FEUILLETOIM WOENSDAG 23 NOVEMBER 1927 DERDE BLAD PAGINA 4 SPORT EN SPEL WIELRENNEN. NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. BILJARTEN; INTERN. TORNOOI TE BERLIJN. I - DAMMEN. SIMULTAAN H, REGOUW. LUCHTVAART; HcT KATHOLICISME IN ENGELAND VERGETEN SLACHTOFFERS Er IN MAAS- EN WAAL-LAND. FLUISTERENDE BOOMEN DE SCHAKING TE 'S GRAVENHAGE UIT VLAARDINGEN BEGRAFENIS BURGEMEESTER I'. PRUIS. der Risioo-vereeniging van Ned. Gemeenten on den heer H. J. Bayer, directeur Centraal Be heer. Het woord werd gevoerd door Da. de Stop pelaar, predikant dei- Ned. Hervormde Ge meente, alhier. De oudste Boon van den overledene dankte voor de eer, zijn overleden vader bewezen. Duizenden hadden zich geschaard langs den weg, waar de stoet langs trok, terwijl van alle openbare gebouwen de vlag half-stok was ge- heschen. Een tweetal kransen dekte de baar. VLAARDINGEN, 21 November, Na een dege lijke voorbereiding werd alhier een afdeeltng van den Ned. R. K. Bond van Handels-( Kan toor- en Winkelbedienden opgericht. De afdee- ling begint met een ledental van 18 en een krachtige propaganda zal worden gevoerd om ook de nog niet toegetreden R. K. collega's tot leden te winnen. Het bestuur bestaat uit de heeren Adr. Vermeulen, voorzitter; C. C. van Hal, secretaris; W. Kuil, penningmeester. GEMEENTERAAD VAN VLAARDINGER AMBACHT. In de Maandagmorgen gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vlaardinger Ambacht werden door den voorzitter eenige woorden gesproken ten opzichte van den over leden burgemeester van Vlaardingen. Deze rede werd door de aanwezigen staande aan hoord, Ingekomen was en verzoek van J. Brinkman en A. de Roode om aansluiting aan de water leiding. Dit verzoek zal worden ingewilligd onder voorwaarde dat aanvragers een deel zullen krijgen in de garantie die ten opzichte van de gemeente Vlaardingen worden gesteld. Dit deel zo-u zijn voor Brinkman 0.75 en voor de Roode 0.50 per week. Het verzoek van het bestuur van den Bond tegen het sclienden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, om invoering van een vloek- verbod, werd afgewezen, aangezien de raad van meening was dat een dergelijk verbod landelijk behoort geregeld te worden. Het verzoek van A. J. van Vliet en twee anderen om een tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken van hun kinderen van de R. K. Scholen te Vlaardingen, werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Betreffende het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen, werd beslo ten een commissie te benoemen, die een nieuw reglement zal ontwerpen. In deze commissie werden benoemd de heeren Winkes, Rooden- burg en Kelser. Over het voorstel tot het subsidieeren van bewaarscholen met 20 per kind per jaar, ontstond een geanimeerde discussie. Winkes kon zich met deze verordening wel vereenigen onder voorwaarde dat niet alleen de scholen in onze gemeente van deze subsidie zouden profiteeren, doch alle scholen waarop kinderen gingen uit onze gemeente. De heer Keizer wenschte te bevorderen dat ook scholen met minder dan 40 leerlingen werden gesubsi dieerd, om hierdoor gelegenheid te geven ook kleinere bewaarscholen te stichten, De heer Van Berkel verklaarde zich tegen beide voor stellén. Wat de Katholieken betrof wilde hij wei tegemoet komen, door deze Vlaardingsche bewaarschool bijv. 50 pet. van onze gemeente lijke subsidie uit te keeren. Het oprichten van meer kleinere Christelijke sehoien, wilde hij echter tegengaan. Nadat verschillende leden hierover het woord hadden gevoerd .werd het voorstel-Winkes aangenomen met 52 stemmen. Hierop trok de heer Keizer zijn voor- Stel in en werden de voorwaarden tot sub- sldieering ongewijzigd goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van hondenbelasting, waardoor voor een plei- zierhond moet betaald worden 5 en voor een waakhond 1 per jaar, werd met alge- meene stemmen aangenomen. De voorstellen tot het heffen van eene be lasting van bouwterreinen werden met alge- meene stemmen verworpen. Het verzoek van J. Brouwer, hoofd der school alhier, om verlaging van woningbuur zal worden behandeld bij de begrooting. De behandeling van de gemeente-begrooting werd uitgesteld tot de raadsvergadering van Vrijdag a,s. des morgens 10 uur. De Holland-Belglë-wodströden, Zondag op de Brusselsche Wielerbaan verreden genoten een groote belangstelling. Per landenelasseering brachten zij een Belgi sche zegepraal van 2 overwinningen tegen één. De snelheidswedstrijd tusschen Moeskops et» Degraeve werd in de eerste serie door Moes kops, in de tweede door Degraeve en in do finale door Degraeve gewonnen. De omniumwedströjd (470 minuten) bracht een Hollandsche victorie, n.l. Piet van Kempen 30 sec.. Vermandei en van Hevel 31 sec., Tan van Kempen 31 2/5 sec. Bij den inhaalwedstrijd bereikten Van Hevel Vermande! de gebroeders van Kempen in 8 min. 45 sec., met 1 K.M. 150 M. Een z.g. „puntenrit" bracht het volgend re sultaat: Biet van Kempen 42 p.. Vermande] 34 p., Jan van Kempen 23 p., van Hevel 22 p. Do 10 K.M'. afstand werd afgelegd in 14 min» 35 sec. De wedstrijd achter motoren werd in de eerst» serie (2-0 K.M.) gewonnen door Linart, In 18 min. 25 sec., voor 2) Snoek, op 1 ronde en 100 M., 3) Schlebaum op 1 ronde 180 M., 4) Thol- lembeek op 2 ronden 100 M. De tweede serie (30 K.M.) werd door Thol- lembeek gewonnen, in 27 min. 57 sec., 2) Li- part op 100 M., 3) Schlebauw op 200 M., )4 Snoek op 1 ronde 100 M. Algemeene rangschik king 1) Linart, 2) Tholiembeek, 8) Snoek, 4) Schletaum. De resultaten van Zondag waren: 1 pnt. brt. gein. li.s. Moons 400 17 23.53 75 Koerster 262 16 16.38 56 Van Belle 400 16 25.00 114 Poensgen 303 16 6.43 30 Dommering 400 25 16.00 60 Faroux 348 24 14.50 76 Corty 400 26 15.38 97 Unshelm 388 25 15.52 63 Barragepartij Poensgen 400 17 23.52 120 Moons 274 16 17.12 73 De barragé-partij was noodig omdat Poens» gen en Moons beiden 6 partijen gewonnen hadden. De einduitslag van het tornooi is volgons het „Hbl.": beste algem. partij hoogste gew, pnt gem. moyenne serie Poensgen 6 2503 19.70 44.44 166 Moons 6 2469 18.02 23.53 171 Van Belie 5 2638 21.25 30.77 219 Corty 4 2167 16.79 22.22 108 Dommering 3 2448 16.77 36.36 223 Foerster 2 1961 15.08 26.10 88 Faroux 1 2319 13.80 23.63 112 Unshelm 1 2086 10.92 15.52 88 Zaterdagavond j.l. gaf de kampioen van den Ned. R.K. Dambond een simultaan-seance tegen de sterkste spelers van de Dinteloordsche en Bergen op Zoomsche damclubs ter gelegenheid van een wedstrijd Bergen op ZoomDinteloord. Na 1 yt uur spelen had de simultaan-speler 9 partijen gewonnen en 3 remise gemaakt, geen enkele verloren. Gemiddeld 7 min. per partij. DE D 1230 GESTART. 1 Wolf seint ons d.d. gisteren uit Harta op dé Azoren: De D 1230 is voor de vlucht naar Amerika gestart. VOORUITGANG OP HET PLATTELAND EN IN DE STEDEN. Kardinaal Bourne heeft in een schrijven aan de geloovigen van Engeland er nadi uk op ge legd dat er een groote behoefte bestaat, om in de onmiddellijke omgeving der groote ste den, een godsdienstige centrale te stichten, om de weinige priesters die er zijn, in de ge legenheid te stellen, het godsdienstig leven, dat overal opbloeit, daar te verzorgen en te versterken. De kardinaal acht het van buitengewoon groote beteekenis voor den vooruitgang van het Katholicisme in Engeland, dat op het platteland het godsdienstig leven zoozeer toe neemt. Verder geeft hij een overzicht van het aan tal nieuwe kerken, dat er gebouwd is, vooral op het platteland. Maar er zou nog zooveel meer te bereiken zijn. In de omgeving van Londen alleen zijn reeds 14 plaatsen, waar hoognoodig een kerk gebouwd moeten worden. De katholieken van Liverpool hebben in zes weken tijds het bou wen van 4 kerken en van 2 groote scholen aanbesteed. De gezamenlijke bouwkosten hiervan bedragen ruim anderhalf millioen gulden. Op één dag werden drie kerken geconsa creerd n.i. in Londen, Huil en Abercynon. Over heel het lana zijn verschijnselen waar te nemen, die wijzen op een hernieuwing van het katholiek geloofsleven. 't Is opvallend, dat er overal in Engeland den groote verdraagzaamheid van den kant der niet-katholieken valt waar te nemen je gens de katholieken en hunne kerkelijke'in stellingen, hetgeen duidelijk bewijst dat bet katholicisme in Engeland sterk aan invloed twint. Soms keeren geheele families in den schoot der kerk terug; voortdurend neemt hot aan tal bekeeringen toe. Vooral onder de Angli- kaansche geestelijkheid is een streven waar te n-emsn, dat weer hereeniging met Rome zoekt. Velen gaan over tot den katholieken godsdienst, terwijl zij hiervoor zeer groote of fers moeten brengen. Onlangs werd een stichting in het leven geroepen om deze manschen, die de overtui ging hadden dat zij moesten terugkeeren tot de Katholieke kerk en die daardoor al hun Inkomsten zouden verliezen, een behoorlijk bestaan te verschaffen. Mr. Chesterton noemt deze bekeerde Angllkaansche geestelijken niet geheel ten onrechte, martelaren, want ze we ten vooruit dat ze broodeloos worden zoodra ze overgaan tot de Katholieke Kerk. Het. ministerieel antwoord op de vragen van den heer Ketelaar. Door den heer Ketelaar waren aan den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: 1. Is'het den Minister bekend, dat nog vijftig gezinnen, welker leden behooren tot de slacht offers van den watersnood-1926 in het land van Maas en Waal. verblijf houden in noodwonin gen, die in geen enkel opzicht voldoen aan redelijke eischen van bewoonbaarheid en hygiëne? 2. Is het juist, dat de Minister geweigerd heeft, de in de vorige vraag bedoelde vijftig gezinnen te helpen, door den bouw van behoor lijke woningen te financieren? 3. Ac'at de Minister een weigering van hulp niet te meer ongemotiveerd nti blijkens verkla ringen van het lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland den heer J. L. B. Keurschot de heerschende nood door een bedrag van honderd duizend gulden kan worden gelenigd, 4. Is de Minister bereid, alsnog de totstand koming van maatregelen te bevorderen, die er toe zullen leiden, dat met den bouw van vijftig woningen in het land van Maas en Waal ten spoedigste zulks met bet oog op den nade- 42.) Ik geloof dat jij hem kunt helpen, Bar bara. Jij meer dan iemand anders wellicht. Zij keek hem voi weetgierigheid aan, met wat vex ..aasde oogen, waarin hij een sterken wensch las om den andere van dienst te mogen zijn. Een schitterende ziel scheen door haar kijkers naar buiten te treden. Zij beefde van vurige wenschen, die zij toch in toom wist te hou den. Haar gelaatskleur had zich verdiept tot een zeer fijne rose tint. Maar wat kan ik doen? vroeg zij bevend. Zou je verliefd op hem kunnen worden, Barbara? Zij trilde nu over heel haar wezen, maar haar dappere oogen sloeg zij niet neer. Er vloeide door haar aderen een vreemde vloeistof, een meugsel van ijs en vuur. Ais ik geen oude man was, oud genoeg om je grootvader te kunnen zijn, zou ik je een dergelijke vraag nooit hebben durven stellen. Maar ik voel nu dat alleen de liefde van eeu oprechte, jonge vrouw tien jongen Vale zou kunnen redden. Ik twijfel er sterk aan of iets anders mogelijk is. Hoe zou dat hem redden? fluisterde zij. Doordat het zijn liefde als een wisselwer king zou opwekken. Liefde is de sterkste macht in de geheele wereld. En dat komt, veronder stel ik om-dat God liefde is. Ais je de liefde van dien zenuwzieken soldaat zou kunnen winnen, Barbara, geloof ik dat je hem zou kunnen redden. Zij beefde weer. Het was iets grootsch. Hem beminnen! Den man wiens gelaat en persoon lijkheid haar al deze dagen zoo hadden aan getrokken. Wiens levensgeschiedenis hen hel den zoo duidelijk bij elkaar gebracht had. Hem beminnen? Het was als kreeg zij een prop in de keel, als greep iemand haar In den hals. Het volgende oogenblik werd zij overstelpt door de gedachte dat alles in haar leven tenslotte naar deze opdracht had geleid! AI die gesprek ken op de boot over dien soldaat met het sym pathieke gezicht, de droevige, melancholieke oogen en het huis met de fluisterende boomen waar hij van plan was te gaan leven! Dat was het begin geweest. Later do verhalen over die renden winter kan worden aangevangen; Minister Slotemaker de Bruine heeft hierop het volgende geantwoord: 1. Deze vraag wordt ontkennend beantwoord. Bij de in deze vraag bedoelde gevallen, blijkens nadere inlichtingen 43 in getal, kan niet gespro ken worden van slachtoffers van den waters nood. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben dan ook bij brief van 15 Maart 1927 een voorstel gedaan om voor deze gevallen voor zieningen te treffen krachtens de Woningwet. 2. Ondergeteekende heeft 28 April 1927 aan Gedeputeerde Staten geantwoord, dat cle Regee ring in beginsel bereid is tot bet toekennen van voorschotten en bijdragen, mits de gemeen ten in het jaarlijksch tekort 50 pet. bijdragen. 3. Deze vraag vordert na het bovenstaande geen antwoord. 4. Beantwoording van deze vraag is thans niet mogelijk. Gevangenhouding van den arrestant gelast.. De Haagscbe rechtbank heeft gisteren de ge vangenhouding voor een termijn van 30 dagen gelast van den als ver-daeht van schaking van een 16-jarig meisje gearresteerden Van D. WAT IN DEN BOSCH GEBEURDE Klachten en geruchten NIET ALLES WAS IN ORDE. We lezen in de 's Hert. Crt." In verband met de klacht ter zake van cor ruptie in het Bossche garnizoen, ingediend bij den minister van oorlog en het door dezen gelaste onderzoek, doen wat de aanleiding en voorgeschiedenis betreft verhalen de ronde, welke op grond van inlichtingen, waar over we dienaangaande beschikken, onjuist zijn te noemen. Voor zoover deze onze inlichtingen gaan zijn de onregelmatigheden reeds vijf jaar gele den begonnen. Deze eerste onregelmatigheden werden niet gepleegd door een officier, maar door een onderofficier, toegevoegd aan den officier be last met de werkplaatsen. Door dezen onderofficier werd de meester- schoenmaker eveneens hier werkzaam in een verkeerd daglicht geplaatst, door aan de of ficieren te vertellen, dat men voor hem moest oppassen, want het zou een gevaarlijk persoon zijn. Rijksmateriaal dat aan de artillerie-inrich tingen te Delft en aan de Hembrug gemaakt diende te worden, b.v. rijwielzadels, werd lii-er vervaardigd. Voor het verrichten van herstellingen aan lederwerk ten behoeve van het garnizoen was ook een burger-hulpkracht-zadelmaker aange steld, die aan den meester-schoenmaker ont trokken werd en geplaatst onder leiding van den meester-kleermaker. Deze meester-kleermaker, een sergeant, zou in de garnizoenswerkplaats arbeid voor par ticuliere behoeften verricht hebben. Een klacht is zulks in tegenspraak met anders luidende berichten door den meester- schoenmaker nooit ingediend. Wel is deze op 2 Mei naar den majoor-inten dant der derde divisie te Breda gegaan; in een particulier gesprek heeft de sergeant-schoen maker den majoor om gunstig advies gevraagd indien hij (de sergeant-schoenmaker) langs den hierarchieken weg een verzoek om over plaatsing uit den Bosch zou indienen. Bij dat onderhoud wilde de meester-schoenmaker aan vankelijk geen redenen opgeven, waarom hij van zins was overplaatsing te vragen. Gezien echter den particulieren aard van het gesprek heeft de meester-schoenmaker den majoor-In tendant nader medegedeeld, dat er in de gar nizoenswerkplaats van 's-Hertogenbosch ver schillende soorten particulier werk was ge maakt. O.a. werd genoemd een jaequeteostuum voor den onderofficier, die was tdegevoegd aan den officier, belast met de werkplaatsenden porte feuilles. Voorts, niet in Rijkstijd, doch wel van Rijks- woeste honden, hoe hij er een had neergescho ten en de anderen getemd hadden zij haar verbeelding niet opgewekt voordat zij hem gezien of verwacht had te zien? Maar Liefde! Dat was nog Iets heel anders! zoo ontzaglijk groot! Maar Sir Horace had het woord uitgespro ken, en nu sprak hij weer. Ik weet wel, hoe vreemd het jou in -de ooren moet klinken, zoo'n voorstel dat jij zijn liefde zou moeten winnen terwijl hij eigen lijk naar jouw hand zou moeten dingen. Maar het leven en de oorlog hebben ons zooveel lessen geleerd en heel wat nieuwe omstandig heden zijn er uit ontstaan Barbara, ik ben er tot in het diepst van mijn hart van overtuigd, dat de liefde van een vrouw alleen sterk en hei lig genoeg is om de bevrijding en het heil van dien man te bewerken. En ik geloof zeer ze ker dat jouw liefde daarvoor voldoende zou zijn als jij ze hem maar kon geven. Hij drong op geen antwoord aan; hij wenschte het misschien niet eens. Maar zijn oogen zoch ten nauwkeurig onderzoekend het gezicht van het meisje en toen stelde hij nog één vraag. Geloof je ook maar een oogenblik dat deze captain Vale Barbara Nicholson zou hebben liefgehad als er tijd en gelegenheid voor ge weest was? Ik geloof hot niet. Voor dat ik Barbara kende, had hij haar reeds ontmoet; want ze vertelde me van hun gesprekken tijdens den overtocht. Ik weet dat zij zich wederzijds tot elkander voelden aangetrokken; maar ik ge loof niet dat het verder ging. Zij schenen geen tijd te hebben het was alsof zoo iets geen plaats meer had in het leven dat wij toen leid den om aan dergelijke dingen te denken. Toch moesten zij wel van elkaar gehouden heb ben, en juist dat zij elkander ontmoet hebben, vroeger! Dat moet alles voor hem nog moei lijker gemaakt hebben. Maar ik geloof toch niet dat het zoo vreeselijk was u begrijpt me we! als u vermoedt. Welnu Barbara, als jij hem wilt helpen, Is er maar één uitweg. Ik herhaal je. de indruk, dien hij op mij gemaakt heeft i3 deze: Vale is een man die slechts door liefde gered kan wor den. Buiten dat middel zie Ik geen uitweg. Wat er dan gebeuren kan ik weet het niet. Gelooft u dat hij misschien gek? Mogeiijk. Zwaarmoedigheid is slechts een dier pijnlijke vormen van gestoorde geestver mogens en hij ziet er wel naar uit alsof hij reeds ver den weg van een zwaarmoedig pein zer op ls. Zijn oogen verraden menigen slape- materiaaL verbandtrommelfoudralen én olie- busfoudralen. Deze laatste benoodigdheden werden gehonoreerd buiten het gewone weke- lijksche arbeidsloon, dat dengenen, die er aan werkten, was toegezegd. Voor goed begrip van de» zaak zij meege deeld. dat in de garnizoenswerkplaats uitslui tend schoenen en kleeren gemaakt en hersteld worden. De majoor-intendant, van wien hierboven sprake was, kon uit den aard van zijn functie do mededeelingen, welke hem bij genoemd on derhoud gewerden, niet als particulier beschou wen; deze zaak moest naar zijn oordeel aan hangig gemaakt worden en zulks geschiedde op 25 Mei, toen de majoor-intendant zich daar toe naar 's-Hertogenbosch begaf. Het instellen van een onderzoek ter zake werd opgedragen aan den garnizoens-comman- dant alhier en met het onderzoek werd belast de officier, diie de leiding heeft over de werk plaatsen. Aa n de hand van dit onderzoek is de meer genoemde meester-schoenmaker krijgstuchte- lijk gestraft met vier dagen verzwaard arrest wegens het zich, niet voorbijgaan van zijn cthef, wenden tot een officier van een ander garni zoen, het doen van beschuldigingen en ver dachtmakingen, welke bij onderzoek van allen grond onbloot bleken. Het is over deze strafoplegging, waarover de meester-schoenmaker, die zich ten onrechte gestraft achtte, zich beklaagd heeft en wel bij den commandant der lichte brigade te 's Gravenhage. Na de beslissing van dezen commandant, welke ging in dezelfde richting als het oordeel van den garnizoens-commandant, is de kwes tie gebracht voor het Hoog Militair Gerechts hof en op 6 October uitspraak doende besliste dit colege, dat de straf ten onrechte was op gelegd en dat de straf op klagers straflijst moest worden doorgehaald, hetgeen geschied is. Dit is te beschouwen als de voorgeschiedenis van de klacht, welke den minister bereikte en die thans nader in onderzoek is. De zaak van den meester-schoenmaker als zoodanig, indien we dat zoo noemen mogen, ls van de baan. Anderen evenwel hebben aanleiding gevon den, de kwestie waaromheen ze zich afspeelde, bij bet hooger gezag aanhangig te maken. De uitslag van bet ministerieel onderzoek is vooralsnog af te wachten. Daar er thans berichten gelanceerd worden, die In strijd zijn met ie feiten, zooals wij ze kennen, meenden we goed te doen de zaak te stellen zooals ze i3 volgens de gegevens waar over wij beschikken. Gisterenmiddag had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. Pruis, in leven burgemeester alhier. Te 2 uur stelde de begrafenisstoet zich op nabij het sterfhuis op het Verploegh Chassé- plcin. In een achttiental voigrijtuigen namen plaats de familie, waarbij minister Slotemaker de Bruine, zwager van den overledene, de wet houders, raadsleden, de burgemeester van Vlaard.-Ambacht, de hoofdambtenaren en de predikanten in deze gemeente. Hierachter sloten zich aan het secretarie- en ontvangers-personeel, het personeel der ver schillende gemeentelijke bedrijven, hoofden en personeel van alle scholen en afgevaardigden van pl.m. negentig corporaties, tezamen pl.m. 800 personen. Een twintigtal omfloerste vaan dels werden meegedragen. Op de algemeene begraafplaats te Vlaard.- Ambacht sloten zich een aantal autoriteiten bij den stoet aan, onder wie we opmerkten de bur gemeesters van Schiedam, Maassluis en Ke- thel, den ondervoorzitter en secretaris van de Provinciale vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland, de heeren Jac. Waning, burgemeester van Oudekerke a. d. IJsel en P. Lamaison, oud-gemeente-ontvanger van Rotterdam; mr. dr. C. P- Zaayer, dijk graaf van Delfland; den beer Jas, commissa ris van Heek van Holland; mr. Heerkens Thijssen, lid der Eerste Kamer, als voorzitter loozen nacht. Arme kerel! Hij heeft heel wat meegemaakt. Maar gelooft u nu dat hij goed gedaan heeft? Natuurlijk, daar ben ik heilig van over tuigd. De vrouw is iets heiligs; zij moet ten koste van alles beschermd worden tegen ont- eering dus ook tegen dood en gevaar als 't moge lijk is. Maar de andere reden is dwingender. Ik dankte hem ais familielid van Barbara Nichol son voor wat hij gedaan heeft, voor den dienst, dien hij haar en ons bewezen heeft. Barbara moest zich opofferen om het leven van al die anderen te redden. O, wat ben ik blij, wat ben ik blijHieip bet hem niet? Ik hoop het, maar liet zal zeer langzaam in zijn werk gaan. Het standpunt van een man die geestelijk ziek en dood is, verandert niet zoo vlug. Barbara, ik geloof dat jij zijn redden de engel zult worden. Als Ut misschien een basis gelegd heb, ben jij de eenige die verder moet bouwen. Hij draaide zich om, liet haar met haar ge dachten alleen* en ging eens zien hoe het met zijn vriend Bertrand gesteld was. VI. - Ik moet je eigenlijk mijn verontsehuidi- gipg aanbieden dat ik je aangezet heb om dat bezoek aan villa Maroc te brengen; maar ik vond het heerlijk dat je me dit genoegen ge daan hebt. Maar het was mij ook zeer aangenaam Nu kan ik je in gedachten altijd aan het werk zien, en ook die prettige vrienden van je. Wat Eulalie betreft, die is er nog over in de wolken. Horace, jouw komst heeft een groote verande ring in Eulalie gewrocht wat me veel genoe- igen doet. Zij is in mijn oogen eigenlijk nooit ouder geworden, maar als ik haar nu oplettend bezie, is het alsof zij beslist jonger wordt, en dat is het gevolg van jouw bezoeken. Die heb ben haar weer jong gemaakt. Zij i3 nog altijd dezelfde, zij is niet van gedachten veranderd; en, Bertrand, ik ook niet. De beide mannen keken elkander lang en oprecht in de oogen. Je bedoelt, Horacemoet ik daaruit opmaken dat..., Dat mijn liefde voor Eulalie nooit ver anderd is en nooit minder geworden is. Dat, Ber trand. is de kern der waarheid. Er is in mijn leven nooit een andere vrouw geweest dan Eulalie, en vandaag is ze even lief, even heer lijk, even gracieus als toen wij nog jongen en meisje samen waren. Maar ik ben een oude sok geworden. Niet in Eulalie's oogen. Telkens, dag aan dag, zoodra je ons verlaten hebt, kan zij niet nalaten te zeggen: hoe heerlijk en hoe vreemd dat hij niets veranderd is. Ik, voegt zij er dan aan toe, ik ben een echte oude jongejuffrouw geworden. Zoo is het met de vrouwen gesteld, die worden vlug oud. Maar die mannen die in de wereld moeten vechten, die blijven hun prachtige jeugd maar altijd bewaren. Je ziet dus, Horace, hoe ze over je denkt. Beste vriend en makker ben je van plan Niet tusschen jullie beiden te komen; je hebt haar nu meer dan ooit noodig. Vrees niet dat ik je van je schat zal berooven. Hij hield plotseling op. De blik in Bertrand's oogep deed zijn woordenstroom stuiten. Het gelaat kreeg iets bovennatuurlijks door een wonderlijken glans die er over lag. Daarna werden enkele woorden met groote teederheid gesproken: Daar behoef je niet op te wachten, Horace. Geef haar den zonneschijn van het geluk terug, dien ik vrees zoo lange jaren uit haar leven geroofd te hebben. Ais ik dan opgeroepen zal worden, zal het goed zijn, dat deze schaduw uit haar leven weggetrokken is. Ik zal dan weten dat Eulalie niet alleen achter blijft. Hij stak een dunne, haast doorschijnende hand uit, die Sir Horace teeder aannam. Is dat je oprechte overtuiging, Bertrand? Het zal me een zuiverder en grooter vreug de geven, dan ik dacht dat de wereld me kon bieden Mag ik Eulalie zelf om dit kostbare ge schenk vragen? Niets zal me meer vreugde geven dan dat je haar antwoord meebrengt. Je spreekt alsof je dat al kent. Ik zelf Ik wist het Horace, ik weet het sinds lang. De grootste moeilijkheid in mijn leven is juist geweest dat ik ten spijt van die overtui ging tusschen haar en haar hoogste en beste geluk heb gestaan. Dat heeft zij zoo nooit gevoeld, en je weet toch ook wel, dat lange, lange jaren vele moei lijkheden ons huwelijk in den weg stonden. Zij zou je trouwens niet hebben willen en kun- neir verlaten. Ik geloof dat dat zoo ls, en met dat geloof heb ik dan ook de twijfels die later rezen, trachten te verstikken, totdat ik den laatsten tijd weer gekweld werd door de vraag of het niet een daad van zuivere zelfzucht geweest is die mij er toe gebracht heeft om haar leven zoo onafscheidelijk aan het mijne te binden. Het spreekwoord zegt: krakende wagens loe pen lang, maar den laatsten tijd voel ik toch dat het met mij op een eind loopt. En de ge dachte dat Eulalie hier in dit land, vei van haar geboortegrond achter zou blijven, stemde me droevig en bitter. Ik geloof dat ze die mo gelijkheid nog niet goed onder de oogen heeft gezien, ofschoon zü toch eenigermate moet Enkele minuten heerschte er stilte in de rustige kamer. Sir Horace zat als in een prach- tigen droom verloren. De jeugd kwam weer weten wat haar boven het hoofd hangt, terug op zijn gelaat en blonk in zijn oogen Bertrand zag het en glimlachte. Hoe denk je over je toekomst, Horace? Heb je al eens eenige plannen bij jezelf over wogen in verband met je huwelijksleven? De eenige wensch, dien Ik den laatsten tijd ln me omdroeg, teen de wapenstilstand me weer op m'n eigen voeten deed staan, om dat ik te oud was om in dienst te blijven en van mijn land niets meer noodig had. was, Eulalie te vinden te weten te komen hoe het met haar was. En als dat heelemaal in orde zal zijn en je weer een nieuwen weg ziet gebaand, het langbegeerde doel in je onmiddellijke nabij» heid, wat dan? Waarom vraag je dat alles, Bertrand? Heb je zelf een plan uitgedacht? Juist; want deze plaats is mij zeer dier baar geworden ten spijt van het weinige dat ik hier ten uitvoer heb kunnen brengen. Ge brek aan kracht, gebrek aan ondervinding en vervoermiddelen hebben mij leelijk gehandi capt. Ik kwam met groote idealen, om het la/nd er boven op te brengen, een prachtige mogelijkheid van de natuur in een klimaat als dit hieT te benutten, mijn wildernis tot een rozentuin te hervormen, en de aarde in het goede seizoen rijkelijk vruchten te doen voort brengen. O, ai die droomen! Wat zijn er wei nig van vervuld en die nog op zoo'n kleine schaal. In ieder geval, het weinige dat ge daan is, heeft mij voldoende bewezen, wat een succes er verwacht kan worden als een man met grooter middelen en energie de zaak aanpakt. Horace, kan dit land je niet beko ren? Eulalie heeft er zoo lang gewoond. Zij houdt er van en zij kent het. Natuurlijk zou ze desnoods met jou onbevreesd naar het einde van de wereld wandelen (Wordt vervolgd.) .■ataiaeaflHfcw»-. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 12