DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. Bp In 50ste Jaargang Woensdag 23 November 1927 No. 15023 Dit nummer bestaat uit drie blades STADSNIEUWS BERICHT HET ANNEXATIE RAPPORT in „UTILE DULC1" DE NIEUWE KOEMARKTBRUG HEDENMORGEN FEESTELIJK GEOPEND in alle needs POEM zaken verkrijpli. AGENDA, Vrijdag 25 November KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM t NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT i. SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN; per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.76 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postcheque en Girodienst 81440. ADVERTENTIëN 15 regels 1.56. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 cfc per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct. lot een maximum van 60 woorden. KabouteradverL 5 reg. 0.50. 10 reg. 0.75,15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim- ƒ75 bii verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wórden afgedrukt. «utkeenngen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Hiermede berichten wij dat met ingang .van heden definitief tot Hoofdredacteur van de Nienwe Schiedamsehe Courant is aangesteld de heer L. J. Stolwijk, die sedert 1 Juli jongstleden de hoofdredactie van onze courant heeft waargenomen. N.V. de courant De Maasbode, H. KUIJPERS, Directeur Ten aanzien van de belasting wé be doelen hier op de eerste plaats de gemeente lijke inkomstenbelasting en de personeele belasting, welke voor vrijwel iederen inge zetene onzer gemeente van belang zijn valt niet te ontkennen, dat de Schiedammei tegenover den Rotterdammer klaarblijkelijk in het nadeel is- Bezien we eerst de inkomstenbelasting. We merkten al reeds op, dat de cijfers van het annexatie-rapport niet juist zijn. Ze dienen met 5 percent te worden verminderd. Maar ook dan nog komt^het bedrag der belasting over de geheel linie boven dat hetwelk te Rotterdam moet worden betaald uit. Zulks geldt met name voor de laagste en de mid- dël-groötc inkomens, terwijl het verschil ver mindert naarmate de inkomens toenemen. Dit laatste is zoo opmerkelijk, dat wannéér in Schiedam de belasting 5 percent werd verlaagd, voor het hoogst genoteerde inko men te Schiedam minder zou worden be taald dan te Rotterdam. Wat volgt daaruit'? Dat de progressie te Rotterdam aanmer kelijk meer in het voordeel is van de kleineie en middel-groote inkomens dan te Schiedam, en dat er slechts een geringe verhooging van den factor te Rotterdam, een geiinge verlaging daarvan in onze stad noodig is twee mogelijkheden, die met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid m niet te verre toekomst mogen worden tege moet gezien om de lioogere inkomens, welke heel" wat meer in de gemeentelijke schatkist brengen dan de lagere, te Schiedam minder te belasten dan te Rotterdam. Zou men er dan daarop toe overgaan, de belas ting voor die hoogere inkomsten op het Rotterdamsche niveau te brengen, dan zou den wethouder voor de financien de gelegen heid worden geboden een tarief te ontwer pen, dat voor de kleinere en middelbare inkomens verrassend voordeeliger zou zijn, dan het thans geldige, en zou men wellicht bevinden, dat de belasting te Schiedam voor deze inkomens niet zwaarder meer hoeft te zijn, dan te Rotterdam. We krijgen binnen kort een nieuwe wethouder voor de finan ciën. We bevelen hem gaarne een ernstige studie van het in onze gemeente geldende progressiestelsel, dat voor de hooge inko mens hier zooveel gunstiger is dan te Rot terdam, aan. Het zou de moeite loonen na te gaan, welke uitkomst verkregen werd, indien hier het Rotterdamsche progressie- stelsel werd toegepast. We zijn er van over tuigd, dat het percentage hetwelk dan het verschil zou aanduiden in de belasting welke hier en te Rotterdam voor eenzelfde inkomen moet worden betaald, voor de kleinere en middel-groote inkomens heel wat minder sprekend zou zijn dan thans het geval is. Wanneer bij verlaging der belasting hier, bij verhooging te Rotterdam, beiden op zelfs zeer bescheiden wijze, het belastingpercentage voor de hoogste inkomens in onze gemeente met dat te Rotterdam werd gelijk gehouden cn de verlaging hier derhalve over de kleine en middel-groote inkomens werd verdeeld, zou duidelijk blijken, dat veel meer het stel sel van belastingheffing dan een dure ge meentehuishouding of slechte financieele positie de oorzaak is, dat voor de lagere inkomens de belastingdruk hier zooveel zwaarder is dan te Rotterdam. En dan zou tevens duidelijk blijken, wat we al reeds in onze eerste artikelenreeks beweerden, dat er slechts weinig toé nooclig is om ook het be lastingargument voor annexatie elke waarde te doen verliezen- Voor de personeele belasting geldt wat wij ook reeds ten aanzien van de inkomstenbe lasting zeiden, de cijfers van het annexatie rapport zijn verouderd. Van de belastbare huurwaarde van een perceel wordt na de jongste wetswijziging niet meer onderschei denlijk te Rotterdam en te Schiedam 145 en 107.50 afgetrokken, doch 245 en 170, welke voor de vaststelling van de belasting niet worden meegerekend. Ook naar de grondslag meubilair is het belastingvrije bedrag verhoogd. Blijven de gemeentelijke opcenten ongewijzigd, dan zal het BEdrag dat uit hoofde van deze belasting in dc gemeentekas vloeit, derhalve aanmer kelijk verminderen. Te Schiedam heeft men de opcenten ongewijzigd gelaten. Te Rotter dam hebben B. en W. een voorstel ingediend om de opcenten in dier voege te verhoogen, dat de opbrengst voor de gemeente even hoog blijft als vóór de wetswijziging. Even wel zal ook dan nog de personeele belasting voor perceelen tot een huurwaarde van J 1200 en daarbeneden iets hooger zijn te Schiedam dan te Rotterdam. Boven de 1200 huurwaarde komt het voordeel aan Scniedamschen kant. Intusschen vergete men niet, dat men over het algemeen de huur te Schiedam op een derde lager mag stellen dan te Rotterdam. Wie in onze gemeente een woning huurt voor 000, zou voor een gelijk soortige woning te Rotterdam zeker 900 moeten geven. Een woning van 300 in Schiedam doet in Rotterdam 400 a, 450- En dan blijkt dat men voor een gelijkwaar dige woning, omdat de huurwaarde zeer aanmerkelijk hooger is, te Rotterdam veel meer personeele belasting zal hebben te be talen dan in onze gemeente. Een voorbeeld zal het verduidelijken. Voor een gelijksoortige woning betaalt men ie Schiedam J 600 huur, te Rotterdam 900. Aan personeele belasting betaalt men voor zulk een woning te Schiedam: huur waarde 49.25; meubilair 16.50; samen J 65.(5; p'lus 110 opcenten voor de gemeente pf 7&8ft%; totaal 138.07%. Voor zoo'n woning is to Rotterdam de personeele belas ting: huurwaarde 75.50, meubilair 24.—, samen 99.50;!78 opcenten van de gemeente is 77.61; totaal 177-11; ruim 39 meer derhalve dan te Rotterdam. We hebben ons met opzet aan de cijfers van het rapport gehouden, cijfers van vóór de wetswijziging dus en van vóór de opcen- tenwijziging te Rotterdam. - Het naast elkaar zetten van cijfers zooals het rapport doet, men ziet het, is wel- heel gemakkelijk, maar wanneer bij beredeneo- ring blijkt, dat die cijfers ongelijke groot heden vertegenwoordigen, dat de voornaam ste basis, die der huurwaarde, niet deugt, dan heelt men aan die cijfers weinig houvast om op grond daarvan annexatie te ambieeren. Wanneer van annexatie het ge volg zou zijn, dat de huren te Schiedam zou den stijgen, wat stellig is te verwachten, dan zou die annexatie ons zelfs duur te staan komen. Blijven nog de straatbelasting, waar slechts voor de kleinste woningen met een luttel be drag- Schiedam in het nadeel- is, terwijl voor de grooteie peieeelen in Rotterdam twee tot driemaal zooveel moet worden betaald als in deze gemeente; de vermogensbelasting, waar voor het verschil daarin bestaat dat men hij een vermogen van 100.000 te Schiedam 50 meer belasting betaalt; en tenslotte de zakelijke belasting op het bedrijf, die we hier niet kennen, maar om welker opheffing de Rotterdamsche indüstrieelen jaar op "jaar wegens haar zwaren druk bij tien gemeente raad requestreeren. Zoodat alles in alles het annexatie-rapport ons ook terzake der belasting van de wen- schelijkheid van annexatie onzer gemeente door Rotterdam volstrekt niet beeft kunnen overtuigen. (Slot volgt) De schrijver van het tooneelspel „Ziju Revanche", de heer J. van Randwijk, heeft, ondanks zijn drukken werkkring, de toezegging gedaan de opvoering van zijn werk a.s. Vrijdag avond in „Musis Sacrum" zoo eenigszins moge lijk te zullen hijwonen. Voor het bespreken van plaatsen op den dag der uitvoering in „Musis Sacrum" van 121 uur, worden volgnummers 's morgens van 11 uur af door den pachter van „Musis Sacrum" uitgegeven. Voor zoover voorradig zijn tijdens de plaats bespreking en 's avonds aan de zaal ook nog toegangskaarten a 1.75 en 1.verkrijg baar. Met het nemen van kaarten wachte men echter niet tot het laatste oogenblik. n'i DE NIEUWE KOEMARKTERUG. De eerste helft van de brug, zooals die in t-wee gedeelten geplaatst werd; alzoo een doorsnee van de brug. Hedenmorgen om half elf beeft dan de fees telijke Opening van de nteafï-e- Koemarktbrug plaats gehad. Op dat uur hadden zich in de maehinekeklers met den burgemeester, den heer Gijs-e-n, de wethouders Houtman, mr. van Velzen en Boddeus (de heer De Bruin was verhinderd), de bijna voltallige gemeen teraad, een groot aantal belangstellenden verzameld. We merkten o.a. nog op de hee- rem Ge-rlach en ir. Aikema, directeur en ad junct-directeur van gemeentewerken, de hee- ren Linden van den Henvell en mr. Witkampf,' voorzitter en secretaris van de Kamer Van Koophandel voor de Beneden-Maas; fr. Bau- duin, de heer J. Doetz, directeur Technische bedrijven, mr. Dirkzwager, den heer Smulders, directeur van de werf Gusto en den heer Harm, uitvoerder der werf; den havenmees ter, den heer Krtrljer, den heer Ellenberger, commissaris .van politie en den heer Veen, hoofdinspecteurhoofdambtenaren van de ge meente; vertegenwoordigers van de firma's die de uitvoering van het werk in handen hebben gehad en "vele anderen. Het eerst trad, toen alle genoodigde-n langs een trapje of met een primitieve maar in genieus uitgevoerde lift in de machine-kelders waren gearriveerd, wethouder Houtman naar voren tot het houden der volgende rede: Mijnheer de Burgemeester, Dames en Heeren In de laatste 10 jaren is het verkeer van Rotterdam in de richting Hoek van Holland zeer toegenomen. Als gevolg hiervan voldoen verschillende straten en bruggen, die in deze verkeersmichting liggen en op Schiedamsch grondgebied zijn gelegen, niet meer aan bil lijke eisohen. Het punt alhier, waar wel de meeste hinder van dit sterk ontwikkelde verkeer werd ondervonden, was de Koemarkt- brug, waarover volgens gedane tellingen da gelijks wel bijna 2000 voertuigen passeeren. Bedenkt men hierbij, dat dit verkeer over de oude brug slechts in êéne richting kon plaats vinden en dat, door de lage ligging der bTug, deze voor (1e scheepvaart dikwijls meer dan 60 keer per dag geopend moest worden, dan is het niet te verwonderen, dat verbetering dringend noodig was. Waar het grootste gedeelte van het verkeer over de brug zich naar en van Rotterdam beweegt (volgens telling pï.m. 80 pet.), was het noodig om de nieuwe brug ten opzichte van dit verkeer gunstiger te doen gelegen zijn. Ook moest er bij de nieuwe brug naar gestreefd worden, dat deze minder dikwijls voor de scheepvaart geopend behoefde te worden, hetgeen verkregen werd door de brug hooger te leggen dan de oude, waarmee zoo wel het verkeer te water, alsook dat te land, tn zeerste gebaat is. Als hoogte der nieuwe brug werd aange nomen de hoogte van de Hoogstraat en van den Rotterdamschen dijk, zoodat aan de Zuidzijde van de. brug de nieuwe weg onder een helling moest gelegd worden. Deze hel lende verbindingsweg kon, dank zij de nieu we ligging uitgevoerd worden zonder noe- menswaardigen hinder aan de bestaande be bouwing te veroorzaken. Reeds in 1919 bespraken wij in de Com missie voor de Gemeentewerken de noodza kelijke wijzigingen, die hier op dit belangrijk punt van de stad zouden moeten worden aangebracht. In 1921 werd aan den Raad het voorstel gedaan om in beginsel te besluiten tot vernieuwing en verlegging van de Koe marktbrug, dpch er wei'a toen niet meer bereikt dan den aankoop van eenige panden, die bij uitvoering' van het plan zouden moe ten worden afgebroken. Op 5 October 1926 vond de eerste steen legging plaats, terwijl nu, ruim een jaar la ter, en slechts 2 maanden over tijd, de al- gebeele oplevering van dit werk kan plaats vinden. De bovenbouw is wat men noemt een rol- bascule brug, waarvan spr. de constructie en werking uiteenzet. Nu rest mij nog een aangename taak. In de eerste plaats wil ik u, mijnheer Geriagh, als directeur bedanken voor de be kwame algemeene leiding van dit werk. Ik dank ook den heer Aikema, namens •het gemeentebestuur, voor de groote verdien sten, die hij wederom b?j dit groote werk aan onze gemeente heeft bewezen. Bij dit werk is een prachtige assistentie - verleend door de heeren Vos en Van der Lende, gesterkt door de tijdelijke opzichters Hoogervorst en Pols, Voor hunne uitstekende plichtsbetrachting en het vele, dat zij in het belang der gemeente verrichtten, onzen besten dank. Niet gaarne ging ik ir. Bordewijk voorbij zonder te wijzen op zijn mooie ontwerpen, die moesten blijven binnen onze draagkracht. De hulp van onzen chef-machinist Rade- maker bij de installatie en verdere afwer king der machines, bleek wederom opnieuw van waarde. De heeren Van der Plas, Nieuwenbuyse en van den Tempel waren alle op het appèl. Het is mij voorts een groot genoegen den dank van de gemeente over te brengen aan de 4 aannemers, alle firma's van standing in den lande, die wederom getoond hebben, dat zij in de uitvoering van zulke werken met het buitenland kunnen wedijveren. Mede betrek ik in mijn dank den heer Kruyej-, havenmeester, voor zijn belangrijke adviezen bij liet ontwerpen van de brug. Het geheele werk is vlot verloopen. Nooit heeft zicitu. eennig ernstig meeningsverschil voorgedaan. Ook het werkvolk en de mon teurs, die door de aannemers hier zijn te werk gesteld, hebben steeds in goede har monie medegewerkt. Het resultaat is dan ook geweest, dat met een zeer enkele uit- zondring, alles precies heeft gepas-t en nergens abuizen zijn ontdekt. Hiermede, mijnheer de Burgemeester, da mes en heeren, is mijn taak geëindigd. Aan u, mijnheer de Burgemeester, draag ik thans de brug over, ten einde de officieele opening te willen doen geschieden. De burgemeester antwoordde hierop ais volgt: Met grooite aandacht hebben wij, mijnheer de wethouder, uw technische uiteenzetting gehoord, waardoor onze belangstelling voor deze brug zekerlijk nog is toegenomen. Wat de noodwendigheid om te moeten over gaan tot liet maken dezer brug betreft, ver oorloof ik mij te herhalen, wat ook destijds dienaangaande door mij is opgemerkt, toen de eerste steen gelegd werd. Ik kon toen zeggen: In den grooten verkeersweg RotterdamHoek van Holland, is in het hart der stad een brug gelegen, die niet meer kan voldoen aan zelfs de meest gematigde eischen voor een ordelijk en veilig verkeer, ook van intercommunaal standpunt bezien. Hierin, dat waren we allen eens, moest ver betering worden aangebracht. Welnu, deze zoo dringend verlangde verbetering is thans door uw dienst voleind. En wanneer u zooeven welverdiende hulde hebt gebracht aan uw tech nische staf, hoog en laag, en aan allen die daarbij verder waren betrokken, door u terecht met name genoemd dan moge ik mij bij deze hulde geheel aansluiten, doch wil dan vooral ook releveeren, dat u leiding aan dit alles hebt gegeven; een leiding, die het thans bereikte resultaat heeft mogelijk gemaakten het was ons geheele college en den raad welgevallig, i» in deze plannen te kunnen steunen. Namens de geheele burgerij, is het mij een groot voorrecht de brug thans ie mogen aan vaarden ten bate onzer stad. Alsnu voerde nog even het woord de heer Linden van den Heuvell, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden- Maas, die de gemeente geluk wenschte met haar prachtige nieuwe brug, waardoor zij met een daad antwoordde op een rapport, 't welk- beweert dat Schiedam niet meer voor zichzelf kan zorgen. Nadat een kop ko-ffie was rondgediend, wer den eeltige demonstraties met de brug gege ven, waarop te kwart voor twaalf de bur gemeester het lint doorknipte, dat den toe gang tot de brug versperde. Honderden, die belangstellend hadden toe gezien, stroomden daarop over den nieuwen verkeersweg. De oude brug werd afgesloten. De vlag halfstok duidde aan, dat zij voorgoed buiten dienst is gesteld. Vijf en vijftig jaar heeft zij de gemeentenaren trouw gediend. R. K. l'R GI'AG AND A-CLU B ST. LEONARDUS Men verzoekt- ons in herinnering te brengen, dat morgenavond te half 9 uur in de R. K. Kring weer een vervolgavond wordt gegeven van de cursus ter voorbereiding van het leekenapostolaat. "s Maandags, repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K. Dam club 1. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af club avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. Iederen Woensdagavond van 7 uur tot halt negen zitting bestuur Spaarfonds R. IC. S. V, Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. IC. Burgerjonge- lingenvereeniging „ICath. Streven", Gebouw Kath. Kring, Aanvang half zeven. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl- ging St. Caecilea. half 9, R. K. Volksbond; bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doeie, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Heden 1 Woensdag 23 November Vergadering R. K. Bond van Overheidsper soneel „St. Paulus". Sprekers de heeren L. F. Guit en J. v. Seggelen. Gebouw R. K. Volte- bond. Aanvang 8 uur. Donderdag 24 November R. K. Propagauda-club „St. Leonardus". Cursus ter voorbereiding van leekenapostolaat. Gebouw R. K. ICring. Aanvang half 9 uur. WeldadigheidsVoorstelling van „Utile Duld", Opvoering van het tooneelstuk „Zijn revanche", Zaai „Musis Sacrum", aanvang 8 uur. Zaterdag 26 November Feestavond Schiedamsehe Transport-colonne van het Ned. Roode ICruis. Gebouw R.K. Volte bond. Zondag 26 November Opvoering van het tooneelspel „De Twéé Broeders", door de R. IC. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Zaal R, IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn r SCHIEDAM, 23 November. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pet. 16.j Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 23 November. Mep noteert voor melasse spiritus 100 pet. 33.per H.L. Ruwe graanspiritus 60 pet. 17.Per H.ü Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoel 1 ngvereen igi ng". Heden 2.20 per ketel. 23 Nov.: Groote Schouwburg, Aïda (Ital, Opera) 8 uur (voor volwassenen). 24 Nov.: Groote Doelezaal, concert „Schola Cantorum" (dir. Hub. Cuypers), voor de R. K. Volksuniversiteit, 8 uur. 26 Nov.: Casino, Dokter Stieglitz (Gezel schap Nap de la Mar) 8 uur (voor volw.) Groote Schouwburg, Rigoletto (Ital. Opera) 8, uur (voor volwassenen) 27 Nov.: Groote Schouwburg, Rijk.... en geen geld (Schouwtooneel) 2 uur; De Wijze Kater (Schouwtooneel) 8 uur (voor volwas senen) Groote Nutszaal, vioolrecital Caecilia Hansen, half 8 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Dat ls 't toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Circus-Schouwburg, Onze Wies (Spree-gezelscbap), 8 uur (voor vol wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 24 dezer in: Corso, (voor volwassenen); Luxor (voor volwasse nen); Royal (voor volwassenen); Olympla (voor volwassenen); W. B.-theatfr (voor vols wassenen); Ooster-theater. -._„a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1