DONDERDAG 24 NOVEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA ANT1-KUNSTN IJVER HEID SCHEEPVAART WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM ROTTERDAMSCHE RECHTBANK KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM T LAATSTE BERICHTEN. WEERBERICHT RADIONIEUWS. PROGRAMMA'S VOOR VRIJDAG 'I DE RADIOVERBINDING MET INDIE DE D 1280 NAAR HORTA TERUG U8' STA ATSLOTERIJ. I Een tentoonstelling van kunstlooze gebruiksvoorwerpen. IN DEN ROTTERDAMSCHEN KRING- Er zou wel eens een oogenblik kunnen ko men, dat men de kunstnijverheid tegen haar- zelve in bescherming moet nemen. Althans voor zoover het de kunstnijverheid betreft, die ons het gewone gebruiksvoorwerp brengt, maar dan in schoone verhoudingen volgens het karakter van het materiaal doelmatig be werkt. Deze kunstnijverheid kleedt zicli graag in armoe-pij. Zij gebruikt de eenvoudigste en meest voor de hand liggende materialen, zij is zeer sober en elementair in hare vormgeving, zij is huiverig van versieringen en wijst ze bij voor keur af waar ze niet geheel natuurlijk uit de constructie of de uuttigheidseischen voort vloeien. Het i3 goed aldus. Want een der vele* mis vattingen van onze voorvaderen is geweest het aanbrengen van een overvloed van versierin gen op en aan alles, wat zieh er maar éven toe leenen wilde. De fout school niet in die versie ringen zelf, want het is een natuurt ijk en al- gemeen-menschelijk verschijnsel dat een cul tuur op een hoogtepunt van bloei en verfijning haar rijke fantasie enspeelsche weelde-zueht uit viert in opsmuk en blijden tooi, die alles meeneemt in een vaart van feestelijke beweging. Niemand dan ook die zich aan de bekoring van barok of rococo, zij het die uit Europa, China of Indië, anders dan opzettelijk onttrekken kan. Maar de rampspoed wordt eerst geboren, wanneer die algemeene en hevige versierings- lust zich uitviert zonder meer door den mensch te worden beheerscht, als er niet meer zijn de tucht en de adel van een waarachtige cultuur. Dan begint opeens alles te wringen. Er ont staat een schreeuwende disharmonie tnsschen het voorwerpelijke gegeven en den toegevoegaen tooi, de versiering zelf verliest het Ievensvreug- dig en opluisterend karakter en hangt zwaar en log neer, drukt de vormen dood en denatu reert den eigen bestaansgrond. Tot wat een orgie van ieelijkheid die ontwortelde en op hol-geslagen versieringskunet geleid heeft, de salons van onze gezeten burgers spreken er nog altijd luide van en helaas niet minder een groot deel van de winkels, die nog zoo menig nieuw interieur geheel of gedeeltelijk op hun geweten hebben. Daartegenover was het goed, dat de moderne kunstnijverheid zich terugtrok op de primaire eischen en zich afzijdig hield van den vex-sie- ringslust. Haar nuchtere zin was als een go- zondmakend zout. Wilde het nog ooit goed worden met onze interieurkunst en gebruiks voorwerpen. dan dienden weer de materialen in hun zuiverheid erkend, de eenvoudige en doelmatige vormgeving nagestreefd te worden en de waardeering voor deze zaken opnieuw te worden aangekweekt. De dingen die beslissend zijn voor de schoonheid, van een voorwerp: het materiaal in zijn aanwending, de verhouding- der vormen en de „kleur", moesten weer alle aandacht hebben. Daarna en daarnaast zou zich een nieuwe, bescheiden en beschaafde ver sieringskunst vanzelf gaan ontwikkelen. Nogmaals, het is dus goed, dat de moderne kunstnijverheid zich eenvoudig kleedt, sober gebaart, zich bescheiden sehikt naar primaire* gebruikseisshen en redelijk inzicht in doe! en bestemming. Maar er is zooveel onechtheid en aanstel lerij bij, onder dat eenvoudig kleed wordt hét hart zoo hoog gedragen, dat sobere gebaar verhult zooveel ijdele pretentie! Want wat zien we gebeuren? We moeten het mee-maken, dat die kunstnijverheid, die ons de eenvoudige gebruiksdingen des dagelijk- schen levens wilde geven maar dan met inacht neming van de eischen van schoonheid en ge zond verstand, dat deze schijnbaar o zoo pre- tentie-looze kunstnijverheid zich als een weelde-industrie komt aanmelden met de aller hoogste eischen. O zeker, er is goed en goed koop glaswerk en er zijn serviezen en er is nog meer. het lijkt er niet op dat de kunst nijverheid werkelijk iets van beteekenis presteert, voor den strijd om schoonheid in da samenleving. Zij vraagt prijzen voor haar eenvoudige" producten, die haast niet op te brengen zijn, die deze kunstnijverheid alleen be reikbaar stellen voor kleine gefortuneerde be volkingsgroepen, die toch gewoonlijk thans nog geheel andere aspiraties hebben. Aldus is deze kunstnijverheid in strijd met haar roeping en wezenskenmerken maar van geringe waarde voor de algemeene cultuur, zij raakt het land dat haar zag geboren worden niet in zijn volks bestaan, zij heeft aan den vloed van minder waardig werk ten slotte niets wezenlijks tegen over te stellen. Zoo raakt de kunstnijverheid in discrediet. Eenmaal met zoo schoone lenzen van socialen zin naar voren getreden en be groet, heeft zij zich ijdel en hoogmoedig afga- wend, rekt zij een miserabel en enghartig ne- staan achter haar belachelijke prijskaartjes. Deze kunstnijverheid, zoo ridicuul levend boven haar stand, deze kunstnijverheid is liet die tegen haar zelf in bescherming genomen moet worden, teruggegeven aan haar roeping en maatschappelijke plaats, behandeld volgens haar eigen karakter en innerlijk wezen, Is een tentoonstelling als die thans in den Rotterdamschen Kring gehouden wordt daartoe dienstig? Zij zou dat kunnen zijn, maar dan ware het wensehelijk, dat er betere toelichtin gen bij gegeven werden. Die waren thans niet gelukkig want een anti-kunstnijverheids-leus in het wilde weg heeft geen zin. Wat er te zien is? Potten en pannen, foto en radio-artikelen, leerwerk, keukengerei, kan- toorbehoel'ten enz. enz., allemaal dingen, waar we dagelijks mee in aanraking komen, die heelemaal niet geproduceerd werden met de ge dachte iets moois te maken in kunstnijverlijkea zin, maar waarvan we op deze tentoonstelling, die met merkwaardigen takt en smaak is ia- gericht, gemakkelijk de bijzondere schoonheid herken nen. JAN N. Schiedam 23 Nov. aangekomen s.s. Aalsum, van Antwerpen, om hier te dokken in de Wil tonhaven; het vertrok heden naar Montreal. Schiedam 24 Nov. aangekomen Deensch s.s. Meonia, met stukgoederen van Hamburg; Zweedsch s.. AgTa, met stukgoederen van Genua, beide in de Wilhelmiuahaven; s.s. Hoogkerk, ledig van Rotterdam, om hier te dokken in de Wiltonhaven. Schiedam 24 Nov. vertrokken s.s. Juni, nieuw, ledig naar Rotterdam, Londen 12.07%; Berlijn 59,13; Parijs 9.73%; België (Belga's) 34.55%; Zwitserland 47.75; Amerika 2.47%; Oostenrijk 34.85; Denemar ken 66.36; Noorwegen 65.81%; Spanje 41.82%' Italië 13.48)4, Strafzitting van 24 November. Diefstal in vereeniging De 17-jarige M. C. W. en de 22-jarige A. K., de laatste gedetineerd moesten zich heden ver antwoorden terzake van diefstal in vereeniging van een bedrag van 110.aan bankpapier ten nadeele van zekere G. Wittinghofer. Het geld werd bewaard in een kast die af gesloten was met een hangslot, ten huize van Wittinghofer. Verdachte A. K. bekende. W. was niet ver. schenen. A. K. had het hangslot met een hamer be werkt, totdat het opengesprongen was en had het geld vervolgens uit de kast genomen. Het O.M. waargenomen door mr. E. D. Schut ter besprak de rapporten uitgebracht door het Leger des Heils. Spr. vond die niet bepaald gunstig. Terzake van diefstal in vereeniging requi- seende de officier voor beide verdachten een gevangenisstraf van 6 maanden, voor A. K. echter met aftrek van preventief. Mr. H. E. Waalkens riep de clementie der rechtbank in voor verdachte A. K, Uitspraak 9 December a.s. Diefstallen C. C., die niet was verschenen, was ten laste gelegd verduistering van een hoeveelheid koper ten nadeele van de Rhein und Secspeditions Gesellschaft, alhier. Verdachte had voor den Rechter-commissaris bekend het feit gepleegd te hebben. Als getuige werd gehoord de havenarbeider W. v. Peet. Het O.M. meende dat van verduistering niet gesproken kan worden maar elschte ter zake van diefstal twee maanden gevangenistetraf. Uitspraak 8 December a.s, In een zaak tegen den 21-jarigen los-werkman J. C. v. d. L. die tercht stond ter zake van dief stal in vereeniging met een onbekende persoon van 'n looden buis uit een in afbraak zijnd huis aan de Immobilialaan, eigedom van de „Wn- ningbouwvereeniging", eischte het O.M. een ge vangenisstraf van zes maanden. De verdediger, mr. Westerman pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling zonder de bijkomende bepaling, dat verdachte weer thuis hij zijn ouders zou moeten inwonen. Verdachte had tegen deze bepaling ernstige bezwaren. Uitspraak 8 December a.s. Mishandeling De 35-jarige H. C. V. stond terecht ter zake van het feit, dat hij den heer A. Blokzijl een •slag op de linkerwang had gegeven, waarvan deze veel pijn had ondervonden, zulks nadat hij reeds eenmaal een gevangenisstraf van 5 maanden wegens mishandeling had ondergaan. Verdachte gaf toe Blokzijl een „klein tikje" gegeven te hebben. Als getuige werd gehoord de hoofdagent C. A. Heijkoop, die eenige inlichtingen gaf over ver- dachte's gedrag. Verdachte vertoont de eigen aardigheid zich geheel te ontkleeden als hij eenigszins onder den invloed van sterken drank is. Verdachte gaf de schuld voor alles aan de Maatschappij. Getuige A. Blokzijl vertelde, dat verdachte hem spelden te koop had aangeboden. Getuige had daar verder niet opgelet en was op de tram gestapt. Plotseling had hij een klap op rijn gezicht gekregen, waardoor zijn bril in stukken op den grond was gevallen. De Officier requiseerde ter zake van mishan deling een maand gevangenisstraf. Uitspraak 8 December a.s. Een drama uit jalouzie Vervolgens stond terecht'de 46-jar. vrouw H. V. die uit jalouzie de vrouw M. M. met een geopend scheermes enkele steken in de linker schouder had toegebracht, waardoor deze bloe dend werd verwond. Verdachte verklaarde dat de vrouw van M. het met haar man hield. Op 14 Juni was zij naar juffrouw M. gegaan. Juffrouw M. had haar gesard, waarop zij onder een voorwendsel juffrouw M. de kamer had uitgestuurd- 1 oen deze terugkwam had zij haar van achteren aangevallen en twee steken toegebracht. Juffrouw M. als getuige gehoord, ontkende dat er eenige verhouding tusschen haar en verdachte's man had bestaan. Zij hield dit pertinent vol. Na een uitvoerig requisitoir, eischte het O.M. een jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. W. Nolen schetste het zeer ongelukkige huwelijksleven van verdachte. Zij was een goeds vrouw, die haar lijden geduldig droeg. In een oogenblik van wanhoop heeft zij het misdrijf gepleegd. Spr. wees vervolgeus nog op het zeer gunstige lappoit dat over verdachte is uitgebracht en drong op een voorwaardelijke veroordeeling aan. Uitspraak 8 December a.s. Mishandeling De 30-jarige J. R., opkooper, moest zich ver- antwoorden terzake van het feit dat hij op 31 Juli van dit jaar Teunis Meyer had mishan deld door hem opzettelijk, gewelddadig met een geopend mes een slag toe te brengen, waardoor Meyer bloedend werd verwond. Verdachte wist zich van het voorval niets te herinneren. Hij had dien avond ongeveer 20 glazen hier gedronken. Meyer, als getuige gehoord, kon niet ver klaren dat verdachte hem gestoken had. Wel had hij bemerkt dat verdachte hem op eenigen afstand met een blinkend voorwerp bedreigd had. Getuige C. P. Brouwers verklaarde duidelijk gezien te hebben dat verdachte gestoken had. Andere getuigen konden niet verklaren dat het juist verdachte was geweest, die gestoken had. Het O. M. vond de verklaringen van getuigen van Dijk en C. P. Brouwers het belangrijkst. Het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtend, requireerde het O. M. zes maanden gevangenisstraf. Mr. A. Bosman, verdachte's raadsman, ging de voorvallen na, die zich op den rumoerigen avond van de mishandeling hebben afgespeeld. Spr. geloofde niet dat het ten laste gelegde bewezen was en concludeerde tot vrijspraak, subsidiair drong spr. aan op een voorwaar delijke veroordeellng. Uitspraak 8 December a.«. if* -r*f Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: H. E. W. J. van G., die in verzet was geko men van eeu vonnis, waarbij bij wegens heling van zeemansgoederen was veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf, tot dezelfde straf. H. C. E., gedetineerd wegens oplichting van een viertaJ personen, die bij bewogen had tot storting van een borgstelling van 200.— voorgevende dat zij bij hem in dienst konden treden als boterbezorger, tot 9 maanden ge vangenisstraf. B., wegens een zedenmisdrijf tot een week gevangenisstraf. G. A. S., die terecht stond wegens een zedenmisdrijf, werd vrijgesproken. In een zaak van W. A. V., die door den kantonrechter was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de verorde ning der Straatpoli-tie heeft de rechtbank dit vonnis vernietigd en hem veroordeeld tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. In een zaak van L. v. d. L., die door den kantonrechter was vrijgesproken van een hem ten laste gelegde, soortgelijke overtreding, heefit de rechtbank dit vonnis vernietigd en hem veroordeeld tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. C. H. v, D., 20 jaar, chauffeur, werd wegens het veroorzaken van brand veroordeeld tot 20 boete. Th. F. B. de H., die in hooger beroep terecht stond weg-ens een overtreding werd veroordeeld tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. F. v, D., werd wegens diefstal van koper draad veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. VOOR DEN ROTTERDAMSCHEN POLITIERECHTER Een lastig lieer De man, die enkele weken geleden door den politierechter veroordeeld werd wegens een gruwelijke mishandeling van zijn kinderen, zat vandaag al weer in het beklaagdenbankje. Thans stond hij terecht ter zake van weder- spannigheid. Op 3 September had hij een glaasje bier ge dronken. Vast kwam te staan dat onder „een glaasje bier" te verstaan viel tien glaasjes bier en een zestal borrels. Dat was niks, vertelde de man. Hij had daar absoluut geen last van gehad. In de Noordmolenstmat was hij een ken nis tegengekomen, die de gelukkige eigenaar was van een karretje en een hit. Na eenige besprekingen werd goedgevonden dat v. D. mee zou rijden. Na veel moeite gelukte het hem den bok te bestijgen, alwaar hij met een energiek gebaar de leidsels in de hand nam en de hit met luide stem aanspoorde zich in beweging te zetten. Dit geschiedde. Maar de schokkende bewegingen van den wagen verg den toch te veel van 's mans toch werkelijk lichtelijk gestoord evenwichtsgevoel. De voerman schoot met onregelmatige schok ken van den eenen hoek van den bok naar den anderen. Het edele dier voor den wagen luisterde trouw naar de eveneens zeer onregel matige rukken die het aan zijn gebit voelde, waardoor de wagen in kris-lcrasbewegingen over de straat schoot. De politieagent H. Bel had het gevalletje gadegeslagen en achtte ingrijpen dringend noodzakelijk. Twee sommaties om te stoppen hadden niet de minste uitwerking. De agent ging over tot krassen maatregelen, pakte het paard bij zijn kop en bracht den wagen tot stilstand. v. D. werd uitgenoodigd van zijn verheven zetel af te dalen. Daar echter aan deze uit- noodiging geen gevolg weTd gegeven, trachtte de agent v. D. van den hok af te trekken. De man klampte zich echter krampachtig aan de leidsels vast, zoodat het voorshands on- mogelijk was den wagen van zijn tegen woordigheid te verlossen. De agent was- echter listig, trok een mes en sneed do leidsels door. Het gevolg was te voorzien. Met 'n eleganten zwaai schoot v. D. van den bok af en kwam op de straat terecht. In hef geheel niet ontmoedigd, bond hij daar den strijd aan met den poiitie-agent. Het werd een gezellig vechtpartijtje waarbij de teigenstanders zich geen van beide onbetuigd lieten. Guummistok en boeien brachten den man eindelijk tot kalmte. Voor den politierechter werd het verhaal in geuren en kleuren nog eens verteld. De officier mr. C. F. J. Gombault, requireerde een gevangenisstraf van twee weken. De verdediger, mr. J, van Oordt beweerde dat v. D. ondanks de kleine ïiebbelijkheidjes die hij over zich heeft, toch een goed menséh is en vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. De politiorecher was een andere meening toegedaan. De Reclasseering had een zeer ongunstig rapport uitgebracht, v. D. had o.a. beweerd dat hij niet van plan was de drank te laten s.taan: „Ik heb recht oP mijn borrels", had hij gezegd. De politierechter veroordeelde hem tot vier weken gevangenisstraf. Onredelijke jalouzie J. Groos was mishandeld door zekeren J. L. B Een tweetal hevige stompen hadden cnweü'voegelijke verhoogingen op Groos' schede] veroorzaakt, verhoogingen die eerst na gron dige massage (met boter) geslonken waren. B. was voor den politierechter gedaagd om rekenschap af te leggen over zijn wangedrag. B. vertelde dxtf hij getrouwd was geweest, maar dat zijn huwelijk na veel oneenigiheid was verbroken. Men zou, modern gedacht, zeggen, dat daar mee nu ook alles was afgeloopen. Maar B. bleek toch niet geheel onverschillig te staan tegenover zijn vroegere vrouw. Hij was haar op 15 October op straat tegengekomen en had bemerkt dat zij Groos vriendelijk toegeknikt had. Een. wilde jalouzie haq zich van hem meester gemaakt en op Groos toestormende, had hij hem de bultverwekkende klappen toegediend. Groos bleek ter terechtzitting zeer ver gevensgezind. Hij adviseerde den politierechter B. een lage straf te geven. De politierechter volgde dit advies gaarne op en veroordeelde B. tot 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis. „Op den dag van Leiden's ontzei", Aldus de politierechter „gebeurde het dat hij juffrouw Stamkot beleedtg-de door haar toe te voegen de woorden...." Er volgden enkele minder nette nitdruk- i hingen. Ja, maar., juffrouw P„ de dame die 24 Nov,: Groote Doelezaal, concert „Schola Cantorum" (dir. Hub, Cuypers), voor do R. IC Volksuniversiteit, 8 uur. 26 N o v.: Casino, Dokter Stieglitz (Gezel schap Nap de la Mar) 8 uur (voor volw.) Groote Schouwburg, Rigoletto (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) 27 N o v.; Groote Schouwburg, Rijk.... en geen geld (Schouwtooneel) 2 uur; De Wijze Kater (Schouwtooneel) 8 uur (voor volwas senen) Groote Nutszaal, vioolrecital Caecilia Hansen, half 8 uur. Dagelijks: Tivoll-Schouwburg, Dat ia *t toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Circus-Schouwburg, Onzo Wies (Spree-gezelschap), 8 uur (voor vol wassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 24 dezer in: Corso (voor volwassenen); Luxor (voor volwasse nen); Royal (voor volwassenen): Olympia (voor volwassenen); W. B.-theater (voor vol. wassenen); Ooster-theater. de onnette woorden had gebezigd, vertelde met veel gevoel wat voor verschrikkelijke dingen aan de beleediging waren vooraf gegaan. Juffrouw Stamkot kwam binnen, gaf haar leziug van het geval. De indrukwekkende rust in de rechtszaal werd plotseling verstoord door luide kreten. O, die vrouw., mijn goeie man ook....! Lnide jammerklachten uitstootend zonk juf frouw P. op het beklaagdebankje neer. Ieder een was plotseling in de weer. De veldwachter rende de zaal uit, kwam terug met water. De deurwaarder onder steunde de jamnütrende dame, sprak bemoedi gende woorden. Politierechter, officier, grif fier en pevsmenschen zaten gereed om assis tentie te verleenen.... Even plotseling als het jammergeschrei was begonnen, kwam er een einde aan, om een onaspeurlijke reden. Immers, vastberaden ■schreed de juffrouw voor den politierechter en in uitwendig kalme berusting accepteerde zij haar vonnis: 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. SCHAKEN CAPABLANCA—ALJECHIN Aljechin wint de 82ste partij. •Aljechin heeft de 32ste partij tegen Capa- Manca na 63 zetten gewonnen. Aljechin is er toch in geslaagd, een aan vankelijk onmogelijk schijnende overwinning te behalen. Hij was 1 pion voor bij het afbre ken van de partij, bij den 40sten zet. Alle belangrijke stukken waren teroren al geruild. Hij offerde 2 van zijn witte pionnen en gaf den wereldkampioen dus het voordeel van een pion. Langs dezen weg verschalkte hij Capa- blanoa en boekte zijn 5de overwinning. Toen Aljeclbin z'n pion koningin dreigde te halen, gaf Capablanea het op. Er bleven op het bord 2 witte en S zwarte pionnen. De stand is nu: Aljechin 5, Capablanea 3, remise 21 Aljechin eene pion voor Bij liet afbreken was Aljechin een pion voor, doch het is de vraag of dit voordeel voldoende is. KRACHTSPORT NeilerSauiiscii record verbeterd Tijdons de wedstrijden in het gewichtheffen, uitgeschreven door het district Den Haag van den Ned. Krachtsportbond, verbetorde H. Ver- lieyen (zwaar gewicht) het Nederlandsch record 'rechtstandig tweehandig trekken en wist dit te brengen op honderd kilogram. Het oude record stond ten name van Yan Oordt te Am sterdam. ZWEMMEN. Drie Ned. records verbeterd BIJ WEDSTRIJDEN IN. DE RESIDENTIE In de zweminrichting „de Regentes" te 's Gravenhage zijn gisteravond zwem- en polo wedstrijden gehouden waaraan niet minder dan 17 vereenigingen deelnamen. Korpevshoek van de R.Z.C. slaagde er in het nummer 100 M. schoolslag voor zijn rekening te nemen en tevens het Nederlandsch record over dezen afstand te verbeteren, dat liij op 1 minuut 213/5 sec. bracht, (oud record C. Vrugt 1 minuut 23.4 sec.) Tijdens de pauze verbeterde L. Korpershoek, dit keer alleen zwemmend nogmaals een Ned. record, en wel de 400 Meter schoolslag. De Rotterdammer legde dezen afstand in 6 min. 25 sec. af, hetgeen 3 3/5 sec. sneller was dan het oude record, dat eveneens op zijn naam stond. Een derde Nederlandsch record werd verbe terd door II. van Esschen (Y.) De 100 meter rugslag werd door den Arasterdammer gezwom men in 1 min. 19 4/5 sec. hetgeen 12/5 sec. beneden het oude record van Van Willigen- burg is. GEHEIME PLANNEN VAN DE AMERIKAANSCHE MARINE Vliegtocht om de wereld? NEW-YORK, £2 November. (R. Volgens de New-York Sun is de Amerikaan scke marine in het geheim bezig met den bouw van een vliegtuig dat aan één stuk 3000 mijl lean vlie gen. Met dit toestel wil zij het volgend jaar Verwacht wordt: Meest matige E. tot wind, zwaar bewolkt tot betrokken tot lijke opklaring, weinig ot geen neerslag, ter. De weer somslag is van d; aard, dat aan een onmidd lijk herstel van de vorst nl N behoeft gedacht te W ftIft 8 fi« De barometer stijgt langzaam. -{ c i Fietsers en motorrljjdere lichten jw? SAtf 's avonds 4.26 tot 's morgens 7.08. j >*4 Huizen (1850 M., na 6 uur 1960 M.) 12.301.80 K.R.O.-concent: 1 Weekend Haus, 2 Vialsa Septemtore, 3 Bel Giorn», 4 Mos- saique sur Mozart, 5 Mensonge, 6 An der Schonen blauen Donau, 7 Manon, 8 Pour un Baiser; 34 K.R.O. vrouwenuurtje; 46. N.G.R.V. g ramofioonmuzi ek56 spreker N.G.R.V. mr. J. C. Sikkel: Rechtskundige voorlichting voor den Middenstand; 66.46 gramofoonmuziak K.R.O.; 6.457.30 K.R.O. sociologie door prof. Aengenent; 7.30 Prot, uitzending. Scheveningem haven (1950 M.) 8.15 tot 5.berichten; 1212.05 zuivelber.; 1.30 tot 2.45 beursaoteeringen; 3.353.50 land- bouwber.3.523.57 zuivelber.5.30—5.35 zuivelber. Hilversum (1060 M.) 12.— politieker.'!' 12.352.00 lunchmuzieik; 4.lezing: Idea lisme; 67.45 diinermuziek; 7.157.45 land bouw,kalf uurtje; 7.45 politiebericht; 8.10 le zing: De verzekering in de binnenvaart; 8.35 concert; 10.persbericht; 10.3012.00 gra- mofoo nmuziiek. Daventry (1600 M.) 11.20 kwartet en' solisten; 12.60 orgelconcert; 1.202.20 orkest; 8.20 laz-ing; 3.45 muziek; 3.50 lezing; 4.05 concert; 4.10 concert; 5.05 concert; 5.20 lezing; 5.35 kinderuurtje; 6.20 orkest; 6.50 nieuwsbericht; 7.05 orkest; 7,20 muziek- critiek; 7.35 werken van Bach; 7.45 lezing; 8.05 voorlezing; 8.16 symphonieconcerit9.20 nieuwsbericht; 9.35 ovier de muziek van de volgende week; 9.50 nieuweber.; 9.5511.20 concert; 11.2012.20 dansmuziek. Parijs („Rxfdio-Paris" 1760 M.) 10.50—11 concert; 12.50—2.10 orkest; 5.05—5.65 lite rair en muziekprogramma; S.5011.20 con cert, L a a g e u b e r g 6.469 M.d 12.301.50 or kest; 5.20'6.20 orkest; 7.258.55 kamer muziek; 8.559.30 „Die Matrone von Ephe- sus", klucht, daarna tot 11.20 dansmuziek. ICönigswuster hnu sen (1250 M.) 2.207.05 lezingen en lessen; 7.35 sonates! 8.35 Chineesohe avond; 9.5010.'50 orkest. Hamburg (395 M.) 3.35 balletmuziek;' 6.45 „Rigoletto", opera, daarna tot 11.20 dans muziek. Brussel (509 M.) 5.206.20 trioconcert; 8.35 „Werther", opera; 8.2010.35 Vlaam- sohe liberatuurlezlng Philips sticht een maatschappij. HET KAPITAAL BEDRAAGT 1 MILLIOEN Bijv. 2541 vau de Stct. bevat de statuten van de N.V. Philips Omroep HollandIndië, ge vestigd te Amsterdam. Het doel der vennootschap is het aankoopen en exploiteeren in Nederland en Koloniën van één of meer radiotelefonie-zenders en het ver richten van al hetgeen daartoe behoort of daar mede in verhand staat, alsmede het deelnemen in of overnemen van andere soortgelijke onder nemingen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 1.000.000, verdeeld in 1000 aandeelen van 1000. De aandeelen luiden op naam en zijn volgestort. HORTA (Azuren), '23 November. (W. B.) Het DuStsche vliegtuig D 1230, dat hier van middag om 5.2C was opgestegen voor zijn tocht naar.Amerika, is hier later teruggekeerd. Vermoedelijk heeft overbelasting- van het toe stel de vlucht belemmerd. RADIO-VERSTOPPERTJE. Engeland is van ouds het land van sport en jachtvermaken geweest. Dit. land heeft dé wereld het voetbal-, tennis en hockeyspel ge schonken. Het heeft er allen schijn van, dat deze overi gens onvolledige,opsomming verrijkt zal wor den met den naam van een nieuwe sport, wel ke weliswaar nog niet officieel is vastgesteld, doch welke men zou kunnen betitelen mot „radio-chase". Dit vermaak bestaat hierin, dat een trans portabel^ zender van klein vermogen in een uiterst landelijke omgeving wordt opgesteld, terwijl de plaats van den zender aan de jagers niet bekend is. Deze trekken er nu gewapend met zware automobielen en 'n superhet met raamantenne op uit, om door middel van kruis peilingen, welke op een kaart worden uitge zet, den verborgen zender te localiseeren en te „vangen". De zender is echter ook niet van gisteren en indien hij bemerkt, dat men hem op het spoor is „vlucht" hij naar een andere plaats, hetgeen natuurlijk ten gevolge heeft, dat de jagers geen peil op hun peilingen meer kunnen trekken. De jacht eindigt in den regel toch met de vangst van den verborgen zender. Het kan niet ontkend worden, dat voor dit „radio-verstoppertje" heel wat technische vaar digheid en sportiviteit verexscht worden. ËEHSTE KhASSE. VJFRTIE LlJST. Trekking van 24 November. 400 No. 11795 200 No. 20535. 3 IS 403 1282 1652 1970 2145 2224 2209 2703 2720 2758 2807 3350 3636 3814 3987 4077 4274 4466 4585 4768 4839 5031 5111 5207 PRIJZEN 5292 7594 5352 7905 53S9 8252 5681 8301 5640 8490 5643 8606 5646 8641 5792 8916 6069 9051 7041 9108 712.3 9927 7216 Ö990 VAN ƒ20. 99il-5 13317 10026 13627 10-521 13646 10642 13832 11095 1S906 11847 14050 11851 14143 11875 14175 12311 146*2 IV.537 14667 12803 14022 12932 14.926 15303 18146 153*20 18274 16215 18624 16483 19224 17174*20065 17262 mi9 1726,8 20259 17351 20411 17629 20413 17748 206O0 18029 20624

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3