~n~ ZATERDAG 19 NOVEMBER 1927 DERDE BLAD PAGINA 2 PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND DE KRUIMELS VAN DE TAFEL TWEE HONDERD EN VIJFTIG MILLIOEN THANS KOMEN ER MAATREGELEN TE LEFOONTARIE VEN NEDERLAND—ENGELAND. K— De begrooting voor 1928 In de vergadering van gisteren werden de al gemeen© besohou wingen over de provinciale begrooting voor 1928 voortgezet. De lieer v. Houdt (S.G.P.) repliceerde en be pleitte voor Goeree en Overfl-akkee en verbin ding met D inteteas. Inzake het z Ie ke n h uisvraagatuk op dit eiland merkte spreker op, dat dit een oervrasg.3t.uk: is. Een ziekenhuis op dat eiland zou een neutraal ziekenhuis zijn en dat wil de bevolking niet. De voorzitter deelde mee, dat een motie van den heer J. ter Laan was ingekomen, waarin Ged. Staten worden uïtgenoodigd een recM- atreekscke verbinding tusschen Zuidelijk Loos duinen en Rotterdam op het wegenplaa te brengen. De heer van Voorst tot Voorst (R. K.) drong aan op een regeling tot beperking van den spreektijdj door dezen te verdeeien over de fracties. Iedere dag, dat hier vergaderd wordt, kost der provincie ongeveer f 1000. De heeT BRAAT (P. B.) repliceerde en be pleitte een verbinding van Goeree en Over- flakkee met Dintelsas, waarnaast een verbin ding naar de richting Rotterdam wellicht niet achterwege hoeft te blijven. Spr. voelde voorts niets voor beseherming van den Hollandschen molen, waarmee geen provinciaal belang ge moeid is. Tenslotte drong spr. nogmaals op wij ziging van het reglement van orde aan, zoo dat ook de kleine partijen moties en amende menten kunnen indienen, zonder dat ze op hun buik hoeven te kruipen voor andere Statenleden om steun. Spr. diende een motie in van de strek king om ook moties en amendementen van één persoon toe te laten en daartoe het reglement van orde te wijzigen. De heer C. Warnaar (A.R.) drong aan op spoedige electriciteitsvoorziening van Goeree en Overflakkee. De heer van Burinlc (Comm.) merkte tegen over den heer Schouten op, dat het niet moge lijk is hier groote politieke debatten te houden, hetgeen de heer Schouten zeker ook niet wenscht, daar dit college dan te groote politie ke beteekenis zou krijgen. Men heeft de hinder lijke gewoonte om tegenover de communisten telkens te roepen: Rusland! Het communisme Is daar 10 jaar oud en wat is 10 jaar in de wereldgeschiedenis? Zie naar Indië waar wij 300 jaar regeeren. Wat hebben wij daar aan beschaving bereikt? Spreker steunde de motie- Braat. De heer von Eissene, lid van Ged. Staten, handhaafde o.a. zijn standpunt terzake van het beantwoorden van vragen van leden der Prov. Staten. En de middagvergadering zegde het lid van Ged. Staten, de heer Henkels den heer van t&een toe, dat zoo mogelijk in de volgende zomerzitting praeadvies zal worden uitgebracht over de motie inzake het buitengewoon onder wijs. Het lid van Ged. Staten, de beer van Boeyen, Verdedigde nogmaals de verbinding Ooltgens- plaatDiateleas, welke, volgens den uitslag van herhaald deskundig onderzoek en volgens alle bewoners wier meening spr. kent, voor het eiland Goeree-Overflakkee de beste is. Tegenover den heer van Staal ontkende spr., dat er zc-ovele onbewoonbaar verklaarde wonin gen zouden zijn. De heer van Staal bedoelde wellicht onbewoonbare woningen, maar dit is een subjectief begrip. Het zal verder zeer moeilijk zijn om Flatokee financieel tegemoet te komen bij de electriciteitsvoorziening. De algemeene beschouwingen werden geslo ten. Aan de orde was de artikelsgewijze behande ling der uitgaven. Bij art. 193 (bijdrage aan de gemeente Brielle ten behoeve van een verbeterde verbinding tusschen Maassluis en Rozenburg drong de heer Trouw (V.B.) er op aan, dat overleg ge pleegd wordt opdat tijdig een openbare in schrijving geopend wordt voor het pachten van het veer, zoodat gegadigden in staat zijn fcich materieel aan te schaffen. De heer van Boeijen, lid van Ged. Staten, zegde tijdig overleg toe. Bij art. 203 (-subsidie aan het genootschap tot bevordering van dé koepokinenting te Rot terdam) betoogde de heer v. Houdt (S.G.P.), dat dergelijke subsidie niet ligt op den weg der provincie en drong hij aan op intrekking van dit subsidie. Mevr. de Vries—Bruins (S.D.A.P.) wees er op, dat de opvatting onder de medici vrij alge meen gaat in de richting van decentralisatie, der Inrichtingen om meerdere stammen te kuu nnen cultiveeren i.lN EIGEN BEGINSEL Wat in den AmsteTdamscihen gemeenteraad door mr. Romme gezegd werd, moest iederen Katholiek helder voor den geest staan: „dat wij een eigen politiek voeren, steunend op en voortkomend uit een eigen beginsel." Dat vloeit noodzakelijk voort uit onze op vatting van den mensch, zijn doel, zijn be stemming, du-s ook van de verhoudingen tusschen de menschen en de middelen, die we daartoe willen en kunnen gebruiken. Het heeft met onze daden niets te maken, of de liberalen en socialisten het ook doen. We gaan onzen eigen weg. Hopeloos armzalig lijkt ons dan oo-k het gescherm met woorden als democratie, reac tie, conservatisme. Niet iedere democratie is goed. En het socialisme is niet de eenig-mogelijke opvatting van de eöhite democratie. We kun nen niet, onmogelijk alleen en uit buitend letten op zoogenaamde arbeidersbe langen; we hebben te maken, noodzakelijk met de belangen van alle menschen. We kunnen natuurlijk wel een geleerd gezicht zetten en beweren: ieder arbeidersbelang i3 noodzakelijk een belang voor heel de maat- •chappij. Zeker kan dat. En zeker komt ook •ader „echt" arbeidersbelang héél de maat- ■bxappij ten goede, want al wat slecht is voor de maatschappij, ls ten slotte ook een Badeel voor de arbeiders. Het wordt een gooohelen, een gooien met jMonlatf, Zoo ook niet conservatief. Ie dat altijd plecht? Wel neen! Altijd goed kan? Oak niet! u reactie altijd zoo'n verderfelijk dingt De heer Hoffman (R.K.) beriep zich op een Berlijoach arts, sociaal-democraat, Her mann Weijl, die de leer verkondigde, dat de ziekten aan historische wetten beantwoorden. Ziekten komen en gaan. Het is dan ook al is spieker voorstander van vaccinatie zonder dwang niet zonder meer mogelijk het weg blijven van pekken toe te schrijven aan de vaccinatie. De heer Beekenkamp (V.B.) verdedigde eveneens de decentralisatie der inrichtingen en in verband daarmee liet subsidie aan de Rotterdamsche inrichting. De kwestie van den vaccinal ie-dwang staat hier geheel buiten. Mevr. Wenniger (V.B.) achtte het nu, op het oogenblik, dat de Rotterdamsche inrich ting naar alle kanten haar activiteit meet ont wikkelen, onjuist aan het subsidie te tornen. De Rotterdamsche inrichting heeft steeds uit nemend gewerkt. De lieer Rutgers (A.R.erkennende dat de vaccinatiedwang hier buiten staat, meende, dat het eenige eaoces van den heer vaal Houdt zou kunnen zijn, dat èe Staten zich uitspreken over de kwestie der centraltj.sastie. De heer van Boeijen, lid van Ged. Staten, betoogde dat verwerping van dem post een verkeerden indruk zou maken en dat men moeit afwachten wat de regeering in dezen zai doen. De heer v. Houdt replioeerde. De post werd met 573 stemmen goed gekeurd. a Bij art. 223 (subsidie openbare leeszalen) verklaarde de heer v. Houdt (S.G.P.) dat er voor de provincie in dit -opzicht geen taak is weggelegd, terwijl spr. principieel tegen openbare leeszalen was, die niet voldoende rekening houden met de chr. levensbeschou wing. Spr. diende een motie in, waarin de Staten Ged. Staten uitnoodigen. een regeling voor te stellen tot liquidatie van dit subsidie in 4 jaren. De motie werd om prae-advies naar Ged. Staten gezonden. De heer Hoffman (R.-K.) verklaarde zich op prineipieetle gronden tegen het subsidie. Als men de catalogi van openbare boekerijen inziet, dan moet men erkennen, dat de geest dier boekerijen een moderne is. De heer Bergmeyer (S.D.A.P.) protesteerde als voorstander van deze buitengewoon nut tige instellingen, tegen de onbewezen bewe ringen van de vorige sprekers. De heer Heukels, lid van Ged. Staten, sprak er zijn bevreemding over uit, dat de heer Hoffman, die een motie heeft ingetrokken na prae-advies van Ged. Staten, waardoor hij dus bevredigd was, in diit stadium toch tegen het subsidie zal «temmen. De heer van Houdt antwoordde, dat de motie reeds zou worden ingediend in een vorige ver gadering, waar de onderteekenaars wel aan wezig waren, doch is aangehouden. De voorzitter voegde hieraan toe, dat ook zonder de niet-aanweizige onderbaeècenaars de motie voldoende ondersteund was. De post werd goedgekeurd, met aanteeke- ning, dat de heer Hoffman tegen was. Bij de behandeling der inkomsten voerde de heer Hoffman 'het woord bij art. 10 (rechten voor het bevaren van de Gouwe). Hij wees erop, dat de verordening der Gouwerechten niet altijd juist wordt toegepast. Bij vervan ging van geabonneerde vaartuigen door niet- geabonneerde wordt soms bij voorbaat voor het vervangende vaartuig vrijdom van betaling or verrekening toegestaan, reeds voordat Ged Staten daartoie machtiging hébben verleend. Ook aan schippers van vaartuigen, die niet anders vervoeren dan bouwstoffen voor prov. werken, wor-dt vrijdom van Gouwerechten ver leend, zonder dat steeds een „certificaat" van den daartoe bevoegden prov. ambtenaar kan worden vertoond. Bedoelde afwijkingen achtte spr. ontoelaatbaar; invoering van dagelijksch toezicht op de toepassing van bedoelde ver ordening acht apr. rn het belang der provincie gewenseht. De heer Borghots, lid van Ged. Staten, deel de mee, dat aan den hoofdingenieur een on derzoek inzake de vervanging is opgedragen. Wat de tweede vraag betreft, meende spr., dat het vanzelf spréékt, dat, waar het sltiieperso- neei de geregeld voorbij varende schippers leent, niet altijd naar het certificaat wordt gevraagd. De bestaande controle achtte spr. voldoende. De begroeting werd zii.s. goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot Woens dag 11 uur, wanneer het Wegeuplan aau de orde komt. Wel neen, dat is somtijds zelfs absoluut noodzakelijk! Maar domme menschen laten zioh door die woorden onder suggestie bren gen; ze vallen in een soort hypno-tóschen slaap en doen en spreken dan juist, wat de leiders zeggen! Zulke leiders geven dan gewoonlijk nog hoog op over onafhankelijkheid, vrijheid, per soonlijkheid van handelen Om te lachen! Of eer om te schreien bij zoo'n misleiding! HET OUDE GELUID Lu de Tweede Kamer bij de begroetingen kunnen ze terdege luisteren naar een oud geluid, een oud lied, als de dominees Ker sten en Lingbeek aan het woord komen. Ze brengen wat vrootHjkheici in die tamme omgeving, goed, maar ze vertegenwoordi gen toch een gedeelte Nederlandse he burgers, christenen nog wel, die met smaak naar dat taaltje luisteren. Die verdraagzame medeburgers zien met leede oogen hun Katholieke laudgenooten in Nederland wonen, eten en leven. En die verdraagzame vertegenwoordigers zouden graag korte metten zien gemaakt met. den invloed, den wassen-den invloed van, schrik niet! Rome. Dezer dagen werd er niet zonder gevatheid in die Kamer op gewezen, dat die vertegen woordigers took den eed afleggen op de grond wet.; dat ze dus ook die grondwette lijke vrijheden beloven te zullen helpen handhaven. Hoe valt dat te rijmen? Ze zijn toch ander» wél vast ln het *«- loof en preeken geducht. Over dien eed gesproken, eerlijk gezegd, begrijpen we van heel die geeoMedenif dik- UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. De staking te Roosendaal opgeheven. Partijen bij het conflict aan de sigaren fabriek der firma van Wely te Roosendaal had-den gisterenmiddag opnieuw een confe rentie met den Rijksbemiddelaar Prof. mr. P. J. M. Aaiberse. De onderhandelingen hebfoen een voor bedde partijen bevredigend resultaat gehad. De bedoeling is, dat as. Dinsdag het werk zal worden hervat. UIT DE KLEEDING-INDUSTRTE De staking geëindigd VOORSTELLEN VAN DEN RIJKSBEMIDDE LAAR DOOR BEIDE PARTIJEN AANVAARD Donderdag had in het raadhuis te Enschedé een conferentie plaats onder leiding van den Rijksbemiddelaar H. A. van IJsselsteijn, be treffende de staking, uitgebroken bij de El-ec- trische confectiefabriek „Twenthe", gevestigd te Enschedé, tusschen het hoofd van genoemd bedrijf en de werkliedenorganisaties. Genoem de Rijksbemiddelaar heeft" ter oplossing van het conflict de volgende voorstellen gedaan: le. De staking wordt opgeheven; 2e. er zullen door den fabrikant geen ran- cunemaatregelen worden genomen; 3e. in liet vervolg zullen betaald worden de Christelijke feestdagen, zijnde: 2e Paaschdag, 2e Pinksterdag, Hemelvaartsdag, de beide Kerstdagen, Nieuwjaarsdag en bovendien de Groote Verzoendag; op deze dagen zal aan alle arbeiders worden uitbetaald volgens dezelf de norm, waarop tot heden door de firma de Joodsche feestdagen vergoed worden, zijnde het gemiddeld loon van de laatste 4 weken; 4e. op 1 Mei 1928 zal worden ingevoerd een regeling tot ziekteuitkeering, premie-vrij over 4 weken naar een grondslag van 50 pet. van het loon. De werkgever verklaart zich bereid met ver tegenwoordigers van de organisaties omtrent details van loonregelingen overleg te plegen. Deze voorstellen zijn ten slotte door partijen aanvaard, waardoor de staking als geëindigd is te beschouwen. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE- Conflict voorkomen. ER WAREN TOCH NOG VEEL MOEILIJKHEDEN Over de dreigemje staking bij de N.V, Tex tiel Mij. L. van Heek Zn. te Losser, wordt nog bet volgende meegedeeld: De directie had te kennen gegeven, dat zij wel de bestaande kwestie met de arbeiders wilde regelen, doch niet met een bestuurder van „De Eendracht". Teneinde geen beletsel te vormen voor het tot stand komen van een minnelijke oploesing der bestaande kwestie werd op een Dinsdag j.l. met de arbeiders ge houden vergadering, op advies van „De Een dracht" besloten, een commissie uit de arbei ders te kiezen, welke een onderhoud met de directie zou aanvragen. Bedoelde commissie heeft Woensdag een onderhoud gehad met de directie, waarbij is afgesproken, dat: le. het loon der spinners zal bedragen 28.50, der aanlappers ƒ23 en der opstekers ƒ11.50; 2e. zoodra de afvalma- chines een normale productie opbrengen, zal ook het loon van de daaraan werkzaam zijnde arbeiders in orde komen; 3e. de Christelijke feestdagen zullen worden uitbetaald; 4e. een regeling voor uitkeering bij ziekte zal wor den getroffen door aansluiting bij het zieken fonds voor Enschedé >n Lonneker. Donderdagmiddag ïs hierover, onder leiding van een bestuurder van „De Eendracht" door de arbeiders vergaderd. Besloten werd op va- cantie te zijner tijd terug te komen) doch overigens met het resultaat genoegen te ne men eu het stakingsbeslult in te trekken. BESCHERMING VAN DE KERAMISCHE INDUSTRIE. AfdeeJing rapporteurs De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs benoemd over t wetsontwerp: tijdelijke vprhooglng van liet invoerrecht op huishoudelijke aardewerk, porselein eu glas werk, de heeren Veraart, Droogleever Fortuyn, Hermans, Sannes en Vliegen. wijls weinig. Ze leggen allemaal den eed of de gelofte af op den grondwet. Wat heeft dat in? Wat meenen ze daarvanE11, wordt ook loor sommigen daar zooveel waarde aan gehecht? Of alieen als formaliteit geteld? Het ligt natuurlijk aan ons- rtat we die bedoflten of dien eed met het streven en Strijden van sommigen bezwaarlijk verenig baar achten, doch daar zijn er meer, die er zoo over denken. Misschien wil dominee Kersten daar we! rekening mee houden. Wat een beginsel waard is, wordt wel eens duidelijk uitgedrukt in klinkende munt. Geen wonder, daaraan immers houdt de mensch het ergste vast; en weet hij er dan toch van af te komen, dan moet er wel iets tegenover staan, dat veel hooger waarde heeft. Men heeft aan de Katholieken wel eens verweten dat het ijveren voor Katholieke in richtingen niets meer of minder zou wezen dan een aardigheidje, een liefhebberijtje, een hebbeiij'kheidje, iets wat de Engelsdhen graag een hobby noemen. Nu moet het al een beetje vreemd voor komen dat diezelfde liobby-knobbel in alle landen bij de Katholieken nog al ontwikke len wil. Een voorbeeld. Amerika, het breede land met de ruime gedachten en minst-Ne- deriandsebe toestanden en opvattingen, kan men toch, slecht verdenken zoo bekrompen en eng te zijn als ons lieve vaderlandsche (hoofd. En toch! Ook daar het werken voor de Katholiek* school. Ook daar dezelfde Ijver om het Ka tholiek* beginsel uit t* dragen onder KA DE RETOURCOMMISSIES BIJ GEMEENTELIJKE GASBEDRIJVEN. Statutenwijziging in de Ver. van Gasdirecteuren. In het orgaan van de Vereeniging van gas directeuren, „Het Gas", komt een artikel voor, waarin het bestuur o.a. schrijft: Ten einde zoowel ten opzichte van de ge wone als van de buitengewone leden de noo- dige maatregelen te kunnen nemen, heeft het bestuur besloten, vóór 1 Januari 192S een buitengewone algemeene vergadering bijeen te roepen, ter behandeling van een ingrijpen de wijziging van de statuten. Ten opzichte van de gewone leden zal wor den voorgesteld, dat het lidmaatschap onvoor waardelijk eindigt, zoodra de betrekking van directeur of hooger ambtenaar van een gas bedrijf (als in art. C der statuten voor het ge wone lidmaatschap vereischt), ntet meer wordt bekleed, zoodat niet meer in functie zijnde directeuren of ambtenaren de vereeniging automatisch verlaten. Deze bepaling voor komt, dat door het bestuur voor ieder afzon derlijk geval van ontslag een nader onderzoek zal moeten worden ingesteld; onderzoek, waarbij het wellicht niet over voldoende ge gevens zou kunnen beschikken. Het instituut „buitengewone leden*' de Ieverarciers wordt opgeheven, omdat langs denzeLUen weg als bij gewone leden niet is uit te maken, wie bij de corruptie betrokken is. PERSONEEL RIJKWATERSTAAT. Herstel van eens verkregen rechten gevraagd ALLER HULP GEVRAAGD De vereeniging van personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt Macht" hield te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering. Nadat een drietal sprekers het woord had. gevoerd, werd de volgende motie aangenomen: De Ver. van Personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt Macht", enz.; besprekende het systeem maand- en week- loonen in het Bezoldigingsbeslult-1925 en de gevolgen daarvan; constateert, dat bij de inyoering van dit Be zoldigingsbesluit ten onrechte een scheidings lijn i3 getrokken tusschen de ambtenaren op jaarloon eenerzijds en de ambtenaren op maand- en weekloon anderzijds; overwegende, dat het laagstbezoldigde Rijks personeel, zijnde de minstdraagkrachtigen, de zwaarste offers heeft moeten brengen bij do bezuiniging op de ambtenarensalarissen spreekt als hare meening uit, dat bij de technische herziening van het Bezoldigings besluit in de eerste plaats het systeem maand en weekloonen met de gevolgen daarvan (geen huwelijkstoelage, ongunstige positie standplaatsaftrek) behoort te verdwijnen; overwegende, dat het instituut „aanstelling op burgerrechtelijke arbeidersovereenkomst" ongeschikt ïs voor den Rijksdienst en daaruit zooveel mogelijk geweerd dient te worden; dringt er bij de regeering' en de centrale commissie voor georganiseerd overleg met kracht en klem op aan, om tot herstel van eens verkregen rechten mede te werken en vertrouwt dat alle organisaties, welke perso neel als bovenbedoeld onder hare leden tellen, met kracht de belangen van dit personeel helpen verdedigen. KEURING VAN VOOR UITVOER BESTEMD VLI 1 erlaging van de keurloonen. Bij nota van wijziging van het Ve hoofdstak der S taa tsbegrootiag 1928 (Binnen iandsche Zaken en Landbouw) stelt de Minister voor, art. 158 te verminderen met 50.000. Deze vermindering houdt verhand met het voornemen om de belooningen van het perso neel in bijzonderen dienst, belast met de keuring van voor uitvoer bestemd vleesch, in diien ziin te wijzigen, dat deze zullen worden berekend naar een degressief tarief. AUDI NTIES. De gewone audiëntie van den Minister van. Oorlog zal o:p Maandag 21 November a.s. niet plaats hébben. thoiielreii en nieit-Kaibhoüeken. Dat nlet-Kathe- lieken in een groot percentage dat zoo nog niet inzien, eu ook het nog niet kunnen be reiken, om plaatselijke toestanden, ligt bij zoo'n jong Katholiek land voor de hand. Ze moeten hun beginselen nog leeren door denken,helaas, nog leeren door ondiervin ding met schade en schande; ze moeten nog tot de praktijk komen. Want het gaat om beginselen. Ze beseffen ook daar al, vat wij hier we ten: „Zoo onze jeugd op school en op col lege een eigen onderwijs gegeven kan wor den, dan zal hot komende geslacht een hulp zijn en geen beletsel voor het doordringen eener Katholieke opvoeding." Nog gaat Bleekte de kleinste helft der Katholieke kinderen in Amerika op Katho lieke scholen. Ons valt dat mee, want ver gelijk de afstanden daar eens, eu het ver spreid wonen der Katholieken! Doch wat een offers hebben ze ook daar oyer voor de eigen, Katholieke school. De Katholieken vertegenwoordigen daar niet den rijkdom, doch ieder jaar wordt door de mild dadigheid der Katholieken daar honderd mil- lioen dofllar geofferd voor de Katholieke school: het sommetje van 250 millfoern Ne- deiiandeohe galden. E11 toch maar een hobby? TROEF. Het kind is moeilijk. En vader en moeder bepraten het geval, van wie 'het kind deze eigenschappen wel heeft. „Van mU heeft het dat moeilijke karakter niet", verzekert mevrouw. „Neen zeker niet", bevestigt ironisch mijn heer, „want JIJ hebt 't zelf «eg". INVOER van VEE EN VLEESCH IN j FRANKRIJK. f De rechten verhoogd. Volgens telegrafische mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs zijn de in voerrechten in Frankrijk voorloopig verhoogd:] voor kalveren tot 100 francs, voor ander rund vee tot 80 francs, voor schapen tot 100 francs, voor varkens tot 60 francs, alles per 100 K. G. levend gewicht; voor rund vleesch en schapen- vleesch tot 126 francs en voor varkens vleesch tot 90 francs per 100 K. G. DE LEERVERPLICHTING VOOR HET j 7e LEERJAAR. Een vraag van Ir. Al bar da Door den heer Albar.da is aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vo-ligende vraag gesteld: Kan, tijden® het verlof van dsn Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, den heer Waszink, de indiening van de Memorie ran Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot invoering van de leer verplichting voor het zevende leerjaar ver wacht worden en ook op de medewerking der RegeeTiing voor de openbare behandeling van dat wetsontwerp gerekend worden? UITBREIDING VAN HET VERKEER DER GELUKTELEGRAMMEN. Met ingang van 1 December a.s. wordt da gelegenheid geopend tot wisseling van geluk- telegrammen tusschen Nederlandsche kan toren en: a. Nederlandsche schepen via Duitsehe kust- stations; b. scheepstations der Deutsche Betriebs- gesellschaft für drahtlose Telegrafie (Debeg) via het Nederlandsche kuststation; c. Debeg-scheepBstations via Dïiitsche kust- stations. Tevens zullen geluktelegrammen kunnen worden gewisseld tusschen Duitsehe kantoren en Nederlandsche en Duitsehe scheepsstad on 3 via het Nederlandsche kuststation. Zooals werd bericht, wordt het tarief voor telefoongesprekken met Engeland met ingang van 1 December a.s. aanzienlijk verlaagd. De berekening van de gesprekkosten geschiedt dan als volgt: Dagtarief: le zöne 5 per 3 min., voor elke minuut meer f 1.70; 2e zöne 6.25, resp. 2.10.; 3e zóne f 7.25, resp. 2.45. Nachttarief (van 19 toU8 uur): le zöne 8 resp. 1; 2e zöne f 3.75, resp. 1.25; 3e zöne f 4.35, resp. 1.45.. GEWESTELIJKE LANDSTORM COMMISSIE ZUID-HOLLAND WEST." i Een propaganda-bijeonkomst De Gewestelijke Laudstormeommissie „Zuid- Holland West", besloot tot het honden van een groote propagauda-bijeenkomst van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm van de afdee- Hng 's Gravenhage en omliggende afdeelingen op 2 December e.k. in de Dierentuinzaal te 's Gravenhage. Het ligt in de bedoeling, bij die gelegenheid den oud-Minister van Onderwijs, dr. J. Th. de Visser, te installeeren als'eere-voorzitter der commissie en voorts de „Landstormfilm 1927" te vertoonen. NATIONALE FEDERATIE. Tegen socialisten-werk De reeds zoo lang gewenschte federatie»® samenwerking tusschen eenige vooraanstaan de organisaties, welke zich het nationaal her stel en de bestrijding van het ontwrichtend streven der socialisten en hun geestverwanten ten doel stellen, is dezer dagen tot stand geko men door oprichting van de „Nationale Fede ratie". Tot dusvere hebben zich bij deze Federatie de navolgende organisaties aangesloten: Ne derland-Oranje-Nationalisten (N.O.N.), Het Va- derlandsch Verbond (H.V.V.), Verbond van Actualisten (V.v.A.) en het Verhond Nederland en Indië (V.N.I.). Met andere gelijkgezinde organisaties wordt nog overleg gepleegd. BEDERF De oorlog lieeft heel wat op zijn geweten. Doch de oorlog' wordt wel een beetje beladen met voor-oorlogsche misdaden. En dat gaat niet aan. Zéker, tijdens den oorlog heeft het recht vtaardi ghei d »g evoel heel veel geleden. Toen kwam duidelijk aan den dag wat een ontzettend egoïsme er woont in grooten en kleinen. Toen was voor velen de eenige kwestie: krijgen wat je kan. Het „hoe"? lag tamelijk in de goot Dit was vroeger oak al het geval, al wa3 het niet in diezelfde mate; en vooral ba- etend dat kwaaj met betrekking tot geld en goed, wat den staat toebehoorde. Het scheen op dat punt dikwijls maar aan te komen op vlugheid, gewiekstheid, slimheid. Nu komen er van alle kanten Machten los en maar al te gegronde klachten dikwijls over de niet al te onkreukbare manier van doen bij ambtenaren in o'jénbaren dienst. Dat zulke dingen ooit aan den dag moes ten komen, begrijpt iedereen. Daar waren er te veel, die ervan af wisten. De wijze, waarop de zaak aan 't rollen ging, vinden we verre van mooi; doch dat het kwaad bestreden wordt, goed. Tusschenpersonen, die iate krijgen of aannemen, omdat ze in hun positie in staat zijn een order te gunnen, lijden groot gevaar. Schuldig zijn degenen, die 't doem eu die het aannemen. Schuldig vooral is het beginsel: „zaken zijn zaken, iedereen doet het, dat is de gewoonte." En zoo lijdt de openbare moraal ontstel lend. Wat niemand ten goede komt. j DE ■PIENTERE ZOON. J „Vader, ik kan Iets, waf u niet kunt", dje?* „Watt 'Is dat dan, Jongen „Wrt, groeien, vader".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 10