Besprengen Handen FEUILLETON ZATERDAG 19 NOVEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 2 gemeenteraad SCHEEPVAART SAMENWERKING VAN DE VAK MET DE JEUGDORGANISATIE INZAKE DE OPVOEDING DER JEUGD BURGERLIJKE STAND Aangifte van 17 November GEBOREN: Johannes J., z. v. .T. A. Mulder eu M. J. A. Bleating, Westfrankel.str. Petrus L. C.. z. v. P. J. C. Verhoeven en H. C van Akkeren, Parallelweg UIT ROTTERDAM 41/* EMiSSiE FOT'ERCAM TEN VOLLE TOEGEWEZEN. ZN KAMERAAD BESTOLEN KWAJONGENS AANGEHOUDEN DIEFSTALLEN DE MAASSTAD—CALAND YXSCBMARKV ZONDAG-. NACHT- EN AVONDDIENST DER APOTHEKEN WEERBERICHT HET PROBATE MIDDEL RADIONIEUWS PROGRAMMA'S VOOR ZONDAG PROGRAMMA'S VOOR MAANDAG 1 HET VADERLIJK ERFDEEL KA VIER MARMIER. i naai net Franscb van R Bütumicliug ifi' begvooting Ben openbare vergadering van den ge meenteraad is uitgeschreven tegen Dinsdag 22 November, des namiddags te 2 are, zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 ure, op Woensdag 23 November 1927, des avonds te 8 ure eu op Vrijdag 25 November des avonds te 8 ure. De agenda vermeld behalve mededeelingen en ingekomen stukken. 1. Benoeming van een lid van de Commis sie voor de Technische Bedrijven, van de Fi- nancieete Commissie en van de Commissie, bedoeld bij art. 120 der Bouwverordening, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de ontslagneming als raadslid van den heer E. G.van den Bovenkamp. 2. Voorstellen van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening: over het jaar 1926 van: het Woningbedrijf; de Hofjes van Belois; de R. K. Bouwvereeniging „SL Jozef"; het Fonds herkomstig van het voormalig Oude Man huis; de Gezondheidscommissie; het Stedelijk Muziekkorps; de Fondsen herkomstig van de Vernietigde Gilden; over het jaar 1925 van: het St. Jacobs-Gasthuis. 3. Voorstel van de commissie voor het on derzoek der rekeningen tot voorloopige vast stelling van de gemeente-rekening over 1926. 4 Voorstel van B. en W. betreffende ver koop van diverse pereeelen bouwgrond. 5. Nader advies van B. en W. naar aanlei ding van het bezwaarschrift van J. Voogd te gen zijn aanslag in het vergunningsrecht. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het reglement voor het burgerlijk armbe stuur in verband met het geneeskundig voor onderzoek van gezinnen, waarin personen worden uitbesteed. 7. Motie vau het lid van der. gemeenteraad mevr. H. Benthemde Wilde, strekkende om B. en W. te machtigen aan de werkloozen een toeslag te verleenen op de steunuitkeering voor de aanschaffing van brandstoffen. 8. Voorstel van B. en W. tot herziening van de salarisregeling voor het enderwijzeud per soneel aau den Gemeentelijken Handelsavond- cursus, zulks ten einde te kunnen voldoen aan de voorwaarden, voor het verkrijgen van rijks- en provinciaal subsidie gesteld, alsmede tot wijziging in verband hiermede van het leer plan dier school. 9. Voorste] van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de St. Willl- brordusstiehting strekkende om overeenkom stig art. 72 e.v. der L. O. Wet 1920 de be- noodigde gelden te mogen ontvangen voor de verbouwing van haar school aau de IJssel- mondschestraat. 10. Advies van B. en W. naar aanleiding van de bij de behandeling van voorstellen betreffende den verkoop van bouwgrond in de op Vrijdag 19 Augustus 1927 gehouden verga dering van den Gemeenteraad gestelde vraag, of het niet de voorkeur zou verdienen de gronden in Oud-Mathenesse ten Zuiden van de spoorbaan in erfpacht uit te geven in plaats van deze te verkoopeu en betreffende de in het sectieverslag daaromtrent uitge sproken meenïng. 11. Behandeling van de gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1928 met de begroo tingen van de Bedrijven, Diensten of Instel lingen. VOOR DRACHT Op de voordracht voor de benoeming van directeur van gemeentewerken te Leiden, komt, naar de „Sch. Ct." meldt, als no. 1 voor de heer A. M. de Blanw, adjunct-direc teur van gemeentewerken aldaar, en als no, 2 de heer ir. H. B. J. Aikema, adjunct-direc teur van gemeentewerken te dezer stede. To Schiedam aangekomen, 18 Nov.: Jap. s.s. Matsumoto Maru, met olie van Dairen via Rotterdam voor N.V. Seliieveem aan de Willielminahaven; s.s. Slamat, Rott. Lloyd, ledig va nRotterdam; s.s. Tabanon, Rott. Lloyd, ledig van Rotterdam, beiden om Uier te dokken in de Wiltoiiihaven. Van Sdhiedam vertrokken, 18 Nov.: s.s. Siantor. Rott. Lloyd, ledig naai- Rotterdam; Sjs. Blitar. Rott. Lloyd, ledig naar Rotter dam. Van Schiedam vertrokken, 19 Nov.; Jap. s.s. Matsumoto Maru, met stukgoederen naar Hamburg; Duitsch s.s. Nordsee, ledig naar Cuxhaven. Onder voorzitterschap van den weleerw. heer A. Goossens, als vertegenwoordiger der gezamenlijke geestelijke adviseurs, verga derden Donderdagavond in den R. K. Volks bond de afgevaardigden der respectievelijke Vakbonden, welke z.g. „jeugdleden" in hun organisatie tellen of moeten tellen. Een commissie werd gevormd om propa ganda te maken onder de Sehiedamscbe jon gens en meisjes van 1418 jaar ten einde deze te winnen voor stand- en vakorganisa ties. Tot deze commissie traden toe de liee- ren J. Scholte en H. Voorwald voor „St. Bloy", Th. Hengst voor „St. Willibrordus", F. R. Gunneweg voor „St. Petrus Canisius", W. Rykuiter voor de R. K. Bouwvakarbeiders bond „St. Jozef", W. Roeliug voor „St. Cle mens" en L. Brouwer voor „St. Antonius". Besloten werd in samenwerking met de pat ro n a at s bes t u ren de patronaatsleden, die daarvoor in aanmerking komen voor de vak organisatie te behouden en te winnen, opdat ze niet op lateren leeftijd zich aansluiten bij de moderne bonden en aldus voor Kerk en Godsdienst verloren gaan. Ook zal binnenkort een groote propaganda-avond belegd worden, waarop het nut van aansluiting bij de stands organisatie (patronaat en Jozefgezellen) en de vakorganisatie onder de jeugd besproken zal worden. Waar nog zeer velen onzer katholieke jon gens en meisjes in dit opzicht stvoomeioos ronddwalen, is voor de jengdpropaganda in Schiedam een schoone maar moeilijke taak weggelegd. OVERLEDEN: J Waard echtg. van A. Hoogeveen, 54 j„ Eeudracktetraat. Naar wij van emittenten vernemen worden de inschrijvingen op cle emissie der 4J£ pet. lee- ninsr Rotterdam ten votie toegewezen. Eergisteren meldde a wij dat ten nadeele van een zeeman in een logement o-p de Hoog straat terwijl hij sliep geld en papieren waren gestolen. Thans is, verdacht van deze diefstallen aangehouden de Zweedsclie zeeman N. G. O. I) IEFSTAL O PGEHELDER D Eeuige dagen geleden werd in de David- sfcraat een man aangehouden in het berit van een zak suikerballen eu doosjes Érasso waarvian hij de herkomst niet kon verklaren. Thans is gebleken, dat een eu ander gestolen was uit een wogen toebehoorende aan den grossier L. F. uit de Katendreohtsche Laan. De aangehoudene die gebleken is de 25-jarige varensgezel F. J de J. te zijn, ie in ver zekerde bewaring gesteld, ©oor publicatie in de kranten is deze diefstal mede opge helderd. De politie pakte twee jongens, resp. van 9 en 10 jaar in hun kraag omdat zij op den wal van den Haringvliet uit een kist eenige flesschen boerenjongens hadden gestolen. De 19-jarige P. J. L. is aangehouden eu in verzekerde bewaring gesteld, verdacht van verduistering van een fiets teu nadeele van den rijwielhandelaar H. Z. R. wonende C'roos- wijktsche weg en eveneens van verduistering van een pak kleeren ten nadeele van het afbetalingsmagazijn vau L. D. in de van Alkemadestraat. Hij had het rijwiel in hum- weten te krijgen door het te laten voor komen alsof het voor een kennis van den rijwielhandelaar bestemd was. DRIE MANNEN TE WATER Allen gered De 26-jarige schippersknecht A. J. de B., wonende aan den Molenwaterweg, dienst doende op de „Disponibel", is toen deze boot gisteren door de Koningshaven voer en tegen een duc-dalf aanbotste, te water geraakt. De schipper, eigenaar van de boot, IC J. Kok, wist hem, door het toewerpen van een lijn te redden. Gisterenavond is de 48-jarige matroos J. de K., verblijfhoudende in het zeemanshuis in de Calandstraat, door onbekende oorzaak in de Leeuvehaven gevallen. Met behulp van een roeiboot kon hij -op het droge worden gehol pen. Daarna werd de man in den politiepost Leuvehaven van droge kleeren voorzien. In den afgeloopeu nacht te half twee is een 31-jarige vreemde zeem-an in hot Stokvisch- verlaat gevallen. De brugwachter J. K. wist hem spoedig een haak toe te steken, zoodat hij zich daaraan boven water kon houden. Vervolgens is IC hulp gaan halen, waarna de onvoorzichtige bader op het droge kon wor den geholpen. Ten nadeele van v. L.'s Radiokandel ge vestigd aau de "Wijnhaven is uit een auto, toen de-ze in de Van Spaenstraat stond een koffer, inhoudende radio-onderdeelen gestolen. Ten nadeele van J. B. is voor zijn zaak in de Bierwardelaan een fiets gestolen. Gisteren is te Rotterdam voor afdeeling A van de biljartcompstitte gespeeld de wedstrijd De Maasstad—Galand. Caland behaalde 1381 punten en De Maas stad 1315 punten. Het is November, het mist en het is koud, ergo, er bestaat een groote vraag naar de visch, die ei' nu toevallig niet Is. Weliswaar is het de tijd voor de rondvisch, maar de af geloopeu week onderscheidde zich van de voor afgaande door een ongewonen grooten aan voer platvisc.h, evenwel tong, tarbot en schol. De motorbotters brachten flinke ladingen aan en handelaren van IJmuiden, Nieuwediep, Zoutkamp en Scheveningen zenden per spoor en motorboot of brachten persoonlijk per auto's zulke groote partijen platvisch, dat prijzen van de tong en de tarbot een laagte record bereikten; over de kwaliteit was overal slechts één roep. de visch was pracht g en daarom ging menig kooper, die op schelvisch was uitgegaan, tevreden met tong, tarbot of schol naar huis. want bet. was de kwaliteit die deed verkoopen. Het eenige vischje dat zich op tijd aaiune'-dt, is de spiering. Dit vischje wordt thans in tegenstelling van eertijds, uit sluitend door de vischbaklcers gekocht; toch ruikt het niet sterker dan hét vroeger deed, maar de vischbakkerjj-incUistrie is er op voor- uitgegaan en de reukorganen van den mensch zijn wellicht fijner geworden. De hoofdzaak is evenwel dat bet gevangen en tegen een goeden prijs verkocht wordt. In 't begin van de vol gende week wordt de Kralingsehe plas met den zegen bevischt en de gevangen visch aau de visc-hmarkt ten verkoop aangeboden. Derhalve Is dan bet menu gebakken voorn en bliek. Van 26 November zijh de volgende apotheken voor spoedrecepten geopend v. d. Berg en Vos, Weste Wagenstraat 60. P. Borgman en Zoon, Mosseltrap 2. v. d Brink en Teesscn, Oost-Zeedijk 123. IC M. Brussaard, Oost-Zeedijk 211, Uk. Cohen, Matlienesserweg 10. v. Doorne—Jansen. Beukelsweg 132. De Groot en Tours, N. Binnenweg 424. G. A. Kal, Goudscheslngel 177. A. A. Lagaaij, Westerstraat 32. Lansberg en Zoon, Pijnackerplein 3. Lansberg en Zoon. Kruisstraat 47. J. L. J. M. Maas, 's-Gravendijkwal 119 b. C. M. Meerburg, Crooswijkscheweg 137. In Rotterdam-Zuid H. Drlelsma, Oranjeboomstraat 85. Firma J. C. Pelle, Putschebocht 12. Verwacht wordt: Krachtige tot matigen N.-O. tot Z.-'O. wind, toenemende bewolking, waar schijnlijk eenige regen in het Zin het N. temperatuur om het vriespunt, in 't Z. iets zachter. De barometer vertoont een zwakke neiging tot stijgen. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.32 tot 's morgens 7. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING. Het Kedroff-kwarlet. De tweede bas C. Kedroff was de eenige van dit viertal rondreizende Russen, die op een eenigszms fraai orgaan kon bogen. En dan nog niet eens altijd, want ais er een solo-trekje voor hem bestemd was, deed de diepe stem zich nog niet eens zoo heel mooi voor. Maar in den samenzang met zijn ras-echte landge- nooten orgelde het soms in Kedroff's keel als door een 16 of met of zonder transmissie systeem een 32 voet. Welk een sonoor fond gaf hij meestentijds aan den lctank der overige drie stemmen. Klauk? Ach, meestal was het voortgebrachte geluid dien naam in den ruimsten zin niet eens waard. Want de eerste tenor J. Denissoff ontwikkelt al bitter weinig klank. Hij, en de doffe, versleten eerste bas N. Kedroff, trekken ook gewoonlijk tijdens het samengingen den ensemble-toon omlaag, of vormen al onmiddellijk een heel onzuivere intonatie. En de tweede tenor Th. Kasakoff doet zich, waar ten minste eenigermate ver neembaar, nog al eens gesluierd voor. Zoo zouden er technisch en vocaal nog een massa tekortkomingen zij.n op te sommen. Zoo zullen de Rotterdamsche Kunstkring-leden, die de groote Nuts zaai geheel bezetten, er voor bun persoon ook nog wel genoeg ontdelst heb ben. Eu dan werd er gewaagd van een den Kunstkring niet waarddgen avond; van een „attractie", die op een nog minder peil stond ■dan cabaret of variété. Er werd gelacihen soms smakelijk, soms smadelijk om de levendige actie, welke de Kedroff's zoo vaak hun zingen deden vergezellen. Maar werd er wel eens even serieus acht geslagen op de bij zondere discipline, met welke ledroff- zangkwartet zijn uitvoeringen .roken verrichtte? Dat één-zijn in aanvo ,g i« een factor geworden, die, niettegenstaande de zoo veelvuldig-vernomen uitwendige onvolkomen heden, op dezen avond een cachet van artistici teit heeft gedrukt. En ook nog om een andere reden is deze avond nog niet zoo heel „ordi n - geworden, als wellicht nog menigeen «Lu. Kunstkring- concert 'heeft willen betitelen: deze vier Russen geven zich zooa.ls ze zijn. Ze mogen zich mis schien bewust zijn van hun minder fraaiem stemklank, er is geen van de vier, die die stem eens „oppoetst"; geen, die eens extra door forceeren of c-oquetteer-en met een bepaal den toon zijn orgaan nog een bijzonder aan- hoorem wdil verschaffen. Nogmaals: zij geven zich, zonal® ze zijn. En zij slaagden in die zeer- natimrlijke „houding" nog het voortreffelijkst, waar zij het volkslied van hun eigen vader land interpreteerden. Want die oude Russische volksliederen, inzonderheid zijn rijk aan passie- stormen, rijk aan minne, rijk aan scherts en jolijt, rijk ook aan de zwaarste melapcbolie. En dat hebben de Kedroff-zangers ons beurte ling® doen vernemen. Dat veedvoudig-getinte Russische zieleleven is in dezen kwartet-zang uiterst natuurlijk van aanvoeling en zoo expressief mogelijk weergegeven. Het viertal heeft voor het stormachtige hand geklap meermalen met toegiften bedankt. De 39jarige zwervende koopman H. W. die pas anderhalve maand geleden uit een Rijkswerkinrichting was ontslagen, voelde zich gisteren in de kou zoo eenzaam en armoedig dat hij naar het politiebureau in de Paauwesteeg liep, een kei greep, het ding door een ruit gooide en wachtte tot dat een agent hem bij zijn jasje greep. Dit is nog altijd bet probate middel om gratie onderdak te krijgen. als gevolg van Weersinvloeden of Arbeid maakt men spoedig weder gaaf en zacht door in wrijving met Doos 30, Tubs 80 ct. PURO L Ttecl. 8J.3S 9 Huizen (1950 M. van 26 uur 1850 M.) 10.30—12.00 K. R. O. Dienst in de St. Pe- truskerk te Gulpen (L.) Het koor zingt da Missa in honored Ss. Mae Trinitatis, van Hub. Cuypers. Predikatie kapelaan W. Thee- len: Het laatste bordeel; 12.301,30 concert K. R. O. 1. The toy town parade. 2. Les Mil lions d'Ariequiu, 3. Honolulu Song Bird. 4. Gold und Silber. 5. Nareissus. 6. Een avond bij En. Hullebroeck. 7. Weiulied, Sa. Solvejgs die b Anitras Tanz. 9. Simpje Aveu. 10. Pi- cardy, 1.302.15 Wetenschappelijk gods- dienstonderiehtK. R. O. 2.30 aansluiting Concertgebouw Amsterdam; 4.005.00 zieken- uurtje; 4.50 Prot. uitzending; 7.30S.00 Bij- belexegeese; 8.0010.30 concert K. R. O. la. Regimentskinder. b. Dolores, 2. spreker dr. Alph. Mulders, 3a Preghiera, b. Liebesleid, 4a. Wie dankbar bin ich meinem Mutter, b. Das Lercherl. 5. La Fille du Tambour major, 6a Andantimo, b. Menuett. 7a. Pants Angeli- cus, b. Die diebische Elster. 8a. Mijn kindje, b. Wiegeliedje, 9. Ali Baba, 10. Washington Post, 11. Epiloog. Avondgebed. Zegen. Daarna persberichten. Hilversum (1060 M.) 10.30 V.P.R.O. in ed Rem. kerk te Amsterdam; 12,302.00 N.O. V. orgelconcert; 2.002.30 Engelsche liede ren; 2,304.30 klassiek concert; 5.307.15 di- nermuziek; 8.00 persberichten; 8.10 Concert. O.m. de onvoltooide symphonie van Schubert. Daventry (1600 M.) 3.50 Kamermuziek: 9.05 Liefdadigheidsoproep; 9.10 nieuws; 9.25 orkest; 10.50 Epiloog. Parijs (Radio-Paris, 1750 M.) 12v20 ge wijde muziek; 1.052,10 orkest; 5-055.55 Jazz; 8.35 orkest; 9.2011,20 dansmuziek. Langenberg (469 M.) 8.20—9.20 Kath. Morgenwijding; 9.2010.20 strijkkwartet en soil; 12.201,20 kamermuziek; 1.203,20 voetbal wedstrij d DuitschlandNederland 5.206.29' koor en orkest; 6.50 orgelconcert en zang; 8.30 Der Ac.kermann aus Bolimen. Königswusterliau s e n 1250 M.) 8.20 morgenwijding; 10.50 blaas-orkest; 1.20 3.20 voetbalwedstrijd Duitschland—Nederland;1 4.2f»-5.20 orkest; 7.35 Requiem; 9.20 nieuws berichten. Hamburg (395 M.) 8.35 morgenwijding;; 10.50 Pleinconcert; 12.25 concert; 2.20 ge. rnengd programma; 4.50 orkest 7.20 concert;' 8.5011.20 orkest. Brussel (509 M.) 5.206.20 dansmuziek; 8.3510.35 concert. Huizen (1850 M., na 6 uur 1950 M.)' 12.301.45 orgelconcrt: 1 Fantasie over „Nun (toi.nket alle Gobt", 2 Andante, 3a Avondgebed, b. Intermezzo, 4 Fant. over Gez. 180, 5 Prelude pastoral, 6a Andantino, b. Piere fu- nebre, 7 Fant. ver het Choraal „Een vast» Burg is onze God"; 6.157 literaire voor dracht; 77.50 Engelsche les; 7.308 2e les ln pluimveeteelt; 8.— Prot. uitzending, S c h e ve n i n ge n-li a v e n (1950 M.) S.15 tot 5.briehten; 1.302.45 besirsnóteeringenjj 3.353.50 lamdbouwberlehten. Hl lver s um (1060 M.) 12.— polatieber.;' 12.352 lunohmuziek'; 4.405.55 kinderuurtje; 6.607.15 diner-muziek; 7.15 Engelsche les; 7.45 politieber.; 8.10 vodikszangavond; 8.50 causerie: Leder-bewerking; 9.059.50 Opera- concert; 10.30 Nylacte uit de opera Aïda. Daventry (1600 M.) 11.20 kwartet en solisten; 1.202.20 orgelconcert; 2.50 eause- rie; 3.20 lezing; 3.35 quintet en solisten; 5.20 huisfoioudpraatje; 5.35 kinderuurtje; 6.20 gra- mofoonmuzlek; 6.40 berichten; 6.50 nieuws," 7.05 graimofoon; 7.20 liter, critiek; 7.35 Bach's fuga's; 7.45 lezing; 9.05 variété; 9.20 n.euws; 9.35 lezing; 9.50 nieuwsber.; 9.55 piantageliedjes; 10.35 ,St. Cecilia's Eve"; 10.50 orgelconcert11.2012.20 dansmuziek. Par ijs (Radio-Paris 1750 M.) 12.50—2.10 orkest; 5.055.55 literair en muziekprogram ma; 8.5011.20 concert. Langenberg (469 M.) 12.301.50 or kest; 5.206.20 concert7.208.35 Hinde- •mifch-avond; S.409.50 declamaties, daarn» tot 11.20 orkest. Königswusterhausen (1250 M.)' 11.207.30 lezingen e blessen8.20 Italiaan- sche avond; 9.5010.50 dansmuziek. Hamburg (395 M.) 5.20 concert; G.20 orkest; 7.2011.20 concert. Brussel (509 M.) 5.20—6.20 trioconcert;] 8.3510.35 concert. 2-\ Ja, mompelde het meisje. Maar we zullen het toch moeten doen, het is plicht. Ja, je hebt gelijk. Dus dat blijft afgesproken! Na het ontbijt gaan wij op weg. Sedert meer dan een week hielpen broer en zuster elkaar eiken dag onthouden, dat zij mijnheer Fliteau in Longlaville een bezoek schuldig waren en lederen dag vonden zij een voorwendsel om niet te gaan. Nu eens was het Robert, die aan het lezen van een boek begonnen was, waarvan hij niet kon uitschel den, dan weer was het zijn zuster die een tee- kening moest afmaken of ecu nieuw zangstuk instudeeren, of haar huishoudboek in orde maken De eigenlijke oorzaak was, dat zij er tegen op zagen hun stille woning te verlaten. De stilte en de eenzaamheid waren hun een hei ligdom geworden, waar zij een zoeten ziele- vrede smaakten. Toch is de dag gekomen, dat broer en zus ter op weg gegaan zijn naar Longlaville. On derweg heeft Robert, die zich het genoegen her innert, dat het onderhoud met mijnheer Fli teau hem verschaft heeft, het druk over de vriendelijkheid en de innemende manieren van hun nieuwen buurman. Zijn zuster hoort hem Stilzwijgend aan. Zij gaat zonder zich zelve re kenschap te kunnen geven van hetgeen zij on dervindt, doet zij het toch met tegenzin. Is het de spijt eene verandering in te voeren in de kalme regelmatigheid van haar dagelijksche leven? Is het de onbestemde en onbeschrijf bare inwerking van een voorgevoel? Zij weet het zelf niet, maar liever had zij den tocht naar Longlaville niet ondernomen, een geheimzin nige, onbekende onrust kwelt haar. Het huis van mijnheer Fliteau was gemak kelijk tnsschen de landelijke woningen van het gehucht te herkennen, hoewel het niet zeer hoog, noch buitengewoon prachtig was. Het had groene zonneblinden, die pas opgeschil derd waren, een bordes, dat overdekt was met 'n klein dak in den vorm van 'n torentje, bloem vazen op de trappen vau dat bordes, een gras perk voor het huls, een tuin en een bosch daar achter. Mijnheer Fliteau stond nadenkend voor de deur van zijn woning, toen hij het rijtuig van Robert bij den ingang van het dorp zag ver schijnen. Terstond snelde hij naar binnen en ging voor zijn schrijftafel zitten, die met pa pieren van allerlei aard overladen was. Toen zijn beide bezoekers in zijn kamer ge bracht werden, bladerde hij ernstig in een dik rekeningenboek en maakte met een potlood aanteekeningen in een notitieboekje. Hij hield zich eerst, of hij van zijn bezoekers niets ge hoord had. Toen sloeg hij langzaam zijn oogen op en wreef zich met de hand door het gelaat, als iemand, die door den arbeid vermoeid is en keek Robert en Meyote met een verbaasd gezicht aan. Dan plotseling opspringend, zeide hij: Wat! Zijt gij daar? Excuseer mijn ver strooidheid. Ik was verdiept in het nazien van verscheidene etukken over den bouw van een nieuw hospitaal. Want gij moet weten, dat ik mijn vrijheid niet temggekregen heb, nu ik de militaire administratie verlaten heb, waar ik dertig jaren van mijn leven sleet. O neen, ik geloof zelfs, dat ik het nog nooit zoo druk ge. had heb als tegenwoordig. Ik ben lid gewor den van enkele vereeniging'en tot bevordering van het onderwijs cn van weldadigheid. Dat moet u niet te gering schatten. Onder voor wendsel, dat ik kennis van die zaken heb, schenken mijn medeleden mij hun volle ver trouwen en laten al het werk aan mij over. Maar, ging hij voort, ik vind het alleraardigst van u mij te'komen bezoeken en mejuffrouw uw zuster mee te brengen. Ik zal mijn dochter onmiddellijk van uw komst op de hoogte stel len. Hij schelde en zeide tot den binnentredenden bediende: Ga juffrouw Flora zeggen, dat mijnheer en juffrouw Mazerolle hier zijn en dat ik haar verzoek beneden te komen. Zich daarop weer tot Robert wendende voeg de hij er bij: Zij zit op haar kamer te lezen en te stu- deeren. Zooals ik u reeds vertelde, is zij daar altijd mee bezig en zij zal erg blij zijn kennis met u te maken. Een zeeman, zooals gij, die reeds zooveel gevaren getrotseerd en zooveel afgelegen landen bezocht heeft, sapperloot, dat is geen gewone verschijning. Wat mijn zoon betreft, Ik weet niet of ik wel het genoe gen zal hebben hem aan u voor te stellen. Hij is vanochtend uitgegaan om met een paar offi cieren te Longuy te ontbijten. Hij wil van alles wat gemakkelijk en aangenaam doorgebracht kan worden. Hij vermoedt niet, die beste jon gen, dat er zooveel struikelblokken zijn, welke een mensch op zijn pad ontmoet, en die het leven zoo zuur en bitter kunnen maken. Zijn brave moeder Is gestorven, voordat hij kon be seffen, wat hem door dat sterfgeval ontnomen werd. Zoo lrfhg het ln mijn vermogen was, heb ik hem alle zorgen en verdriet bespaard. Ik moet ronduit bekennen: ik heb hem bedorven. Maar tot dusverre heb ik daar geen spijt van; want hij is zoo gelukkig en iedereen heeft plei- zier in hem. Ik hoop, dat als gij hem zult ken nen, hij u ook zal bevallen. Mijnheer Fliteau was zijn zoon nog aan het ophemelen, toen zijn dochter Flora binnen trad. Tegelijk met haar vader had zij het rij tuig van den jongen landheer van Saulnes zieu aankomen en terwijl de voormalige of ficier van administratie zich haastte om pa pier op zijn schrijfbureau te werpen en zich het voorkomen te geven van een man, die het erg druk heeft, bereidde de dochter van haar kant een andere tooneelvoorstelling voor. Zij trok een anderen japon aan, kamde haar haar op, trok haar kraagje recht, bekeek zich in den spiegel en toen zij eindelijk met al die toebereidselen lang genoeg getalmd had, bekeek zij zich nog eens van het hoofd tot de voeten, van voren en op ziide en ging naar beneden. Flora Fliteau had een slanke gestalte, klei ne voeten, een eenigszins magere, maar sier lijk gevormde hand, een bleek en vermagerd, doch regelmatig en fijn besneden gelaat, blau we, glinsterende oogen, te dunne, maar zui ver geteekende lippen. Toen zij nog jonger was, had zij er mooi eu bevallig uitgezien, vooral ook, omdat zij toen natuurlijker in haar manieren was. Ongelukkigerwijze had zij kort tevoren de kaap van dertig jaren omgezeild, welke voor ongehuwde dames over het algemeen niet de Kaap de Goede Hoop is. Die dertig jaren bedroefden haar en zij deed zooveel mogelijk haar best om ten minste een gedeelte van dat noodlottige cijfer ta verbergen. Indien zij, zooals haar vader beweerde, harts tochtelijk veel van studie hield, zou hlJ daar nog deze omschrijving aan hebben kunnen toevoegen, dat zij dien lust tot studeeren hoofdzakelijk op zich zelf toepaste'. Haar klee ding, haar gang, haar kapsel, haar blik, haar glimlach, alles in haar was bestudeerd. Haar haren, met zorg op den kruin van haar hoofd in twee gelijke deelen gescheiden, rolden in lange krullen over haar slapen en hals af, zoo, dat zij de opkomende rimpels verborgen. Daar- zij blond was, gebruikte zij voor de opsiering van dat nog al overvloedige haar slechts zwart fluweelen strikjes en linten. Zij droeg klein9 schoentjes, smal als de pantoffeltjes van As- schepoetster en liet handen zien, waarvan do schoonste dames der aristocratie den vorm zouden benijd hebben. Dit waren de, haar door de Voprzienigheid geschonken middelen van redding in den nood- lottigen stroom van haar dertig jaren. ZÜ trachtte ook nog andere middelen aan te wen den door haar schrandere berekeningen, dool* zekere blikken en zekere houding. Nu eens nam zij kinderlijke manieren aan, zoodat men zou gedacht hébben, dat zij tot nu toe altijd met een pop gespeeld oï touwtje gesprongen had; dan weer wendde zij een droefgeestig9 of mijmerende gelaatsuitdrukking voor, gelijk een jonge bruid, die van haai- verloofde g9* scheiden is Eindelijk had zij den laatsten tijd een nieuwe houding aangenomen en maakt® den indruk een groote geestdrift voor de dicht kunst en een vurige liefde voor de wetenschap te hebben. (Wordt vervolgd)- J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 2