J.H.Kreuger i\ '■-m ZOO ALS bekend vindt SINT NICOLAAS GADEAUX U KOOPT r DINSDAG 29 NOVEMBER 1927 EERSTE BLAD PAGINA 3 BIJ EMANUBU DE BOM ROTTERDAMSCHE RECHTBANK COQUETTE WERKLOOZE REIZIGERS De politie in het spel KONINGIN-MOEDER IN ONZE STAD LAATSTE BERICHTEN» PASTOOR J. RIJPPAERT f HET A.S. CONSISTORIE De nieuwe Kardinalen PISUISSE ALS ZEEUW Herinneringen na liet urama. HET DRAMA OP HET REMBRANDT^ PLEIN TE AMSTERDAM. De begrafenis der slachtoffers DE MOORD TE ZUIDWGLDE capablancA—aljechin Capablanca neemt opgeven van de partij in beraad. U bij ons de grootste sorteering Luxe 1 ZELFBINDERS verpakking I HANDSCHOENEN GRATIS I OVERHEMDEN BRETELS PULLOVERS WOLLEN VESTEN SLOBKOUSEN SOKKEN ENZ. Broersveld 101 t/o. Heerenpad UIT DE METAALINDUSTRIE Na de staking te Deventer WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM MARKTBERICHTEN. 3Ëi iSif 1 Ai DE MAN VAN DE ROEKEN. - VJ^ST.7' ^Antwerpen wil een bibliotheek hebbeiij zoo- Hls Zimmerman er een aan Rotterdam heeft geschonken". WILLEM GIJSELS. fVau onzen bijzon deren correspondent). Antwerpen, 23 November 1927. Wie De Bom wil vinden, moet hem zoeken 'op de eerste verdieping van de Antwerpsche hoofdbibliotheek. Daar is zijn huis en arbeids veld. Daar heeft hij vijf en twintig, dertig jaren van zijn leven doorgebracht tusschen de veel te enge, van den vloer tot den zolder met boeken bekleed© wanden. Wanneer hij tegen den avond met een langzaam treintje naar de mist van de Calmthoufsóhe heide terugspoort, heeft zijn moede hoofd meer lust om alle boeken van de wereld weg te denken, dan om nog een boek méér de wereld in te zenden. Wie zich verwonderen mocht over de schaarsch- heid en het fragmentarische van de Bom's letterkundigen arbeid, moge dit bedenken. Maar De Bom heeft plannen genoeg bedacht om tien menscbenl.evens me,e te vullen. Vooral voor zijn bibliotheek. Sedert twintig jaar loopt hij rond met den lcoppigen eisch, dat Ant werpen een bibliotheek krijgen moet, die deze groote havenstad en dit cultureel centrum van belang waardig zijn zal. Voor de realisatie van dozen droom zou De Bom hemel en aarde be wegen en alle mogelijke invloeden willen jnobiliseeren. „We hebben weer een kans, begint De Bom zijn betoog voor me. De stad kan een gebouw in handen krijgen dat al de gewenschte plaats biedt voor een moderne bibliotheek; in het hart der stad, ruim en rustig en een merkwaardig monument bovendien: bet hotel van Diere, uit de Prinsestraat, dat in 1516 door Dominicus de Waghemakere gebouwd werd voor Arnold van Liere, destijds burgemeester van Antwerpen. Diirer, die het bezocht, vond het 't mooiste particuliere gebouw van de heele toenmalige Seheldestad. En meer dan dat. Hier hebt u wat liij erover noteerde in zijn reisboek: „Des Zaterdags na St. Pesters-banden leidde mijn waard mij in het huis van den burge meester van Antwerpen; maar dit was groot en wel geordonneerd, met oneindige groote kamers, daarbij een kostelijke versierde toren en overgroot® hoven, in een woord, een zoo heerlijke woning, dat ik dergelijke in geheel Duitsehland niet gezien heb". Dat gebouw kan de stad nu in handen krijgen, verzekert me De Bom. Ze móét het aanknopen. Antwerpen breidt zich uit op ver bazende wijze. Voor haar handel en economi sche ontwikkeling gaan glanzende vergezich ten open; daar moet het cultureele leven ge lijken tred mee houden. En dit cultureele leven in Antwerpen wil een bibliotheek hebben zoo- mis Zimmerman er een aan Rotterdam heeft geschonken". Ik keloof aan De Bom «lijn overtuigden steun $Hj burgemeester Van Cauwelaert; maar ik zeg hem dat ik gekomen ben om' te vernemen- waaraan hij arbeidende is. i De Bom streelt over zijn baard, die koppig blond blijft en kijkt door het hooge raam naar de ontmantelde torenspit van de O. L. Vrouwe- kerk. „Ja wat zal ik zeggen, aarzelt De Bom. Ik ben in dea iaatsten tijd gaan werken voor het topneel. Ik heb vooreerst dezen zomer een spel van Ger. Hauptmann vertaald: Dorothea Augermann. Het zal vermoedelijk nog in December in ouzen Nederlandschen Schouw burg worden opgevoerd. De vertaling gaat eer lang in druk. Maar daarop heb ik mezelf aan Jet schrijven gezet van een tooneelspel. Ik liep al twintig jaar met een vaag plan van sen roman in het hoofd en -dat heeft zich nu onverwacht in tooneelvorm opgedrongen, 't Is een lyrisch drama geworden in twee bedrijven; ©n ik geloof wel dat de eerste opwelling ge komen is door een paar zinnen uit Streuvels. Ik kan m© echter mijn spel niet voorstellen zonder muziek. Daar zorgt Jef Van Hoof voor. ,VVat hij er van maken wil moet hijzelf weten. Mijn taak is af; het is rhythmiseh proza, dat evengoed gezongen als gesproken kan worden. Laat van Hoof maar begaan. Dat is een kerel die wat kant Weet u dat hij op 't oogenblik bezig is aau een bijzonder luchtig en geestig spel op woorden van zekeren E. de Haan Jef Hoof moet ge weten Ik onderbreek De Bom's vertrouwelijk© mede- deeling over het werk van zijn vriend en her haal, dat ik hoofdzakelijk voor De Bom ben gekomen. De Bom glimlacht en gremelt iets in zijn baard. - „Ja ja, maar Jef Van Hoof is niet genoeg gekend en gewaardeerd. Hij heeft onlangs een symphoniseh werk voltooid dat hij in 1917 begonnen was. Ik lie-b hem toen gezegd; Van Hoof, de oorlog gaat ten einde; de Vlaamsehe opera kan weldra weer liaar deuren openen; de vrede komt, voor die eerste voorstelling moet gij een ouverture schrijven. Die is au eindelijk klaar gekomen. Iets groutsch; de heele oorlog zit er in, al wat ons gemoed toen bestormde en pok de vrede. Ga er naar liooren, .wanneer bet door de Nieuwe Concerten wordt (Uitgevoerd. „Maar dat motief uit Streuvels informeer ik. De Bom gebaart me niet te hebben verstaan. Er ds nog een ander werk, gaat hij voorat, dat hl jaren in me rijpt. Ik geloof dat het nu tot nitspreekbaaaibeid is gekomen Maar op de deur wordt aarzelend geklopt, De schuchtere, baardig© bohemerkop van Wil lem Gijsels kijkt maar binnen. „Daar liebt ge den man die ge Inter vie wen urn oei,* roept De Bom uit, verlicht en verlost, üpie heeft nieuws liggen; een heele boel. Go weet dat hij ,,Lo Olottre" van Verhoeren heeft (vert aald en een heel en st apel andere verzen iraa den dichter. Keurig, kranig; een gedicht ervan staat in Querido's tijdschrift; „Nu", deze maand. De beste vertaling die ik ken. En ik heb onlangs een alleraardigst kinderspel van Gijsels gezienDe krekel en de rader; een omgekeerd© Lafomtaime. De goedheid, die zege- Viert. Er is voor enkele maanden een moeien bundel verzen van Gijisels verschenen: Uit bosch en beemd. Hij heeft ook een drama ge- (trokken uit 'p noman van Gorki, en Paul Gil- »om is aan 't componeeren op een' libretto mn hem: Maimer Dolorosa; ©a hij heeft nog een ander libretto gereed: Het oerdeel van Allah, en oen heele boel andore 'dingen meer Willem Gijsels zit dit aan te hoeren met dan argieloozen eenvoud van een kind dat zich verontschuldigt.Zijn git-zwarte oogen kij ken maar den vloer, dan weer even naar Do Bom of er nog meer komt; en zijn hand dwaalt door zijn lossen haarbos en de gesloten kroes©- ligbeid van zijn baard. „Ik schrijf niet als ze 't m© ndet vragen, bekent Gijisels me; maar als vrienden of tijd schriften me verzen vragen, dan kan ik niet weigeren. Dat heb ik van mijnoom Emanuel Hiel. Ik weiger nooit. En dan wil ik mijn werk ook goed doem. Voor de nest werk ik voor het dagelijkech brood en leef mijn poëzie.... Ik moet weg. A propos, drukt De Bom me aan de deur nog op bet hart, vergeet niet wat ik u gevraagd heb, betreffende de bibliotheek; 't is een ©enige kans. De stad mag die niet verspelen Strafzitting van 27 November. Ernstig auto-ongeluk 12 Juli j.l. heeft op den groeten weg van Rotterdam naar Den Haag in de buurt van Overschie een vrij ernstig- auto-ongeluk plaats gehad. De 25-jarige A. G. v. d. Heijden verhuurde een vrachtauto, die in de richting van Delft reed, hoorde achter zich signalen geven. v. d. Heijden week daarop zooveel mogelijk naar rechts uit. Van den anderen kant kwam een autobus aan, rijdende dus in de richting Delft. Plotseling schot achter den vrachtauto een^ luxe-auto uit, bestuurd door zekeren H. G. H., een 28-jarigen handelsreiziger. Een on geluk was onvermijdelijk. Juist op het oogen blik dat de vrachtauto en de autobus elkaar zouden passeeren, kwam de auto van H. er- tussehen. H. haalde zijn stuur oogenblikkelijk naar rechts om, waardoor zijjn auto de vracht auto van v. d. Heijden met een hevlgen stoot op zij duwde. De vrachtauto kantelde en kwam in de sloot terecht, die te rechter zijde van den weg ligt. De luxe-auto van H. was totaal beschadigd. De chauffeur van de autobus J. B. Zimmer- mann had onmiddellijk geremd en zijn bun tot stilstand gebracht. Met hulp van H. en enkele andere menschen hadden zij den chauf feur v. d. Heijden, die in een zeer benarde positie onder den omgeworpen vrachtauto lag, daaronder uitgehaald. De inmiddels ontboden geneesheer, dr. J. Donkersloot, constateerde, dat twee ribben waren gebroken, de linker arm leeiijk ontwricht was en de rugspier ge- vaarlijk gescheur. v. d. H. werd naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar liij zes we ken moest verpleegd worden, alvorens hij zijn werk weer kon doen. H. C. H. stond heden terecht terzake van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Verdachte gaf in hoofdzaak toe, dat het ongeval zich had afgespeeld, zooals boven omschreven. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan dat de autobus niet aan den rechterkant van den weg had gereden. Volgens verdachte reed de autobus midden op den weg, toen hij den vrachtauto passeerde. Deze bewering werd echter tegengesproken door verschillende andere getuigen. Vast kw-fin te staan dat beide wagens met een snelheid van ongeveer 40 K.M. hadden ge reden. Mr. van Oordt, de verdediger, stelde aan alle getuigen de vraag, wie of.de eerste hulp had verleend. De meeningen waren verdeeld. De meesten meenden dat de chauffeur van de autobus dc eerste redder was geweest. Ver dachte en enkele andere getuigen kenden deze' eer aan zichzelf toe. Het O. M„ waargenomen door mr. J. G. IIol- stelfn, meende dat in dit geval de schuld van verdachte H. vaststaat. H. heeft te hard ge reden en heeft zich niet voldoende rekenschap gegeven van het feit, dat van de andere zijde voertuigen konden aankomen. Verdachte geeft wel de schuld voor een deel aan den bus chauffeur, maar de officier meende dat deze laatste integendeel alles heeft gedaan om een botsing te voorkomen. Ter zake van zwaar lichamelijk letsel toe brengen door schuld, requireerde de officier een 'heehtenisstraf van één maand. Mr. van Oordt vestigde in zijn pleidooi al lereerst de aandacht op den onhoudbaren toe stand, waarin de weg van Rotterdam naar Den Haag verkeert, een toestand, die spot met alle eischen van het moderne verkeer. Niet H., maar de ongelukkige toestand is oorzaak van dit ongeluk. H.'s houding na het ongeluk is zeer sympa thiek te noemen. Spr. nam aan dat H. de eerste is geweest,^ 'i den verongelukten chauf feur heeft gehc: Spr. meende dat d© schuld niet bewezen is en vroeg vrijspraak, subs, een voorwaardelijke straf. Verdachte H. vroeg bij een eventueele ver1- oordeeling, tot een geldboete veroordeeld te worden. Uitspraak 12 December a.s. Nog meer smalle wegen ellende Het gebeurde in de buurt van het beruchte auto-kerkhof te Haastrecht onder Gouda, De weg heeft daar een breedte van vier meter. De 31-jarigo W. v. D„ chauffeur van een vrachtauto, stond terecht dat hij op 4 Juni niet geheel rechts van den weg had gereden, waardoor hij een auto, bestuurd dooiv zekeren C. van Heykoop, die van den anderen kant kwam aanrijden, gedwongen bad uit te wijken op den heilenden grasberm. De auto van Hey koop was gekanteld en van den grasberm af gerold. In den auto zaten een viertal passagiers, waaronder zekere M. Segeren. Deze man had tengevolge van den val verschrikkelijke won den aan zijn gezicht bekomen. Dr. A. Mon tague, te Gouda, die hem verbonden had, con stateerde dat het rechteroog dermate gebles seerd was, dat operatief ingrijpen absoluut noodzakelijk was. De man mist momenteel dit oog en beeft nu verschillende lidteekens op het gezicht. De chauffeur van den vrachtauto W. v, D. verklaarde dat hij voldoende naar rechts had uitgehaald, De chauffeur Heykoop gaf een ©enigszins andere voorstelling van de zaak. Hij zag den vrachtauto aankomen en had zooveel mogelijk naaa- rechts -uitgeweken in de verwachting dat de chauffeur van den vrachtauto het zelf de zou doen. Dit was echter niet geschied. Hij had toen zijn auto ©p de hellende berm van den weg gereden met het bekende nood lottige gevolg. Tenslotte werd licht in deze duistere zaak gebracht door de verklaringen van Ir. Ti chelaar, die als deskundige in deze zaak ge dagvaard was. Ir. Tichelaar verklaarde dat volgens de geldende regelen van den weg een luxe-wagen op een smallen weg moet wach ten op een zwaarbeladen vrachtauto. Ook in Uit geval had de luxe-auto moeten stoppen om der vrachtauto gelegenheid te geven rustig te passeeren. Het O. M., waargenomen door mr. J. O. Holssteyn, sloot zich bij dit oordeel aan en requireerde verdachte's vrijspraak. De verdediger, mr. van Heemskerk sloot zich bij dit requisitoir aan. Uitspraak 13 December a.s. Strafzitting van 29 November. Uitspraken De rechtbank heeft veroordeeld i Den 24-jarigen bakker C. C. v. d. S., die op 6 September j.l. te Hoek van Holland door roekeloos rijden zekeren H. v. Zanten met zijn auto had aangereden, waardoor deze wlals komen te vallen en verwondingen had opgeloopem, tot 2 weken hechtenis. A. P. v. C., die in hooger beroep terecht stond wegens een overtreding van de motor en rij wiel wet, tot 15 boete subs. 5 dagen hechtenis en ontzegging van het recht om een motorrijituiiig te besturen voor den tijd van zes maanden. H. C., 30 jaar, wegens diefstal van vel- lingskisten ten nadeeLe van J. Noorlander, 's-Gnarenweg, alhier, tot 6 weken gevange nisstraf. A. J. de V., wegens vernieling van een paar ruiten van het café van F. Woltering aan de Binnenrotte, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. Z., die in hooger beroep terecht stond terzake van een overtreding van de boterwet tot 20 boete subs. 10 dagen hechtenis. De dienstbode M. C. M„ die terecht stond wegens enkele kleitne diefstallen werd vrijge sproken. C. v. W., die in hooger beroep terecht stond wegens een overtreding van de Arbeids wet, werd vrijgesproken. H. de R., die in hooger beroep terecht stond wegens een overtreding van het Lokaalspoor- en Tramwegreglemenjt, werd vrijgesproken. Men moge nadrukkelijk trachten vol te hou den, dat behaagziekte een bij uitstek vrouwe lijke kwaal is, er zijn ontegenzeggelijk ook mannen, die er zoo hevig aan lijden, dat eij zich misdragen ter wille van een fraai klee- dingstuk. Zoo verdorven zelfs in onze moderne tijd, dat „de slanke lijn", begeerd wordt door jon gelieden van de kunne, die o stoutmoedi ge leugen „sterk" genoemd wordt. In een wereldstad als de onze kan men de zulke zien paradeeren op den boulevard en in de zijstraten mot- die taekenen van distinc tie en goeden smaak die der proleten eigen zijn. Zij dragen de gedurfde olifantenpootbroek iets te nauw, de slappe manchet iets te ver uit de mouw van het iets te versneden col- betrej, de doublé-horlogeketting iets te dun en de charleston-das iets te gemeen van kleur, hun gezichten zijn ietwat te versch van den kapper, hun haar riekt o slechts een wei nig te sterk naar het fleschje met „goed- koope „eau dehun sigaret is juist een halfje te goedkoop en hun spraak op een en kele klank na beschaafd. Zij drinken hun kleintje koffie met opgeheven pink, geven in het begin van de maand de fooi iets te groot, daarna iets te klein en zijn door nog ontel bare andere qualiteiten 'toonaangevend, blasé en modern. Van twee jongelui, die wellicht behooren tot dit slag wereldwijzen met goeden smaak, getuigt, treffend en nuchter het politierap port van vandaag. Wij vertalen; Twee nog jeugdige reizigers zonder vaste betrekking, maar desniettemin behaagziek, za gen in een heeren jassen tinkel op de Kort© Hoogstraat twee peapu de suède overjassen hangen. Peau de suèdo is hoogst modern, het ge tuigt van innerlijke beschaving van den dra ger. De reizigers gingen dus den winkel bin nen en „kochten" de jassen, de een lever- de ander chocolade-bruin van couleur. Zij ver zochten den winkelier de dingen te willen bezorgen aan den Binnenweg, waar zij appar tementen bewoonden. Dit gebeurde maar de bestelier mocht wel de jassen afgeven, doch kreeg van een der jongelui het bevel: „Zoo is 't goed, morgen wordt de zaak wel betaald". Wanneer een rijke jongeman op den juisten toon zoo iets zegt, maakt dat indruk nietwaar? De jassen werden dus afgegeven, de bezorger behield de kwitantie. Totdat deze gedienstige {maar helaas, 't was al te laat) zich bedacht, dat die betaling mis schien achterwege kon blijven en terecht be vreesd dan zelf de dupe te zullen worden, besloot te blijven wachten, of de klanten van zijn baas misschien niet uit zouden gaan. Die gedachte was goed, want weinig minu ten daarna kwamen de wefklooze reizigers, losjes gehuld in de nonchalant half toege- knoopte jassen, de straat, op en stapten met de pas van het type, dat weet wat hij waard is, den Binnenweg af en de binnenstad in. De besteller ging hen achterna, doch in de woe lige menschenzee van den boulevard verloor hij ze uit het oog. Toen flitste een nieuwe scherpzinnige gedachte in zijn angstig brein: de politie waarschuwen! De politie toog er op uit, bevond, dat de apartementen slechts in verbeelding door de reizigers bewoond werden, daar zij elders en minder deftig hun slaapgelegenheid hadden; kwam toen tot de ontdekking dat ze in een café met hun nieuwe kleedij de bewondering en jalousie van andere mannelijke bezoekers hadde gaande gemaakt, en verder ten triomf tocht waren getegen. Even later werden de jassen teruggezien in een cafétje aan den Stationsweg, ook daar hingen zij imponeerend aan den kapstok, de reizigers zonder vaste betrekking verschalk ten met weinig belangstelling een pilsje. Nu dtien bedde tusschen do onsmakelijke wanden van een aftandsche cel, beschuldigd van poging tot oplichting, want geen der beide chique jongelui beschikte over slechts maar een tiende van het bedrag, dat de lever, en chocoladebruine -„po de zweedjea't gekost hadden. Donderdag 1 December a.s. zal E M. de Koningin-Moeder tegenwoordig zijn bij de Beethoven-herdenking, die zal gehouden wor den in den Grooten Schouwburg, alhier. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden is te Lepelstraat overleden de Zeereerw. heer J. Rijppaert, pastoor aldaar. Men seint ons uit Rome d.d. gisteren! De „Osservatore Romano" meldt, dat d© Paus op 19 December a.s. een geheim consisto rie zal houden en op 22 December daaraan volgend een openbaar. Tot het kardinalaat zullen verheven worden: mgr. Lepicier van de Congregatie der Diena ren van Maria, titulair-aartsbisschop van Tar sus; mgr. Rouleau, aartsbisschop van Quebec; mgr. Segura y Caenz, aartsbisschop van Bur gos, die zal overgeplaatst worden naar To ledo; en mgr. Bi net, aartsbisschop van Besaneon. Men schrijft uit Middelburg: Het vreeseüjk drama, dat zich Zaterdag avond te Amsterdam heeft afgespeeld, heeft ook te Vlissingen, de geboorteplaats van Pisuisse, en hier, waar hij de R.H.B.S. en do Rijkskweekschool bezocht en aan de Middel- burgsche Courant zijn eensite schreden oip het paid dor journalistiek zette, diepen indruk ge maakt. Te Vlissingen herinneren zich velen, hoe de later beroemd geworden conferencier, als jongen zich reeds er- voor spande met school kameraden tooneel-opvoerinkjes te geven, wat later gebleken is, zijn speciale aanleg te zijn geweest.. Velen herinneren zich hem als mede-burger scholier en als mede-kweekeling, en steeds als hij op Walcheren optrad, was er een gToot contact tusschen hem en zijn oude stad- en streekgenooten. Dit bleek nog bij zijn laatst© optreden te Vlissingen, op 26 October j.l. Maar ook de moordenaar is hier geen onbe kende. Vóór hij tot het cabaret overging, heeft hij hier medegewerkt aan zanguitvoeringen en o.a. aan de voorbereiding van de opvoe ring van de opera „Martha". Door ongenoe gen met den leider, heeft hij de uitvoering niet medegemaakt. Hij had zich hier kennis- _sen uit goede kringen weten te verwerven. Reeds velen te Middelburg zagen verlangend uit naar een tegen bet begin 1928 toegezegd optreden van Lotus en zijn gezelschap, na zijn terugkeer uit Parijs. Omtrent de teraardebestelling van het stof felijk overschot van den heer en mevrouw Pisuisse a.s. Donderdag op Oud Eik en Duinen kan nog worden medegedeeld, dat de lijken per auto van Amsterdam naar Den Haag worden vervoerd. Men verwacht, dat de auto's omstreeks 1 uur in de Johan van Oldenbarneveldtlaan zullen aankomen. Daar zal zich dan de stoet formeeren, be staande uit zes of zeven volg-auto's. Tegen 2 uur zal men dan op de begraaf plaats zijn. De zaak weer in behandeling De zaak tegen R. R„ landbouwer te Zuid- wolde, thans gedetineerd, die terecht stond we gens moord op den landbouwer Dirk Wit, al daar, zal op 16 December opnieuw voor de rechtbank behandeld worden. Bij de vorige behandeling heeft 'de recht bank geen uitspraak gedaan, doch de zaak ge schorst en verwezen naar den rechter-com- missaris om een onderzoek in te stellen om trent de persoonlijkheid, de levensomstandig heden en de geestesgesteldheid van den ver dachte. De eisch van het O. M. was levenlange ge vangenisstraf. £»KrV; I M- ALJECHIN'S PLANNEN De 34ste partij is verdaagd na den 81sten zet. Capablanca heeft gezegd, dat hij een gron dige analyse wilde maken van den stand van de partij vóór hij tot de positieve beslissing om de partij op te geven, zou kunnen komen; maar bij nadere beschouwing van den stand bijl deze onderbreking (evenals door de an dere aanwezige deskundigen) was or niet de geringste mogelijkheid om iets anders te doen. Aljechin zeide, dat, indien hij tot kampioen zou worden uitgeroepen, hij Capablanca de eerste gelegenheid zou geven om den titel te betwisten; hij wilde spelen in elke stad van de wereld onder voorwaarden overeenkomstig die, welke voor den huldigen wedstrijd gel den, maar hij zou niet bereid zijn om zijn kampioenstitel te verdedigen vóór 1929, EEN BLIK IN ONZE ETALAGES EN 8858 40 Bij) de Overijselsche Ijzergieterij en Machine fabriek zijn na de opheffing der staking nog slechts een 15-tal werklieden weer te werk gesteld. Naar wij vernemen gaan verschillende arbeiders dezer fabriek elders werk zoeken en zijn gedeeltelijk daarin reeds geslaagd. Londen 12.07%; Berlijn 59.10; Parijs 9.73 %j' België (Belga's) 34.59KZwitserland 47.72% ji Amerika 2.47 7/16; Oostenrijk 34.90; Demema/r- ken 66.32%; Zweden 66.74; Noorwegen 66.80J Spanje 41.34; Italië 13.46. DE HEROPBOUW DER VERWOESTE 1 GEBIEDEN. In tien jaar tijds voltooid Men schrijft en» van Fmnsdhe zijde; De belangstelling van het groote publiek in het 'herstel der verwoeste gebieden is zoo lang zamerhand verflauwd; doch de heropbouw is nog niet voltooid. Deze gaat niet zoo snel in het werk als voor 1924, omdat de financieel© toestand niet zulke enorme leemingen toestaat als weleer. Volgens het aan de Franaohe kamer voor- gelegde rapport bij de begnootiing van 1928 bo- droegen de betalingen tot op 1 Augustus 1927; 71.216.695.000 francs. De schade bedraagt waar schijnlijk 83.900.000.000 francs, dus moet er nog voor de verwoeste gebieden 12.663.306.000 francs betaald worden. In EI»as-Lothardng,en is op hot oogenblik af betaald: 1.734.349.000 francs van een schade bedrag van 2.165.000.000 frames. Er moet dus nog 430.651.000 francs afgedragen worden. Om van het tegenwoordige gebied van Frankrijk de sporen van den oorlog te doen verdwijnen moet dus nog de totale som van 13.113.957.000 francs betaald wonden. De regeening heeft voor het jaar 1927 7.250 millioen francs toegewezen voor de verwoeste streken en Elzas-Lofcha-rimgem, waarvan 1.250 millioen in munt en 600 millioen in natura, terwijl het overige bedrag in verschillenden vorm wordt afgedragen. Voor het jaax 1928 hoopt men eenzelfde regeling te troffen. Zoo verwacht men dms, dat al de oorlogssohade- betalingen in 1929 zullen zijn afgeloopem. Een groot deel dezer sommen wondt evenwel betaald in obligaties, bons, rentes en annuïtei ten, dat wil zeggen in waarden, die in de toe komst eerst in geld omgezet kunnen worden. Hiervoor zal er waarschijnlijk een liquidatie- leening gesloten wonden, die door de regeering reeds overwogen Wondt. Poincaré verklaarde onlangs tn de kamen dat 90 pot. van de vooroonlogsche bevolking weer in de verwoeste gebieden is teruggekeerd. Men had berekend, dat 52 jaar voor liet herstel noodig zou zijn, doch tien jaren na den wepen- stilstand heeft Frankrijk zijn taak bijna geheel volbracht. ROTTERDAM, 28 November. (Veilingsver- eeniging „Vrije Aardbei en veiling Charlola"). Spruiten le soort 1112, id. 2e soort 6-9, kroten 5.906, uien 88.80, peen 4, knollen f 2.102.30, witte kool 3.30, gele savoye kool f 4.206.10, roode kool 65.20, anngaarkei» 9, allen por 100 kg., groene savope kool f 1.(0 —5.20, andbvie le soort f 1—1.40, id. 2e soort 3080 ct. per 100 stuks, kroten 2.70, peter selie 1.10—1.50, selderij 0.601.30, per 100 bos, boerenkool 2123 ct., veldsla 26 ct. per Kist, knolselderij 25 ct, per bos. ROTTERDAM, 28 November. De prijzen be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling „De Zuid- Hollandsche Eilanden" G.A. aan den Persoons- dam waren heden als volgt: Goudreinetten le soort f 923, id. 2e soort 58, Gomt esse 1# soort 36, id. 2e soort 32, Louwtjes- le soort 45, ld. 2e soort f 12, Gieser Wildeman le soort 36, id. 2e soort 1, Pondsperen le Boort 81 (V id. 2e soort 5, bellefleur le soort f 10, id. 2e soort 5, spruiten le soort f 812, id. 2e soort 38, witlof le soort f 18, id. 2e söort ƒ10, uien 2.308.90, knollem 1.502.50, alles per 100 kg., groene kool 2.804.70, andijvie 1.403.80, roode kool 610.60, savoye kool 2.404.20 per 100 stuks, prei 3.905.70 per 100 bos, boerenkool 2537 ct; per kist. ZWIJNDRECHT, 28 November. Groenten- en fruitveiling: andijvie le soort 0.^04.10, 2e soort 1070 ct., bloemkool le soort 717, 2e soort 210 per 100 stuks, boerenkool ƒ4.10 6.40 per 100 kg., gele savoye kool 3.209.20, groene savoye kool 1.706.10 per 100 stuks, witte knollen 2.103:60, knolselderij (1 bos v. st.) 2—42, per 100 bos, kropsla le soort 2.50— 3.70, 2e soort 0.501.80 per 100 krop, stoofsla 1118 et. per kist, kroten 1.203.90 per 100 bos, stoofperen 6—8.50 per 100 kg., pieterselie 1.40—2.70, prei 2.90—4, wltpunt radijs .1.80 —4.10, rammenas 0.201.20 per 100 bos, roode kool 1.3014 per 100 stuks, selderij 6—25 ct. per dozijn, blad spinazie 1428, spruiten le soort 8—15, id. losse 2—6, veldsla 4—9, uien 7.808.60, winterpeen 4.10—4.50 per 100 kg., S'firtelen 2,40—13.10 per 100 bos.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 3