DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN wk 50ste Jaargang Donderdag 24 November 1927 No. 15024 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 cl Postcbèque en Girodienst 81440. ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 cl Reclames tusschen den tekst 60 cfi per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord meer 5 cl tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradverl 5 reg. 0.50, 10 reg. 0.75.15 reg. 1„ Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten 0f oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgédrukt. De uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven-103, Schiedam HET ANNEXATIE RAPPORT Ihü-a—'UI iiSÖÉL'.-iu* KENNISGEVING Technische Bedrijven der Gemeente Schiedam afdeeling drinkwaterleiding hoogeerw. HEER A. J. C. SCHRAAG JUBILé 25-JARIG JUBILé NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN LANDSTORMFILM burgerlijke stand GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM BEGROOTING SDEBATTEN ANNEXATIE AL WAT DE KLOK SLAAT SCHEEPVAART m ___j r IV. (Slot). Om volledig te zijn, zouden we nog dienen in te gaan op liet rapport van de subcommis sie voor de tarieven van gas, electriciteit en drinkwater en op de beschouwingen welke door een aantal industrieelen zijn ten beste gegeven. De annexatie-studiecommissie heeft het wel slecht getroffen, dat tijdens en na de vaststelling van haar rapport zooveel ge wijzigd werd, dat haar rapport reeds ver ouderd was alvorens 't het licht zag. We zagen reeds hoe dit geldt voor db inkomsten en personeele belasting. Het geldt eveneens voor bovengenoemde tarieven. De commissie merkt in haar rapport op, dat de verschillen met Rotterdam van wei nig beteekenis zijn, doch zoover ze bestaan alle in het nadeel van Rotterdam zijn. Die verschillen zijn evenwel kortelings alle op geheven, de tarieven zijn gelijk of zelfs ten voordeele van Schiedam gemaakt. Waar in de antwoorden van handelszaken en particulieren vóór annexatie wordt ge pleit omdat daarvan verlaging van die ta rieven wordt verwerkt, kunnen ze derhalve geheel buiten beschouwing blijven. Ze zijn evenals de opmerkingen van de commissie door de feiten achterhaald. Voor wat ten aanzien van het verschil in belastingdruk in die antwoorden wordt op merkt, mogen we naar ons artikel dien aangaande verwijzen. Als voordeelen van annexatie werden dan nog genoemd: gemakkelijker productief maken van on- grondbezit, dat, voor een gemeente als Schie dam op den duur te veel risico meebrengen moet; hiertegen zij aangevoerd wat we in ons eerste artikel opmerkten, dat ons grond bedrijf zich den laatsten tijd in grooten bloei verheugt; waardevermeerdering van onroerende goe deren^ we antwoorden slechts: arme huur ders, die hooger huur zullen hebben op te brengen en hooger personeele belasting zullen hebben te betalen; vervallen van de forensenbelasting; nie mand zal dit voordeel ontkennen; het is niet slechts van beteekenis voor de huidige foreensen, maar het zal ook de uitwisseling van 'werkkrachten vergemakkelijken, en het zal naar ons mooie stadskwartier waarvoor do annexatie-commissie geen oog heeft ge had toen ze aan het vergelijken ging, zeker lijk tal van beter-gesitueerde Rotterdamers trekken. Maar dan zal zulks op onze plaat selijke belasting niet meer van invloed zijn. Intusschen wordt er ernstig en met goede kans op succes aan gewerkt, om de ernstig ste bezwaren van de forensenbelasting te ondervangen. Tenslotte: Het is misschien niet ondienstig, dat, wij de bedoeling van deze artikelen nog eens met een paar woorden uiteenzetten. Het komt ons voor, dat niet ieder de tendenz er van heeft gevat. Die artikelen beoogen niet onze lezers te gen annexatie in te nemen. We hebben niet de pretentie, dat we op dit omvangrijke ge bied zijn uitgestudeerd, dat wij het geheel van voor- of nadeelen op dit oogenblik reeds kunnen overzien, dat wij een beslist ant woord zouden kunnen en durven geven op de vraag of opheffing van de zelfstandigheid onzer gemeente gewenscht kan zijn en of het gewenscht kan zijn de belangen harer inwo ners toe te vertrouwen aan personen die onze behoeften niet kennen en nooit hebben ge leefd in de gedachtensfeer dat al hun han delingen op het welzijn der Schiedammers dienen te zijn ingesteld. Maar wat we hebben willen doen, is onze lezers te waarschuwen dat heusch annexatie van Schiedam niet een paradijs zal maken. In het annexatie-rapport wordt alles wat Rotterdamsch is op z'n voordeeligst gekleurd, al wat Schiedamsch heet met een donkere bril bekeken. Wij hebben willen zijn de neu trale onbevangen toeschouwer, die zijn eigen opmerkingen plaatst en die als zijn eerlijke overtuiging wil te kennen geven, dat hij in annexatie voor Schiedam nog niet die over wegende voordeelen heeft kunnen vinden, welke de balans naar zulk 'n annexatie moe ten doen overslaan, en dat hij dergelijke voor deelen ook in het annexatie rapport niet ge- ronden heeft. pf 1Ny?i?]VE.K0EMARKTBRUG te SCHIE DAM, welke gisteren officieel is geopend. ik e pit ia hiermede de hindernis in het ver keer van Rotterdam met de verschillende gemeenten langs den Waterweg verdwenen. In ons artikel van gisteren plaatsten we een voorbeeld, hoe de ware verhouding is tusschen de personeele belasting te Schiedam en te Rotterdam. De lezer zal hebben opge merkt, dat in het gegeven voorbeeld die be lasting te Rotterdam niet 39 minder, doch 39 hooger is dan te Schiedam. m Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele at en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: 1. de firma Gebrs. H. J. Scheffers om ver gunning tot oprichting van een fabriek van koperwerken en apparatenbouw, annex slijp en nikkelinriehtiing, in het pand Noordvest 133 en Kethelstraat 28 kadasteT Sectie A No. 1622, met 7 electromotoren van totaal 10 P.K., drij vende een slijpkop, een dynamo, 2 draaibanken, een boormachine, een amaTilslijpmachine, een veerhamer een knipmachine en 3 ventilatoren. 2. A. Snoep om vergunning tot uitbreiding van de inrichting tot bewerking van onder deden van verwarmingsinstallaties in het pand Nieuwe Haven 85, kadaster Sectie M No. 3234, met een inrichting tot vervaardiging van on derdeden van hroeikasen en door bijplaatsing van een buigbank. Deze verzoeken zijn met do bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 7 December a.s. des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Met het oog op den aanstaanden winter vestig ik er de aandacht van onze abonné's op, dat zij de bij hen geplaatste watermeters vorstvrij moeten houden. In verband hiermede raad ik huil aan de watermeters bijtijds met stroo en hooi goed tegen bevriezen te isoleeren. Schade aan een watermeter, door vorst ontstaan, komt voor rekening van den abonnë. DE DIRECTEUR. In „St. Bavo" staat vermeld dat tot waar nemend Deken van Delft is benoemd de hoogeerw. heer A. J. C. Schraag, Deken van Schiedam en pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie. Donderdag 1 December zal de heer C. van Zon, thans boekhouder bij de Spaarbank Lange Haven 80, den dag herdenken waarop hij een kwarteeuw geleden als jongste be- diende aan die instelling werd verbonden. Heden herdacht de heer M. v. d. Werf, ketelmaker hij de firma N.V. van Ingelse en Co. den dag waarop hij 25 jaar geleden bij genoemde firma in dienst trad. Namens directie en commissarissen werd de jubilaris hartelijk geluk gewenscht en werd hem als feestgeschenk een enveloppe met inhoud over handigd. Ook van zijn collega's ondervond de heer v. d Werf veel belangstelling. Bloemen, taarten en armere bewijzen van sympathie getuigden, hoezeer de feesteling zich in veler vriendschap mag verheugen. Met Staatscourant 228 worden verzonden afdrukken van de acten betreffende No. 2536, de Alg. Exploitatie en Handelsonderneming Holland, alhh'er. Naai- men ons bericht zal op Maandag 12 December a.s. in „Musis Sacrum" de Land- etormfilm worden vertoond. R. K S. V. EXCELSIOR Dinsdag a.s. vindt op de banen van „Musis Sacrum" alhier eeii onderlinge kegelwedstrijd plaats, toegankelijk voor de leden van boven genoemde sportvereeniging. Aanvang 8 uur. Deze avond draagt weer het karakter van een „surpriseavond'zooals meer heeft plaats gevonden. Introducties zijn te bekomen bij den heer W. A. H. van Kemenade, Burg. Knappert- laan 2. DISTRICTSARBEIDSBEURS Aangeboden arbeidskrachten: aanhoeuders, aut. branders, aut. laschers, bankwerkers, be tonwerkers, boekbinders, boekhouders; bran dersknechts, broodbakkers, chauffeurs, distil lateursknechts, electriciens, glasblazers, grond werkers, kistenmakers, klinkers, kantoorbedien den, ketelmakers, kopevslagers-pijpleggers, kui pers, letterzetters, losse-werklieden, manden makers, metselaars, metaalboorders, machinis ten, metaalschavers, monteurs, magazijnbedien den, molenaars mouters, opperlieden, plaatwer kers, ponsers, schilders, sigarenmakers, scheeps- fitters, seheepskokers, scheepsmakers, smeden, stokers, stellers, stukadoors, timmerlieden, tran sportarbeiders, varensgezellen, voerlieden, vuur werkers, winkelbedienden, ijzerwerkers, zand en leemvomers en zakkendragers. Gevraagde arbeidskrachten: te Schiedam: jongens van 14 jaar om voor ijzer werker in den scheepsbouw te worden opgeleid en een bakkers- leerling van 14 jaar. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Gemeentelijke arbeidsbeurs, Broersveld 142. Geboren: 21 Nov. Cornelia Maria, dr. van J. G. Pel en F. van der Gaag Brielschesfrraat; 20 Nov. Cornells, zn. v. C. v. d. Most en P. H. Verhagen Broersveld. Schiedam 22 Nov. aangekomen: s.s. Brosen, met olie van Hamburg voor N.V. Schieveem aan de WilhelminahavenEng. s.s. Grondfeld, van Londen om hier te dokken in de Wilhel minahaven. Schiedam 22 Nov. vertrokken: s.s. Jan, naar Rouaan. AVONDVERGADERING. De heer SLAVENBURG (C. H.) vervolgt zijn rede. Spreker wil zich vrijwaren voor het verwijt, dat hij eenzijdig zou zijn. Hij acht zich ont slagen van den plicht de voordeelen van an nexatie aan te geven, omdat zulks elders al Voldoende gedaan is. Ten aanzien van de forensenbelasting hoopt spreker dat de pogingen om die opgeheven of verminderd te krijgen, succes zullen Hebben. Van godsdienstig en cultureel standpunt zou spreker zich tegen annexatie moéten verkla ren, omdat een bevolkingsagglomeratie die dan zou ontstaan, van dit standpunt uit be zien niet aanbevelenswaardig kan zijn. Het is mogelijk dat het grondbedrijf een goeden tijd tegemoet gaat. Is dat zoo, dan is zulks een argument vóór onze zelfstandigheid. Gaat het het grondbedrijf niet goed, dan zouden we een aparte kern blijven, terwijl de lakens door een verwijderd liggende gemeente zouden worden uitgedeeld. Spr. is het er niet mee eens, dat annexatie niet zou zijn tegen te houden. Spreker meent dat in regeeringskringen voor deze annexatie niets gevoeld wordt. Zelfs staat nog niet vast dat Rotterdam deze annexatie wel zou willen. Wanneer wij allen ons zouden uitspreken, zoo veel als we hier zitten, vóór annexatie, dan wellicht ware er een kans op verwezenlijking. Maar als van hier verzet uitgaat, meent spre ker dat we er anders voorstaan. Spreker voelt niet veel voor havenschappen. Andere provinciale indeelingen zou een idee zijn, dat verdient te worden bezien. Rotterdam neemt in de provincie Zuid-Holland een te hervorragende plaats in. Er zou iets te zeggen zijn voor een provincie Rotterdam, waarin de omgeving zou kunnen worden opgenomen. Zoo heeft men in Duitschland de Bezirke die goed voldoen. Gekozen door de burgerij om de belangen der gemeente Schiedam te dienen, meent spre ker, dat wij niet te spoedig ons voor annexatie moeten uitspreken. Wat bespottelijk figuur zouden wij maken, wanneer wij de sleutels de zer stad aan Rotterdam aanboden, en ze wer den daar geweigerd! De begrooting ziet er beter uit dan haar laatste voorgangers. We kunnen de teugels wat losser vieren en dan hebben we ons ver langlijstje. De C. H. kunnen zich aansluiten hij den heer Dinkelaar wat betreft het oprui men van krotten. De C. H. voelen eveneens voor verbetering van het Gorzenkwartier, be- bossching, openstelling van het Julianapark, maar daar komt bij dat de belasting moet worden verhoogd. Al die verlangens zijn intusschen niet opeens te verwezenlijken. Spr. zou er alleen op willen aandringen, dat verlaging van belasting pa rallel loope met de aan te brengen verbete ringen. Dan houden we den gulden middenweg. Ten aanzien van het grondbedrijf vraagt spr. zich af of op dezelfde wijze met den verkoop van gronden kan worden voortgegaan. Zulks zou tot gevaren kunnen leiden. De wethouder van het grondbedrijf zou misschien kunnen komen met een voorstel om jaarlijks een aantal vierk. meters te verkoopen en meer niet. Spr. kan het standpunt der gemeente begrij pen dat voorloopig aan het bewaarschoolonder- wijs niet meer te koste zou worden gelegd. B. en W. hebben intusschen gezegd dat de zaak van het bewaarsehoolonderwijs bij hen in studie is. Spr. zou op bespoediging willen aandringen, temeer daar particulieren willen meewerken, om de kosten niet al te drukkend te doen zijn. Met de uitgaven, reeds verre hoven een ton, is nog lang niet aan de behoeften voldaan. Daarvoor zou verdubbeling zeker noodig zijn. Dergelijke uitgaaf kunnen we ons nog niet per- mitteeren. En als dan een andere minder kost bare oplossing te bereiken valt, moet men die niet zoo maar wegwerpen. Met den provincialen weg Rotterdam Hoek van Holland is voor Schiedam een vitaal belang verbonden. Men vestigt zich steeds aan belangrijke verkeerswegen. Spre ker vraagt of naast hetgeen wethouder de Bruin in de Staten heeft gedaan, niet B. en W diligent dienen te Mijven. Spreker eindigt met op te merken, dat samenwerking tusschen de politieke partijen in deze gemeente in het belang der gemeente nog altijd mogelijk is. De heer BROEK (V.B.) meent dat de algemeene beschouwingen ditmaal staan in het toeken der annexatie. Spr. zal daarover niet spreken; hij heeft zich daarover nog geen oordeel kunnen vormen, en de tijd nijpt niet. Wel wil hij zeggen dat de wijze waarop Rotterdam met haar annexatie is gekomen, ook op hem geen gunstigen indruk heeft gemaakt. Spreker zou zijn instemming willen be tuigen met de leden die voor de voor malige Gerzen zijn opgekomen. Voor de ver fraaiing van dit stadskwartier spr. denkt aan een plantsoen is alle aanleiding. Ook de verbinding met de binnenstad door Hoofd brug en de brug over bet voormalige Spui- kanaal vraagt dringend verbetering. Spreker pleit voorts voor betere Zondags rust voor het lagere politiepersoneel, en ves tigt de aandacht op een overtreding van da gemeenteverordening waaraan men zich veelal schuldig maakt, namelijk te groote vaart van de schepen door de havens, wat veel over last veroorzaakt. De heer WAARDENBERG (S.D.A.P.) zou' niet gesproken hebben over annexatie, als da heer Collé niet ha<i beweerd, dat de S.D.A.P. vóór annexatie moet zijn. Spreker ziet dafc niet in, en kan zich overigens over het! onderwerp nog niet uitspreken. Spreker vestigt voorts de aandacht op da werkverruiming. We zouden thans, nu de financiën niet meer zooveel zorg baren, wat kunnen doen, waaraan we vroeger niet kon den denken. Spreker denkt aan het Zijlwater, de Raam en hit water aan de Noordmolen straat, waar demping heel wat werkloozea' aan werk zou kunnen helpen Ook aan werk verschaffing zou wel wat kunnen worden, uitgegeven, zooals afwerking van .het Juliana park en de begraafplaats. Spr. hoopt dat de gemeente wil meewerken' aan een stadsgehoorzaal. Thans is men aange wezen op de buitenlucht en verder is de eenige zaal die van den R. K. Volksbond, welke niet voldoet aan wat van een! gehoorzaal gevergd wordt. De heer FETTER (S.P.) zou wel eens willen weten, hoe „Voorwaarts" voorstanden van annexatie kan zijn en de modern georga niseerde arbeiders er warm voor maakt, ter wijl de S.D.A.P. hier er tegen is; zoo valt wel de heele S.D.A.P. uiteen. De heer HOOGENDAM (A.R.) dankt het college van B. en W. en de hoofdambtenaren, voor het gevoerde beleid. De verkiezingen hebben geen groote ver schuivingen te zien gegeven. De bevolking heeft waardeering blijkbaar voor het dooï! rechts gevoerde beleid. Met heit college van B. en TV. kan spr. zich vereenigen. Spreker betreurt, dat het persoonlijk! element in de verkiezingsactie is gekomen. Ook de anti-revolutionnaire partij is be schuldigd zich daaraan te hebben schuldig gemaakt en wel door den heer v. Noor dennen. De heer v. Noordennen heeft zelf da verkiezingsaotie om zijn persoon gegroepeerd. De eerste oorzaak van de moeilijkheden wa9 het faillissement van den heer v. Noordennen. Hem werd toen verzocht zijn mandaat ter beschikking te stellen. De heer v. Noordennen heeft daaraan geen gevolg gegeven. Hij be dankte, toen hij niet meer gecandideerd werd, als lid der anti-revolutionnaire partij, maar bleef als raadslid zitten. Hij stelde zijn. persoon dus hooger dan de partij. Wat de begrooting betreftutspreker meent dat het bouwbedrijf aan het persoonlijk initiatief moet worden overgelaten. De an- nexatiekwestie is voor behandeling nog niet rijp; tenzij het landsbelang het eischt zijn de anti-revolutionnairen tegen annexatie. Wethouder BODDEUS meent, dat het finan cieel beleid weinig verdediging behoeft, daar waarlijk ernstige aanvallen op het beleid zooals dat in de begrooting tot uitdrukking komt, niet zijn gedaan. Het is B. en W. natuurlijk een vreugde, dat zij met een zoo gunstige begrooting zijn kunnen komen. De een is optimistisch, de ander meer pessimistisch gestemd. Er zijn voorzichtige raadsleden, die op een voorzichtig financieel beleid blijven aandringen, o.a. ten aanzien van de reserves van de Technische Bedrij ven en het grondbedrijf. Er is inderdaad reden om voorzichtig te blijven financieren. De gunstige toestand is, zooals de heer Kavelaars terecht opmerkte, voor een groot deel te danken aan liet groote batig saldo van 1926. Een volgend jaar zullen we niet met een zoo hoog saldo kunnen beginnen, en. zijn derhalve wellicht meer moeilijkheden te wachten. De nota van B. en W. ten aanzien van de annexatie is in den raad in haar wezen, niet aangetast. B. en W. hadden opgemerkt* dat het voorstel van Rotterdam eenzijdig was, alleen bekeken van Rotterdamsch stand punt. En de moeilijkheden van Rotterdam zijn ook op andere wijze dan door annexatie te ondervangen. Niet te overhaast mag van onze zijde een beslissing worden genomen. Nu van alle zijden, ook in de Schiedamsche bladen goede, gezonde critiek op beweringen voor anpexatie wordt gegeven, is er alia reden de ziaak kalm te bezien. We kunnen ons nader beraden of een commissie uit den raad en de burgerij wettig werk zou kunnen verrichten. De dubbele raad die indertijd zou hebben te beslissen, zou ook niet met vol ledige kennis van zaken kunnen oordeelen, als niet tijdig een gefundeerd advies wordti uitgebracht. Vóór annexatie wordt aangevoerd vooral het belastingvraagstuk. Als men belasting verlaging wil voor de lagere inkomens dan moet men bedenken, dat niet alleen da kleine inkomens zwaar zijn belast. Ook voor de kooge inkomens wordt bier meer geheven dan te Rotterdam. De hooge inkomens zwaar der belasten kan Rotterdam niet, want dan, ontvluchten de draagkrachtigen de stadtei>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1