DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 1 r EEN mm THUIS öüste Jaargang Maandag 28 November 1927 No 15027 Dit nummer bestaat uit drie bladen STADSNIEUWS jaarvergadering „ORPHEUS %it bleek ook uit -het jaarverslag vaneen SSS ^rSng-ae^^e^clering nrockt SCHIEDAMSCHE TRANSPORT COLONNE VAN HET NEDERL. ROODE KRUIS Het 15-jarig bestaan I- SPlIillÉ ,,«E TWEE BROEDERS" SCHIEDAMSCHE BURGERWACHT SCHEEPVAART KALENDERS ITALTAANSCHE OPERA Rigoletto BURGERLIJKE STAND WINKELWEEK GEVONDEN VOORWERPEN AGENDA. Dinsdag 29 November KUNST-AGENDA. TE ROTTERDAM j s NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Telefoon Intercommunaal no. 68085 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.25 per maand ƒ1.10, per week 25 cent Franco per post 3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 6 ct. Postchèdue en Girodienst 81440. ADVERTENTIëN 15 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 of, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 6 cL tot een maximum van 60 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. ƒ0.50, 10 reg. 0.75, 16 reg. 1.. Incassokosten worden berekend zekering ƒ500 bij overlijden door een ongeval; ƒ500 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim; 75 bij verlies Gratis-Ungeva enverze twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt, van een wijsvinger, £)e uitkeeringen ingevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lange Haven 103, Schiedam De jaarvergadering' van Het ledental vermeerderde met 3 e 0PEen°zl«S' candidaat-leden v^erd vervolgens met algemene stemmen als lid aangenomen. ne rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer P. J. van der Sman, «af een nog sprekender beeld van Het om- vaneriik werk, in het afgeloopen jaai ver richt. De rekening sloot met een bedrag van ƒ11.381.396. Vnoren Aan de heeren J. Gerrrtsma en werd de controle over het gevoerd beheer op ^"begroeting 1927-'2S werd met algemee- te«J. de Vogel bracht als bibliothecaris verslag uit over zijn gevoerd be^j k verschillende nieuwe werken is de verrijkt, zoo door schenking, als door Naar aanleiding van dit verslag ontvrne „Orpheus" staande de vergaden i:g werkende leden het koor-werk van Isr. J. Olman ten geschenke. Het g de bedoeling, dit werk op het eerstvolgend Kerkconcert ten gelioore te brengen. De offervaardigheid van dit tweetal leden zal blijkens de stemming m de vergadei S, navolging vinden, zoodat „Orpheus" spoedig weer nieuwe werken op zijn repertoire zal knnnen^plaatsen. die ae beurt van' aftreding was, werdl b^ aocUma- tie als bestuurslid ^k°zem 0 f. G. Kemper zag zich tel acci. vaandrig herbenoemd. „.«.noemden De voorzitter wenschte de heibe celuk, maar feliciteerde geluk 1 1- met hei behoud van deze beide maimen! zulke uitnemende diensten aan de vereenigi '^Deit volgenden avond brachten de verscha lende conr.uissiën verslag uit over haar werk zaamheden. De spaarcommissie kon bij monde van heer J. Sebes een opwekkend woord spreke ter aanbeveling van de plannen voor bet ko mende jaar. Uit het verslag bleek, dat deze commissie in de vereeniging uitnemend werk doet en over heel wat spaarzame leden e vreden kan zijn. De heer C. J. van Vonderen bracht voor de „Schulp"-commissie het eerste verslag uit, dat releveerde, hoe men tot stichting van te schulp komen kon en welke bezwaren daar bij waren overwonnen met veler belanglooze medewerking. Het beheer van de „Schulp wordt geheel afgescheiden van de kas der ver eeniging gevoerd. De heer A. Koster deed daarover nadere mededeeiingen; hi] bleek zeer hoopvol gestemd voor de komende pe- llode en zijn vertrouwen werd door allen ge deeld. Voor de propaganda-commissie voerde ae heer J. M. Voorhuyzen het woord. Uit zijn gedocumenteerd verslag bleek de activiteit der commissie, waar het er op aankomt de belangstelling der leden voor hun vereeni ging levendig te houden en nieuwe leden aan be»*—gezelschap te verbinden. Bestuur en commissie zullen zich beraden over de meest geschikte wijze, het aantal be gunstigers der vereeniging nog uit te breiden. Alle verslagen oogstten den dank der ver gadering. Besloten werd, zich tot den gemeenteraad te wenden met het verzoek, de zoo hoog noo- dige terreinafscheiding op het feestterrein te doen aanbrengen, opdat dit werkelijk geschikt zal worden voor bet geven van uitvoeringen. Bij de bespreking van de in 31928 te geven „Schulp"-concevten werd met groote instem ming begroet het initiatief van de „Schuip"- commissie, hier ter stede een concert te doen geven door de Kon. Militaire Kapel der Gre nadiers. De commissie heeft reeds met dit keur corps onderhandeld en als datum voor dit belangrijk concert werd vastgesteld Maandag 25 Juni 1928. Besloten werd, een der „Schulp"-concerten te geven tot steun van ëen liefdadig doel, waaraan de geheele burgerij gaarne zal mede werken. Over dit concert, zijn voorbesprekin gen gevoerd, waarover „Orpheus" nog geen mededeeiingen mag pubiiceeren. Xn het laatst van Juli 1928 denkt „Orpheus" een reis naar Antwerpen te maken, om daar te gaan concerteeren. De mededeeiingen over den opzet, de kos ten en de regeling van deze reis vonden vol- tCUl&V iUOHVUl """O j ZU5, spoedig mogelijk zal oök het oordeel der niet ter vergadering aanwezige leden worden ge vraagd, want wanneer „Orpheus" uitgaat, mag geen werkend lid ontbreken. Zeer waarschijnlijk zal ook voor donateurs en buitengewone leden de gelegenheid bestaan de reis mee te maken. Uit de vergadering werd het verzoek tot het bestuur gericht, ook nog een feestavond voor de werkende leden te organiseeren, liefst in Fjbruari a.s. Het bestuur zei overweging van dit verzoek toe. Aan het slot der vergadering werd door een der leden den voorzitter dank gebracht voor- zijn uitnemende leiding, met den wensch, dat zijn krachtig beleid en vooruitziende blik „Orpheus" nog jaren zouden ten dienste staan. Een enthousiast applaus was het bewijs, dat deze woorden weerklank vonden in iedet „Orpheus"-hart. De voorzitter sloot daarop de zeer geani meerde vergadering. In den Volkshond stond Zaterdagavond alles in het teeken van het Roode Kruis. Boven den ingang hing een groote witte vlag, met In het midden het teeken der vereeniging. Ook vele Roode Kruismannen, in uniform waren aanwezig. De voorzitter der feestcommissie de heer A. v. d. Berg, heette in zijn openingsspeech meer in het hij zonder welkom de heer Gees- teranus, den commissaris van politie, den heer Ellenberger; de afgevaardigde van de E.H.B.O. 'afd. Schiedam; van het Roode Kruis afd. Rotter dam en de pers. Vervolgens deelde spr. mede, dat de burge meester een felicitatie bad gezonden. Spr. memoreerde hierna de verrichtingen van de colonne, welke gedurende den laatsten tijd, in wedstrijden herhaaldelijk op den voorgrond treedt. Onder applaus overhandigde nu de heer A. Verveen een fraai rookstel aan den heer v. tl. Berg. De cursusleider, dr. de Bruijn sprak zijn voldoening uit, over de sympathie die de heer v. d. Berg in de vereeniging geniet. Al de successen op wedstrijden en ook de goede geest in de colonne, zijn aan den heer v. d. Berg te danken. Spr. 'deelt vervolgens mede, dat de heer A. Beukers het eereteeken 2e klas van het Duitsche Roode Kruis moqht ontvangen, wegens zijn groote verdiensten op het gebied van de uitwisseling van krijgsgevangenen. Nog werd gesproken door den heer de Goederen, namens de E.H.B.O. afd. Schiedam. Namens de Rotterdamsche Transportcolonne sprak de heer Smits. De heer Verveen dankte alle sprekers. Door de „Ernst en Luim" Pollies uit Rotterdam werd vervolgens een uitgebreid cabaretprogramma ten gehoore gebracht. Het was verwonderlijk welke schitterende resul taten de follies dikwijls met de allereen voudigste hulpmiddelen wisten te bereiken. Wel meenden we in enkele nummers in vloeden te kunnen hespeuren van groote be roepsgezelschappen (Der Blaue Vogel, revue Hallo Parijs, enz.) Waar de follies het plagiaat echter op een orgineele manier weten om te werken, wordt van de vreemde invloe den al heel weinig storends ondervonden. Na een introductie, die door de 17 mede werkenden in koor gezongen werd, kwam me vrouw Betty Kriek ten tooneele met „de Piccolo". Later zagen en hoorden wij haar nog als „Krantenjongen". Java-leed, door mevr. E. van Rijn,, was we^ wat sentimenteel. Een groote tegenstel ling met dit nummer was „Bij de lantaarn". Evenals bij de laatste maal, dat wij van de Follies dit nummer hoorden, was nu ook een van de aanwezigen bereid, om onder de lan taarn te gaan staan. Binnen de twee minuten was hij veranderd in een echten nikker. Meer sérieuze nummers waren: De Gonde lier (Max de Groot) en Het Wrak (door een vijftal executanten. Beide nummers werden op waarlijk keurige wijze vertolkt. Behalve een bioscoop-idylle noemen we ten slotte nog een Charleston-roes als het nummer, dat bi] bet publiek het beste Insloeg. Een aar dige parodie, op de moderne dansen, die ons liet zien, boe zelfs de „geesten" der afge storvenen blijven Charlestonnen. Als leider-conferencier fungeerde Lou de Groot, terwijl Henk Klein op een fijnzinnige manier, onvermoeid den geheelen avond dooi, aan de piano begeleidde. De beer Wim Kroeff zorgde voor goede, dikwijls verrassende lichteffecten. De voorzitter der feestcommissie vertolkte de gevoelens van alle aanwezigen, toen hij aan het eind van den avond dank bracht aan de Follies, die spreker's verwachtingen verre over troffen hebben. Eén opmerking nog zouden we willen maken en dit niet speciaal ten aanzien van de feest vierende transportcolonne, maar ook aan an dere vereenlgiugen, die de organisatie van een feestavond op zich nemen: laten zij er toch steeds een klein beetje zorg voor dragen, dat ook de aanwezige verslaggevers een plaats aan gewezen krijgen, vanwaar zij het tooneel vol doende kunnen overzien. Zaterdagavond was het in dit opzicht treurig gesteld! DE ONRUSTSTOKER IN DE GHINEESCHE GELEDEREN, de Sovjet-volkscommissaris Bo rodin, die dé hand heeft in den Chineeschen burgeroorlog en er voor moet zorgen, dat het ongelukkige volk niet tot rust komt. Hij draagt bet ingeburgerde proletarische costuum. Bij de opvoering van dr. Menten's drama, was de Volksbondzaal gisteravond nu juist niet tot in alle hoeken bezet. Het stuk geeft een kijk op de dikwijls verkeerde toestanden, die gedurende de 14e eeuw in1 Italië heerschten. Met de opvattingen van den regisseur die over het geheel genomen goed waren kunnen wij ons in enkele, kleine onderdeelen niet geheel en al vereenigen. Wij wisten b.v. niet, dat de hoofdlieden der „condottieri" in de 14e eeuw reeds gebruik maakten van onze moderne, elegante vulpot- looden. Dat de aanvoerder van een bende „condottieri" een devies voert, vinden we uit stekend. De woorden ::In hoe signo vincis" zullen als zoodanig toch wel niet door een troep bandieten gebruikt zijn! Zoo waren er nog enkele kleinigheden, die voor den oplettenden toeschouwer storend werkten. Van de spelers blonk boven allen uit Sn door goed beheerscht spel, èn door een beschaafde uitspraak, de vertolker van de hoofdrol, Castel- negro. Verder noemen we nog Fulvio en Ricardo, die in de laatste twee bedrijven goed maakten, wat zij in het eerste bedrijf aan mimiek te kort schoten. Het gezelschap als geheel maakte een be vredigenden indruk. De meer jeugdige rollen zijn, zooals de dames dit uitdrukken „lief" vervuld. Aan bet eind van den avond werd bet woord gevoerd door den beer A. v. Dijk, den voor zitter der uniformcommissie van het muziek gezelschap „St. Ambrosius", die den dank van zijn vereeniging overbracht aan „Alberdingk Thym", dat bereidwillig 50 pet. van de op brengst van dezen avond voor de unitorjn- conimissie beschikbaar stelde. Traditie getrouw giaf de Schiied. Tooneel- eluh „Utile Dulci' Zaterdagavond voor de leden der Sdhied. B. W. een reprise van het reeds door lilaar opgevoerde tooneelstuk „Zijn revanche" van J. van Randwijk. Wederom bewonderden wij het keurige, vlotte spel van alle spelenden. Het „U. D. strijkje" vulde de rustpoozen wederom op verdienstelijke wijze aan. Na het eerste bedrijf sprak de heer J. N. Post, penningm. der S. B. W. zijn burger- wachters toe. Waar de gelegenheid, om alle laden te bereiken, zoo zelden geboden wordt, wilde spa', deze gaarne aangrijpen, om hen op te wekken hun vereeniging krachtdadig te blijven steunen, de schietoefeningen trouw hij te wonen, en niet op te zien tegen een Maine bijdrage, zooals dezen avond van ben gevraagd werd, vooral nu den laatsten tijd, van alle zijden, aan de burgerwachten ge knabbeld wordt. Tevenis huldigde spr. het kranige 5-tal schutters, die voor' de eerste maal een zilveren wisselbeker naar Schie dam gebracht hebben. In de pauze dankte dezelfde spreker, in een geestig speech je U. D. voor de be reidwilligheid en toewijding, waarmede zij altijd voor de S. B. W. klaar staat. Spr. noemde het een buitengewoon aangename taak, als steeds, de tollk te mogen zijn van aller erkentelijkheid, waaraan hij den wensch toe voegde, dat de vriendschapsbanden tueschen U. D en S. B. W. steeds nauwer zullen wor den toegehaald. Voor de diames waren er fraaie bloemen. Mr. D. Visser, voorzitter van „U. D.", dankte met eenlige weigekozen woorden. Het was wederom een avond, waarop de S. B. W. met genoegen kan terugzien. Schiedam, 27 Nov. Vertrokken: s.s. Tezew, ex. Jnno, nieuw ledig naar Cardiff; s.s. Aland naar de Vondelingenplaat, Peris., s.s. Hoogkerk, n. Hamburg, s.s. Skogstad, naar Bernuda, Schiedam, 27 Nov. Aangekomen: Eng. s.s. Agility, kapt. D. Gillies met olie van Harburg voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven, Londen 27 Nov. aangekomen motorschoener yNssiena kapt. L. Pot, met ledige flesschen van Schiedam. Van de Levensverz. Mij. „Utrecht" ontvingen wij een duidelijke kantoorkalender. Als de uitvoering van Verdi's eersteling met zijn populaire motieven Zaterdagavond in den Rot-terdamschen Schouwburg niet het ver wachte sucoee bad, dan ligt de schuld daar aan wel geheel bij Luigi Palmieri, die als Due adi Mantova aan de verwachtingen niet beantwoord heeft. Zijn hopeloos d'etoneeren was weinig geschikt om ons mot bet toch al niet bijzonder prettige van zijn timbre, dat hard en scherp aandoet, te verzoenen. Onovertroffen was de Gilda van Guiseppina Lucchese; hiaar stem, vooral i.n het liooge register een weelde, waarnaar men ademloos luistert, zou aan kracht nog iets kunnen winnen; tegenover het zware orkest, dat zich Zaterdagavond nog al eens liet gaan, kon zij niet altijd opwerken; zoo ging in het koste lijke kwartet uit de vierde acte veel ver- loTen. Parigïi heeft nog' steeds zijn evenknie als Rigoletto niet gevonden; 't was weer èn in actie èn in zang voortreffelijk. Opvallend was ook de Montewne van Vittorio Baldo. De koren goeti verzorgdhet ballet, als steeds, sinds de dames Folmer en de Jongh de leiding hebben, een lust voor de oogen. v Aangiften van 25 en 26 SNovember. GEBOREN: Jacob z. v. T. Vroon en H. van den Tol, Abbenbroehschestr-aat. Hen- drikus Cornell's z. v. H J. de Ruiter en P. B. van Houten, WeEtfrankelandschestraat. Maria d. v. A. van Dijk en T. Ballijns, Mwriastraat. OVERLEDEN: A. Krijger echtge. van W. Feelders, 67 j., N&seaulaan. J. H. Kd- ning echtg. van W. Groenendaal, 6S j., Breed straat. Van morgen tot en met 6 December wordt in het Gorzenkwartier een winkelweek gehouden, waaraan 87 winkeliers zulen deelnemen. De St. Nicolaas-tijd lokt toch al tot bet be steden van bijzondere zorg aan de etalages, zoo dat we mogen verwachten, dat het Gorzenkwar tier deze dagen meer dan gewone belangstelling zal trekken. Te bevragen aan bet hoofdbureau van po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: kiniderlhan-dschoen, wollen heeren- handsdhoen, damestasohje inh, fleeohje, mon tuur van lorgnet, 1 ƒ20 van loterij, zaklan taarn, loupe, rijwieübelastingplaatje, dames- handschoen, koperen sleuteltje. Bij vinders: heerenportemonnaie met inh., W. v. d. Pol, Marias tra at 22; geldstuk, F. B'Pais, van Smaleveltstraat 18 b; sohoolétui met inh., C. Droppeirt, Havendijk 222 b; reflec tor, A. Roth, Aleido-straat 58 c; autoband, P. Immerzeel, Lourens Oosterstraat 22:; kinder- portemonnaie met inh., L. van Osteren, Huijs- manstraat 80 a; actetasoh, L. Mak, Watt straat 1; dameahandsohoen, A. van Domme len, M.atiheneesesitraat la; schilderejas, P. So eters, Noordvestsingel 55; damestasohje, A. vau Wagtendonk, Klein Groenendaal 23/22; portemonnaie met inh., C. Eijkenbroek, Béijer- iamlisOhestraat 4; portemonnaie met inh., E. Dekker, Huijsmanstraat 5b; gouden ring, W. Kipa, Geei-vlietischestraat 16 b; rijwielbelas- timgplaat. .e, B. Germink, Volmarijnstraat 61, Rotterdam; portemomnaie -met inih., G. J. Blok, Villasbrbat 90; gladde ring, C. van Dommelen, Mariastraat 14 a; autoped, B. de Vries, Streijensohcetraat 20; r ij wiel beüas tisg- plaatje, E. Schep, Villastraat 27; bosje sleu tels, J. G. Soheffers, Veenlandstraat 11b; kindertruii, wed. J. van Geijl, Leliestraat 2; R. K. kerkboekje, H.. Kemper, Nassaulaan 26; broche met portret en manchetknoop met portret, J. van Vooren, Mariastraat 104 b; rij wielbelastingplaatje, H. Wester veld, Grofbaan .25/18; leesboek, W. van Re ij en, Lourens Costerstraat 12; portemonnaie met inh.,' J. Troost, Havendijk 50 azwartharig hondje, F. Zeij, Kortlandstraat 15 b; kindeiiiandseïioen VI. flen Beer. Geerviietschestraat 37 b; hand- sohöon, J. Blom, Weezenhuurt 11; kinder- portemonuaie met inh., D. Duimel, Kreupel- straat 23; lantaarn, H. Schuïze, Noordmolen- straat -18; papagaaii, A. Eijgenraam, Dam 25. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap St Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam« club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange H#< ven: aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af clu!>< avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K, Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot hal? negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. Vj Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven"," Gebouw; Kath. Kring, Aanvang half zeven. Dinsdags: repetitie K.K. Mannenzangvereenl- ging St Caecllea. balt 9, R. K. Volksbond)] bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker» bond „St Eloy", Gebouw R, IC Volksbond. St Joris Doele, Stedelijk Museum, Geopend eiken Zaterdag van 25 uur. Woensdag 30 November Scliiedamsche Vereeniging tot bescherming van Zuigelingen. Filmavond, met explicatie door dr. Plantenga. (Voor volwassenen). Gebouw „Musis Sacrum", aanvang 8 uur, Ledenvergadering propagandaclub „St. Jan' patronaatsgebouw, Lange Haven 72. Aanvani half negen. «8 Woensdag 30 November Schiedamsche Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Lezing dr. Persijn over „De strijd voor den vrede en tegen den oorlog bij dfli Romeinen". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Woensdag 30 November Ledenvergadering R. IC Transportarbeiders- bond „St. Bonifacius", gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 2 December Ledenvergadering R. K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEiDAM, ts Noc. Offiicieele notee-t ring van de Commissie uit de Kamer vatf Koophandel. Moutwijn 46 pet. 16. Namens de commissie voor de noteering H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 28 Nov. Men noteert voor melasse spiritus 100 pet. 33.— per H.L. Ruwe graansplritus 60 pet. ƒ17.— Per H.Ii Spoeling f Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel. ut 2S Nov.: Groote Schouwburg, Tosca (Ital. Opera) 8 uur. (voor volwassenen). 30 Nov.: Groote Schouwburg Das Rheingold (Co-Opera-tie) S uur (voor volwassenen). Dagelijks: Tlyoli-Scbouwburg, Dat is toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor volwassenen). Circus-Schouwburg, Onzei Wies (Spree-gezelschap), 8 uur (voor vol wassenen). Casino, dokter Stieglitz (Gezel schap Nap de la Mar) 8 uur (voor volwassenen)] Bioscopen: Goedgekeurde programma'3 tot en met Donderdag 1 Dec. in: Royal, Olympia' (voor volwassenen). DE ADVERTENTIE IS DE DEUR, DIE TOEGANG GEEFT TOT HET VEILIG TEHUIS VAN DE ROND BORSTIGE, OPENHARTIGE KOOPMANSCHAP

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1