Dinsdag 29 November 1927 Tweede Blad Pagina 1 f DE ONBEKENDE SCHAKEL DE DOODSTRAF HET DRAMA OP HET REMBRANDTPLEIN EEN VREEMD GEVAL. GEVOLGEN VAN DRONKENSCHAP DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN BIJ HET AUTOKERKHOF. Een Deen heeft een beeld geboetseerd van een der voorouders van den menscli, de z.g. „missing link" en dat geeft de „N. R. Ct." aanleiding haar lezers wat te vertellen over de afstamming van den menscli. „Ten slotte", aldus het blad, „zullen het de aard lagen zijn, die ons de werkelijke „missing link" (lusschenvorm) moeten leveren." Wij mogen hier misschien opmerken, dat juist de p ad e ontologie (dat is de we tenschap van de kennis der aardlagen) geen enkelen, maar dan ook geen enkelen vondst kent, die ook maar met eenige zekerheid een evolutie van het mensclielijk lichaam aan toont. Dit. staat zoo vast als een paal boven water. De „N. R. Ct." komt. nog weer eens praten over don vermaarden Pithecantropos erec- tps" (de recht, opstaande aap-mensch). Het is een beetje gek, maar de „N. R. C." 'die anders ernstig is, spreekt ook al over dien „P. E." alsof dit een gewone geschied kundige persoonlijkheid is En wij hebben toch niets anders dan.... een dijbeen, wat losse tanden oii efen halve' hersenpan. Dr. Dubois vond op Java .een deel van een: schedel, die van omvang kleiner scheen te zijn dan die van een monsch. In de na bijheid van dien schedel vond hij een dijbeen en .wat tanden, die zeker niet van een mensch waren. Als deze dingen allemaal tot één wezen behoord hebben wat juist aan twijfel onderhevig is dan is onze voorstelling van dat. wezen in elk geval heel twijfelachtig en de ongeduldige quasi-wetenschap. die uit deze vondst zulke ver-gaande conclu sies gaat trekken, als in de „N R. C." ge schiedt, vertelt ongerijmtheden, die thuis behooren in de rubriek „fantasia". Nauurlijk is precies hetzelfde liet geval met oppervlakkige en verwarring stichtende praatjes als „wij menschen (zijn) als mensch van een oud geslacht". (Hier wordt blijk baar gratis verondersteld, dat wij menschen ook een tijdlanggéén mensch zijn geweest). Maar dit is, altijd volgens de „N. R- Ct. „misschien al wel 1.000.000 jaar" geleden.- En te dénken, dat. dergelijke fantastische dwaasheden door duizenden als „we(«v schappelijke- waarheid" worden geslikt! Dat m Sommige ian&oii de doodstraf nog" bestaat en in ons land niet, mogen we ge rust als bekend veronderstellen. In Duit.so|i- land, vlak bij ons, wordt ze nog wel eens toegepast, en we herinneren ons niet, dat „er bij een groot deel van het Nederland- sche volk ontsteltenis is gewekt. Ook Rus land deed aan die dingen, en zoolang het. ging tegen de bourgeoisie, bleef liet Necler- landsch-nuchter rondom de doodstraf. Doch daar veranderde iels. In NederlaiUlsch-Indië kwam zooiets als oproer aan den dag; oproer vergezeld van doodslag. Daar bestaat de doodstraf nog; ze werd toegepast. En, onder de sociaal democratische leiders is beweging ontstaan, zé gingen ijveren'tegen de doodstraf. Kwam dat, omdat die Indische opstandelingen zoowat familie zijn van die leiders? Rusland liet de menschen hier kalm, totdat er ook sociaal-democratische slachtoffers vielen. Vandaar die herrie! lil Amerika hadden we de" Sacco en Van- zetti-affaire, daar werden toch wel eens meer - menschen in den electrisclien stoel gezet welke liier beroering wekte ónder sociaal-democratische kringen. Omdat ze zich verwant voelden aan die hoeren en hun daden? In Mexico regeert Calles, gesteund door Öe socialistische organisatie, C. R. O. M. Ook daar worden nog al doodvonnissen ge- volql En daar werd gqcn beroering gewekt iü dezelfde kringen. Nu vinden we 't heel niet erg, dat men de doodstraf overal tracht af te schaffen. Wij voelen voor de doodstraf niet zoo heel. veel en vinden bijy. levenslange of zoq goed als levenslange gevangenis veel erger. Doch het partijbestuur van de S. D. A. P. is -erg ongelukkig in haar motiveering van dat afschaffen. Het schrijft: „Nooit kan de misdaad in zichzelf rechtvaardigen, dat in den naam der gerechtigheid menschenlevens worden vernietigd, öpdat aldus dè belee-' digde rechtsorde hersteld worde. Dooden is nooit herstellen," .We noemen ongelukkig, Heel erg ongelukkig. We vinden, het een sofisme. Zeker, dooden is voor den persoon, die gedood wordt,, een onherstelbaar iets. Doch „daarom" nog niet voor de rechtsorde, die wel degelijk daardoor hersteld kan wor den. Dat de doodstraf preventief kan wer ken, gelooven wij ook; daartoe behoeven ze het. ter dood brongen nog niet te zien. Ze schijnen zelf de slapte van hun redeneering te voélen, als ze schrijven: „En zelfs indien dit alles niet juist ware, dan nog ware het nog zedelijk ongeoorloofd hét leven van don een te nemen om daarmee don ander van het kwaad terug te houden!" En als men," de herstelling der rechtsorde en' het' preventieve eens samen neemt? Zal er alleen maar betoogd worden tegen „de doodstraf in IncLië?" Omdat, die terecht- gestelclen „een politiek ideaal dienden en daarvoor met geestdrift gestorven zijn"? BENOEMINGEN lu het Aartsbisdom Z. D .H. de Aartsbisschop van Utrecht 'heeft een uieuwe.parochie opgericht te Deven ter, onder bescherming van den H. Johannes V-ianney van Ars, en heeft benoemd tot pastoor aldaar den weleerw. heer W. M. A. van Rijn. Voorts heeft Z, D. H. beuoemd tot kapelaan te IJsselstein den weleei-w. heer J. L. A. Heinink, en tot assistent te Spijk bij Lobith, den we;ieer>,v. heer W. P. A. ter Meulen, 24 Juli 1.1. priester gewijd. NATIONALE CONG BEGAN 1ST EN DA O Oiuler Bisschoppelijke bescherming Op 15 Augustus 1928, den feestdag van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming, zal te 's Hertogenbosch een Nationale Congre- ganistendag der Mar i ac o n gregat les worden ge houden. Z. D. H Mgr. A. P. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, heeft het beschermheer schap welwillend aanvaard en het voornemen te kennen gegeven, den Cong regan i stendag bij te willen wonen. KANS OP WERKVERRUIMING Industrie te Edaiii Dank zij de activiteit van den burgemeester zal, volgens „De Courant" binnenkort te Edam een industrie worden gevestigd) weilke spoe dig aan ruim 200 meisjes en een 60-tal mannelijke werkkrachten een loonend bestaan zal verschaffen. Het betreft hier een tweede fabriek van de N.V. Kousen- en Handschoenenindustrie. Tevens is het niet uitgesloten, dat een tweede industrie, waar speciaal mannelijke werk krachten voor noódig zijn, binnenkort volgen zal. IIET P. T. T.-PERSONEEL EN DE ST. NIOOLAAS- EN NIEUWJAARS- DRUKTE Eenige ververscliing of vergoeding is toegestaan ■Door den Directeur-Generaal is bepaald dat '.aan het vaste personeel, beneden den rang van commies-titulair, dat tijdens de.St. Nico- laas- of Ni-euwjaarsdrukte aan .den post- of aan den vereenigd-qn post- en. telegraafdienst deelneemt, ververschingen mogen worden uit gereikt, tot een bedrag van ten hoogste 50 cejjtper ,<Jag en. per persoon, met dien ver stande, dat gedurende, de S.t. NicolaaMrnktq ten hoogste 1.50 en hij de jaarwisseling ten hoogste- 3 per persoon mag worden besteed. In plaats van ververschingen kunnen aan de ambtenaren op hun verzoek de bedragen, wélke te hunnen behoeve mogen worden be steed, in geld worden uitgekeerd. 1 7'. - OPLEIDING ONDERWIJZER HOEFBESLAG In Januari examens De wad. directeur-generaal van den land" bouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat iu de maand Januari aanstaande op nad&r te bepalen dag te Utrecht gelegenheid zal wor den gegeven voor liét afleggen van het toe latingsexamen tot den cursus ter opleiding van onderwijzers in practisch hoefbeslag. Voor nadere 'bijzonderheden veTwijzen wij naar Stct. 231. TABAK IN MAAS EN WAAL. Dit jaar zijn de prijzen hooger Het tabaksgewas van dit. jaar is voor het grootste gedeelte opgekocht door de firma Frowein te Arnhem, togen den prijs van om streeks 28 gulden per 50 kg. De prijzen zijn een paar gulden lwoger dan verleden jaar. STENOGRAFIE „STOLZE-WERY" De toestand der vereeniging js gunstig De' Ned. Stenogf-afen-vereeni-giug „stolze- "Wery" hield te 's Gravënlhage haar 35 ste algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den directeur, 'den heer J. l, AVery, bleek, dat de toestand der yereenigilng gunstig is, terwijl de kas een batig saldo aahwijst. De vergadering was mede gewijd aan de herdenkihg van het 7e lustrum der vereeni ging. In verband daarmede werden' tot eere leden dei' vereeniging benoemd de heereh J. M. F L. Steger, directeur van de Steno grafische Inrichting der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; dr. F. Burmeister, directeur 'van den stéaografischen dienst va nden van den stenografischeu dienst van den Curt Wewischeit, Obêrstudiendirektor te Halle a. d. Saaie. Overigens droegen de besprekingen dezer vergadering een huishoudelijk karakter. VERMIST. Sedert Zondagmiddag 12 uur werden te Leiden twee broertjes, Mariinis en Jan Brave- boer, wier moeder de vader is overleden te Rotterdam woonachtig is en uit de ouder lijke macht is ontzet, vermist. Gistermorgen kwam uit R'dain bericht, dat beide jongens, 14 en 13 jaar ouój, té voet naar Rotterdam waren gegaan, waar zij tien uur later, n.l. des nachts té 12 uur, bij hun moeder waren aangekomen. De jongens waren in Leiden door den Voogdij raad in een gezin geplaatst. Van Rotterdam uit zijn gistermorgen de. kinderen door de zorgen der Rot-terdamsche politie -naar Leiden over gebracht, waar de pleegmoeder hen Van den trein heeft? -afgehaald. - :- Gistermiddag *bm 1 uur zijn de jongens ech ter opnieuw verdwenen. De politJie verzoekt thans hun opsporing. Dan is heel cle beweging ook weer een po litiek zaakje, en doen er de motieven voor of tegen de doodstraf niets toe. Barbertje moet hangen! DE MOORD OP HET ECHTPAAR PISUISSE. De aanleiding tot de misdaad. Omtrent de aanleiding tot den moord meldt „Het Vad.", dat Kuiper in den afgeloopen zomer duetten heeft gezongen met Jenny Gilliams, de eohtgenoote van Pisuisse. IC. is op haar ver liefd geworden en .schijnt door zijn afwijzing en zijn ontslag verbitterd te zijn geweest op het echtpaar. Naar de „Maandagmorgen" meldt zou Kuiper de eerste echtgenoot geweest zijn van Jenny Gilliams. Pisuisse's levensloop. Jean Louis Pisuisse heeft, zoo meldt genoemd blad .een veelbewogen leven achter den rug. Hij is in Middelburg', geboren. Ais jongen was lüj al levendig en vol pret. In een. vergeten oogen- blik gaf hij zijn'fee-raar op de H.B.S. een klap in het gezicht. Hij wérd van school gestuurd. Moest toen aan d-en slag én koos bet vak van journalist. Hij kwam bij de Middelburgscbe courant. Op het station in Viissingén liep <-cn trein door de buffers. PtÈütiisse's verslagen trok ken de aandacht. Hij kwam bij dé Amsterdam- •:sohe courant. Met .enthousiaste qofléga's 'wérkte hij dat blad aardig omhóóg. liét Haödeïsblad vroeg hem als d-ërden" verslaggever. Toen op" een goedén dag dé oudé j'ièer BoiSsevnin' om 'n verslaggever vroeg, was' alléén Pièuissé- aan wezig. Hij werd naar 'Hamburg gezonden om verslag te maken van een conferentie over' In ternationaal Zeerecht. Het werk dat hij hier leverde trok zoo de aandacht, dat hij benoemd werd tot correspondent van het Handelsblad in Londen. Na eén paar jaar kwam lvij in Hol land terug en werd chef van de verslaggeverij. Iu Londen, had een zanger met 'n galtaar veel indruk op "hem gemaakt. En Swiop, dié altijd vol liedjes zat, ondernam toen dé groote zwerftocht door Nederland met Max Blokzijl, als liedjeszangers, öe ervaringen van het twee tal zijn in boekvorm uitgegeven en vonden heel wat lezers. Het tweetal lvad zooveel éu-coes, dat spoedig een tournee door Iudië volgde. Daar 'ontstond: Proza en Poëzie in .de thee, Jat destijds iedei-- een gezongen' heeft. Dat wa3 1909. Blokzijl is later in de journalistiek terugge keerd. Maar Pisuisse. is zijn nieuwe valt trouw gebleven. Eu de roem hlfeef hem trouw. Keu tweede reis naar Iudië léverde evenveel succes op. Zijn terugkeer in liet vaderland werd overal feestelijk gevierd. 1' December zou hij in Parijs gaan spelen. Hij 'stond' op liet punt zijn naam een wereld-reputatie te. bezorgen. En dat wil wat zeggen voor een Ned-erlaudscli chanson nier. Het hééft niet mogen' zijn. Jenuv Gilliams. JennyGilliams, het tweede slaeh toffer van den moord, was volgens het Hbld. d-e darde eohtgenoote van Jean Louts Pisuisse, dne eerst in den echt verbonden, was met Jaoo'ba Smit, daarna met de a-ctrtce Fie Car eisen, In liet begin v an dén oorlog li w am de Bel gische J-enny Gilliams naar Nederland, als vluchtelinge, gij: vo£i$te r een tijdje in Hoorn en.-kwam al spoedig naar Amsterdam, waar zij In'hét Centraal Theater onder Max van Golder's leiding, optrad en met een bescheiden, zuivere s-tem, Fransche eiiHol-landsche liedjes zong. Al spoedig werd zij opgemerkt door Pisuisse, die de leiding had v-an een cabaret. Hier, ver bonden aan het gezelschap van hem, die later hare echtgenoot zou worden, heeft Jenny Gilliams carrière gemaakt. Met Pisuisse samen is zij overal in Neder land opgetreden; zij heeft duetten met hem ge zongen in Z-eeu-wseb, in Bretonsch, in Volen- damsch costuum. Zij is in 1925 meé geweest naar Iudië, waar het gezelschap „vroolijke ka meraden" per auto, d-ie als woonwagen was in gericht, heel J-ava heeft bereisd en mét uitbun dig succes is opgetreden, Terug in Den Haag waar „de vroolijke ka meraden*' in het voorjaar feestelijk werden in gehaald, heeft het echtpaar Pisuisse rich den afgeloopen zomer gevestigd aan de Van Olden- bar-neveldtlaan, waar ook het Concertbureau Pisuisse was ondergebracht. Het echtpaar laat tfée jonge kinderen, ach ter. Het stoffelijk overschot van Tjaklco Kuiper, zal Woensdag a.s. op de Oosterbegraafplaats worden begraven. De stoet vertrekt om 12 uur. van het Binnen gasthuis: De begrafenis der slachtoffers. In verband met het. justitieel onderzoek, zal de begrafenis van den be-e'r en mevrouw Pi suisse niet zooals aanvankelijk in het voor nemen lag Woensdag plaats hebben, doch is deze thans bepaald op Donderdag, op de be graafplaats Oud Eik en Duinen té Den Haag. D-e "stoet zal om 1 uur van hét woonhuis van den heer Pi-suisse aan d-e Jphan van Old en-, barnev-e kit straat aldaar vertrekken. In razernij zichzelf gestoken .v...-. EN DE DOOD TRAD IN In den. nacht van Zaterdag op Zondag om streeks ,1 uur, heeft d-e 20-jarige typograaf C, B„ clie te ,v.eel gedronken had ih; de Oude Ebbinge&traat te Groningen ruzie'gezocht met een passeerénd gezelschap. Zonder dat- daar voor eenige aanleiding bestond, trok hij zijn mes en zwaaide daarmee als een wildeman in het rond. Het gevolg was, dat hij zich zelf -' daarmeein het 'reehfetflifbéen stak, waardoor een slagader werd gpuaak.t. .Hij verloor dadelijk eéh groote hoeveelheid bloed en werd door voorbijgangers opgevangen. Per politiebrancard werd hij naar het Aca demisch ziekenhuis vervoerd, waar hij ten- gevolge van het groote bloedverlies Zondag morgen omstreeks 0 uur is overleden. HET ROODE KRUIS IN LIMBURG. Men houdt zich aan het Bisschoppelijk woord Naai*' liet '„L-D." verneemt is in de te Maas tricht gehouden vergadering van den kring Limburg v-an het Roode Krui» met algemeene stemmen -besloten zich geheel te richten naar de bezwaren van Z.D.H. den Bisschop van Roermond. 8 Paarden op een stal sterven plotseling. VERGIFTIGING UITGESLOTEN Op een dtal der kinderen H. op Gasthuis te Beimmélen heeft zich, naar de Limb. Koer. meldt, een zeer vreemd geval voorgedaan. Bin nen de acht dagen zijn daar 8 paarden gestor ven of afgemaakt moeten worden. De paarden werden ziek, gingen liggen en binnen de twaalf uur waren ze dood, zonder ver schijnselen van pijnen of krampen te vertoonen. Er waren er zelfs bij, die stierven met het voer iu den bek. Vier der dieren konden nog tijdig worden af gemaakt en aan een paardenslager verkocht. Men vreesde eerst voor vergiftiging, en zelfs is er een prof. van de Veeartsenijkundigescbool te Utrecht aan te pas gekomen, maar het onder zoek van hart, longen en lever bracht niets aan licht, dat die vermoedens kon bevestigen. Omtrent de oorzaak van déze plotselinge sterf gevallen, die in ieder geval een groote schade post betéekenen, al zijn de dieren verzekerd, tast men nog volkomen in het duister Van een of andere besmettelijke ziekte schijnt naar men liet blad verzekert, ook geen sprake ito zijn. VERGIFTIGING TGCH DE OORZAAK Veearts F, Q. schrjjft in de ,,L. K." dat be treffende heb vreemde geval, te Bejnelem wel degelijk aan vergiftiging (botulismus) moet worden gedacht. Het staat vrijwel vast, dat het schadelijk agens bier zijn geliefkoosde verblijfplaats, zoekt in muffe, schimmelige haver en hooi, (geen schimmelvergiftiging) rotte bietekop pen, slecht drinkwater; en speciaal in cada vers van ratten en katten kan voorkomén. Deze ziekte heeft zich reeds enkele malen hier in ons tand, o.a. Zeeland, voorgedaan, is echter meer bekend in Amerika en Zuid- Afrika. Wanneer men nu weet, dat de tijd die er verloopt tusschen opname van smetstof en uit breken dér ziekte-verschijnselen, pl.m. 12 da gen bedraagt, mag het niemand verwonderen, dat na het uitbreken der ziekte bij" den ©er- sten patiënt niettegenstaande alle mogelijk denkbare bronnen van besmetting worden stopgezet verscheidene dieren reeds kunnen besmet zijn, en getzien liet snelle verloop der ziekte, men alsnog niet te veel heil van eene behandeling der zieke dieren mag ver wachten. Het verloop der ziekte zelf is zeer snel, zon der voorafgaande kenteekenen; de dieren hebben goeden eetlust, geen koorts (zeer ty pisch) noch vóór, noch tijdens de ziekte; ter wijl men de dieren eenige uren nadien vrij wel verlamd terneer vindt liggen, om binne^i 12 uur te sterven. Door professor Dr. Wester, höogleeraar aan dé Rijksuniversiteit (facul teit Veeartsenijkunde), die de patiënten mede heeft onderzocht, wordt liet onderzoek verder nog voortgezet. IN IJS EN MIST. Dé noodvlag werd gehesclicn Vrijdagavond ji. werd een 13-tal tjaltochepen van weg<e het ij-s genoodzaakt de haven van Urk -binrneu te komen. E-en tw>eetal binnenvaar tuigen echter, n.l. -liet schip „Disponibel", schip per. A.* Krottouw, geladen met lijnkoeken op weg van Amsterdam naar Hardenberg en -het schip „E-nafamt", schipper D. van Balen,' van Kampen, geladen met mals en op weg van Am sterdam naair Hardembe-rg, konden vanwege het ijs de Urk-er haven niet bereiken en geraakten in het ijs vast, D-oor het mist-ige weer werden d-e beide schepen aan den wal niet opgemerkt. Zondagmiddag, ongeveer half négen, w-ord de noodvlag gehesc-h-em. Di-t werd opgemerkt door schipper A. Harder van het motorschip „Dank baarheid"; dat in d-e Urk-erinaven lag. Het mocht hem gelukken na enkele uren beide vaartuigen u-it het" ijs d« hiaven binnen te eleepen. DOOR DEN STROOM GEDOOD. De risico van het werk De 30-jarlge electricien H. van Zanden is te Veenhuizen in aanraking gekomen met een 3000 voltsstroom in den kelder der electrische centrale van de werkinrichtingen aldaar. De ongelukkige werd dood gevonden. Hij was ge huwd. GEVAARLIJKE AUTODIEF. Van de gelegenheid gebruik maken! Te. Zwolle is Zaterdagavond uit een garage een auto ontvreemd. Op den Bodd-enkamipsia- gel is de dief met den wagen het trottoir op gereden, waarbij een man en diens zoontje werden aangereden en. niet ernstig gewond. Do chauffeur wist in de ontstane verwarring een goed heenkomen te vinden. - BEROOVING IN 'T DUISTER Een dfime door vier mannen aangevallen. Op den Leemzoolsohen weg, dicht bij het dorp Laren, waar het door afwezigheid van ver lichting des avonds zeer duister is, werd mevr. K„ die daar woont, Zaterdagavond plotseling door 4 onbekend gebleven mannen aangeval len, die trachtten haar een prop in den mond te stoppen, hetgeen hun evenwel niet gelukte. Een der'aanranders gaf haar een slag in het gelaat en ontrukte haar taschje met eenig geld en sieraden. De politie onderzoekt de zaak. HIJ LIET Z'N KIPPEN VERHONGEREN Een vreemde sinjeur Te Vlissingen is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen een kippenkoopman en pouUer die een vrij groot aantal kippen zonder eten of drinken liet, terwijl bij een inval door de politie in een krat 14 uitge hongerde kippen en 10 tloode kippen werden aangetrof fênvoorts lagen in een kist 10 halfvergane kippenlijken met honderden maden bedekt. De legerstede van den man bleek te bestaan uit eeu ijzeren ledikant, waarin wat oude k'leeren lagen. In de bergplaats hing een verpestende lucht. Auto door een trein gegrepen. EEN DOODE, TWEE ZWAAR GEWONDEN. Gisterenavond omstreeks vijf uur is nabij Alphen (Noord-Brabant) een droe vig ongeval geschied. Op den onhewaakten overweg bij wachtpost 10 van de' spoorlijn Tilburg Baarle-Nassau is een personen auto door een juist passeerenden trein gegrepen. Het voertuig, een huurauto uit Tilburg, waarin behalve den eigenaar-bestuurder den heer J. v. Heugteu, vier personen waren gezeten, werd nog een eind weegs door den trein meege sleurd en totaal vernield. Een der passagiers, allen Tilburgers, de heer H. v. Esch, een groentenliandelaar, werd onmiddellijk gedood. Een ander groentenlian delaar, de heer H. v. d. Linden, bekwam o.rn, een beenbreuk en ernstige inwendige kneu zingen. Een derde inzittende de schoenmaker J. Donders kreeg een hersenschudding. De beide overigen, de heer v. Heugteu en zekere H. de Rooy, kwamen met lichte verwondin gen vrij. V. d. Linden en Donders zijn per auto van den Geneeskundigen Dienst te Tilburg, nadat de directeur van dezen Dienst dr. J. Gimbrère en dr. Govaerts uit Baarle-Nassau de eerste hulp hadden verleend, naar iiet Gasthuis te Tilburg overgebracht. De toestand van v. d. L. is zprwekkend, bij D.is daarentegen mo menteel geen levensgevaar aanwezig. De ver ongelukte v. d. Esch was evenals Donders en. de Rooy ongehuwd, cle beide anderen waren gehuwd. Een ongeluk, dat vrij goed is afgeloopen. De 24-jarige G. S„ in dienst hij den landbou wer K„ te Oostwinde, keerde Zaterdagavond tijdens een dichte mist met een door hem be stuurden wagen huiswaarts en moest daarbij tusschen de halten Kerkweg en Oosteinde den on-bewaakten overweg van den locaal-spoorweg AmsterdamAlsmeer passeeren. De wagen was slechts met een paard bespannen, terwijl een paard naast het voertuig was gespannen en een er achter. Op het moment, dat wagen, en paarden zich midden op den spoorweg be vonden, zag de voerman plotseling een perso nentrein naderen. Door de paarden met groote kracht aan te sporen, raakte het achter den wagen gespannen paard juist los op het mo ment dat de andere paarden den overweg waren gepasseerd. De voerman kon zich redden door van den wagen te springen. De wagen werd door den _trein gegrepen en ongeveer 100 me- ters meegesleept en totaal vernield. Als door een wonder bleven voerman en paarden onge- tleerd. De trein kwam uit de richting Aalsmeer, AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Glst-eronioch-tend is de vrachtauto van G. A. Versteeg uit Haastrecht, bij het uitwijken van den Broed-edijk gevallen. Van de beide inzitten den bekwam een 'n wonde aan het oor; dé ander kwam met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. DE MOORD TE VALTHERMOND. Beiden waren voorbci'éid Zaterdag is te Odoom de 20-jarige J. Blank, van Waltliermond, doodgestoken. De hoofdda der, K. P„ is gearresteerd en heeft volledig be kend. Met betrekking tot den moord te Valther- m-ond wordt nog hot volgende gemeld: De versla-gene had ©enigen tijd geleden onder kennissen bedreigingen geuit tegen P. Toen nu vrienden va-n den verslagen© in een café den dader hoorden schimpen op het meisje van B., gingen dezen naar de ouderlijke woning van B. en verbelden hem zulks. B. ging daar op terstond met zijn vrienden mede, om P. te straffen. Deze was echter op de ontmoeting voorbereid ©n had oo-k tw©e vrienden bij zich. Verslagen© en d-ader waren met messen gewa pend. Bij d-e ontm-oeting sneed P. zijn vijand on-m-iddellijk den halsslagader door, zoodat de dood direct intrad. De dader, die reeds in hechtenis is genomen, heeft bekend. Beiden w-oonden te VÉftthermond bij hun ouders. DOODELIJK GEWOND. Ongeval of zelfmoord? Zaterdagavond is in het militair invaliden huis te Leiden een omstreeks 70-jarige militaire invalide gevonden met een diepe wonde in deu huik, met eeii mes toegebracht, dat naast hem lag. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuife te Leiden overgebracht, waar hij Zondag is overleden. Of men hier met een ongeval of met zelf moord te doen heèft Is niet komen vast té staan. VAN MOORD VERDACHT Ecu Duitsclie arrestant Te Nieuwenhagen werd aangehouden de Duitscher Sch„ die verdacht wordt te Herzo- genrath Aretz te hebben doodgestoken. S. zou heden door den grenscommiasaris te Heerlen aan de Duitsche justitie worden uit geleverd. ONEERLIJK COLLECTANT. Hij meldt zich zelf Een 35-j-aofg man heeft bij de Amsterdam- ache politie gemeld, dat hii in het laat ste half jaar als collectant een bedrag groot 300 heeft verduisterd ten n-adeele vau een instelling van Liefdadigheid. KRANKZINNIGE AANGETROFFEN Zaterdagnacht is te Leiden aangetroffen een man, die door zijn vreemd gedrag de aandacht van eenige agenten van politie trok. Hij bleek te zijn zekere B. te *s-Gravenhage woonachtig', die aan verstandsverbijstering lijdt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1927 | | pagina 5