z. E. M. BaetensCarati z. ,P. Dijkersvan Leeuwen z. M. Vermeu lenv. cl Graaf z. D. SmitVisser z. OVERLEDEN: J, F. Boahart wed. v. N. v. Hartesveldt 77 j J. Huizer jm. 7 m. A Sparreboom vr. v. J. T. Houterman 30 j. C. v. Dam jd, 1 j. A. van Straaten m. v M C Keiler 66 j J. Willemstein vr. v. M. Sederel 63 j. C. J. H. Koppelman 24 j. A. C. Kamcrik jd. 76 j. J. P. Ringeling jm. Ij. A. W. v. Leeuwen jm 56 j H P Peters jd. 4 j. W. Kruit jm. 2 d. A W Blaanw jd 2 zn P. F. Broek m. v. D. J v. Buren 46 j. J. B. A. de Haan jm. 1 j. A. Mulder vr. v. R. Booghondt 59 j J v. d. Heuvel jm. 53 j. C. v. Willigen jd. 26 j. S. -Wils vr.' v. P de Visser 39 j. Verwacht wordt: matige Z.O., later wel licht toenemende Z. of Z.W. wind, nevelig of betrokken tot zwaar bewolkt, aanvanke lijk nog weinig of geen, later waarschijnlijk eenige regen, des nachts zelfde temperatuur, zachter overdag. De barometer daalt langzaam. Sjc Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.33 tot 's morgens 6.59. Huizen (1840 M., na 6 uur 1950 M.) 12.30 tot 1.30 K. R. O. lunchmuziek: 1 Jo Jo marsch, 2 La Sérénade, 3 Minnesold Suite, 4 Komm mlt nacht Kopenhagen, 5 Berceuse de Jocelyn, 6 Erinnerung an Martha, 7 Indian Dawn, 8 Moment musical, 9 El Captain; 34 kinder uurtje K. R. O.; 67 K. R. O. orgelbespeling:| 1 Ein feste Burg ist unser Gott, 2 Offertoire de Ste. Cécile, 3 Magic Harp, 4 Fant. in G. moll, 5 Elegie op. 10, 6 Marsche funebre et chant seraphique, 7 Trot de Cavalerie; 77.30 IC R. O. Hollandsch7.30—8 K. R. O. Kerk geschiedenis; 88.30 IC R. O. R. K. Staats partij; 8.3010 K. R. O. Concert, K.R.O.-trio:| I Trio in D-dur, 2a. Im Abendrot, b. Du bist die Ruh, 3a. Bourrée, b. Menuett, c. Deutscher Tanz, 4a. Polonaise Cismoll, b. Impromptu, 4 Schubert, 5 Rondo all' ongarese, 6 Pater Bergman: Christus en onze levensgoederen, 7a, Canto Amoroso, b. Plaisir d'amour, 8a. Ro- manze des Nemorino a. d. Liebestrank, b. Aria uit Joseph, 9 Suite de Ballet (3 deelen), 10a, Prelude, b. Walzer ges dur, c. Walzer E-molI, II Andante, 12a. Der Friihling, b. Aubade a Musette, c. Petite Serenade, d. Faschingsfee,; e. Marche Turque. Hilversum (1060 M.) 12.politieber.;] 12.352 lunchmuziek: 24 filmmuziek; 4. Italiaansche les; 4.305.00 Fransehe les; 5.00 tot 6.30 Dnitsche les; 5.307.15 concert; 7.15 tot 7.45 Tuinbouwhalfuurtje; 7.45 politieber, Daventry (1600 M.) 1.202.20 dans muziek; 3.20 dansmuziek; 5.35 kindernurtje;] 6.20 militair orkest; 6.50 nieuwsber.; 7.05 bas;1 7.20 lezing; 7.35 Fuga's van Bach; 7.45 cau serie; 8.05 „Paljas"; 9.20 nieuwsber.; 9.55 community laughing; 10.5012.20 dansmuziek Parijs (Radio-Paris 1750 M.) 10.5011.00 concert; 12.502.10 orkest; 5.055.55 dans muziek; 8.5011.20 concert. Langenberg (469 M.) 12.301.50 or kest; 33.50 „Saint und Seide", revue; 5.20 tot 6.20 orkest; 7.05—7.50 Rijnsch dialect;! 7.50 vroolijke avond, daarna tot 12.20 dans muziek. Königswusterhausen (1250 M.)' 11.207.54) lezingen en lessen; 7.50 „Der Troubadour", opera. Hamburg (395 M.) 3.35 dansmuziek; 5.20 vroolijk concert; 5.50 „Siegfried", opera, daar na orltesteoncert; 10.5911.50 dansmuziek. Brussel (509 M.) 5.206 20 dansmuziek;] 8.25 orkest; 9.3510.35 dansmuziek. RADIOTELEFOONVERKEER MET INDIë. De proefnemingen van Kootwijk. Blijkens de uitslagen der proefnemingen op het gebied van radio-telefonie behoort het tele fonisch verkeer met Ned. Oost-Indië niet lan ger tot de onmogelijkheden. Echter zal öeza verbinding eerst dan goed voldoen, als men kan spreken op de gemeenschappelijke daguren. Wanneer liet bij ons 5 uur namiddag is, is het in Indië 12 uur 's nachts, zoodat men in het algemeen na 5 uur van de telefoon geen gebruik zal maken, omdat men dan den correspondent in Indië uit bed moet bellen. Uiteraard heeft voor den Rijksdienst, wiens taak het is een productief verkeer te scheppen, telefonie, die pas om 5 uur 's avonds mogelijk is, weinig be- teekenis. De Rijkstelegraaf heeft de groote moeilijke heden graotendeela overwonnen. Het slagen der proefnemingen op deze korte golf wekt veel belangstelling in technische krin gen; uit de van alle zijden ontvangen rappor ten blijkt groote waardeering voor de op een zoo korte golf bereikte resultaten. DE FIJNSTE BOTERLETTERS en SPG0ÜBA8KET van de Bakkerij H, Behie, Hoogstraat 33 f 1.50 PER POND 797S 10 X.AV1ER MARMIER. Vrij naar net Fransch van 22). Ik zoek allerlei verklaringen voor den blijk baren aïkeer der bewoners van deze vallei voor alles wat mijn familie betreft. lit denk wel eens, dat zij verbitterd zijn over het door mijn vader bijeengebrachte vermogen, dat hij misschien niét heeft kunnen vergaren, zonder hun belangen te benadeelen of hun aanspraken te vernietigen. En soms bekruipt mij een ge dachte, die mij doet sidderen, die ik met afgrij zen van mij afwerp en die mij toch telkens weer overmeestert en fbltart-. Maar neen, het is niet mogelijk! Mijn vader yras een eerlijk man en hoe begeerig hij ook geweest moge zijn om rijk te worden, hij heeft toch nooit zijn toevlucht kunnen nemen tot een slechte daad. Indien liet bij ongeluk eens anders mocht wezen, indien er een vlek van oneerlijkheid ojr rijn velschillende handelson dernemingen mocht kleven, weg dan met dat vermogen, dat hij mij hoeft nagelaten, dit huis, dat. hij gebouwd heeft, die akkers, die bosschen, welke hij liaeft gekocht. Ilc zou er niets van willen bezitten! En dat God mij, in plaats van die vervloekte bezittingen, het erfdeel geve, waarvan de pastoor van Blancheroche sprak, het erfdeel van een goeden, naam. Rijk! Waarom Ben ik rijk, waaide Henri, eir waarom ben jij het niet? Waarom ben jij niet, evenals je voorvaderen, de heer- van dit dorp, waarvan jjj den naam draagt, en waar om jij den naam draagt, en waarom is de zoon van een man uit de volksklasse, gelijk ik, daarvan de rijkste grondbezitter? Het is nooit mijn verlangen geweest rijk te zijn. Wat ik hoven alles begeerd heb, is de vreugde des harten, het vrije gebruik van den geest en de oer. De eer, die door niets bevlekt mag war den en die men zelf moet weten, te zuiveren, als zij door een of andere omstandgheid be vlekt mocht zijn. Vaarwel, Henri, als je dezen brief gelezen liebt, verbrand hem dan. Er komen bekente nissen, droomerijen, ongerijmde gissingen mis schien in voor, clie niemand, dan jij alleen we ten mag en waarvan geen enkel spoor mag overblijven. Vaarwel schrijf mij spoedig. Je getrouwe Robert. Twee dagen later. Ik hacl juist mijn brief op de post gedaan, waarde Henri, toen ik bezoek ontving van een buurman, mijnheer Fliteau. Ik herinner mij dien. naam nog wei van vroeger. Het is een man van omstreeks zestig jaren, met een gees tig om sluw gelaat, zeer beleefct, misschien zelfs te overdreven in zijn beleefdheden. Hij is beambte geweest bij de militaire! administra tie. Later heeft hij bij zijn ontslag; hier in de nabijheid te Longlaville een buitenplaats ge kocht om er de zomermaanden door te bren gen. 's-Winters woont hij in Metz: Daar heeft hij miju vader leeren kennen, vertelde hij mij en zijn zeldzame hoedanigheden naar waarde leeren schatten. Toen hij Metz ging verlaten en te Parijs ging wonen heeft mijnheer Fliteau mijn vader nooit vergeten. Bij die woorden reikte mijnheer Fliteau mij de hand. Ik heb die hand. met vuur gedrukt; de lof; welken hij mijn vader toezwaaide, deed mij buitengewoon aangenaam aan. Mijnheer Fliteau vervolgde: Bij mijn komst te Longlaville vernam ik, dat gij hier met uw zuster woonde. Direct heb ik aan mijn voar- nemen gevolg gegeven om u mijn groeten en betuigingen van vriendschap te komen aan bieden, want de kinderen van mijn vriend Ma- zerolle zijn ook mijn vrienden. De Voorzie nigheid heeft mij twee kinderen geschonken, een zoon en een dochter. Wanneer u eens een uitstapje naar Longlaville zult doen en ons met een bezoek wilt vereeren, zullen wij alle drie gelukkig zijn u te kunnen ontvangen. Vooraf moet ik u echter waarschuwen, dat mijn dochter, wanneer cle eerste kennismaking achter den rug is, wel niet allerlei vragen voor den dag zal komen, omtrent uw reizen, want mijn lcleme Flora is erg leergierig uitgeval len en studeert voortdurend. Gij zult niet ver raden dat ilc het verklapt lieb, maar zij heeft Grieksch willen leeren en maakt verzen. Ik geloof zelfs, dat zij in het geheim naar het be antwoorden van eeu prijsvraag heeft meege- dongen. Maar overigens is zij" een goed meisje edel van karakter en onwrikbaar in haar be ginselen. Na den dood van haar arme moeder heeft zij voor zich zelf het vasté voornemen gemaakt mij niet te verlaten. Meer dan eens is zij in de gelegenheid geweest wat men noemt een goede partij te doen en meer dan eens heb ik haar aangeraden in het huwelijk te treden. M'aar niets heeft haar van haar be- sluit kunnen afbrengen. Zij antwoordde: mijn vader gaat vóur alles en alle aanbiedingen sloeg zij af. Kfiju zoon iB heel anders. Die denkt aan een vroolijk leventje en bekommert zich om geen geld. Maar toeh denk ik, dat hij wel goed door de wereld zal Romen. Hij ie meester in de rech ten en werkt op het bureau van den prefect van de Moselle. Hij Is schrander en staat in aanzien bij zijn chefs. Misschien beleef ik het nog wel; dat hij een of anderen hoogen oft ver antwoordelijken post bekleedt. Het zal u, ging mijnheer Fliteau lachende voort, misschien wel vreemd toeschijnen, dat ik bij onze eerste ontmoeting zoo vertrouwe- lijk met u spreek. Wat zal ik daarvan zeggen? Dat ligt zoo in mijn aard. En ik heb er een zeker genot in tot u te spreken, zooals ik tot uw vader deed". Op deze wijze sprak de vriend van mijn over leden vader met me, Henri, en je begrijpt dus wel, dat ik daardoor werd aangegrepen. Ik stelde hem voor aan mijn zuster, die ook werd ingenomen door zijn aangenamen omgang en beschaafde manieren. Wat zegt gij daar nu wel van, beste Henri? Mag ik het geen geluk noemen, dat ik in mijn tegenwoordigen opgewonden en pijnlijken toe stand, zulk een opbeurend bezoek ontvangen heb? Mijnheer Fliteau schijnt zeer welgesteld te zijn en alles aan hem verraadt den welopge- voeden en voornamen man van de wereld. De hulde, die hij aan de nagedachtenis van zijn vader gebracht lleei't, heeft meer waarde, dan die, welke ik van de inwoners van Saulnes verwachtte Zij is voldoende geweest om miju verontrust gemoed tot bedaren te brengen. Bin nenkort hoop ik een bezoek aan Longlaville te brengen, maar ik verwacht eerst nog een brief van je, waarin ook eens staat hoe mejuffrouw Bertha de Norroy en haar familie denken over dsn schitterenden uitslag van je zending naar Engeland en of er nog hinderpalen je huwe lijk met haar in den weg staan. Als steeds Je trouwe vriend Robert. Onmiddellijk antwoordde Henri in. een lan gen nitvoerigen brief aan zijn vriend, waar in hij als zijn meening te kennen gaf, dat de schijnbare terughoudendheid der boeren van Saulnes wel wat van den zwartsten kant door liem was bezien en hij moest zich maar eens in da. plaats dier menschep denken, om een juis- ten uitleg van hun gedrag te vinden, „Wat mijn huwelijksplannen betreft, mejuf frouw de Norroy neemt nog steeds dezelfde plaats in mijn hart in en ook zij koestert aog voor mij dezelfde gevoelens. Ook mevrouw de Norroy behandelt mij met een welwillendheid, die mijn hoop verlevendigt. Maar mijnheer de Norroy blijft steeds koel tegenover mij. In zijn oogen voldoe ik nog niet aan alle voorwaarden, die tot het huwelijk vereisckt worden. Mis schien zal dat wel het geval zijn, als ilc in rang zal zijn bevorderd. Hoe hdt ook zij, beste Robert, in het dorp Saulnes zal ik nooit de plaats van mijn voor vaderen innemen. Mai^ gij zult in mijn plaats nu niet de armen vergeten, die vroeger door de heeren de Saulnes werden ondersteund. Vaarwel R.obert, ik hoop je spoedig te zien, Henri de Saulnes. HOOFDSTUK VIII. Nieuwe kennissen Komaan, Meyote, zei op zekeren wot&nd Robert tot zijn zuster, willen wij vandaag eens naar Longlaville gaan? Zooals je wilt, antwoordde het meisje met haar gewone meegaandheid. Na het ontbijt? Goed. Het dorp ligt niet zoo ver hier vandaan en de weg, die door het bosck loopt, is mooi. Maar toch zou ik je dien afstand niet durven laten loopen. Wij zullen het rijtuigje laten in spannen. Dat is misschien wel beter. Het zou toch prettiger zijn een beetje i» de wildernis rond te dwalen, dan bij onbeken den een bezoek te gaan afleggen, vind je ook niet!.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2