DAGBLAD VOOR SC EN A a§» 50ste Jaargang Dinsdag 29 November 1927 No 15028 Dit nummer bestaat uit vier bladen STADSNIEUWS Bateau: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. Teleloon Intercommunaal no. 68083 Postbus no. 39 ABONNEMENTEN: per 8 maanden ƒ3.26 per maand ƒ1.10, per week 25 cent. Franco per post ƒ3.75 per kwart. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en Girodienst 81440. ADVERTENTlëN 15 regels ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct, per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct. elk woord meer 5 ct. tot een maximum van 60 woorden. Kabouteradvert. 5 reg. ƒ0.60, 10 reg.f 0.75, 15 reg. 1.. Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij overlijden door een ongeval; /o00 bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250 bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150 bij verlies van een duim- ƒ75 bii verlies' van een wijsvinger; ƒ50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25 bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit bla<Tworden afgedrukt. De uitkeermgen uigevolge deze verzekering zijn herverzekerd bij de Nieuwe HAVBank, Lan^e Haven 103 Schiedam Bij ol krachtens wetten oï verordeningen voorgeschreven en andere officieele af ro aankondigingen van I"4 Gemeentebestuur VOLÜSBADHUIS SCH ÓORSTEENBRAN D v. It. V. „DE RENNER UÜREERLIJKE STAM KANTONGERECHT Uitspraak- DRANKSMOKKELARIJ Ecu toenemend gevaar voor den eerlijken handel DOCTORAAL EXAMEN GENEESKUNDE SCHEEPVAART UIT ROTTERDAM NIEUWE HOLLANDSCHE INDUSTRIE BRANDWONDEN DOOR KOKEND WATER AGENDA. KUNST-AGENDA. GROOT BEDRAG AAN GELD GESTOLEN, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU HET GEMEENTEMUSEl M We naaikea er op attent, dat gedurende de .wintermaanden het museum voor het publiek gefloten blijft. Voor excursies van vereeni- gingen blijft intusschen de gelegenheid be staan biett museum te bezichtigen. Men heeft gaeh daarvoor aan te meiden bij een dei- leden van de commissie voor het gemeentelijk museum. Op '~-j en 26 November werden genomen 617 baden en wel in de 1ste klasse 30 kuip baden, 63 regenbaden en 5 kinderbaden en in de 2e klasse: 35 kuipbaden, 371 regen- baden en 13 kinderbaden. Gedurende de maand November werden genomen 1984 baden, te weiten in de le Masse 120 kuipbaden, 237 regenbaden en 11 kinderbaden en in de 2e klasse: 148 kuip baden, 1412 regenbaden en 56 kinderbaden. Gistermiddag ontstond brand in den schoor steen ten huize van den melikhandeloar G. B. ran de Fabristraat. Met een slang' op de waterleiding werd het vuur door twee brand weerlieden gebluseht. iHEDAMSCH MANIMiL!XH- GEZELSCHAV Hit Sehiedamsch Mandolinegezelschap „Euphonia", zal hedenavond in Musis Sa- cnun een concert geven. Medewerking ver- leenen de heeren H. Kremed (orgel), J. Kindt, (fluit) en L. de Bruin (humorist). Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar 2en wedstrijd 10 K.M. ZwethDelft v.v. voor de wintercompetitie. De uitslag luidt als volgt: 1. J. Simons, 18 min. 57 sec., 10 pnt.; 2. J. Daalmeyer, verschil y2 wiel 9 put.; 3. G. Burger, 1 lengte 8 pnt.; 4. J. den Oude 1% lengte 7 pnt.; 5. R. Zuidema, 2 lengten, 6 pnt. De stand der beide wedstrijden is thans: 1. J. Simons, totaal 19 pnt.; 2. J Daalmeyer totaal 19 pnt.; 3. G. Burger, totaal 16 pnt.; 4. J. den Oude, totaal 14 pnt.; 5. R. Zuidema, totaal 12 pnt. Zondag a.fi. 3e wedstrijd over 15 K.M. op den Oversell iesehe weg. Aangifte van 2627 Nov. GEBOREN: Astrid H. A., d. v. F. A. Hen- Uiteg en M. M. E. de Hessels, Havendijfc Petrus J. M., z. v. H. J. C. Voorwald en L. J. Vis, Mariastraat Johannes H, z. v. A. Kruit en M van Bommel, van Swinden- straat. OVERLEDEN: F. J. Simonis, 50 Ooater- -ttraat. Openbare terechtzitting van 28 November. Waarnemend Kantonrechter: mr. Welcker. Tegen den automobilist J. v. T., die be schuldigd was, dat hij op 29 Sept., j.l. te Vlaar- dingen de vrijheid en de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, eischte het O. M. ƒ25 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Verdachte zelf verschijnt een half uur te laat. Intusschen is door de verklaringen, van een tweetal getuigen reeds komen vast te Staan, dat verdachte met zijn auto plotseling van achter een stilstaande automobiel te Voorschijn kwam. Daarna heeft hij een wiel rijder aangercxlen, die van schrik trachtte, slc-h zoo spoedig mogelijk naar den linker kant van den weg te begeven. Het O. M., mr. CVhen Tervaert, meende in yin requisitoir, dat de schuld ligt aan den Automobilist. Deze heeft zich niet voldoende tekenschap gegeven van het verkeer, dat van le andere zijde kwam. Uitspraak over 8 dagen. „Schlafe, mein Pi iuzc- De Rotterdamsche chauffeur A. v. d. B., >as beschuldigd, dat hij op 24 Sept. j.l. met lijn autobus een wielrijder aangereden heeft. De aangeredene, een zekere H. B. uit Schie- Jam, was in deze zaak als getuige opgeroepen, fladat de Kanton: echter hem eenige vragen gesteld heeft over het gebeurde, verklaart getuige, dat hij niet veel meer van de zaak af weet. Wel weet hij, dat hij door een auto bus is aangereden, en dat zijn rijwiel ernstig beschadigd was. Kantonrechter: En toen was je wakker, hè7 Getuige verklaart vervolgens, dat verdachte met een „woeste vaart" reed. Op de vraag, hoe groot die „woeste vaart" dan wel was, meende getuige30 K.M. Toen hem gevs^aagd werd, hoe hij een snel heid zoo juist kan schatten, vertelde getuige dat hij ook een motorrijwiel berijdt. Kantonrechter verwonderd: Jongen, rijd je ook op een motor? Getuige knikt ja. KantonrechterIk hoop, dat je nog examen moet doen, (voor een rijbewijs). Dat zou zijn, in het belang van alle autobussen. De zaak wordt nog 14 dagen aangehouden. Nog een getuige zal alsdan gehoord worden. De chauffeur A. V. uit Rotterdam, die 14 dagen geleden terecht stond, wegens het onvoldoende verlichten van zijn nummerbord, werd nadat de verbalisant, T. uit Vlaardin- gen gehoord was, veroordeeld tot ƒ3, subs. 3 dagen. De eisch was 10, subs. 10 dagen hechte nis. Rij ons in Schiedam In onze goede stad Schiedam, die op het punt heet te staan, met een wereldstad te worden verbonden, worden, zooals de wetge ver dit uitdrukt, nog legio „mestverzamelin- gen" gehouden. Het is trouwens nog een, overblijfsel uit den z.g.n. „gouden tijd" onzer goede stad, die zich toen met de voortreffelijke producten van haar industrie een wereldnaam begon te ver overen. Merken rasechte Schiedammers de geuren, die deze vaalten verspreiden niet meer op, anders is het met de vreemdelingen gesteld, die een lieflijk oord als het onze, tot hun woonplaats uitkiezen. Hun fijne neuzen zijn niet aan zulk een „odeur horrible" gewend, en het valt dan ook niet te verwonderen, dat de 37-jarige heer A. J. B. «ich bij de politie vervoegde om raad, nadat hij gedurende een vijftal dagen alle deuren en vensters van zijn nieuwe woning hermetisch gesloten had moe ten houden. Dat alles, tengevolge van een „ver zameling", die zich juist aan dè achterzijde van zijn woning bevindt. Onze politie ontdekte nu al spoedig, dat er nog een. verordening bestaat, die het houden van een „verzameling" voornoemd, sinds ja ren heeft verboden. De eigenaar van deze „verzameling", zekere M. J., had zich hierom voor het Kantongerecht te verantwoorden. Gedaagde J., had echter een plaatsvervanger gezonden. Als getuige werd eerst gehoord, de heer A. J. B., die in gloedvolle bewoordingen van zijn leed verhaalde. Get. denkt er sterk over te gaan verhuizen liefst kilometers buiten Schiedam. Van zijn balcon af, heeft get. een buitengewoon fraai uitzicht cp de stapels van het geuren-verwekkende procédé. - Dat ook het woord „verzameling" juist ge noemd kan worden, wordt wel bewezen door de verklaring van getuige die zegt, dat de heer M. J- de mest bewaart, om die te verkoo- pen, wanneer de „markt" oploopt. Het O.M. kan zich volkomen aansluiten bij het verzoek van gemeentebestuur en politie, die een einde wenschen te maken aan dezen toestand. De ambtenaar eischte dan ook 10 boete, subs. 10 dagen. De gevolmachtigde van beklaagde, verzoekt in zijn verdediging ontslag van rechtsvervol ging. Toen op 9 Juni de politie den stand van zaken eens kwam opnemen was de hoogte van de „des delicti" slechts een halve meter. Er lagen geen „stapels", zooals getuige beweert. Kantonrechter: dié halve meter kan ook goed geuren! (hilariteit in de rechtzaal). Over. S dagen zal vonnis gewezen worden. De Rotterdamsche chauffeur N. J. van B. is veroordeeld tot een boete van 3 subs. 3 dagen hechtenis, wegens - bet in gevaar, bren gen van Jiet rijverkeer. Eisch gelijkluidend. Een record-boe c De 30-jarige schipper v. V. uit Vlaardiugen, was er van beschuldigd, art. 52 van de wet op de scheepvaart overtreden te hebben. Met zijn zee-sleepboot heeft deze gedaagde nl. enkele zeereizen gemaakt, zonder in het bezit te zijn, van een zeevaardigbeidsverklaviug. Er was in deze zaak 1 getuige. - Het O. M., noemde het bsgane feit zeer ernstig; een van de ergste die aan het Schie damsche Kantongerecht behandeld worden. De wet kent in dit opzicht slechts de hech- tenisstraf. Spr. vraagt dan ook een straf van 3 maal 14 dagen. Mocht de Kantonrechter er echter toe be sluiten, het z.g. geldboete-wetje toe te passen, zoo vraagt spr. subs, een boete van 3 maal 500. De uitspraak volgt over 8 dagen. Het was waarlijk een pakkend slot. We hebben er al meermalen op gewezen, bij onze besprekingen over de opbrengst van den gedistilleerdaccijns onder meer, dat de drank- smokkelarij een geduchte concurrent voor onze karakteristieke Sohieamsehe nijverheid is ge worden. Een bevestiging daarvan vinden we in wat dezer dagen „Het Huisgezin" en het „Dagblad van Noordbrabant" over de smok kelarij in de provincie Noord-Brabant schre ven. We lezen dan in eerstgenoemd blad: De geheele zitting van het Gerechtshof te 's-Hertogeniboeeh van dezer ging heen met het behandelen in hooger beroep van strafzaken wegens ongedekt vervoer, het smokkelen van gedistilleerd, waarbij in de meeste gevallen bevestiging- van het vonnis der Rechtbank werd geëtecht De verdachten: J. M., j. p. v. H., F. P. v. H., A. C v. d. Z„ H. J. L„ 'Th. P. A. L., A. v. H., T. v. s. en F. v. S. waren allen arbeiders uit Tilburg. Bij de behandeling der zaken wees de rijks-advocaat er ernstig op, dat de zucht naar smokkelen zich in en rondom Tilburg als een olievlek uitbreidt. Binnenkort worden voor de Rechtbank te Breda weer 80 straf zaken wegens het smokkelen van gedistilleerd behandeld, terwijl nog lederen dag nieuwe zaken worden aangebracht. Als steeds wordt verwacht, dat de smokkelarij tijdens de ko mende donkere winteravonden en -nachten nog zal toenemen. Zoolang in ons land de accijns zoo hoog blijft, zal het euvel der smokkelarij met al den aankleve van (tien wel voortduren. Be gesmokkelde likeuren zijn steeds van Belgisch fabrikaat, doch het gedistilleerd is uit Nederland afkomstig. Eerst wordt het uit ons land zonder verhooging van kosten naai- België verzonden sn vandaar weer naar hier tetuggesmokkeld. Vermits in ons tend 3.30 per liter acjünp moet. worden betaald, w-efcke niet wordt voor BeHgië, verdient een smokkelaar dus aan Iedere flesch pl.m. drie gulden. Naar het heet, vormt de bende smokkelaars, welke terecht stond, een soort karavaan, die er onder leiding van een hoofdman op uittrekt, teTwiji allen de richting volgen, die door den aanvoerder wordt aangewezen. Als er dan een paar worden aangehouden, dan loopen tenminste niet allen in de val. De smokkelaars hebben onderweg vaak last van de z.g. „zwarte bandieten", mannen uit Tilburg en omstreken, die zich op veld en heide verdekt opstellen, van pistolen voorzien zijn en doen alsof ze commiezen zijn. De smokkelaars gaan op 't verschijnen der „zwarte bandieten" aan den haal met achterlating der uit België gevoerde smokkelwaren, welke door de pseudo- commiezen worden gekaapt, die dan met den buit naai- huls trekken. Vaak komen de smokkelaars te weten, dat ze door eigen stad- of dorpsgenooten op voormelde manier zijn beetgenomen, en zoo komt het, dat behalve drinkgelagen als gevolg der smokkelarij, ook ernstige vechtpartijen plaats grijpen, waar bij wraak wordt genomen over mislukte avonturen". En liet „Dagblad van Noord-Brabant' laat zich als volgt over de smokkelarij uit: „De smokkelarij neemt den laatsten tijd weer hand over hand toe. Vooral in de omgeving van Tilburg en Goirle heeft zich een waar smokkelaars-gilde ontwikkeld. Alle practijken van de mobilisatie-smokkel- peaftde worden weer in eere hersteld. De voorloopers zijn er weer. De bekende trucjes en al wat er mee samenhangt. De nieuwste truc is thans het wegbrengen van een partij gedistilleerd (want hieruit bestaat hoofdzakelijk de smokkelwaar), om dan telkens een toelaatbare hoeveelheid van de hoofdpartij te vervoeren. Ken wijziging van de wet heeft echter ook daarvan strafbaarheid mogelijk gemaakt, zoo- dat aan dit gedeelte van dezen wantoestand een einde gemaakt kan worden. Op de zitting der Bredasche~ Rechtbank van Donderdag 1 November kwamen ongeveer 17 smokkelzaakjes voor. - Dit is ontstellend. Ei- weiden strenge vrijheidsstraffen ge- eifiieihit, hetgeen van harte is toe te juichen. Want de smokkeJflandel bedreigt een groot deel van het voiks-welzijn. Wat toch is het geval? Het smokkelaars-gilde is grootendeels ge- recruteerd. uit jonge kerels, die ofwel werk loos zijn sn dan is er eenige clementie aan te voeren, ofwel, en dat zijn de meesten, uit werklieden, hetzij los of vast, die het op deze manier verdiende geld vaak ver brassen in kroegen of op kermissen. 't Gevolg is altijd: gesnapt worden, hooge boeten, gevangenisstraffen, een geruïneerde toekomst van henzelf en van hun gezin. OndertuRsethen blijven zij, die aan de touwtjes trekken, buiten schot. Bijna altijd immers wordt gesmokkeld voor opdrachtgevers, dis de zoete winsten, maar niet de wrange vruchten plukken. Er zijn opdrachtgevers, die daar hun ge regeld beroep van maken. Een misselijk bedrijf. Wij weten er beu0"11 geen gndsi- woord Voor het doctoraal examen geneeskunde is te Leiden geslaagd de heer W. J. M. Mekkers Mzn.. alhier. Van Schiedam 28 November vertrokken Eng. s.s. Agility, ledig naar Harburg; s.s. Gaasterdijk, Holl. Am. Lijn, ledig naar R'dam. Te Schiedam 28 Nov. aangekomen: s.s. Volgas, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilkelmiinaihaven; s.s. Spaam- dam, Holl. Am. Lijn, van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. KATHOLIEKE KRING. In de groote bovenzaal van het gebouw aan de Korte Hoogstraat heeft de Vereeniging „de Katholieke Kring" gisterenavond een alge meens vergadering gehouden onder voorzit terschap van den heer dr. H. J. M. Weve. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen, werd door den secretaris mr-. R. H. M. Hoogeweegen het jaarverslag uitgebracht, waarin dank werd gebracht aan de verschillen de commissies. Gememoreerd werden de ver schillende up and downs en geconstateerd, dat de vereeniging nu niet geheel zonder zorgen zit. De voorzitter bracht dank aan den secreta ris, alsmede aan alle andere bestuursleden, voor hun belangloos werken voor de vereeni ging. De heer van Eyck bracht daarna het finan cieel verslag uit. Het jaar 1926/27 sluit met een tekort van 2011.99; hierbij zit 1800 van vorige jaren. De begroeting voor het volgende boekjaar is gesteld op 29800. De penningmeester deed verder raededeeling van een besluit, genomen op de op 7 October j.l. ge houden bestuursvergadering, namelijk tot het aangaan van een leening van 15000, tegen 5 pet. aandeelen 1000 gulden. Dit besluit is genomen, teneinde in staat te zijn de hoogere leeningen af té lossen. Dr. Weve dankte den penningmeester voor zijn keurig verslag en wenschte de vereeniging geluk met de aanwinst van zulk een beheer. Van uit de vergadering werd geïnformeerd of het waar is, dat de bestuursleden van te vorenj plaats kunnen bespreken. Volgens spr. wareii verschillende leden daarover gevallene De voorzitter diende van antwoord met er op te wijzen, dat het reeds een oud gebruik was, dat bestuursleden twee plaatsen moebten re serveeren. Hij achtte dit ook billijk, daar het bestuur verder belangloos zijn werkzaam heden voor de vereeniging verricht. Op de vraag hoe het kwam dat soms 40 A 50 plaatsen reeds waren besproken, ant woordde de heer de Charro, dat het Rring- bestunr dikwijls Tekening heeft te houden met gasten èn vaak ook verplichtingen ten opzich te van sommige personen heeft. Over het j.l. kinderfeest kwamen van uit de vergadering minder gunstige beoordeellngen, o.a. waarom er geen versnaperingen werden rondgedeeld, en waarom St. Nicolaas niet meer wordt uitgenoodigd. Een en ander zou nog eens nader worden bezien. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is toegeeknd de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me- daille in brons aan H. v. d. Spek, magazijn bediende bij de fa. A. Helders en Zonen, alhier. R. K. KRAAMVERZORGING. Bijbureau te Hillegersberg. De R. K. Kraam verzorging heeft een bijbu reau te Hillegersberg geopend in de Lefèvre de Montignylaan 13. Men kan zich aan melden eiken eersten en derden Woensdag van de maand van 10—11 uur (trouwboekje meebren gen). Het hulpmagazijn is evenc-ecs hier gevestigd. De N.V. S Ho-llander, hoeden- en pelterijen- fabriek alhier, heeft een nieuwe afdeeling aan haar fabriek toegevoegd. Sedert korten tijd is zij n.l. begonnen met fabriceeren van Ueeren-vilthoeden. Dit artikel werd tot nu toe uitsluitend uit het buitenland Ingevoerd en wel hoofd zakelijk uit Duitschland, België en Italië. Het 13-jarige meisje P. de R. heeft in de ouderlijke woning in de Cronjestraat den in houd van een emmer heet water tegen het lichaam gekregen. Zij bekwam brandwonden aan het onderlijf en de beenen en is naar bet ziekenhuis, aan den -CoolsiBgel overgebracht. BEURS VAN SCHIEDAM Moutwijn SCHIEDAM, 29 November. Officieele notee ring van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 pet. 16.J Namens de commissie voor de noteeringj H. J. JANSEN. Spiritus SCHIEDAM, 29 November. Men noteert yoob melasse spiritus 100 pet. ƒ33.per H.L. Ruwe graansplrltus 60 pet ƒ17.— per H.U Spoeling j Noteering van de Coöp. Vereen. „Schled, Spoelingvereenlging". Heden 2.20 per ketel. 's Maandags, repetitie Muziekgezelschap S& Ambrosius, 8 uur, R.K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dams club I. D. O., Patronaatsgebouw Lange Htyi ven; aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 8 uur af elub* avond R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Kring. lederen Woensdagavond van 7 uur tot half negen zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. Y» Excelsior; Gebouw R. K. Kring. Eiken Woensdagavond R. K. Burgerjonge- lingenvereeniging „Kath. Streven", Gebouw Kath. Kring, Aanvang half zeven. Dinsdags: repetitie R.K. Manncnzacgvereent ging St Caecilea, half 9, R. K. Volksbond J bestuursvergadering R. K. Metaalbewerker» bond „St Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. Woensdag 30 November Schiedamsche Vereeniging tot bescherming van Zuigelingen. Filmavond, met explicatie door dr. Plantenga. (Voor volwassenen). Gebouw „Musis Sacrum'", aanvang 8 uur, Dinsdag 29 November Ledenvergadering propagandaclub „St. Ja.n"( patronaatsgebouw, Lange Haven 72. Aanvang half negen. Woensdag 30 November Schiedamsche Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Lezing dr. Persijn over „De strijd voor den vrede en tegen den oorlog bij de Romeinen". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. Woensdag 30 November Ledenvergadering R. K. Transportarbeiders bond „St. Bonifactus", gebouw R. K. Volks bond. Aanvang 8 uur. Vrijdag 2 December Ledenvergadering R. K. Metaalbewerkers- boud „St. Eloy", gebouw R. IC. Volksbond. Aanvang 8 uur. TE ROTTERDAM 30 Nov.: Groofce Schouwburg, Das Rheiugold (Co-Opera-tie) 8 uur (voor volwassenen). D a g e 1 ij k s Tivoli-Schouwburg, Dat ls 't toppunt (Bouwmeester-revue), 8 uur (voor, volwassenen). Circus Schouwburg, Onze Wies (Spree-gezelschap), 8 uur (voor vol wassenen). Casino, dokter SMeglitz (Gezel schap Nap de la Mar) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's to't en met Donderdag 1 Dec. inRoyal, Olympia (voor volwassenen). De kist was opengebroken Uit een kist die op den zolder van zijn woning stond zijn, ten nadeele van den ta baksbewerker H. P. P., in de Zuidpoiderstraat, twee geldkistjes gestolen reap, inhoudende een. bedrag van tweeduizend gulden aan bankpa pier, benevens 25 losse guldens en een bedrag van 40 benevens eeDige losse guldens en rijksdaalders. Hoe deze ernstige diefstal gepleegd is, ls nog niet bekend, alleen beeft men gecontroleerd dat de dief door bet wegbreken van een plank en het verbreken van een hangslot In dé kistjes is kunnen komen. Deze diefstal moet gelbem'd zijn tusschen Zondag 20 November en.' gisteren. BILJARTEN. C LANÜ-DE MAASSTAD. Gisterenavond is voor de competitie afdee ling D te Rotterdam gespeeld de wedstrijd Galand-de Maasstad. De Msasstad behaalde 818 punten, Galand 776.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 1