DAGBLAD VOOR SCHSEDAM EN 50ste Jaargang Vrijdag 25 November 1927 No. 15025 kunst-agenda. Dit nammer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS DE WILLEMSBRUG TE ROTTERDAM AANGEVAREN Door het casco van de „Kinfauns Castle" BURGERLIJKE STAND AGENDA. Zaterdag 26 November BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn TE ROTTERDAM i Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- pii aankondigingen van bet Oemeentebestnnr RAADSCOMMISSIE:" PROPAGANDACLUB „ST. JAN" HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN R. K. VOETBALBOND gemeenteraad AANRIJDING ZIEKENVERPLEGING Parochie H. Johannes den Dooper GENEESKUNDIGE SOCIëTEIT „DE KUNST" Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies v in een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. De nitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam Bateau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. B8085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ8.75 oer kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct Postchèque en Girodienst 8114a ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 80 woorden 25 ct. elk woord meer 6 ct. tot een maximum van 50 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. ƒ0.50. 10 reg. 0.75, 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gisternioa-gen' te". »n 'over 11 is de Willems brug aangevaren 'iet casco van de „Kin fauns Castle" da Vondelingenplaat naar Rijsdijk in Henrir. Aambacht moest worden gesleept. Daar de vraag billijk lijkt of het manoevree- ren met een zoo groot gevaarte onder een der belangrijkste bruggen van ons land door, niet onverantwoordelijk is, gezien de mogelijkheid dat het casco de brug zal beschadigen of zelfs ontzetten, diene als antwoord dat de Konings haven, nu de oude middenpijlers van de oude spoorweg draaibrug daar nog staat, voor dit ten deele gesloopte schip geen voldoende door vaart breedte biedt. Men had dus slechts de keu e of het schip stroomopwaarts te sleepen, of het onder de Willemsbrug door te halen. Men mag v&ilig aannemen, dat van de zijde van L. Smit Co.'s Internationalen sleepdienst, die het vervoer had aangenomen, berekeningen zijn gemaakt of het ruim 515 voet dit is circa 155 meter lange 59.2 voet, d.i. bijna 18 meter breede en 34.7 voet, d.i. ruim 10 meter hooge ge vaarte bij een bepaalden waterstand onder de brug door zou kunnen, vooral daar het casco be trekkelijk zeer hoog lag. Onvoorziene omstan digheden moeten dan ook wel haast de reden zijn geweest dat de boeg van het casco tegen den hoofdligger van de middelste overspanning is aangebotst, daarin een deuk van 10 a 12 c.M. heeft veroorzaakt en de railhaan voor den in spectiewagen voor een groot deel keefj; losge slagen, zoodat zij in liet water kwam te han gen. Er stond een sterke wind uit Zuid-Westelijke richting, welke het veel wind vattende gevaarte zonder twijfel heeft opgestuwd, hoewel twee fikscho sleepbooten aau de achterzijde weer stand boden. De richting van de sleep was vol komen juist, precies onder het hoogst liggende deel der brug zou hij passeeren. Niettemin is het voor dengenen, die de aanvaring zelf zagen, verwonderlijk dat men niet van te voren heeft kunnen controleeren, dat de doorvaarthoogte niet voldoende zou zijn. Bij verscheidene deskundig te achten perso nen, die getuige waren rees dan ook de gedachte „die kan er nooit onderdoor en vele menschen die op de brug stonden -te kijken sloeg de schrik om het hart. De botsing was hevig, de enorme brug wag gelde, onder de voorbijgangers ontstond zelfs 'n paniek, daar velen vreesden, dat de overspan ning in het water zou vallen. Gelukkig bleek het niet zoo ernstig, het casco was zeer spoedig weer eenige meters van de plaats der aanvaring afgetrokken en werd, na kort beraad teruggesleept. Voor zoover tot nog toe kon worden nage gaan is de schade beperkt tot den ingedeuk- ten hoofdligger, eenige verbogen platen en de afgeslagen rail. De „Kingfauns Castle" zal nu vermoedelijk ten deele worden volgepompt, alvorens een nieuwe tocht in de richting Hendrik Ido Am bacht begonnen wordt. Men schat de schade aan de brug toegebracht niet zeer groot. Na deskundig onderzoek is men echter nog niet tot een oplossing geko men, hoe de deuk in de hoofdligger hersteld zal moeten worden. Het rechtervoetpad van de brug gerekend van af de zijde van de Boompjes, is een tijdlang afgesloten geweest, de tram heeft eenige uren op het middenge deelte nog langzamer gereden dan anders. De „Kingfauns Castle", die als passagiers schip dienst heeft gedaan bij de Union Castle- line 'op Afrika werd gebouwd in 1899, mat 9656 bruto, 4908 netto registertons en was reeds eenige maanden geleden hierheen ge bracht om gesloopt te worden. De opvijzeling van de Willemsbrug is wel iswaar van uitnemende beteekenis, doch thans is voor het eerst gebleken, dat hierdoor het gevaar voor aanvaring met de eventueel zeer ernstige gevolgen wel lets grcoter is geworden. Immers vroeger was de mogelijkheid uitge sloten dat men zou trachten een casco als dit onder de brug door te sleepen. Nader vernemen wij, dat op aanwijzing van den Rijkshavenmeester de sleep getracht heeft onder de Willemsbrug door te komen. Het casco was niet alleen te breed, doch in ver band met. het profiel van den bodem yan de Koningshaven, hetwelk een gebogen lijn ver toont tengevolge van de stortingen voor den nieuwen bruggenbouw, vlag het casco ook te diep om zonder gevaar voor stagnatie door de Koningshaven te kunnen gesleept worden. Aangifte van 21—24 November ONDERTROUWD: P. J. Daalmeijer 23 j. en A. Rosendahl 24 j. J. M. de Kramer 28 j. en K. van der Brugge 26 j. A. van Oud- heusden 22 j. en A. C. Schiller 18 j. GEHUWD: J. W. M. Maehen 47 j. en A. J. L. Linnenbrink 37 j G. B. Groenhorst 23 j. en J. E. Bourbijn 18 j. C. Swartjes 27 j. en H. J. L Rost 24 j. C. van den Tempel 27 j. en A. M. Munnik 28 j. 'b Maandags, repetitie Muziekgezelschap Sb Ambrosius, 8 uur, R.K Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam» club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Ha» ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur at club» avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot halt negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring, Aanvang half zeven. Dinsdags: repetitie R.K. Mannenzangvereenl» ging St. Caecilea. half 9, R. K. Volksbond; bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkers» bond „St. Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. St. Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Heden Weldadigheidsvoorstelling van „Utile Dulci", Opvoering van het tooneelstuk „Zijn revanche", Zaal „Musis Sacrum", aanvang 8 uur. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef". Bestuursvergadering, gebouw R. K. Volks bond. Zaterdag 26 November Bestuursvergadering „St. Barbara", gebouw, R. K. Volksbond. Feestavond Schledamsche Transport-colonne van het Ned. Roode Kruis. Gebouw R.K. Volks bond. Zondag 26 November Opvoering van het tooneelspel „De Tweo Broeders", door de R. K. Tooneslvereeniging „Alberdingk Thijm". Zaal R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Woensdag 30 November Schiedamsclie Vereeniging tot bescherming van Zuigelingen. Filmavond, met explicatie door dr. Plantenga. (Voor volwassenen). Gebouw „Musis Sacrum", aanvang 8 uur. Dinsdag 29 November Ledenvergadering propagandaclub „St. Jan", patronaatsgebouw, Lange Haven 72. Aanvang half negen. Woensdag 30 November Schiedamsclie Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Lezing dr. Persijn over ..De strijd voor den vrede en tegen den oorlog bij de Romeinen". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. r; Woensdag 30 November Ledenvergadering R. K. Transportarbeiders bond „St. Bonifacius", gebouw R. K. Volks bond. Aan-rtmg 8 uur. Vrijdag 2 December Ledenvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond- Aanvang 8 uur. SCHIEDAM, 25 November. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. j Moutwijn 46 pet. 16. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN-, Spiritus SCHIEDAM, 25 November. Men noteert voor, melasse spiritus 100 pet. 33.— per H.L. Ruwe graansptritus 60 pet. 17.per H.ü Spoeling Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel. 26 N o v.: Casino, Dokter Stiegiitz (Gezel schap Nap de la Mar) 8 uur (voor volw.) Groote Schouwburg, Rigoletto (Ital. Opera) 8, uur (voor volwassenen) 27 Nov.: Groote Schouwburg, Rijk.... ea geen geld (Schouwtooneel) 2 uur; De Wijza Kater (Schouwtooneel) 8 uur (voor volwas senen) Groote Nutszaal, vioolrecital Caecilia, Hansen, half 8 uur. 28 Nov.: Groote Schouwburg, Tosca (Ital. Opera) 8 uur. (voor volwassenen). Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Dat Is toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Circus-Schouwburg, Onzé Wies (Spree-gezelschap), 8 uur (voo;r vol wassenen), Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen. dat door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van den 22sten Novem ber j.l.' is benoemd ter voorziening in vacatures, ontstaan door de ontslagname a raadslid van den heer E. G. van den Boven- 'Ttot lid van de Commissie belast om Burgemeester en Wethouders bij te staan in het beheer van de Technische Bedrijven (de gasfabriek de drinkwaterleiding en het electa citeitsbedrijf) de heer W. Broek; b. tot lid van de financieele commissie, de heer W. Broek; c. tot lid van de commissie bedoeld bij art. 120 der Bouwverordening, de heer W. Broe En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24sten November 1927. DOOR DER BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM, den heer Geijsen, werd dezei dagen de nieuwe Koemarktbrug te Schiedam officieel geopend. De brug is een belangrijke verbinding tussehen Rotterdam en Hoek van Holland. Het afsluitende lint wordt doorgeknipt. Aan deze school bestaat het aardig gebruik, dat jaarlijks omstreeks dezen tijd een feest avond wordt gehouden, waarbij de directrice, mej. M. J. H. van de Ven als gastvrouw op treedt en haar gasten, leeraressen en leer lingen door het opvoeren van allerlei stukjes de gezelligheid van hef feest verhoogen. Er was door de leeraressen buitengewoon veel zorg aan de voorbereiding der stukjes be steed. Zeer mooi waren de costuums in een stukje waarbij een twintigtal leerlingen als poppen optraden en onberispelijk haar houding wis ten te bewaren. Aardig en pakkend waren de nummers van de- Vlag en de Kabouters, die toepasselijke, humoristische verzen op direc trice en leeraressen te genieten gaven. Fraaie dansnummers vulden het geheel aan. En dan was er de goochelaar met zijn helpers die de meer dan 250 leerlingen op kostelijke wijze vermaakten. Het bestuur was met enkele genoodigden tegenwoordig en had deze gelegenheid in over leg met de gastvrouw gekozen om haar eere lid mej. M. M. van der Schaik te huldigen. De heer S. Hijman, voorzitter van het bestuur herdacht in hartelijke bewoordingen het vele goede dat mej. van der Schalk ten bate van de school zooveel jaren had gedaan en bood haar een fraaie oorkonde aan, die door mej. C. Hoffman, leerares in het teekenen ontwor pen en door een leerling der school mej. L. Bol op fraaie en artistieke wijze uitgevoerd Is. Ook de -heer P. J. van Harderwijk penning meester, heeft in een rede een overzicht ge geven van het vele werk, door mej. van der Schalk gedurende twintig jaren als secreta resse voor de schooi gedaan dat van zoo'n goeden invloed op de ontwikkeling en den bloei van de school geweest is. De voorzitter bood namens het bestuur aan de dames van der Schalk en van de Ven mooie bloemstukken aan. De directrice had daarenboven van de leerlingen verschillende bloemenhulden alsook een fraaie ets in ont vangst te nemen. Het is een uitstekend feest geweest, dat op nieuw bewees welk een prettige geest op de school heerscht en dat zooals de voorzitter in zijn slotwoord verklaarde, bewijst welk een ge lukkige saamhoorigheid tusschen bestuur, di rectrice, leeraressen en leerlingen bestaat. Voor a s. Zondag is vastgesteld; V.G.M. 1Excelsior III. 2 uur, J. Goudrian: Excelsior' IVActivitas I, 2 uur, J. Giezeman: Celer III—S.Q.V. I, 2 uur, W. Addiks; Duiven III—, 12 uur. H. Lorjê. Het programma voor onze stadgenooten voor deze week is al heel mager; geen enkele ju niorenwedstrijd en slechts één thuiswedstrijd! Enfin, gezien de slechte terrein en weersomstan digheden zullen er toch slechts weinig ont moetingen doorgang kunnen vinden. Duivestein zal in elk geval wel bespeelbaar blijken, zoodat 3 van de 4 ontmoetingen wel zullen plaats vinden. Excelsior 3 moet naar V.G.M. I; deze wed strijd is van groot belang. Beide elftallen tellen nog geen enkel verlies- punt. Wij geven echter V.G.M. nu zij speelt op eigen bodem de meeste kans, al is een gelijk spel niet onmogelijk. Het 4e elftal der zwart-witten krijgt Act.ivias op bezoek waaraan bet een harde dobber zal hebben. De uitslag valt hier moeilijk te voor spellen. S.G.V. 1 moet naar Celer 3, waarvan nog niet gewonnen is. Het zou ons niet verwonderen, wanneer onze stadgenooten in dezen wedstrijd hun eerste punt verspeelden. S.G.V. 2 zal dan eindelijk eens in het strijd perk treden en wel tegen Duiven 3, waarvan we) verloTen zal wordeD. In de hedenavond te houden voortgezette zitting van den gemeenteraad zal mede aan de orde worden gesteld: Herstemming over de door het lid van den Gemeenteraad, den heer T. Slavenburg, Inge diende motie betreffende verstrekking van cokes aan ondersteunden door het Burgerlijk Armbe stuur, over welke motie in de vergadering van 22 November 1927 (middagvergadering) de stemmen staakten. nedoeldt luidt als vo B De raad van oo'rdeel ~>t alle door het Bu - gerlijk Armbstuur ondersteunden mede zullen deelen in de regeling van bons voor cokes op de wijze als door het college van B. en W voor werkloozen voorgesteld noodigen en u bij het Burgerlijk Armbestuur betreffende stappen te doen. Daarna voortzetting van de behandeling va de gemeentebegrooting voor het diens jaa. met de begvootingen van de bedrijven, iens en instellingen. Gisteravond te ongeveer 8 uur is de koopman J. L., wonende te Overschie, Delfbrug 85 ter wijl hij met zijn luxen auto reed in de richting Burgemeester Knappertlaan, tegen een ijzeren paal op den hoek Niewe HavenOranjebrug opgereden, doordat een uit tegenovergestelde richtin komenden vrachtauto niet voldoende uit week. Een der voorwielen en de vooras van den luxe-auto waren verhogen,zoodat de auto op een vrachtwagen moest wovden weggevoerd. Voor diploma algemeene ziekenverpleging zijn geslaagd de' dames G. van Oijk. E. P. van Zwanenburg, E. J. H. de Jong, E. C. de Hamer, A. J. Kruithof, C. J. van Santen en E. van Dam allen van het Gemeentelijk Ziekenhuis alhier. De Propagandaclub „St. Jan" zal op Dinsdag 29 November a.s. des avonds half negen een ledenvergadering houden, in het patroonaats- gebouw aan de Lange Haven 72. In de vergade ring zal o.m. worden behandeld „Het Leeken- apostolaat", het werk, waarvan onze bisschop zegt dat het zoo heilzaam werkt voor het Godsdienstig eu zedelijk leven van de menschen. Dit werk eisclit ernstige voorbereiding en deze zal eerst worden ter haiid genomen. Om zooveel mogelijk, vooral jonge lieden, zoo wel mannen als vrouwen te kunnen opleiden, vraagt de propagandaclub dat zich zeer velen zullen aanmelden, vooral ook omdat het vele werk dat de club al heeft daardoor nog wordt vermeerderd en zij dan leden te kort zou ko men. Zij, die gaarne lid willen worden, doch Dinsdag 29 November niet in de gelegenheid zijn kunnen zich te allen tijde vervoegen bij bestuur ders M. J. Verdoes, Hoogstraat 73a, Jos F. A. Gokke Lange Achterweg 9a, Mej. H. Wuisman Lange Kerkstraat 84. of bij den geestelijk ad viseur den weleerw. pater W. Schuurman, pas torie Hoogstraat 87. Laten de jongeren onder ons toch bedenken, dat de propaganda van onze beginselen bard noodig is en dat juist zij, die zoo gemakkelijk nog kunnen leeren moeten worden opgeleid tot leekenapostel opdat het werk, dat de oudeTen begonnen zijn door de jongeren wordt voortge zet en zij later de vruchten er van kunnen plukken. In de vergadering van de Geneeskundige Sociëteit „De Kunst", Korte Kerkstraat 8, zijn met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot directeuren de heeren W. Mak Pz. en S. van der Kooy en tot gecommitteerden de heeren W. van Woerkom en M. Krabbendam. de heer MICHEL BöHNEN IS IN DEN HAAG GEARRIVEERD en trad in het gebouw van K. en W. als „Kooper" op in de bekende opera „Der Freischüta". Op onze foto zien wij 1. Michel Böhnen, 2. Dr. Mijhuijzer, Intendant van het gebouw voor K. en W., 3. Maria Muller. 4. F. List en 5. Walter Brugman

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1