DAGBLAD ¥OOB SCHIEDAM EN OMSTREKEN, 50ste Jaargang Zaterdag 19 November 1927 No. 15020 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS P. H. PLATE DE EERSTE ONTWIKKE LINGSAVOND DER K.S.A. LEEKENAPOSTOLAAT ilkillÉÉ MEUBELFABRIEK - STOFFEERDERIJ GROOTE KEUZE IN BUFFETTEN - STOELEN ROOKTAFELS, THEEMEUBELS, enz. BOTERSTRAAT 72 bij het Stadhuis NUTTIGE SINT NIC0LAAS CADEAUX DE OPENING VAN DE koemarktbhug KANARIE-TENTOONSTELLING waarschuwing SCHIEDAMSCHE INDUSTRIE 4GENDA Zaterdag 19 November Zaterdag 26 November Feestavond Schiedamsche Transport-colonne van het Ned. Roode Kruis. Gebouw R.IC. Volks bond. ZONDAGSDIENST GENEESKUNDIGEN EN APOTHEKEN VOETBAL VAN ZONDAG NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 3 maanden ƒ3.25 per maand 1.10, per wc-eb 25 cent. Franco per post ƒ3.76 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcbèuue en Girodienst 81440. ADVERTENTleN 15 regels ƒ1.56. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusselien den tekst CO ct per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct. lot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. ƒ0.50, 10 reg. 0.75. 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, cén voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een dnina; ƒ75 bij verlies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd hij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Na den* zoo schitterend geslaagden protest avond tegen de Kerkvervolging in Mexico heeft gisteravond de K. S. A. haar eersten ontwiklcelingsavond in dit seizoen gehouden, waarop als spreker optrad de heer P. Kasteel met een inleiding over „Leekenapostolaat". De heer Mouwons, voorzitter van de K. S. A.( de vergadering openend, betuigde zijn te vredenheid over de goede opkomst en sprak zijn vertrouwen uit dat ook de volgende avon den even groot, zoo nog beterbezoek, zouden trekken. Spreker heette de aanwezigen en den lieer Kasteel welkom en gaf vervolgens dezen laat ste het woord. Leekenapostolaat, aldus inleider, is een nieuw woord voor een oude zaak. Leekeu- apostolaat heeft altijd bestaan. De Kerk heeft altijd voor oogen geliad, dat iedere leek in zekeren zin priester was. We weten uit de Handelingen der Apostelen, dat in den aan vang van liet Christendom veie wonderen ge schiedden, dio het bekeeringswerk steunden. Maar het Christendom is toqh in den beginne vooral liet werk,geweest van den leek. Leeken hebben altijd niet slechts in het begin van de Kerk, doch ook later een groot aandeel gehad in de verbreiding van het Christendom. Verschillende oorzaken hebben er toe mee gewerkt dat die actie van de leeken vele eeuwen door als het ware was verlamd. We leven in een tijd van leuzen en één daarvan is, dat wij Katholieken moeten be ginnen met eon eigen cultuur, die we aan de menschen moeten voorhouden. Gezegd wordt, dat we minder strijdvaardig, meer toegeeflijk moeten zijn. 't Is waar, dat de positie van de Kerk in menig opzicht sterker is gewor den. Het aanzien van de Kerk is ongetwij feld versterkt. Haar ontzagwekkend organisme moet: ontegenzeglijk grooten indruk maken. Als organisatie staat ze sterker dan ze ooit gestaan heeft. Niemand bijvoorbeeld had GO jaar geleden durven voorspellen, dat de Paus een beweging' in Frankrijk als de „Action frangaise" zou durven yerpoi'deelen. De tucht in meer engen zinhet gedrag van bisschop pen, priesters is voorbeeldig. Dit is de zaken beschouwd van liaar natuur lijken kant. En die hebben haar waarde. Want wel heeft Christus Zijn steun aan de Kerk toegezegd, maar verder Heeft Hij het bestuur toch overgelaten aan den mensch. De Kerk staat er dus, we zouden kunnen zeggen, goed voor. Maar de wereld staat ei slecht voor. Nooit is er zulk een anti-Kerke lijke geest geweest als thans. Wie ^onbevangen in zijn tijjd kijkt, begrijpt en voelt heel goed dat de strijd tegen God en godsdienst veel feller woedt dan velen ver moeden. De tegenstelling tusschen de Kerk en de wereld is scherper dan ooit. Wat we zien is, dat. het anti-Christendom over krach ten beschikt,waarover we versteld staan. Er komen steeds meer menschen zonder gods dienst, kinderen die zonder godsdienst op groeien. De geldwereld, kringen van weten schap, kunst, staatkunde, houden absoluut geen rekening met God en godsdienst. Men ademt er in een 'anti-godsdienstige lucht. On bewust wellicht gedeeltelijk, leven millioenen In een anti-godsdienstige, anti-kerkelijke stem ming. Het is voor ons uiterst moeilijk de geestesgesteldheid) aan te voelen van men schen, dié buiten allen godsdienst zijn opge groeid. De verdeeling van het protestantisme heeft het ongeloof enorm in de hand moeten Werken. We' staan in onze moderne wereld in een anti-kerkelijke, anti-godsdienstige sfeer. Onze Positie is weer geworden als die der eerste Christenen. Alleen zijn wij nu de ouderen en de heidenen zijn de modernen, de nieuwelin gen. En alles in die moderne wereld is heidensch. Nu kunnen we gerust dit zeggen tot de mensehen tot wie we spreken over God en godsdienst en maatschappij-ordening, dat heel die maatschappij-ordening niet deugt. Indien We er nietin slagen hun aan het verstand te brengen, dat wat we in de wereld zien, niets met de Kerk te maken heeft, dan zullen we ze nooit brengen tot het oude ideaal van het Christendom. Wat de moderne stelsels aan goeds hebben, heeft de Kerk, biedt ook de Kerk, wat ze moderns hebben deugt niet. Hoe kunnen we die moderne mensch be haderen? We staan met hen voor honderden kwesties: organisatie, onderwijs, hygiëne, sPort, alcoholbestrijding enz. enz. en we lossen die kwesties anders op dan zij. Zulke menschen moet men soms een geeste- 'iken opstopper geven, waarvan spreker een Paai- voorbeelden geeft, maar daarmee zijn we ei' niet. Br zijn in onze wereld geweldige anti-ker kelijke stroomingen, maar feit is ook, dat er stroomingen zijn in Katholieke richting, die 25 jaar' geleden niet kenden. En daarmee hebben we rekening te houden. We zullen dekenschap hebben af te leggen van tiental len meaftchen, die in onze omgeving leven. t-V'b'v ■W-W» HET ALGEMEEN BEKENDE 1IOTEL PABSTTE DOORN zal in verband met het a.s. wegenplan verdwijnen en plaats maken voor een breeden rijweg. We kunnen in ons dagelijksch leven zooveel doen en we doen zoo weinig. Iedere sociaal democraat vrijwel is propagandist en wij doen niets. Aanhangers van iedeir stelsel praten daarover met voorliefde en wij houden onzen mond, zelfs als het pas geeft te spreken. We komen niet meer klaar met bidden alleen. Wij dienen ons Katholicisme beter te kennen; dan houden we er ook van. En dan zullen we er toe komen het te propageeren. Dat propa- geeren kan gaan door o.a. er over te praten. Een doorsnee-Katholiek moet de voornaam ste leerstellingen van zijn geloof kunnen ver dedigen. In elk tijdperk van de Kerk zien we, dat er leeken oprijzen om de Kerk te verdedigen. Apostelen worden geboren, maar ze worden ook door de omstandigheden gemaakt. Zoo is de marktprediking te Amsterdam ontstaan. De sprekers kwamen daar menschen tegen, die van den godsdienst niets afwisten. Men bedenke, dat in sommige protestantsche dis tricten van Amsterdam 90 percent der kinde ren niet meer worden gedoopt en in Katho lieke districten 50 pet. 't Is erger dan bij de heidenen. Mensehen, die niets van den godsdienst weten, zijn niet meer met een priester te be reiken. Alleen de leek kan nog tot hen nade ren, niet om hen zoo maar te bekeeren; het is al wel als hun mentaliteit een weinig wordt veranderd, als van ons gezegd wordt, dat we toch niet allemaal krankzinnig zijn,' dat er toch ook wel iets goeds hij ons zit. Straatprediking gaat niet overal; maar we kunnen dén wég bereiden voor de priesters; we kunnen andere Johannes de Doopers zijn. We kunnen hen helpen met lectuur, mu. ziek, geld. En dan moéten we ons zelf op den achter grond weten te schuiven; we moeten niet werken voor het success, niet voor onszelf. We moeten in de huizen zien te komen, zelf, met onze lectuur, met onze couranten. Dat zal kunnen op bepaalde oogenblikken, met een bepaald onderwerp, met een bepaald ar tikel. Een abonné op een Katholieke krant winnen is leekenapostolaat. Bepaalde boeken op bepaalde momenten iemand in handen spe len is leekenapostolaat. Eén zin kan een le vensrichting in geheel andere banen leiden. Leekenapostolnat is: onze geestesgesteltenis doen doordring in die kringen, waar men ze niet kent. iLugen we daarin, dan hebben we veel bereikt. We moeten daarop voortdu rend bedacht zijn. We moeten er mee opstaan en er mee gaan slapen. En maken we dan eens het voornemen: één man voor onze re kening nemen we; dien maken we Katholiek. Spreker heeft geen geordende, lezing over het leekenapostolaat willen geven; hij heeft slechts eenige gedachten uitgesproken, die wel licht nieuwe gedachten zullen wekken. Ook bij het leekenapostolaat houde men in het oog de woorden van dr. Schaepman aan Alber- dingk Thijm: Een groote zaak beginnen, Gelooven en beminnen, Volharden kloek van 'zinnen Verwint 't al, (Daverend applaus). Bij de gedaehtenwisseling vroeg kapelaan Beune de aandacht voor de prachtige voorbe reiding van het leekenapostolaat door de pro- pagandaclubs in onze stad en merkte voor Reel. 812S 12 wat zijn parochie betreft op, dat waar van de zijde der vrouwen bevredigende belangstel ling bestaat voor die voorbereiding, de jonge mannen zich nog teveel afzijdig houden. Kapelaan Beune vroeg vervolgens of inlei der ook iets kon zeggen over het leekenaposto laat onder afgevallen Katholieken. De heer Kasteel antwoordde, dat afgeval len Katholieken in drie groote 'categorieën kunnen worden ingedeeld, te weten degenen die neo-malthusianistische practijken volgen, die een gemengd huwelijk hebben aangegaan en dio socialist zijn geworden. Deze gevallen moeten afzonderlijk worden behandeld, waav- van spreker eenige voor deelden aangaf. Nog enkele andere inlichtingen werden ge vraagd en door inleider op afdoende wijze gegeven, waarna de heer Mouwens onder har- telijkendank aan den inleider en aan den heer Vlug, die aan den vleugel de vergadering had opgeluisterd, de bijeenkomst sloot met den Christelijken groet. SINT WILLIBRORDUSSTICHTING Als opvolger van den lieer S. Linnenbrink is tot ltd van de St. Willibrordnsstidhting benoemd de heer J- G. van Dorp, die reeds lid is van de gemeentelijke commissie voor onderwijszaken. De officiële opening van de Koemarktbrug zal Woensdagmorgen om half elf plaats hebben. Door het gemeentebestuur is aan de Eerste Söbiedamsehe Kanariekweekersvereen „Ons Genoegen" voor haar te houden tentoon stelling een zilveren medaille beschikbaar gesteld. De commissaris van politie waarschuwt tegen de verkapte inzameling van gelden door den verkoop van Christelijke blaadjes, waar van de opbrengst een andere bestemming heeft dan voor het doel door den verkooper of in de blaadjes zelf aangegeven, In het algemeen wordt in overweging ge geven niet te teekenen op lijsten van z.g. Mefdadigheideinstellingen, tenzij deze lijsten voorzien zijn van het stempel van het ge meentebestuur of de politie. Heden vertrok van de werf Gusto, Firma A. F. Smulders te Schiedam, een aldaar voor rekening van de Argentijnselie Regeering ge bouwde Cutterzuiger de „M. o. F. 215-C.". Het vaartuig heeft de volgende afmetingen: lengte 44 meter, breedte 11,30 meter, holte 2,80 meter, en is gebouwd onder speciaal toe zicht van den gedelegeerde van de Argentijn- sche Regeering, den heer Ir. L. R. Solari en van Bureau Veritas en ls geclassificeerd bij Bureau Veritas onder de hoogste klasse van dit soort van schepen. Bij den bouw is rekening gehouden, met de laatste vinding op het gebied van bagger- materiaal; het schip ls o.a. voorzien van pi- votpalen, welke door een speciale machine bediend worden; een speciale stoommachine van 200 P.K. is geplaatst voor het bewegen van den snijkop. De plaats van bestemming is Buenos-Ayres de zuiger wordt daarheen gesleept door de sleepboot „De Schelde", kapitein Weltevrede, van L. Smit Co.'s Int. Sleepdienst, DOMINICAANSCHE KUNST De doop- en bieehtkapel dei' St. Jam-kerk In een der vorige afleveringen van „De Ro zenkrans" vonden we een korte maar duidelijke beschrijving van de muurschilderingen door pater Raymundus van Bergen O.P. aangebracht in de doop- en bieehtkapel van de kerk van den H. Joannes den Dooper. Wij ontleenen er het volgende aan: Niet sprekend van de technische moeilijk heden, als den minder goeden toestand der muren, de onzekerheid of de verf goed zou drogen en niet zou verkleuren alle moeilijk heden, door den ervaren kunstenaar met zijn kunstige applicatie van tempers (een heel eigen aardig soort van waterverf) .schitterend over wonnen, moge liier de aandacht gevestigd op groepeering, voorstellende een keuze der tafe- reelen, èn uitvoerder èn ontwerper (den kunst- zinnigen pastoor N. A. Ligthavt) tot eere strek kend, den toeschouwer tot. eerbied en dank- haavheid stemmen ten opzichte der kostbare Sacramenten van Doopsel en Biecht. Zoodra men de St. Janskerk door den ingang van de Zuiderzijbeuk is binnengetreden, be vindt men zich in de Doopkapel. Het Doopsel immers is de deur der andere sacramenten. Rechts van den ingang ontmoet de kerkbe zoeker onmiddellijk het beeld van den Zaligen Alfonsus van Navarra, den naamheilige van den pastoor der St. Jan: de herder waakt bij de deur der schaapskooi, opdat geen verscheu rende wolven zijn kudde overvallen. Voorbij deze beeltenis staat men voor de afgesloten ruimte, waar de marmeren doopvont omringd wordt door drie muurschilderingen. Het groo- tere middenvak verplaatst ons aan den voet van een Palestijnschen heuvel, op welks glooi ing' een herder rustig neergezeten, zijn grazen de schapen en lammeren weidt, op den voor grond, wij begrijpen het thans vanzelf, draagt de Goddelijke Meester met zegenend gebaar Zijn Apostelen de macht over om alle volken te doopen en te onderwijzen. De kleinere vakken stellen links Sint Jan den patroon der Kerk voor, Jezus doopend in den Jordaan, rechts den diaken Philippus het reinigende water uitgietend over het hoofd van den Ethiopiër. Aan de overzijde van het doop vont ziet men den profeet Mozes van de droog voets bereikte kust der Roode Zee hand en staf uitstrekken naar de geweldige golven, die onstuimig neervallend de Egyptenairen met rossen en strijdwagens bedelven. Daardoor wordt beteekend, hoe de wateren des Doopsels die het heil zijn der uitverkorenen, de onder gang zijn van den duivel. De overblijvende muurvlakte wordt gevuld door de beeltenis van den H. Ludovicus Bertirandus, den kelk dragend, waaruit een slang omhoogkronkelt. Zooals be kend is ontdekte deze missionaris door God verlicht, den boozen toeleg', die hem door ver gif het leven wilde benémen. De reeds vermelde Alfonsus van Navarra, missionaris-martelaar ln Japan; Ludovicus Ber tirandus, missionaris-belijder in Zuid-Amerika verkondigen ons, hoe de Apostolische orde van St. Dominions in Oost en West dus de hee- le wereld over, het verheven werk der Apos telen voortzet. Van de doopkapel de bieehtkapel binnentredend, ziet men aan zijn linkerhand de vrouw uit het Evangelie die met opgeschorte bleeding en den bezem in de hand haar buur vrouwen het wedergevonden drachme toont: 't beeld der heiligmakende genade, die door de biecht hergeven of vermeerderd wordt. De eene iangzijde van 't rechthoekige Biecht- lokaal wordt, met. de Piëta in het midden, in gedeeld in vijf ruime vakken, waarop de schil der, wars van alle zoetelijke romantiek, den gulden middenweg houdend tusschen te over- matigen vormenrijkdom en te sobere stijfheid met warme kleuren pakkend weergeeft: 1. Sint Joannes den Dooper, in de woeetijn boetvaardigheid predikend voor jong en oud, mannen en wouwen. 2. De verrezen Christus, Zijn opgetogen leer lingen de macht verleenend van de zonden te vergeven of te houden. 3. Maria Magdalena onder den maaltijd hij Simon den Farizeër haar zonden belijdend. 4. Den verloren zoon terugkeerend naar de hem tegemoetsnellende vader. 5 Petrus na de verloochening zijn zonde be- weenend. absolutie weergegeven in de genezing van den melaatse he. De ruimte tusschen de biechtstoelen, die de andere Iangzijde van het genoemd lokaal be slaan, wordt bezet door prachtig uitgevoerde heiligenbeelden, als van den H. Joaunes van Gorkum, die als Hollandsche Dominikaan hier natuurlijk niet ontbreken mocht, van Rosa van Lima, de bloeiende Derde Orde-afdeeling van Schiedam vertegenwoordigend; den H. Anto- nlus, die zijn beroemde moraal schreef, welke meer dan veertig malen herdrukt, eeuwenlang den toekomstigen priester voorbereidde tot bet Zooveel kennis) en voorzichtigheid vragende ambt van geestelijken leidsman. Overbodig te zeggen, dat ook de groote meester in het Ker kelijk recht, de patroon der biechtvaders, de H. Raymundus van Pennafort, tusschen al die heiligen een eereplaats Inneemt. Wat zou de godsvrucht, maar wat ook de goede smaak van den kerkbezoeker er bij win nen, zoo hij meer zijn aandacht vestigde op dergelijke kunstwerken. Moge voorts pater van Bergen niet zijn bekende opgewektheid de ge- '8 Maandags, repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. t lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam* club I. D. 0„ Patronaatsgebouw Lauge Ha* ren; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club* avond R. K. S. V. „Excelsior", Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hall) negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath, Streven", Gebouw Kath. Kring, Aanvang half zeven. Dinsdags: repetitie R.K. Manneuzangvereenl- ging St. Caeeilea. half 9, R. K. Volksbond? bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers* bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 2—5 uur. j Pi'opaganda-feestavond van de Schiedamsche H.B.S.-vereeniging „Onder Ons". Zaal R. K. Volkshond. Aanvang 8 uur. Mondharmoniica-vereen. „Schiedam Vooruit". Concert onder leiding van den heer W. Straatman. Gebouw Eendracht. Aanvang S uur. Zondag 20 November Ned. R. IC. Fabrieksarbeiders Bond „St. Wil- lebrordus". Viering van het 12y2 jarig bestaan Gebouw R. IC. Volksbond. Leden en huisgenoo- ten hoven de 16 jaar vrije toegang. Programma medebrengen. Maandag 21 November Vergadering Politiek Sociale Prop. Club „St. Clemens", Parochie H. Hart, Gymnastieklokaal school IJselmondeschestraat. Aanvang half 9, Dinsdag 22 November Uitvoering, te geven door het symphonle- orkes-t „L. van BeekhovenZaal R. K. Volks, bond .Aanvang 8 uur. Vrijdag 25 November Weldadigheidsvoorstelling van „Utile Dnlci". Opvoering van liet tooneelstuk „Zijn revanche". Zaal „Musis Sacrum", aanvang 8 uur. wijde kunst blijven beoefenen, hij zal op het voetspoor van den Zaligen Angelico Apostel zijn door het penseel, het karakter zijner orde ge trouw blijven door ware kunst. De geneeskundige dienst zal morgen wor den waargenomen door de doktere: van de» Berg, Lange Nieuwstraat 113; de Bruyn, Nieuwe Haven 125; Ormel, Singel 76 en Ris, Tuinlaan 92. Geopend zal zijn de apotheek van J. H. v. Westendorp, Emmastraat 1. Na één week stilstand in de competitie hier in 't Westen, gaat ze morgen weer voort. Uit Leerdam komt L. S. V. aan S. V. V. een be zoek brengen, welk bezoek wel 2 puntjes zal kosten. L. S. V. behoort tot de zwakste ln haai' afdéeling en S. V. V. zal wel weten te winnen. D. H. S. speelt eveneens thuis en wel tegen 't nog niet lang geleden gedegra deerde Transvalia, dat ook ln de 3e klas nog niet veel presteert Ook ln deeen. wedstrijd zal de ontvangende club wel zegevieren. Hermes D. V. S. speelt een vrlendsehap- pelijken wedstrijd tegen H. F. C. te Haar lem. Door 't medespelen van v. d. Griend in een der Olympische Elftallen is de oorspron kelijk vastgestelde wedstrijd tegen Hercules uitgesteld. Gepasseerden Zondag speelden verschillen de spelers van Hermes-D. V. S. mede met de vertegenwoordigende elftallen der N. V. B., terwijl van Es midvoor werd gekozen voor 't Rotterdamsche Elftal. De Bruin speelde in Amsterdam en de Sportkroniek schrijft van hem, dat hij 't best beviel, v. d. Griend en den Hoed Speelden 's moi^ens op Spangen. Eerstgenoemde had een bijzondere productieve bui en scoorde 5 van de 6 doelpunten. Z'n spel in 't veld was echter niet zoo sterk. Den Hoed, die tot nu toe in z'n club niet veel ge presteerd heeft, liet echter een partijtje voet bal zien, dat men hem niet gauw zou verbe teren. Van van Es heeft men bijna niets anders kunnen lezen dan zeer slechte recen cies. Degene die hem echter zien spelen zul len wel weten dat hij heter kan. Over 't ge heel hebben de Schiedammers zeer goed vol daan. 't geheel hebben de Schiedammers zeer goed voldaan, JTJiiJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1